Как се възпитава жена в самоуважение и достойнство?

  • 67 618
  • 997
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 18 774
Нищо лошо няма да кажеш на детето, че може да бъде всичко. Противно ми е само от малки да ги подучват, че може да бъдат момиче вместо момче и подобни. Бляк. Та нима едно дете може да реши и прецени последствията от тъпкане с хормони и подобни?

# 946
  • София
  • Мнения: 12 374
Има ли изобщо някой в темата, воден на “1000 занимания” като дете и никога некритикуван от родителите? Силно се съмнявам.

Аз например не съм стъпвала на допълнително занимание чак до гимназията. Дъщеря ми сега ходи на две, по лично желание. Расте с идеята, че може да бъде всичко, но една камара дейности изискват повече от обичайното напъване.

# 947
  • Мнения: 4 465
Това е описание какво съм виждала.

Иначе фантазиите на дечицата са хубаво нещо, но резултатите се измерват в реалността. И ако там няма резултати, накрая самочувствието се износва и залежите от детството се изчерпват.

"Можеш да бъдеш всичко" си остава вреден урок, погледнато в перспектива.
И какво приложение намира това в живота на жени, които не се интересуват и не търсят някаква реализация извън това да се доказват, като са родили деца?! Опитвам се да разбера, какво се случва с тях, ако и провайдър не намерят. Сигурно трябва да имат много смачкана самооценка.

# 948
  • Мнения: X
Е заниманията са мода в момента, тогава не бяха. По едно имаше и толкоз. Т.е. за нашия набор, за следващия - родените началото на 90-те вече е имало една идея повече.

# 949
  • София
  • Мнения: 24 839
Нищо лошо няма в изречението "Можеш да бъдеш всичко", ако не остава недовършено.

Можеш да бъдеш всичко, ако си готов да платиш цената.

Това е пълната фраза, простичко е, но ако детето не го вдене или родителят си спести втората част, самочувствието на уж можещия всичко, но спрял само до "искам" отива по дяволите. Ако ще като на принц да си му изсипвал благата.

# 950
  • Мнения: 30 802
Нямам идея, Иза, задаваш прекалено натоварен въпрос. Разтовари го малко и може да отговоря на по-директно питане.

# 951
  • Пловдив
  • Мнения: 14 696
...най-хубавите фулмастри, анцузи, маратонки, дънки, ядяхме банани и портокали на корем...

OMG...това обяснява много, лол...
Не знам какво обяснява, ама верно OMG. Бананите, флумастерите и дишането на софийския въздух, макар че иначе сме демократични, дори играем с циганчета. Неподправено затрогващи спомени как станахме хора. Joy

# 952
  • София
  • Мнения: 17 332
Можеш да бъдеш всичко си е прекрасна приказка за дете на 4-6 години, има си време по-нататък за ограниченията. Аз като се знам каква съм, не знам как бих приела житейски избори на децата си, които аз не бих направила. Дано успея да съм адекватен съветник, ама кой знае. Засега със сина ми мисля, че се справяме прилично, той е споделил къде се чувства силен и какво му е интересно да учи, аз му помогнах с идентифицирането на подходяща специалност. Но дали е било правилно, кой знае.
Бих била много притеснена и недоволна майка, ако дъщеря ми се озове в положението на Сирената например и хем знам, че няма да мога нищо да направя, хем знам, че ще ми е супер тегаво да оставя момиченцето си на милостта на провайдер. Мислила съм много по въпроса, честно казано. Дано дъщеря ми да реши да стане като мен, а не анти-мен (и двата варианта са опция, както ни е показал живота).

# 953
  • София
  • Мнения: 19 338
Е, заслужава ли си въобще да говорим за сурогати, които на всичкото отгоре разчитат на занижените критерии, замо и само да си начешат крастата?
И как стигаме дотам, да се занижават критериите, с което да се подлага на риск човешки живот, само и само някои комплексирани личност да се изявяват като еднакви с мъжете?
В случая не бих приела занижаването на критериите като отстъпка, а като преразглеждане на нуждите и реалностите.
В настоящия момент войни се водят дистанционно, с безпилотни самолети, чиито оператори често са жени.
Ако едно време са влачели оръдия и съпътстващото оборудване, сега го няма, съответно може изискванията да бъдат носене на 100 кг, а не на 150, примерно. Нови материали олекотяват оборудването.
Така че совите не са това, което бяха. Плюс разбирането, че една жена може да не се интересува от деца и домакинство или фръцкане на костюмчета (по Сирената). Нека прави това, което я влече, ще е по-продуктивна за себе си и обществото.
Амин!

# 954
  • Мнения: 18 774
Аз ходех редовно на рисуване, английски и кръжок по литература - по собствено желание. Нашите не са ме подтиквали към нищо, казваха - ходи където искаш, ще плащаме. Това до 7 клас. В гимназията ходех на разни танци и спортове, но нередовно. Все пак тогава купоните изглеждаха по-важни Simple Smile

# 955
  • Мнения: 30 802
Бих била много притеснена и недоволна майка, ако дъщеря ми се озове в положението на Сирената ...

Дори дъщеря ти да е доволна, че в някакъв период на живота си не е принудена да работи? Дори ако е временно?

Извинявай, все пак положението ми не е да са ме взели с гимназиално образование и без ден стаж и да почна да раждам всяка година по едно.

Това също може да е лоша услуга към дъщеря ти - да се чувства нищожна, ако поостане у дома, за да си изгледа детето. А родната й майка да я юрка да работи, щото ако не работи, е никой и тъжна картинка.

# 956
  • Мнения: 18 774
Нима една майка може да промени решения на пораснала дъщеря?

# 957
  • Мнения: 30 802
Да, в смисъл какво правим, ако "момиченцето" е на 35:)

# 958
  • Мнения: 4 465
Нямам идея, Иза, задаваш прекалено натоварен въпрос. Разтовари го малко и може да отговоря на по-директно питане.
След като обясни, колко важно е една жена да се продаде професионално, колко отношение обаче има това за жените, които не работят и въпреки това родителите са ги били записали на много извънкласни мероприятия? На какво ще градят те самоуважението си, по твоята логика, ако не се продават успешно професионално (защото не работят по свое желание), а мъжът им не е провайдър?

Последна редакция: ср, 24 апр 2019, 14:14 от Iza_

# 959
  • София
  • Мнения: 17 332
Нещо не се четем сякаш. Точно защото една майка с нищо не може да промени решенията на порасналите си деца, аз написах, че бих била много тревожна в такава ситуация. Защото нищо няма да мога да направя.
Евентуално съм си мислила, че бих й заделила някакви пари / жилище, вариант, в който да може да се оттегли от връзката, ако нещата станат зле. Понеже не един и два случая съм виждала, в които жената няма как да се отдели, защото не може да се издържа сама.

Общи условия

Активация на акаунт