Каква бира предпочитате?

  • 36 019
  • 279
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 478
След запитвания и желания, и явно интерес, отварям тема за любимата ни биричка. Аз лично харесвам Bernard Premium. Първо на вкус и след това другите качества, че е непастьоризирана, семейна пивоварна и качествена като цяло. Няма нищо общо с нашите бири. Кехлибарен златист цвят, красота и никакъв вкус или дъх на спирт и алкохол, а на хмел и бъчва, това е истинска бира. Общо взето е среден клас, около 2,50 е за 0.5 бутилка. Лично аз обичам 0.33 като количество, че не обичам да прекалявам, а да се наслаждавам и да пия бавно, не да се наливам. Щеше да е голяма красавица в малката бутилка.

Хайнекена става, въпреки че е голям комерс, си е класика.

Старопрамен не е този, който съм пил си спомням преди 10г на Министерски съвет в Слънчев бряг наливно.

Стелата ми беше любима, но вече не, понеже е прекалено лека и нещо не ме кефи.

Около Нова година бях в Холандия и пих Jupiter, и тя белгийска. Странно местните пият яко от нея, вместо техните си Амстел и Хайнекен. Хареса ми много. Тук не съм я виждал никъде или не съм търсил достатъчно.

Leffe е тежка бира, не е за всеки. Качествена белгийска е, но има захар и царевица, което за мен е недопустимо. Бирата трябва да съдържа 3 съставки - вода, ечемичен малц и ХМЕЛ, нищо друго.

Deetron със сигурност ще се намеси с много предложения и места за дегустация на 100-ци бири.
Може би да обсъдим първо комерса по магазините и след това "нишовите" редки бири. Sunglasses Blush Crazy.

Спирам дотук, че ме мързи. Оставам на вас да допълвате, споделяте и коментирте.
Наздраве!  beer2 cheers

Последна редакция: сб, 25 мар 2017, 22:15 от FragranceFanatic

# 1
  • Мнения: 1 243

И на мен ще ми е интересна темата. Wink

От разпространените бири и аз съм фен на "Хайнекен".

Иначе от миналото лято вкъщи пия почти само "Загорка ретро", която е много добра. Не мога да кажа същото за ретро варианта на "Каменица", който никак не ме кефи. От българските бири и "Пиринско" не е зле.

# 2
  • Мнения: 2
Аз предпочитам Амстел.... Най - много обичам от кенче да пия.

# 3
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Наливна задължително, иначе Шуменско и Пиринско.

# 4
  • Русе
  • Мнения: 8 802
Аз харесвам Корона, Грош, Хайнекен и Стела

Последна редакция: сб, 25 мар 2017, 22:52 от Juliette14

# 5
  • София
  • Мнения: 38 652
От комерса - Шуменско, Туборг и Стела.
И Перленбахер от Лилд - умирам за нея.

Търся мнение за Гларуса, между другото.
По принцип съм отворена за всякакви нови вкусове, бих опитала свежа, жива, крафт, всякаква.

# 6
  • Мнения: 3 161
Стела, Грош, Хайникен. Стандартни бири.

# 7
  • София
  • Мнения: 30 199
Stella Artois, Beck's, Efes, Paulaner, Löwenbräu, нефилтрирана.

# 8
  • Мнения: 2 478
Наливно хубаво, прясно и изстудено пиво и аз предпочитам пред бутилките. Досега не съм попадал на лошо или развалено като съм пил, но има риска и късмета да попаднеш на кег към финала си и няма да е приятно, и понеже съм си скептичен към всичко - не знаем какво им слагат, бъркат, разреждат.
Короната ми е най-изкуствената бира. Какво ли няма в нея, включително и стабилизатори и консерванти. Някакъв бълвоч ми е. Почитетелките на нея сигурно са фенки на Вин Дизел. Тоя човек само Корона пие.
Много хора са разделени на белгийско и всичко останало. Тва като мерцедес и след него...но все пак и немските и чешките бири са хубави.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 652
Короната според мен не е бира. Има и други подобни на нея, мексикански.

За съжаление, почти няма белгийски бири в БГ.
Ей, видях едно магазинче срещу НДК за разни интересни бири!

# 10
  • София
  • Мнения: 8 137
Старопрамена, който правят тук е подигравка с бирата, няма нищо общо с тази в Чехия.  Tired
Предпочитам чешките. Вчера си купих Крушовице от Лидъл. Българските са пълни със спирт.

# 11
  • Мнения: 6 787
Ние в къщи предпочитаме Шуменско и Антониана (купуваме я от Метро, мисля, че е италианска).
Пробвахме и Гларус (имаше промо пакет с 4 вида), хареса ни.
Ефе и някаква френска от Лидл не ни харесват.
Благодаря за темата, ще ми е от полза.

# 12
  • София
  • Мнения: 44 225
От "нашенските" - Туборг.
Иначе иначе харесвам много бяла/мътна бира (Schofferhofer, Tucher) и като лиготия, понеже всъщност много рядко пия Schofferhofer Grapefruit. Харесвам и Erdinger и Hoegaarden.

Последна редакция: нд, 26 мар 2017, 09:57 от Angel_Dust

# 13
  • Мнения: 2 478
С повод и без повод ще пиша каквото се присещам, допълвам и коментирам.

Бернард във Фантастико и Кауфланд я има.

Преди няколко дни пих Будвайзер и Варщайнер. Будвайзера е пивка, лека светла бира, но сякаш не е моя вкус. Прилича малко на Стелата сякаш. Не ми харесва и на цвят, и плътност - не обичам да ми е с цвят на урина, а на тъмно златисто. Варщайнера е подобен.
Като казвам Стела Артоа, визирам малката 0.33, не е същата като 0.5. Етикетът е златист, вкусът е друг.
Сякаш и тя се прави в Каменица, но с по-добър хмел и би трябвало да е по-автентична и с по-добър контрол, но знае ли човек. Нямам вътрешен човек в завода да ми каже. Sunglasses

От по-качествените и известни немски Радебергер не е лоша. Има и 0.33 и 0.5 по веригите. Кромбахер също е добра, но нещо не я виждам. Два, три пъти съм я пил. Сори, че не ги изписвам на латиница, но съм скаран с немския, а не ги пия постоянно, за да ми се е набил надписа им в главата ми. Embarassed Crazy

До метростанция Витоша на Черни връх посока Джемйс Баучър отляво преди 'Русалийски проход" има някакъв магазин със стотици бири, някакви бъчви има отвън, само за бири и ще взема да го посетя някой път. Heart Eyes Crazy beer cheers

Последна редакция: нд, 26 мар 2017, 10:13 от FragranceFanatic

# 14
  • София
  • Мнения: 18 731
Само Гинес- независимо кен,бутилка или наливен.

# 15
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ердингер вайс и Хролш в бутилка с порцеланова капачка са ми топ бирите. Хролша в кенче също става, но не е същото.
Пила съм десетки видове бири, кои по-добри, кои не чак толкова. Добро впечатлените имам от австрийската Отакрингер. В тези бирените магазинчета също има добри попадения, за жалост не помня имената... Преди имах стена от бирени бутилки и кенчета от чужбинско и знаех кое колко ми допада, но трудно се поддържа с прахопочистване и котка и я махнахме. Всичко е в кашони, но вече забравих и кое какво е... newsm78
Съпругът ми донесе едни от Китай...най-слабата беше 6 %, най-силната - 12 %. Така се натаралянкахме с последното, което беше бижу в 250 мл бутилки, че повече не бих повторила.
Имам весел спомен от дегустация на Туборг блек в рамките на проучване преди да я пуснат на пазара. Това беше с някаква добавка, типична за енерджи дринк, а самата бира беше силна. Нямам думи - хем се отрязваш като поп, хем се хилиш замаяно. Щяха по клубове да я пускат, но ми е минало времето за клубни похождения и не съм я срещала след това, дали и изобщо са я пускали не знам.
Български бири избягвам да консумирам. Ако ми се налага, предпочитам репликите на чужди бири, най-вече старопрамен. Нашенската е под всякаква критика. Последно време Бургаското в малко го пооправиха, но не е нещо особено.
Спирам, че ми се припи вече, а първо имам други дела да свърша.

П.П. Гласувайте трезво! Политическият махмурлук е лош...

# 16
  • Мнения: 4 337
Незнам дали ще ме вземете насериозно  Laughing,обаче след няколко год живот в Холандия и пробване на всякакви бири,в момента съм на безалкохолни с плодов вкус /предимно малини и череши/.Лятото в БГ бутилките ми се виждат огромни.Тук купуват Хайникен с касите. В наолото любима ми бяха тъмните и тежки бири,но са с голям процент алкохол в тях

# 17
  • Мнения: 6 319
А какво ще кажете за живата бира "Пети океан", продават я в Била? Пълнят ти я на място в пластмасова бутилка от литър. На мен много ми харесва. На опаковките пише, че разликата между живата и пастьоризираната бира е като между фрешовете и натуралните сокове в кутия. Че запазвала всички полезни витамини, минерали и т.н.

# 18
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Тази беше хубава много и си взимахме от нея понякога. Последният път си взех от произведено в България - голямо разочарование...спиртосана и ми донесе много неприятен махморлук. Повече не я опитах.

# 19
  • Мнения: 36 034
кенче или бутилка, нефилтрирана, светла

но все пак предпочитам чешка бира в чехия  Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 5 833
А какво ще кажете за живата бира "Пети океан", продават я в Била? Пълнят ти я на място в пластмасова бутилка от литър. На мен много ми харесва. На опаковките пише, че разликата между живата и пастьоризираната бира е като между фрешовете и натуралните сокове в кутия. Че запазвала всички полезни витамини, минерали и т.н.

Харесва ми, но последно пих преди една година. Дано не са я развалили. Другата прясна бира, която харесвам, е тази, която варят в Трявна.

# 21
  • Мнения: 383
Светъл Гларус в "Капана"  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 10 874
но все пак предпочитам чешка бира в чехия  Laughing
202uu beer

Стела Артоа харесвам най-много. На второ място ми е Старопрамен, макар че ММ ми е носил от Чехия и определено е по-добра. Velkopopovický Kozel също ми допадна. ММ също много харесва чешките бири, а от българските предпочита Ариана.

# 23
  • Мнения: 6 787
но все пак предпочитам чешка бира в чехия  Laughing
202uu beer

Стела Артоа харесвам най-много. На второ място ми е Старопрамен, макар че ММ ми е носил от Чехия и определено е по-добра. Velkopopovický Kozel също ми допадна. ММ също много харесва чешките бири, а от българските предпочита Ариана.
Оле, как пропуснах Козел -а  ooooh!, много ни е любима, както и Старопрамен (маар че сме пробвали само тази, на нашия пазар. Peace).

# 24
  • Мнения: 2 478
Някой пил ли е малинова бира, гледах вчера в Белгия някаква статия, хаха, направо ме влудява този гъст червен цвят от антицианините, пълен с антиоксиданти. Heart Eyes Crazy

# 25
  • Мнения: 36 034
само вишнова или черешова преди няколко години - не ми хареса

# 26
  • Мнения: 10 874
Някой пил ли е малинова бира, гледах вчера в Белгия някаква статия, хаха, направо ме влудява този гъст червен цвят от антицианините, пълен с антиоксиданти. Heart Eyes Crazy
Преди време пих такава от Лидъл и ми хареса.

# 27
  • Мнения: 1 243
А какво ще кажете за живата бира "Пети океан", продават я в Била? Пълнят ти я на място в пластмасова бутилка от литър. На мен много ми харесва. На опаковките пише, че разликата между живата и пастьоризираната бира е като между фрешовете и натуралните сокове в кутия. Че запазвала всички полезни витамини, минерали и т.н.

Много ме боли глава от нея... А по принцип си падам по "мътни" бири и такива, които се варят на място.

