Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 725
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 35 962
Хумус на svetal4o27

1 чаша нахут се накисва от вечерта и на другия ден се измива и се сварява в друга вода - около 10 мин. в тенджера под налягане, около 30 в обикновена.

После се пасира и към него се  прибавя 3 супени лъжици сусамов тахан, малко зехтин, сол и кимион.
Ако искате по-гладък ефект, трябва да обелите люспиците преди смилането, но пък те били много полезни, така че изборът е ваш. Ако ви се струва гъст, добавете малко вряла вода.

Може да се подправи с каквото искате - с чесън, с червен пипер и т.н.
След многократни проби, аз съм избрала варианта с кимион, макар че по принцип не ми е любима подправка.

постът тук

# 61
  • Мнения: 35 962
"Чипс" от кашкавал или най-мързеливият "чипс" на Янечек

Бях чела преди години във форума рецепта за чипс от кашкавал, не съм я търсила сега, но идеята е да настържеш кашкавал, да го сложиш на купчинки върху хартия за печене, да разплескаш в кръгче и да изпечеш за няколко минути в силна фурна. Получава се точно чипс, даже и на цвят, хрупкаво е и има вкус на кашкавал. Правих го с обикновен български кашкавал, купен от Фантастико.

постът тук

# 62
  • Мнения: 35 962
Пататник на Onna-bugeisha

Състав:
1 кг. картофи - настъргани
2 глави лук - настърган
1 с.л. джоджен
1 с.л. чубрица
1-2 яйца
3 с.л. олио
150 гр. сирене - натрошено
4 кори за баница

Заливка:
1 с.л. олио
1 с.л. масло - разтопено
1/2 к.ч. вода

Приготовление:
Всичко (без корите за баница) се смесва. На дъното на намаслена тавичка се постила едната кора за баница, така че крайщата да излизат навън. Поръсва се с разтопено масло и се слага втора кора. Изсипва е плънката. Отгоре се слагат още две кори, между които се поръсва разтопено масло. Корите се подгъват по края с долните за да се запечета плънката. Отгоре се поръсва с олио + разтопено масло. Пече се на долно печене на фурната. Като се извади се залива със заливката и се покрива с кърпа за да се задуши.

Рецептата ми е уж автентична. Поне за такава са ми я давали, само че е адаптирана за печене във фурна.

постът тук

# 63
  • Мнения: 35 962
Джинджифилова напитка на svetal4o27

Джинджифиловата напитка е финландска хубосия, една приятелка тук от форума я беше споделила, аз я пробвах и оттогава редовно я правя.
500 мл ябълков сок+ 500 мл сок от касис или черна боровинка + 100 мл вода + 5 гвоздейчета карамфил + парченце, колкото орех, суров джинджифил, нарязан на филийки + малка пуричка канела + шепа стафиди се сваряват за пет минути. Това е. После се прецежда и може да се пие и топло и студено. За възрастните може да се пие и с алкохол - на дъното на чашата се слагат малко филирани бадеми, малко стафиди и водка, уиски, коняк- каквото човек обича и се долива с горещата напитка.

постът тук

# 64
  • Мнения: 35 962
"нещо, което да бъде забъркано с миксера надве-натри, да бъде изсипано в тава и то да стане"

Предложението на Бубче

Ако имаш ябълки, но става и без тях.

2 яйца
1 1/2 ч ч захар
1 1/2 ч ч брашно
2/3 ч ч олио
1 бакпулвер
канела
4-5 ябълки

Миксираш яйцата и захарта,към тях прибавяш олиото и брашното с бакпулвера.Изсипваш в намазнена тавичка/с диаметър около 25 см/ и отгоре нахвърляш нарязаните на резенчета обелени ябълки.
Печеш на умерена фурна.

Предложението на бабата на Янтра

4ри яйца, чаша и половина брашно, чаша и половина захар, 50мл олио, един бакпулвер и става кекс.

Предложението на midnightStar

2 чаени чаши брашно    1 чаена чаша захар  половин чаена чаша олио  ,3 лъжици какао чаена лъжица сода  1 кисело мляко малко стафиди .Бъркаш печеш и ядеш.

