Пеещите фонтани в Пловдив и човешката простотия

  • 20 907
  • 489
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 365
Защо си мисля, че сухият фонтан по принцип е замислен да е интерактивен? Виждала съм подобни съоражения в аквапарк, като идеята наистина е да ходиш между струите и да се мокриш. И по света това е идеята, има и други видове интерактивни фонтани- топки, водни стени, изворчета в паважа.

Иначе в големия фонтан...не е ясно кой български инженерен гений е прекарвал тока, така че не бих пускала детето да гази.

# 31
  • Мнения: X
Като има тоци и жици във фонтана, няма ли предупредителна табела?
Имаше преди години смъртен случай на дете, убило го тока в такъв фонтан (ако не ме лъже паметта)

# 32
  • София
  • Мнения: 4 549
Освен опасността от електриката, трябва да се има предвид и чистотата на водата, ако някой реши да я ползва като басейн. Не случайно басейните за плуване се хлорират и дезинфекцират и с други препарати. Водата на фонтана си е чешмяна, евентуално има филтър за боклучета и ръждиви частици, за да е прозрачна водата. Ама да си топиш г*зо във вода, в която някои са влезнали и с обувките ..... Толкова относно безотговорността на някои родители.
А смъртен случай имаше в София. Фонтана на Славейков тресна с ток един мъж, позволил си да си потопи ръката.

# 33
  • Мнения: 6 365
Тоци и жици има със сигурност, но при нормално монтиране би трябвало да са добре изолирани и да не тече ток във водата. Това е нормално, защото може да убие някого, дори само да бръкне с ръка във водата.

Обаче в България към момента ме съмнява изпълнението да е перфектно и има немалък риск да тече ток отнякъде, или ако сега не тече- да протече.

Смъртният случай беше на пл. Славейков, не беше дете, а голям човек. Оттогава фонтанът е запечатан.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 549
Даже имаше обсъждане дали да не се премахне съвсем. Явно толкова са им способностите да го обезопасят. Готови са да бастисат сумати ми финанси за изграждането на фонтана, а не могат да го направят безопасен.

# 35
  • Мнения: 24 467
Ако не се замърсява площта и не е опасно, не съм против. Всеки си поема риска от чистотата на водата, както е в басейните, в реките, в морето. 


# 36
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
То хубаво... ама кой ще ти гарантира, че не е опасно... че и близко до преливник се мъдрят, че и по бански... Това си е простащина на квадрат.

# 37
  • Мнения: 10 547
Газенето във фонтаните е малко като с моя пример- няма лошо да си пуснеш детето да играе на тревата, но хич дори неподходящо да тъпчеш цветята.

В южните американски щати, може да има и на север- не зная, има в парковете едни мини-фонтанчета, които или постоянно пръскат, или на определен интервал. Пълно е с деца около тях, и не само деца.

# 38
  • Мнения: X
Не вярвам в ефекта на призивите за съзнателност. Ако хора не трябва да се къпят във фонтана, трябва да се вземат мерки те да не се къпят във фонтана. Глоби ли ще са, заграждения ли ще са, контрол на паркова полиция... някакви мерки. Защото да се разчита на съзнателността на хората е вятър работа. 99 съзнателни да са все ще се намери № 100, който да е несъзнателен и да обере и смачка розите от градниката.

Убедена съм, че в България мераците да се чупи, гази и мърси не са по-големи отколкото във всеки друг европейски град. Но за разлика от там, тук няма контрол, няма и бързо възстановяване на щетите.

# 39
  • Мнения: 6 365
Конна полиция- много яко и респектиращо.

Също и интерактивни фонтани за децата. Да им преместят там Рендето да се пръскат на него.

# 40
  • Мнения: 24 467
То хубаво... ама кой ще ти гарантира, че не е опасно... че и близко до преливник се мъдрят, че и по бански... Това си е простащина на квадрат.

Не е простащина, а липса на реална преценка и безотговорност към собствения живот и здраве.
На много места хората се къпят във фонтаните и това не е простащина.
Нека отделим различните категории. Няма смисъл да се смесват различни неща. 

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Да им преместят там Рендето да се пръскат на него.
То къде изчезна? Тази пловдивска забележителност.

# 42
  • Мнения: 6 365
Говореше се, че ще го местят до Влака, да е грозотия на квадрат. И аз се чудя къде е, ако му се намери място, всъщност е доста интересно. Тука долу в двора на блока доста добре ще ми пасва:) ама може вече да е хванало ръжда.

# 43
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Аз точно затова писах, че е простащина.
Заради безотговорността.

И не е релевантно, според мен, да се прави сравнение между фонтатните по света и фонтаните в България.

Мен би ме било страх да вляза в български фонтан, камо ли да си пусна детето. Откъде да знам дали няма да плъзне точец, кое как е изолирано... А тук има и голям преливник...

# 44
  • Мнения: 598
Аз тук нещо не разбрах от поста, показващ, че охраната на парка е изгонила децата от сухите фонтани? Нали и кметът днес специално уточни, че те са за игра на децата (тези, дето са тип струи от земята, не от нещо като басейнче) и където може да се рахождаш между струите или да си играеш с тях (за деца е съоръжението). А фонтаните с вода на дъното и син цвят на дъното, е там не е позволено да се влиза или къпе, плува и др. подобни. То си е по подразбиране. Аз лично не виждам нищо лошо чове да топне крака по края, но не и да влиза в тях, но пък предвид, че това е в България, наистина може да има ток във водата и не е безопасно. Но пак да попитам, простащина ли е да се използват т.нар. сухи фонтани? За игра ли са или за украса? Виждала съм такива в Германия и в Англия, само деца си играят там, вкл. по бански, за да не си мокрят дрехите. И да, носят хавлии родителите... Плуване няма как да има обаче. Долу вода не се задържа.
 
 

Общи условия

Активация на акаунт