Как се държат 8-годишните?

  • 18 746
  • 148
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 488
Здравейте,
Детето ми се държи като намусен тийн понякога. Отговаря лошо, без причина, държи се сопнато и без уважение. Задоволена е откъм внимание и всичко, което желае, но то никога не е достатъчно! След коледа имаше въпрос, защо на Р***  майка й е подарила колело за Коледа, а аз нищо не съм и подарила? И се сърди, а аз си правих труда всяка година да и правя адвент календар с безброй подаръчета. А коледните подаръци за всички са от дядо Коледа.... Но, не за това е темата, а за отношението, за упреците и поведението,което получаваме, колкото и да се стараем. Иска да е голяма, стои се пред огледалото и се срамува от прегръдки и целувки от мама,пред другите деца. С по-малки деца се държи ужасно. Разбирам, че пораства, но не може ли това порастване да бъде по-приятно?  Simple Smile
Моля споделете за вашите 8 годишни....

Ето много стара тема, http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251270;topicrefid=19. Като я, чета стигам до заключението, че това е нормалното състояние на 8 годишните  Confused

Последна редакция: сб, 28 яну 2017, 10:35 от Редактор*

# 1
  • Мнения: X
Това поведение от кога е? Как се е държала до преди появата му?

# 2
  • Мнения: 8 952
Лелеее, къде ме хвърли бе, Darcey - 10 години назад?!?!  Shocked Rolling Eyes

Да си призная, бях забравила, че съм пускала такава тема.
Нещата обаче така и не се подобриха. Дори напротив - като стана на 9 се роди малката ми дъщеря и положението се задълбочи и направо ни изпрати в пубертета в целия му разкош. Към момента госпожицата е на 17 и има някаква надежда скоро да дойде на себе си.  Praynig

Не съм много убедена, но съм на мнение, че е и до характер - сега малката ми е на 8 и е напълно различна - много сърдечна, много привързана към мен, все още няма никакви наченки да става тийнейджър, разбираме се, не ми отговаря, не ми противоречи. Докато кака й така и си отрасна някак по-затворена и по-несговорчива.

Но нека кажат и други. Подозирам, че при нас може така да се е получило именно, защото са две - на голямата й се наложи по-бързо да порасне покрай бебето, а малката сега имам чувството, че се задържа по-дълго малка покрай кака си. Дано сте ме разбрали.

# 3
  • Мнения: 30 802
Много апокалиптична тема си извадила.

Аз имам опит с момче, а дококото знам около 8 се очаква да станат много стабилни деца- засега оправдава очакванията ми. Истински джентълмен е.

Определено не му давам от всичко по много в последните години, вниманието ми е насочено към двете му сестри, които са много малки. Но с него се държа като вече с доста съзнателен човек, имам очаквания. Не го глезя, за мен на 7-8 вече не са толкова нежни души и могат да се оправят с доста неща.

Но с момичета може да е различно, не знам, при тях има друг вид интелект, повече помнят, до злопаметност. Съдя поне по себе си- като дете таях доста неприязън, дори за малки забележки.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Задоволена е откъм внимание и всичко, което желае, но то никога не е достатъчно!
Според мен не е възпитателно и не им се отразява добре да получават съвсем всичко, което желаят. Така както описваш нещата, не ми се сърди моля, но малко поразглезени ми се струвате. Някак си като да не те уважава звучи. Което би могло да се очаква, ако на всяко "а" й казваш "на". Хубаво е да получава и отказ от време навреме. Не само защото не всичко, което децата искат е разумно да получават и второ, за да разбере, че не всичко което хвърчи се яде.
Моите също се цупят понякога, но по принцип или един на друг. На мен рядко си позволяват да ми се "сърдят" и то само в един случай - ако не съм успяла да спазя дадено обещание. Което се случва много рядко, но се случва все пак. И тогава са напълно в правото си да се сърдят, нищо не мога да кажа. Но че не съм позволила нещо не си позволяват да се цупят. Знаят че като кажа не, значи имам основателна причина.

# 5
  • Мнения: 1 488
Ами, от кога е започнало поведението, да речем откакто е навършила 8.

Отделно позволявам неща в разумните граници. Отказвам неща, също в разумните граници. Но това са много разтегливи понятия. Може би е трябвало да бъда по-строга.

Темата я намерих като започнах да разглеждам подфорума от зад напред. И реших да пусна същата, защото и аз като Утро...

# 6
  • Мнения: 30 802
Синът ми още е малко под осем- но обича да има отговорности, задачи, оттам му идва усещането за свобода.

Той беше с къс фитил като по-малък и много сме работили да си владее емоциите и да не се държи кисело. Всъщност буквално наказвам за кисело настроение, забранено е. Защото води до порочен кръг, става навик.

# 7
  • Мнения: 10 993
Според мен е до характер. Моят 10 г. Също се държи лошо с мен. Това, което ме успокоява е, че в училище няма никакви лоши прояви. Другите деца от класа не знам как се държат с родителите си, защото всеки крие, но от госпожата знам, че са страшно агресивни един към друг. Щастлива съм, че моето дете оцелява в тази джунгла, наречена училище, и минава за сега без рани - емоционални и физически. За мен е важно да се оправя сам в живота, а не да ме уважава. За това и не го преживявам.

# 8
  • Мнения: 1 488
Да имат задачки,знам, е важно. Опитвам се да създавам, но рядко е щастлива да изпълни нещо. Сутрин да се оправим на време, обличане, миене,закуска и излизане, винаги ми докарва много стрес. И звезди съм писала и точки сме слагали и обещания и купуване на подаръци. Не и не, бързо се забравят и бързо отпадат стимулите.Не виждам, как даването на задачки и мръщенето, че има задачи, ще доведе до свобода????? Тормоз  и за двете по-скоро.

В училище се справя отлично.

Кристина, ти нищо не каза с това, че не държиш да те уважава. Неуважението на децата към родителите, според мен, показва едно цялостно отношение към всичко.  Shocked

# 9
  • Мнения: 3 228
А опитвали ли сте се да поговорите защо се държи така и да обясни с думи от какво точно не е доволна?

# 10
  • Мнения: 30 802
На сина ми именно това му са задачите: сутрин оправянето си е негова дейност. Има си часовник, навива си аларма. Някъде около 5-6 започнах да му давам да разбере, че сутрин оправянето е сериозна дейност, няма място за глезотии и ако се глези, следва незабавно наказание.

За да е щастлив от изпълнението, давам му да разбере, че това си е негова отговорност, че не помагам на всяка крачка. Само му казвам- бързо и веднага! щото иначе...(последното на майтап, имаме си приказка с него).

Става преди мен дори, разсънва се, намира си дрехи (униформа, някакъв панталон), оправя си чантата- и това някак успява да му подреди главата, гордее се, вместо да мрънка. Но целият ритуал си е негов. Аз само нося закуска, яде колкото яде и връща чинията.

# 11
  • Мнения: 10 993
Исках да кажа, че съм щастлива, че не ми се налага да влизам в спорове с другите родители, защото моят направил еди какво си. В нашият клак отношенията между децата са лоши и почти всяка вечер някой родител се разправя с госпожата или с друг родител. Постоянно местят деца от нашия клас в други училища и идват от други училища в нашия клак. На фона на тая какафония аз нямам проблем и съм доволна. Детето се оправя във взаймоотношенията с другите без моята намеса за сега.

# 12
  • Мнения: X
Ами, от кога е започнало поведението, да речем откакто е навършила 8.
Значи проблемът е сравнително отскоро. Може би ключ към справянето би бил отговорът на въпроса какво е провокирало тази промяна. Как започна това държание? Дали е свързана с нещо конкретно? Нещо, което е отключило това поведение? Ако се елиминира причината, половината работа е свършена.

# 13
  • Мнения: 11 089
Задръжте малко с момчетата, те са развиват по-бавно, към 10-12 ще пускате теми и вие.

При момиченцата "бонбонената" възраст е 5-6-7-8, после под влияние на хормоните за една нощ стават зверове. (Разбира се, на различна възраст при отделните девойки, също и темпераментът има значение.) И на мен ми се струва рано, обаче кво мисля аз е без значение.

# 14
  • Мнения: 8 952
Промяна, промяна...

Нима не е нормално децата да се променят?
Те все пак започват да порастват. Това няма как да се случи без да се променят.

Аз също забелязвам някаква промяна у малката ми дъщеря / 8г. и 3 м./ - вече е втори клас, имат отговорности, уроци, уморяват се в училище, по-изнервени са.  

И въпреки това съпоставено с предишната ми тема, която авторката е упоменала, виждам съществена разлика между голямата и малката. Може би си е до характер, не знам...

# 15
  • Мнения: 25 610
И майките растат, не само децата.  Laughing

# 16
  • Мнения: 30 802
Забелязвам, че има две породи деца- едните дълго време запазват отношението към живота, типично за детето- откритост, доволство.

А други, дори от малка възраст, са ей такива недоволници, все възрастните са им криви.

Не смятам, че промяната от доволно дете към "детски цинизъм" е нормална.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Задръжте малко с момчетата, те са развиват по-бавно, към 10-12 ще пускате теми и вие.

При момиченцата "бонбонената" възраст е 5-6-7-8, после под влияние на хормоните за една нощ стават зверове. (Разбира се, на различна възраст при отделните девойки, също и темпераментът има значение.) И на мен ми се струва рано, обаче кво мисля аз е без значение.

