Колко дълго отнема на разбитото сърце да си събере парченцата?

  • 11 390
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 844
Още една любовна тема, какво друго - за такава дъждовна неделя. Не е проучване, а и знам, че няма единен, универсален отговор. Но сърцата ни често си приличат - аз например знам как стяга в гърдите след края на една неизживяна/несподелена любов - точно както знаете и вие. И много често ме питат "Колко дълго ще продължи тая болка?Колко дълго ще вегетирам, дишайки по навик, но не чувствайки нищо, освен тъга?"
И понеже няма точен срок по учебник,
но пък хората си приличаме и по болките, и по радостите си,
дайте ей така рационално /напук на цялата феерия на любовта/ да рамкираме колко дълго време е нужно на разбитото сърце да си събере парчотиите, да затупти отново с нормален ритъм и човек отново да бъде себе си, щастлив, преодолял цялата агония на болезнения процес по забравата на една наистина голяма любов?
Колко време ви е нужно на вас, след болезнена раздяла, да съберете отново себе си, да го надживеете, да поставите емоциите към този човек някъде там в зоната на безразличието и на добрия спомен?
Мили хора, колко дълго ви боля?

# 1
  • Мнения: 2 650
Зависи от емоционалната интелигентност, с която да си дефинираш края. Често /и може би нормално/ подхранването на нерационалното - какво щеше да стане ако: бях постъпил/а/ така, не бях постъпил/а/ така, ако се променя, ако той/тя/ се промени ...и все неща необвързани с настоящето,могат да отложат приемането на края. Всъщност "разбитото сърце" не се различава  особено от всеки болезнен факт в живота ни, от приятелското предателство до тежка диагноза или смърт на близък. Етапите са еднакви - отричане, гняв, договаряне с Вселената, скръб и накрая приемане. Точно от емоционалната интелигентност зависи времето, през които ще минеш етапите  и  срока на зацикляне в някой от тях. Емоционално мъдрия човек "знае", че след всеки край има друго начало.

# 2
  • Мнения: 1 156
Мен още ме боли.....Но е минало малко време де.При предишната подобна раздяла ми трябваше около година докато се освестя нацяло.Мисля си,че може би си и зависи от това колко силно обичаш и дали по природа си влюбвчива натура или не.Забелязала съм,че на тези,които по-често се влюбват такива състояния като че ли им минават по-бързо и обратно.И да,емоционално мъдрия човек знае,че след всеки край има друго начало,но докато дойде това друго начало си боли.

# 3
  • Мнения: 2 650
Стефани, нормално е да боли и е полезно дори,стига да не цикли човек твърде дълго в тази фаза...а тя е  почти последната...Защото цикленето е липса на движение, а  липсата на движение е отрицание на живота...Тогава вече е  не добре. Времето може и  числово да се определи , колкото и студено пресметливо да звучи. Точно за етапа на болката,то трае обикновено наполовина на времето, през което чувствата са били интензивни,след това е приемането. Там следи от тъга  може и да има,но движението  вече е продължило. 
Изобщо не претендирам за аксиоматична формула- това е опитът ми -изживян, прочетен, научен и...така споделен  Hug

# 4
  • Враца
  • Мнения: 2 664
Някъде бях чела, че трябва да мине половината от времето през което сте били заедно.
Тогава вече душата е излекувана .  Peace

# 5
  • Мнения: 1 156
Как ме накарахте да смятам сега Grinning Значи декември месец ще съм ок вече Hug

# 6
  • Мнения: X
Хм, аз пък четох по 1 месец за всяка година на връзката. Това ми харесва повече. Иначе след дългогодишен брак няма оправия...

# 7
  • Мнения: 2 222
Когато пише човек, на когото не му е дошло това до главата, аз точно като проучване го възприемам.  Crazy

Всичко зависи от мотивацията на конкретния човек. Желанието да живееш добре побеждава всякакво страдание, свързано с емоции, причинени от бивша половинка. Просто трябва да поискаш да си щастлив, а не да се изживяваш като страдалец.

Естествено, че има оправия след дългогодишен брак.  Peace Просто слагаш себе си и своето щастие на първо място и много бързо се оправяш. И в никакъв случай не се рови защо, какво, кога е станало. Ако се гледа само напред и никога назад, всичко си минава доста леко.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Все още боли след 3 години. Но бяхме заедно 14 години и то най сладките когато все още изграждахме характерите си. Дойде като гръм от ясно небе. За половин година се изправих на крака, взех живота си в ръце и напук на съдбата реших да продължа. Омъжих се изградих дом, но боли...... там някъде в затворените врати за сърцето боли

# 9
  • Мнения: 287
Някъде бях чела, че трябва да мине половината от времето през което сте били заедно.
Тогава вече душата е излекувана .  Peace

Ако са били 10 г.заедно, 5 г. ли ще боли? Може би? Може и цял живот, дори да срещнеш нова любов, да не забравиш старата и да се сещаш за нея.Индивидуално е. От любовта много боли-да. Както си хвърчал, всичко ти се струва светло, хората добри и изведнъж попадаш в ада, хората започват да ти се струват зли, всичко ти изглежда безмислено. Доказано е ,че любовта е едно от най-мъчителните душевни болки.

