Пеещите фонтани в Пловдив и човешката простотия

  • 20 905
  • 489
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 365
Според Гугъл "interactive fountain" е именно тоя тип фонтан, специално създаден за игра на деца.

# 46
  • Мнения: 21 648
Аз тук нещо не разбрах от поста, показващ, че охраната на парка е изгонила децата от сухите фонтани? Нали и кметът днес специално уточни, че те са за игра на децата (тези, дето са тип струи от земята, не от нещо като басейнче) и където може да се рахождаш между струите или да си играеш с тях (за деца е съоръжението). А фонтаните с вода на дъното и син цвят на дъното, е там не е позволено да се влиза или къпе, плува и др. подобни. То си е по подразбиране. Аз лично не виждам нищо лошо чове да топне крака по края, но не и да влиза в тях, но пък предвид, че това е в България, наистина може да има ток във водата и не е безопасно. Но пак да попитам, простащина ли е да се използват т.нар. сухи фонтани? За игра ли са или за украса? Виждала съм такива в Германия и в Англия, само деца си играят там, вкл. по бански, за да не си мокрят дрехите. И да, носят хавлии родителите... Плуване няма как да има обаче. Долу вода не се задържа.
 
 


Е как ще е простащина, след като са специално направени за игра? Явно не бива да се плацикат в другите.


 Предполагам, че до няколко месеца на пловдивчани ще им стане ясно кое за какво е и ще се научат да ги използват по предназначение Laughing

 По вероятно е обаче да се наложи по-сериозна охрана, предупредителни таебели, някой и друг глобен, такива работи.

# 47
  • Мнения: 24 467
Аз точно затова писах, че е простащина.
Заради безотговорността.

И не е релевантно, според мен, да се прави сравнение между фонтатните по света и фонтаните в България.

Мен би ме било страх да вляза в български фонтан, камо ли да си пусна детето. Откъде да знам дали няма да плъзне точец, кое как е изолирано... А тук има и голям преливник...

Простащината е друг термин и няма общо с безотговорността.
Означава "простотия, дебелащина, нахалство, грубиянство, нахалство, вулгарност", а не липса на мисъл и поемане на излишен риск.
http://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0 … D0%B8%D0%BD%D0%B0
В случая газенето във фонтан не е простащина. Прави се често по света и хората често си го намират за нормално. То си е и такова, освен ако фонтанът не е някаква архитектурна ценност или не е опасен /за което се поставят съответните обозначения/.
Кой ще си пусне детето и къде си е лична работа вече. Чуждият избор си е чужд избор.
Ако пък фонтанът е специално създаден с цел игра, не намирам въобще какво общо има тук дори "простотията".

# 48
  • Gotham City
  • Мнения: 6 788
За сухите фонтани не съм разбрала, и се извинявам, ако с тази цел са създадени, не зная, защо охраната ги гони, но за съжаление е видимо, че играта не е само там, а кротко и аплодирани от родителите си, децата плуват в самия фонтан, с преливника и с осветлението. Не е въпроса само за сигурността в крайна сметка, да, опасно е за децата, но е и просташко, поне в моите очи, този фонтан е забележителност, а не градски плувен басейн!

# 49
  • Мнения: 21 648
  Абе ще го повредят нещо, а едвам го направиха, и ние искаме да го видим, няма нужда да се киснат като прасета в инсталацията.
 Много ме хваща яд от такива работи.

# 50
  • София
  • Мнения: 23 124
Защо някои от вас се правят, че не схващат разликата между фонтан и басейн, а?

# 51
  • Gotham City
  • Мнения: 6 788
Защо някои от вас се правят, че не схващат разликата между фонтан и басейн, а?

Може и те да са били вчера с децата си там, за това  Mr. Green

# 52
  • гр. София
  • Мнения: 2 531
И в Париж например хората газят и/или се къпят във фонтаните:

пред Лувъра
Скрит текст:



големите фонтани пред Айфеловата кула (там и на хавлии по бански съм ги виждала да лежат по тревата)
Скрит текст:





Лондон
Скрит текст:

Горните снимки са само за пример, че не само у нас е така.
Не засягам въпроса правилно ли е или не, опасно ли е или не.

# 53
  • София
  • Мнения: 23 124
То хубаво да се сравняваме с чуждите държави, но защо точно по показател простотия.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 40 920
То хубаво да се сравняваме с чуждите държави, но защо точно по показател простотия.
Щот явно по друго не можем да ги стигнем Mr. Green Wink

# 55
  • Мнения: X
У нас само циганета съм виждала да подскачат във фонтаните и то щото българските майки ги е гнус да си топнат в мръсната вода децата. Може би сега щото е новичко и на хората им се струва чистичко...

# 56
  • Gotham City
  • Мнения: 6 788
То хубаво да се сравняваме с чуждите държави, но защо точно по показател простотия.

Тонке, и аз това попитах, но отговор не получих.

Няма сила, която да ме накара да вляза в зелената вода пред Айфеловата кула.

# 57
  • гр. София
  • Мнения: 2 531
В парка Заимов съм виждала НЕциганета, при това доста, лятото да се цамбуркат във фонтаните. Бяха все на такава възраст, че надали са излезли без придружител. Миналата седмица две около 5 годишни момиченца се надпреварваха кое ще изпие с шепи повече вода от единия шадраван. Това вече беше гнусно и опасно, защото и мръсотия пада във водата, и някои хора си пускат вътре кучетата... Чудя се въпросните момиченца не ги ли видяха родителите им. В смисъл - толкова малки деца едва ли биха били оставени да обикалят парка без непрекъснато следене с очи от страна на родителите.

# 58
  • Мнения: 24 467
То хубаво да се сравняваме с чуждите държави, но защо точно по показател простотия.

Защо няма единен критерий за "простотия" точно на плоскостта дали някой се плацика в градския фонтан или не. Дори и моят личен избор да не е този, то аз не бих класифицирала чуждият такъв нито като простотия, нито като простащина.
В града ни всяко лято има "водни игри", на които децата се пръскат с вода и се киснат, вкл., в шадравана. Не става въпрос за цигани изобщо.
То хубаво да се сравняваме с чуждите държави, но защо точно по показател простотия.
Тонке, и аз това попитах, но отговор не получих.
Няма сила, която да ме накара да вляза в зелената вода пред Айфеловата кула.

Не е така. Различни хора дадоха различна гледна точка. Това, дали тя ви допада, е съвсем друг въпрос.  Peace
И пак да спомена- вашият личен избор си е само ваш личен избор. не критерий за правилност, етика, естетика и т.н.
И мен ме е гнус да се накисна в шадраваните, но това, че друг не го е, не ми дава право да го дефинирам точно като простак.

Последна редакция: пн, 25 май 2015, 13:30 от Judy

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 23 875
Я на какво попаднах. Има ли паркинг за 170 коли? Тцтцтцтцтц. http://www.marica.bg/%D0%BF%D0%B5%D0%B5%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B5- … D0%B1%D0%B0%D0%B9!-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D1%82%D1%8F%D1%85---%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%B7%D0%B0-170-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8-news96333.html

Последна редакция: пн, 25 май 2015, 13:41 от Янтра

Общи условия

Активация на акаунт