Ха-ха да,точно щях да започвам да се изповядам.На 11 е моя хубосник.Когато сме двамата всичко е на ред,но има ли някое приятелче на близо ми идва да го изтърся.Започва се едно преиграване,сякаш да се направи на интересен,на косъм съм била да му лепна един.Да знам,унизително е,но и той ме унижава по този начин.Определено влизаме в пуберска възраст.

# 18
  • Мнения: X
Съгласна съм с Утро, че и характерът не е за подценяване. Но пък характерът подлежи на "фризиране".

А, Глухарче, малката гадина скоро ще стане на 11 и е същата работа. Мила, сладка, лъчезарна и любвеобвилна дечковска душица е тя. Обачеееее, събере ли се с още някоя кифла на нейната възраст, моментално влиза в роля- кифлеене до дупка. Сакън, да не ѝ падне реномето. Та, от време на време взема, че я приземя да поизлезе от ролята.

# 19
  • Мнения: 8 952
 The Siren of Titan, Детски цинизъм? Ти сериозно ли?  Rolling Eyes Понякога надминаваш себе си!!!

Не е нормално човек да очаква, че винаги ще бъде на едно мнение с детето си. Това означава да не си дава сметка, че то е отделна личност, а не робот, който да изпълнява нашите команди.

А идва момент от живота, когато и 8-годишните могат да са недоволни и то с основание. Не само на възрастните е позволено да недоволстват.

# 20
  • Мнения: 30 802
Абсолютно, не сте ли виждали деца, които са като че ли "преждевременно пораснали", напъват се да са готино-нехайни, или си слагат такава маска. Но важното е, че с просто око се вижда разделянето. В момента наблюдавам една групичка ранни тийнейджърки- всички са гледани деца, но има две "нацупени", интересното е, че като че ли са с най-заможни родители и най-презадоволени.

Мисля, че един възрастен може лесно да познае кога детето има лош ден и кога вече нарочно "взима емоционални заложници" с киселото си поведение.

# 21
  • Мнения: 11 089
Глупости. Изобщо не виждам описаният от авторката на темата проблем да е от това естество.

# 22
  • Мнения: 25 610
А аз виждам. Още щом прочетох "Задоволена е откъм внимание и всичко, което желае, но то никога не е достатъчно!", веднага ми светна червена лампа.
Презадоволените деца всъщност живеят много скучен живот – без мечти, без очакване, без истинската радост, която изпитва човек, когато получи нещо силно желано. Чудно ли е тогава, че се държат ужасно с родителите си? Малки са още и не могат да осъзнаят източника на своето недоволство и изразяват чувствата си, наказвайки родителите си за това, че в някаква степен са ги осакатили емоционално. Отстрани изглежда неблагодарност, да. Но дали е точно това?

# 23
  • Мнения: 11 089
Дефинирайте "презадоволен". Смятам, че с тази дума се злоупотребява. (Нямам такива съмнения за своето семейство, от любознателност питам.)

# 24
  • Мнения: X
Дефинирайте "презадоволен". Смятам, че с тази дума се злоупотребява. (Нямам такива съмнения за своето семейство, от любознателност питам.)
Много груб и приблизителен опит за дефиниция- да се чудиш какво да му подариш за рождения ден, защото всичко си има.

# 25
  • Мнения: 30 802
Дефинирам. Дете, за което екстрите са обичайни очаквания.

Екстри като: мега рожден ден с аниматори всяка година, супер специално внимание за подбиране на рокля. Дори ежедневният гардероб е много голям и претенциозен, детето се отглежда с идеята, че вид и марки са супер важни, че с дрехите си е нещо повече. Специални играчки се купуват без повод, ей така, да си има- говоря за скъпи серии Барби или ЛЕГО, в огромни количества.

В същото време понякога такива деца не получават достатъчно слънце, въздух и дори храна, защото от злоба не ядат.

Има ги, трябва човек да се вгледа.

Сред групичката тийнове, които наблюдавам, двете нацупени освен с лицето се отличават и с това, че имат от супер скъпите чантички с онова зловещо момиченце без нос и уста, не знам как се казва. Другите са с обикновени, от тазгодишния Gabol, които са около два пъти по-евтини.

Детайли, детайли. И като навържеш точките...

# 26
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Да и аз искам да разбера какво означава презадоволен.Според някои и моя син  изглежда презадоволен.Има си стандартните лаптоп,телефон и т.н.,от една година ме врънка за Playstation 4 е няма да дам 800 лв.,за да не мога съвсем да го откопча от телевизора.Така,че задоволяват се някои прищевки,но в никакъв случай всички.

# 27
  • Мнения: 11 089
Мерси. Както си и мислех, не съвпада по нито една точка с бита и душевността на моето дете. Явно е проклето по други причини.

От друга страна - Уишмастър,
отдавна не съм срещала нито възрастен, нито дете (извън социално уязвимите категории), който да има нужда от нещо. Може би сме си надвили на масрафа, а може да е защото имам доста семпло разбиране за нужда. Например по дадените по-горе маркери - смартфон или плейстейшън няма нито един член на семейството. Скъпи и претенциозни дрехи също, само аз нося скъпи обувки (но пък често с дрехи секънд хенд) Wink

 

# 28
  • Мнения: X
Дефинирам. Дете, за което екстрите са обичайни очаквания.

Екстри като: мега рожден ден с аниматори всяка година, супер специално внимание за подбиране на рокля. Дори ежедневният гардероб е много голям и претенциозен, детето се отглежда с идеята, че вид и марки са супер важни, че с дрехите си е нещо повече. Специални играчки се купуват без повод, ей така, да си има- говоря за скъпи серии Барби или ЛЕГО, в огромни количества.

В същото време понякога такива деца не получават достатъчно слънце, въздух и дори храна, защото от злоба не ядат.

Съгласна с всичко цитирано, с изключение на болднатото. По-скоро слънце, чист въздух, достатъчно сън и качествена храна не винаги са сред приоритетите на родителите им. Сега ще прозвуча заядливо, но като истинска маниачка на тема движение на чист въздух, ще вметна, че от твоите постове оставам с впечатлението, че и твоите деца малко движат на открито.

Параход, мисля, че по-скоро проблемът идва от там, че подаръците някак се въприемат основно като материални предмети, а рядко идва на ум, че може да подариш преживяване. Но, да, има го и това с надвиването на масрафа.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 10 493


В същото време понякога такива деца не получават достатъчно слънце, въздух и дори храна, защото от злоба не ядат.


А това специално съм го забелязала в дете,което майка му го отгледа сама и нямаха пари за много екстри.Идваше в къщи и с такова удоволствие чупеше,със злорада усмивка...

# 30
  • Мнения: 30 802
Има деца, зад които родителите ходят като някакъв вид...екип за презентиране на холивудски звезди. Изглаждат трудностите, ръсят екстри на всяка крачка, ей такива работи.

А детето- все по-недоволно.

Скрит текст:
Моите деца са навън в приятно време, сега няма особена разлика дали ще се измъчим с 20-30 минути на студа или не. То всъщност едното още трудно може да се каже, че се движи. Със сина ми е друго- можеш да го изкараш на разходка и да е забавно. Но с тия паяци, дето се движат със скоростта на охлюв, просто не мога да издържа- за разходка на студа трябва и аз да се движа активно. А няма как с малко дете. И със сина ми най-големият ужас беше една зима, когато хем иска разходка, хем аз след всяка разходка съм заплашена от яка настинка, защото да стоиш на едно място в студа си е ужас. В момента се глезя на топло, защото не мога да си позволя дори и протекъл нос- трябва да съм във форма.

Да, от друга страна бедността е другата причина за преждевременно помъдряване на децата...ама тук говорим за другия случай.

# 31
  • Мнения: 11 089
Параход, мисля, че по-скоро проблемът идва от там, че подаръците някак се въприемат основно като материални предмети, а рядко идва на ум, че може да подариш преживяване. Но, да, има го и това с надвиването на масрафа.
И това исках да вметна, но се разсеях - че на възрастни отдавна не подарявам предметни подаръци, в много редки случаи и веднъж на няколко години. Просто ми се струва ненужно да се трупат вещи поне два пъти в годината - Коледа, рожден ден...
С децата е малко по-различно, защото те обикновено имат желания (рядко купувам играчки без повод), но дъщеря ми тази година получи екскурзия в чужбина, която не беше особено по-скъпа от парти с аниматор и ужасни пици. И това беше по нейно желание, btw.

# 32
  • Мнения: X
Мамсита,
Скрит текст:
знаеш, че движението навън при ниски температури калява. Но с три явно е по-сложна организацията. И все пак, трябват им въздух и слънце.

Параход,
Скрит текст:
като отговорна майка се прежалих да подаря на малолетната кифла билети за концерт на Графа, което означава, че ще отида с нея и храбро ще слушам протяжния му вой. Laughing

# 33
  • Мнения: 11 089
Уишмастър, това си е жертва  ooooh!

# 34
  • Мнения: 30 802
Мамсита,
Скрит текст:
знаеш, че движението навън при ниски температури калява. Но с три явно е по-сложна организацията. И все пак, трябват им въздух и слънце.

