Изчерпан яйчников резерв

  • 280 854
  • 2 636
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 346
Папая, отговорих ти за АМХ и вит. Д в другата тема. Wink

# 61
  • Мнения: 287
Да, видях Cioccolata, благодаря ти  Hug А като си такава добра душа и помагаш на всички, да те попитам и за витамин В12. От 2 години съм на сиофор, но нямам доказана ИР, казаха ми да го пия само за подобряване качеството на Я. Разбрах, че той понижавал нивата на В12. Да взема и него да изследвам при това положение  newsm78 .... че то при милиони доктори ходя, ама кой да се сети да ми каже. От тук научавам много повече отколкото от тях

# 62
  • Мнения: 6 346
За В12 kameloth написа много, но остана в предишната тема (на първа страница на сегашната тема за НВ-ВМХ, най-долу, има линк към предишната - разрови я нея). Метформинът наистина може да понижи В12.

# 63
  • София
  • Мнения: 4 878
Здравейте, момичета   bouquet И аз съм в графата с ИЯР и аз се боря с АРТ процедури, но досега без резултат. АМХ ми е 0,1. Инхибина беше около 20. Започнах да пия от вчера витамин Д, но се замислих... ако ми се подобри стойността на АМХ, това означава ли, че и повече фоликули ще тръгнат  newsm78 Иначе, досега имам 2 хормонални стимулации, първия път извадихме 2Я, втория път нищо. Но пък иначе на ЕЦ през месец вадим по 1Я. Според лекаря ми, с този АМХ не би трябвало да имам кьорава Я, но ето че се намират все още някакви. Следващата седмица ще изследвам стойността на вит.Д и ще кажа какъв е резултата при мен

Стойностите на АМХ отговарят на броя фоликули, т. че ако АМХ се повиши, логично е да се увеличи и броя на фоликулите. Аз се съмнявам обаче, че ударни дози вит. Д могат да възстановят изчерпан или намален яйчников резерв. То ако ставаше толкова лесно, 45-годишните щяха да са с АМХ  и ФСХ 5. Ти на колко си години?

# 64
  • Мнения: 287
Alexandria, със сигурност няма откъде да се вземат тези яйцеклетки, колкото и витамин Д да поглъщам. Но се надявам да подобри някак нещата, защото в момента с тези стойности на АМХ 0,1  изглежда трагично. Между другото, първият доктор, на който показах тези стойности каза, че няма смисъл да правя каквото и да било, директно ме насочи към АРТ. Според нея, нямало шанс за нито една яйцеклетка. Истината обаче е, че вече втора година на ЕЦ почти всеки месец вадим Я, просто не отговарям на стимулации. Та надеждата ми в момента с този вит.Д е за по-добър резултат при предстоящата ми стимулация. Дори мисля да я отложа за началото на следващата година, за да може да се понатрупа малко.

На 43 съм  bowuu

# 65
  • Мнения: 6 346
Идеята е, че дефицитът на вит. Д може да понижи изкуствено АМХ, без да е толкова намален самият брой на фоликулите. И съответно с повишаването на вит. Д в организма се повишава и АМХ, т.е. отново отразява реалното състояние, което е било маскирано от дефицита на вит. Д.

Поствам публикациите за връзката между вит. Д и АМХ и какво точно може да се постигне с повишаване на вит. Д:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22508713 - нивото на АМХ корелира (т.е. свързано е с) нивото на вит. Д при жените и мъжете

http://www.fertstert.org/article/S0015-0282%2813%2901671-3/abstract - прием на вит. Д нормализира АМХ при пременопаузални жени

http://www.inviafertility.com/infertility/drvkarande/vitamin-d-i … rmone-amh-levels/ - обратнопропорционална зависимост между нивото на АМХ и това на вит. Д при жени, подлагащи се на инвитро

http://www.fertstert.org/article/S0015-0282%2814%2900406-3/abstract - тук е за жените с поликистоза - при тях вит. Д понижава високия АМХ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24606102 - пак за поликистозата и понижаващ ефект върху АМХ от вит. Д

Това са публикации, които докладват реално постигнати резултати. Естествено, това не означава, че абсолютно при всяка жена това е решението на проблема. Но е една възможност при правилните обстоятелства.

# 66
  • Мнения: 287
Ето това беше и моят въпрос, но сега си дадох отговор. Излиза, че моя АМХ е изкуствено понижен, защото ако резултатът е коректен, не би трябвало наистина да имам никакви Я, а то не е така. Между другото, някъде по чуждите сайтове бях чела, че когато АМХ падне под 1, показва менопауза до 3-5 години

Шоки, писали сме едновременно... благодаря за информацията   bouquet

# 67
  • Мнения: 6 346
Няма защо. Дано да можеш да подпомогнеш нещата по този начин. Hug В днешно време начинът ни на живот - и хранене, и всичко останало - е далеч, далеч по-лош, отколкото преди 50-100 или повече години. При огромна част от хората има най-различни дефицити - не само на вит. Д (това е много масов дефицит), но и на други микроелементи. А отделно и храненето на почти всеки човек в днешно време е неоптимално по редица причини - не само неговия личен избор, но и обеднялата откъм полезност храна. Затова не е учудващо, че такива фактори започват да влияят.

