Има ли дами, които постят?

  • 12 709
  • 240
  •   1
Отговори
  • Мнения: 389
Наближава т.нар. Рождественски пост santa2 и много бих искала да го спазвам.

Моля, мили дами, ако сред вас има такива, които постят, споделете опита си - как се чувствате по време и след постене, как успявате да устоите на така вкусното месце и други животински продукти.  newsm78 

Хайде, ако има желаещи, нека да постим заедно!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 454
Обикновено,когато съм постила 3 пъти общо...винаги проблема ми е с млечните продукти, но ако ти е за пръв път...

добре е, че си избрала Коледните защото великденските са...някакъв ад...поне за мен...

Иначе, аз ям предимно плодове...и ядки...никога не ми липсва месото почти...но зеленчуци, салатки...страхотно е
Само ако го правиш за отслабване внимавай, как се разпростираш при тестените изделия защото там е опасно...Simple Smile
Аз веднъж съм постила като просто пост...без да съм имала на ум диета и...като намерих едни постни сладки и стана тя каквато стана...качих 3 килограма от филии с лютеница и сладките, но истината е ,че другите два пъти съм отслабнала, но проличава вече към края на постите!

 Hug  bouquet Hug

# 2
  • Мнения: 1 021
И аз съм постила един единствен път и също качих 2-3 кг.  Sad Явно ако се прави с цел отслабване, трябва да се изключи и хляба!

# 3
  • Мнения: 3 360
Спазвала съм пости преди и съм се чувствала добре,но сега режимът ми не го позволява Mr. Green

# 4
  • Мнения: 2 147
Започвала съм 2 седмици коледения пост, качих 3 кг и стига Hug

# 5
  • Мнения: 467
постила съм, чувствах се много добре и не ми е липсвало нищо. обаче наистина трябва да се внимава с  хляба, иначе смятам, че е много полезно за организма и дори малко се отслабва. пък и аз се чувствам много по-добре когато съм на някакъв режим, защото има ограничения, иначе много му отпускам края. мисля да направя коледните пости. иска ли някой с мен?
 по принцип се пости и всеки петък и сряда, но аз не съм толкова стриктна...
мисля че е много полезно ,защото най-много химикали и вредни вещества има най-вече в месото (колбаси и т.н.) , поне за 40 дни да не се ядат ! като цяло оба4е повече ми се ядяха млечни продукти- кашкавал и сметанката в кафето Sad

# 6
  • Мнения: 1 454
млечните също имат много неща вредни...затова са страхотни постите, но...аз в момента може да се каже,че съм на пости...
джаскам плодове и чай с мед от 10 дни...и просто....

едва ли ще ми се пости като свърша...
Но иначе за Великденските съм твърдо ЗА

Няма по-вкусен козунак и по-прекрасно яйчице от тези в нощтта на Великден...просто.... Hug

Хммм,размечтах се newsm78

# 7
  • Мнения: 389
иска ли някой с мен?
 

Искам, искам! Ще се пробвам, ама дали ще издържа не зная! #Crazy

Аз все още кърмя. Моето желание за постене не е породено от желание за отслабване.  Дали ще се отрази на състава на кърмата, ако постя?
ooooh!

# 8
  • Мнения: 1 454
Разбира се, че ще се отрази...само не знам дали положително или отрицателно...не съм веща...,но си мисля, че не е мн хубаво да изключваш млечните му там бактерийки от менюто си засега

Ама не ме слушай , някой компетентен да се изкаже...Ей сега ще разровя google

# 9
  • Мнения: 498
Само веднъж съм карала целите 40дни на пост,иначе карам само по 2 седмици преди празника от 3-4години насам редовно.На килограмите не ми се отразява по никакъв начин.

# 10
  • Мнения: 589
Аз ще постя. Peace Няма да ми е за първи път. Мотивацията при пост е доста по-различна и като много ти се хапва, можеш да си хапнеш спокойно, но постно и не се чувстваш виновен. Дори сладко и хляб, картофи и ориз можеш да си позволиш! Варивата също не са забранени. През Великденския пост ограничавах /без да се лишавам/, тестеното и сладкото, замених олиото със зехтин, вземах добавки за отслабване и резултата беше просто страхотен!

# 11
  • Мнения: 55
Постя редовно от десетина години, чувствам се чудесно. Най - трудни са първите дни, но важна е мотивацията. Постите имат някакъв отслабващ ефект, но определено не са подходящия режим за тази цел. Смисълът на поста е в унижаването на тялото и земните нужди и издигане на духа. Ще се радвам да се заформим една постеща групичка и да си менкаме постни рецепти  Laughing

# 12
  • Мнения: 3 376
И аз постя от няколко години,но не с цел сваляне на килограми.Месо и риба не ям по принцип,яйца също,само млечни продукти от време на време,така че за мен поста не е проблем.

Иначе на кг-те не съм забелязала да се отразява кой знае колко,но пък има доста вариации и може да се наблегне на разделно хранене,което ще има по-голям ефект Peace

Ето тук има много хубави рецепти  http://www.emilova.org/bg/recipes.html

# 13
  • Мнения: 330
Аз съм постила 1-2 пъти само до сега, но на всички пости имам желание (започвам с такова и свършвам със "следващия път"  Embarassed ). Баба ми не пропуска пост никога, майка ми също е доста редовна. Ама и двете не са около мен, а като постиш сам пък вкъщи всички си похапват мляко, яйца и месо не е никак лесно ... пък и то всъщност да постиш не означава само да иключиш няколко неща от менюто си ...

Ще повторя и другите мнения по-горе: трябва да се внимава с хляба. А на мен лично, не ми е прооблем месото, а по-скоро млякото и яйцата.

# 14
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 191
Привет!
Да се включа и аз.
Постила съм 2 пъти - веднъж Коледните , а веднъж Великденските!
Аз се чувствах добре, но не съм се мерила, защото не ги правя с цел отслабване.
На великденските тази година, като си открих едни невероятни постни меденки и едни невероятни постни щрудели...............
А иначе хляб не ям, месо не ми липсва, може би най-много ми липсва киселото мляко и кашкавала.
Сега ще праве плодолечение и после ще попостя, защото това е от изискванията на продолечението, след приключване на цикъла да не се започва отново доскорошния начин на хранене, а да се консумират постни храни.
Та до 25.12 дано да издържа и да се похвалим всички с постигнати "желани" резултати!

# 15
  • Мнения: 5 647
А от кога започват постите?

# 16
  • Мнения: 389
А от кога започват постите?

15 ноември Laughing
Дано не греша!

# 17
  • Мнения: 3 376
Май е 13-ти тази година  newsm78
Трябва да проверя и аз не съм много сигурна.

# 18
  • Мнения: 589
На 13.11 са Коледни заговезни!  Peace

# 19
  • Мнения: 3 376
Значи от 13-ти започваме Peace

И никакъв секс ей! Mr. Green

# 20
  • Мнения: 958
От 14-ти,и аз съм тук  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 2 062
Хайде и аз да се включа в групата. Постя от години в определените за това дни и....се чувствам чудесно. Целта обаче не е точно диетата, а да се пречисти човек както физически, така и духовно. Няма начин да не се отслабне, ако се пости наистина и по канон. Човек не бива да преяжда по време на пост, каквото и да се похапва, трябва да се внимава.
На 13-ти се коледни заговезни, т.е. тогава се яде блажна храна, а поста започва от 14-ти ноември.

И аз съм в групата! Peace Peace Peace

# 22
  • Мнения: 498
И аз се включвам при вас!!!
От 14-ти съм на линия.

# 23
  • Мнения: 1 313
И аз ще постя. Правила съм го веднъж и се чувствах много добре. Най-много ми липсват млечните продукти и рибата.

# 24
Здравейте, момичета! Леле как се радвам, че я има тази темичка! Чудех се ще имам ли компания за тези пости!  Hug За първи път започнах да постя преди 5 г.. Бях родила и килцата бяха доста отгоре! Оттогава с малко прекъсване ( 2 поста, заради бременност) най-редовно постя. Явно си е до организъм, ама аз така отслабвам ( при нужда) и се поддържам във форма. Този пост е наистина по- приемлив за начало, по-лек е и има доста дни с риба. Аз за сефте започнах с Великденския, не знаех за рибните дни и беше една мъка...Ама инат, устисках и имаше ефект. Даже имам и свидетел във форумчето - mama Eli може да подтвърди  Wink.  Следващите пости нямах проблем, бързо свикнах.Така, че аз съм  newsm10 постенето: хем прочистваш тялото от вредните нещица, хем и заслабваш.

# 25
  • Мнения: 139
  bouquet И аз много се зарадвах на темичката.
Постила съм и много ми харесва... и се свалят килограми. За тези пости много ми се иска,  защото предишните пропуснах заради бременноста, но се питам дали ще успея да готвя за мъжо и да не си похапвам... Затова разчитам на вашата подкрепа!
Аз кърмя още, от вас има ли кърмачки?

# 26
  • Мнения: 589
...Ама инат, устисках и имаше ефект. Даже имам и свидетел във форумчето - mama Eli може да подтвърди  Wink.  Следващите пости нямах проблем, бързо свикнах.Така, че аз съм  newsm10 постенето: хем прочистваш тялото от вредните нещица, хем и заслабваш.
Joy Joy Joy
Ааааа, не знам дали е от постенето, ама е факт, че Pepi_76 срази около 40кг. и то при ръст- стройно миньонче. От топчица се превърна в секси мацка. Shocked Не знам къде изчезват тея мазнини и как се прибира тая кожа  #Crazy newsm78 Давайте да я притиснем да си каже без бой! Joy Joy Joy Joy Joy

# 27
"Ааааа, не знам дали е от постенето, ама е факт, че Pepi_76 срази около 40кг. и то при ръст- стройно миньонче. От топчица се превърна в секси мацка.  Не знам къде изчезват тея мазнини и как се прибира тая кожа    Давайте да я притиснем да си каже без бой!"
   newsm62 newsm62 Чакай, че ще взема да се изложа тоя път...
Абе като оставим килограмите, хубаво е да се пости. Особено за такива като мен, дето не сядат да ядат без мръвка. Чустваш се много добре, стига да знаеш какво да ядеш, щото аз първия път бях много неориентирана и ми идваше да вия от глад...


     

# 28
  • Мнения: 498
Може ли някой да даде едно подробно инфо за тези пости,защото аз и преди съм постила,но честно казано не знам до каква степен всичко е било правилно.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 062
Ето една табличка, в която ясно и точно е показано, какво може да се яде по време на рождествения пост.
1.   15 - 22 ноември  - само растителна храна с олио 21 ноември е Въведение Богородично.
2.  23 - 29 ноември - разрешава се риба   
3.  30 ноември - 6 декември - разрешава се риба от Андреевден до Никулден
4.  7 декември - 13 декември - разрешава се риба   
5.  14 декември - 19 декември - разрешава се риба   
6. 20 декември - 24 декември - само растителна храна с олио От Игнажден до Бъдни вечер е Предпразненство на Рождество Христово
 7. 25 декември - Блажи се. Не се пости дори ако се случи в сряда или петък.  РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО

Препечатах я от www.pravoslavieto.com

# 30
  • Мнения: 498
Много благодаря!!!

# 31
Цитат
Ето една табличка, в която ясно и точно е показано, какво може да се яде по време на рождествения пост.
Peace, само да допълня, имам някакви спомени, че дори в седмиците, когато е разрешена риба, срядата и петъка са с по-строг пост, т.е. не се яде риба

# 32
  • София
  • Мнения: 2 530
И аз да се запиша. До сега съм постила само един пълен Великденски пост и половин  Embarassed Коледен. Но тъй като мъжа ми пости редовно, както и в сряда и петък, този път съм решила да изкарам поста с него. Ще се радвам и аз да обменяме рецепти. Този път ще постя до Коледа. Макар че купона на 17-ти  newsm78

# 33
  • Мнения: 219
здравейте момичета
аз съм постила 3 пъти, 2 пъти великденските и един път коледните, но само по великденските отслабнах. Смятам, че то е свързано с по- голямото разнообразие на плодове и зеленчуци на пазара.
Успех на всички ентусиасти

# 34
  • София
  • Мнения: 218
Момичета,и аз съм с вас от 14.11 Hug
Искам да попитам Пепи 76 -Как ги свали,бре душо тез килца,какво хапваше през тези пости????
И аз постя вече от 2 години на всеки пост,ама вместо да свалям,качвам...............

