Кой пенсионен фонд да избера?

  • 53 134
  • 337
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: X
Здравейте. Задължителното допълнително осигуряване за пенсия ми е към Алианц. Някога, когато съм започнала работа, там са ме разпределили. Тогава не съм се интересувала изобщо, но сега се замислих и искам да видя кой фонд ме устройва най-много.

Бихте ли ме посъветвали какво точно да гледам в условията на фондовете, за да избера? Какви критерии са от значение?

# 136
  • Мнения: 1 185
Аз гледах следното:
1. Историческото представяне няколко години назад и от началото на създаването
2. В какви активи е инвестирал фондът
3. Дали е български или чуждестранен

Моят се оказа в “Съгласие”, което ми е съмнително, има статии в Капитал, че “инвестират” в свързани компании. Реших, че ще се местя или към Алианц или NN (вече ОББ).

# 137
  • Мнения: 21
Здравейте! Какво Ви е мнението за Съгласие и ДСК Родина?

# 138
  • Мнения: 115
Отговорът на въпроса все повече клони към: "Никой".
Всички фондове генерират смешна доходност, а имат високи входни и годишни такси. В периоди на ниска инфлация и висока доходност на капиталовите пазари (като последните 10 години), почти не успяват да компенсират инфлацията.

При сегашните двуцифрени темпове на инфлацията, покупателната стойност на средствата в партидите ще се топи като пролетен сняг.

Моят фонд беше в НН, сега ОББ пенсионно осигуряване. Вероятно ще прехвърля партидата си в НОИ, докато има такава възможност.

# 139
  • Мнения: 10
Здравейте, бих искала да вметна за всички черногледи и оглеждащи се във високите такси на пенсионните дружества, че според последното изменение на КСО, осигурените лица получават при изчисление на пенсията им не по-малко от брутните си вноски. Ако в резултат на постигната отрицателна доходност парите по партидата са по- малко от внесените брутни вноски, то има създадени резерви в компаниите, които покриват разликата до реално внесените суми

# 140
  • София
  • Мнения: 90
Здравейте!
За избор на пенсионен фонд, моите критерии и това, което съм чела е:
1. историческо представяне като доходност - КФН публикуват такъв доклад, но обърнете внимание на доходността на същото дружество в доброволните фондове. В задължителните тя е само на хартия, защото преди пенсия не може да се изтеглят. Затова погледнете на ДПФ, където парите са ликвидни по всяко време и може да ги изтеглите.
2. собственост и кой взима решенията - имапе една много подробна статия на Mediapool, където бяха установили как българските фондове инвестират в свои компании на БФБ, за да си вдигат изкуствено доходността.
3. в какво инвестират - всеки фонд публикува на сайта си основните активи. По закон имат определени граници, но всеки фонд има свободата да избира компании. Затова имат и разлика в доходността. Другото е в каква валута са инвестициите. На българските фондове са около 30% в лева, на чуждестранните около 10%.
С новите промени наистина се гарантират брутните вноски и въпреки, че условията за всички фондове са еднакви, при някои се получават по-високи пенсии от други. Преди да достигнете 2г преди пенсия няма никакъв смисъл да се прехвърлят в НОИ. Така само ще загубите и малкото доходност, както и наследствеността върху партидите. Тази сметка къде е по-добре - в НОИ или УПФ я направете преди пенсия.
Понеже често се споменава Алианц в коментарите, имайте предвид че Алианц не е напълно чуждестранен фонд. Той и Доверие имат и българско и чуждестранно участие, но делът на чуждото е мисля към 30%. Аз бях преди към тях, но като проверих дружествата, в които се инвестира и как нараства делът на Индустриален холдинг България, се прехвърлих в NN (ОББ). Като доходност също са на доста ниско равнище и са по-консервативни.
Двете изцяло чуждестранни са ДСК и ОББ, но на мен не ми харесва агресивната политика и поведение към клиентите на ДСК.

# 141
  • Мнения: 2 030
"Алианц" в момента са с ниска доходност. Днес стойността на 1 дял е 1,53 лв. Докато ЦКБ-Сила са 2,08 лв.

# 142
  • София
  • Мнения: 90
"Алианц" в момента са с ниска доходност. Днес стойността на 1 дял е 1,53 лв. Докато ЦКБ-Сила са 2,08 лв.
Поради кризата в Украйна и други причини, в момента всички фондове имат спад в цената на дяловете. Това е просто цената, по която купуваме дялове от съответния фонд с нашите постъпления от осигуровки.
Доходността е разликата между цената, на която сме купили тези дялове, и цената в момента или тази при пенсиониране, когато ще ни се изплатят пенсиите. За периода на осигуряване - 30-40 години, тази доходност на всяка вноска се усреднява. Ето сайта на КФН, където публикуват докладите за доходността - https://www.fsc.bg/bg/pazari/osiguritelen-pazar/statistika/stati … a-i-analizi/2021/

# 143
  • Мнения: 5 898
"Алианц" в момента са с ниска доходност. Днес стойността на 1 дял е 1,53 лв. Докато ЦКБ-Сила са 2,08 лв.
Поради кризата в Украйна и други причини, в момента всички фондове имат спад в цената на дяловете. Това е просто цената, по която купуваме дялове от съответния фонд с нашите постъпления от осигуровки.
Доходността е разликата между цената, на която сме купили тези дялове, и цената в момента или тази при пенсиониране, когато ще ни се изплатят пенсиите. За периода на осигуряване - 30-40 години, тази доходност на всяка вноска се усреднява. Ето сайта на КФН, където публикуват докладите за доходността - https://www.fsc.bg/bg/pazari/osiguritelen-pazar/statistika/stati … a-i-analizi/2021/

Но по-ниската стойност на един дял всъщност показва и как назад във времето се е представял съответния фонд. Т.е. каква доходност е успял да докара през годините на партидите на осигурените лица. Така, че тази цена на входа не е без значение, както се опитвате да внушите.

# 144
  • Мнения: 1 418
Аз бих прегледал публикациите в този блог преди да взема някакво решение:
https://lchristoff.wordpress.com/

# 145
  • Мнения: 5 898
Аз бих прегледал публикациите в този блог преди да взема някакво решение:
https://lchristoff.wordpress.com/

Ох, всеизвестния...само като му видиш слайда, на който е показано, че пенсията от УПФ не се наследява и повече не е нужно да задълбаваш. https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/dopalnitelno-zadalzhi … -pri-osiguryavane

# 146
  • Мнения: 1 078
Аз се прехвърлих км ДСК Родина,миналата година.По статистика бяха с най-висок процент ли, там какво е. Simple Smile Мисля бях към Алианц,после нещо са ги купили ,така и не разбрах.Та съм била към НН 😜 преди.Някакви такива филми бяхa.

Последна редакция: вт, 10 май 2022, 21:50 от bulgari_bs

# 147
  • Мнения: 1 813
EН Ен сега ОББ е с добра доходност,освен това е с един собственик и то известен-КВС-международна компания,собственик на ДЗИ,ОББ и Райфайзенбанк.
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

# 148
  • Мнения: 1 078
EН Ен сега ОББ е с добра доходност,освен това е с един собственик и то известен-КВС-международна компания,собственик на ДЗИ,ОББ и Райфайзенбанк.
Алианц няма нищо общо с немския Алианц,на всички останали ,собствениците са няколко,български лица...

Значи съм направила грешка,като съм се преместила😝.

# 149
  • Мнения: 14 491
Разбира се, че Алианц е свързан с немския Алианц, от къде дойде това, че нямали нищо общо?

Общи условия

Активация на акаунт