Скрит текст:
Знам, както и ходенето с по-тънки дрехи на средно ниски температури. Въпросът е, че движението калява- движение има за малките, а за мама има стоене на едно място общо взето, което не калява, а замразява...затова пък през лятото цял месец ги държах по цял ден на двора в планината.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 10 493

Параход,
Скрит текст:
като отговорна майка се прежалих да подаря на малолетната кифла билети за концерт на Графа, което означава, че ще отида с нея и храбро ще слушам протяжния му вой. Laughing

А то пък ако си мислите,че Криско е по-добре Crossing Arms

# 36
  • Мнения: X
Хич не е по-добре Криско. Ама досега Нейна МИлост е водена на ACDC, Металика, Рамщайн, Анастейша, Таря, Васко Василев, Найджъл Кенеди, Депеш Мод и още, и още, не мога да ги изброя. И изведнъж изпада в амок от Графа! БОЖЕ!

Между другото и Нейна Милост, а може би и момиченцето на авторката, доста копират от филмчетата по Дисни Чанъл. Имам предвид онези кифлести филмчета за тийнейджъри, в които героините на по 10-12-14 години се тръшкат и пискат и припадат артистично и драматично. Та се чудя дали, ако гледа тези филмчета, момиченцето на авторката не е влязло в роля на готината тийнейджърка?

# 37
  • Мнения: 1 488
Mamasita, много сме далеч от твоето определение за презадоволеност! Ако ви кажа, че дъщеря ми няма телефон,няма таблет,няма лаптоп,няма Хбокс, сигурно няма да повярвате! Има си барбита,Легота и разни други играчки и много книги,колело и тротинетка. Маркови дрехи няма,на училище ходи с униформа.  Рожденните дни са винаги съгласувани с нея и е получавала каквото е искала за р,д и за коледа. И защо да не го получи, след като съм счела за разумно желание.  Отделни по дребни играчки когато е искала, за колекцията си и предлагах да си ги спе4ели, чрез точковата система за която споменах по напред, но това не трая дълго.

Уишмастър, даааа позна че сме в роля!  bouquet Тя иска да е куул като големите!  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 11 089
Някак си успяват да влязат в тази роля и без да гледат Дисни ченъл. Моята успява да ги гледа тези неща само през лятната ваканция при баба си (и то не стои цяло лято, а няколко седмици).

# 39
  • Мнения: 30 802
А как е класът? Да няма "заразни" деца?

# 40
  • Мнения: X
Аз хубаво познах, но не зная какъв съвет да дам. От една страна, моето кифлестото е мило и добричко по природа, та лесно излиза от роля. От друга страна, аз хич не си поплювам и само като кажа с тих глас и един специален тон:"Хич не съм подходящата публика за представлението, така че го спирай преди да загазиш", нейна милост спира. Освен да ти проведа един курс по "Какдастанастраховитоточудовищенасемейството". Laughing

Параход, същата работа. Преди 5-6 годин иизхвърлих телевизора и само при баба си гледа, т.е. 1 пъти в месеца. Но, да знаеш, и в Инернет се намират епизодите. Laughing

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз оставам с впечатлението, че при авторката е сбъркана йерархията. Може и да греша, просто с такова усещане останах. Дъщеря ти знае ли, че ти си й началник, а тя е детето?  newsm78 Фактът че няма задължения в къщи, защото щяла да е недоволна ме потресе. Децата трябва да знаят, че животът не е само удоволствия. И аз съм недоволна да готвя и да чистя, но никой не ме пита. Това че ще мрънка изобщо не е причина да правиш всичко вместо нея. Да си мрънка. А ако ти сама се поставяш в ролята на обслужващ персонал няма нищо чудно, че не те уважава. Остави че за теб е лошо, но и за нейния характер е пагубно. Фактът че се държи лошо с по-малките деца (т.е. с подчинените) говори достатъчно.
Не знам дали разбра какво имам предвид...  newsm78

# 42
  • Мнения: X
Да, децата имат нужда от здравословна доза строгост. Разбира се, че имат нужда и от любов, при това в големи дози, но не по-малка нужда имат и от ясно очертаване на границите и спазване на веднъж поставените правила. Иначе се оказват сами в хаоса.

# 43
  • Мнения: 1 488
Савина, успокой се малко.не си ме разбрала за задачките, върни се на 1ва стр. да видиш, какво точно съм писала. Питах мамасита как това точно дава свобода? И, че при нас става с мрънкане, а не, че няма задачки. Вчера дори, по желание изми пода в кухнята с моп.
За това, че се държи с мен като с подчинен е вярно. Държи ми тон, държи ми сметка и подобни, но аз винаги правя забележки, водим разговори. А за малките, няма им доверие, че ще и се пазят нещата, бебетата се плюнчели, а 3 годишните не можели да говорят дори. Говорим, говорим...

# 44
  • Мнения: X
За това, че се държи с мен като с подчинен е вярно. Държи ми тон, държи ми сметка и подобни
Това откакто е влязла в роля или винаги е било така?

# 45
  • Мнения: 1 488
Напоследък

# 46
  • Мнения: X
Ако е напоследък, значи не ѝ е станало навик все още. Това е добре. За да не получи грешно послание, че номерът може да мине, е добре да вкараш повече действия освен разговори. Държи се като с подчинена? В прав текст ѝ се обяснява, че поведението ѝ е неприемливо. След това може да яде, това, което сама си е сготвила, да носи дрехите, които сама си е изпрала, за училище да се буди и оправя сама и изобщо пълна ефективна стачка. За всяко неприемливо действие трябва да усети ясни последици, не само думи. Така както за всяко добро дело, трябва да бъде поощрявана.

# 47
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Като ви чета, май моята 8-годишна си е още бебе.  Rolling Eyes Disney Channel не я вълнува грам, признава само Cartoon Network. Не кифлее, не мисли за момчета и не стои пред огледалото. Другото е по-скоро стандартно - таблет и телефон. Играе Minecraft и Roblox, запалена е и по FNAF. Няма Playstation, няма и много скъпи LЕGO комплекти, с изключение на 2-3.

Иначе се държи съвсем прилично, случва ѝ се да се нацупи, ако ѝ се скарам, но не отговаря и не държи тон. Старателна е в училище, но пък настоява да съм до нея, когато пише домашни. Общо взето, единствения проблем засега е мързелът ѝ и фактът, че е много инертна. Не е амбициозна изобщо и ако усети, че нещо няма да стане от раз, веднага го зарязва.

Моя е грешката, че не ѝ давам задачи вкъщи, но работим върху това.

# 48
  • Мнения: 14 489
Синът ми още е малко под осем- но обича да има отговорности, задачи, оттам му идва усещането за свобода.

Той беше с къс фитил като по-малък и много сме работили да си владее емоциите и да не се държи кисело. Всъщност буквално наказвам за кисело настроение, забранено е. Защото води до порочен кръг, става навик.

Това да наказваш за настроени не е ли погрешно? Емоциите, каквито и да били трябва да се осъзнават и приемат като нещо нормално, да получаваш наказания за тях...?!?

# 49
  • Мнения: 30 802
Аз не наказвам за емоциите, а за начина, по който е решил да ги отработва, ако знам, че може и по-добре. Нека си има емоции, но да не взима емоционални заложници.

Ако е кисел, да се сети да си иде в стаята, да си помълчи, нещо такова. Но не и да излива всичко върху мен. Просто като родител трябва да дам пример, че другите хора имат граници и няма да търпят изблици. Включително и мама не търпи всички изблици.

Според мен децата трябва да си изградят навик бързо да излизат от порочния кръг на лошите емоции. Не да се мариноват в тях и да киселеят вече хронично. Някои настроения се превръщат във вид неуважение.

Та затова очаквам от децата да се стараят, дори да има нещо кофти, бързо да се върнат "на пистата" и да се стабилизират. Мисля, че ще е добра тренировка- все пак от възрастните очакваме да са емоционално адекватни; ако не са- няма да ги търпим, нали?

Иначе това с влаченето сутрин и даване на точки го играхме със сина ми, още като беше на 4 и половина- пет. Давахме му чипове всеки ден. Сега вече сутрините са си негова задача и това дава не точно свобода, а по-скоро усещане за самостоятелност, това е точното. А от това децата стават горди и им се оправя настроението. Усещат се компетентни. Иначе ако някой ги мести вечно с едно квадратче напред, губят усещането за деятелност и вкисват.

# 50
  • Мнения: 19 296
Моята е на 9г и понякога влиза във все още кратки периоди на инат и изнервеност. Понякога усещам, че са провокирани точно от стремеж да се наложи. Засега е рядко, но да видим по-нататък.
Трябва обаче да работим над организацията и задачите вкъщи, защото постоянно се налага да напомням.

По едно време беше попаднала на някакви детски конкурси за красота по ТЛС. Като изгледах предаването, щях да припадна как може да има такива глупости. Наложи се да скрия канала, защото започна да гледа тази простотия редовно.

# 51
  • Мнения: 5 247
Моята 8 годишна е дете на разведени с баща вечно на различно мнение от мен . Много е умна и е много добре в училище . Има телефон от първи клас ,който няма възможност за интернет и игри и таблет от тази Коледа . Гледа Дисни чанел и Картуун само през почивните дни по малко, и с таблета и разрешавам само тогава . Винаги от както съм я родила се е опитвала да ме манипулира чрез сълзи, знаеше че реването ме побърква и така се опитваше до миналата година да посигне своето .От тази година положението става нетърпимо , пуфтене , игнориране , тръшкане , офкане и правене на физиономии винаги като и кажа нещо което не и е по угодата . Сутрин преди училище едва изтърпявам  ooooh! висене пред огледалото, по три пъти повтарям да си измие зъбите ,да става ,да се облича да закусва. Все едно не говоря и ме няма. Опивала съм какво ли е , не ме чува .Дори не и пука ако тръгна за работа ,а тя не отиде на училище . Пробвах с намаляне джобните на половина, а тя ми отговаря  "ок щом искаш да е ям , не ми давай пари" .Пробвала съм да тръгвам за работа без неязащото нервите ми не издържат да чакам оправянето на коса ,отговора е "ок да ми пишат отсъствия, кажи на госпожата,че не си завела детето си а училище" .. Вечер по 10 пъти повтарям да си приготви раницата, да се изкъпе и т.н.т.