# 35
Цитат
Как ги свали,бре душо тез килца,какво хапваше през тези пости????
И аз постя вече от 2 години на всеки пост,ама вместо да свалям,качвам...............
newsm78 бе, вече и аз почвам да се чудя... Ама да си призная без бой - далеч съм от мисълта, че само от постите ги свалих. То беше комплексно - докато постех, спазвах лунните дни, на едни въжета скачах, бебо не спеше по цели нощи и аз покрай него, мнооооого кафета...страшно здравословно, няма що! А, и тези 40 кг. ми отнеха към 8 месеца поне. Иначе, на първия пост, когато ми оставаше време за ядене - картофи, лютеници, почти никакво разнообразие. Даже накрая като примирах от глад и хляб съм яла. На мен като ми спрат месото, ми е все тая дали ще ям Joy А от инат издържах без месо. На следващите пости не съм сваляла драстично- 3-4 кг. максимум.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 062
Цитат
Ето една табличка, в която ясно и точно е показано, какво може да се яде по време на рождествения пост.
Peace, само да допълня, имам някакви спомени, че дори в седмиците, когато е разрешена риба, срядата и петъка са с по-строг пост, т.е. не се яде риба

Точно така, точно така! Даже и ястия с растителна мазнина не се ядат в сряда и петък по време на пост, но....кой както издържи.

# 37
  • Мнения: 389
  bouquet И аз много се зарадвах на темичката.
Постила съм и много ми харесва... и се свалят килограми. За тези пости много ми се иска,  защото предишните пропуснах заради бременноста, но се питам дали ще успея да готвя за мъжо и да не си похапвам... Затова разчитам на вашата подкрепа!
Аз кърмя още, от вас има ли кърмачки?

Да, и аз кърмя! Чудя се, дали е подходящо постенето по време на кърмене! Ако някой е наясно, нека се включи с компетентно мнение! newsm78

# 38
  • Мнения: 523
И аз от 14 съм тук! Peace

# 39
  • Мнения: 389
А какво ядете по време на постене?  newsm78

# 40
Цитат
А какво ядете по време на постене? 


Наред с картофите, зелето, боба, лещата и всички зеленчуци, които ги има на пазара в момента, има и вече в доста магазини - като големите хипермаркети: Била, Хит, Кауфланд и пр. продукти на соева основа. В последните пости, когато не държах на ефекта на отслабването, много често се възползвах от тях. Има прясно мляко, сирена и кашкавали, кремвирши, кюфтета и пр. подобни соеви продукти, дори и сладки неща. Вкуса им не е от най-приятните, но за най-закъсалите - стават! В София има и доста специализирани магазини - диетични и диабетични, където продават такива нещица. В интерес на истината има доста "за" и "против" дългото хранене с такива продукти - прекалената им употреба не се отразява добре на всеки, но според мен за времето на постите стават. Освен това, разните мекотели  се броят за посна храна, така че спокойно могат да се ядат през цялото време.
bay-bay, ти още кърмиш, така че зелето, боба, лещата...не знам дали те уреждат newsm78. Поздравления, че все още кърмиш!

# 41
  • София
  • Мнения: 461
Хайде да побутна малко темата напред Laughing
Аз почти съм се навила да почвам с вас, само че от 19.11, че преди това съм на други диетки, а пък на 18.11 ще съм на едно парти и няма как, като за последно ще си хапна сигурно подобаващо Embarassed
Успех на всички постещи мами и мадами  bouquet

# 42
  • Мнения: 345
Какви са тия риби ,почти всеки ден не ми е много ясно... newsm78

# 43
  • София
  • Мнения: 2 062
Какви са тия риби ,почти всеки ден не ми е много ясно... newsm78
Разрешени са почти през целия пост, с изключение на първата и последната седмица. Това обаче не значи да ядеш риба всеки ден. Просто ако ти се иска да разнообразиш храната, можеш да хапнеш и риба! Peace

# 44
  • Мнения: 55
Здравейте момичета, постите започват на 15.11.2007г. , на 14.11.2007г е коледни заговезни. Риба се позволява на 21.11.2007г.    † Въведение Богородично Празник. Разрешава се вино, елей и риба. Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж, и на 06.12.2007г. † Св. Николай, архиепископ Мирликийски, Чудотворец (Никулден) († 342 г.). Празник. Разрешава се вино, елей и риба. И не забравяйте, че  "Не въздържанието от храна, а въздържанието от прегрешения прави поста" - казва св. Иоан Златоуст, другото е просто диета.
Успех на всички.


# 45
  • София
  • Мнения: 7 801
Момичета, включвам се и аз да постя с вас. Не съм постила до сега, но на 14 съм на линия.  Peace

Не ям месо, яйца, мляко -  явно ще ми липсва само сиренцето, но ще си похапвам соево от време на време.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 062
Здравейте момичета, постите започват на 15.11.2007г. , на 14.11.2007г е коледни заговезни. Риба се позволява на 21.11.2007г.    † Въведение Богородично Празник. Разрешава се вино, елей и риба. Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж, и на 06.12.2007г. † Св. Николай, архиепископ Мирликийски, Чудотворец (Никулден) († 342 г.). Празник. Разрешава се вино, елей и риба. И не забравяйте, че  "Не въздържанието от храна, а въздържанието от прегрешения прави поста" - казва св. Иоан Златоуст, другото е просто диета.
Успех на всички.

На 13 ноември са Коледни заговезни и поста започва от 14-ти. Вижте в църковен календар!

# 47
  • Мнения: 413
Привет на постещите
   постех редовно и редовно слабеех, винаги на всяко ядене хапвах такова количество, колкото можеше да се събере в двете ми шепи. не повече. Постенето е малко на принципа на разделното хранене, днес оризова манджичка, утре картофена,...няма много голям избор, но се свиква, трябва твърда воля и много течности между храненията, особенно първите 5 дни са най-трудни.
   И забравете лютеницата и филиите, че те върват една след друга и тогава се качва.
   Най -много отслабвах на великденския пост - до към 10-ина кг. но пък после захранването е много трудно.
   За съжаление сега не мога да постя, кърмим се с бебчо и това ще се отрази зле на кърмата, но...догодина ще направя великденския, за да вляза в старите си дрехи
  Успех на всички постещи и много твърдост и воля да устоявате на изкушенията.   Simple Smile
   

# 48
  • Мнения: 2 922
Отново ще постя!!
Не бях постила отдавна, поради бременности и кърмене.


постех редовно и редовно слабеех

И аз също  Peace

# 49
  • Мнения: 413
BABY DOLL  Какво мислиш, дали ако постя ще намалее кърмата?? Имам още доста килограми да свалям след раждането, не се харесвам, но още кърмя - т.е. цедя се, и бебчо пие от шише , че не иска да суче.  Ти след като спря кърменето ли започна наново да постиш, или...????   Чудя се как да отслабна  newsm78

# 50
  • Мнения: 2 922
BABY DOLL  Какво мислиш, дали ако постя ще намалее кърмата??

Ами хубаво е да си хапваш месо, яйца, докато кърмиш  Thinking Аз лично не бих постила в този период.
Да, аз спрях преди месец да кърмя и сега мисля да постя.

# 51
  • Мнения: 1 454
Отново ще постя!!
Не бях постила отдавна, поради бременности и кърмене.


постех редовно и редовно слабеех

И аз също  Peace

И аз съм постила...и аз слабеех..май  newsm78 (не съм се теглила) , обаче какво ядете по време на пости?
Защото аз примерно ядох само плодове и ядки...едни великденски ги изкарах така..и то...много ясно, че ще отслабна (чак се чудя от къде тая воля тогава)

Но...ако постиш примерно на соеви продукти (соеви кюфтенца, сирене) и хляб бонус да речем...все си мисля, че най-много да надебелее човек...
дали постенето не помага на хора ,които обичат и основно се хранят с месо...защото аз диета или не...месо хапвам много малко

  bouquet

# 52
  • София
  • Мнения: 2 062
Има какво да се похапва. Покрай постенето съм се запознала с доста рецепти за постни ястия, които не са тестени и не се консумират с хляб, така че......Научават се тези неща. Само на пръв поглед изглежда, че няма какво да се яде. Такива вкусотийки има. Не включвам в това число соевите продукти, защото не съм им фен. Купувам само едни соеви кубчета, които приличат на месо, но са много по-леки и вкусни..... Peace Peace Peace

# 53
  • Мнения: 1 416
Здравейте момичета ,твърдо съм решила да постя 45 дни ,но във същото време искам да съм диетична така че ако ме приемате ето моето меню
1 ден -задушени зеленчуци
2 ден-печени картофи с пикантина
3 ден зелеви сърмички 4 ден плодов
5 ден -боб
6 ден -обикновенни бисквити и ябълки 7 ДЕН-ЧАЙ И ПЛОД
8 ден ориз със зеленчуци 9 ден-лозови сърмички или пълнени чушки 10 вода и чайУспех на всички и браво на всички желаещи да изкарат коледните пости   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 54
  • София
  • Мнения: 461
И аз мисля да съчетая постенето с нещо като моно диета, като ще се стремя да не ям хляб. Аз дори започвам от днес, че нямам търпение Mr. Green
Мисля през деня да хапвам плодове, а вечер то е ясно, ориз, картофки, някаква салатка и така. Мисля, че не може да няма ефект. Дано само издържа, че сиренцето много ще ми липсва Praynig

# 55
  • Мнения: 2 922
Само на пръв поглед изглежда, че няма какво да се яде. Такива вкусотийки има. Не включвам в това число соевите продукти, защото не съм им фен. Купувам само едни соеви кубчета, които приличат на месо, но са много по-леки и вкусни..... Peace Peace Peace

Така е. Има много и разнообразни постни вкусотии.

И аз купувам само кубчета и ги правя като кебап с лук и гъби Peace

# 56
  • Мнения: 3 094
И аз ще постя.....постя от от доста години и се чувствам направо възродена след това. Не ми липсва нищо, навик ли е , що ли е - не зная.....Купувам си доста соеви продукти, така че белтъчини си набавям достатъчно. По принцип съм вегетарианка от 15 години и духът и тялото са ми свикнали с постите Laughing

# 57
  • София
  • Мнения: 2 062
Чудна групичка се заформяме!

# 58
  • София
  • Мнения: 218
Ехоооооо,здравейте.Много се радвам,че намерих съмишленички, с които да си обменяма опит и посни рецептички,заедно ще ни бъде много по-лесно.Само искам да уточним нещо;ОТ УТРЕ ли започват постите в крайна сметка,че нещо взех да се обърквам от 14-ти или от 15-ти са.Много ще ви бъда благодарна за отговорите  bouquet

# 59
  • Мнения: 1 416
Ехоооооо,здравейте.Много се радвам,че намерих съмишленички, с които да си обменяма опит и посни рецептички,заедно ще ни бъде много по-лесно.Само искам да уточним нещо;ОТ УТРЕ ли започват постите в крайна сметка,че нещо взех да се обърквам от 14-ти или от 15-ти са.Много ще ви бъда благодарна за отговорите  bouquet
Привет от утре почват постите,аз вече се приготвих купих си два пакета замразени зеленчуци и за утре менюто е готово.Аз пък искам да питам строгия пост сряда и петък не се консумира олио вие мили дами как ще го карате по -точния начин или по олекотения.Аз се замислям утре само на плодове ако ще съм стриктна  newsm78 newsm78 newsm78

# 60
  • Мнения: 3 094
Ехоооооо,здравейте.Много се радвам,че намерих съмишленички, с които да си обменяма опит и посни рецептички,заедно ще ни бъде много по-лесно.Само искам да уточним нещо;ОТ УТРЕ ли започват постите в крайна сметка,че нещо взех да се обърквам от 14-ти или от 15-ти са.Много ще ви бъда благодарна за отговорите  bouquet
Привет от утре почват постите,аз вече се приготвих купих си два пакета замразени зеленчуци и за утре менюто е готово.Аз пък искам да питам строгия пост сряда и петък не се консумира олио вие мили дами как ще го карате по -точния начин или по олекотения.Аз се замислям утре само на плодове ако ще съм стриктна  newsm78 newsm78 newsm78

Строгият пост е първата и последната седмица - така знам от свещеник. Тогава не се консумират не само олио, но и ядки.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 672
Аз никога не съм  постила  Blush

# 62
  • Мнения: 9 865
Аз съм постила доста пъти, без последните два големи поста и тази година съм решила.
Месото не ми е проблем, но чашата вино вечер и някои други подробности ме изкушават.
По време и след поста се чувствам много добре, а и се прочиствам преди неизбежното плюскане по празниците. Присъединявам се към отбора.