Hoegaarden ми е любима и на мен.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 658
Някой пил ли е малинова бира, гледах вчера в Белгия някаква статия, хаха, направо ме влудява този гъст червен цвят от антицианините, пълен с антиоксиданти. Heart Eyes Crazy
В Лидл продават такава, в кенчета, през лятото много ми върви Simple Smile

# 29
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Тача си я биричката,но нещо са много спиртосани нашите производства..,може ли от 4 малки бирички Леденика или Загорка да те кове глава 2 дни,все едно си изпил 1л водка ? Аз не мога да си го обясня ,при положение,че съм любител на бирата и ми е вкусна самата напитка  Confused

Напоследък само кенчета купуваме-Стела,Старопрамен или Хайнекен,лятото се пускаме на наливната,но е рядкост нещо запомнящо се,иначе Болярка и Бургаско не са лоши  Peace

# 30
  • Мнения: 1 243

Има ли все още "Леденика"? Мислех, че не се произвежда вече.

# 31
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Има,да в малки ПВЦ разфасовки от 600мл или голяма 2л +300 бонус мисля беше Simple Smile

# 32
  • Мнения: 10 874
Да, допреди няколко месеца купувах двулитрова Леденика, че на ММ му харесваше, но последния път каза, че май нещо са я развалили и спрях да взимам. Иначе е много изгодна като цена.

# 33
  • Мнения: 2 760
Супер тема, аз съм фен на белгийските.


От масовите: Стела Артоа, Kilkenny и/или Гинес.

# 34
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ау, сега ровейки из нета разни бирени неща, се сещам преди известно време в един немски бар, наречен Ангъс, ни препоръчаха да опитаме бира с билки. Според вкуса, билките бяха пелин и това такъв горчиляк трапчив се оказа, че я бутнах на мъжа и си взех конвенционална бира. Не помня името обаче, цяла не бих изпила, но си е тръпка да се опита...

# 35
  • София
  • Мнения: 1 975
Deetron със сигурност ще се намеси с много предложения и места за дегустация на 100-ци бири.
Може би да обсъдим първо комерса по магазините и след това "нишовите" редки бири. Sunglasses Blush Crazy.


FragranceFanatic  beer2 cheers

За съжаление, нищо не отбирам от тази тематика  Embarassed
В редките случаи, когато съм пил светла, помня, че харесвах повече чуждите бири, но може би фаворит ми е тъмната бира  - мисля Столично тъмно беше. Но си признавам, грам не мога да различа хубава от смотана бира.

Хубав ден на всички  cheers

# 36
  • София
  • Мнения: 12 012




От масовите бири напоследък нищо не ми харесва.

А по принцип обожавам бира.

# 37
  • Мнения: 1 752
В Германия опитах от Битбургер.Приятен аромат и привкус на хмел. Има свеж и златист цвят и богата пяна, типична за елегантна Pilsner бира.И важното е, че след 2-3 бири не боли глава.Тук след 1 и започва да ме цепи Mr. Green

# 38
  • Мнения: 6 319
абе тоя Козел бутилка къде го има??? Козел съм виждал и купувал само в кен, светъл и тъмен. Бутилка Козел в София не съм виждал до сега. Като не съм виждал, не значи, че няма, но интересно къде е?

# 39
  • София
  • Мнения: 44 225
Хъм, може би може да провериш в http://beershop-bg.com/index.php има адреси.

# 40
  • Мнения: 2 478
Във Фантастико одеве взех едно кенче на Krombacher, няма бутилка. Ок е, обаче много лека и светла. Нещо не ми хареса. Няма да повторя.
Довечера според настроението или утре ще дегустирам още веднъж един малък Grolsh, че съм му забравил вкуса.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 652
Тествах светлия Гларус - добър е.
Обаче Аргуса от Лидл повече ми харесва, тия дни си го припомних. Чешки е.

# 42
  • Мнения: 2 760
Argus не съм опитвала, я кажете добра ли е? Grinning

# 43
  • Мнения: 2 478
Сега пийнах един Grolsch. Повече ми хареса от Хайнекена. Близки са, но има много приятен аромат.

# 44
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Сега пийнах един Grolsch. Повече ми хареса от Хайнекена. Близки са, но има много приятен аромат.
Наздраве!
И благородно завиждам...на нещо като гости съм и си причинявам каменица от любезност към домакина. Няма да повторя, определено.  Sick

# 45
  • Мнения: 2 478
Isa, съчувствам ти, не е приятно сигурен съм, след като сме свикнали на по-качествено пиво. Одеве си говорих с един приятел и той по същия начин - българска бира вече не. Боли го главата като пийне 2. Опитал бил Бернард вика - 'Абе пробвах еди си кво", хаха, отговорих: "Любима бира ми е". Обаче я няма масово, не се купува със сигурност. Българинът не е като нас ценителите да пийваме по 1,2 за здраве, финес и удоволствие, а предпочита да купи пластмасовите пикни(без извинение) и да се налее с 2 литра "старо пиво само за приятели". Наздраве и на теб, Isa beer.

# 46
  • Мнения: 6 319
Що бе, какво й е на Каменицата

# 47
  • Мнения: 2 760
Бира в пластмаса, не! #2gunfire

# 48
  • Мнения: 6 787
Особено пък 2 литра.  Mr. Green ooooh!

# 49
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Що бе, какво й е на Каменицата
Хем блудкава, хем с лъх на спирт, без аромат на бира, без горчивина, със ситна пяна като от свински сапун...ужас, бляк!

Но понеже темата е за бирите, които харесваме, мога да допълня списъка на приятните с една, намираща се в по-големите супермаркети - Пуланер. Доста пивка се оказа, пробвах я  в една чужбина и после домъкнах в куфара от нея в пет-литрово кегче, редом с останалите в стъкло. Laughing Колко треперя над тежкият си куфар на връщане от зад-граница Simple Smile Дори до Турция като ходих и напълних куфара с бира на връщане  #Crazy , чак се наложи да оставя шишенце с вода, налята от свято място, за да мога да затворя куфара, седнала върху него... ooooh! Whistling
Също, ако ви попадне Крушовице, не се двоумете да опитате Wink

# 50
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389

Ами това е положението за съжаление,2 литра за 2 лева в голяма бутилка,българина това пие масово Confused

# 51
  • Мнения: 6 319
Според мен чисти теории на конспирациите и градски легенди е да се твърди, че бирата в пластмасова бутилка от 2л е различна от същата марка бира в стъкло или кенче.

Примерно Каменицата си е Каменица, независимо дали е в стъкло или в 2л пластмаса. Същото важи и за Шуменското примерно, за Загорката и за която и да се сетите. Луксозните марки бири, които обсъждате, ги няма в пластмаси просто, но тези, които ги има в пластмаси и в стъкло, си е все една и съща вътре, независимо от опаковката.


Дори до Турция като ходих и напълних куфара с бира на връщане  #Crazy , чак се наложи да оставя шишенце с вода, налята от свято място, за да мога да затворя куфара, седнала върху него... ooooh! Whistling

Хеле пък в Турция всичката бира, която съм пил, е била отвратителна, с изключение донякъде на Ефеса, който си е същият Ефес, какъвто се продава и тук. И с нищо не е по-хубав от луксозните марки на Каменица, примерно Старопрамен и Стела или Бекс (българските такива се правят в Каменица АД.) В Чехия и Германия да - много по-хубава е бирата там, отколкото в България. Също и в Англия, по баровете, страхотен Ел - ама цените почваха от 3 паунда за 1/2 пинта. Но точно в Турция или пък Гърция да ми хвалите бирата...не знам.

Последна редакция: нд, 02 апр 2017, 14:34 от Татко Мецан

# 52
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Дори и да е така, опаковката дава различен привкус. Стъклото е най-инертно и там ароматът на бирата е най-автентичен, пък бил той и като на пик**  Laughing

П.П. не изкривявайте думите ми...не съм хвалила бирата в Турция,че е изключителна, а споменах, че донесох на семейство и приятели да споделя вкуса. (В повечето случаи бих предпочела бирата пред вода, налята до предполагаемата пещера, в която е живяла Дева Мария, що се отнася до това кое да пренеса в куфара си)  Wink
И друго, имат достатъчно много бири, че да е възможно да сме имали различни попадения. Ефеса няма как да се различава от тукашния, защото се внася от там, логично е.

Последна редакция: нд, 02 апр 2017, 14:44 от isa_pisa

# 53
  • Мнения: 6 319
Е да, това е така, но това, което бутилират в пластмасата, е абсолютно същото, каквото бутилират в стъклото. Пък вече, че стъклото запазва по-добре и не разваля вкуса, си е така.

# 54
  • Мнения: 2 478
Дори да е еднаква в стъкло и пластмаса, самото съхранение и пастьоризиране води до негативни меко казано химични реакции, които в тялото стават бляк.
За съжаление купувам минерална вода в 11л или 0.5, но няма как да го избегна, освен като си на бар или хапване навън, обиконовено водите са им бутилки 0.33 и цакаш двойно и тройно.

# 55
  • Мнения: 6 319
А кенчетата и те ли са вредни?

# 56
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
А кенчетата и те ли са вредни?

Не,качествата на храните и напитките се запазват най-добре в консерви и не могат да се сравняват с пластмасата  Peace

# 57
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
А кенчетата и те ли са вредни?
не, но променят вкуса, според мен

# 58
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Сладка почерпка... Падна ми се био-органик от серията, най-слабата - близо 6 %. В началото беше шок трапчива, но малко след „наполовина пълна” е прекрасна. Наздраве!

# 59
  • Мнения: 2 760
Ау, иса-писа, тази бира не съм пробвала. Сега и био бира, хохохох. Горчивичка ли е?

# 60
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ау, иса-писа, тази бира не съм пробвала. Сега и био бира, хохохох. Горчивичка ли е?
В началото само. И то дори по-скоро като трапчива се усеща. После не ти се иска да свършва Wink
Кусих също от amber и blond вариантите, но ми идват в повече, доста са силнички, пък и не си падам по тъмно пиво, а amber е с подобен вкус.
А това с био-то.... между другото на етикета е отбелязано, че бирата ферментира вторично в бутилката

# 61
  • Мнения: 1 177
Столично - всички видове, но най ми е пивка Вайс.
Гларус Saison ми е любима, но останалите видове също са много добри.
Будвайзер
Това са моите топ три в момента. Каменица ретро също ми харесва  Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 1 975
Вчера, докато бях в голям маркет се загледах в бирите и се сетих за тази тема, викам  си - я да взема нещо, което от известно време ме гложди  Grinning Та сега опитвам идеално охладена тази в стъклена на бутилка -  Stolichno Amber Pils

Скрит текст:

За моя вкус е чудесна! Мека, с наситен галещ вкус, страхотен цвят. Но най-важното за мен е, че не усещам гадна и груба газировка, на която ми бият други родни бири.
Наздраве  cheers

# 63
  • Мнения: 36 034
тази харесвам много:

Скрит текст:

май трябва да пробвам и другите видове Столично

# 64
  • Мнения: 481
Аз май предпочитам тъмна бира и по-точно обичам Гинес.

# 65
  • Мнения: 1 243

Аз съм голям почтател на weiss-a, но този на "Столично" никак не ми допада, много блудкава бира ми е. А по принцип ми харесват и по-лекичките и кисели белигрийски мътни негови разновидности, както и по-наститените и плътни немски.

Довечера ще го пробвам този "Амбър", да видим. Wink Благодаря за информацията!

# 66
  • Мнения: 506
Veltins за първи път - вкус на нищо. безлична.

# 67
  • Мнения: 1 877

Аз съм голям почтател на weiss-a, но този на "Столично" никак не ми допада, много блудкава бира ми е. А по принцип ми харесват и по-лекичките и кисели белигрийски мътни негови разновидности, както и по-наститените и плътни немски.

Довечера ще го пробвам този "Амбър", да видим. Wink Благодаря за информацията!


За мен е ужасна и има вкус на сапун Sick
Иначе вайс бири ми допадат.

