Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 716
  • 1 327
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 60
По повод храненето подкрепям тезата, че поне в нашето семейство се яде каквото сме яли ние като деца - готвено, много плодове и зеленчуци, млечни, месо, и разбира се домашни сладки...Децата ми предпочитат плодовете пред сладките неща, но това е защото мен са ме възпитали по този начин и сега аз възпитавам децата си така. .....

В тази връзка един виц:

Евреин в Централна Поща.
Пита телефонистката:
- Може ли да поръчам 5-секунден разговор до Ню Йорк?
Тази го изгледала странно, но кимнала в съгласие.
Звъни:
- Моня, сереш ли?
- Да!
- Ок, чао!
Жената шашната, но от любопитство пита:
- Добре, де… и що за разговор беше това?
- Е какво толкова се чудите?
- Сере - значи яде. Яде - значи има пари. Има пари - значи всичко е ОК!

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Не става въпрос за био, а за типове продукти. Дали пилето е био или не - няма значение. Важното е дали има изобщо пиле на масата, дори като проста супа или е само в чикънбургера. В България не ядем месо като такова дсотатъчно, а ядем твърде много салами и подобни. В световен мащаб не се ядат достатъчно мляко и млечни продукти, включително от децата. Хората все по-малко готвят и децата ядот все по-малко готвена храна, освен може би в детските заведения. За плодовете и зеленчуците, които се ядат в сурово състояние да не повдигам темата.

# 47
  • Мнения: 4 300
В чужбина също био-то е в много случаи по скъпо. Аз съм в европейска страна, и ако за млщкото няма разлика поради еу субсидиите, то био пилето е два-три пъти по скъпо от конвенционалното.
Какъв процент от хората имат родители със селскостопанска продукция, дали тя е наистина здравословна и т.н. е много пространна тема, но по важно е, че храненето по здравословен начин изисоква целенасочени усилия, информираност и време, ако и цената да е относителен въпрос. Много хора имат напрегнато ежедневие, разграфено до минута, и нямат възможност за избирателно пазаруване или сложно готвене. Едно е да свариш два кренвирша, друго да сготвиш мусака примерно.

# 48
  • Мнения: X
Дали пилето е био има голямо значение. В противен случай толкова е и пиле и с всяка хапка месце си взимаме и доза антибиотик и хормони. Да ви е сладко! Накрая - ранен пубертет, хормонален дисбаланс, ендокринни проблеми, стерилитет...защо ли са толкова чести...
Храната от супермаркетите и големите вериги, а и месокомбинати просто не е храна...

# 49
  • София
  • Мнения: 12 374
Най-много затлъстели хора има в развитите страни, там затлъстяването е ебаси цифрите. Евтин и достъпен фаст фууд, стрес, липса на хранителна култура, заседнал начин на живот - това са общо-взето основните фактори.

М/у другото, същото, което пише съфорумката за Норвегия, го казва мой приятел швед, който живее тук, женен за българка. Стандартът в Швеция е висок, но масата шведи се тъпчат с боклуци.

# 50
  • Мнения: 46 556
Не знам. Аз не забелязвам кой знае колко голяма разлика в пубертета и т.н. Повече се говори отколкото реално е така.
За антибиотиците опасността е, че няма да действат, когато се наложи лечение с тях, не друго.

А за болестите, сега хората повече ходят по доктори и медицината е по-развита да открива проблемите. Сред моите роднини и близки имаше доста със стерилитет през 70-те и 80-те, на повечето така и не откриха причина, освен ако не е очевадно, примерно загуба на орган.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
То и биото не си сигурен колко е био. Тепърва ще чакаме ефектите, със сигурност има някакви неща, които не знаем. Истинското био е био по цялата верига - от Ейцето, през фуража (и той на каква почва е расъл и т.н.), та ваксините, та докато дойде до масата. Особено интересен ми е въпросът с биото и ваксинирането на животните. Също относно антибиотиците. Как птицевъдите примерно, гарантират, че без нищо пилетата им няма да се гътнат от някоя болест и да им отиде цялата продукция.

# 52
  • Мнения: 46 556
Затова са по-скъпи, за да могат да се покрият евентуални загуби.
За България и аз въобще не вярвам на етикет "био".