# 68
  • Мнения: 50
Здравейте! Моят опит инвитро на естесвен цикъл приключи преди пункция понеже естрадиола беше нисък 65 на 11 ден от МЦ. Прогестерона беше добре но  се повиши на 11 ден. Доктора не ми изписа никакви добавки,освен дуфастон този месец и фемостон следващия.  Чувала съм  за л-аргинин и нак че давали добри резултати. Някой пил ли е тези добавки?

# 69
  • София
  • Мнения: 1 910
Здравейте! Моят опит инвитро на естесвен цикъл приключи преди пункция понеже естрадиола беше нисък 65 на 11 ден от МЦ. Прогестерона беше добре но  се повиши на 11 ден. Доктора не ми изписа никакви добавки,освен дуфастон този месец и фемостон следващия.  Чувала съм  за л-аргинин и нак че давали добри резултати. Някой пил ли е тези добавки?
виж тази тема- в нея ще намериш много съвети
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=818925.0;topicrefid=20

# 70
  • София
  • Мнения: 6 360
дами, не се ли притеснявате малко да изпълнявате лекарствени предписания от лице, което не е лекар? това, че нещо се нарича "витамин", не го прави автоматично безобидно, особено в големи концентрации.

още повече, никой не е успял да върне времето назад с добавки. АМХ 0,1 на 43 годишна възраст е присъда и ако ще един казан с витамин Д да изпиете - тя няма да се отмени. шансът е донорска яйцеклетка.

# 71
  • Мнения: 1 419
Джам, при доказан дефицит на витамин Д, не става въпрос и само за АМХ, а за цялостната функция на организма, потенциални проблеми с костите и т.н. А аз наскоро на въпроса към мойто АГ дали има някакво инфо за вит. Д ми се каза, че нямам основания да мисля за дефицит- а като пуснах изследване се оказа, че имам. Тялото ще ни служи не само за продуциране на яйцеклетки все пак Wink

# 72
  • Мнения: 287
Jam, много ми се иска да не си права, но за съжаление си. С огромни крачки тичам към донорската програма, на моменти се чудя защо сегашният ми лекар продължава да отказва да ме прехвърли. Права си, че добавките не са панацея, изпила съм килограми добавки и резултат никакъв. Реших обаче да си дам последен шанс преди изпълнението на "присъдата". Преди време, да ползвам ДЯ наистина ми се струваше като присъда, но сега е различно... Утре ще давам кръв за хормони и ще изследвам и нивото на вит.Д, след обяд ще се консултирам и с лекаря ми. Така че няма да е съвсем на сляпо.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 360
Джам, при доказан дефицит на витамин Д, не става въпрос и само за АМХ, а за цялостната функция на организма, потенциални проблеми с костите и т.н. А аз наскоро на въпроса към мойто АГ дали има някакво инфо за вит. Д ми се каза, че нямам основания да мисля за дефицит- а като пуснах изследване се оказа, че имам. Тялото ще ни служи не само за продуциране на яйцеклетки все пак Wink

напълно съм съгласна, но в тази тема колко от случаите бяха свързани с доказан дефицит на вит.Д? повечето дами се вълнуват от ИЯР и изследванията им са правени само за ИЯР. а дори и да има вит.Д дефицит, редно е лекар да предписва лечението, не непознат човек по Интернет....

тъй като съм правила опити инвитро в напреднала възраст, съм се интересувала дали е възможно с пиене на "нещо" (каквото и да е то) да се подобри качеството на яйцеклетките. репродуктивните специалисти, общо взето, са единодушни в мнението си, че нищо не помага.

# 74
  • Мнения: 50


 Здравейте! Включвам да споделя личния си опит- цяла година( тогава АМХ-1,10, възраст 39 г) пих селен , вит. Е, пренатал, коензим Q10, овабуст, инофолик. Няколко месеца пих сиофор, омега 3-6-9, пчелно млечице, спирулина , мака . Освен че цикъла ми тотално се обърка от къс на мн дълъг, даже ми прескочи 1 месец друго не се получи.Сега АМХ- 0,40(възраст 41г). Мъжа ми също пи фертил ейд, омега, фолиева к-на, вит. Е, коензим, селен, каунт буст, андрозитол- за олигоспермия. Всичко беше изписано от лекар. Броя се повиши но морфологията не мръдна. Сегашния ми лекар е на мнение че няма нужда нищо да се пие.

Общи условия

Активация на акаунт