# 52
  • Мнения: X
Пробвах с намаляне джобните на половина, а тя ми отговаря  "ок щом искаш да е ям , не ми давай пари" .Пробвала съм да тръгвам за работа без неязащото нервите ми не издържат да чакам оправянето на коса ,отговора е "ок да ми пишат отсъствия, кажи на госпожата,че не си завела детето си а училище" .. Вечер по 10 пъти повтарям да си приготви раницата, да се изкъпе и т.н.т.
Някога изпълнявала ли си тези заплахи или са оставали само на думи?

# 53
  • Мнения: 1 488
Злодеида, същата работа сме и ние.... няма оправия. При нас в училище искат причина за закъснение и аз я заплашвам, че ще пиша, че тя не се е оправила на време. И за домашни сме се разправяли, че ще пиша бележка, че тя не иска да пише домашна. А е много умна, но мързи я. В училище обаче няма такиви отговори, физионамии и мръщене на госпожите.

# 54
  • Мнения: 5 247
точно тези двете заплахи не съм , но други съм

# 55
  • Мнения: X
Тези две заплахи звучат брутално, но ако ги изпълниш поне веднъж, госпожицата няма да пострада реално, но пък ще ѝ държи влага. Като цяло, не заплашвай с нещо, което не можеш да изпълниш. А като изпълни другите заплахи, какъв беше ефектът?

# 56
  • Мнения: 1 488
Да, аз  не заплашвам с нещо, което няма да свърша. До писане на моите заплахи не се стига, защото в крайна сметка, е писала домашната и сме стигнали навреме, но през какво минаваме сами ние си знаем. Всеки ден едно и също сутрин, обличай се,мий се, яж по 100 пъти се повтарят. Вечер пак, подреди си стаята,измий си зъбите, пак по 100 пъти. С къпането поне не е така.

# 57
  • Мнения: 5 247
с отнемането на таблет и наказанието с вдигнати ръце ,както и стоене на стълбите сама .Ами на другия ден до към обяд беше забравила за обещанията си.
И аз съм така Дарси, през какво минавам само аз си знам. Повтарям като папагал ,а отсреща тъп оглед и едно "офффффффф, стига си крещяла, гадно ми е" ,а аз дори не креща.

# 58
  • Мнения: X
Всеки ден едно и също сутрин, обличай се,мий се, яж по 100 пъти се повтарят. Вечер пак, подреди си стаята,измий си зъбите, пак по 100 пъти. С къпането поне не е така.
Познато. Ама като я оставих без грам да напомням като беше в предучилищната, първоначално си легна неизкъпана, с немити зъби и неяла, защото на закъснели не сервирам. На сутринта не я събудих за училише, защото не съм личната ѝ аларма-слугинче. Като се обадих на госпожата, че няма да отиде на училище, но няма извинителна причина и да ѝ пише неизвинени отсъствия, ревна. Поне цяла седмица пропускаше едно-друго и си сърбаше последиците до дупка. Ще не ще, влезе в крачка.

Злодеида, как така с вдигнати ръце и сама на стълбите?

# 59
  • Мнения: 5 247
и така , след 100 пъти да си напише доманите и на другия ден като получи забележка без домашни и каза а госпожата,че вкъщи никой не и помага и напомня стоя с вдигнати ръце на стъпалата на коридора ми

# 60
  • Мнения: X
За наказание е, спор няма, но това с вдигнатите ръце е жестоко.

# 61
  • Мнения: 5 247
при положение, че не се трогваме от нищо друго ... жестокото е да виждаш как майка ти се трепе да те нахрани и прати на училище и да казваш "пак ли нямаш пари" за някаква си простотия ,докато майка ти събира за да те прати на екскурзия

# 62
  • Мнения: 502
Леле, като ви чета и страх ме хваща. Моето момиче е на 2 г и 8 м и сега на моменти срещам трудности с нея за едно определено нещо, освен това чакам второ момиче и съм притеснена от това каква ще е реакцията на първото дете при срещата с второто, но всичко това ми се струва като дребна спънка в сравнение с вашите осем годишни госпожици  #Crazy

Малки деца - малки проблеми

# 63
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Леле, като ви чета и страх ме хваща. Моето момиче е на 2 г и 8 м и сега на моменти срещам трудности с нея за едно определено нещо, освен това чакам второ момиче и съм притеснена от това каква ще е реакцията на първото дете при срещата с второто, но всичко това ми се струва като дребна спънка в сравнение с вашите осем годишни госпожици  #Crazy

Малки деца - малки проблеми

Не чети и не се притеснявай - всичко е до дете и среда.  Peace

Не съм чела цялата тема, но ми се вижда неоправдано такова поведение за 8-годишно дете. Ами ако продължава така като стане на 11-12-13 и навлезе в пубертета какво ще стане? Моят съвет е малко по-строго и повече респект!  Peace

# 64
  • Мнения: 30 802
Малки деца - малки проблеми

Спокойно, като станат на 8, пак ще се намери кой да ти каже, че имаш "малки деца- малки проблеми"Simple Smile

То всъщност на каква възраст да ги чакаме "големи деца- големи проблеми"? Аз залагам на годината, в която вземат книжка.

Иначе понеже воденето на училище е задача на втория му баща...просто не смее да прави фасони. Може би да се заеме таткото с някои от ритуалите сутрин?

За домашните не напомням, само в първите седмици питах "от колко часа ще почнеш да си пишеш домашните"? Той е маниак на часовници и планове.

Последна редакция: нд, 29 яну 2017, 07:00 от The Siren of Titan

# 65
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Странна ми се струва ситуацуята със Злодеида и дъщеря й. Не мисля, че проблемът идва (само) от  развода. И моята дъщеря е дете на разведени родители, познавам и други такива - не се държат така. Надявам се да не ми се обиди Злодеида, но това тяхното ми прилича на битка за налагане.
И преди се е коментирало из темите тук - няма как да очакваме децата на тази възраст да оценяват, че ние се трепем от работа за тях. Това се осъзнава на много по-късен етап.
Наказанията с вдигнати ръце няма да ги коментирам, за мен това е крайно жестоко и унизително.
А мотаенето сутрин е класика, не знам някое дете да не го прави.Да наказвам за това ми се струва абсурдно.

Последна редакция: нд, 29 яну 2017, 07:54 от Светлица

# 66
  • Мнения: 19 296
Аз си мисля, че това не е само пуберско държане. Да кажеш на майка си пак ли нямаш пари, е грозно и неуважително. Таткото как се включва във възпитанието на госпожицата? Участва ли в живота й по някакъв начин?

# 67
  • Мнения: X
при положение, че не се трогваме от нищо друго ... жестокото е да виждаш как майка ти се трепе да те нахрани и прати на училище и да казваш "пак ли нямаш пари" за някаква си простотия ,докато майка ти събира за да те прати на екскурзия
Да, аз разбирам как си се почувствала. Малките гадини може да са големи егоисти и да те обидят страшно, без дори да се усетят. В такъв случай, на човек му идва направо да се метне от покрива. Но няма смисъл от физическо наказание- хем е жестоко, хем унижава, хем голяма полза няма.

Мамасита, позна, точно моментът с вземането на книжката е този, в който усещаш, че всичко което до този момент те е тревожило, е било смях в залата. След този момент, поне за известно време, само се молиш да е живо говедцето.

# 68
  • Мнения: 30 802
Аз пък си мислех, че "страшният проблем" идва, когато децата ти са още на крехката възраст има-няма 34 и решат да се заженят, пък вземат, че доведат неподходящ(а).

Стига бе, толкова ли сме безсилни да не може да произведем нормален шофьор? Общо взето малко се иска, за да не се утрепеш с кола. Имам книжка от 18, точно майка ми ме набута да я взема навреме и да ставам шофьор- ако е било толкова страшно, защо не ми е казала, мами, има много хора- живеят си без книжки...

Иначе при момичета, които по природа са по-умни и злопаметни, предполагам, че наказание с вдигнати ръце е поставило майката в черния списък, откдето ще излезе, когато дъщерята навърши някъде 30 и проима собствени деца.

# 69
  • Мнения: X
Стига бе, толкова ли сме безсилни да не може да произведем нормален шофьор?
Не, не е това. Страхът е най-вече от огромното количество олигофрени, които карат като малоуни и може да те утрепят, дори ти да си изряден шофьор. И когато собственото ти Златце Безценно седне зад волана и отпраши, тези страхове се мултиплицират и си представяш как стадо шофьори-идиоти бръмчат лично към него с цел да го утрепят на място.  Laughing Всъщност, повечето майки така се шашкат и от там идва поговорката "Да не ти се случва това, от което се страхува майка ти".

