Работещи майки с деца

  • 17 676
  • 110
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 404
Върнах се на работа, когато синът ми беше на 1 годинка, в старата си фирма. Работя на пълен работен ден и пътувам около 2 часа дневно (в двете посоки). Работата ми е свързана  много нерви и психическо напрежение, но е сравнително добре платена и за това не я сменям. Шефът ми е сравнително разбран и нямаме проблеми с болничните. И аз имам възможност за работа от дома, ако е болно детето, но предвид естеството на работата, е абсолютно самоубийство да гледам болно дете и да работя, за това си взимам болничен...
Трудно е, много е трудно да си пълноценен работещ и родител, но се свиква и се нагаждаш, подреждаш приоритетите си и нещата се получават, някак си... Но това с едно дете, не планираме второ, точно поради тази причина, а вариант, да сме само на заплатата на мъж ми - няма.

# 31
  • София
  • Мнения: 533
Аз пък съм с две деца и дори успявам да ги водя и на извънкласни занимания след градина - като тенис и забавна математика. Както си казала всичко е въпрос на пренареждане на приоритетите и организация.
Ние с ММ дори се замисляме за трето след 3-4г дай Боже Simple Smile.

# 32
  • София
  • Мнения: 580
Аз пък съм с две деца и дори успявам да ги водя и на извънкласни занимания след градина - като тенис и забавна математика. Както си казала всичко е въпрос на пренареждане на приоритетите и организация.
Ние с ММ дори се замисляме за трето след 3-4г дай Боже Simple Smile.

Браво Simple Smile
Сподели как си се организирала толкова добре с две дечица да се справяш самичка и да ги водиш на занимания Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 404
Присъединявам се към овациите към adelina_bg Simple Smile Наистина сподели, как го правиш, защото ми изглежда невероятно!   bouquet

Да добавя, че да не спамя темата. Както каза spiderwoman, аз си тръгвам към 5 или след 5, взимам детето към 18-18:30 от градина, повечето извънкласни занимания по школи и читалища са от 17 или 17:30...
Водя го на плуване събота и неделя, но през седмицата, не виждам как... newsm78

Последна редакция: пн, 26 яну 2015, 10:13 от Анн–

# 34
  • Мнения: 3 228
И аз се присъединявам към молбата  adelina_bg да сподели как се справя:)
Аз съм с едно дете на 6 години. Тръгвам си от работа обикновено към 16 50, след градина обикновено се разхождаме/ходим на кафе/виждаме се с приятели/чакаме мъжа ми след работа до 18 часа/. Евентуално бих могла да я водя на някакви допълнителни занимания след градина, но си мисля, че ще и дойде в повече/ а признавам и на мен Laughing/
При нас в градината има доста допълнителни занимания и тя е записана на почти всички по нейно желание. Според мен сега е лесно, като дойде училището, тогава е въпрос на повече организация

# 35
  • Мнения: 7 779
кажете с какво не можете да се справяте ? - така може би по-добър отговор ще получите.  Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 5 762
кажете с какво не можете да се справяте ? - така може би по-добър отговор ще получите.  Laughing

Нямаше да е зле денят да е поне 28ч и да мога да спя поне 8ч и да имам поне 2 часа само за мен. Сигурно някой могат да се справят,но за други не е така лесно.Движа се с кола и това ми спестява едни 40 мин до работа и обратно,но не всички могат да си позволят коли. Ако запиша от сега детето на допълнителни занятия,всякакви такива ще ми костват минаване през задръстване,даже да успявам да я взема в 17ч от детска,което би означавало да работя на 7ч работен ден,всякакви такива допълнителни образователни дейности ще са ми на поне 30-40 мин от детската.
Ще се прибера към 8ч,ще обърна внимание на детето ,казала съм си че поне 30 мин на ден трябва да отделя на нея,дали да поиграем двете или да поговорим,хайде да се направи вечеря,да се навечеряме,да се приспим (лоша майка,каквото и да прави,още детето отказва да заспива само) и ето станало 10ч и обикновенно тогава заспивам с нея и накрая от такъв ритъм ми избиват бушоните.Моята работа е свързана с много мислене. Като бях дете и ми казваха,че няма нищо по-лошо от умствената умора не вярвах,но сега съм на друго мнение Crazy . И на фона на всичко това,ако взема,поне да си спестя правенето на вечеря вечер,ще фалирам.
Много се радвам,че adelina_bg успява,но мисля,че ни спестява и леката подробност,че не е на "нормалната" за страната заплата . Много от нещата са свързани и с парите. Къде точно живееш,колко пътуваш до работа,успял ли си да ти е на ръка разстояние детската градина , допълнителните занимания и т.н

# 37
  • Мнения: 7 779
намаляваш времето за спане  и ще ти стигнат часовете от денонощието.
живееш в по-малък град - спестяваш време за път  до градини , училища и работа.
аз не ходя по кръчми. и оттам спестявам време.  не виждам причина за тревога. справям се.  Laughing

# 38
  • Мнения: X
работодателите не са длъжни да се съобразяват с твоите условия и изисквания. общо казано.
като отсъстваш от работа кой ще те замества ? а отсъствия когато родител гледа дете  са често срещано явление. не е длъжно точно това да бъде майката.