# 63
  • до морето
  • Мнения: 494
Постите започват от 15.11, Коледните заговезни са на 14.11.
Пожелавам воля и упоритост на всички, които са решили да извършат този подвиг!
Не забравяйте да посещавате неделните литургии, да се запишете за изповед и да получите най-големия дар - Светото причастие. Всичко дрруго е просто диета за тялото, която можете да правите когато и както пожелаете.
Успех момичета!

# 64
  • Мнения: 9 865
Душка, аз лично не ходя често на църква и не обичам да ходя, но това не значи, че за мен постът е диета. Мотивацията ми не е да отслабна, но резултатите в последна сметка са такива и освент това лично за себе си чувствам едно особено смирение и удовлетворение от въздържането и силата на волята... знам ли. Grinning

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 17:54 от Beth

# 65
  • Мнения: 1 416
Привет момичета ,как сте ето по едно постничко кафе за събуждане

# 66
  • София
  • Мнения: 2 062

Успешен и дешуспасителен пост на всички!Започва от днес! Peace Peace Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 2 062
За да изясним как трябва да се пости, ще цитирам една книжка на архимандрит Симеон Кутса "Царковният пост: кога, защо и как да постим?". В тази книга за коледния пост пише: " Не се приема месо, млечни продукти и яйца. Разрешева се риба, олио и вино от 21.11 - Въведение Богородично до 17.12 - Св. Пророк Даниил, без сряда и петък. От 18.12 до 24.12 се разрешева олио и вино без сряда и петък. В заключение през този пост освен дните сряда и петък само два дни са със задължителен строг пост 15.11 и 24.12, но ако се случат събота или неделя се разрешава олио и вино."
Надявам се да внесох малко яснота по отношение на правилата за този пост. Освен това, искам още веднъж да подчертая, че съгласно църковния календар постът започва от днес. Вчера беше Коледни заговезни.
Поздрави на всички и успешен пост!
  bouquet

# 68
  • Мнения: 958
Здравейте и от мен,аз днес съм на плодове,хубаво ми е,че започнаха постите и съм решила да комбинирам и да отслабна за Нова Година,ще си направя и житния режим от 26,май тогава е пълнолунието,а той се започва след пълнолуние,миналите Коледни пости го правих и беше много добре

# 69
  • Мнения: 3 094
Днес за обяд съм си сварила ръжени ядки със сушени плодове - ананас, стафиди и сини сливи Simple Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 7 801
Здравейте и от мен, момичета. Сутринта зарязах любимото си 3в1 и пих едно постничко кафе. За днес, менюто ми ще е задушени зеленчуци без масло и доста плодове.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 530
Здравейте и от мен,аз днес съм на плодове,хубаво ми е,че започнаха постите и съм решила да комбинирам и да отслабна за Нова Година,ще си направя и житния режим от 26,май тогава е пълнолунието,а той се започва след пълнолуние,миналите Коледни пости го правих и беше много добре




Ще споделиш ли за този режим, моля   bouquet

# 72
  • Мнения: 1 454
Здравейте и от мен, момичета. Сутринта зарязах любимото си 3в1 и пих едно постничко кафе. За днес, менюто ми ще е задушени зеленчуци без масло и доста плодове.

Провери 3в1 на Якобс...мисля, че там има суха растителна сметана, без млечни добавки и сухо мляко...
А сметаната на Coffee Mate е абсолютно растителна...то това им е идеята да я рекламират сега...заради постите Wink

# 73
  • София
  • Мнения: 7 801
Ехааа, Daisi4ka - златна си !  Heart Eyes

Иначе прочетох, че в 3в1 има млечен протеин, но той пак си е от мляко сигурно. Ще проверя веднага това на Якобс, дано наистина да няма млечни добавки и ще си взема растителна сметана. Така съм свикнала със сладко кафе, че нормалното ми горчи ужасно.

# 74
  • Мнения: 1 454
Ако не е Якобс , пробвай някое друго...ама 100% има защото помня , че съм пила  Hug

# 75
  • Мнения: 958
Разбира се!Режима е по Дънов,яде се 10 дни 1кг жито,като се разделя по 100г жито на ден,аз го варя 15-20 мин.,но е добре и покълнало да се прави,към житото се добавя 3с.л. мед,3 ябълки и 9 ореха,това е всичко,което трябва да хапнеш през целия ден,ако искаш си го делиш на 3порции,ако искаш от време на време хапваш.Има много хубав пречистващ ефект,а освен това косата и ноктите ти стават много здрави.Започва се след пълнолуние,по принцип се прави през февруари,но и през останалата част на годината не вярвам да е проблем,аз лично не успях през февруари,а сега ми се иска да го направя.Хайде другата седмица ще пиша повече  bouquet

# 76
  • София
  • Мнения: 7 801
Момичета, до колкото разбрах от днес до 21.11 не се разрешава зехтин, нали така ?

# 77
  • Мнения: 2 922
Добро утро и от мен  Grinning
Днес мисля да сваря една тиква, защото отдавна й се каня.  

Иля, за зехтина - няма такова нещо.

# 78
  • Мнения: 667
само да допълня, имам някакви спомени, че дори в седмиците, когато е разрешена риба, срядата и петъка са с по-строг пост, т.е. не се яде риба
Точно така, точно така! Даже и ястия с растителна мазнина не се ядат в сряда и петък по време на пост, но....кой както издържи.
Не съм чувал за такива ограничения.

Строгият пост е първата и последната седмица - така знам от свещеник. Тогава не се консумират не само олио, но и ядки.
Това е вярно, но за Великия пост. При Рождественския пост няма тримерене, няма и дни без разтителни мазнини. Моя версия, не искам да влизам в противорение с никого. Все пак след октомври организмът включва на спестителен огън и всяка мазнина се ползва за зимата.Такава ни е природата, а Христос никога не е вършил неща срещу природата.

"Не въздържанието от храна, а въздържанието от прегрешения прави поста" - казва св. Иоан Златоуст, другото е просто диета.
Това е най-важното. Благодаря на mama Zori.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 11:07 от SafeHeaven

# 79
  • Мнения: 3 094
Здравейте и от мен, момичета. Сутринта зарязах любимото си 3в1 и пих едно постничко кафе. За днес, менюто ми ще е задушени зеленчуци без масло и доста плодове.

Провери 3в1 на Якобс...мисля, че там има суха растителна сметана, без млечни добавки и сухо мляко...
А сметаната на Coffee Mate е абсолютно растителна...то това им е идеята да я рекламират сега...заради постите Wink

Искам да вметна (ако ви се струва крайно, не ми скачайте Simple Smile), но постът предполага и отказ от стимулиращи и възбуждащи напитки, т.е кафе, черен чай, кока-кола......не само алкохолни.

# 80
  • Мнения: 3 094
само да допълня, имам някакви спомени, че дори в седмиците, когато е разрешена риба, срядата и петъка са с по-строг пост, т.е. не се яде риба
Точно така, точно така! Даже и ястия с растителна мазнина не се ядат в сряда и петък по време на пост, но....кой както издържи.
Не съм чувал за такива ограничения.

Строгият пост е първата и последната седмица - така знам от свещеник. Тогава не се консумират не само олио, но и ядки.
Това е вярно, но за Великия пост. При Рождественския пост няма тримерене, няма и дни без разтителни мазнини. Моя версия, не искам да влизам в противорение с никого. Все пак след октомври организмът включва на спестителен огън и всяка мазнина се ползва за зимата.Такава ни е природата, а Христос никога не е вършил неща срещу природата.

"Не въздържанието от храна, а въздържанието от прегрешения прави поста" - казва св. Иоан Златоуст, другото е просто диета.
Това е най-нажното. Благодаря на mama Zori.

Възможно е са е така - има най-различни версии. Аз обаче тази седмица ще се откажа от олиото, защото искам да изкарам токсини и да си каля волята -  ще се въдържам и от хранителни прегрешения също Simple Smile. На мен не ми тежи, все така го правя.

# 81
  • Мнения: 667
Да допълня още нещо. Постите не са тема, която следва да обсъждаме или да се гордеем с това свое действие. Постът е дълбоко лично решение и се показва не пред човеците, а пред своя Отец. Да завърша с един цитат от Евангелието от Матея:
Също, кога постите, не бивайте намръщени като лицемерците; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда.
А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.

# 82
  • Мнения: 1 416
Хей момичета дано не ме уплюете ама много задълбахте,аз мислех че сме се събрали да се подкрепяме ,а всеки да прецени как да направи своя пост .Темичката заприлича на цитати от Евангелието аз мисля че най -важното е какво ти е в душата и сърцето.И хората който не са взели решение да постят са не по малко чисти ,добри и мили.Всички хора са добри постещи и непостещи.
Ако по някакъв начин не съм разбрала темата предварително се извинявам ,аз така мисля
[/i][/b]

# 83
  • Мнения: 958
Темичката заприлича на цитати от Евангелието....
Все така става като стане дума за пости  Thinking

# 84
  • Мнения: 589
Здравейте!
На всички желая лек и спасителен пост! Не е лошо първо да почетете малко.
http://www.dar-center.com/article/?article=458
http://www.dar-center.com/article/?article=348
http://www.plovdivcityguide.com/traditions/2/?month_id=11&lang_id=2
http://www.journey.bg/bulgaria/bulgaria.php?city=2506&searchsub=1
http://zadoma.rozali.com/praznici/p6460.html
Аз също мисля, че не трябва по тази тема да се спори. Постът е строго личен. Що се отнася до постни рецепти и подходящи за тези дни режими съм готова да споделям опит и да получавам съвети от вашия опит.
jedira, аз нещо не разбрах  Embarassed 1 кг. жито за 10 дни. Значи всеки ден вариш по 100гр. Към тези 100гр. слагаш колко ябълки, колко орехи и колко мед? Можеш ли да ми дадеш линк да прочета повечко за февруари и лунните фази, през които е добре да се прави режима. Благодаря!
А видяхте ли тази тема?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=139992

# 85
# 86
  • Мнения: 1 165
Това е нова за мен.Като имам време ще го прочето по-обстойно. момичета предлагам Ви, ако някоя от нас сготви хубаво постно ястие да споделя тук, че нямаме голям избор откъм продукти и аз лично бързо изчерпвам кулинарния си опит.
Да допълня още нещо. Постите не са тема, която следва да обсъждаме или да се гордеем с това свое действие. Постът е дълбоко лично решение и се показва не пред човеците, а пред своя Отец. Да завърша с един цитат от Евангелието от Матея:
Също, кога постите, не бивайте намръщени като лицемерците; защото те си правят лицата мрачни, за да се покажат пред човеците, че постят. Истина ви казвам, те получават своята награда.
А ти, кога постиш, помажи главата си и умий лицето си, та да се покажеш, че постиш не пред човеците, но пред твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве.

Да, напълно съм съгласна. Аз лично избягвам да казвам на когото и да било от познатите си , че постя(вие тук сте изключение) Hug.
Също така не бива да гледаме на постите като на поредната диета WinkЦелта е изчиствайки тялото , да изчистим и душите си.