# 70
  • Мнения: 30 802
Ми ще му вземеш SUV, не малка кола. Така ще се притесняваш само от клас C нагоре.

# 71
  • Мнения: 512
Децата са различни, па макар и на една възраст, за това спор няма.

Моята дъщеря ще направи осем лятото. Слава Богу, е много отговорна и разбрана.
В момента аз също гледам и двете си деца сама, мъжа ми е в чужбина, но с нея нямам проблеми.
Доста е амбициозна за сега и иска да е изрядна с домашни, с ходене на време на училище, затова не ми се налага да я подсещам да пише домашни или да се облича бързо.

В нейния клас повечето деца имат телефони, но тя все още няма. Иска да има, и съм й казала, че ще има, но в момента е по-важно да настигне съучениците си в училище. Тъй като първи клас завърши в чужбина и като си дойдохме лятото тя не можеше да пише добре на български. А пък ръкописно въобще не можеше. Все пак я записах във втори клас и вече е настигнала съучениците си.

Тя обаче от съвсем малка е много кротка и разбрана. Майка ми казва, че аз съм била също много послушно и отговорно дете, а и моите по-късни спомени са такива.

# 72
  • Мнения: X
Ми ще му вземеш SUV, не малка кола. Така ще се притесняваш само от клас C нагоре.
Това, например  Laughing:
Скрит текст:

Ще трябва да почакам лелята от Америка да се гътне и да приема наследството.

# 73
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вдигнати ръце? Жестоко е. Така само може да се предизвика омраза и задълбочаване на проблема. Проблемите на майката не са проблеми на децата и те не са виновни, че да ги изкупуват с вдигнати ръце. Имаше една, която разказваше, че е стояла на колене върху боб или си мечтаеше така да възпитава.
На въпроси - защо другите имат и пак ли нямаш пари за мен, бих отговорила - в нашето семейство е така, приеми го.
Не допускам подценяване на авторитета ми.

# 74
  • Мнения: 5 247
Момичета, това с вдигнатите ръце се е случило веднъж. Не мислете ,че съм някакъв изрод който тормози детето си .
Приказките за парите са редовни и постоянни.Давам по 3 лв джобни на ден, защото прекарва 8 часа в училище, пращам сандвичи, записана е на стол, но не иска да се храни там. Не е лишена от дрехи, книжки и всичко необходимо за нормален живот. Бащата има доста добри финансови възможности и не участва във възпитанието.През седмица я взема за уикенда и започва голямото угаждане. На няколко пъти ми пращаше отдел Закрила на детето с фалшиви жалби. Социалните работнички разпитваха детето дали има какво да яде, дали мама го бие  Shocked и детето се почувства като бог . Бащата постоянно пълни главата и с "при мен няма не" , '' не е нужно да учиш толкова" , "ще правиш каквото ти искаш, ти си човек не робот" . От 3 месеца я водя а детски психолог, но особен ефект няма, дори мисля ,че стана по взискателна към мен и с по-голяма уста . 3 дни не си е мила зъбите ,защото казвам веднъж . Днес я попитах дали желае да си измие зъбите и тя отговори " като не ми напомняш нека да ми се развалят зъбите и ти да ме водиш по зъболекари и да плащаш" . Абсолюто всичко е наобратната на това което аз и казвам . Имаше период в който пишех списъци - сутрешен график залепен на голям картон на вратата а стаята и . Два дни чете точка по точка и изпълнява . После почна да заменя миенето на зъби с гледане а ТВ, няколко дни така и аз прибрах дистанционните. След това пропуска сутрепни задължения за да играе на таблета, прибрах и него .Намери си друго занимание различно от ресането и обличането - да оцветява или да си подрежда ластичките.Само и само да върти мозък разбирате ли . Не си приготвя раницата за повече от 40 секунди.Нито вади от нея учебниците които не и трябват. Нито проверява сложила ли е всичко . Случей от миналата седмица - ходила цяла седмица без учебни тетрадки и след като писахме до 12 за да наваксаме изпуснатото започнах да проверявам раницата сутрин и вечер . При въпроса ми защо не ми е казала ,че ходи без въпросните тетрадки ми отговаря "забравих" , като я питам какво прави в час докато децата пишат ми вдига рамене без никаква заинтересованост .

# 75
  • Мнения: X
Злодеида, при вас ситуацията е много трудна и разводът и поведението на бащата съвсем са влошили нещата. Сама трудно ще се справиш. Наистина трябва помощ и подкрепа от специалист.

# 76
  • Мнения: 3 228
Злодеида, а защо не опиташ по друг начин. Например, следващият път, като започне да кривее, седни спокойно и поговори с нея. Попитай я какво цели с такова поведение. Дали не и е целта да иска да живее с баща си. Обясни и, че ако така иска, ще я пуснеш, но няма начин и там нещата да са толкова розови. Ако все още имате силна връзка, ще се стресне пред вероятността да те вижда  няколко пъти месечно. Освен това не бъди твърде взискателна. И да пропусне някой път да си измие зъбите, човек е все пак. И тези списъци на хладилника със задачи също ми се струват в повече. Представяш ли си да се събудиш и да имаш разграфен деня по часове със задачи? Продължавайте с психологът, може би от там ще дойдат най-правилните съвети.

# 77
  • Мнения: 1 488
Злодеида, не може ли чрез съда, да се забранят срещите с баща й. На основа на това, че са в ощърб за детето. Говори с адвокат. Това навиване против теб, пращане на закрила на детето, позволяване на всичко, никаква дисциплина. Какви сигнали дава това на детето? За това се държи така. Като стане на 12 ще иска да отиде да живее при него. Той и вреди по този начин.

# 78
  • Мнения: 10 993
Злодейда съчувствам ти. Аз мислех, че моят син се държи лошо, но това което ти описваш, е много по - ужасно. При нас проблемът с парите се решава така: Толкова пари имам, доволна съм от живота. ти като искаш нещо работи и си го купи сам. Синчето също е разглезено и му казвам, сега си на 10 г. от 16 годишен можеш да работиш в Макдоналдс и да си изкарваш парите сам.
Аз не наказвам, смисъл не виждам. От тези родители съм, които мислят че животът добър или лош си е проекция на детето и не вярвам, че аз мога да го възпитам. Така, че го оставям да се самовъзпитава. Давам добрият пример със себе си. Казвам, аз имам много хубава работа, много съм щастлива парите ми стигат, всичко ми е наред. Ти ако искаш да имаш моя стандарт на живот, трябва да се трудиш, ако не искаш да учиш, можеш да отидеш във близката ферма и да гледаш животни срещу минимално заплащане. Синчето е и мързеливо и мръсна работа не го удовлетворява - иска нещо чистичко и по възможност леко.
По принцип учим заедно. Има проблеми с концентрацията и с училището. Но тази година има по всичко шест, само по математика пет на класното. В класа има и други тегави деца и дори им казвал, абе ти като не знаеш английски какво ще работиш, клошар ли. Това във връзка, че децата, които не ходят на уроципо английски нищо не разбират в редовните часове.

# 79
  • Мнения: 5 247
Веселка , опитвала съм и това .Тя категорично заявява,че не иска да живее с баща си .
Дарси , няма как да стане това .От две години се боря и няма как да се получи.

# 80
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Наказанията трябва да са премерени, че понякога вместо ефект се получава дефект и са налице подобни протести у детето. Следващото ще е да започне да лъже, да се крие, да мами и да краде. Трябва да се хване проблемът и да се работи внимателно.

# 81
  • София
  • Мнения: 11 472
Злодеида, не може ли чрез съда, да се забранят срещите с баща й. На основа на това, че са в ощърб за детето. Говори с адвокат. Това навиване против теб, пращане на закрила на детето, позволяване на всичко, никаква дисциплина. Какви сигнали дава това на детето? За това се държи така. Като стане на 12 ще иска да отиде да живее при него. Той и вреди по този начин.
Няма съд, който да реши, че поведението на бащата, описано от Злодеида, е в Ущърб на детето.  Peace
Ние виждаме разбира се моралния ущърб, но в съда се гледат реални факти и доказателства - държи ли се добре бащата с детето - държи се; има ли пари, купува ли й, може ли да я издържа през тези уикенди - може; детето добре ли се чувства - повече от добре. Най-много съдът да реши, че майката нещо не може да се справя. Мислете малко като пишете и давате съвети!

Иначе, Зло, съчувствам, виждам как и моята е тръгнала по тези стъпки, и ужас ме обхваща... Sick

# 82
  • Мнения: 5 247
 Hug имам надежда аз, вчера психоложката ме успокои .Каза ми ,че е временно и всичко ще се нареди , но пред детето не говорихме повече.Ще имам среща с нея да си поговорим на 4 очи.

# 83
  • Мнения: 1 488
Zlodeida  Hug.

Aз имам и друг въпрос към вас? Страхуват ли вашите деца от нещо? Моята напоследък се страхува от извънземни. Дори я е страх да седи сама в стаята, но не винаги. Вечер не иска да спи сама. Все нещо има да я притеснява, сега извънземните са на мода. Как е при вас?

# 84
  • Мнения: 8 952
Zlodeida  Hug.

Aз имам и друг въпрос към вас? Страхуват ли вашите деца от нещо? Моята напоследък се страхува от извънземни. Дори я е страх да седи сама в стаята, но не винаги. Вечер не иска да спи сама. Все нещо има да я притеснява, сега извънземните са на мода. Как е при вас?

Моята не се страхува от нищо конкретно, но все още предпочита да заспиваме заедно. / и дори да спим заедно/ Преди сън задължително четем приказка, говорим си за нещата от деня. Понякога се дразня, че съм така "вързана", но си давам сметка, че това положение няма да трае още дълго. На мен ми е приятно да се гушкаме и да сме все още  така близки.  От кака й видях колко бързо порастват и как се променят като навлязат в пубертета...