# 68
  • Мнения: 10 874
ММ също много харесва чешките бири, а от българските предпочита Ариана.
Вече е на Бритос, не ще Ариана. Mr. Green

# 69
  • Мнения: 383
Светъл "Регент" - има я в Била.

# 70
  • Мнения: 25 710
Благодарение на тази тема нашето семейство откри бира "Гларус". Можело значи...
Опитахме и други, непознати за нас марки и вкусове. И продължаваме.
Благодарности!  Simple Smile

# 71
  • София
  • Мнения: 44 225
Много ме съблазняват разните крафт бири утре в лидл, някой да е опитвал нещо ако са пускали преди?
Последно ми хареса

# 72
  • Мнения: 6 787
От утре в Лидл ще има и "Гларус".  Peace

# 73
  • Мнения: 506
Какъв им е случая на непастьоризираните бири? Звучи ми като "вредна за вашето здраве", заради частицата НЕ, която предполага че всички други са ДАпастьоризирани бири Laughing

# 74
  • Мнения: 2 760
Тези пиратските (Pirate) в лидл ме опиянчиха, ама то почти 10% алколоец, бе!

# 75
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Какъв им е случая на непастьоризираните бири? Звучи ми като "вредна за вашето здраве", заради частицата НЕ, която предполага че всички други са ДАпастьоризирани бири Laughing
В дапастьоризираните, бактериите, извършващи ферментацията са умъртвени по физичен път, което удължава срока на годност. В непастьоризираните би трябвало да си има живи бактерии, по-пенлива е, с по-истински вкус, по-нетрайни са и при прекаляване може да доведат до махмурлук със слабителен ефект. Някой да ме поправи, ако греша, но мисля, че жива и непастьоризирана бира може да е еднозначно, ако в последната не са добавени консерванти.

Сега се чудя дали да се радвам, или не.  Съпругът ми скоро получи като подарък кашонче с бири, купувани от бутик. Мога да опитвам по съвсем малко, което не оставя силни впечатления, защото очакваме бебче и съм в поредния бирено-сух период. Еххххх... Crazy

# 76
  • Мнения: 506
Pale Ale как е?

ето интересен сайт https://www.ratebeer.com/beer/grolsch/715/ - Грош само за пример го давам.

Например: най-висока оценка belgian pale ale е La Trappe Isid’or

Топ бира: Toppling Goliath Kentucky Brunch

Последна редакция: чт, 08 юни 2017, 19:09 от svansmods

# 77
  • София
  • Мнения: 12 374
Обожавам добрата бира. Най-най-любимата ми е Златен фазан:
https://abitofculture.net/2013/03/22/top-10-beers-of-the-world-4-zlaty-bazant/

Освен нея, обичам Гинес и Гролш, пия ги ако не всеки ден, то поне през ден.

Мъжът ми е пристрастен към Джон Смит, докато е живял в ЮК все това е пил. Тук май рядко се намира.

# 78
  • Мнения: 25 710
Да похваля "Загорка специално" – кен. На вкус докарва на едновремешната. Simple Smile

Скрит текст:
И да повдигна темата. Ало, бираджиите, защо се излагате, бе? Нищо не пишете...

# 79
  • София
  • Мнения: 8 137
Аз вчера си купих Крушовица, и с такъв кеф си я изпих снощи Heart Eyes

# 80
  • Русе
  • Мнения: 11 924
Аз вчера си купих Крушовица, и с такъв кеф си я изпих снощи Heart Eyes
Тази ни съм я виждала, ни съм я чувала. На ракийка ми прилича

# 81
  • София
  • Мнения: 8 137
А не, чешка бира. Предпочитам я в Чехия, но тъй като не съм там си я пих тук Grinning
Скрит текст:

# 82
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Тази е екстра биричка, потвърждавам.
Аз от четири годи съм или бременна, или кърмя, та съм свела до минимум консумацията. Онзи ден си позволих някаква, също чешка, но името хич не го запомних, пък беше добро попадение. Другия път ще си ги снимам за „обратна връзка”.

# 83
  • Мнения: 6 787
Ние сме на "Шуменско" от 330мл откакто се затопли. beer2

# 84
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 864
Бирата ми е в ДНК-то. Майка ми не се е лишавала от биричка докато ме е носила 9те месеца и ме е кърмила. Сигурно ми личи  tooth

Последната една година  всички масови бири нещо не ми понасят. Повечко спиртосани ли са..не знам, но ми действат гадно след 1вата чаша Tired Или вече ен ставам за пияница hahaha

Харесва ми тази бира:

# 85
  • Мнения: 10 874
Наскоро купих Weißer Hase от Кауфланд и ми хареса много. Beer
Скрит текст:

# 86
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
„Следвай белия заек”, хихи...

# 87
  • Мнения: 1 877
http://www.riedenburger.de/en/homepage.html

Риеденбургер био с лимец.Хареса ми.

# 88
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
По празниците и откакто се позатопли натискаме кенчета Старопрамен,Стела,Варна и Леденика ,много лекички и приятни Innocent

# 89
  • Мнения: 2 420
У дома са на почит Старопрамен,Гинес и Столично тъмно.

# 90
  • Мнения: 3 615
Бирата ми е в ДНК-то. Майка ми не се е лишавала от биричка докато ме е носила 9те месеца и ме е кърмила. Сигурно ми личи  tooth

Последната една година  всички масови бири нещо не ми понасят. Повечко спиртосани ли са..не знам, но ми действат гадно след 1вата чаша Tired Или вече ен ставам за пияница hahaha

Харесва ми тази бира:

Къде я продават тази бира?От бг новото Шуменско белг вкус е мн хубава.

# 91
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151
Ginger Beard – джинджифилова бира



Или домашно приготвена - http://www.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cHMlM0ElMkYlMkZnb28uZ2wlMk … qcXpiM3IlNUUlN0M=

# 92
  • София
  • Мнения: 18 731
S 'Peters  всички видове.

# 93
  • София
  • Мнения: 625
От комерсиалните харесвам Пиринско и Алмус, иначе съм фен на вайс бирата. Допада ми да пробвам и различни крафт бири, както и плодови. Най-вкусната бира, която съм пила, беше правената на място в "У Флеку" в Прага, мммм, само като се сетя, устата ми се пълни със слюнка. Наскоро пробвах пушена бира - не е моето нещо.

# 94
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 864
Бирата ми е в ДНК-то. Майка ми не се е лишавала от биричка докато ме е носила 9те месеца и ме е кърмила. Сигурно ми личи  tooth

Последната една година  всички масови бири нещо не ми понасят. Повечко спиртосани ли са..не знам, но ми действат гадно след 1вата чаша Tired Или вече ен ставам за пияница hahaha

Харесва ми тази бира:

Къде я продават тази бира?От бг новото Шуменско белг вкус е мн хубава.
В магазини "Берьозка" и в самият ресторант в Младост, София. Има я и в онлайн магазини.

# 95
  • Секс, спорт, политика, религия - не коментирам...
  • Мнения: 151

# 96
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Днес бях на поправителна:



Само етикетът беше като за експорт явно, с някой чуждоезични добавки.
Биричката е чудесна, балансирана с малко по-изразена горчивина, умерена газировка и идеално пенлива.

# 97
  • Мнения: 573
Предпочитам немска бира, особено Вайс. От българските преди няколко години ми харесваше само Шуменско светло, но откакто вкараха специалното, го развалиха доста и в момента с мъжа ми не пием български бири, освен понякога Гларус Pale Ale, тя е доста приятна. Трима и двама, особено "Чисто и просто", също е много добра. Харесвам Ердингер и Шоферхофер. Често вземаме от местния магазин за крафт бира в Русе Шоферхофер наливно и експериментираме с всякакви по-екзотични бири, като аз дегустирам основно, предпочитанията са ми към виното, но мъжът ми е голям любител и покрай него. Има едно Corsendonk rousse, което също е страхотно. Но като цяло, немските вайсове са ми най-любимият тип бира.
В кенчета и пластмасови бутилки бирата не ми допада, само в стъклена бутилка, по възможност кафява.

Последна редакция: нд, 29 апр 2018, 00:32 от Aurora_89

# 98
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Само Стелла Артоа и Ефес кен-чета!     

И като цяло гледам една бира предлага ли се в пластмасови разфасофки - боклук....отхвърлям я! 

Само в Кен или стъклена бутилка.

# 99
  • Мнения: 29
Домашна Simple Smile
Скрит текст:







# 100
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ехеее, това е много изкушаващо.

# 101
  • Мнения: 1 243
Ей, впечатляващо наистина!

# 102
  • Мнения: 1 877
Предпочитам немска бира, особено Вайс. От българските преди няколко години ми харесваше само Шуменско светло, но откакто вкараха специалното, го развалиха доста и в момента с мъжа ми не пием български бири, освен понякога Гларус Pale Ale, тя е доста приятна. Трима и двама, особено "Чисто и просто", също е много добра. Харесвам Ердингер и Шоферхофер. Често вземаме от местния магазин за крафт бира в Русе Шоферхофер наливно и експериментираме с всякакви по-екзотични бири, като аз дегустирам основно, предпочитанията са ми към виното, но мъжът ми е голям любител и покрай него. Има едно Corsendonk rousse, което също е страхотно. Но като цяло, немските вайсове са ми най-любимият тип бира.
В кенчета и пластмасови бутилки бирата не ми допада, само в стъклена бутилка, по възможност кафява.


Какво е това трима и двама?

# 103
  • Мнения: 3 615
Къде се намира в Русе този магазин?

# 104
  • Мнения: 29
"Трима и двама" е малка занаятчийска пивоварна в Сливен.
http://trimaidvama.com

# 105
  • Мнения: 4 337

да похваля това. в последно време съм на него. незнам каква бира да си взимам,тук са с висок процент алкохол,а аз не искам такива. В БГ харесвам крадецът,ама вишни Simple Smile иначе съм на мавруд,ама темата не е за това

# 106
  • Мнения: 2 478
Маврудът е от най-тежките сортове и специфичен. Също не е за този сезон, а за през зимата Wink. Темата е за бири, има тема за вино.

Днес си взех и с огрмно удоволствие си дегустирах, може би любимата ми бира в момента Bernard Svatecni Lezak(специално отлежало). Една идея по-златист цвят от другата светла Svetly Lezak, непастьоризирана със страхотни вкусови и ароматни качества, плътна, вкусна. Предните дни минах през Радебергер, Стела, Старобърно, Хайнекен и Гролш, които ми се струват, като водичка в сравнение с нея и абсолютно безлични. За ежедневие са идеални бирички иначе, особено малките 0.33( обичам малки бутилки), но чешкото си е чешко, за мен поне Simple Smile. Много съм любопитен да  опитам белгийски бири от класа на Бернард 3-4лв бутилката за 0.5л.

Относно Старобърно - на пазара ни има два вида; единият се прави в Загорка и горе-долу става, другият си е Imported. Е, Богу, има разлика. Пих я в една семейна кръчка преди време. Трябваше да питам откъде я зареждат. Иначе да - ако искаме хубава бира, само внос.

Крушовице мисля, че мернах в един от супермаркетите, ама не се сещам кой. Трябва да се опита.
Приматор нещо не ми хареса.


Последна редакция: чт, 03 май 2018, 23:56 от FragranceFanatic

# 107
  • Мнения: 4 337
Фанатик,милех,че мъжете са по-събрани Simple Smile Аз това и писах-не е по темата,маркирах само Simple Smile На мен ми е ок и лятото,ама няма да разводнявам. Ще следя за препоръка за някаква бира.Обикновено се обърквам от големия избор и накрая пак си взимам нещо познато.Мин лято осн бях на радлер с лайм и джинджър

# 108
  • Мнения: 2 478
red soul, изключително събран съм, но това е друга тема и не е за тук Wink.

Слагай интервали между думите и препинателните знаци, както и точки при съкращения, че трудно те чета, плийз Wink. Дал съм ти препоръки, споменах 10 бири почти, дегустирай. Ще очаквам да коментираме след това Wink.

p.s. Щом си падаш по нещо по-екзотично, пробвай Leffe Blond. Малко жени я харесват, но е специфична, може да пасне на екзотичния ти натюрел Wink.

Последна редакция: пт, 04 май 2018, 00:08 от FragranceFanatic

# 109
  • Мнения: 29
red, в Белгия ли си? Предполагам да, като гледам крийка. Пробвай някой wit - пшенична с кориандър и портокалови корички - свежо е..или някой saison..по-тежичко, но доста различни видове с подправки..Ако киселото не е проблем - нещо sour.

# 110
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Има ли някой с опит с полската бира? Половинът скоро ще Фърчи до там и се чудя с какво да ме „сюрпризира”...
А пък той, милият, вчера толкова бързо омота някаква Scarecrow, че не можах да я опитам даже.
Онзи ден от чудене каква малка бира да пия, защото да не прекалявам все пак и попаднах на някаква леденика, която не бих препоръчала на никого, а утре ми предстои разредена бира на европейски цени, ама - концерт, к'во да пра'иш, няма избор, за някого е „ден година храни”...

# 111
  • Мнения: 4 337
red, в Белгия ли си? Предполагам да, като гледам крийка. Пробвай някой wit - пшенична с кориандър и портокалови корички - свежо е..или някой saison..по-тежичко, но доста различни видове с подправки..Ако киселото не е проблем - нещо sour.

В Холандия съм аз.Изобилието ме обърква,пък и гледам да не са мн. /спешъл за Фанатик Heart /високо алкохолни. Обичам кисело.Много ти благодаря за препоръките!

# 112
  • Мнения: 2 478
ред соул, я кажи като си в Холандия намираш ли разлика между Хайнекена и Амстела, които са там и тези в Бг, ако скоро си била тук  Mr. Green, или като идваш? : )

Между другото какво разбираш под "лека бира", защото "златната среда" е 4.4-5% алкохол. Да, има и 6-9%, но това вече са тежки и аз също не ги харесвам;). Важното да не се прекалява, разбира се. Гледам осъзнаваш, че съм от ценителите  Heart Eyes.

п.с. В Холандия пият много белгийската Jupiter Wink. Tи пила ли си я, харесва ли ти?
Аз пих веднъж наливно, като бях на воаяж. Никак не беше зле. Но не ми хареса цената 5 EUR. Вярно беше в центъра на голям град.
 
Други препоръки : Будвайзер, ако не си пила чешката. Има една американска бУДуайзър King of Beers  Mr. Green.

Isa Pisa, аз лично не съм пил нищо полско или не съм чувал, не помня.
Все пак двете оси в бирения свят са чешка и белгийска Wink.

Последна редакция: пт, 04 май 2018, 00:31 от FragranceFanatic

# 113
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Преди години попаднах в Холандия за няколко дена и се спуках от Хролш. Толкова се влюбих в тази бира, че не исках друго да пробвам, а на края от бара ми подариха и запалка с Хролш форма. Сигурно съм превъртяла играта и съм минала на следващото ниво Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 114
  • Мнения: 4 337
О,да! Трябваше ми да прочета едно твое мнение,за да разбера,че си ценител Simple Smile
4-4,5% са ок за мен, макар, че се случва да налитам и на по-високо алкохолни-обичам тъмната бира. Хролш, Хайникен и Амстел не ми допадат много.Не ми харесва вкуса,който ми оставятслед това. От Бг магазина си взех преди дни непастьоризирана Загорка и си ми хареса много Simple Smile Юпитер не съм взимала. Сега виждам,че се е напълнило с бири с готини тропик етикети,фламинга и к'во ли още не.Мисля да пробвам лека-полека по брой от тях..

# 115
  • Мнения: 2 478
red soul, ценителските и оценителските летви и кулктура при мен се изразяват и в други аспекти, като стойностни (не всеки разбира какво се има предвид) жени, парфюми, вина, музика и др.

За да не съм офф-топик: Щом обичаш тъмни, ще ти препоръчам да опиташ ирландската Kilkenny Red Ale Simple Smile.
И спирам дотук с бистренето, че всяко нещо си има граница Wink. За всяко друго нещо можеш на лични да ми пишеш, позволявам Wink.

# 116
  • София
  • Мнения: 8 137
Пробвай някой wit - пшенична с кориандър и портокалови корички - свежо е..

Аз преди няколко дни опитах за първи път Hoegaarden. Странна е, но ми хареса.

# 117
  • Мнения: 29
Да, Hoegaarden e такава комерсиална. В Холандия има тоооолкова много избор, че... И там 6-8 % не е силна, предполагам говори за 11-12 %. Търси крафт, пробвай различни стилове, докато попаднеш на твоя - но джобът олеква. А..вкусът се променя със сигурност във времето.

# 118
  • София
  • Мнения: 12 012
Червената Килкени е разкошна бира.
Само цената й не ми харесва.

# 119
  • Мнения: 4 337
ето това взех днес /надявам се да не ми стане хоби Simple Smile / Супера до нас беше пообран,явно топлото време си казва думата. Мисля,че черешовата отново ще ми хареса най-много. Сеха имаше само от този евтин Юпитер /около 60 цента/.Нямаше от другите. Червена не намерих,аз също ги харесвам. Leffe съм пила често преди,др.път ще взема светло. 3.8%  е Liefmans,5.2%е Jupiter,кафявата е 6.5% и мисля,че ми е максимума. Има и 10-12%,които няма да пробвам

# 120
  • Мнения: 29
Мда...и аз мисля, че черешовата ще ти хареса най-много от тези. А за 10-12 %, направи опит с някакъв десерт - торта, крем.. и не ги пий много студени тях. Ако намериш Rochefort 10 или La Trappe Quadrupel, която е холандска между другото.

# 121
  • Мнения: 6 787
Наскоро купих Weißer Hase от Кауфланд и ми хареса много. Beer
Скрит текст:
Благодаря, че сподели!  Simple Smile Пробвах я и ми хареса много. Peace

# 122
  • Мнения: 176
Хубавата бира е наливната. Най-хубавата наливна е pilsner urquell 10, за мен. Свърши ми кега, точно преди Гергьовден. Наливен бернар(д) също става, но не е така вкусен

# 123
  • Мнения: 433
От родните бири предпочитам Пиринско или Шуменско, а от вносните залагам на Ердингер, особено когато има дни на Баварската кухня. Отивам и си взимам повечко. А сега имам прекрасна възможност да блесна пред новото си гадже като заредя хладилника с повечко Ердингер.

# 124
  • Мнения: 37
Баварска кухня и аз посетих миналата седмица в Метро. Взех си сиренце и останах очарована. Бирата я загледах, но реших да не взимам и сега съжалявам малко.

# 125
  • Мнения: 433
Е няма какво да съжаляваш, то и тази събота и неделя ще има, така че не си изпуснала момента да си вземеш и биричка. Peace

# 126
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Efess Pilsen!

# 127
  • Мнения: 29
Новото Столично - големи очаквания, но неоправдани... за жалост


# 128
  • Мнения: 1 877
А другите столични хубави ли са?Тези дето са уж чешки и белгийски?

# 129
  • Мнения: 3 615
А другите столични хубави ли са?Тези дето са уж чешки и белгийски?
НЕ са лоши никак .

# 130
  • Мнения: 36 034
Новото Столично - големи очаквания, но неоправдани... за жалост




пробвах го от бутилка, не от кенче - на мен също не много ми хареса
оставам на вайс и амбър

# 131
  • София
  • Мнения: 13 460
Вайнщефан, светло Лефе, Ефес, Козел. Преди харесвах Стела, но напоследък не ми допада. От българските бири май само Пиринско още става при редица компромиси.
Пети океан също в началото беше по-вкусна. Напоследък ми се струва леко превтасала.

# 132
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Перфектна е Стела Артоа в стъклена бутилка!  

 Вкуса е съвсем друг в кенчетата!   А наливната в заведения е пълен боклук.

# 133
  • София
  • Мнения: 13 460
Пия бира само в стъкло. Единствено Пети океан взимах наливна.
Определено всички бири, които се произвеждат у нас (дори и под чужда марка) не ми харесват.

# 134
  • Мнения: 29
За мен кенчетата са по-добри за съхранение на пиво. Има БГ бири, които не са произведени в големите фабрики и си струва да се опитат Simple Smile

# 135
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Аз пиша конкретно само за Стела Артоа че е най-добра в стъкло.

Ефес в кен задължително.

Напоследък само тези пия и само в тези опаковки.   За друго не искам и да чуя.

Другите са ми или прекалено горчиви или много сладки.   

Само Ефес Кен и Стела стъкло са ми перфектни за мойте вкусови разбирания.

Стела в кенче например малко повече ми нагарча от тази в стъкло при еднакво изстудяване.







# 136
  • Мнения: 3 615
За мен кенчетата са по-добри за съхранение на пиво. Има БГ бири, които не са произведени в големите фабрики и си струва да се опитат Simple Smile
И кои са те?

# 137
  • Мнения: 29
За мен кенчетата са по-добри за съхранение на пиво. Има БГ бири, които не са произведени в големите фабрики и си струва да се опитат Simple Smile
И кои са те?

Гларус, Айляк, Блек Пайн, Бял Щърк, Ромбус, Диво Пиво, Трима и двама.. и още ...никнат напоследък доста Simple Smile

# 138
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Ще си подготвим домашното по дадената задача. 😁

# 139
  • Мнения: 674
Витошко лале също Wink

# 140
  • Мнения: 1 177
Веритас, също. Както и още едни бургаски пичове - Metalhead. От последните само Your Girlfriend's Girlfriend съм пробвала. При тях различното е, че производството се намира в Холандия.

Последните месеци съм на вълна - Ромбус Алоха ,сезони и session на гларус.

# 141
  • Мнения: 4 337

Скрит текст:

сега ще пробвам как са

Последна редакция: пт, 15 юни 2018, 22:15 от red soul

# 142
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Егати компота! 

Слава богу позамря манията на бг. бирените компании да правят "бира"  с грейпрпфрут - праскови - джанки и прочие.

# 143
  • София
  • Мнения: 11 492
Старобърно.
За съжаление почти всичката БГ бира стана отврат. НЕ се понася. Отделно, единици марки като Гларус и пр. са решили да си слагат цени от по 3 лв. мъничка бутилка, опитвайки се да имитират ( и го докарват, но само на цена) европейско качество.
Идете в Сицилия напр., да видите каква бира има, въобще не говоря за прага или подобни "бирени" градове.
У нас - Мизерничко, българско и гадни бири, които каменица и загорка рекламират нон-стоп, с още по-тъпи игри и скръндзави игри. Разбира се, всички марки като старопрамен, туборг и пр, които се правят у нас от каменица или загорка са тотален боклук. Въпросните (туборг и пр.) стават само, ако са внесени директно, а не правени от БГ производителите.

# 144
  • Мнения: 4 337
Егати компота! 

Слава богу позамря манията на бг. бирените компании да правят "бира"  с грейпрпфрут - праскови - джанки и прочие.



Печикамъков,въпрос на вкус. Това категорично осъждащо мнение не говори добре за теб,да си знаеш Simple Smile
Най-вероятно,щом го произвеждат има кой да им го купува
На мен си ми е ок.В сравнение с високоалкохолните хави тук,това е с процентите на осн бири в БГ,а и не ми оставя отвратителния вкус в устата след това.А и мириса на бира не харесвам особено,въпреки,че пия бира Simple Smile

# 145
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Ronald , кажи,препоръчай поне една марка от БГ пазара,която да мяза поне малко според твоите критерии?
Питам от чисто любопитство и  като голям любител на тази вкусна напитка Innocent

Загорка,Каменица,Старопрамен,Стела,Астика и Бекс като изпия 3 бири и така ме зацепва главата,все едно съм на 1/2 шише водка,направо е нещо ужасно Mask и отдавна съм ги изключила от менюто си ..

Напоследък попадам на марки като ММ,Варна,Леденика,Болярка в консерви и никак не са лоши,лекички за по едничка след вечеря в жегата са екстра
Bowtie

# 146
  • Мнения: 29
За "компотите" горе - това са сайдери, не бири. Има и бири с добавени плодове, които са супер добри. Нашите "радлери" с есенциите не се броят. Гларус 2 лв / 0.5 е добра цена. Да, по-скъпо е, но той се прави от малц, а не от царевичен грис и немалцован ечемик...

# 147
  • София
  • Мнения: 11 492
Ronald , кажи,препоръчай поне една марка от БГ пазара,която да мяза поне малко според твоите критерии?
Питам от чисто любопитство и  като голям любител на тази вкусна напитка Innocent

Загорка,Каменица,Старопрамен,Стела,Астика и Бекс като изпия 3 бири и така ме зацепва главата,все едно съм на 1/2 шише водка,направо е нещо ужасно Mask и отдавна съм ги изключила от менюто си ..

Напоследък попадам на марки като ММ,Варна,Леденика,Болярка в консерви и никак не са лоши,лекички за по едничка след вечеря в жегата са екстра
Bowtie

Привет - Старобърно (има я само в кенчета), а съм чувал, че във Фантастико има и бутилки по 500 мл, но не съм виждал). Директен внос е, и не се произвежда от нашенските мижитурки на каменица и загорка.

Много се надявам родните производители да четат тук....., но ме съмнява.

Друга хубава, която мога да ти препоръчам - живото пиво на билла Пети океан.

# 148
  • Мнения: 2 478
Мисля, че бях писал преди време за Старобърно.
Има два вида на пазара. Във Фантастико е побългареният "лиценз". В Загорка се прави. Ако няма какво друго да се пие, става.
Вносната 0.5 бутилка е по-хубава, но я няма навсякъде. Има разлика в етикетите и бутилката, но обикновения потребител няма да я забелжи, той дори не чете повече от "голямото заглавие", ерго марката.

Иначе от "традиционните" бири 4-5% алкохол светли, по-хубава от отлежалия Bernard Svatecni Lezak не съм пил. Любима ми е. Не е евтина. Не всеки пие бири по 3.5лв за 0.5л. Но си струва. Все пак не съм пияч, пия по една от време на време. Като знам, че из Европата е по 5-7 евро, пак добре. В Кауфланд я има.

Последна редакция: сб, 16 юни 2018, 16:55 от FragranceFanatic

# 149
  • Мнения: 3 615
За "компотите" горе - това са сайдери, не бири. Има и бири с добавени плодове, които са супер добри. Нашите "радлери" с есенциите не се броят. Гларус 2 лв / 0.5 е добра цена. Да, по-скъпо е, но той се прави от малц, а не от царевичен грис и немалцован ечемик...
Между сайдер и бира с плодов вкус има голяма разлика не бъркай понятията.

# 150
  • Мнения: 29
Аз не бъркам понятията, знам кое какво е - на снимките на red soul има сайдери, не бири.

# 151
  • Мнения: 4 337
За "компотите" горе - това са сайдери, не бири.

Така е,сайдери са.Извинявам се,че разводних темата с не-бири!

# 152
  • Мнения: 29
Изобщо не е проблем, сайдерите имат доста общо с бирите, дори и медовината Simple Smile Този Гинес ми харесва

# 153
  • Мнения: 10 874
В последно време съм на Каменица с бъз и лимон, която ми е много любима. Уви, самата Каменица също ми беше любима преди години, но много я развалиха (а може и моят вкус да се е променил) и я купувам много рядко. Confused

# 154
  • Мнения: 3 615
Аз не бъркам понятията, знам кое какво е - на снимките на red soul има сайдери, не бири.
Грешката Е в мен аз съм прочел грешно.

# 155
  • Мнения: 29
Новият Бритос, за съжаление пак не е нещо, което да си заслужава

# 156
  • Мнения: 4 337


Доста силничка ми идва-11.6% алкохол

# 157
  • Мнения: 4 337

не е лоша

# 158
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
Изначално не можах да залюбя нефилтрираната бира, но наскоро попаднах на една, която ме заинтригува с  различни вкусови качества от предлаганите, или тези на които съм попадал до сега.

# 159
  • Мнения: 5 392
Туборг не се прави от Каменница.
За сайдерите, има такива които са бирени и други, в категория вино.

# 160
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
Изначално не можах да залюбя нефилтрираната бира, но наскоро попаднах на една, която ме заинтригува с  различни вкусови качества от предлаганите, или тези на които съм попадал до сега.
Лично на мен повече ми допадат ердингер и францисканер. Тази ми е някъде след пуланер.

Онзи ден съкровището ме зарадва с някакво мисля немско пиво в двулитрово стъркло с порцеланова капачка. Много пивко беше, но името ми се изплъзна. Ще го похваля като си намеря пищова в светлата част на денонощието.

А добро утро! Ето:

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 10:20 от isa_pisa

# 161
  • SHOOT ME 10 $
  • Мнения: 3 298
От това което масово се предлага тук у нас, предпочитам Старопрамен светло през лятото и тъмно през хладните и студени дни. Особено тъмното е добро за нашия вкус, макар, чеако  опитате в Чехия истинския Старопрамен, вкусът му в България няма нищо общо с реалните качествата на това пиво. Завладяващия аромат на хмел, му придават специфичния изискан плътен отчетлив, засищащ вкус. Като отпиеш и те удря в питите чак. Оставаш за дълго с приятния за небцето вкус на малца и ти се иска още и още и... Но от една година много ми  хареса и понякога се поглезвам - защото не ми е много по джоба- 1.60 за малолитражна бутилка...но пък ме грабна букета от малцове карамел и кафе.

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 10:50 от midkoo

# 162
  • Мнения: 383
Още един глас за светлия "Гларус". Също и "Регент" - и двете ги има в Била.
Скрит текст:

# 163
  • София
  • Мнения: 12 012
Напоследък много ми харесва DAB - немска е, от Кауфланд я купувам. Може и другаде да я има.

# 164
  • Мнения: 21
Загорка Ретро, Гролш и Ефес ми харесват, Лефе също ми е любима. В Австрия опитах една Goser която ми остави траен спомен, може би заради пътуването. Скоро в Пловдив опитах Hills Beer някаква крафт, също ми се видя вкусна.

# 165
  • Мнения: 29
Айляк имаше миналата седмица в ЛИДЛ, предполагам има още останали - доста е добра

# 166
  • Мнения: 2 478
А, отдавна не съм виждал активна темата, а и не съм пил бира, но в петък пих Erdinger Вайс наливно. Брех, много ми хареса Simple Smile. Скъпа е, ама бих повторил при следващо посещение в същото заведение.
Много пивка, ароматна, плътна и комплексна. Усещане за превъзходна бира, нямаща нищо общо с продаваното по нашите ширини т.нар. българско, изключвам вноса.

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 22:51 от FragranceFanatic

# 167
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 425
С 2 ръце за ердингер-а, да.
Аз наскоро пих и вайс от тази Leikeim. Много пивка, вкусна и почти не я усетих като алкохолност, за разлика от по-слаби родно производство.

# 168
  • Мнения: 36 034
ердингер вайс има и неналивно - в заведение съм пила половинка, а супера до нас има само 330 мл, аз също много го харесвам

# 169
  • Мнения: 29
Българска вайс май само Столично в момента има, едно време и Болярка имаха. Аз не съм по вайса особено, но тази също не е лоша - Shöfferhofer, също и Schneider Weisse

# 170
  • София
  • Мнения: 16 208
Vergina weiss, Grimbergen weiss, Blue Moon. Столично вайс е доста далече от тях.

# 171
  • Мнения: 13
Обичам наливните бири и май напоследък само от тях си взимам. Иначе като марка се кефя на Старобърно. От българските Пиринско е яка. А е от тея по-хай дето са Козел - взимам си от Била. И даже предпочитам от тъмните, нищо, че е лято. Не ми пречи да пия тъмно.

# 172
  • Мнения: 29
То като цяло е погрешно схващането лятото - светла, зимата - тъмна. Пиеш когато каквото ти се пие Grinning

# 173
  • Sofia
  • Мнения: 4 065
Най-често - Столично, Хайнекен ,Стела Артоа, в Сърбия ми хареса LAV, в Полша Ksiazece червена, Амстел - гръцки в червено кенче, Гинес не успя да ме спечели, Ефес ми е странна...

# 174
  • София
  • Мнения: 22 889
Студена!  Party Стела, Хайнекен, Карлсберг...

# 175
  • София
  • Мнения: 9 942
Айляк имаше миналата седмица в ЛИДЛ, предполагам има още останали - доста е добра
Бяха около 3лв... идеи защо българската е по-скъпа от една Patronus (1.90лв, мътна, вайс, доста добра), при това 500мл, а не 330...

ПП: Аз съм в търсене на качествена бира от 330мл, без (много) консерванти , до 5-5.5гр. макс. (за у нас). на сносна цена. Рядко пия.

Последна редакция: пт, 17 авг 2018, 21:50 от Starrydream

# 176
  • Мнения: 29
3.50 лв, по-скъпа е защото има огромни количества скъп хмел, от който идва аромата, във вайса хмел почти няма...абе трябва да опиташ и да я помиришеш. Между другото я варят в Гърция засега Simple Smile

# 177
  • София
  • Мнения: 452
Като стана дума за промоциите в Лидл на крафт бири, аз се възползвах и си купих няколко бирички на Hills Beer от Панагюрище. Много им харесвам бирите, но досега ги бях виждала на цена от 5 лв. бутилката. В Лидъл ги бяха пуснали май на половин цена някъде. Взех много неща и не помня точно.  Hills Helles Rauch много ми допада.

# 178
  • Мнения: 485
Будвайзер,Старопрамен,Стела за предпочитане в стъклена бутилка за домашна консумация.Много ми харесва Радебергер.
Наливна по заведенията ,предпочитам Старопрамен ...
През зимата Столично бок,Лефе,Гинес..
Ако може повече бира в Белгия и Чехия

# 179
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 301
У нас сме почитатели от светла, през кафява до тъмна бира и ейл Simple Smile
Харесваме Brewdog, brewdog punk ipa, bombardier, old speckled hen, doom bar и др.  Laughing не знам от тях дали се предлагат някои в БГ.

# 180
  • Мнения: 2 478
Днес видях, че Кауфланд предлагат Ердингер и взех едно 0.33мл. Как не съм го виждал досега, странно. Не го изстудих достатъчно, но е същият, като наливния, който пих. Доволен съм, че намерих биричка, различна, като ми се допие, да знам какво да си взема. Радебергер пих преди 2 дни. Какво да кажа? Не я пия за първи път, не е лоша в никакъв случай, но сякаш прекалено "лека" ми идва, така да се изразя. От типа е на Стелата. Та фаворити от "масовките" по супер/хипермаркети си ми остават отлежалия Бернард, Ердингер и червената Килкени Simple Smile. Наздраве и с мярка! Wink.

# 181
  • Мнения: 1 177
У нас сме почитатели от светла, през кафява до тъмна бира и ейл Simple Smile
Харесваме Brewdog, brewdog punk ipa, bombardier, old speckled hen, doom bar и др.  Laughing не знам от тях дали се предлагат някои в БГ.
BrewDog и по-специално Punk IPA ми стана любима при едно посещение в Италия. След това я опитах във Виена. Общо  взето, където и да я срещна си взимам :
Последно в Турция опитах Zıkkımm IPA и е много по мой вкус. Чудна.

# 182
  • Мнения: 2 478
Да вдигнем темата, така сезонно  beer3.

Продължавам от време на време да се наслаждавам на чешкото пиво, явно за мен най-доброто или колкото субективно може да звучи. Последно време се наслаждавам умерено на Krusovice Imperial. Със същия или подобен хмел, като на Bernard Svetly и Bernard Svatecni Lezak, a именно Жатецки хмел, известен с качествата си в цял свят. Страхотни бири, плътни, вкусни, тъмно златист, кехлибарен цвят. Не е зле в седмицата да се пият по 3-4 бири, особено лятото, и за прочистване на бъбреците, и все пак си има и хранителни достойнства бирата Simple Smile.

Pilsner Urquell също не е лош, но не може да се сравнява с горните. Когато искам нещо леко, без много да го мисля, едно 0.33мл добре идва.

Дадох шанс на Erdinger и колкото сякаш наливното много да ми хареса, бутилката е много газирано, не знам защо така го правят. Не ми е по вкуса Wink.

Последна редакция: вт, 30 юли 2019, 18:15 от FragranceFanatic

# 183
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Тоя Жадецки Хурс  с патето се смляха да го рекламират. 
Става ли за нещо....много ли е силен...

# 184
  • София
  • Мнения: 38 652
Моята нова любов това лято се казва Мадона!

# 185
  • Мнения: 2 478
Тоя Жадецки Хурс  с патето се смляха да го рекламират.  
Става ли за нещо....много ли е силен...


Опитах го наскоро, нищо особено. Побългарена бира, ако ме разбираш. Грам не е "силен". Лек и блудкав, като Стела Артоа и да кажем Радебергер, и Будвайзер, нищо, че последните две са си внос "original", но са една категория.
А Стелата допреди 5-10г. ми беше любима. Имаше една 0.33 внос със златен етикет, чудна беше. Вече я няма.

# 186
  • София
  • Мнения: 8 137
Тоя Жадецки Хурс  с патето се смляха да го рекламират. 
Става ли за нещо....много ли е силен...

Като всяка бира произведена в България, сам си прави изводите Simple Smile

# 187
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
E как българска?  
....нали Хечко избирал хмела с патето?  Карел подбирал съчикте...тинтири-минтири....там какво беше....
оригинален чешки вкус...изберете патето на Хечко Жадетчки Хус....

# 188
  • София
  • Мнения: 8 137
Че и някаква руса девойка има за красота, и тя хмел събира Simple Smile Е да де, и се произвежда в България. Всеки път като гледам рекламата и ме е яд направо, защото хората си мислят, че е чешка. И един път в Метро един възрастен човек обикаляше и питаше служителите къде е наредена тази бира, че му се пиело чешка бира.

# 189
  • Мнения: 3 732
Не е кой знае какво бирата с гъската. Май Каменица я произвежда по чешка технология.

# 190
  • Мнения: 29
Даже бих казал, че е зле гъсока..

# 191
  • Мнения: 5 392
Не се произвежда от Каменница.
Хмелът, който ползват е чешки.

# 192
  • Мнения: 2 478
Дори да приемем, че е чешки, имаме и други съставки, като ечемичния малц, маята и водата, които не са чешки Wink . И кой знае и при пастьоризацията какво бухат и други "скрити" съставки.

# 193
  • Мнения: 29
Малцът, водата и маята..не са такава драма. Въпросът е, какво се слага, че да ферментира бързо и да стане бързо...по-бързо отколкото е необходимо.

# 194
  • Мнения: 3 732
А от масовите двулитрови какво ще препоръчате? Такива купувам защото сме двама пиячите.
Дебна Пиринско, Каменица и Загорка на промоция. Предпочитам първата.

В моята класация най - хубаво е зеленото стъкло, после кен, накрая пластмасата. Не съм си надмогнала на масрафа обаче.

# 195
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Шуменско най-добре  кен 0.500 - често пускат промоции Била и Кауфланд на 70 ст. кена Шуменско....много е близък до Туборг.    
Колкото и да нямам пари - друго по-евтино не бих купил!

....а и мисля и без промоция на кауфланд кен 0.500 шуменско е 1.09 лева.

И пирнско в метален кен 0.500  често има промоция лятото в някоя от големите вериги.

И вкуса в кена е друг спрямо -  пластмасата/нефтен отпадъчен продукт!


# 196
  • София
  • Мнения: 11 492
Паткоа от Чехия си е чисто Бг бира, по франчайз се прави у нас, както Стела, Старопрамен, Старобърно......списъкът е безкраен и всички тези бири, които се правят у нас от Каменица или Загорка, не стават за нищо, ако и да се казват "Стела артоа" или "Старобърно" (чудесна бира, до момента, в който я внасяха, после, след като почнаха да я правят у нас, всичко се промени).

Сега, не знам за гъсока и тая легенда за хмела, че го внасяли от Чехия дали е така, но дори и да е така, това, което продават на масовия пазар надали има нещо общо с чешкия хмел. А какво го правят - само може да гадаем. Но да не забравяме, че водещите ни пивоварни също изнасят доста количество бира, което много се нрави в някои страни (сещам се за Дания, напр.), и което като качество е доста по-различни от това, което се продава у нас....

Пиринско Младо ми харесва, както и пиринско Ледено. Пия и всички останали бози, като редувам. Безспорен фаворит ми е....всяка една НЕпроизведена в Бг бира!!

# 197
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Стига дрънкахте щуротии.
Имаше поредица до 2017 г.  по Нешенъл Джиографик - Големите мега заводи на световните марки.
 Ферари -  Бош -  Мерцедес -  Кока - Кола....Хайнекен....
- много добре си спомням епизода за Хайнекен.  

 Всеки месец  изпращат проби от всяка държава  в Холандия  и ги изследва технолага на Хайнекен в Амстердам.
При минимални отклонения от оригинала следват големи глоби - при второ нарушение отнемане на лиценза за съответната държава.

Няма  ги тъпотиите при Хайнекен  както с храните за източна Европа от скандала зимата  че  всяка държава си имала различни вкусове уж.  
Много силно впечатление ми направи.   
Някои марки си пазят реномето и Хайнекен ми остана в съзнание

# 198
  • София
  • Мнения: 12 012
А какво мислите за т.нар. Крафт бири в Лидл? Аз харесвам черния кен, мъжът ми харесва червения кен.
Не е нещо велико, но става.
Алкохолът обаче е доста.

# 199
  • Мнения: 29
Хайнeкен ми e такъв отврат, че последният път не можах да го изпия. змия, ако има останал Айляк в ЛИДЛ с жълт етикет, пробвай.
А този чешкият хмел, който споменават в гъската не е нищо легендарно, дори е евтин.

# 200
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Мен ме боли главата и от 1 бутилка Хайнекен - ако не бъркам само стъкло 0.500 мл. се продава.....твърде силна ми е....но ми остана в съзнанието епизода.

Стела Артоа е любимата ми.

Плодовите   най-мразените!

# 201
  • Мнения: 3 732
И аз не обичам плодови. Ако искам да пия бира - купувам си бира, ако искам сок - купувам си. Не разбирам модерната изгъзица от двете. То не пробвах крадци, радлери, съмърсбита. Не е моето!

Бирата трябва да е студена, горчива, газирана и да ти докосва небцето. Нямам любима марка все още.

Имам и мечта - да посетя Златна Прага заради архитектурата и бирата. Дано се сбъдне!

# 202
  • София
  • Мнения: 11 492
Разбира се, че пробите, които се изпращат на Хайникен (или където и да е) контролирано няма да съдържат никакво отклонения! Вие да не мислите, че просто взимат един кен от биллата и го пращат  Grinning

# 203
  • София
  • Мнения: 8 137
Ако имаше такъв контрол, нямаше да има разлика между Старопрамен в Прага и в София Simple Smile А разликата е между небето и земята. Не знам, ако на чехите им продават тукашните спиртосани бири как ще реагират Joy Но, че там някои от водите в супермаркетите са по-скъпи от бирата си е факт, много я обичам Прага, размечтах се пак.
За мен Радебергер е ужасна бира, въобще не ми харесва.

# 204
  • София
  • Мнения: 12 374
Обожавам Прага, всеки път ходя с кеф. Прекрасна бира, архитектура и атмосфера. Навръщане винаги пълним багажника с хубава бира - за нас, за роднини и приятели.

Нашенският Старопрамен е гнус, не мога да го пия.

# 205
  • София
  • Мнения: 11 492
 Явно човекът просто работи за някой от нашенските долнопробни бирени концерни и защитава гнусната им политика. Надали има нормален БироЛюбител, който да твърди, че няма разлика между нашенския и чуждия хайнекен/стела и пр. Simple Smile

# 206
  • София
  • Мнения: 248
Има ли почитатели на Крафт бирата? Нека споделим опит в тази тема.

# 207
  • Мнения: 2 478
Има ли почитатели на Крафт бирата? Нека споделим опит в тази тема.
Не съм пил много, понеже съм почитател на чешкия пилзен/лагер стил с Жатецки хмел, ама не "побългарени" от рода на Жатецки Хус, Старопрамен, Старобърно, правени в БГ, а внос, истинска си чешка бира, от рода на Крушовице Империал, има я в Аванти, и Бернард.
Въпреки че в едно кръчме преди две години на един обяд, имаше някакво Старобърно оригинално, внос бутилка, много ми хареса. Никъде не мога да го намеря.
От немския стил почти нищо не ми харесва, с изключение пих 2 пъти наливен Erdinger и беше добър, не много газиран, за разлика от бутилките. Не е лоша бирата, но прекалена газировка не обичам.
Белгийските също има страхотни бири. Наливно Jupiter е много пивко.
От ирландските Кilkenny не е лоша.
А и вече е време и ми идва за чаша червено вино. Wine Glass

Последна редакция: ср, 30 окт 2019, 17:36 от FragranceFanatic

# 208
  • София
  • Мнения: 248
Лимитираният Гларус е доста приятен, лек и с хубав вкус. При това на добра цена.

# 209
  • Мнения: 29
Скрит текст:
Лимитираният Гларус е доста приятен, лек и с хубав вкус. При това на добра цена.

Твърде малцов за моят вкус.

# 210
  • София
  • Мнения: 1 975
А какво мислите за т.нар. Крафт бири в Лидл? Аз харесвам черния кен, мъжът ми харесва червения кен.
Не е нещо велико, но става.
Алкохолът обаче е доста.

И трите ги взех наведнъж за тест/това лято/ и ми харесаха всичките, но специално червената



за мен е уникален елексир! Любителите на по-плътните зимни бири задължително да я тестват. Поне за мен е върховна и най-любима!

# 211
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Само на мен ли ми идват твърде силни т.нар тъмни бири за зимата?

Важно да уточня не пия   спиртен алкохол  и дори вино от 10 години!  

  Само и единствено бира!   И като застудее малко пия тъмна бира....ама от три големи  по 0.500 мл.  почва да ме треска главата  - сякаш съм пил 250 гр. водка-уиски-ракия.....не знам при мен само ли е....защо не пия нищо друго освен бира....

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 14 664
Ариана Радлер тъмен лимон 0% силна ли ти идва?
Тя ми е една от любимите напоследък. Wink

ММ пък подхвана домашно биропроизводство.

# 213
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Не пия компоти с етикет бира.

Като ще е бира да е бира -   Стела Арта - Туборг - Ефес  пилсен Медитаринео кен -  и в краян случай Шуменско кен или стъкло ретро - т.нар. дупенце.

Ариана съм я отхвърлил и като цяло българските
- изключение Туборг - Шуменско....те са заедно.

От Шуменско обикновено жуля по 7-8 кена - като е топло...до септуември.   Нищо ми няма и от 10 кена по0.500.
  Вчера за първи път  купих  две бутилки стъкло 0.500 - Шуменско Тъмно....гръмна ми глава след два часа!


# 214
  • Мнения: 3 615
По интересното е от 7 8 кена,че няма ефект,каква ли е тази бира?
Аз харесвам крафт бирите на Ломско.

# 215
  • Мнения: 2 478
Печикамъков, приятелю, браво, че не пиеш. Hands Thumbsup

За съжаление Стелата отдавна не е, каквато беше. Имаше преди години внос 0.33 златист етикет и беше идеална. Нашата от Каменица с царевица чеп за зеле не става, с дъх на лекарство, като пих последният път.

Като спомена Шуменско. Беше хубаво допреди 5-7 години преди да спрат стария етикет, помниш ли Шуменско Premium, беше най-добрата българска бира.

Щом искаш хубаво тъмно пиво и да не те боли глава, препоръчвам Bernard Cerny Lezak.

Което ме подсети, утре след работа да си взема една от Кауфланд, като си пазарувам, да си я припомня, че не съм я пил отдавна. Wink

edit: Хахах, Сийке, чета, ама недочитам докрай, умрях от смях и аз. Joy
Мислих, че е ценител, като мен и пие по 1-2 макс и то не всеки ден.
Имах предвид, че не пие "твърд" алкохол, концентрати, ама 5-10 бири, ха-ха.

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 19:11 от FragranceFanatic

# 216
  • Мнения: 25 710
Печикамъков, приятелю, браво, че не пиеш. Hands Thumbsup

Нали?  Laughing

От бюджетните крафт бири тазгодишното откритие на нашето семейство беше Загорка ИПА. Simple Smile

# 217
  • София
  • Мнения: 1 975
От бюджетните крафт бири тазгодишното откритие на нашето семейство беше Загорка ИПА. Simple Smile
За мен също е прекрасна и последните месеци от нея взимах. Наистина Загорка надминаха себе си с тази бира, поне за мен де.
Ще споделя мнение за една доста странна и любопитна бира на Britos - Опушена


Признавам, такъв вкус никога не бях срещал - наистина е бая опушна, няма шега, няма измама. Не мога да кажа, че ми е мега любима, но със сигурност е уникална като вкус и поне за мен - много интересна. За фенове търсещи нещо различно, нетипично - горещо я препоръчвам.

# 218
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
По интересното е от 7 8 кена,че няма ефект,каква ли е тази бира?

Туборг например - чиста горчива водица...убеден съм че е няма и 2 % чисто....нищо че пише 4.4 %.
Ужасно лека бира е от горчивите -
- смятам че Туборг е на еднакво ниво "алкохолност" с компот-"бирите".  
Абсолютна чорба е - и жена може да изпие 7-8 кен-а Туборг без никакъв ефект.


Стела Артоа стъкло  си е вълшебна бира. 
И Шуменско в кен или стъкло е много добра.

# 219
  • София
  • Мнения: 248
Леко "суха" японка, приятен вкус на достъпна цена.

# 220
  • Мнения: 1 877
От бюджетните бири Еделмайстера е супер:
https://www.casafiesta.com.br/produto/cerveja-de-trigo-polonesa- … clara-660ml-84230

Само, че в кен я има в Кам маркет.
Вайса е много хубав, но и стандартната светла също си заслужава.

# 221
  • София
  • Мнения: 11 492
Ариана Радлер тъмен лимон 0% силна ли ти идва?
Тя ми е една от любимите напоследък. Wink

ММ пък подхвана домашно биропроизводство.
Привет, споделете за домашното биропроизводство, ако не е технологична тайна;))

Иначе - какъвто и да е Радлер (или крадец на п.....праскови) или подобен боклук, бил той с 0%, 2% или нещо от тоя род, мисля, че няма място в темата Simple Smile Ама като казвам н я м а, значи да се изхвърли през "балкона" на темата и да не се връща тук повече Grinning

# 222
  • Мнения: 2 478
Мда, подкрепям Ronald.

За мен бирата съдържа 3-5 състакви - вода, ечемичен малц, хмел, мая.

"Причиних" си 1-2 пъти прехвалената Corona. Повече не повтарям, няма такъв бълвоч, пълен с химикали.

# 223
  • Пловдив
  • Мнения: 14 664
Привет, споделете за домашното биропроизводство, ако не е технологична тайна;))
Не е тайна, ама не му разбирам. Купува някакви малцове и смесва разни неща в едно бидонче 20 литра и в бутилки, вкл. беше направил някакъв опит за ръжена бира и за бира с кафява захар. Има и някакъв форум, български, по темата бироправене.

# 224
  • Мнения: 29
Ronald, нали ти бях писал на лично, виж форумчето Simple Smile Ако нещо се запалиш и имаш въпроси ми драсни.

Скрит текст:

# 225
  • Мнения: 2 478
Това ми прилича на Weiss Beer, пшенично пиво. Наподобява ми много Erdinger на визия.

# 226
  • Мнения: 29
Ако имаш предвид моята, да пшенична е, но няма нищо друго общо с вайс, понеже не го харесвам. Вкусът на вайса се дължи почти изцяло на маята Simple Smile

# 227
  • София
  • Мнения: 248
Последно време доста съм се зарибил по трапистките трипели -- определено предложението на Chimay влиза в класацията ми на топ бири. Страхотен вкус.

# 228
  • Мнения: 29
Пробвай и St.Bernardus, Westmalle, La Trappe и Rochefort в такъв случай.

# 229
  • София
  • Мнения: 9 942
Коя бира става за пиене и над 10 градуса? В хладните месеци рядко посягам към хладилни питиета.

# 230
  • София
  • Мнения: 248
Chop Suey!,  от доста време насам Abt. 12 на Bernardus е абсолютната ми любима бира! Приятно изненадам бях и от ENGELSZELL GREGORIUS, която също е трапистка и представлява много приятен квадрупел.

# 231
  • Мнения: 2 478
Коя бира става за пиене и над 10 градуса? В хладните месеци рядко посягам към хладилни питиета.
Сега съм на половин чашка винце Wine Glass вечерно време, не пия бири, но ще ти предложа три.
Държа на качество, не на количество.
Не знам дали ти влизат в бюджета, не знам по колко пиеш, но ето:

Kilkenny Irish Red

Bernard Cerny Lezak

Bernard Jantarovy Lezak

Beers

P.S. Пристрастен съм, за мен Bernard е най-добрата бира.
Лично харесвам най-много Svatecni Lezak.

Последна редакция: вт, 03 ное 2020, 14:07 от FragranceFanatic

# 232
  • София
  • Мнения: 248
Коя бира става за пиене и над 10 градуса? В хладните месеци рядко посягам към хладилни питиета.

Веднага се сещам за бирите от стиловете Stout и Porter. Едно прекрасно предложение е Sweet Stout of Mine на Metalhead Brewery. Пробвай да си намериш BA (barrel aged) варианта, който е отлежал в дъбови бъчви от Jack Danies.

Има голямо количество лактоза, крем брюле и страхотна ванилия, които подчертават препечения вкус. Можеш да се насладиш на един доста комплексен вкус, обогатен с аромати, а и цената му е прилична като за отлежало.

# 233
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Коя бира става за пиене и над 10 градуса? В хладните месеци рядко посягам към хладилни питиета.

Като пияч само и единствено на бира без никакъв спиртен алкохол....тоест пия и цяла зима само бира....
в стоплено състояние всички са гадни...но най се търпят нискоградусните Ариана - стандартната и Шуменско и Туборг....тези над 5%  в топло състояние горчат ужасяващо много! 

От тъмните   т.нар зимни бири мен пък ме боли глава ако пия над 1 литър тъмна бира....особено от 1 литър Столично тъмно  ми гърми главата сякаш съм пил не бира - а твърд алкохол.

# 234
  • Мнения: 4 337
Тази тема се е активирала😊Последно съм на bock бири,каквито взема.Но си предпочитам виното,остарявам май🙂🌻

# 235
  • Мнения: 29
Топли могат да се пият най-вече силните бири - имперски стаутове, белгийски силни ейлове, бок и т.н., но това не са бири за наливане

# 236
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Дам - от белгийските Стела Артоа по принуда лятото съм пил топла и само тя Стелата е ставала за пиене топла....
но като цяло си е брутален мазохизъм топла бира - в 99 % е пикоч....
то си е закон много добре изстудена да е бирата.

# 237
  • София
  • Мнения: 248
Единственият трапистки бок е този на La Trappe и силно го препоръчвам!

# 238
  • Мнения: 101
Ние купуваме от повече от година наливна бира на Гларус. Имат няколко различни вида и мъжа ми ги харесва всичките. Много по-хубава е от повечето бутилирани.

# 239
  • София
  • Мнения: 11 492
Ние купуваме от повече от година наливна бира на Гларус. Имат няколко различни вида и мъжа ми ги харесва всичките. Много по-хубава е от повечето бутилирани.
Много хубава тема! Бихте ли  ми казали откъде взимате  наливна гларус, ако е в Сф?

# 240
  • Мнения: 101
Ние купуваме от повече от година наливна бира на Гларус. Имат няколко различни вида и мъжа ми ги харесва всичките. Много по-хубава е от повечето бутилирани.
Много хубава тема! Бихте ли  ми казали откъде взимате  наливна гларус, ако е в Сф?

За Варна става дума. В София не знам дали продават. Тя се произвежда близо до Варна доколкото съм чувала.

# 241
  • София
  • Мнения: 44 225
Аз наскоро опитах Forst и вече си имам нов любима бира Simple Smile

# 242
  • Мнения: 98
Здравейте! Пролетта е тук, а за любителите на пенливата напитка идва подходящ момент.Да изпият  някоя друга бира радвайки се на топлите слънчеви лъчи.Какво смятате като цяло за българските марки бира?  И Смятате ли че лицензирани марки като Haineken, Stella Artois,Tuborg и т.н (се произвеждат от няколко големите брандове у нас ) са на същото ниво като във западна Европа? И като цяло харесвате ли българските масови марки бира. Simple Smile 🍺

# 243
  • София
  • Мнения: 16 208
Не, не и не.

# 244
  • София
  • Мнения: 13 460
И аз се включвам с 3 не-та.

# 245
  • София
  • Мнения: 8 137
5 пъти НЕ Grinning

# 246
  • София
  • Мнения: 1 163
От българските масови- само Шуменско Авторско, но и то не е като в началото, когато излезе.
Вчера си купих от хипермаркет сръбска бира Нишко, ами и тя не става.

# 247
  • София
  • Мнения: 16 208
Във Фантастикo се появи чудесна френска бира MaDonna, почти докарва на вкус Blue Moon.

# 248
  • Мнения: 513
Много харесвам Gambrinus. От българските "Шуменско"

# 249
  • Мнения: 2 869
Обичам бира от дете. Бях злояда и за да ям, ми обещаваха да си пийна от бирата на тате. Стимулът работеше безотказно. Simple Smile
Не пия в големи количества, една чаша ми е достатъчна. Наслаждавам ѝ се като на парфюм и предпочитам бутиково производство, но харесвам и някои от по-комерсиалните марки. Тъмната харесвам повече заради по-мекият и наситен вкус.
Имаме приятел, който произвежда бутикова бира и съм опитвала бира с прекрасни вкусове на билки, кафе, шоколад....Уникална е!

На въпроса "каква бира харесвам", първо сигнално отговорът ми е - жива и наливна, не бутилирана. :beer
Любими марки от по-широкоразпространените - Лефе!

Харесвам и Старобърно, Козел ....

Винаги съм готова да пробвам и нещо ново и непознато.

От любопитство пих и една марка разпространена в Северозападна България с благозвучното име - Пустиняк. Joy

Последна редакция: пн, 28 мар 2022, 11:09 от Sysly

# 250
  • Мнения: 1 010
Това е моята тема, официално. Grinning Обожавам бира, всякаква, но съм най-голям фен на IPA-та. PRIMATOR, Hobgoblin са ми много присърце. Обичам и лагер и пилснер лятото (Bernard, Pilsner Urquel), Шоферхофер също го пия лятно време.. А зимно време залагам на тъмните бири, като от българските най-сполучлива е Старопрамен... Гинес също ми е супер любима.
Като цяло обичам да експериментирам с всякакви бири от цял свят и дори имам една прилична колекция от празни бутилки, хихи Simple Smile

# 251
  • Мнения: 188
Предпочитам тъмни бири тип Stout. От масовите - Столично, от вносните - Гинес. Преди много години като студент на лятна бригада работих два месеца в пивоварен завод и свикнах на определен вкус, който за съжаление го има само в живата бира. Но да си вариш сам е хамалогия и не съм чак толкова голям фен на напитката за да го правя, но има хора, за които това е забавление и свещенодействие.

Последна редакция: пн, 28 мар 2022, 14:49 от TorbaLan1

# 252
  • Мнения: 533
Подкрепям Шуменското Wink  и различните им "разцветки". Поне миналата година бяха доста добри Wink

Понякога Каменицата кен спасява, но не с ъм толкова впечетлена.

# 253
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 047
По принцип имам алергия към всякакъв алкохол,но много обичам бира и пия безалкохолна Хайнекен-не се различава от нищо от алкохолната.Понякога като ходим в Бургас си позволявам 1/2 крафт бира от едно заведение,което е в една от преките срещу хотел България,и в много редки случаи Steam Brew от Лидл,но най-нискоалкохолната и никога не пия цяла.

# 254
  • Мнения: 2 211
Фен съм на Гинес, но наливна, а не от кен. Пуснаха една джаджа за кеновете, казва се nitrosurge, за наливане на бира в домашни условия - само за ценители. Разликата е голяма!
https://youtu.be/43D64AOw-oM

# 255
  • София
  • Мнения: 13 460
През лятото любимата ми бира е Вайсщефан и Шоферхофер мътна. Зимата червен Пауланер или тъмен Козел.
Вече няколко години напролет пътуваме до Вайц със съпруга ми и там открихме колко много ни харесва Пунтигамер.
Обичаме немските и австрийските бири. Няма да откажем и чешка. Хърватските и сръбските също са добри.
От бг бирите пием единствено Столично пейл и бок. И то при липса на вносни.
Крафт бирите също ни допадат.

# 256
  • Мнения: 9 220
Амстел ми беше любимата бира,но я развалиха с промяната на дизайна и етикета.
Сега - Стела Артоа,Гроулш и Ефес.

# 257
  • София
  • Мнения: 27 287
Почти всякаква. Фен съм на бирата. Ест. не се наливам, но е велико питие. Обичам много 'живата бира'

За марка, не съм фен на конкретна такава.

# 258
  • София
  • Мнения: 11 492
Глас и от мен за живата бира! Студена и газирана обаче ми става нещо на гърлото напоследък и не мога да я пия, та съм на пауза.
Диаволо, дефинирай не се наливам Grinning

# 259
  • Мнения: 1 567
За мен само Хайнекен 330мл.
Не признавам нищо друго 😅

# 260
  • Мнения: 9 220
Не е ли по-правилно граматически да се казва на български ДЯволо? Laughing

В Билла продаваха жива бира,но нещо изчезна. В Бургас в един хотел до ж.п.гарата продават...

# 261
  • София
  • Мнения: 27 287
Глас и от мен за живата бира! Студена и газирана обаче ми става нещо на гърлото напоследък и не мога да я пия, та съм на пауза.
Диаволо, дефинирай не се наливам Grinning

Е, не прекалявам... Нямам и бирен шкембак;)
Всъщност като се съберем някъде пия доста бира, но никога не се напивам. Или е до свикване или знам кога да тегля чертата, като усещам, че ме хваща и спирам веднага.

# 262
  • София
  • Мнения: 22 889
От масовите харесвам Старопрамен,  Житейски Хус, Каменица, Хайникен...
Корона - не знам какво харесват в тази бира и какво държи високата цена за бутилка?!
Пилзен голд много ми допада! Това е единствената бира от която не получавам киселини в стомаха.
Купих стек Стела Артоа от Лидл - не ми хареса! Sad  Усетих много алкохол в нея.  Преди не беше така.
От Радебергер ми става лошо. Някоя от съставките ми дразни стомаха. Sad
Пиринско е с много алкохол. Sad
Ариана е пародия на бира!

# 263
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ще ми е интересно да следя за българските бири, понеже за жалост на всеки няколко месеца по още някоя съсипват... Иначе немски и чешки са ни близки, тях ги знам.

# 264
  • Мнения: 6 787
Последните лета пия "Младо пиво", харесва ми. И днес пийнах една, 330 мл ми е точно дозата. 😊

# 265
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
От масовите харесвам Старопрамен,  Житейски Хус, Каменица, Хайникен...
Корона - не знам какво харесват в тази бира и какво държи високата цена за бутилка?!
Пилзен голд много ми допада! Това е единствената бира от която не получавам киселини в стомаха.
Купих стек Стела Артоа от Лидл - не ми хареса! Sad  Усетих много алкохол в нея.  Преди не беше така.
От Радебергер ми става лошо. Някоя от съставките ми дразни стомаха. Sad
Пиринско е с много алкохол. Sad
Ариана е пародия на бира!

Да,да ,то в Каменицата и Загорката е по-малко алкохола -като пийна 1 и ме тряска после главата ,ужасни са,нищо общо с бирата преди 20г да кажем ..Пиринското си го уважавам,лекичка ,приятна и много често е на промоция Simple Smile

# 266
  • Мнения: 9 220
Последните лета пия "Младо пиво", харесва ми. И днес пийнах една, 330 мл ми е точно дозата. 😊
Ти да видиш! Разбиваш стратегията на биропроизводителите... Laughing

# 267
  • София
  • Мнения: 1 163
Който помни бирата отпреди 20г да каже тази Загорка ретро доближава ли се до старите бири? На мен ми харесва, но и по-хубави съм пила.
Иначе в един ресторант имаше наливна бира и по 220мл. Е малко ми беше.

# 268
  • Мнения: 13 140
Някъде предлагат малки наливни бири не само за който не иска да пие много, ами и за който иска да я изпие бързо преди да се е стоплила. Имам такива приятели, искат да им е супер ледена и се ядосват че е взела да се стопля докато я изпият.
На мен чак толкова охладена не ми харесва, аз не мога да усетя почти никакъв вкус и мирис от нея така, но всеки с предпочитанията си.

# 269
  • Мнения: 98
Мога да кажа, че се превърнах в бирен маняк, буквално.Е да, не пия всеки ден! 2 пъти в седмицата.Обаче има едно странно нещо, което много учудва приятелите ми.Не мога да се спра на една марка, колкото и да е хубва.Просто обичам вкуса на бирата и постоянно изпитеам желание да сменям марките,и да пробвам нещо по-различно.Бих казал че ние българите правим много хубава бира.Но съм забелязал, че от партида на партида, вкусовете на една и съща марка, понякога са отлични друг път трагични.Личбо аз не мога да си позволя скъпи марки бира,затова пия каквото ми е по джоба.За изминалия и този месец опитах следните които ми харесаха.Шуменскон 2л Пиринско 2.300л,Загорка ретро стъкло,Бургаско кен (което се завърна отново на моята маса след като повече от 1 година го бяха развалили тотално сега отново е добро) Ариана кен.Мисля следващия път да пробвам Астика кен.Прочетох и състава забелязах че са добавили царевица в нея и леко са намалили градуса.За мен най-любими са ми Стела Артоа стъкло , Бекс стъкло (бекс кен е пълна отварт) Не знам защо е така но лятото бях си взел 1 кен бекс и 5 бутилки.Първо изпих едно стъкло после отворих кена ами балкан разлика направо го изсипах в градината! А уж са една марка и забелязах че Бекса кен постоянно е на промоция.Искам да обменяме тук мнения много се радвам че отново има потребители които пишат Simple Smile

ПС:
Когато си купувам шуненско гледам поредната буква на срока на годност.Ако започва с P значи е произведена във Благоевград ако запопва с S значи е правена в Шумен.Винаги си купувам ако е оравена в Благоевград тази в Шумен е гадна и боли глава от нея! И друга хитринка да ви кажа.Винаги си купувам бирата от големите магазини особено лятото.Защото директо я карат от завода в магазините.А в малките магазинчета тя ористога от регионални доставчици които скалдират бирата напраео на плаца под жаркото слънце със дни.Бирата става на компот и се разваля после като си сипеш вкусът е друг.Работил съм в такава фирма пластмасовите двулитровки се дефирмираха от топлината на слънцето а стъклените съскаха от капачките когато минавах покрай палетата с каси изложени на слънце!

Последна редакция: вт, 18 апр 2023, 19:40 от Антонио 90

# 270
  • Мнения: 13
Ще ми е интересно да следя за българските бири, понеже за жалост на всеки няколко месеца по още някоя съсипват... Иначе немски и чешки са ни близки, тях ги знам.
От масовите български бири от около година две съм фен на бирите на Ломско пиво. Определено имат уникални попадения. За жалост се намират много трудно и почти никъде ги няма из магазинната мрежа в Североизточна България. Баш пустиняка ми е любима, не всеки ден може да видиш лагер бира с алкохолно съдържание 7%, опитвал съм и някои от другите им видове на едно плажно заведение във Варна. А относно българските крафт бири определено вече са на световно ниво. Цената отразява качеството им.
Иначе от чешките бири любима са ми Бернард, Pilsner urquell, Будвайзер,Козел. Обичам и различни вайсове с предпочитание на белгийските, за жалост в България се намират трудно и само се намира масово Хугардън. Иначе съм голям фен на бирата и обичам да тествам нови видове, имам привличане и от силните белгийски ейлове които не са за всеки вкус.

Последна редакция: ср, 19 апр 2023, 00:27 от icpart

# 271
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Icpart, благодаря, срещала съм Ломското, а от Пустиняците съм опитвала (аз ли се бъркам или имаше повече видове?), само че и двата Пустиняка ми напомняха на крафт бири, а аз такива не харесвам. Също и силни горчиви пилсове не харесвам, след вече толкова години в Южна Германия, от които по-голямата част в Бавария.

Въпреки това, ако срещна отново Ломско, ще имам предвид да го опитам, благодаря ти. 😃

Пакетираният, т.е. бутилиран Урквел, за мен е мноооого горчив, екстремно направо. Поне 2х годишно съм в Чехия - наливният няма нищо общо. За най-добър считам този от магазина на фабриката в Пилзен, той също е по-добър от този в кеговете. Той издържа по ден-2 обаче, след това става не чак толкова приятен.

Изобщо не споменавам Урквел в кенове (мисля, че съм виждала)...

И за съживяване на темата - какво е мнението ви за бира в кенове попринцип? 😃

# 272
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 389
Цитат
И за съживяване на темата - какво е мнението ви за бира в кенове попринцип? 😃

Ооо,тя е най-добрата и винаги ще предпочета консерва пред ПВЦ бутилките или стъклото ..Жалко,че масовата вече почти гони 2лв консервата и става все по-скъпо удоволствие,особено за любителите на бира ..Сега по празниците се облажихме и се запасихме от промоцията на Пиринско консервата по 1лв Smiling Imp Купихме си 8 стекчета по 12 консери Simple Smile

# 273
  • Мнения: 2 869


И за съживяване на темата - какво е мнението ви за бира в кенове попринцип? 😃
Лично аз предпочитам кеновете, не знам защо, но винаги ми е по-вкусна бирата в тях, а и бързо се изстудяват. Wink

# 274
  • Мнения: 98


И за съживяване на темата - какво е мнението ви за бира в кенове попринцип? 😃
Лично аз предпочитам кеновете, не знам защо, но винаги ми е по-вкусна бирата в тях, а и бързо се изстудяват. Wink


+1 На мен също бирата в кенове някак си ми е по вкусна запазва се аромата защото достапът на светлина до бирата е прекъснат

# 275
  • Мнения: 9 220
Обаче някои твърдят,че бирата в кеновете е вредна за здравето...

# 276
  • Мнения: 188
Обаче някои твърдят,че бирата в кеновете е вредна за здравето...
Чисто теоретично, защото алуминиевото фолио на кена е покрито от вътрешната страна с пластмасов филм, за да няма контакт между алуминия от опаковката и бирата. Преди години технологията за полагане на този филм е била скъпа и тогава вкусът действително се влошавал от метала.

# 277
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 150
То, кена да е вреден... и пластмасата също е вредна, ама масово се купуват еднолитровки и двулитровки /които са , разбира се, в пластмасови бутилки/.  Grinning

# 278
  • Мнения: 13
Icpart, благодаря, срещала съм Ломското, а от Пустиняците съм опитвала (аз ли се бъркам или имаше повече видове?), само че и двата Пустиняка ми напомняха на крафт бири, а аз такива не харесвам. Също и силни горчиви пилсове не харесвам, след вече толкова години в Южна Германия, от които по-голямата част в Бавария.

Въпреки това, ако срещна отново Ломско, ще имам предвид да го опитам, благодаря ти. 😃

Пакетираният, т.е. бутилиран Урквел, за мен е мноооого горчив, екстремно направо. Поне 2х годишно съм в Чехия - наливният няма нищо общо. За най-добър считам този от магазина на фабриката в Пилзен, той също е по-добър от този в кеговете. Той издържа по ден-2 обаче, след това става не чак толкова приятен.

Изобщо не споменавам Урквел в кенове (мисля, че съм виждала)...

И за съживяване на темата - какво е мнението ви за бира в кенове попринцип? 😃
Стандартното ломско пиво най-обикновеното не е крафт вариант. Само тези под варианта Пустиняк се водят такива. И аз искам да опитам истинския наливен отлежал Уркел някой ден от фабриката им. За него се носят легенди и е най-добрия пилзен в света. Иначе по принцип немските лагери са една идея по не горчиви от чешките такива. Преди години като пиех само Ариана я предпочитах заради това че именно тя не горчеше спрямо други марки но вкуса ми се промени с времето като почнах да консумирам различни видове ейлове. Даже преди не понасях IPA бирите които по принцип са най горчиви поради по-голямото количество хмел в тях но и те почнаха да ми харесват по малко.

# 279
  • Sofia
  • Мнения: 109
Като цяло не обичам горчиви неща, така че  съм фен най-вече на вайс бирите и на белгийските плодови бири, специално kriek lambic с череша.
От българските бири - Столично вайс.
Консумирам и безалкохолни бири и се радвам, че вече има доста голямо разнообразие от тях на българския пазар.
Зимата пробвам и тъмни и червени бири. Тази, която най-много ми е допадала, но не съм я виждала в БГ, е Kaiser Doppelmalz.

Общи условия

Активация на акаунт