Кой пенсионен фонд да избера?

  • 52 741
  • 337
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 5 868
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

Глупости. Участието на българските лица се минимизира максимално преди доста години. В момента собствеността на Алинац България Холдинг и всички дружества е с мажоритарен собственик Allianz SE, Мюнхен.

Но си проверявайте кой от чуждите инвеститори има планове да излиза от България, както NN направиха. Wink

# 151
  • Мнения: 17 972
Отговорът на въпроса все повече клони към: "Никой".

Моят фонд беше в НН, сега ОББ пенсионно осигуряване. Вероятно ще прехвърля партидата си в НОИ, докато има такава възможност.

Никой не съществува като опция, така че няма защо да се коментира изобщо.

Аз пък не бих се прехвърлила в НОИ, защото доколкото знам, там събраните средства не се унаследяват. Колкото и да имам натрупани предпочитам да отидат при децата ми, отколокото да ги хвърля в общия кюп.

# 152
  • Мнения: 5 868
Има наследствени пенсии и в НОИ.
Тънкият момент е:
"Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на
починалото осигурено лице, както следва:
1. при един наследник - 50 на сто;
2. при двама наследници - 75 на сто;
3. при трима и повече наследници - 100 на сто"

От друга страна в частните фондове тънкият момент, е че пожизнени пенсии без условия не се унаследяват. Но пък се унаследяват:
1. пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане;
2. пожизнена пенсия, включваща разсрочено изплащане на част от средствата до навършване
на избрана от пенсионера възраст.
3. и средствата на осигурено лице, което все още не е пенсионер.
Т.е. е важно когато се пенсионирате в частен фонд да избирате умно.


И само в НОИ, и с частен фонд си имат плюсовете и минусите. Нямаме право на избор(родените след определена година) към този момент да се осигуряваме само в НОИ.

Последна редакция: ср, 11 май 2022, 11:16 от Fancy

# 153
  • Мнения: 17 972
Има наследствени пенсии и в НОИ.



Кои са те, не знаех за такива? Да, за след 59та родените говоря и аз, мисля, повечето сме такива тук.
KBS Group купи NN, нали са белгийски концерн и те?

Кой фонд препоръчвате вие, виждам, че сте навътре в нещата? Български или чужд?

# 154
  • Мнения: 5 868
Написах горе за унаследяването.

Не бих се ангажирала с препоръки.

# 155
  • Мнения: 1 454
Има наследствени пенсии и в НОИ.
Тънкият момент е:
"Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на
починалото осигурено лице, както следва:
1. при един наследник - 50 на сто;
2. при двама наследници - 75 на сто;
3. при трима и повече наследници - 100 на сто"

От друга страна в частните фондове тънкият момент, е че пожизнени пенсии без условия не се унаследяват. Но пък се унаследяват:
1. пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане;
2. пожизнена пенсия, включваща разсрочено изплащане на част от средствата до навършване
на избрана от пенсионера възраст.
3. и средствата на осигурено лице, което все още не е пенсионер.
Т.е. е важно когато се пенсионирате в частен фонд да избирате умно.


И само в НОИ, и с частен фонд си имат плюсовете и минусите. Нямаме право на избор(родените след определена година) към този момент да се осигуряваме само в НОИ.
Цитирам го защото е много важно, благодаря!

# 156
  • София
  • Мнения: 261
Само да допълня, че родените след 1 януари 1960 година след 2016 година можем да изберем да се оситуряваме само в НОИ. И това е факт. Не казвам дали е правилно или не, както не давам оценка дали е добре или лошо. Просто е факт.

# 157
  • София
  • Мнения: 261
EН Ен сега ОББ е с добра доходност,освен това е с един собственик и то известен-КВС-международна компания,собственик на ДЗИ,ОББ и Райфайзенбанк.
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

Значи съм направила грешка,като съм се преместила😝.

Не се притеснявайте. Всяка година имаме право да изберем друг фонд. Така че, имате още 11 месеци за размисли.