# 87
  • Мнения: 601
Хей момичета дано не ме уплюете ама много задълбахте,аз мислех че сме се събрали да се подкрепяме ,а всеки да прецени как да направи своя пост .Темичката заприлича на цитати от Евангелието аз мисля че най -важното е какво ти е в душата и сърцето.И хората който не са взели решение да постят са не по малко чисти ,добри и мили.Всички хора са добри постещи и непостещи.
Ако по някакъв начин не съм разбрала темата предварително се извинявам ,аз така мисля
[/i][/b]
Напълно съм съгласна с теб.И съм ЗА да има такава тема.
Аз лично съм средностатистическа християнка и смятам да постя с цел пречистване на организма. За душата всеки сам знае себе си......
Не желая да чета евангелия и кой е по-по- вярващ и кой е не е добър християнин .Мисля че вярата е нещо много лично.Тук съм за да се подкрепяме в постите.
А който му се пише за религия мисля че тук не му е мястото.
Все пак форума е за ДИЕТИ,ОТСЛАБВАНЕ И ПОДЪРЖАНЕ НА ФИГУРАТА

# 88
  • Мнения: 958
quote]
Напълно съм съгласна с теб.И съм ЗА да има такава тема.
Аз лично съм средностатистическа християнка и смятам да постя с цел пречистване на организма. За душата всеки сам знае себе си......
Не желая да чета евангелия и кой е по-по- вярващ и кой е не е добър християнин .Мисля че вярата е нещо много лично.Тук съм за да се подкрепяме в постите.
А който му се пише за религия мисля че тук не му е мястото.
Все пак форума е за ДИЕТИ,ОТСЛАБВАНЕ И ПОДЪРЖАНЕ НА ФИГУРАТА
newsm10
 Съгласна съм,дори не да да се подкрепяме в поста,защото стимула всеки от нас си го е намерил,просто тук пишем хора,които имат нещо общо помежду си и не виждам нищо лошо да си споделяме

# 89
# 90
  • Мнения: 23
az postih prez poslednite 2 godini,kato spazvah strogo iziskvaniqta,a sa6to taka celogodi6no v srqda i petyk postq. za tezi posti ne se re6ih ,za6toto 4uwstwan,4e nqma da izdarja, no prodaljavam tezi dva dni w sednicata da si postq. nai-hubavoto na tozi period po moi vpe4atleniq e sled vtorata sedmica kogato ve4e ne ti se qdat zabraneni hrani-sled posta e osobeno vajno zahranvaneto,k/o ne e postil da vnimava-kolednata sofra moje da mu dokara problem

# 91
  • Мнения: 9 865
Как сте, държите ли фронта? Пост и духовност, но като ти се премрежи погледа по някое време започваш да мечтаеш за кифли и суджуци?! Та какво ядете основно - картофи, хляб, лютеница, боб... споделете!

# 92
  • Мнения: 3 094
Как сте, държите ли фронта? Пост и духовност, но като ти се премрежи погледа по някое време започваш да мечтаеш за кифли и суджуци?! Та какво ядете основно - картофи, хляб, лютеница, боб... споделете!

Ми аз днес си донесох средния сандвич - намазан със соев пастет, соево филе, листо от маруля, парче домат и краставичка и няколко маслинки нарязани вътре.

Снощи направих следната салата - нарязани на дребно маруля, домат, червено зеле и краставица, половин китка магданоз и нарендени бяла ряпа, морков и цервено цвекло. Слагаш си и подправки на вкус. За тази вечер мисля да направя задушени на пара зеленчуци - броколи, гъби, моркови, карфиол, брюкселско зеле и картофи. Утре ще си донеса в работата сандвич с растителен кашкавал и домат и още един с печена чушка и соев салам или филе.

# 93
  • Мнения: 9 865
Бастет, много я уважаваш соята май. Аз не. Не ме кефят соевите продукти, като изключим един пастет с маслини, а за растителния кашкавал какво да кажа и той не ме кефи Sad
Тази вечер ще сме на зеленчукова супа от бистър тип.

# 94
  • Мнения: 3 094
Бастет, много я уважаваш соята май. Аз не. Не ме кефят соевите продукти, като изключим един пастет с маслини, а за растителния кашкавал какво да кажа и той не ме кефи Sad
Тази вечер ще сме на зеленчукова супа от бистър тип.

Същата фирма, която прави този пастет (и аз го уважавам) прави соеви кремвирши, които намирам за добри..........Освен това от скоро се появи една белгийска фирма, която направи бългрско производство и прави доста вкусни салами, наденици и филета.....има ги обаче само по диетичните магазини тези продукти...Препоръчвам ти да ги охиташ, не са безвкусни като натуралното тофу или като едни пастети имаше на една-две бълраски фирми - Сола и Юна....Растителният кашкавал се оказа, че е три вида, ак не и повече и аз сега съм попаднала на един дето е преличен. Иначе на налитам толкова на соя, въпреки, че съм вегетариянка от 15 години, но спортувам и само с халва няма да имам сила Laughing

# 95
  • Мнения: 9 865
Благодаря за инфото, наистина ще се възползвам само да мерна някъде, че в моя "елитен" квартал едва има свястна бакалия, какво остава за соеви филета Simple Smile
Аз бях веге около 5г., но проядох месо. Не ми е най-любимото нещо на света, но си имам любими месни храни.

# 96
  • Мнения: 1 416
ПРИВЕТ,АЗ бях на работа да до тук съм на пакетче соленки и диетично Корни ,ама нямах избор за вечеря е постно зеленце и картофена салатка.А за утре мусака с соева кайма става приказна.Бастет моля за савет какво соено сирене ще ми препоръчаш ,че месцето не ми липсва ама сиренцето много  newsm78

# 97
  • Мнения: 958
Снощи направих следната салата - нарязани на дребно маруля, домат, червено зеле и краставица, половин китка магданоз и нарендени бяла ряпа, морков и цервено цвекло.
Благодаря ти,подсети ме за ряпата и червеното цвекло,много хубава зимна салата,бях я забравила  bouquet

# 98
  • Мнения: 3 094
Благодаря за инфото, наистина ще се възползвам само да мерна някъде, че в моя "елитен" квартал едва има свястна бакалия, какво остава за соеви филета Simple Smile
Аз бях веге около 5г., но проядох месо. Не ми е най-любимото нещо на света, но си имам любими месни храни.

Има един собре зареден диетичен магазин на Шишман. Има и един на Дунав май се пада, пресечката със Дондуков в посока надолу. Има и на графа един гастроном, където вътре има щанд за диетични продукти - близо е до Славейков, срещу спирката на трамвая. А и за един друг се сетих на една улица - пресечка на Иван Асен, веднага след Райфайзен банк. От тия магазини и смед за фалафели съм си купила и ще правя пред почивните дни. И хумус съм си закупила.  Simple Smile

# 99
  • Мнения: 3 094
Снощи направих следната салата - нарязани на дребно маруля, домат, червено зеле и краставица, половин китка магданоз и нарендени бяла ряпа, морков и цервено цвекло.
Благодаря ти,подсети ме за ряпата и червеното цвекло,много хубава зимна салата,бях я забравила  bouquet

Може да нарендиш и гулия/алабаш и малко целина глава, ако харесваш разбира се. Друго, което правя е следната салата - назярвам варено цвекло, печени чушки, домати, магданоз, лук или чесън (който обича) и подправки - кимион, черен пипер и зехтин и оцет. Сол избягвам вечер, че нещо се подуваме от нея вечерно време..........А правя и вегетарианска руска салата - соева майонеза, нарендвам варени картофи, тофу, кисела краставичка и кисел морков, нарязвам сварени гъби и маслини надребно (може да се прибави и царевица и грах) и овкусявам с горчица и лимон.

# 100
  • Мнения: 601
bastetмного хубави идеи ще ги пробвам.
Днес съм на плодове до обяд,за обед саладка от нестъргано червено цвекло,моркови и зеле с маслинки,супер.
За вечеря ще хапна ориз със праз и тиквички поправям с копър става супер.

# 101
  • Мнения: 3 094
bastetмного хубави идеи ще ги пробвам.
Днес съм на плодове до обяд,за обед саладка от нестъргано червено цвекло,моркови и зеле с маслинки,супер.
За вечеря ще хапна ориз със праз и тиквички поправям с копър става супер.

Наистина е супер! Аз прибавям и гъбки, и обезкостени "сладки" маслини и домати....даже вместо с ориз съм я правила тази рецепта и с булгур. Simple Smile

# 102
  • Мнения: 345
Bastet, страшни идейки вкарваш за рецептички.Браво!!!
Аз също съм веге ,но така и не съм пробвала соевите майонези,хапки и т.н. Само веднъж тофу хапнах и соево мляко си приготвям понякога и те ми харесват.Мисля да си направя руската салата скоро,защото я бях отписала като здравословен вариант,но ето че има надежда. Joy

# 103
  • Мнения: 1 165
Как сте момичета? Аз днес смятам да сготвя яхния от грах.И за обед и за вечеря това ще ям. Все пак ще е по-добре от вчера, когато изядох 4-5 филии с лютеница и пържени картофки за вечеря. Party

# 104
  • София
  • Мнения: 7 801
Аз наблягам на плодовете, зеленчуците и соевите кълнове. Намерила съм си страхотен сеов кашкавал- растителна гауда. Момичета, препоръчвам ви го, няма нищо общо с другите соеви неща на вкус.  Peace

# 105
  • Мнения: 958
Аз съм на салатки и плодчета  HugА какъв е този кашкавал,аз си купувам един гръцки,растителен за пица се води с вкус на гауда,но е само нишесте,няма соя в него,откъде го купуваш ,дай малко инфо  newsm78

# 106
  • София
  • Мнения: 7 801
jedira , продава се насипно, пише си на него " растителна гауда ". Купувам си го от кварталния супермаркет, но мисля че го има и в Билла. Има доста близък вкус на кашкавалени солети.

# 107
  • Мнения: 3 094
И аз го знам този кашкавал, даже днес си нося сандвич с такъв кпродукт, резен домат вътре и листо маруля. Другият си го намазах с хумус и му сложих краставица и маслини.
Но за уикенда твърдо ще правя фалафели Simple Smile

# 108
  • София
  • Мнения: 2 062
Здравейте момичета!
Вече втори ден и .....ми просветва пред очите! Flutter
Онзи ден вечерта готвих картофена яхния, а снощи - варен кафяв ориз с броколи и моркови и подправки, разбира се - станаха чудесни манджички. През деня съм много заета и го карам на някой плод или пълен глад - просто нямам време да се храня.

Поздрави и лек и успешен ден на всички!

# 109
  • Мнения: 2 922
Здравейте!
Снощи правих боб. Предната вечер не помня вече - но правих варена и после запечена с кафява захар тиква, ориз със стафиди. За днес май спанак..
Не си падам много по соята, с изключение на соевите кубчета.
Ще пробвам и този кашкавал, за който говори Иля, ако го намеря..
На коя фирма е? 

# 110
  • Мнения: 3 094
Здравейте!
Снощи правих боб. Предната вечер не помня вече - но правих варена и после запечена с кафява захар тиква, ориз със стафиди. За днес май спанак..
Не си падам много по соята, с изключение на соевите кубчета.
Ще пробвам и този кашкавал, за който говори Иля, ако го намеря..
На коя фирма е? 

Няколко фирми го правят - май все са гръцки, тези които да внесени в България.

# 111
  • София
  • Мнения: 7 801
Днес ще погледна, каква марка е кашкавала и после ще споделя. И аз мисля, че го има на различни фирми.

# 112
  • Мнения: 958
Точно него си купувам и аз,растителен е,но няма соя в него  Wink

# 113
  • Мнения: 3 094
Здравейте!
Снощи правих боб. Предната вечер не помня вече - но правих варена и после запечена с кафява захар тиква, ориз със стафиди. За днес май спанак..
Не си падам много по соята, с изключение на соевите кубчета.
Ще пробвам и този кашкавал, за който говори Иля, ако го намеря..
На коя фирма е? 

Спанака как го правиш? С ориз или с картофи или някак по друга рецепта? Сподели, моля те

# 114
  • София
  • Мнения: 7 801
Момичета, какво сте си измислили за днес ?

Ето го и моя обяд с растителния кашкавал - http://picasaweb.google.bg/muhlata/Vkusno/photo#5133383716814492818

# 115
  • Мнения: 1 165
Момичета, какво сте си измислили за днес ?

Ето го и моя обяд с растителния кашкавал - http://picasaweb.google.bg/muhlata/Vkusno/photo#5133383716814492818
Иля каква е тази красота!  Това си е направо кулинарен шедьовър! После нека говорят, че било трудно да се издържа само на постно ядене Mr. Green

# 116
  • София
  • Мнения: 7 801
Аталанта , мерси !  Hug

# 117
  • Мнения: 2 922
Спанака как го правиш? С ориз или с картофи или някак по друга рецепта? Сподели, моля те

Спанакът всякак го обичам (лошото е, че ако сготвя, само аз си го ям  Laughing).
Днес ще го направя с ориз:


С картофи също го правя.
Или само спанак, лук и морков.