# 85
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Моя изпада в ужас от паяци Tired

# 86
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868

Моята не се страхува от нищо конкретно, но все още предпочита да заспиваме заедно. / и дори да спим заедно/ Преди сън задължително четем приказка, говорим си за нещата от деня. Понякога се дразня, че съм така "вързана", но си давам сметка, че това положение няма да трае още дълго. На мен ми е приятно да се гушкаме и да сме все още  така близки.  От кака й видях колко бързо порастват и как се променят като навлязат в пубертета...
При нас е абсолютно същото. Гушкаме се, говорим си за деня й, за нещата, които са се случили или предстоят да се случат. По същия начин се чувствам "вързана," но поне при нас е само заспиването. Спи си сама от доста време вече.

# 87
  • Мнения: 46
Здравейте! Майка ми винаги ми казваше колко е важно да се обяснява на едно дете, а не просто да му се наложи някакво правило или действие. Та ЗЛОДЕИДА може би трябва да обясниш на дъщяря си, че въпросът не е до това дали ти ще трябва да плащаш на зъболекар, защото не си мие зъбите, а за това какви проблеми може тя да си създаде, че една от най- силните болки е тази от зъб. Нямам дете и за това не твърдя, че ще помогне или че съм права, но при моето възпитание винаги е помагало.

# 88
  • Мнения: 8 952
ralit00, напълно си права!
Колкото по-бързо един родител осъзнае, че детето е отделна от неговата личност и си има свои предпочитания и желания, толкова по-добре!
Точно заради това съм на мнение, че когато се прави забележка или нещо се забранява, е нужно да се обясни защо.

Не визирам случая на Злодеида, а като цяло.

# 89
  • Мнения: 5 247
вярвате ли ми,че ежедневно обяснявам .Аз съм много спокоен човек и търпелив, за да стигна до нервна криза чак ,представете си през колко обяснения преминавам дневно .Напълно еднакви обяснения .

# 90
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Страхуват ли вашите деца от нещо?
Разбира се, че се страхуват, като всички хора. Моите се страхуват от тъмно, ама много. Спят на намалена лампа. Единият до скоро брат му го водеше до тоалетна, защото в коридора трябва да направи 2-3 крачки в тъмното докато стигне ключа на лампата.  Joy От паяци и всякакви буболечки също. За лампата не настоявам да я гасим. Нямам очи просто да искам такова нещо - аз съм на 40 и когато мъжът ми е нощна смяна спя на лампа и не ми е приятно да ходя сама в тъмен коридор.  Mr. Green
А, също ги е страх да не се загубят. Наскоро на един паркинг на хипермаркет за секунди ме загубиха от поглед между колите (аз ги виждах, но те мен не) - е няма такъв рев.  Joy За това вероятно аз съм виновна. Понеже мен от както са се родили ужасно ме е страх да не ги загубя и да не ги откраднат, вероятно съм им го предала неволно.
Най ме е яд, че не ги е страх от коли. На 9 ще станат скоро, още пресичат като 2-годишни, изобщо не се оглеждат.  ooooh!

# 91
  • София
  • Мнения: 39 761
Моя изпада в ужас от паяци Tired
Същото и при моя син. Предполагам че е под давление на кака си, която пищи винаги когато види паяк. До преди 1-2 години не го беше страх. Явно писъците на кака му му влияят зле.
Спи на светната лампа, но може и на тъмно. Зависи от настроението му. Без проблем се движи в тъмното. Само в неговата стая спи на светло.

На моменти се лигави повече от допустимото, т.е. повече за моите възприятия. На моменти му казвам, че изобщо не прилича на 8годишен мъж.
Иначе обича да се гушка. И целувки обича да получава и раздава.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 10 493

Същото и при моя син. Предполагам че е под давление на кака си, която пищи винаги когато види паяк. До преди 1-2 години не го беше страх. Явно писъците на кака му му влияят зле.
Спи на светната лампа, но може и на тъмно. Зависи от настроението му. Без проблем се движи в тъмното. Само в неговата стая спи на светло.

Едва ли каката е виновна.Четох някъде,че е естествен и доста срещан страх.Моя няма от къде да види.Дори заради него,въпреки че ме е гнус ги ловя и ги оставям да ми лазят по ръцете,за да види,че не са опасни.Но въпреки това онзи ден на село викна,скочи,заряза и лаптоп и всичко.

# 93
  • София
  • Мнения: 39 761
Според мен при нас каката има основна роля за страха му.
Не приемат никакви аргументи за това, че "не са страшни".

Представям си след години как ще плаче на жена си "ела да убиеш паячето" Simple Smile Ами ако се паднат двама страхливи? Simple Smile

# 94
  • Варна
  • Мнения: 10 493


Представям си след години как ще плаче на жена си "ела да убиеш паячето" Simple Smile Ами ако се паднат двама страхливи? Simple Smile

 Joy
Ееее стига де,надявам се да го превъзмогнат до тогава Simple Smile

# 95
  • Мнения: 1 488
Аз познавам такъв мъж!  ooooh! Laughing

# 96
  • Мнения: 1 620
Запис да следя темата. Имам си 8-годишен, който има разни настроения, но общо взето в рамките на нормалното. Много  е бавен, разсеян, не е особено самостоятелен и всичко прави с  напомняния, приканвания и ръчкане от наша страна, но поне се държи уважително и се ползваме с авторитет. Струва ми се обаче, че трябва да поработим по отговорностите и задълженията. Примерно за зъбите и аз напомням, така и не успях да му изградя навик. Много говорим, зъболекарката ни и тя му говори постоянно, разбира уж иска да ги мие, като му кажа измий ги не се противи, но ако аз не го подканя изобщо забравя. Същото е и с разни др дейности, даже някой път забравя да яде...как не огладнява и аз не знам, като се залиса в някакво занимание и изключва направо.

А какви са задълженията на вашите 8 годишни?

Последна редакция: ср, 08 фев 2017, 13:09 от беба28

# 97
  • Мнения: 1 488
Да си подрежда дрехите, при преобличане.
Да си мие зъбите 2 пъти на ден.
Да си подрежда стаята преди да си легне.
Къпе се сама.
Молила съм я да раздели светлите от тъмните дрехи за пране.
Някой път помага за слагането на масата.
Дрехи е сгъвала. Своите прибира като я помоля.
Чак задължения не са. Задължение е да се ходи на училище, да си пише домашните, да поддържа добра хигиена. С другите неща съм по полека.когато имам нужда от помощ я моля да помогне.

# 98
  • Мнения: 3 228

Чак задължения не са. Задължение е да се ходи на училище, да си пише домашните, да поддържа добра хигиена. С другите неща съм по полека.когато имам нужда от помощ я моля да помогне.

И аз съм така. Но пък имам едно много отговорно и сговорчиво осем годишно момиче, което се опитва да мисли за доста неща, особено свързани с нейните и ангажименти. Подрежда си раницата, винаги е разбрала какво е домашното и ходи с голямо желание на училище.
Е, понякога си има нейните криви моменти, но кой от нас няма Wink В тези моменти се опитваме да сме по - търпеливи с нея и да говорим повече и моментът лесно отминава.
Винаги се разбира, когато кажа, че нещо не може/няма смисъл да се купува. Отдавна сме обяснили, че човек не може/а и не трябва/ да има всичко, което пожелае, още по - малко това да става веднага

# 99
  • Мнения: 4 306
От два дена имам чувството, че някой ми смени момичето!
На 8 г, почти на 9 е.
От снощи е крива, сърди се, пуфти, мята се и ляга по земята, прави едни сцени...
Говорихме, не откривам конкретна причина защо го прави.
Тази сутрин откакто е станала е в лошо настроение, аха да ревне за всяко нещо, блузата, която беше приготвила - не й била удобна, казах да я смени, взе друга -пуфтене, сръдни.
Отговаря неуважително и днес се опита да ми държи тон.
Наказа я баща й без телефон тази седмица.
Лошото е, че в някакъв момент и аз ескалирам и не успявам да се сдържа. Но всъщност трябва ли? Не мисля, че е редно да го понасям. Буквално ни тероризира два дни всичките.

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Задълженията на моите са да си подреждат стаята, да си оправят леглата и да си слагат мръсните  дрехите за пране. Освен това единият помага винаги, когато го помоля в  зареждане на пералня и сушилня, готвене (каквото може), ходи до магазина (залепен е до входа) за дребни поръчки, сгъва пране (не много успешно, но пък с желание  Mr. Green). Другият хич не му се занимава с такива неща. Водим по 30 мин преговори и напомням по 10 пъти, докато си прибере играчките.  ooooh!

# 101
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Задълженията на моите са да си подреждат стаята, да си оправят леглата и да си слагат мръсните  дрехите за пране. Освен това единият помага винаги, когато го помоля в  зареждане на пералня и сушилня, готвене (каквото може), ходи до магазина (залепен е до входа) за дребни поръчки, сгъва пране (не много успешно, но пък с желание  Mr. Green). Другият хич не му се занимава с такива неща. Водим по 30 мин преговори и напомням по 10 пъти, докато си прибере играчките.  ooooh!

хахахах, да питам ли кой не прибира и на кого напомняш по 10 пъти.