Не знам дали сте учили Човешки ресурси , но точно поради тази причина има така наречената "споделена длъжност"  където може двама души (майки) да имат едно и съща кфалификация и когато едната отсъства , другата спокойно да може да върши нейната работа и обратното. А и да не говорим , че попринцип работодателя няма право да пита дали ще имаш деца или не и няма право на такава база да оценява дали да те наемат.  Преспокойно може да се обърнете към отдел дискриминация ама българина няма самосъзнанието да се защити от нередности. Аз също преди да си намеря моята работа, ми задаваха изключително тъпи въпроси от сорта на :Имаш ли си гадже ?"  Какво ? Откъде на къде ви интересува имам ли си гадже?- попитах аз  и тоя ми отговори :Ами да знам дали наистина имаш нужда от работата или при първата трудност ще избягаш при приятеля си. Едва ли не дали отчаяно имам нужда. Веднаха напуснах и подадох оплакване. Не знам какво е станало от тогава с него.
В сегашната ми работа в една голяма американска фирма на интервюто не съм чула да ме питат за деца или семейство. А съм в такава възраст в която се предполага , че след не много време ще искам да си имам дом и деца. Даже напротив - в договора са ми описани привилегиите, с които ще се ползвам , ако имам дете. Така че си търсете правата, от години е забранено на работодателите да задават въпрос за деца и семейство на кандидатите.

# 39
  • Мнения: 29 972
Има една приказка: "Ситият на гладния не вярвя!" и е много правилна.
Никой няма да влезе в положението на една майка, че трябва да си вземе детето от градина или че е болно. Дори и такива, които имат деца....
Нищо, че има КТ и там е записано, че човек има работно време и право на болничен. Всеки се опитва да те експлоатира....това е положението!
Затова стана лукс да имаш дете/деца в България.

# 40
  • Мнения: 3 228

flowerbi,
чудесно е че си си потърсила правата и имаш възможност да работиш в нормална фирма, със социални придобивки. За съжаление в БГ това може да се постигне само ако наистина има какво да предложиш в професионално отношение. За редовите длъжности на работодателя му е все едно - хора, търсещи работа има в изобилие и затова си позволяват да погазват закона.
от друга страна и много хора са притиснати финансово и затова са готови на почти всичко, за да имат някаква работа, и така, кръга се затваря

# 41
  • София
  • Мнения: 533
Аз пък съм с две деца и дори успявам да ги водя и на извънкласни занимания след градина - като тенис и забавна математика. Както си казала всичко е въпрос на пренареждане на приоритетите и организация.
Ние с ММ дори се замисляме за трето след 3-4г дай Боже Simple Smile.

Браво Simple Smile
Сподели как си се организирала толкова добре с две дечица да се справяш самичка и да ги водиш на занимания Simple Smile
Тениса е 2 пъти седмично от 18ч - в тези дни си тръгвам от работа в 17ч, вземам двечките от градината (те са на едно място слава богу), после отиваме на тенис, големия играе, малкото дивее в кафенето докато чакам. В неделя водя баткото на забавна математика. През останалите дни от седмицата си тръгвам в 17.30, в дните които аз ходя на курс мъжа ми ги гледа в нас, ако той не може идва баща ми да помага. Както казах за да успявам да си тръгвам толкова рано съм се уговорила с шефа ми да ходя рано на работа - ходя към 8.30. Ако имам много работа ходя по-рано, а ги води мъжа ми на градина. В общи линии не е лесно,но правилната логистика се справяме, да са живи и здрави и майка и татко че и те помагат, но като цяло шефовете ми са много готини, а и ние работим на ненормиран работен ден.

# 42
  • София
  • Мнения: 533
Много се радвам,че adelina_bg успява,но мисля,че ни спестява и леката подробност,че не е на "нормалната" за страната заплата . Много от нещата са свързани и с парите. Къде точно живееш,колко пътуваш до работа,успял ли си да ти е на ръка разстояние детската градина , допълнителните занимания и т.н
Градината ни е близо - на 10мин с колата, като ползвам шорткът и избягвам едно от най-големите задръствания в София- това при Мол Парадайс, след това от градината до офиса ми е 15-20мин според трафика. От градината до тениса минавам пак през задръстването на мола - и пак 30мин ми коства за да стигнем навреме. Нищо не премълчавам и не виждам заплатата ми какво общо има освен че детето ми ходи на извънкласни занимания, които се заплащат. Движа се с кола (не с хеликоптер). И аз като теб работя тежка умствена работа - програмист съм, не ми е леко не си мисли. Мечтая да спя по 8ч на денонощие, но все още не ми се получава, заради малкото дете, което се събужда в 6ч (но това надявам се няма да трае вечно). Нямам свръхестествени сили, но просто съм подбрала тениса да ни е сравнително близо до нас, а математиката е в неделя както казах. Нищо кой знае колко фантастично. Вечерта ни не е по-различна от вашата - ние като се приберем правя бърза вечеря, сядаме хапваме, после играем с децата, или учим нещо с баткото, към 8.30 таткото приспива малкото, към 9-9.30 слагам баткото да си легне, но той заспива сам. След това имам време да изгледам един сериал или да прегледам интеренета и това е само мое време, което никой не давам да ми нарушава. Към 23-24ч лягам. И моят ден преминава на бързи обороти, но се свиква някак (макар съня да ми липсва).

# 43
  • Мнения: 1 404
Това да работиш наблизо е голямо благо. Аз с моя час и половина само в едната посока, съм за никъде  Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 533
Мда факт, в твоя случай е по-добре градината (училището) да е по-близо да работата от колкото до дома, за да може да си тръгнеш навреме и пак да не закъснееш за градината.

Общи условия

Активация на акаунт