Иля, страхотно изглежда!  Peace

# 118
  • Мнения: 589
Здравейте, дами!
Тук направо стана много фкусно  Blush
Аз не си падам по соевите продукти, но като много ми се дояде нещичко ще пробвам. Днес сътворих една постна супа. Картофи, праз, корен целина, супена лъжица сушени зеленчуци, зехтин, фиде и препечено брашно вместо застройка. За бебо и щерката прибавих в чинийките настъргано варено яйце и сирене, а за мен къри и лъжица зелева чорба. Стана превъзходна. Понеже идват почивни дни, в които всички сме си вкъщи, след малко отивам да изпека един щрудел с ябълки и точени кори. За вечеря ще сготвя постни пълнени чушки + супата + зелева салата и мляко за децата. Никой член от семейството няма да усети липсата на вкусна и питателна храна.   chef

# 119
  • Мнения: 861
Привет, дами!

И аз постя. Щях да се запиша в темата още преди няколко дни, но имах доста работа напоследък. Първите десет дни, обаче съм на монодиета от плодове и зеленчуци, така че още нищо не съм сготвила. Аз лично не съм религиозна, така че основната ми цел е отслабване и нещо като пречистване. Спокойно мога да карам без месо, млека пък не обичам, но сирена и кашкавали...обожавам. Така, че Иля, чакам с нетърпение марката на кашкавала. Ястието ти изглежда страхотно. Представете си -вчера вечерта изхвърлих нещо подобно  Sad. Бях приготвила предната вечер броколи с 3 вида сирена, но не успяхме да ги изядем. Мъжът ми замина, децата не ядат такива неща, а аз постя  Sick. Голямо усилие на волята ми костваше. Но се радвам, че удържах  bowuu. Понеже броколите са другата ми слабост, Блондинка, моля те, сподели как приготвяш ориза с броколи и моркови и какви подправки слагаш.
Ами това е. Лека постна вечер  Wink!

# 120
  • Мнения: 958
ReGe,и аз съм само на плодове и зеленчуци за първите 10 дни от постите днес нападнах половин ананас,сподели как ги приготвяш или само сурови зеленчуците,ако искаш ела при нас в темичката със зелевата супа,аз правя само първите 3дни,то по същество си е една монодиета.А иначе по принцип като почнат постите и аз почвам постни баници,кексове ,тиквеник,манджички с хлебец... smile3521и накрая се търкалям,така че този път съм казала,че няма да си угаждам,готвя за семейството,но нали е с месо не мога да дояждам,така че всичко е наред засега  newsm47 smile3503

# 121
  • Мнения: 861
Jedira, аз съм върл противник за зелевата супа, защото имам спомен преди години, когато я правех, какви колики получих на третия ден  ooooh!. Имах чувството, че ще умра, че коремът ми се разкъсва. Затова зеленчукова супа - да, салата от зеле - също да, но не и супа от зеле. А моята монодиета е 10 дни се редуват зеленчуци с плодове (един ден краставици, един портокали, един домати, един ябълки и така...) Има я тук из форума. Просто за старт, че бях преяла последните два дни. Иначе за зеленчуците мисля съм споделяла-задушавам ги в плик, или на пара и ако слагам кашкавал и сирене (ама сега не може  Naughty) после ги запичам. Мисля да наблегна на суровите зелненчуци-марули, салати, зеле, моркови броколи, карфиол, а и гъби. Забърквам си доста странни за някои комбинации. А и в тази тема някъде в първите страници имаше сайт с интересни идеи. Мисля например да пробвам салатата от стъргани моркови, стафиди и лимонов сок. Не е много по РХ, което уж спазвам, но ще я пробвам. Изглежда ми по-екзотична  Wink. Купила съм си и сурови ядки, които след края на диетата мисля да хапвам от време на време наобяд. Аз само веднъж съм постила и така се нашишках, че този път никакъв хляб и преравяне на диетичните щандове за постни бисквитки!!!  Crossing Arms

# 122
  • Мнения: 3 094
Спанака как го правиш? С ориз или с картофи или някак по друга рецепта? Сподели, моля те

Спанакът всякак го обичам (лошото е, че ако сготвя, само аз си го ям  Laughing).
Днес ще го направя с ориз:


С картофи също го правя.
Или само спанак, лук и морков.

Е, какво като го хапваш само ти - важното е да ти е вкусно Simple Smile. Пък желязото е приятел на нас жените - така, че и аз скоро време ще направя нещо спаначено. Чух, че и суров в салата нарязан на дребно бил приятен за ядене и мисля да направя една комбинирана салата - спанак, крактавици, копър, магданоз и една идея зелена ябълка Simple Smile


Иля, страхотно изглежда!  Peace

# 123
  • Мнения: 2 922
Bastet, суров в салата с печен червен пипер и карамелизиран лук.  Може да се сложи и малко сусам  chef

# 124
  • Мнения: 3 094
Bastet, суров в салата с печен червен пипер и карамелизиран лук.  Може да се сложи и малко сусам  chef


 какво ли би станало с белени тиквени или слънчогледови семки или по-екзотично кедрови ядки  Simple Smile.........Идеята ти е добре дошла, аз мисля едно кьопоолу да спретна - ама кога ще е не знам, че ще трябва да хвана някой да мели с мене

# 125
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Здравейте и от мен,мили дами.

Днес тъкмо мислех да пускам такава тема,и Хоп гледам тя отдавна пусната Crazy
Радвам се ,че можем да споделяме идеи и рецепти тук Hug.Аз съм религиозна,но сега за първи път ще постя,надявам се и да поотслабна,де Blush

Първите два дни са ок,само дето май се нахвърлям на хляба по-вече отколкото трябва ooooh!.днес наобяд изядох 4 препечени филии EmbarassedНе ми е проблем без месо,чудя се само как ще издържа без сирене и кисело мляко newsm78.


Лека и постна вечер ви желая  bouquet

# 126
  • Мнения: 3 094
Здравейте и от мен,мили дами.

Днес тъкмо мислех да пускам такава тема,и Хоп гледам тя отдавна пусната Crazy
Радвам се ,че можем да споделяме идеи и рецепти тук Hug.Аз съм религиозна,но сега за първи път ще постя,надявам се и да поотслабна,де Blush

Първите два дни са ок,само дето май се нахвърлям на хляба по-вече отколкото трябва ooooh!.днес наобяд изядох 4 препечени филии EmbarassedНе ми е проблем без месо,чудя се само как ще издържа без сирене и кисело мляко newsm78.


Лека и постна вечер ви желая  bouquet

Всичко е в главата....ако си убедена, ще издържиш - постът е това, щом си вярваща значи знаеш какво имам предвид. А пък тук обменяме идеи и се подкрепяме.

# 127
  • Мнения: 533
Мили дами, запис и от мен   Hug
Няма да коментирам мотивите си за поста, просто ми се ще хората наистина да се посмирят малко поне предколедно Heart Eyes и да си мислят за хубави неща  Hug
Аз днес хапнах малко сирене, но все пак първата седмица се позволяват млечни, така че без да прекалявам, ще пощипвам по малко  Blush
Иля, и аз чакам за марката на кашкавала и откъде може да го купим  newsm78 Наистина изглежда страхотно  Crazy
Тази вечер съм на малко оризче със спанак и залягам над учебниците пак  #Crazy
Хубава вечер, и много постни хрумвания за утрешния ден  Wink

# 128
  • София
  • Мнения: 2 062
Мили дами, запис и от мен   Hug
Няма да коментирам мотивите си за поста, просто ми се ще хората наистина да се посмирят малко поне предколедно Heart Eyes и да си мислят за хубави неща  Hug
Аз днес хапнах малко сирене, но все пак първата седмица се позволяват млечни, така че без да прекалявам, ще пощипвам по малко  Blush
Иля, и аз чакам за марката на кашкавала и откъде може да го купим  newsm78 Наистина изглежда страхотно  Crazy
Тази вечер съм на малко оризче със спанак и залягам над учебниците пак  #Crazy
Хубава вечер, и много постни хрумвания за утрешния ден  Wink
Shocked
Sladune, мила, не се позволяват млечни храни през първата седмица на поста. Нещо си се объркала. А и както подразбирам мотивът ти не е само да правиш диетка, така че......Нали ме разбираш, искам само да те предпазя от заблуда, а не да ти казвам как да постиш! Първата и последната седмица през рождественския пост са на по-строг пост, а през останалите /по средата/ се разрешава и риба!

# 129
  • Мнения: 958
Да,Блондинка е права,млечните са първата седмица от Великденските пости,тогава има Сирни и Месни Заговезни,сега направо се започва с истинския пост  PeaceЩе почна да не влизам при вас,такива вкусотии готвите...не искам до Коледа да стана +5кг  Joy Joy Joy hahaha hahaha hahaha hahaha

# 130
  • Мнения: 9 865
Понякога като нямам време, желание и настроение да готвя и майсторя постно използвам някоя от готовите супи, има доста зеленчукови. Много хора не ги харесват, но за спасяване на гладното положение стават, така че ако не сте се сетили... добавям.
Иля, благодаря за инфото за кашкавала, ще го потърся в Билла следващия път, предполагам, че ти си на аватра и искам да ти кажа, че изглеждаш супер!

# 131
  • Мнения: 1 165
Понякога като нямам време, желание и настроение да готвя и майсторя постно използвам някоя от готовите супи, има доста зеленчукови. Много хора не ги харесват, но за спасяване на гладното положение стават, така че ако не сте се сетили... добавям.
Иля, благодаря за инфото за кашкавала, ще го потърся в Билла следващия път, предполагам, че ти си на аватра и искам да ти кажа, че изглеждаш супер!
Благодаря за идеята, Beth!Аз лично не се бях сетила за готовите зеленчукови супи-на мен ще са ми от полза като вариант, защото с малката трудно успявам да сготвя нещо.
А пък Иля наистина е красавица! Чак ме е яд, че не я забелязах по-рано, за да я номинирам за хубост във форумската класация. ooooh!

# 132
  • Мнения: 1 416
Привет сладки дами вчера направих лучена яхния с соеви кубчета -страхотна вкусотия просто и домашните бяха очаровани.Днес закусих 1 морков и 50 гр растителен кашкавал -много ми е вкусен.Вие как сте какво си хапвате  newsm78 newsm78 newsm78От мен успешен диетичен и вкусен ден   bouquet  bouquet  bouquet

# 133
  • Мнения: 3 094
Единият растителен кашкавал, който намерих в била е разфасован (явно е голяма пита) и е изложен на щанда със салатите, маслините и по-засуканите сирена. Не знам каква е фирмата, но ясно на етиката пише - продукт от растителен произход с вкус на кашкавал. Другият вид растителен кашкавал е във фабрично опаковано калъпче и май го взех от фамилията - гръцки е на фирма колиос, отдолу пише прото тостино, т.е. за филийки - отдолу на съдържанието пише, че съдържа растителни мазнини, казеин, нишесте, немодифициран соев протеин, , сол, емулгатори, естествен оцветител. Взимала съм и един друг от билата, който сега не го видях с полиетиленови фабрични опаковки, около килограм - етикетът беше тъмно зелен, пак гръцки и нещо пишеше формосо или подобно и беше описано, че е за пица. Другата седмица ще направя някоя пица с този кашкавал плюс обезкостени маслини, гъби, домати, чушки, някакъв доматен сос за пици с подправки, кисели краставички и кромид лук.....Днес ще има картофена яхния и въпросните фалафели. Сутринтя пих чай с 2 канелени курабийки, в които няма яйца, масло или сухо мляко - съвсем растителни са според етикета на поризводителя. Апропо обикновените бисквити са постни, ако някой не се е сетил за тях  Simple Smile

# 134
  • Мнения: 1 165
Аз не закусих , но на обяд си хапнах постни сърмички. Общо взето откакто са почнали постите  наблягам доста на хляба, което не е добре и може и да се угоя точно за Коледа Animal Pig. Утре ще карам мъжът ми да отиде до Била и да ми накупи всички соеви продукти и ще пробвам с тях.

# 135
  • Мнения: 778
А аз постя от както съм родена ....
Не хапвам месо, просто не обичам!
А и напоследък се зарибих със зелевата супа и ... постя без да знам Simple Smile!

Всички мои познати ме порицават за това, че не хапвам месо и животински продукти (само млякото прави изключение), защото съм си била лишавала организма от важни витамини и съставки, които не могат да се набавят от никъде другаде.

Вие как мислите?
Има ли нещо такова?!

# 136
  • Мнения: 1 416
Аз не закусих , но на обяд си хапнах постни сърмички. Общо взето откакто са почнали постите  наблягам доста на хляба, което не е добре и може и да се угоя точно за Коледа Animal Pig. Утре ще карам мъжът ми да отиде до Била и да ми накупи всички соеви продукти и ще пробвам с тях.
Миналата хляба картофите и ориза ми изиграха лоша шега +5 кг само за постите
А аз постя от както съм родена ....
Не хапвам месо, просто не обичам!
А и напоследък се зарибих със зелевата супа и ... постя без да знам Simple Smile!