Моите са на 7 г още, но си има задължения. От години почти не съм прибирала играчки, мнооооого рядко го правя, не подреждам стаи/бюра, бършат праха вече, сгъват си дрехи редовно от около 1,5 може би (единия с доста условности), от лятото като им направихме новите стаи, си ги пореждат и по местата, както и доста от нашите дрехи.

# 102
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
При моята 8 годишна май също се започна с "настроенията". Доста често взе да реве без причина и обяснението й е - нещо ми е много нервно, не знам защо Shocked. По спомени с голямата - тия изпълнения започнаха чак към 10 г. възраст. От класа на малката вече има момиченца с косми под мишницата.

# 103
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
На детето на съседката цикълът дойде на 8,5 год.  Shocked Педиатърът беше казал, че в днешно време е нормално.  ooooh!
Я кажете (малко встрани от темата, но нали си говорим за 8 годишните) - колко ядат вашите 8-годишни? Основно момчетата ме интересуват, момичетата предполагам ядат доста по-малко. Все ми се струва, че моите ядат повече отколкото трябва. Не мога да им насмогна вече и все са гладни.  ooooh! Ми в пубертета какво ще правим не знам...  newsm78

# 104
  • Мнения: X
На детето на съседката цикълът дойде на 8,5 год.  Shocked Педиатърът беше казал, че в днешно време е нормално.  ooooh!
Я кажете (малко встрани от темата, но нали си говорим за 8 годишните) - колко ядат вашите 8-годишни? Основно момчетата ме интересуват, момичетата предполагам ядат доста по-малко. Все ми се струва, че моите ядат повече отколкото трябва. Не мога да им насмогна вече и все са гладни.  ooooh! Ми в пубертета какво ще правим не знам...  newsm78
Ако нямат наднормено тегло и не ядат боклуци, няма проблем. Синът ми е 190 см, между 80-85 кг, а  яде като разпран. След като погълне 12 (дванадесет!) пълнени чушки, е готов да обядва/вечеря. Чушките му били за предястие. ooooh!

# 105
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
След като погълне 12 (дванадесет!) пълнени чушки, е готов да обядва/вечеря. Чушките му били за предястие. ooooh!
Уау!!!!!  Shocked Ама той е в пубертета, нормално е. А мойте уж още не са. За това се плаша. Иначе не са дебели. Единият е доста слаб, другият отива към пухкаво, но още не е. Гледам да го ограничавам колкото мога, но много не ми се получава.  Rolling Eyes

# 106
  • Варна
  • Мнения: 10 493
След като погълне 12 (дванадесет!) пълнени чушки, е готов да обядва/вечеря. Чушките му били за предястие. ooooh!
Уау!!!!!  Shocked Ама той е в пубертета, нормално е. А мойте уж още не са. За това се плаша. Иначе не са дебели. Единият е доста слаб, другият отива към пухкаво, но още не е. Гледам да го ограничавам колкото мога, но много не ми се получава.  Rolling Eyes

Моя е на 11,не е дебел,но е пухкав определено,често го закачам,че има  любовни дръжки.
Манджа не го ограничавам,но не давам хляб.Порцията му вече е по-голяма от моята Laughing.Та порция основно,една салата и се гоним десерта да е по-скромен.
Определено е едричък Rolling Eyes

# 107
  • Мнения: X
Дами, тези чушки ги нагъна младежът като беше на 15 години. Сега ще стане на 24 и не го знам какво яде, че съм го изритала да живее отделно. Ама като дойде на аудиенция при мама, яде като сомалийче, току що получило хуманитарна помощ. Но дъщеря ми е почти на 11 и както беше злояда, от година насам главата ѝ все в хладилника е навряна. Явно хормоните си казват думата и ги подгонва глад в пубертета.

# 108
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
От педиатър, на когото имам вяра знам, че коластрата, която е много модерно да се дава на малки деца, определено предизвиква по-бързото и преждевременно полово съзряване. Слава богу, не се подведох по тая глупост. На голямата й дойде месец преди да навърши 14 чак. Надявам се и малката да не бърза, макар че при нея явно ще е по-скоро.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 10 493
От педиатър, на когото имам вяра знам, че коластрата, която е много модерно да се дава на малки деца, определено предизвиква по-бързото и преждевременно полово съзряване. Слава богу, не се подведох по тая глупост. На голямата й дойде месец преди да навърши 14 чак. Надявам се и малката да не бърза, макар че при нея явно ще е по-скоро.

Оу 1-2 оаковки съм дала и аз.Тоя аква сорс беше много нашумял по едно време.

# 110
  • Мнения: 21 275
Това за коластрата не го знаех , аз си мисля,че пък е възможно да е от храната..нали повечето храни са бъкани с хормони и т.н.
ПП - Моята края на март ще става на 8.

# 111
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Олеле, плашите ме с тези ранни менструации. Моята е на 8.5г. и не ми се мисли, че може да й дойде толкова скоро. Та аз съвсем наскоро й споменах за пръв път какво е това. Не съм много сигурна, че ме разбра или че си представи какво реално се случва.

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Глухарче, това всичкото ядене след училище ли му е?  newsm78
Щото моите след училище (въпреки че там ядат закуска, обяд в стола и следобедна закуска в лафката) са озверели от глад. Вчера ми звъняха на пожар да ги взема по-рано, щото не работела лафката и те видиш ли умирали от глад.  Joy Та като се приберем първо изяждат по една голяма чиния плодове (обикновено 2-3 плода), пият чай с мед, после вечерят (най-малко две неща, примерно салата и основно, без хляб обаче) и след 1 час пак са гладни и търсят десерт.  Rolling Eyes

# 113
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Ох, и моите са зверски гладни винаги, особено единия. Та той и сложи шини и се майтапехме, че то от ядене няма да му остава време да ги носи. От 5 междучасия в 4 яде, но аз слагам само плодове и там каквото им дават (тестяна закуска и плод или мляко). Отдавна ядат колкото или повече от мен, но без глупости, хранят се у нас с домашна храна, много много плодове, салати като почне сезона, сравнително малко хляб. Определено ги ограничавам от глупости.

# 114
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Глухарче, това всичкото ядене след училище ли му е?  newsm78


Това му е на едно хранене.На стол не ходи,така че обядва в къщи.За вечеря пак.Хубавото е че обича плодове и следобедната му закуска обикновено е плод.

# 115
  • Мнения: 5 247
и моята е на 8,5 години и не си представям да и дойде  Crazy
Яде малко и все си мисли ,че е дебела  Shocked

# 116
  • Варна
  • Мнения: 10 493
и моята е на 8,5 години и не си представям да и дойде  Crazy
Яде малко и все си мисли ,че е дебела  Shocked

 ShockedУжас,сякаш е малка още за комплекси.

# 117
  • Мнения: 5 247
в класа за това си говорят  Shocked няколко момичета и се смеели ,че е ниска и дебела  Shocked
тя е 128 см, 26 кг  Shocked

# 118
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Много и говори,не и позволявай да и стане комплекс.Теглото и е идеално.Много съм се наплашила с тази анорексия и ми се изправя косъма,като чуя за комплекси за тегло Rolling Eyes

# 119
  • Мнения: X
Ужас. Надявам се да е по нататък менструацията при нея.
Преди няколко месеца я запознах с нея и с всички въпроси по съзряването. Имаше въпроси, отговорих и й намерих още подходяща литература, която изчете с интерес.

След 3 месеца ще стане на 9, но си признаци за ранно съзряване. Нормално телосложение има, но от бебе си е ящна и си хапва добре.

 Но има моменти напоследък когато аз съм охлабила контрола и не следя стриктно за часовете за вечери и обяд и си ги пропуска без проблем като хапва само плод, кисело мляко или малко ядки и сушени плодове.

Обича да хапва междинни закуски и плодовете и зеленчуците вършат добра работа. Не е по месото и от няколко години го избягва в 80% от случаите.

За настроенията и при нас са такива нещата, но е момиче и ми е ясно, че без драми няма как да минем  Party

# 120
  • Мнения: 1 488
За цикъл - прекалено рано е.
За храната- сутрин яде у нас-мюсли или кифличка с масло. На обяд на стол - готвено, но колко яде не виждам, след обяд яде плод, кис.мляко,бисквити или филия със разтопен кашкавал. Вечеря - каквото съм сготвила. Мисля че се храни добре по принцип.
За комплексите-отдавна и набивам в главата, че е по-важно какъв човек си, а не как изглеждаш. Тя обаче е често пред огледалото. Постригах я, както искаше. То е оглеждане, фръцкане, тоалети пред огледалото. А ако я накарам да пише домашна са едни сръдни...

# 121
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Aз не й набивам много стриктно да не обръща внимание на външния вид, защото не е съвсем вярно, че не е важен. Освен това, фръцкането пред огледалото не е нещо непременно лошо - говори за здрава психика и правилно момичешко себеусещане. Естествено, в нормалните граници. Моят мъж непрекъснато ми натяква, че няма как да не са суетни, с майка като мен Mr. Green.

# 122
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Съвсем нормално си е едно момиченце да се оглежда и кипри пред огледалото.Проблема идва когато се превърне във фиксидея и стремеж да изглежда по определен начин на всяка цена.

# 123
  • Мнения: 1 488
За набиването в главата- имах предвид освен да не отдава голямо значение на красотата, но и да не съди другите по следните критерии: дебели, слаби, грозни, красиви. Уча я, че това няма толкова голямо значение, колкото какъв е човек. Дали е добър, дали се отнася добре с другите, дали е възпитан, дали помага на другите в нужда. Нали знаете децата, някои директно обиждат и се присмиват. Тя ми е споделяла за някои деца. И тогава и казвам горното. А за пред огледалото я майтапя, ако владееше толкова добре и таблиците за умножение и делене...