постовете са на тази страница

# 65
  • Мнения: 35 962
Предложението за лесен сладкиш на Янечек

Продукти:
1ч.ч. вода
125 гр. масло
250 гр. сухо мляко (най-добре Нидо на Нестле)
50 гр. какао на прах (най-добре пълномаслено)
1ч.ч. захар
Приготвяне: Смесват се сухите съставки, а в друга купа маслото и захарта се разбъркват с врялата вода до разтапянето им. Полученият сироп се сипва на тънка струйка към сухата смес, като се бърка непрекъснато с тел, за да няма бучки.

постът тук

# 66
  • Мнения: 35 962
Панирано топено сирене на krasimilo

Малко съм скарана с готварските тайни, но щом на мен ми се получават мисля, че и на другите би следвало да стане: избирам малко по-твърдо топено сирене от тези, които са в кутия по 8 (правя от "Лидл"-ските). Критерият ми за твърдост е да не се размазва по станиолената обвивка. Слагам ги в камерата за около половин час. След това в купички последователно нареждам вода, брашно, яйце, леко натрошен корнфлейкс и последователно топвам/овалвам сиренцата, а като стигна до корнфлейкса, и малко притискам, за да полепне хубаво по сиренцето. След това пържа в сгорешена мазнина в тиган или фритюрник. 

постът тук

Хитрината на Янтра

Моята хватка е да извадя сиренцата от опаковката, овалвам в брашно, яйце, корнфлейкс и замразявам с панировката. После вадя и пържа. Обикновено замразявам големи количества и вадя по колкото ми трябват.

постът тук

# 67
  • Мнения: 10 874
Чийзкейк със сладко от ягоди на YanaDG

За блата:   
150 г чаени бисквити
60 г масло

Бисквитите се натрошават на ситно (смилат), към тях се добавя мекото масло и се разбърква добре. Тази смес се разстила върху дъното на форма, заглажда се и така направения блат се оставя в хладилника да стегне.


За крема:   
350 г течна сметана
350 г сирене Филаделфия (или друго крема сирене)
50 г захар
5 г  желатин (3 листа)

Сметаната се затопля върху котлон, добавя се захарта и се разбърква, за да се стопи. След това се прибавя и сиренето, разбива се до получаването на хомогенна смес. Към нея се добавя желатинът – ако е на прах, директно към крема; ако е на лист – докато добре се стопи и размеси с останалите продукти. След това леко охладения крем се налива върху блата и се оставя в хладилника (между 4 и 6 часа).

За сладкото:   
300 г  ягодово сладко
1 супена лъжица вода
2 г желатин (1-2 листа)

Сладкото се затопля на водна баня, добавя се водата и се разбърква добре. След това се добавя желатинът. Сместта се изсипва върху белия крем и отново се оставя в хладилника, докато се стегне.

Украсява се по желание.

Забележка:  Желатинът, който ползвам, е на листове 12 листа = 20 г

постът тук

# 68
  • Мнения: 10 874
Бугаца на Onna-bugeisha

ще ви напиша рецептата за Бугаца, която аз имам от гръцката готварска тема във форума.

6 листа кори за баница
1 л прясно мляко
3/4 ч.ч. грис
3/4 ч.ч. нишесте
1 ч.ч. захар
2 пак. ванилия
2 с.л. масло
пудра захар
канела
Приготовление
В половината мляко се разтварят гриса и нишестето. Останалото мляко + захарта се слага на котлона. Като заври се прибавя разтвореното нишесте с грис. Бърка се до сгъстяване. Като се свали от котлона се прибавят ванилиите и маслото.
Тавичка се намазва с масло. Слагат се 2 кори за баница, така че да излизат от тавата. Намазва се с разтопено масло. Още 2 кори. Изсипва се крема. Загръща се с подаващите се кори. Маже се с разтопено масло. Слагат се още една или 2 кори за баница и се маже с масло. Пече се на 180 градуса до златисто. Като изстине се поръсва с пудра захар и канела.