# 10
  • Мнения: 2 222
Слава Богу обаче, никой не е умрял и до голяма степен от теб самия си зависи колко ще страдаш. Ако си вторачен назад, ако постоянно подхранваш това страдание, ясно, че ще ти е зле. Ако си кажеш обаче: "Беше лошо, но вече мина. Сега предстои доброто" вероятността да си заживееш много добре е голяма.  Peace

# 11
  • Мнения: 287
Мисли така-загубил си. Сега ти се отдава нова възможност, отваряш нова врата. А може и да е за добро.Не знаеш кого ще срещнеш.Не се затваряй в себе си.Излизай повече, може пък нова любов да те чака някъде- За всеки има място под Слънцето.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 472
Месец-два, но само ако е налице вътрешно разбиране и приемане на проблема, и ако разбира се не си в пряк, ежедневен контакт със субекта.
Повечето хора обаче сами си удължават агонията.

# 13
  • Мнения: 2 222
Месец - два не стигат, ако са намесени деца.  Peace Тогава месец - два просто се осъзнаваш, че изобщо нещо се случва и че предстоят големи промени. Реалистично е 6 месеца за реални действия - на мен толкова ми отне, и после разбрах, че това е било сравнително бързо.

Душевни терзания имам чувството, че съм изпитвала предимно по отношение на децата - за себе си и отношенията с другия човек спрях да мисля още в началото някъде. Но пак казвам, аз имах много силна мотивация да си изляза здрава и щастлива от тази ситуация. Страданието не ми е сред житейските приоритети.

# 14
  • Мнения: 2 052
Още една любовна тема, какво друго - за такава дъждовна неделя. Не е проучване, а и знам, че няма единен, универсален отговор. Но сърцата ни често си приличат - аз например знам как стяга в гърдите след края на една неизживяна/несподелена любов - точно както знаете и вие. И много често ме питат "Колко дълго ще продължи тая болка?Колко дълго ще вегетирам, дишайки по навик, но не чувствайки нищо, освен тъга?"

Несподелените/неизживяни любови нямат край, защото нямат и начало. Има само една фаза на интензивен копнеж да започне нещо, което да е извън случващото се в главата на потърпевшия. За мен двете чувства са коренно различни.
...
Справянето с чувството на пренебрегване и отхвърляне без да се изпада във фиксации по непостигнатото или саморазрушително, автоагресивно поведение е според мен от най-важните житейски умения. Предпоставка за това са едно стабилно чувство за самооценка, която не е изцяло базирана върху чувствата на отсрещния, както и някои чисто характерови особености. Склонността към мелодрама и объркващото сетивата внимание от околните под формата на съжаление значително забавят оздравителния процес.

Две неща са ми помогнали основно да си оближа раните, когато става въпрос за чисто романтични сърдечни неволи.
Първото е приемането, че колкото и много да обичам даден човек, не мога да обичам достатъчно за двама и трайната еднопосочност на чувствата прави връзката житейски нонсенс.
Второто е осъзнаването, че дали ще обичам отново е свързано само и единствено с моята способност да обичам и давам любов и любовта като чувство и преживяване не изчезва от живота ми заедно с индивида, с който съм я изпитвала.

Понякога човек се чувства изкушен да запази вече бившия партньор в емоционалния си живот по някакъв социално приемлив или съвместим със самочувствието му начин. Това може да е чрез чувството на омраза, която му дава свобода да продължи да изпитва силни емоции към същия човек, но в един привидно щадящ егото контекст. Може и да е под формата на едно безкрайно вехнене по другия, което сякаш цели да валидира силата и дълбочината на личните чувства. Човек инстинктивно бяга от бързото преодоляване на другия, защото вътрешно се старае да се разграничи от поведението и решението на напусналия връзката, както и едно бързо емоционално отскачане нагоре противоречи с визията му, че тези отношения са били нещо свръхценно и уникално за самия него. И двете чувства според мен са хлъзгав пясък в основите за всичко ново и трябва да се изринат навреме.

Според мен няма срокове в сърдечното оздразяване, но има стъпки, които да приближат човек до Мюнхаузенското решение на всеки проблем.

Общи условия

Активация на акаунт