Деца с диабет - тема 13

  • 127 143
  • 517
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1 934
Аз бих избрала д-р Константинова - тя е национален консултант, земна е и умее да общува с родители и деца  Peace

# 496
  • BG
  • Мнения: 4 457
Аз бих избрала д-р Константинова - тя е национален консултант, земна е и умее да общува с родители и деца  Peace
Благодаря за препоръката.

# 497
  • Мнения: 35 968
Малко късно видях въпроса, но ако д-р Константинова не е на разположение, препоръчвам д-р Аршинкова. Невероятен лекар и човек!

# 498
  • Мнения: 1 379
Здравейте, имате ли идея защо дете може да не се повлиява от инсулин. След поставяне на инсулина се поддържа кръвна захар около 16, това между 3я и 5я час?Детето се движи непрекъснато, много е енергично, всяко хранене е премерено и изчислено. Лекарите казват, че е нормално при малките деца и ще се регулира след време , но това не е успокоение.

# 499
  • Мнения: 35 968
на каква възраст е детето, какъв тип е инсулинът и за кой час от деня става дума? увеличавате ли дозите в сравнение с предишните дни и правите ли последващи корекции при тази висока захар?

# 500
  • Мнения: 1 379
Детето е на 2 години и половина, инсулинът го слагат 4 пъти дневно, преди основните хранения, не знам точно какъв тип се води. Увеличават дозите непрекъснато, но не се влияе. Ето днес сутринта са сложили в 7 и в 9:30 детето се е събудило с 19 КЗ, което е страшно много.
Имам още един въпрос - може ли да препоръчате някаква клиника в чужбина, в която да се обърне по - голямо внимание, защото тук явно не попадат на лекари.

# 501
  • Мнения: 381
Здравейте майчета имам син на 13 г утре ги навършва.От известно време го забелязвам че вечер пие вода яде сладки неща.Слаб си е от малък няма промяна на килограмите.С нощи е изял шоколад цял и е испил около 300гр вода. Много съм претиснена да няма диабет.Утре има рожден ден и няма как да пусна изследвания.Какво трябва да се пусне биохимия или само кръвта захар.Уруна пълен анализ ли?

От малък често се появява авта в устата му. Много съм претиснена.Май месец беше направил обрив и тога.  пуснахме изследване кръвната захар беше леко завишено незнам точно колко но казаха че е от урбазона който са му поставили.По цял ден е с децата играе не съм забелязала други промени.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2017, 07:20 от bubanka

# 502
  • Мнения: 35 968
да, от урбазона се вдига захарта

300 гр. вода и един цял шоколад преди лягане не са особено впечатляващо количество за момче на 13 г. - ако това ви стряска сега, представя нямате какво ще ви причинява количеството храна, което ще поглъща на 15 години  Laughing
но за ваше спокойствие се обърнете към личния си лекар за съвет - ще назначи поне кръвно-захарен профил и гликиран хемоглобин

Скрит текст:
Трите класически симптома на диабета са:

Засилено уриниране (полиурия) – при надхвърляне на бъбречния праг за глюкоза (около 10 mmol/l), кръвната захар започва да се отделя с урината, увличайки със себе си значително количество вода и предизвиквайки по-често и обилно уриниране.
Повишена жажда (полидипсия) – за да компенсира повишеното отделяне на вода с урината, организмът извлича вътреклетъчна вода в кръвта, предизвиква обезводняване и централната нервна система реагира с усещане за жажда.
Повишен апетит (полифагия) – този симптом е обикновено по-силно изразен при 2 тип диабет, където високото ниво на инсулин стимулира чувството на глад; от друга страна недостатъчната енергия, която достига до клетките, поради намалената инсулинова чувствителност, кара организма да набави повече калории и повече храна.

Сред по-рядко срещаните симптоми са:

Замъглено зрение – среща се често при повишена концентрация на кръвната захар; в очната леща глюкозата се превръща в сорбитол, който задържа много вода, в резултат на което се получава периодична промяна в обема и формата на очната леща.
Чести инфекции – потиснатият общ имунитет, лошият кръвоток в тъканите и високата концентрация на глюкоза (добра хранителна среда за много бактерии) допринасят за честата изява на някои инфекции, които са характерни за захарния диабет – гъбични инфекции на гениталиите, кожни инфекции (циреи, „гнойни пъпки“), инфекции на пикочните пътища и други.
Трудно зарастващи рани – високите стойности на кръвната захар възпрепятстват нормалното функциониране на левкоцитите, които са основен елемент в почистването на мъртви тъкани в тялото, зарастване на рани и борба с причинителите на инфекции; освен това за по-продължителен период от време захарният диабет води до склерозиране и задебеляване на най-малките и големите кръвоносни съдове и това причинява влошен кръвоток, лошо хранене на тъканите (включително достъп на кислород и защитни елементи на кръвта) и оттам по-бавно и трудно зарастване на рани и по-често възникващи инфекции.
Хиперосмоларен некетонен синдром и хиперосмоларна кома – това състояние се получава вследствие на високата концентрация на глюкоза и силното обезводняване на клетките, а симптомите му много приличат на тези на кетоацидозата; по-често срещано е при диабет тип 2.