постът тук

# 69
  • Мнения: 10 874
Щрудел с млечен крем, препоръчан от vanini*

Продукти за плънката:
    3 яйца
    5 с. л. захар
    150 мл олио
    150 г пшеничен грис
    200 мл кисело мляко
    1 бакпулвер
    2 ванилии

    400 г кори за баница

Продукти за крема:
    1 л прясно мляко
    10 с. л. захар
    2 пакетчета готов крем


Приготвяне:
Първо се приготвя крема, според указанието на опаковката.
За да се избегне постоянното бъркане на крема докато изстине, за да не хване коричка, крема се изсипва в тавичка и се покрива със стреч фолио, като фолиото опира плътно върху крема.
Докато крема изстива се приготвя плънката.
Белтъците се разбиват на сняг заедно със захарта. Прибавят се жълтъците един по един, като разбиването продължава. Прибавя се олиото, киселото мляко и накрая гриса смесен с бакпулвера. Ароматизира се с ванилията.
Взема се една от корите, намазва се хубаво със сместа, върху нея се поставя втора кора и тя се намазва, следва трета кора, намазва се.
Завършва се с четвърта кора, която не се маже, а върху нея се разпределя 1/4 от крема.
Отстрани корите се загъват навътре и с помощта на найлона от корите, навиваме на руло.
Процедирайки по този начин, от тези продукти получаваме четири рула.
Разстопяваме малко краве масло и с него намазваме отгоре рулата.
Печем на 170 градуса около 30 минути.
Още топъл поръсете шрудела с пудра захар.
Колкото и да ви се иска да го разрежете Simple Smile изчакайте хубаво да изстине и тогава му се насладете.

постът тук

Последна редакция: сб, 19 дек 2015, 13:25 от Лале в дъжда

# 70
  • Мнения: 10 874
Шоколадов сладкиш с майонеза

Нужните продукти са:
1ч.ч. майонеза - 1 опаковка от 200 г.
1 ч.ч. вода
2 ч.ч. брашно
5 с.л. натурално какао
1 ч.ч. захар
2 ч.л. (1 п. от 10 г) бакпулвер
ванилия (по желание)

За глазурата - шоколад и масло в съотношение 2:1. Аз използвах 200 г. шоколадов кувертюр със 100 г. масло.

В купа разбъркайте сухите съставки и добавете към тях майонезата и водата. Не е нужно да ползвате миксер, разбъркват се много лесно и с вилица.
Изсипете в намаслена и посипана с брашно форма (аз ползвах силиконова кръгла форма диаметър 27 см., така че изсипах сместа директно в нея)
Печете 25 мин в загрята на 180 г С фурна. Пробвайте с клечка, но имайте предвид, че сладкишът трябва да остане сочен.
Забележка - ако решите да правите малки кексчета, времето за печене се редуцира на 15 - 20 мин., а температурата - на 160г С.

За да приготвите глазурата, най-напред разтопете на водна баня или в МВ шоколада и след това добавете маслото. Разбъркайте добре, до получаването на гладка смес.

След изпичане, извадете сладкишът да изтине. Поставете в чиния за сервиране и покрийте с глазурата.

***
Негърче

Необходими продукти
400 г кисело мляко
1 ч.л. хлябна сода (равна)
1 и 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
2 ч.ч. брашно
2 с.л. какао
1 ванилия

За глазурата:
125 г масло
3-4 с.л. захар
2 с.л. какао
50 мл прясно мляко

Начин на приготвяне
В подходяща купа разбърквате содата и киселото мляко. Добавят се захарта, олиото, какаото, брашното (пресято) и ванилията. Разбърквате добре докато се получи хомогенна смес (не е нужно да ползвате миксер). Така получената смес се изсипва в подходяща тавичка, която предварително е намазана с олио и поръсена с брашно. Пече се на умерена фурна (180 С) 30-40 минути.
Приготвяте глазурата, като на котлон в подходящ съд разтопявате маслото заедно със захарта, какаото и млякото. Вари се, като бъркате непрестанно, докато се сгъсти. Може да направите и повече глазура увеличавайки продуктите за нея.
Изчаквате сладкиша да изстине, нарязвате го на парчета и пробождате всяко парче с вилица. намазвате негърчето с глазурата. Така част от глазурата навлиза навътре по нарязаното и прободеното и когато се сервира изглежда по-красиво.
***

Рецептите са препоръчани от Жармен.