Всички мои познати ме порицават за това, че не хапвам месо и животински продукти (само млякото прави изключение), защото съм си била лишавала организма от важни витамини и съставки, които не могат да се набавят от никъде другаде.

Вие как мислите?
Има ли нещо такова?!
[ мисля че човек може да си наваксва всичко и без да хапва ммесо аз не съм му фенка мога си и без него /color][/i][/b]

# 137
  • София
  • Мнения: 2 062
Да се включа и аз с моето меню днес - салата - домат с босилек и зехтин, основно ястие - тиквички с доматен сос, чесън и копър на фурна +  вчера правих и един "хайвер" от зрял фасул - добре сварен се пасира с малко зехтин, чер пипер, сол, лимонов сок, чесън, съвсем мъничко розмарин и босилек. Десерт - сушени плодове - фурми и кайсии. Това за мен и за мъжО. Не го консумирам само аз Crazy Hug

# 138
  • Мнения: 589
Другият вид растителен кашкавал е във фабрично опаковано калъпче и май го взех от фамилията - гръцки е на фирма колиос, отдолу пише прото тостино, т.е. за филийки - отдолу на съдържанието пише, че съдържа растителни мазнини, казеин, нишесте, немодифициран соев протеин, , сол, емулгатори, естествен оцветител.
Аз не съм голям спец, но казеинът не е ли белтък, който се съдържа и извлича от млякото?! Изобщо не вярвам на фабрично произведените "растителни" продукти. Ако се зачетеш внимателно в съдържанието, много често се открива суроватка, желатин, яйчен прах и т. н., което не е лошо, но не става за постене. Аз лично съм попадала на бисквити, върху опаковката на които пише, че съдържат сухо мляко. Така, че ако постите, а не пазите диета, обръщайте внимание на етикетите. Това, което сама си приготвям вкъщи си е най-добрия вариант. Ще мина без кашкавал, майонеза или курабийки. Баба ми така е правила и е жива и здрава Laughing Това си е мое мнение, де. Всеки да хапва, каквото му харесва! Със сигурност през следващите дни до Коледа ще се храним малко по-здравословно! Peace
Днешното меню при мен включва: макарони с маргарин и соев сос, постно зеле, кьопоолу, бобена салата, хляб "Бонус", сушени смокини.

# 139
  • Мнения: 3 094
Аз не закусих , но на обяд си хапнах постни сърмички. Общо взето откакто са почнали постите  наблягам доста на хляба, което не е добре и може и да се угоя точно за Коледа Animal Pig. Утре ще карам мъжът ми да отиде до Била и да ми накупи всички соеви продукти и ще пробвам с тях.
Миналата хляба картофите и ориза ми изиграха лоша шега +5 кг само за постите
А аз постя от както съм родена ....
Не хапвам месо, просто не обичам!
А и напоследък се зарибих със зелевата супа и ... постя без да знам Simple Smile!

Всички мои познати ме порицават за това, че не хапвам месо и животински продукти (само млякото прави изключение), защото съм си била лишавала организма от важни витамини и съставки, които не могат да се набавят от никъде другаде.

Вие как мислите?
Има ли нещо такова?!
[ мисля че човек може да си наваксва всичко и без да хапва ммесо аз не съм му фенка мога си и без него /color][/i][/b]

Аз съм вегетарианка от 15 години. Дъщеря ми спря да яде месо на 5 години - правилно е развита и ментално и физически, ако беше вярно, че нещо липсва досега да сме умрели (пардон за израза). Има цяла нация от вегетариянци - индийската, пък се плодят с геометрична прогресия.....И мен все ме ядат и заяждат за това как се храня, но пък съм по-здрава и определено изглеждам по-добре от връстниците си:). Това е въпрос на избор - не го налагам никому, но пък и не смятам, че някой има право да ми е хранителен ментор.

# 140
  • Мнения: 3 094
Другият вид растителен кашкавал е във фабрично опаковано калъпче и май го взех от фамилията - гръцки е на фирма колиос, отдолу пише прото тостино, т.е. за филийки - отдолу на съдържанието пише, че съдържа растителни мазнини, казеин, нишесте, немодифициран соев протеин, , сол, емулгатори, естествен оцветител.
Аз не съм голям спец, но казеинът не е ли белтък, който се съдържа и извлича от млякото?! Изобщо не вярвам на фабрично произведените "растителни" продукти. Ако се зачетеш внимателно в съдържанието, много често се открива суроватка, желатин, яйчен прах и т. н., което не е лошо, но не става за постене. Аз лично съм попадала на бисквити, върху опаковката на които пише, че съдържат сухо мляко. Така, че ако постите, а не пазите диета, обръщайте внимание на етикетите. Това, което сама си приготвям вкъщи си е най-добрия вариант. Ще мина без кашкавал, майонеза или курабийки. Баба ми така е правила и е жива и здрава Laughing Това си е мое мнение, де. Всеки да хапва, каквото му харесва! Със сигурност през следващите дни до Коледа ще се храним малко по-здравословно! Peace
Днешното меню при мен включва: макарони с маргарин и соев сос, постно зеле, кьопоолу, бобена салата, хляб "Бонус", сушени смокини.


и аз затова се чудих и питах една моя позната, работи в ДВНСК и доколкото си спомням е завършила биотехнолигии - тя твърди, че можело да се добиват и по технически път ............
За бисквитите си права - но мисля, че само на пловдивската фабрика - кристал май беше , те имат сухо мляко. Иначе на Нестле , май и на Победа - Бургас , а и тези турските пти бьор, са си постни...............Етикетите да се четат задължително!!!! А има много курабии и меденки, които са съвсем постни, те и едно време са си правили постни сладкиши - прабаба ми им казваше мастакулки:)))) - т.е брашно, вода, олио, орехи, стафиди, какао, захар и ванилия и лимонена кора и канела:)))) и бакпулвер, разбира се

# 141
  • Мнения: 589
О да, права си, Bastet! Има наистина постни рецепти за курабийки и сладки. Ама аз и без това много си угаждах през изтеклата седмица, та сама си налагам някои ограничения за дните до Коледа, че имам нужда от стопяване  Embarassed Embarassed Embarassed

# 142
  • Мнения: 9 865
Леката майонеза на "Краси" според описанието на бурканчето няма яйчен прах и сухо мляко и други такива, така че съм си я включила в менюто. Купих и от кашкавала засега го ям в сандвичи, взех от този който е за пици. И сготвих добрия стар фасул.

# 143
  • Мнения: 3 094
Леката майонеза на "Краси" според описанието на бурканчето няма яйчен прах и сухо мляко и други такива, така че съм си я включила в менюто. Купих и от кашкавала засега го ям в сандвичи, взех от този който е за пици. И сготвих добрия стар фасул.

Опитай и соевата мойонеза - има натурална и такава с коприва. На мен тази втората ми допада, не че е върха, ама в сандви, или с нещо вътре добавено си е вкусна Simple Smile

# 144
  • София
  • Мнения: 7 801
И аз съм на линия. Нямаше ме тези дни, за това и не успях да дам инфо за кашкавала, но виждам че вече сте написали подробности. 

Бях на планина и ми беше доста трудничко да издържа след цялото изобилие от разни сиренца, но геройски се справих.  Grinning

Все още много ми липсва кафето 3в1, всичко друго ми горчи ужасно. Сега наблягам вече на зеления чай.

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 10:21 от Иля

# 145
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Здравейте и от мен Hug
Аз се справям по-вече от добре,вярата си казва думата Simple Smile
като съм на диета,винаги се изкушавам да хапна нещо,а сега и не помислям.
Много интересни предложения сте дали,ще се възползвам от тях  bouquet

Простете невежеството ми,но когато хлябът е препечен или на сухар,също ли е толкова вреден колкото ако не е???В смисъл не вреден ,а калоричен newsm78
 
Ами да кажа за днес,аз закусих филийка препечен хляб с доматче и шарена сол.мммммммммммм много обичам.няма да обядвам,а за вечеря ориз със зеленчуци.направих една огромна тава онзи ден,и сега ще я ям една седмица Crazy



# 146
  • Мнения: 9 865
Ти пък за една филийка хляб ще се кахъриш! Чувала съм, че като бил препечен бил по-полезен, както и ако е пълнозърнест, ръжен и пр., но ако ядеш по 1-2 филийки хляб на ден няма да е прекалено, ако не си на някаква диета, освен че постиш.

# 147
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Не,не съм на диета,но започнах много хляб май да консумирам.че затова питам Hug
ще се ориентирам към някой пълнозърнест или царевичен newsm78

# 148
  • Мнения: 9 865
Единствените, за които знам че съдържат пълнозърнести брашна са Бонус, другите са малко афиф.
Царевичен не бих взела, ако ме е страх да не напълнея! Peace

# 149
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Единствените, за които знам че съдържат пълнозърнести брашна са Бонус, другите са малко афиф.
Царевичен не бих взела, ако ме е страх да не напълнея! Peace

 Hug

# 150
  • Мнения: 3 094
Не,не съм на диета,но започнах много хляб май да консумирам.че затова питам Hug
ще се ориентирам към някой пълнозърнест или царевичен newsm78

Има един пълнозърнест "Слънце Луна", кръгъл като луна наистина:). Той е истински,  пълнозърнест е - не е боядисан като повечето хлябове и го има в диетичните магазини, но и някои бакалии го зареждат. Не е подут от подобрители и една филия наистина засища.

# 151
  • Мнения: 9 865
Бастет, благодарско! Не съм виждала този хляб. Да ви кажа толкова ми е полезна тази тема, че се чудя защо досега не сме направили тема за вегета и здравословни храни... Направо недоумявам.

# 152
  • Мнения: 3 094
Бастет, благодарско! Не съм виждала този хляб. Да ви кажа толкова ми е полезна тази тема, че се чудя защо досега не сме направили тема за вегета и здравословни храни... Направо недоумявам.

Ето направихме си - а аз направо се чувствам в свои води и ми е драго, че открих съмишленици Hug..........
а да ви кажа, ако някой не се е сетел много бързи супи за около 30 минути стават и със едни замразени миксове, има ги във фризерите на всички нормални магазини за хранителни стоки.....имат си всичко и чушки, и домати, и грах, и лук, и морков, и зелен фасул, и броколи - не е нужно практически нищо освен може би магданоз и някоя друга позправка да им се добави.....
друго, което се сещам натерулен шоколад за десерт, но четете етикетите, защото някои натурални, като Своге примерно, имат и сухо мляко и краве масло даже май, но вносните повечето са си ОК - нямат нито сухо мляко, нито краве масло......

# 153
  • Мнения: 1 416
Привет дами ето какво измислих за днес постни милинки -децата ги обужават и яхниика от леща с трушиика .А да ви кажа слепените бисквитки Фаворит -кафявите са постни

# 154
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Не,не съм на диета,но започнах много хляб май да консумирам.че затова питам Hug
ще се ориентирам към някой пълнозърнест или царевичен newsm78

Има един пълнозърнест "Слънце Луна", кръгъл като луна наистина:). Той е истински,  пълнозърнест е - не е боядисан като повечето хлябове и го има в диетичните магазини, но и някои бакалии го зареждат. Не е подут от подобрители и една филия наистина засища.

Сега излизам да понапазаря.дано го намеря този хляб.ако не го открия и Бонуса ще свърши работа Peace

Beth
,наистина е много полезна темата.
Благодаря още веднъж на всички за идеите Heart Eyes

# 155
  • Мнения: 1 416
Къде сте дами при мен промяна в плана постна пица ще се яде -много царевица ,растителен кашкавал доматки кисели краставички и много подправки .Лещата остава за утре няма начин така реши семейния съвет.Лека постна и усмихната вечер от мен   bouquet  bouquet  bouquet

# 156
  • Мнения: 9 865
Цвети, после да кажеш какъв е вкуса на този кашкавал като се опече, че аз още му нямам вяра. Mr. Green

# 157
  • Мнения: 1 165
Вчера и аз си взех един растителен кашкавал-мнооого вкусен, като масълце LaughingВчера наблегнах на салатките, днес смятам да си направя гъбки на фурната със зехтин и въпросното кашкавалче.

# 158
  • София
  • Мнения: 2 062
Привет от мен!
Вчерашното меню беше спагети с доматен сос, лук и броколи + подправки и един зеленчуков бульон. Чудничко стана!
За днес събирам инфо за нови постни рецепти!
Утре е Въведение Богородично - празник на християнското семейство. От утре може да се хапва и риба.
Поздрави на всички! Peace

# 159
  • Мнения: 2 922
Привет!
Аз снощи ядох препечени филийки бонус, намазани с авокадо  Crazy
Днес не знам какво да сготвя... Може би ориз - купих си един ориз на Крина - смесен дълъг и див, вари се в пакетчета. Или спанак с картофи.
Тиква със сигурност ще опека, обаче.

# 160
  • Мнения: 667
Аз снощи ядох препечени филийки бонус, намазани с авокадо
Авокадо, лимонов сок, чесън и сол, смляно в пасатора.... любимо някак си.

# 161
  • София
  • Мнения: 7 801
Момичета, запичайте растителното кашкавалче мъничко, защото става иначе гумен на вкус.

# 162
  • Мнения: 2 922
Авокадо, лимонов сок, чесън и сол, смляно в пасатора.... любимо някак си.

Да, чудесно даже  Peace

# 163
  • Мнения: 55
  Страхотни рецепти  Hug
Аз снощи сготвих прясно зеле, а за утре съм намислила нахут, малката го обожава, аз също.   bouquet

# 164
  • Мнения: 2 922
а за утре съм намислила нахут, малката го обожава, аз също.   bouquet

Какъв нахут купуваш и как го приготвяш? Имах и аз една рецепта интересна - трябва да я потърся..

# 165
  • София
  • Мнения: 2 062
Честит празник мили дами! Днес е Въведение Богородично! Празник на християнското семейство! Hug

# 166
  • Мнения: 55
Честит празник и от мен.  Hug Днес се разрешава риба, така че добър апетит. Аз лично не ям месо, така че не се вълнувам от това.
а за утре съм намислила нахут, малката го обожава, аз също.   bouquet

Какъв нахут купуваш и как го приготвяш? Имах и аз една рецепта интересна - трябва да я потърся..

Купувам от пазара или от магазина на фирма "Хоуп", приготвям го по рецептите за боб и грах и в двата варианта е вкусно и много полезно.  Peace

# 167
  • Мнения: 234
Привет на всички мами! Да се включа и аз.Постя вече няколко години,но като че ли този път /поне за сега/ ми е по-лесно.А и е чудесно да има с кого да споделиш .

# 168
  • Мнения: 3 094
Здравейте и честит празник!
Днес ще правя ориз на фурна с чушки, гъби, домати, маслини, праз и тиквички...........с подправки естествено Simple Smile

# 169
  • Мнения: 958
Днес-риба,давайте идеи,хапнах на обяд салата с риба тон,за вечеря се двоумя за семейството може би скумрия на фурна с домати  newsm78

# 170
  • София
  • Мнения: 2 062
Аз чакам мъжО да донесе някой лаврак. Мятам го на леко намазан със зехтин оребрен тиган и става приказно. Разбира се, слагам му разни подправчици. За гарнитура  - зеленчуци на пара.

# 171
  • Мнения: 667
Днес е екадаши.
Така че глад.

# 172
  • Мнения: 958
Днес е екадаши.
Така че глад.
Виж какво намерих http://www.dar-center.com/article/?article=357,не е днес  newsm78

# 173
  • Мнения: 667
Нищо не разбрах от този сайт.
Днес е. Категорично.
http://utopianvision.co.uk/services/ekadashi/
Новолунието беше на 10.11.

Последна редакция: ср, 21 ное 2007, 17:22 от SafeHeaven

# 174
  • Мнения: 9 865
Точно днес съм съвършено сама, а уважавам този ден.
Вчера не можах да устоя на 2 парчета пушена херинга. Вкусно беше.
Днес съм на салата зеле+моркови+краставица (настъргани) - свежичко е.

# 175
  • Мнения: 3 094
Точно днес съм съвършено сама, а уважавам този ден.
Вчера не можах да устоя на 2 парчета пушена херинга. Вкусно беше.
Днес съм на салата зеле+моркови+краставица (настъргани) - свежичко е.

Честит ти празник специално за теб! И да не се чувстваш сама...за изкушението споко - другия път ще му устоиш:)

# 176
  • Мнения: 1 165
Момичета от кога до кога можем да консумираме риба? Според тази таблица тук-http://www.pravoslavieto.com/calendar/CalendarPost/index.htm излиза , че досега е имало дни, в които съм можела да хапвам риба. Нещо се обърках. newsm78

# 177
  • Мнения: 958
И аз се обърквам,затова ям риба само на Цветница,за пръв път си позволявам на вчерашния ден  newsm78

# 178
  • Мнения: 2 922
Момичета от кога до кога можем да консумираме риба? Според тази таблица тук-http://www.pravoslavieto.com/calendar/CalendarPost/index.htm излиза , че досега е имало дни, в които съм можела да хапвам риба. Нещо се обърках. newsm78

И аз точно тази таблица имам.

# 179
  • София
  • Мнения: 7 801
И аз се обърквам,затова ям риба само на Цветница,за пръв път си позволявам на вчерашния ден  newsm78

И аз си позволих рибка вчера за първи път, предишните дни си хапвах зеленчуци, плодове и варива.

# 180
  • Мнения: 3 094
Момичета от кога до кога можем да консумираме риба? Според тази таблица тук-http://www.pravoslavieto.com/calendar/CalendarPost/index.htm излиза , че досега е имало дни, в които съм можела да хапвам риба. Нещо се обърках. newsm78


Аз знам, че можете да си позволите риба само на никулден през коледния пост.

# 181
  • Мнения: 1 165
Аз знам, че можете да си позволите риба само на никулден през коледния пост.
И аз така знаех, но вчера мъжът ми изрови тази таблица(какво ли не прави гладът Mr. Green) и според нея излиза друго...

# 182
  • София
  • Мнения: 2 062
В началото на темата аз и други момичета сме пускали постове за това от кога се разрешава риба по време на коледния пост - от 21 ноември до 20 декември е разрешено хапването на риба. Ето и един линк с по- точно описание на видовете пост и разрешените храни:http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#1

Поздрави на всички! Peace

# 183
  • Мнения: 3 094
В началото на темата аз и други момичета сме пускали постове за това от кога се разрешава риба по време на коледния пост - от 21 ноември до 20 декември е разрешено хапването на риба. Ето и един линк с по- точно описание на видовете пост и разрешените храни:http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#1

Поздрави на всички! Peace

Мерси - ама аз съм вегетарианка - интересуваме само кога сиренце се похапва:)))

# 184
  • Мнения: 2 922
Мерси - ама аз съм вегетарианка - интересуваме само кога сиренце се похапва:)))

 Laughing
На 25 декември е разрешено.

# 185
  • Мнения: 3 376
Напоследък си правя следните питки,само това ми се яде:
ръжено или пълнозърнесто брашно,слагам съвсем малко пикантина за вкус,сусам  и малко зехтин понякога,вода.Замесвам и ги правя дебели около 1 см,дори и по-малко.Пека ги в загрята фурна,много бързо стават и на мен лично са ми много вкусни.

Дадох на една приятелка да занесе в тях и са я пратили на обучение при мен,че не успяла да ги направи днес  Laughing Та утре идва да месим  Mr. Green

# 186
  • Мнения: 958
Днес-прясно зеленце на фурна с домати   chef

# 187
  • Мнения: 3 094
Утре грах яхния Simple Smile

# 188
  • София
  • Мнения: 7 801
Днес - тиква с мед.  Wink

# 189
  • Мнения: 3 094

А снощи моят човек направи вегетарианска пица с тофу, домати, чушки, гъби, кисели краставички, 2 вида сосове готови, мъслини и въпросния растителен кашкавал и тиквички......с готови блатове обаче:).

# 190
  • Мнения: 3 094

А снощи моят човек направи вегетарианска пица с тофу, домати, чушки, гъби, кисели краставички, 2 вида сосове готови, мъслини и въпросния растителен кашкавал и тиквички......с готови блатове обаче:).

маслини:)

# 191
  • София
  • Мнения: 7 801
Вчера експериментирах и направих следната салата - червено цвекло, соеви кълнове, кисела ябълка и растителен кашкавал, много вкусна стана.


# 192
  • Мнения: 498
Аз искам да питам в дните,които е позволена риба може ли да се ядът и ролца от раци?

# 193
  • Мнения: 958
Le Plaisir,може,те са си риба,но може и всички морски деликатеси bouquet
Иля,в момента си хапвам салата,подобна на твоята-червено цвекло,настъргана ряпа с морков,зеле и морков,краставичка и домат и соеви кълнове,като се подреди в чинията на ивички става и много красиво освен че е много вкусно   chefПосле нека някой да ни жали,че не ядем,защото постим Joy

# 194
  • Мнения: 498
Аз за в работата си взимам една с тофу и зеленчуци,че ми е най-удобно,а и е вкусна.

# 195
  • Мнения: 1 165
Само маслини?Леле как издържа...

# 196
  • София
  • Мнения: 7 801

А снощи моят човек направи вегетарианска пица с тофу, домати, чушки, гъби, кисели краставички, 2 вида сосове готови, мъслини и въпросния растителен кашкавал и тиквички......с готови блатове обаче:).

маслини:)

Аталанта , Bastet си поправи грешката, иначе си е хапнала.  Wink

# 197
  • Мнения: 3 094

А снощи моят човек направи вегетарианска пица с тофу, домати, чушки, гъби, кисели краставички, 2 вида сосове готови, мъслини и въпросния растителен кашкавал и тиквички......с готови блатове обаче:).

маслини:)




Аталанта , Bastet си поправи грешката, иначе си е хапнала.  Wink


А пост не значи глад Laughing

# 198
  • Мнения: 1 014
Много се радвам, че макар и късно открих тази тема. За четвърти път постя и се чувствам ок. Истински ми липсват само млечните, месото - не особено.
Искам да кажа на тези, които постят с цел пречистване на организма - избягвайте промишлените храни, като например готовите супи - в тях има толкова химия, че ефекта от пречистването може напълно да се неутрализира.
А относно вкусното хапване по време на пости - страхотно стават картофките на фурна със зехтин, копър и чесън, нооо има голяма опасност от преяждане  Wink

# 199
  • Мнения: 1 165
На обяд-варени картофи, довечера- постна яхния.
azira и на мен ми липсват млечните продукти и най-вече киселото мляко. Месото въобще не ме блазни, даже от известно време обмислям окончателно да спра консумацията му, но ще видим.

# 200
  • Мнения: 409
Много се радвам, че открих темата. Записваме се семейно, ние постим за първи път Peace

Днес, хапвахме картофи и гъби на фурна със зехтин.
Вечерта, ще имаме гости и ще наблегнем на салати + ... леща  Laughing Странна ще е трапезата, но приятелите ни знаят че постим и ще се съобразят с това. Mr. Green

# 201
  • София
  • Мнения: 2 062

Вечерта, ще имаме гости и ще наблегнем на салати + ... леща  Laughing Странна ще е трапезата, но приятелите ни знаят че постим и ще се съобразят с това. Mr. Green

И ние посрещахме гости миналата седмица с постни ястия, но не мисля, че ни им харесаха. Всичко се излапа. А сушените плодове, ядките и др. лакомства за десерт буквално ги ометоха. Децата се радваха най-много на тези неща. Приятелите, които ни гостуваха изведнъж осъзнаха, че никога не са обръщали внимание на тези вкусни и полезни неща и не им е хрумвало дори да си купуват такива. Те са хора, които не постят, но...оцениха по достоинство постната храна!

# 202
  • Мнения: 9 865
Истина е за сухите супи и понеже предложението беше мое искам да подчертая отново - супите НЕ за постоянна, ежедневна харана, а просто когато нямаме време, бързаме, а трябва да се яде нещо.
Днес стъргах ряпа и моркови, но честно казано ми стана лошо от въпросната салата. Имате ли идея защо?

# 203
  • Мнения: 958
Днес стъргах ряпа и моркови, но честно казано ми стана лошо от въпросната салата. Имате ли идея защо?
Изстиска ли хубаво ряпата,или може да не си яла достатъчно през целия ден и да няма връзка с ряпата newsm78
Аз изкарах вчера един ден на жито,днес продължавам,чувствам се страхотно,едно ми е  лекичко,хубавичко,дано така да е до края  Praynig

# 204
  • Мнения: 3 094
Истина е за сухите супи и понеже предложението беше мое искам да подчертая отново - супите НЕ за постоянна, ежедневна харана, а просто когато нямаме време, бързаме, а трябва да се яде нещо.
Днес стъргах ряпа и моркови, но честно казано ми стана лошо от въпросната салата. Имате ли идея защо?

япата е много мощно средство за почистване на главно жлъчката и донякъде на черния дроб.....заради отделените токсини ти е гадно. ако не ядеш хляб или варива достатъчно почват да дразнят стомаха (отделят се токсините и чрез стомашния сок)

# 205
  • Мнения: 3 094
А вчера направихме средиземноморска погача - тесто, омесено със зехтин, по една идея сухи домати, маслини и гъби и подправки - чубрица, розмарин, мащерка, риган, черен и червен пипер, кимион, кардамон и кориандър.

# 206
  • Мнения: 409
Блондинка в книжарницата и нашите гости бяха очаровани от постната вечеря Peace За Великден, може да се увеличим тайфата постещи  Laughing На нас не ни липсват млечните продукти и месото ... странно, но факт  Shocked

Bastet, дай рецепта на тази средиземноморска погача? Как се прави тестото и кое, кога се слага, на колко се пече и т.н.?  Wink

# 207
  • Мнения: 3 094
Блондинка в книжарницата и нашите гости бяха очаровани от постната вечеря Peace За Великден, може да се увеличим тайфата постещи  Laughing На нас не ни липсват млечните продукти и месото ... странно, но факт  Shocked

Bastet, дай рецепта на тази средиземноморска погача? Как се прави тестото и кое, кога се слага, на колко се пече и т.н.?  Wink

Тестото е готово, купено от магазин. Прибавям към него позправките и допълнителните продукти и доомесвам. Пека първо на маскимална степен - като се вдигне и хране коричка, после намалявам.

# 208
  • София
  • Мнения: 2 530
 Здравейте дами. Ето ме и мен, поста, но нямах време за писане.

# 209
  • Мнения: 3 094
Снощи правихме 2 салати. Едната зеле, моркоми и ряпа със соева майонеза, куркума и джинджифил. Другото хумос със зехтин, лимонов сок, копър, чесън, кромид лук (нямахме магданоз, иначе и от него се слага), черен и червен пипер, кимион и кориандър....Иначе имахме и соеви кремрирши и тофу с хляб "Слънце-Луна".

# 210
  • Мнения: 1 165
Вчера си взех готови соеви кюфтета-брррр..., въобще не ми харесаха. Соевото сирене също се оказа, че не ми е по-вкуса.За кълновете обаче съм на друго мнение-много ми допадат. Има ли някоя от вас, която е отслабнала? При мен няма такъв ефект, а ми се искаше Crossing ArmsНо, така ще е -като наблягам основно на хляб и картофи Mr. Green

# 211
  • Мнения: 1 014
Bastet, какво е това "хумос"?

# 212
  • Мнения: 9 865
хумус се пише, но и аз нямам идея какво е, това което се яде.
По принцип хумусът е най-плодородната съставка на почвата, образува се от изгнили органични... Но ще чакам Бастет за по-добро обяснение.
Казвате, че ряпата премахва токсините... верно? Не съм знаела, много тежко ми стана, честно, може би защото стоях гладна цял ден, а после...
Аз не съм отслабнала, но не съм и очаквала, то хляб, картофи и варива...

# 213
  • Мнения: 1 014
Е, и аз знам какво е хумус, ама не знам да става за ядене. Peace

# 214
  • Мнения: 3 094
хумус се пише, но и аз нямам идея какво е, това което се яде.
По принцип хумусът е най-плодородната съставка на почвата, образува се от изгнили органични... Но ще чакам Бастет за по-добро обяснение.
Казвате, че ряпата премахва токсините... верно? Не съм знаела, много тежко ми стана, честно, може би защото стоях гладна цял ден, а после...
Аз не съм отслабнала, но не съм и очаквала, то хляб, картофи и варива...


хумУс и хумОс са две различни неща:))).така че това, което се яде се пише хумос. хумОсът е традиционна арабска (оринталска) паста/пастет, коята е приготвена от смлян варех нахут/страгали. А хумУсът е органично вещество в почвата (вследствие на разлагането на биологични видове), която я прави продородна..Тъй че ядем хумОс за щастие, а не хумУс.Simple Smile))))

# 215
  • Мнения: 1 014
Е, това е нещо интересно, дали прилича на фалафела, доколкото знам и той е от нахут? На мен вече ми е трудно да измислям постни  манджи, направо ми писна от лютеница и маслини. Ще взема да пробвам да приготвя тази салата, виждала съм да продават нахут, но така на готова паста - не.

# 216
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз го знам като Хомос и е много вкусно,наистина WinkЕто една рецепта:

Хомос

1 ч. ч. нахут; 1/2 ч. ч. тахан; няколко скилидки чесън; лимонов сок; сол; червен пипер

1. Нахутът се слага в тенджера, залива се с вода и се сварява добре (в съда трябва да остане малко вода).
2. Свареният нахут се пасира, като се подправя с лимонов сок, сол на вкус, чесън и червен пипер.
3. Ако е необходимо, се добавя още вода, така че сместа да стане мека и пухкава.
4. След това се прибавя таханът и се разбърква, докато се поемане изцяло. Хомос се поръсва с червен пипер и се сервира.

А за постенето-постя от началото на постите и вече ми е много лесно.Изобщо не се изкушавам от меса и сирена,за разлика от първите дни Laughing
В Готварските рецепти има много хубава тема със страхотни рецепти за постещи WinkСигурно сте попадали на тях.
Рецепти 1
Рецепти 2

# 217
  • Мнения: 9 865
Бастет, не си развалай настроението с правопис. Аз пък бях си нафантазирала, че хумОсът който се яде е някакъв подобен на тоя в почвата и нищо чудно да има някъде по света хора и пясък да ядат. Та затова мислех, че е с У. Но сега вече ще знам, няма да се излагам.

# 218
  • Мнения: 3 094
Е, това е нещо интересно, дали прилича на фалафела, доколкото знам и той е от нахут? На мен вече ми е трудно да измислям постни  манджи, направо ми писна от лютеница и маслини. Ще взема да пробвам да приготвя тази салата, виждала съм да продават нахут, но така на готова паста - не.

Във всички диетични магазини я има.

# 219
  • Мнения: 3 094
Бастет, не си развалай настроението с правопис. Аз пък бях си нафантазирала, че хумОсът който се яде е някакъв подобен на тоя в почвата и нищо чудно да има някъде по света хора и пясък да ядат. Та затова мислех, че е с У. Но сега вече ще знам, няма да се излагам.

Не, няма такова нещо:))))).Ама викам да не вземе някой загладнял да си напълни с пръст устата - шегичка:))). А инак правописът е много важен - лошото е , че на мен понякога ми блести клавиатурата и използвам съседни бутони и стават едни....все още като пиша гледам клавиатурата Embarassed

# 220
  • Мнения: 3 094
Ох, забравих! Ама май бях споменала в началото на темата за диетичните магазини, които знам. Знам един на Шишман, срещу аптека Ремедуим горе-долу; един друг на пресечка на Иван-Асен, улицата, която е зад Райфайзен банк; и един на Дунав май беше близо до кръстовището с Дондуков, в посока към Сточна гара

# 221
  • Мнения: 409
Bastet, благодаря за рецептата Hug средиземноморската погача със зехтин, стана много вкусна   chef

# 222
  • Мнения: 3 094
Bastet, благодаря за рецептата Hug средиземноморската погача със зехтин, стана много вкусна   chef

Моля! Днес - утре мисля да правя леща.

# 223
  • Мнения: 351
 И аз да се запиша Grinning.

 От доста години спазвам и Коледните и Великденските пости. Последните години ги пропуснах, понеже първо бременях, после кърмих 1,6г... и чак сега мога спокойно да се отдам на боба, ориза и филиите с лютеница   Laughing.
 Аз съм от тези "постаджийки", които обикновено са с няколко килца отгоре в края на постите. Винаги си казвам, че ми е за последно, че не е полезно да се лишаваш от месо и особено от млечни продукти, но като стане време за пости и ... не знам какво ми става newsm78, просто ми е гадно да се тъпча с пържоли Confused.

 Хайде, да на ставам много подробна, ще следя темата Peace.

# 224
  • Мнения: 9 865
Вчера готвих леща, днес я доизядохме и съм малко обезсърчена, чудя се какво да готвя.
Много обичам броколи с масло, но трябва да го измисля с нещо друго... например растителна готварска сметана, става ли?

# 225
  • Мнения: 3 094
Лещата отпадна от проекто-менюто, но правихме зеленчукова супа с фиде, постен гювеч на фурна и задушен (с растителен маргарин) спанак. Спанакът го правя с черен и червен пипер, чесън и днинджифил. Дъщеря ми искаше баница с локум и мисля другата седмица да я зарадвам.

# 226
  • Мнения: 351
 И аз искам баница с локум newsm22. Я кажтете как се прави!

# 227
  • Мнения: 205
И ние с мъжа ми постим от няколко години. Но тази година за първи път ми се налага да готвя Simple Smile
Ето една-две рецепти, които опитах и не бяха лоши:
Картофи с праз и печени чушки - картофите се варят нарязани на кубчета, отделно се задушава праза с червените чушки, слага се и малко брашно и каквито подправки ви допадат. като са готови картофите се слагат в тава, отгове празовата смес и се пече за малко, а може да се настърже растителен кашкавал отгоре Simple Smile
Много обичаме и спагети или паста със сос от домати, зехтин, растителна сметана, маслинена паста, гъби и риган Simple Smile

# 228
  • Мнения: 3 094
И аз искам баница с локум newsm22. Я кажтете как се прави!

Като всяка друга баница, т.е може да е вита, на триъгалници и прочие. Аз предпочитам вита, защото купувам локум, който е на ленти - пише, че е яблански, обикновено е завит в целофан и поръсен с кокосови стърготини. нарязвам го на тъпки и дълли ленти и допълнително го наръсвам с канела, ванилия, каранфил и индийски (мускатов) орех. Корите две по две намаслявам с олио или растопен растителен маргарин, завивам вътре локума, отгоре намазвам баницата с мазнина и пека във фурната като всяка друга баница.

# 229
  • Мнения: 958
Здравейте,мацки,Коледа наближава,дайте  рецепти за постни коледни сладки ,а може и соленки,солените панделки от бутертесто стават много хубави,но си мисля дали да не пробвам да направя някакви соленки с растителен кашкавал ,маргарин и ким  newsm78

# 230
  • Мнения: 247
Честит празник на сега студентстващите и бившите студенти! newsm24
Малко късно се включвам в темата за постенето, но все още има време до Коледа. И за постене и за съвети за постната коледна трапеза. Най напред да добавя нещо важно за баницата с локум - залива се със сироп като баклава, а ако в плънката сложите до локума и ядки, с каквито разполагате - въобще няма да сбъркате. Напротив!
А постенето с цел отслабване просто го забравете. Не се получава. По принцип постенето е изпитание и на духа, и на плътта, но много зависи каква е мотивацията да го правиш. Аз съм постила цял пост само веднъж, но го бях обрекла на нещо много важно за мен и затова не ми беше тежък. Иначе, който обича месце, сиренце и яйчица и се лиши от тези благинки 6-7 седмици, тежко и горко и на него и на околните. Аз ставам като оса. Затова от много години съм избрала по-мек вариант на постенето и го препоръчвам и на вас. Постя 2 дни в седмицата - сряда и петък. Много рядко съм нарушавала този пост. Чувствам се прекрасно и въобще не ми пречи, че другите в това време си хапват блажно. Ако някой реши така да пости, да има предвид, че петъка е малко труден ден за постене, защото обикновено тогава все има нещо - купон, гости, пътуване ... А пък нищо не пречи 1 седмица преди Великден и Коледа да се изкара на пост. Не е толкова дълго, че да набиваш тестени до пръсване.

# 231
  • Мнения: 3 094
Честит празник на сега студентстващите и бившите студенти! newsm24
Малко късно се включвам в темата за постенето, но все още има време до Коледа. И за постене и за съвети за постната коледна трапеза. Най напред да добавя нещо важно за баницата с локум - залива се със сироп като баклава, а ако в плънката сложите до локума и ядки, с каквито разполагате - въобще няма да сбъркате. Напротив!
А постенето с цел отслабване просто го забравете. