Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мами, искам да споделя и да ви попитам за мнение.

Нашият хубостник е на 12 години, от известно време отказва да ходи на училище. Казва че няма никакъв смисъл да се ходи там и че може да научи много повече на компютъра. Опитахме всичко. Караме се непрекъснато с баща му, но той е много твърдоглав и дори бяга от часовете когато баща му го  води до училище. Миналата седмица мъжът ми реши да му даде урок и ми каза че ще го повози с колата. Той го закарал в циганската махала и му показал стила на живот там. Казал му, че ако не ходи на училище и няма образование, точно такъв живот го чака. Детето си дойде малко травмирано, но мисля че имаше някакъв ефект, защото на другият ден не се прави на интересен и отиде на училище. Мислите ли, че това беше малко прекалено, което мъжът ми направи. Вие как успявате да учите децата си за истинският живот и реалността? Моля разкажете ако имате такива подобни случки:)

Последна редакция: сб, 28 фев 2015, 09:23 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 2 616
Един руснак ми разказваше как давали урок на децата в еврейско училище. Определятг един ден за посещения на различни места. Първото е на полето. Стават рано сутринта, отиват на полето, където са приветливо посрещнати от селяните, те ги черпятс каквото имат, после децата се включват за малко в кърската работа - копане, бране, едно-друго.  Simple Smile  След това ги завеждат в болница или по-скоро хоспис за възрастни хора. Там също са посрещнати приветливо, запознават ги с работата, показват им какво означава да се грижиш за тези хора. Най-накрая ги завеждат в... банка, естествено.  Mr. Green Където децата виждат разликата с предишните две занимания и много добре си правят изводите къде е най-добре да работиш и към какво да се стремиш - няма нужда да им се казва каквото и да е.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 2
  • Мнения: 7 171
Здравейте мами, искам да споделя и да ви попитам за мнение.

Нашият хубостник е на 12 години, от известно време отказва да ходи на училище. Казва че няма никакъв смисъл да се ходи там и че може да научи много повече на компютъра. Опитахме всичко. Караме се непрекъснато с баща му, но той е много твърдоглав и дори бяга от часовете когато баща му го  води до училище. Миналата седмица мъжът ми реши да му даде урок и ми каза че ще го повози с колата. Той го закарал в циганската махала и му показал стила на живот там. Казал му, че ако не ходи на училище и няма образование, точно такъв живот го чака. Детето си дойде малко травмирано, но мисля че имаше някакъв ефект, защото на другият ден не се прави на интересен и отиде на училище. Мислите ли, че това беше малко прекалено, което мъжът ми направи. Вие как успявате да учите децата си за истинският живот и реалността? Моля разкажете ако имате такива подобни случки:)

Дъщеря ми е малко от типа "раснали в саксия". Не е лишена от нищо, че и отгоре. Средата в която се движи също е такава - безгрижни, задоволени деца. От училище им организират двуседмични посещения в Еквадор (за март 2016). Там работят физически труд, или помагат да се построи училище, или библиотека. Живеят като местните. Има и екскурзия накрая, но идеята е да осъзнаят, че има и друга действителност, различна от тяхния розово-памучен свят. На теория ми се иска да я пусна, но на практика ме е страх.

В тази възраст децата започват да се бунтуват. Съвсем нормално е. Не изпускайте момента обаче.

# 3
  • Мнения: 4 892
Ох, искрено ме разсмя това - има проблем - бам у Факултето и готово.

Не, не ти се подигравам, просто ми стана смешно от сърце.

Не знам дали ще е ефективно при вас в дългосрочен план.

Това, което казва Софи ми се струва доста по-добро като прийом.
Не за назидание, а за съпреживяване става дума. За влизане в чуждата кожа, за излизане от зоната на комфорта с много ползи, опит. 
Мисля, че е къде къде по-възпитателно и по-ефктивно.

# 4
  • Мнения: 46 641
...Казал му, че ако не ходи на училище и няма образование, точно такъв живот го чака...

Много хора с образование пак живеят подобен живот.

...Където децата виждат разликата с предишните две занимания и много добре си правят изводите къде е най-добре да работиш и към какво да се стремиш - няма нужда да им се казва каквото и да е.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Може и да греша, но това ми звучи като виц. На тази възраст повечето деца биха избрали да са на въздух, не затворени м/у 4 стени.

По темата - не й спестяваме нищо от живота около нас и се опитваме да й даваме личен пример.

# 5
  • Мнения: 1 261
Може детето да има трудности с някои предмети и това да го демотивира. Ограничете и компютъра за сметка на друга дейност.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 833
И на двете със сестра ми, когато се опитаха да ни "ограничат" компютъра просто започнахме да ходим в приятели на техните Grinning

Както по-горе Нино писа много хора с по 1-2 висши живеят по този начин, че и много по-зле. Още по-тъжното в ситуацията е, че детето е напълно право - при добро желание може да се самообразова много по-добре, отколкото в нашата образователна система.

# 7
  • Мнения: 22 036
Имайки 14 годишен син, поведението на синът на автора ми се струва странно.
На 12 е достатъчно голям да разбира необходимостта от образование и, макар че може и да е прав, че в днешно време можеш да научиш всичко и сам, не мисля че е достатъчно зрял за да се самообразова.

Може пък да е много развито детето и да му е скучно в училище. Потърсете специалист.

# 8
  • Мнения: 2 760
На мен баща ми ми даде урок за цял живот! Помня, че бях много малка и отивахме на манифестация - по улиците народ се стича към центъра, аз ям вафла или нещо подобно. Пускам опаковката на земята. След двайсетина метра баща ми ме пита къде е боклукът... Накара ме да се върна, пред всичките хора (разбира се, бях сигурна, че всички гледат мен и моя позор Laughing), да си взема боклука от земята и да го хвърля в коша. Излишно е да казвам, че никога не го направих отново.
Същата методика ползвах при моите деца - действа, никога не хвърлят боклуци, или в коша, или тъпчат в джобовете или в моята чанта. Където и да отидем, правят уборка на чуждите отпадъци, петгодишният ми син открито се дразни от боклук по улицата.

# 9
  • Мнения: 1 261
Аз пък не съм забелязала "много" хора с висше, пък дори и без да живеят на ниво ромска махала. Ходила съм - знам какво е. Десет души в една стая, вечер легнали по земята  - мъже, жени, деца , без течаща вода и т.н.
Друг е въпроса, че стремежа към образование, за мен трябва да не е  строго материално мотивиран.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
уроци не давам, поне не в смисъла, в който тук са разказани случки. Гадните уроци ги дава животът, и то по възможно най-гаден начин. Аз си обичам децата и се старая да им топля душичките или поне да не ги наранявам. За съжаление не успявам всеки път.

# 11
  • Мнения: 14 515
Аз пък не съм забелязала "много" хора с висше, пък дори и без да живеят на ниво ромска махала. Ходила съм - знам какво е. Десет души в една стая, вечер легнали по земята  - мъже, жени, деца , без течаща вода и т.н.
Друг е въпроса, че стремежа към образование, за мен трябва да не е  строго материално мотивиран.

А как да е мотивиран? Защото материалния стимул, и нямам предвид само пари, е единствения стимул за развитие на човека.

По въпроса на авторката на темата мисля, че добре е постъпил мъжът ти. Понякога трябва малко шок за едно дете, все пак е дете, не може да види нещата както ги вижда един възрастен.

# 12
  • Мнения: 12 473
Не знам какви уроци съм му дала - най-вече го оставям сам да си троши главата, за да си носи после и сам последствията.
Единственото възпитателно средство, което съм проследила - е всяка година едноседмични преходи в планината с тежки раници. Само жени и деца.
Не ми се пропомня първите 1-2 г какви тежки мрънкания, бунтове и тн. бяха..
Обаче, когато си планината/ гората..осъзнаваш, че нямаш друг избор освен да вървиш напред и да се стараеш да  си близо до другите. И че в екип е по-лесно и сигурно, отколкото ако си сам.
Сега ходят с кеф и тичат винаги пред нас..)
Научиха още, че животът не се случва само в петзвездни хотели, може да си щастлив и на твърдия нар в хижата. И че сухата храна може да е същото толкова сладка, като гурмето - когато си наистина гладен..)
Че времето в планоната е като живота - ако грее цлънце, след 10 мин може да има буря и за това е най-важно да вървиш и да си близо до хижата..после може да почиваш..и тн. и тн.

Последна редакция: сб, 28 фев 2015, 10:16 от EXQUISITE

# 13
  • Мнения: 14 800
Всичко си е до човека.Към  висшисти вече имам непоносимост.При 53 бр.ВУЗ в Б-я не знам кой няма вече да е с висше образование. JoyЗначи всички ще имат висок стандарт на живот!Виждала съм млад мъж с магистратура,който чакаше да го уредят с връзки за шофьор в гр.транспорт,заради доброто заплащане.
За мойто дете нямам представа какво ще ''помни цял живот''.

# 14
  • Мнения: 6 365
Цитат
Дъщеря ми е малко от типа "раснали в саксия". Не е лишена от нищо, че и отгоре. Средата в която се движи също е такава - безгрижни, задоволени деца. От училище им организират двуседмични посещения в Еквадор (за март 2016). Там работят физически труд, или помагат да се построи училище, или библиотека. Живеят като местните. Има и екскурзия накрая, но идеята е да осъзнаят, че има и друга действителност, различна от тяхния розово-памучен свят. На теория ми се иска да я пусна, но на практика ме е страх.

Прати я тука в България, знаеш ли колко строителни дейности имаме за това лято. Дай я и гарантирано ще види една различна от канадската реалност:) Ще живее като местните, и екскурзия ще има, пък да видим дали тая лудост се лекува...

Общи условия

Активация на акаунт