# 158
  • Мнения: 1 074
EН Ен сега ОББ е с добра доходност,освен това е с един собственик и то известен-КВС-международна компания,собственик на ДЗИ,ОББ и Райфайзенбанк.
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

Значи съм направила грешка,като съм се преместила😝.

Не се притеснявайте. Всяка година имаме право да изберем друг фонд. Така че, имате още 11 месеци за размисли.

Ен,ен ли е добър в крайна сметка? Аз направо се  обърках.Минах в ДСК уж бяха с висока доходност?

# 159
  • София
  • Мнения: 261
EН Ен сега ОББ е с добра доходност,освен това е с един собственик и то известен-КВС-международна компания,собственик на ДЗИ,ОББ и Райфайзенбанк.
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

Значи съм направила грешка,като съм се преместила😝.

Не се притеснявайте. Всяка година имаме право да изберем друг фонд. Така че, имате още 11 месеци за размисли.

Ен,ен ли е добър в крайна сметка? Аз направо се  обърках.Минах в ДСК уж бяха с висока доходност?

Ако имаше адекватен отговор на този въпрос, всички щяхме да сме само в този фонд, а другите щяха да са почти празни. Фактите са такива, че по всяко време едни фондове се представят по-добре от другите до следващ период, където нещата се променят. Това е така, защото зад това, какво да стои като активи в дяловете, в които ни се инвестират парите ни стоят портфолио мениджерите, които са живи хора. Имат своите компетентност и умения, имат опит, имат познания, имат обаче и его, имат убеждения и вярвания и идентичност. И разбира се трябва да се доказват и пред тези, които са ги наели да свършат работа. И им плащат.

С това искам да кажа, че няма такова животно като "Най-добър фонд". Затова и законодателят ни е дал правото да се поправим, ако сметнем, че вече "Най-добрия фонд" не ни харесва по определена причина.

# 160
  • Мнения: 54
Само да допълня, че родените след 1 януари 1960 година след 2016 година можем да изберем да се оситуряваме само в НОИ. И това е факт. Не казвам дали е правилно или не, както не давам оценка дали е добре или лошо. Просто е факт.

Не е вярно това. Бях известно време в ДСК, миналата година се преместих в НОИ и преди месец се върнах пак в ДСК, след 1960-та съм.

# 161
  • София
  • Мнения: 261
Само да допълня, че родените след 1 януари 1960 година след 2016 година можем да изберем да се оситуряваме само в НОИ. И това е факт. Не казвам дали е правилно или не, както не давам оценка дали е добре или лошо. Просто е факт.

Не е вярно това. Бях известно време в ДСК, миналата година се преместих в НОИ и преди месец се върнах пак в ДСК, след 1960-та съм.

Не сте ме разбрали правилно. Написах това, което и Вие потвърждавате с действията си. Когато сте се прехвърлили в НОИ от ДСК, това означава, че сте избрали да сте само в НОИ тогава. След една година сте избрали отново да имате УПФ и сте се върнали в ДСК.  Такава възможност за избор съществува от 2016 година и всеки е свободен да избира както намери за добре. Всяка година може да прави този избор.

# 162
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 724
И допълнително задължително пенсионно осигуряване и допълнителното доброволно пенсионно осигуряване са ми в Алианц. Имам още доста години пред себе си и дано не съм допуснала грешка. Избрах дружеството заради името и собствеността.

# 163
  • Мнения: 5 868
Е, те са си останали само с името. Нищо друго не е като на истинския Алианц. Най-много се доближава застраховането, но и там не са кой знае какво.

Аз лично не бих била доброволно във фонд, чиито инвестиции се управляват изцяло на местно ниво. Има фондове, които имат минимални лимити за вземане на решение на местно ниво и всичко над тях се управлява от централите им.

# 164
  • Мнения: 2 024
А в кой пенсионен фонд да ги преместя, и моите са в Алианц?

Общи условия

Активация на акаунт