НВ-ВМХ, част 90 - за здравословното хранене

  • 43 877
  • 722
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Шоки, благодаря и аз за новата тема и за всичко, което правиш, за да ни информираш постоянно!  bouquet
blackisback, режимът е напълно подходящ за бременни, но имай предвид, че е възможно първите няколко месеца от бременността да не ти е съвсем възможно да го спазваш на 100% поради желание за определени храни, отвращение към други и т.н.

# 31
  • Мнения: 6 347
Мики, първият ми съвет е да увеличиш и калориите, не само въглехидратите. По отношение на физическата активност - мисля, че каране на колело, ходене пеша или подобни дейности са ОК, но не се пресилвай със сериозни тренировки. Дано да успееш да нормализираш нещата.

Всъщност сега се сещам, че ти прави яйчения фаст преди няколко седмици, нали? Това е бил стрес за организма, предполагам, и е напълно възможно това да е причината за закъснението. Тези фастове са си диета като всички останали и според мен трябва да се използват само в краен случай - дори не за сваляне на последните упорити 2-3 килограма, а при много сериозно затлъстяване, когато дълго време е опитвано всичко по каноните на НВ-ВМХ, но без успех. Пак казвам - здравето е на първо място.

Underneath The Rain, само по себе си НВ-ВМХ не причинява хормонални проблеми, но се оказва, че жените често се престарават в спазването му и залитат или към прекалена калорийна рестрикция, или към прекалена въглехидратна рестрикция. Това понякога се случва и просто от пребиваването в кетоза, защото тогава апетитът намалява значително. Също така съм срещала публикации в блогове и форуми, че цикличното хранене (intermittent fasting, т.е. когато ядеш в 8-часов интервал или се храниш само веднъж на ден) спира цикъла на много жени. Разбира се, това не означава, че такъв тип фастинг не е подходящ за никоя жена - напротив, има жени, на които това им е дори естественият начин на хранене (например редовно не закусват, защото не са гладни) или пък жени, които се адаптират перфектно и се чувстват добре от продължителни периоди на циклично хранене. Но има и жени, на които не действа добре, затова трябва да се внимава. Моето мнение винаги е, че здравето трябва да бъде на първо място, а не скоростното отслабване.

На теб ти е изследван естрогенът и е нисък, така ли? Или просто така мислиш по симптоми? Какви всъщност са ти оплакванията? Нисък естроген може да се получи при сериозна калорийна рестрикция или нисък процент телесни мазнини - това е хипоталамусна аменорея, каквато се получава често при спортистките. Друга причина за нисък естроген е ранна менопауза, което не е толкова често срещано все пак, макар че май в днешно време честотата се повишава.

buttinsky, много добре те разбирам и също като Мереленда ще ти кажа да имаш търпение - ще мине постепенно, но е много досадно и упорито това чудо. Sad Най-важното според мен е да се наблюдаваш (дори води дневник за храните, които консумираш) и да опиташ да разграничиш дали някоя определена не ти е източникът на колита. Може да са млечни, тестени, зеленчуци, плодове (или по принцип заради фруктозата, или някой определен вид - ягоди, череши), ядки, дори яйцата. Дано да успееш бързо да изолираш проблемната храна. В такъв случай е най-добре напълно да я изключиш, но по-късно, след месец-два, ако оплакванията са отшумели, може да пробваш пак да я въведеш. А може би ще ти помогне и да включиш пробиотици или храносмилателни ензими.

По повод на това, че на няколко от вас ви е студено, това необичайно ли е за вас? Защото например на мен от дете са ми често студени ръцете и носът, но съм така свикнала, че не ми прави впечатление. Embarassed Ако това мръзнене е нещо ново, първата възможна причина е, че не се храните достатъчно, т.е. малко са ви калориите/количеството храна. Второ, може въглехидратите да са ви малко. Все пак индивидуалните нужди са различни. Трето, може да имате скрита хипофункция на щитовидната жлеза, която да се проявява.

Последна редакция: ср, 03 юни 2015, 09:57 от Cioccolata

# 32
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
И аз се включвам в новата тема.  Hug

# 33
  • Мнения: X
Въпреки, че вече рядко се вясвам тук, голямо благодаря и от мен за темата
И успех на всички нови, да постигнат лесно целите си и да задържат постигнатото

# 34
  • Мнения: 11 535
Днес явно ми е ден за мрънкане  Confused

Да Ви се оплача нито грам не съм свалила от режимното ядене. Мисля че вече минаха няколко седмици ако не и месец.  Имам да свалям МНОГО и очаквах поне бавно, бавно да тръгна надолу, но само си очаквах. Вече като видя месо и ми се повръща, особено сурово да трябва да го готвя и подивявам  Twisted Evil Като видя яйца и ми иде да ги метна като гранати.

На всичкото отгоре започнах да треперя като забавя някое ядене  Rolling Eyes Хич и не искам да си меря захарта щото съвсем ще се сгъбясам. Нямам никаква енергия. НИКАКВА! Спортувам всеки ден и е по-скоро някакво влачене, а не спорт. Ей ма на сега се глася за плуване и там нямам сили да направя 10 дължини.

Постоянно ми се пие кафе. ПОСТОЯННО! През ноща се събуждам с мисълта, че искам да пия кафе!

Демотивирана съм!  Crossing Arms

# 35
  • Мнения: 11 778
Аз след първия месец започнах да свалям  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 347
Дорис, понякога "нисковъглехидратният грип" трае по-дълго - 3-4 седмици или дори повече. Възможно е затова да си изморена. А също така:
1) храниш ли се достатъчно?
2) солиш ли храната добре?
3) приемаш ли достатъчно течности?

Освен това в преходния период е важно да не се спортува много, а по-скоро само разходки или някаква лека физическа активност. Организмът е достатъчно зает с пренастройването към новия начин на извличане на енергия, за да хаби ресурси и за спорт.

Последна редакция: ср, 03 юни 2015, 12:46 от Cioccolata

# 37
  • Мнения: 1 167
Аз съм със студени крака и ръце от малка. Но това ми състояние в момента го отдавам на плодуването, което правя от 4 дена вече. Не се ограничавам в плодовете, за разлика от останалите в темата за плодуващите. Те на ден изяждат, като количество това, което аз за едно хранене.

# 38
  • Мнения: 5 105
blackisback, режимът е напълно подходящ за бременни, но имай предвид, че е възможно първите няколко месеца от бременността да не ти е съвсем възможно да го спазваш на 100% поради желание за определени храни, отвращение към други и т.н.

Никога не съм била бременна досега (е*ати формулировката  Laughing ), та не мога да си представя как ще ми се яде шоколад примерно, а няма да ми се ядат пържоли, но се надявам скоро да разбера  Praynig макар и с цената на на няколко кила отгоре.

Пък аз да ви се похваля: в котидж сиренето ми днес имаше бая голямо парче масло  Shocked Ма па беше вкусно.

# 39
  • Мнения: 871
Студените крака, ръце и нос, показват лошо оросяване на крайниците, нещо което се получава при хора, които не са активни или поради някакъв здравословен проблем.

Аз имах предвид забавен метаболизъм - тогава ти е студено, на тялото, зъзнеш, навличаш се с дрехи и т.н., въпреки че в помещението или отвън е примерно 20 градуса - нормална температура да се разкарваш по къс ръкав и да ти е комфортно.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
По повод свалянето на кг, ето една интересна и поучителна история: http://www.livetolift.com/2015/06/03/aishe-iskate-da-svalite-7kg … achete-muskuli/[/

# 41
  • Мнения: 871
какво значи да се "ходи на Турчин" ? (от статията на юлинга)

Забелязвате ли, че става въпрос за млада жена (ромите имат рано деца  Peace) с много килограми. Повечето тук, които се оплакват, че не свалят са над 30, и имат да свалят максимум 10 кг, често се борят с 2-3 кг.

Принципно е прав Лазар: качи мускули и те ще изгорят мазнините, ама при условие, че се "метнеш на предизвикателството". Т.е. когато започнеш да ги използваш яко за минимум време - означава тежки тренировки почти всеки ден (честотата се определя от капацитета на възстановяване на индивида). А в контекста на тази основно "хранителна" тема, не може да се гарантира, че добрата храна и качването на мускулна маса ще ви превърнат в "машина за горене на мазнини", ако не се "включите в контакта", т.е. не започнете да използвате натрупаната маса и енергия.

Надявам се ме разбрахте  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 377
Да се запиша и аз в новата тема, за да продължавам да чета интересните неща, които всекидневно споделяте.
Шоки,   bouquet.

# 43
  • SA
  • Мнения: 3 196
Една доста полезна статия от сайта на Крис Кресър за ефектите на хроничното недохранване:
http://chriskresser.com/are-you-an-under-eater-8-signs-youre-not-eating-enough/
Написана е от диетоложка от неговата практика, която казва, че сред пациентите им, тези които преяждат рядко имат проблем с отслабването, за разлика от тези, които приемат екстремно ниски калории ( от порядъка на 1000 - 1200 ккал) и особено в случаите, когато го съчетават с усилено триниране.

Последна редакция: ср, 03 юни 2015, 17:14 от kameloth

# 44
  • Мнения: 6 347
Кам, много хубава статия!   bouquet  Прегледах набързо точките. Ами, че той описва хипофункцията на щитовидната - това са все нейни симптоми. Ставало е въпрос и преди (аз съм споменавала какво е становището на д-р Волек по въпроса), че дори при кетогенно хранене, ако се слезе на много ниски калории, е напълно възможно да се изпадне в такова състояние - причината са именно ниските калории, а не ниските въглехидрати. Да, възможно е понякога дори при не толкова ниски калории да се получат проблеми специално с цикъла, ако въглехидратите са прекалено ниски, но прекомерната калорийна рестрикция е класическият пример.

Общи условия

Активация на акаунт