Сравнително редки симптоми, по-често срещани при диабет тип 1, са:

Умора – при захарния диабет клетките на тялото са неспособни да усвоят от кръвта достатъчно глюкоза, което се проявява като усещане за умора.
Загуба на тегло – въпреки нормалния или дори по-високия прием на храна, болните от диабет отслабват, поради непълното усвояване на глюкозата и обезводняването.
Кетоацидоза – неспособността за усвояване на глюкозата кара клетките да търсят други източници на енергия и да разграждат други вещества; в резултат на това могат да се получат тъй наречените „кетотела“; те увеличават киселинността на кръвта, което има сериозни последствия за работата на всички клетки и най-вече тези на нервната система.
Променено умствено-психично състояние – често се наблюдава напрегнатост, необяснима раздразнителност, силна летаргия или объркване, болният изглежда неадекватен, симптомите могат да наподобяват тези на мозъчен инсулт; тези оплаквания могат да са вследствие само на високата концентрация на кръвна захар (хипергликемия), могат да бъдат симптоми на някои от най-сериозните остро настъпващи усложнения на диабета като кетоацидоза (и последваща диабетна кома) или хиперосмоларен хипергликемичен синдром и кома, както и на много ниска концентрация на кръвна захар (хипогликемия).

Последна редакция: пт, 15 сеп 2017, 07:34 от bubanka

# 503
  • Мнения: 381
Сега погледнах изследванията са от май месец много добре си спомням че му сложиха 40мг орбазон и на другия ден правихме кръвните изследвания и тогава захарта беше 7 и аз се притесних те казаха че е от урбазона.Ще пуснем утре изследвания.Благодаря за бързия отговор.

# 504
  • Мнения: 35 968
от май до септември щяхте да имате сериозни промени и видимо отслабване, но все пак, направете изследвания
желая ви всичко най-хубаво и успешна учебна година!

# 505
  • Мнения: 381
Достатъчно ли е кръв от пръста?

# 506
  • Мнения: 876
Здравейте! Влизам в темата само, за да кажа, че на 22 ноември в кабинета си (Пловдив) д-р Мая Минева ще прави безплатни очни профилактични прегледи на деца с диабет. Има инфо в страницата ѝ във Фейсбук.

# 507
  • Мнения: 585
Здравейте, с нежелание съживявам темата. Повече от два месеца никой не е писал, което означава, че децата са добре. Преди една седмица диагностицираха синът ми с диабет 1 тип - на 13г. Все още съм в шок, изчетох тероията, слушам лекарите, но те гледат да представят всичко много подредено и предвидимо, и да не ме плашат. Ако има майки от Пловдив, с деца на сходна възраст, с които мога да обменям информация за практическите проблеми, с които се сблъскват при контрола на диабета, за предизвикателствата на пубертета, училището, диетата, ще съм благодарна да се свърже с мен.

# 508
  • Мнения: 26
Здравейте, с нежелание съживявам темата. Повече от два месеца никой не е писал, което означава, че децата са добре. Преди една седмица диагностицираха синът ми с диабет 1 тип - на 13г. Все още съм в шок, изчетох тероията, слушам лекарите, но те гледат да представят всичко много подредено и предвидимо, и да не ме плашат. Ако има майки от Пловдив, с деца на сходна възраст, с които мога да обменям информация за практическите проблеми, с които се сблъскват при контрола на диабета, за предизвикателствата на пубертета, училището, диетата, ще съм благодарна да се свърже с мен.
Здравейте, присъдинете се към групата на родителите на деца болни от диабет във Фейсбук. Всички са много отзивчиви и ще ви дадат много съвети:
https://www.facebook.com/groups/674849339239433/

# 509
  • Мнения: 132
Имам приятел с диабет тип 1 и заради него следя новостите, Масачузетският университет излезе днес с новината, че проучванията от 2015 са дали добри резултати и са вече на втори етап, може би ще одобрят лечението от FDA в скоро време.
Открили са, че повторено имунизиране в кратък срок с БЦЖ "рестартира" имунната система и задържа нормални нива на кръвна захар за години.
Не знам дали ще е поддържаща терапия или при някои хора перманента ремисия, също не знам дали проучванията са правени и на деца, но който се интересува ще намери отговори.

Новината изтече днес, но е по всички сайтове вече https://www.fiercebiotech.com/research/new-insight-into-how-old- … r-type-1-diabetes

Това са клиничните проучвания - https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02081326

Последна редакция: пт, 22 юни 2018, 22:30 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт