Отговори
# 1 290
  • Мнения: 7 171
Няма такова степенуване на документите по основност, допълнителност и не/самостоятелност.

Затова очаквам да ми го покажеш. 

Ако не можеш, това означава, че това степенуване е само твое лично мнение, а не обективна информация.

Или, означава, че представяш собственото си мнение за обективна информация, което именно представлява подвеждане, за което теб толкова те е грижа.
ooooh! Whistling ooooh!

# 1 291
  • Мнения: 74
Чудесни емотикони.   Laughing

Очаквам да видя онези три думички написани относно съответните документи.

В противен случай говорим за добавяне към дискусията на подвеждаща информация, при това съвсем съзнателно.

# 1 292
  • Мнения: 7 171
Чудесни емотикони.   Laughing

Очаквам да видя онези три думички написани относно съответните документи.

В противен случай говорим за добавяне към дискусията на подвеждаща информация, при това съвсем съзнателно.
http://www.who.int/nutrition/topics/en/

http://www.who.int/nutrition/publications/guidelines/en/

Намираш ли разлика? Аз - да.

# 1 293
  • Мнения: 74
Абсолютно нищо в горните линкове не говори за това, че линкът с препоръки, който аз бях цитирала, не може да се чете самостоятелно; че е само в допълнение, а че цитираният от sophiem линк е основен - твърдения, които се споменаха нееднократно като все едно безспорен факт.

В темата се използваха голям брой некоректни подходи от няколко потребители и анонимни, разбира се не винаги съзнателно.  С последния пример исках само да покажа колко лесно и незабелязано е възможно да бъде манипулиран един спор.

# 1 294
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Юстем, доста си истерична Peace Софи има медицинско образование и медицински опит, ти можеш ли да се похвалиш с такива? Все пак за СЗО си говорим, кой е по-наясно с документацията им- ти, надъханата веганка, или медицинско лице?

# 1 295
  • Мнения: 74
И какво има за "разбиране"? Мозъкът има нужда от определени незаменими аминокиселини, които с боб и леща не се набавят. И това си личи при всички вегани. Айде, те че врътват перката, не е болка за умиране, но децата им, подложени на това издевателство, изостават в растежа си, мозъкът им никога не се развива в пълния си капацитет и т.н. Ето това е страшното.

Е, поне за тези изменения има действително научно обяснение - мозъкът не функционира по предназначение, лишен от важни аминокиселини. Страшното е, че подобни откачалки отглеждат и деца. Какво да очакваме от хора с мозък, който е принуден да ползва собствения си белтъчен запас, за да оцелее Crazy.


Мозъкът не може да използва 'собствения си белтъчен запас'.  Мозъкът се храни единствено с глюкоза.

Аминокиселините обаче са прекурсори на невротрансмитерите, които са важни за мозъка, те са необходими за тяхното производство, най-просто казано.

Съставът на боба и лещата, които си споменала:
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4304/2
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4351/2
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4338/2

Повечето бобчета имат пълен аминокиселинен състав, както се вижда от схемата.  Показано е, че на  лещата ѝ липсват аминокиселините метионин и цистеин.  Това би имало значение единствено ако ядеш само леща.  Ако обаче ядеш леща + зърнени храни (примерно хляб), които имат метионин и цистеин, но пък нямат лизин = пълен протеин.  Такива взаимно допълващи се комбинации има много и това е причината разнообразната веганска диета да дава достатъчно количество пълен протеин, дори и ако на отделните растителни храни обикновено им липсват по една-две незаменими аминокиселини.

Тези, и много други знания за храненето, са отдавна и добре известни.  Подобни официални препоръки, като тези, които се цитираха в темата - на WHO, UN, NHS, Американските лекари - се основават на доказани факти и на наука, а не на диви предразсъдъци от времето на Османската империя.  


Забелязвам, че в този пост съм допуснала неточност - метионин и цистеин в лещата има, както и лизин в зърнените, но са относително по-малко.  Това впрочем ясно се вижда от състава, посочен в линка.  

Сайтът, от който са линковете, е много полезен - има пълна информация за състава на храните, могат да се търсят продукти по нутриент и т.н.  Много е ценен за справка по всякакви хранителни въпроси.

Последна редакция: вт, 28 юли 2015, 02:17 от Justem.30

# 1 296
  • Мнения: 74
Юстем, доста си истерична Peace Софи има медицинско образование и медицински опит, ти можеш ли да се похвалиш с такива? Все пак за СЗО си говорим, кой е по-наясно с документацията им- ти, надъханата веганка, или медицинско лице?

Джъстем.  Не Юстем. Simple Smile

# 1 297
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Нещо за основанията си да демонстрираш медицинска компетентност ще кажеш ли Laughing?

# 1 298
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Джъстем.  Не Юстем. Simple Smile
На следващата регистрация го напиши така - на кирилица и никой няма да го бърка. А дотогава всеки ще си го чете както си иска, включително и аз.

# 1 299
  • Мнения: 74
Нещо за основанията си да демонстрираш медицинска компетентност ще кажеш ли Laughing?

Как точно ги искаш основанията, които смяташ, че ти дължа - в три екземпляра, подпечатани и прошнуровани добре ли е?    Hug

Проблемът си е изцяло твой. 

# 1 300
  • Мнения: X

Как точно ги искаш основанията, които смяташ, че ти дължа - в три екземпляра, подпечатани и прошнуровани добре ли е?    Hug

Проблемът си е изцяло твой. 
Никакви основания не дължиш нито на Джо, нито на когото и да било. Но не мисля, че тя или останалите потребители имаме проблем с твоята липса на основания. Просто не приемаме, че разполагаш с компетентност и аргументи, с които да защитиш тезата си. Надявам се, че нямаш проблем с това.

# 1 301
  • Мнения: 74
Мои, лични аргументи аз не съм използвала.

Да се спори с nutritiondata (състава на храните) на мен ми изглежда излишно, но пък защо не - дерзай.   bouquet

Последна редакция: вт, 28 юли 2015, 02:20 от Justem.30

# 1 302
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
О, ама аз нищичко не изисквам, най-малко защото съм наясно, че нямаш какво да ми представиш. От обясненията ти с какво се "храни" мозъкът ме заболя корема от смях Laughing

# 1 303
  • Мнения: 74
Ползваш ли английски?

Ето тук има едно достъпно обяснение:

http://learn.fi.edu/learn/brain/carbs.html

Glucose is the form of sugar that travels in your bloodstream to fuel the mitochondrial furnaces responsible for your brain power. Glucose is the only fuel normally used by brain cells. Because neurons cannot store glucose, they depend on the bloodstream to deliver a constant supply of this precious fuel.



# 1 304
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
При добро желание и малко повечко грамотност може да намериш някой сериозен научен източник и да се увериш, че глюкозата съвсем не е единственият енергиен източник на мозъчните клетки. При още по-добро желание може да намериш и изследвания как точно се променя значимостта на различните енергийни източници в различните стадии на развитие на организма. Тъкмо тогава може и да ти светне колко точно нередно е да се лишава едно малко дете от достъп до животински продукти. Може, но надали- ти си като навита пружина, а в такива състояния всичката енергия отива за други процеси, не за мислене.

Общи условия

Активация на акаунт