Фраза, която мразя

  • 1 069 929
  • 19 304
  •   1
Отговори
# 16 785
  • Мнения: 1 306
Е, няма как да кажа на човек по-голям от 10 г. и по-малък от 20 г. "какъв чудесен кадет си станал!" или да попитам приятелка "как са кадетите вкъщи?".
Нито ще ми излезе естествено да попитам за юношата и девойката.
Кадет е военен термин. Някой ако го е ползвал вместо юноша, явно е било жаргонно-преносно.

# 16 786
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
"Не драматизирвай", "Те се удоволстваха", стига бе! Как може някой да превежда така на български? Или може би това е някакъв новобългарски, които аз не познавам? Не драматизирвам, а направо умирвам. CloseAstonishedMisc Gun

# 16 787
  • Мнения: 2 749
УмирГам се казва 😂

# 16 788
  • Мнения: 7 922
Някой се държи/отнася уважително към някого.
Много често срещам напоследък това "уважително поведение" и ме дразни.

# 16 789
  • Мнения: 7 743
ох, аз имам един познат, които така честити РД във фейсбук
'бъди все така добра, усмихната и уважителна'
от години го прави и на много хора честити така, дано някой обясни какво е да си 'уважителна'

# 16 790
  • Мнения: 25 620
Уважителна – да уважаваш по-възрастните като цяло и свекърите в частност.Simple Smile

# 16 791
  • Мнения: 54 441
Че какво му е на уважителното поведение/отношение?

За обръщението "девойки". Преди десетина години една новопостъпила колежка така се обръщаше към нас, струваше ми се много нелепо и смехотворно. Все пак сме били по на 40+, с деца. Но после свикнах на всякакви подмладяващи обръщения.
Сегашните ни работодатели ни наричат "момичета", въпреки, че някои са на предпенсионна възраст. Grinning

# 16 792
  • В Космоса
  • Мнения: 9 880
Днес изпитах смесени чувства от обръщение към мен. Един... господин (интересно мъжете имат ли претенции как се обръщат към тях) ми каза "Здравей, госпожице". Много мразя непознати да ми говорят на "ти", но пък ми стана приятно от "госпожицата". После пък ми направи комплимент, че съм много хубава, но с "бе" накрая... Sweat Smile

# 16 793
  • Мнения: 320
Не ме дразни,но ми е смешно като чуя -отивам на нокти и отивам на мигли!😄

# 16 794
  • Мнения: 54 441
Да, защо така? Какво му е "отивам на маникюр"? Тази услуга съществува от 100 години, не е нещо ново, независимо от новите технологии.
Все едно да кажеш "отивам на коса"?!

# 16 795
  • Мнения: 5 384
И за мен омразна фраза номер едно за всички времена е, някой непознат да ми заговори на "ти". То това не е фраза де, но веднага ми става леко неприятен човека, без да е направил нищо друго. Предразсъдъци или не, но после много трудно се променя неприятното първо впечатление.

# 16 796
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Да, това на "ти" и аз го мразя. Май е обсъждано. Вчера в автобуса (междуградски) преди спирката стоя до седалките, за да ме види шофьорът. "Ти ще слизаш ли?" - "Да, но чакам да видя коя врата ще отвориТЕ" - "Аз тебе чакам". Пфффф...

# 16 797
  • Мнения: 7 743
харесвам и използвам ‘девойки’
благозвучно ми е

# 16 798
  • Мнения: 5 482
Аз пък използвам "момичета", ако ще и да са на 60. Дори наскоро го използвах в смесена група от жени на различна възраст от 25 до 60+. Тъпо ми е да мина покрай тях и да кажа - жени, дами, тръгваме след 10 минути! А "момичета" ми идва естествено. В същата ситуация и "момчета" бих използвала спокойно.

# 16 799
  • Мнения: 4 166
И аз много обичам и използвам "момичета" Simple Smile. Създава едно много мило усещане за женска общност, независимо от възрастта.

Не понасям лигавото "как е детенце?", "детенце на градина ли е?" 🤢🤢

Общи условия

Активация на акаунт