постът тук

Последна редакция: сб, 19 дек 2015, 14:32 от Лале в дъжда

# 71
  • Мнения: 10 874
Шоколадов кекс в машина за хляб на Лиляна

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
•    3 бр. големи яйца, леко разбити
•    1/2 ч.ч. вода
•    1/2 ч.ч. олио
•    2 ванилии
•    2 ч.ч. брашно, пресято
•    1 с.л. бакпулвер
•    1 ч.ч. захар
•    7 с.л. неподсладено какао, пресято  
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Всички продукти се слагат в кошничката на машината. Избира се програмата Кекс. Следват се инструкциите на машината.

По желание, може да се прибави 1/2 ч.ч. шоколадов чипс, при сигнала за добавяне (ако има такъв машината ви, ако не ги добавете на 10-15 минута от началото на бъркането).

Аз какво правя - понеже винаги се меся в рецептите - вместо вода слагам прясно мляко, мазнината не е само олио, а 50:50 олио и масло, даже повечко масло, нямам под ръка шоколадов чипс и слагам натрошен млечен шоколад. Става много хубав кексът.
Ето откъде съм взела рецептата, там има и портокалов и бананов: http://tanitaang.blogspot.com/2009/05/blog-post_12.html
А ето и рецептата от книжката на пекарната ми:


постове тук и тук

Последна редакция: сб, 19 дек 2015, 14:26 от Лале в дъжда

# 72
  • Мнения: 10 874
Макарони с кайма и топено сирене, препоръчани от Лиляна

Необходими продукти:
1 пакет макарони /спирали/
300 гр.кайма
200 гр.топено сирене
100 гр. кашкавал
250 гр. заквасена сметана
1 буркан гъби
 
Начин на приготвяне:
Макароните се сваряват и се оставят да се отцедят. През това време в 1 лъжица олио запържваме каймата, като я наситняваме хубаво и овкусяваме с подправка за кайма. Добавяме гъбите, топеното сирене, сметаната. Разбъркваме хубаво. Макароните изсипваме в тавичка, към тях добавяме запържената смес. Разбъркваме хубаво. Най отгоре настъргваме кашкавал и поставяме във фурната леко да се запече. Сервират се топли.

постът тук

# 73
  • Мнения: 10 874
Крилца по китайски (с Pepsi), препоръчани от Мъ℘♥Мяɣ

Пилешки крилца се слагат в голяма тенджера и се заливат с Пепси (задължително Пепси) почти да се покриват,но не съвсем.Слага се една трета от бутилка(малка) тъмен соев сос(желателно произведен в Китай) и се варят без капак на силен котлон,докато водата се изпари и остане гъст сос!Става за около 30-40 минути!

Точни съотношения:
500 гр пилешки крилца
250 мл Пепси
1/3 ч.ч. соев сос

постът тук

***
Вариант с Coca-Cola на Янтра

Рецептата я знам от съфорумка. Пилешки крилца почистени се слагат в тенджера и се заливат с кока-кола почти да ги покрие, ама не съвсем, едва-едва да се подават, добавя се соев сос, на два килограма крилца слагам малко над половин бутилка соев сос дерони (по-евтин, не трябва хубав) и се оставя да ври на висока степен на котлона. Бърка се от време на време, не може да се оставят без надзор. В момента когато соса се извари и почва да загаря обикновено крилцата са готови - опитвам ги и свалям от котлона, ако крилцата ми се струват малко сурови добавям мъничко кола и оставям пак да стигне до загаряне. Лекото загаряне добавя опушен вкус. За по-азиатски вкус готовите крилца поръсвам с малко сусам понякога, може и без него. Основните съставки са пилешки крилца, евтин соев сос и кока-кола.

постът тук

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 13:57 от Лале в дъжда

# 74
  • Мнения: 10 874
Коледни мъфини на Сбъдваща мечти

3 яйца, 1 ч.ч. олио, плода от 1 компот ананас /400 гр. кутийка/, 2 ч.ч моркови, 1 ч.ч кокосови стърготини, 1 ч.ч сушени плодове, 1 ч.ч орехи, 1/2 ч.ч захар /ако може кафява/, 2 и1/2 ч.ч брашно, 1 бакпулвер, 2 ч.л. сода за хляб, 2 ч.л. канела, 1 ванилия, 1 ч.л. смлян бахар
моркови, орехи и плодове - накълцани в резачката на ситно
и ананаса пак там
излизат поне 3 от стандартните тави за мъфини 12бр
на 180гр за 20-25 мин се пекат.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт