Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 739
  • 1 327
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 46 585
Не се дават непрекъснато, по схема са. Наш приятел за кратко работи в такава ферма, питах го кое е прословутото бутче, в което ги бият, той си умря от смях с мен, слагали се във водата Blush

# 61
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Вече и наличието на достатъчно пари не е гаранция, че можеш да осигуриш чиста и качествена храна. Наблюдава се едно тъпо упорство да се затрие всичко чисто, да се използват всевъзможни заместители, подобрители, други изкуственяци, които така или иначе в един момент оказват влияние върху здравето. В приказките за био не вярвам особено. Знам какъв е вкусът на истинските домати примерно, гледани съобразно сезона и потребностите им, неторени и непръскани за щяло и нещяло, изчакани да узреят на слънце и откъснати, след като са напълно узрели. Нямат нищо общо с пластмасовите топки по пазарите, били био или не.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
а тези пластмасовите дори не са нашенскки. Нашенските заминават за износ.

# 63
  • Мнения: 767
Моите наблюдения са простички от една селскостопанска държава като Ирландия:
- социално слаби -> Алди -> повече килограми
- средна класа и богати -> местно производство, повече подбиране на храната -> по-малко килограми (счупват се да тичат, фитнес, спорт и пр.)
Навън вали и/или духа, но децата са вечер на футболните игрища на тренировка
Извод: Още като го видиш и ти е ясно какъв е... Whistling

Абсолютно същите впечатления имам от Белгия.

# 64
  • Мнения: X
Политиката на страната е според мен решаващият фактор, който обосновава и хранителната култура. Тук във Франция, всяка хранителна реклама трябва по закон да включва специфично съобщение : минимум 5вида плодове и зеленчуци на ден+ спорт + здравословно хранене. Този принцип се спазва и във всички детски учреждения, в следствие на което моите деца, а и децата на много мои познати, обикновено предпочитат зелен фасул пред пържени картофи и салата пред хамбургер. Съпругът ми, като виден представител на стара френска фамилия, изобщо не помирисва джънк фууд. Да се купи готова храна за гости или торта за рожден ден е проява на лош вкус - приготвянето на хубава храна е част от самия процес на хранене и от взаимоотношенията, които го съпътстват (и двамата работим много, а и децата ни са още малки, но...се готви всяка вечер, обаче всички заедно  Sunglasses. В БГ няма никаква политика в тази насока, а плодовете и зеленчуците са достъпни за всички. Но... все още има хора които смятат дюнера за здравословна храна...

Говори ми, говори ми ......     Grinning   Еех, Франция!

"Хващам" се за този пост.
В Бг изобщо не е скъпо да се храниш с полезни храни.Не е задължително да са Био.При добро желание има начини.Излиза по-евтино от изхранване с пици, дюнери, хамбургери и подобни.
Относно връзката развита икономика-храна:колкото по-напред в икономическо отношение е една страна, толкова по-зле се хранят хората.
САЩ-води първенството в света по изхранване с боклуци и затлъстяване.
Англия-води първенството в Европа по ядене на боклуци и затлъстяване.

Ще си спестя останалото, след като прочетох, че в 21 век все още се намират хора, които намират дюнерите и хамбургерите за добра храна.    Wink
При подобни убеждения диалогът се обезсмисля.    Laughing

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое е евтиното на храната в България? Едно 4-членно семейство с големи деца само на една салата изяжда почти кило домати. Килограм свинско месо е средно 10 лева. Прасковите,дето са сезонни, и те са два и нещо. Може да си мислиш, че е евтина храната, ако някой ти я подарява или не я плащаш директно с пари. И не говоря за дюнери и пици, а за това да си купиш продуктите от магазина.

# 66
  • Мнения: 4 300
Ще си спестя останалото, след като прочетох, че в 21 век все още се намират хора, които намират дюнерите и хамбургерите за добра храна.    Wink
Дюнер не съм правила, но какво му е на хамбургера? Месо, хляб, необработен зеленчук.
Айде да не сваляме нивото дотолкова.

# 67
  • Мнения: 46 585
Кое е евтиното на храната в България? Едно 4-членно семейство с големи деца само на една салата изяжда почти кило домати. Килограм свинско месо е средно 10 лева. Прасковите,дето са сезонни, и те са два и нещо. Може да си мислиш, че е евтина храната, ако някой ти я подарява или не я плащаш директно с пари. И не говоря за дюнери и пици, а за това да си купиш продуктите от магазина.
Пилешко купуваме по 2.50-3 лв., свинско 4.90-5 лв. Това от магазините, зареждаме и от домашни производители на цени с около 1 лв. отгоре.
Според мен са ниски цените.

# 68
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Те това е здравословна храна:



Тия американци имат канал в Ютуб за здравословно готвене.

# 69
  • Мнения: 19 219

Ако тези местни кооперации и индивидуални производители отглеждат животните по правилния начин - ок. Аз също познавам няколко прозводителя тук. Едните гледат крави, гледат ги затворени и ги хранят с фураж - това не е чисто месо. Както казах има едно - две малки магазинчета, които предлагат продукция на производители, която се води БИО и уж трябва да е хубава. Има и фермерски пазар един ден седмично. Това е. Поне тук. Другото са БИО яйца - в Кауфланд - 5 яйца - 6 лв. Ако искаш...

Моите впечатления са, че гледащите крави в България не ги гледат затворени целогодишно и не ги хранят само с фураж. Говоря за хора по селата, които нямат претенции да са био. Излиза по-скъпо да ги хранят кравите целогодишно с фураж, отколкото да пасат от пролетта до есента. Имат право да наемат общински пасища и мери по 5 дка за крава и ги пасат там. Също така, ти наистина ли вярваш, че БИО-производителите/собствениците на крави, не ги хранят с фураж?  Joy Според теб зимата с какво ги хранят? Отглеждат им оранжерийна био-тревица ли? Или им носят трева, набрана в екологично чисти райони, от южното полукълбо, където е лято...?   Laughing

# 70
  • MI
  • Мнения: 11 868
Гери го е обобщила много добре.  Peace То и статистиките го потвърждават - май целия свят има проблем със затлъстяването, освен най-бедните страни. Ако беше вярно, че само бедните затлъстяват защото се хранят зле, САЩ нямаше да са с един от най-големите проценти затлъстели хора на глава от населението:

http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/ncd/risk_factors/obesity/atlas.

И личните ми впечатления са същите - по-скоро е мързел, поддаване на влиянието на реклами, липса на движение, не толкова на пари. Ето, и в Италия има не малко (по-малко от при нас но има) млади затлъстели, а зеленчуци колкото искаш и не са скъпи спрямо стандарта. Ама защо да не натъпчат нещо тестено или да не изпият подсладена напитка вместо вода.

# 71
  • Мнения: X
Зимата разбира се, че с фураж ги хранят, но и от фураж до фураж има разлика и то голяма...

# 72
  • MI
  • Мнения: 11 868
Според теб зимата с какво ги хранят? Отглеждат им оранжерийна био-тревица ли? Или им носят трева, набрана в екологично чисти райони, от южното полукълбо, където е лято...?   Laughing
Ами тук съм виждала как им събират сено и т.н. и наистина не вземат ГМО фуражи. Има огромна разлика във вкуса на месото, опитвала съм. Очевидно не ям само такова месо, но аз и не ям особено много месо.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Икономиката ни влияе зле върху храненето:

- Купува се евтината храна, тоест долнопробни салами, наденици, млечни;
- Заобикалянето на закона и черната борса на нискокачествени дори опасни цигари и алкохолни напитки;
- Нелоялната конкуренция и държавната мафия, която ПОЗВОЛЯВА изобщо да се допускат до пазара продукти-заместители на сирене, кашкавал, масло; наблъскани меса с Менделеевата таблица;
- Занижен контрол (не е тайна, че месата с минал срок се измиват, овалват в подправки и етикетчетата се сменят);
- Нуждата много семейства да работят на по 2-3 места, което ощетява времето за домашно приготвяне на храна и ядене на боклуци, готови храни в хипермаркетите, сготвени в една мазнина с продукти извън срок на годност;
- Това дава още повече тласък да се завишават цените на био и еко храните, което ги прави още по-недостъпни.

# 74
  • Мнения: 4 300
Гери го е обобщила много добре.  Peace То и статистиките го потвърждават - май целия свят има проблем със затлъстяването, освен най-бедните страни. Ако беше вярно, че само бедните затлъстяват защото се хранят зле, САЩ нямаше да са с един от най-големите проценти затлъстели хора на глава от населението:

http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/ncd/risk_factors/obesity/atlas.

Не е само до бедност на страната, а и до разпределение на богатството вътре в нея. Ако се зачетеш в статистики за САЩ ще видиш много ясно ( на 12то място в света били като % затлъстели)
Ето го с цветове, много общо и ясно http://www.worldobesity.org/resources/world-map-obesity/ , твоят линк не се отваря.

Общи условия

Активация на акаунт