# 124
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Съвсем нормално си е едно момиченце да се оглежда и кипри пред огледалото.Проблема идва когато се превърне във фиксидея и стремеж да изглежда по определен начин на всяка цена.
Да, така е. Според мен става фикс идея, когато има някаква несигурност и комплекси.

# 125
  • Мнения: 4 306
Настроенията се поуталожиха.
Относно яденето - девойката изяжда каквото й сложа, без коментари и претенции.
Младежът - на моменти. Има дни, в които яде като змей. Все в хладилника му е главата. Доскоро не ядеше месо, сега търси пържола и мръвка. В други - побутва, остава му. Не мога да се ориентирам дали е много или малко количеството на храната, която поемат. На вечеря им слагам 60% от нашата порция. След училище са на тренировки и не са гладни. След тренировка повечето деца изплакват, че са зверски гладни, моите не. Сутрин закусват вкъщи, после в училище готвено, следобед им дават плод и нещо млечно като следобедна закуска. Често се налага да вечеряме след 8 Confused заради тренировките или защото искат да сме навън до късно.
Днес младежът ми заяви, че повече хляб няма да яде. Та се наложи да направя нов вариант закуска - овесени ядки. Неприятното за мен беше, че не счете за нужно да ме уведоми какво ще яде, като няма да яде хляб за да му приготвям.
Като кг и двамата са в норма, макар тя да изглежда по-пухкава. Относно ранното съзряване, виждам някои промени - разширени пори на носа, омазняване на скалпа. Ходихме с момиченцето на ендокринолог, слава Богу поне според лекаря - ранни нежелани промени (менструация) не очакваме скоро. Та остава само да се надявам.

# 126
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Няма драма ако не яде хляб. Приготвяй му по-честичко ориз, картофи или паста. Сутрин може да яде макарони или кус кус със сирене, с мед, примерно.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Моя син от години не яде хляб.Изключително рядко ако поиска сандвичи препечени.Манджата си я яде чиста.

# 128
  • Мнения: 4 306
Проблемът ми е, че не формулира какво ще или му се яде, ами се налага да импровизирам в последния момент, да изреждам варианти. А сутрин, това е доста напрягащо. Не е драма, ако не закуси, но предпочитам да знам, че вкъщи е хапнал нещо добро, отколкото да се нахвърли в лафката на каквото види в първото междучасие.

# 129
  • Мнения: X
АЗ не давам избор. Каквото има сготвено, това е.

Ако не й харесва си взема плод, кисело мляко, кашкавал и зеленчуци. Ако не иска месото си го отделя в чинията и яде останалото.

При нас няма лавки и каквото приготвя това се яде през деня. Иначе от другата година смятам да я уча да си прави/приготвя в чантата обяда и междинните закуски сама като все пак тя знае от кои неща може да избира. 

# 130
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Оф, това с ежедневното пълнене на кутии за обяд направо не си го представям, егати кошмара. Добре, че моята има нормален обяд в училище.

# 131
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Моята категорично отказа стол.  Tired Още от началото на втори клас спрях да купувам купони и си носи храна всеки ден. При тях проблемът е, че госпожата не ги пуска и до лавката, не разрешава да носят пари, така че трябва и достатъчно вода да носи всеки ден... абе, страшно е! С литър вода, храна за цял ден и хиляди учебници, помагала и тетрадки.

# 132
  • Мнения: 4 306
При нас пък лафката е в самото помещение за хранене на стола и 70% поне е вероятно дете, дори и с купон да не си яде сготвената храна, а да се хвърли на кроасан от по метър, вафлички, чипс и т.н.
В първи клас госпожата по ги контролираше, но сега е  ooooh!.
Искат и двамата да им изпращам храна за обяд, но както и да го мисля, тя ще е студена и залоена, ако е с месо. Няколко пъти пращах и бяха много доволни. Добре, че не им правят проблем, да си отварят кутиите в столовата.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Моичкия не е от най-капризните и си хапва почти всичко,но на стола са им много малки порциите и се прибираше примрял от глад.Няколко пъти се случи аз да вземам храната ами то на дъното на кутийката.Разправях се,но така било по рецептурник.Глупости,а купоните 3 лв. спрях го от стол,спрях го и от занималня,така или иначе си писахме домашните след 18 часа и се храни в къщи.

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И нашите порции са малки. Примерно от второ кюфтета с доматен сос има сипват по едно малко кюфте. В къщи изяждат по 3 и питат за още.  ooooh! Но все пак предпочитам да хапнат нещо течно и топло. Иначе те предпочитат кутии и от време на време ги оставям по някоя седмица да не ходят на стол. Не ми е проблем пълненето на кутиите, по-скоро измислянето ми е проблем. Но за 1-2 седмици успявам да измислям.

# 135
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не ми е проблем пълненето на кутиите, по-скоро измислянето ми е проблем.
Сериозно Laughing Mr. Green. Нали не си помисли, че аз имах предвид буквално "пълненето".

# 136
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Напротив, помислих си. Не самото пълненето, а ежедневния ангажимент от вечерта да пълниш кутии, да ги съхраняваш, да ги миеш и сушиш и т.н.

# 137
  • София
  • Мнения: 2 132
Привет и от мен с моето почти 8 годишно момиче. Чета ви от както темата съществува. Успокоявате ме някак. По едно време си мислех, че аз съм направила някаква кардинална грешка, а пък в следващ момент детето ми става изпълнително, добро и ми иде да се гръмна, че и за секунда ми е минала мисъл, че е да речем е непослушна. Имам усещането, че с нея и аз ще вляза в някакъв пубертет или просто ще ме доведе до тежко психично разстройство.
  Но нека се включа по обсъжданите въпроси...
  За училище аз пълня кутия. Скоро я отписах от занималня, но преди рядко взимах купони за обяд, според менюто. Тя отказва много храни. Всеки ден слагам сандвич, банан или ябълка в кутия. Не мога да разчитам на държавната закуска, защото понякога тя е парче сирене в салфетка и портокал да речем. Освен това според детето салама на тамошните сандвичи е лилав, а каймата зелена  Rolling Eyes Казала съм ако има съмнения да пита госпожата, но знам, че ако е решила, че не я удовлетворява цветово , то няма да го изяде каквото и да става.  Имаме три кутии и правя сандвича сутрин. Отнема 5 мин.   Сега обядва у дома.
  Искрено се надявам да не подрани менструацията. При мен беше на 11 , ако при нея подрани... Sad Но изглежда съзряването идва определено по-рано.  Вчера след тренировка (ходи на кик бокс) ми каза, че някакво момче е дошло при нея и ѝ е казало, че  друго я харесва. Беше някак изненадана и  развълнувана разбира се и първата ѝ работа беше да ми каже. Явно не е очаквала и тя такива новини в първи клас.

# 138
  • Мнения: 730
Да се включа и аз. Трудно започна да ми става да се оправям. Много емоции, много вълнения изведнъж и чувствам, че трябва повече да внимавам как да реагирам. Връщам се да ви чета. Ще съм благодарна за някоя книжка за тази възраст да ми препоръчате. bouquet

# 139
  • Мнения: 21 275
И аз ще се радвам на препоръка за книга.

# 140
  • София
  • Мнения: 39 761
Наскоро в друга тема споменаха за "Призраци под виенското колело". Има я в читанка. Аз я свалих на четеца.
Свалих и първите две от поредицата за Артур и минимоите.

# 141
  • Мнения: 1 488
Книжка за родители или за децата?  Wink

# 142
  • Мнения: 21 275
За родители в помощ за отглеждане на децата Simple Smile

# 143
  • Мнения: 8 952
Аз прочетох тази :



ама малко късно /голямата вече беше сериозно навлязла в пубертета/. Има ценни съвети според мен. И някак човек си дава сметка, че това дете не е робот и не е част от нашата собствена личност. То е отделна личност и си има свои, лични цели, интереси, предпочитания. Според мен това е един от ключовете нещата да се получат в общуването.

# 144
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
че това дете не е робот и не е част от нашата собствена личност. То е отделна личност и си има свои, лични цели, интереси, предпочитания. Според мен това е един от ключовете нещата да се получат в общуването.
Ей това е най-важното, според мен. Да се научим да уважаваме децата си. Не само да ги обичаме и обгрижваме, а да ги зачитаме като отделни личности с лични права и мнение. Аз полагам усилия по въпроса, но ми е трудно. Понякога се хващам, че изобщо не ги питам какво искат, а ги командвам само (уж за тяхно добро, но си представям колко ги дразни това).

# 145
  • Мнения: 1 488
https://www.book.store.bg/p27021/kak-da-govorim-taka-che-deteto- … lejn-mazlish.html

Ето една книга. Не съм я прочела цялата обаче.

https://www.book.store.bg/p42049/trenirane-na-uspeshni-roditeli- … tomas-gordyn.html и още една.

Последна редакция: пт, 10 мар 2017, 18:37 от Darcey

# 146
  • Мнения: 21 275
Благодаря ви  bouquet

# 147
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
То не бива и да се прекалява със съобразяването те какво искат на тая възраст. Иначе щяха да са самостоятелни и сами да решават. Сега ще слушат, пък после ще решават за себе си и за другите, които идват след тях.

# 148

Общи условия

Активация на акаунт