Фраза, която мразя

  • 1 218 217
  • 20 286
  •   1
Отговори
# 15 690
  • Мнения: 7 320
В "Как се пише" е обяснено, че при кафяв няма променливо я и защо.
В стария/1981 год/речник, който имам, също е " кафяви". Но присъства и дума "кафен" в смисъл кафяв-от кафе.

Последна редакция: пт, 18 фев 2022, 18:13 от W

# 15 691
  • Мнения: 18 376
От кафе не трябва ли да е кафеен.
Кафеени зърна

# 15 692
  • София
  • Мнения: 11 182
Кафени зърна са.

# 15 693
  • SF
  • Мнения: 27 943
Една кафена лъжичка... - няма се предвид, че е лъжичката е кафява, с цвят на кафе.
Кафен аромат - не е кафяв аромат. И кафената чашка не е кафява.

# 15 694
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 42 764
те не са ли "кафеени"?

# 15 695
  • Мнения: 7 320


Тълковен речник 1994 година

# 15 696
  • SF
  • Мнения: 27 943
Ми, да, според речника, който ни показваш, явно са кафеени.
В рецептите пише "една кафена чаша, една кафена лъжичка", ама и аз толкова пък съм чела рецепти! Simple Smile

# 15 697
  • Мнения: 30 479
Напротив, точно от показаното се вижда, че е правилно да се каже кафена лъжичка и кафеена плантация.

# 15 698
  • Мнения: 18 376
Но пък кафеното зърно няма ли по- тясно отношение към кафееното дърво 🙂.

# 15 699
  • SF
  • Мнения: 27 943
Напротив, точно от показаното се вижда, че е правилно да се каже кафена лъжичка и кафеена плантация.

Оххх, ще си редактирам поста. Simple Smile Блея.
След "кафеен" минах на "кафене". И даже упражнявах наум  "кафеена лъжичка", но не ми връзваше никак. Казах си какво го мисля! И без това казвам "лъжичка/чаша за кафе, лъжичка/чаша за чай..." Simple Smile Много съм зле!

# 15 700
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 42 764
От тълковния речник ми стана ясно само, че и на съставителя не му е ясно.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile лъжичка за кафе и чашка за кафе е безопасния вариант,

# 15 701
  • В градината...
  • Мнения: 16 148
В рецаптите пиша 1 каф. лъжичка, толкоз. Така няма объркване Wink

# 15 702
  • Мнения: 391
Някой чу ли днес за "постЕнето" на Силвена Роу? Тръпки ме побиха като го чух, дори не разбрах за какво говори първо, докато водещата не каза правилно думата. Някой може ли да провери как е вярно? Благодаря!

# 15 703
  • Мнения: 1 694
И мен всяка вечер ме побиват тръпки от раздразнЕната /доскоро кожа в рекламата на Цикатридина, вече и в някакви капки за очи - за раздразнЕни и зачервени очи/. Явно са решили, че това е правилното ударение, и след като има рима, всичко е наред! GrinGrinGrin

# 15 704
  • Мнения: 64 903
Чувала съм постЯ, вместо пОстя.
За мен второто е правилно.

Общи условия

Активация на акаунт