# 53
  • Мнения: X
За антибиотици не е опасността само, че няма да действат, ако се наложи, все пак отиват в червата ни и нарушават микрофлората. Ранен пубертет си съществува. Има момиченца с цикъл на 8 - 9 години, както и с бучки в гърдите. Преди няколко години се оперирах от фиброаденом (доброкачествено образувание на гърдата) и лекарите ми казаха, че оперират все повече момичета около 10 - 15 год. възраст, също и че това има връзка с хормоните в пилешкото месо  Confused

За стерилитета се откриват причини - ок, но защо е толкова разпространен в последните години и репродуктивните клините процъфтяват?

Когато е био не може да се гарантира, че нищо няма да умори пилето - да. Но и животните днес боледуват много точно защото не се гледат правилно, хранят се с фураж и т.н. едно животно, гледано в нормална среда има много по - малък шанс да се разболее...

Аз вярвам на етикета "био", проблема е както казах, че няма от къде да се снабдявам редовно...

За шведите и аз съм чувала, че се хранят само с боклуци. Редовната вечеря - полуготови макарони с готов сос за 5 мин. в микровълнова. Без нищо друго - това е...

# 54
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Нашето семейство - ние, свекърите, родителите ми, техните братя и т.н. имат градини и не можем да насмогнем на продукцията. Всичко се пълни във фризери, гледат се животни или пък наши познати гледат такива, имаме само домашни яйца, мляко, масло, сирене. Усилия ни струва, но не и много средства. И да, нямаме време да губим пред телевизора. Просто се увлякохме от това да си произвеждаме сами и сега каквото и да купим готово не ни е по вкуса. Еле пък по заведенията  ooooh!
Когато живеех в голям град, също намирах начин да се сдобия с такива продукти и то евтино. Просто източникът от малкия град беше неоценим.

# 55
  • Мнения: 46 556
За антибиотици не е опасността само, че...
Това е заключението на Американската педиатрична организация, не съм специалист и не мога да го оспоря.
Тези АБ все пак не се дават непрекъснато, излишно е да хвърлят пари за тях точно преди да ги заколят, затова логиката ми е, че не са в пилетата.

Изключения са малките момиченца с цикъл на 8-9, и едно време си ги имаше, и пак бяха изключения. Най-добрата ми приятелка беше от тях.
Имам и в семейството операция на гърдата на 13-14 г., набори началото на 70-те.
Не си спомням тогава да се говореше за такива неща, през онези години всичко беше цветя и рози, в моя клас всеки втори беше с някаква алергия, а стоматоложката не смогваше да прави пломби, но никой нямаше да излезе по телевизията с подобни новини, затова сега ни се струват новост.
Дъщеря ми е в такава възраст и имам наблюдения в/у 11-15 г., нищо по-различно от при нас.

Разбира се това са моите наблюдения, около вас вие ще кажете как е  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз най-субективно не виждам някакви различия.
Относно по-ранното развитие някои твърдят, че момичетата в по-бедни семейства се развиват по-бързо, сякаш природата се опитва да избърза да има ново поколение, за да не стане умиране на рода. И че момичетата в по-богатите общества са в норма. Има и различия между популациите. Ние не можем да се сравняваме с популацията в САЩ, особено пък, там са смесени и раси. Единствено ако има изследвания за нашенската популация можем да имаме някаква идея какво се случва, но рядко защо се случва.

# 57
  • Мнения: X
Е то това не е от вчера (имам предвид лошото хранене, а от там - ранния пубертет, алергиите и т.н.)...
за антибиотиците доколкото знам се дават профилактично т.е. непрекъснато в малки дози...разбира се не съм в "бизнеса" и не мога да го твърдя със сигурност.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Зная, че се дават с фуража на малките пилета, защото са много уязвими. Дори който е имал пилета на село като дете си спомня бабите ни колко ги пазеха, отделяха ги, даваха им отделна храна. А пуйчетата съвсем кекава работа. Нещо не ми се вярва биото да са се отказали и затова да е висока цената.

# 59
  • Мнения: 2 885
Моите наблюдения са простички от една селскостопанска държава като Ирландия:
- социално слаби -> Алди -> повече килограми
- средна класа и богати -> местно производство, повече подбиране на храната -> по-малко килограми (счупват се да тичат, фитнес, спорт и пр.)
Навън вали и/или духа, но децата са вечер на футболните игрища на тренировка, прожекторите светят и никой родител не мисли за преобличане.........(тази вечер моите имат тренировка, който за каквото си мисли...).

Извод: Още като го видиш и ти е ясно какъв е... Whistling

Общи условия

Активация на акаунт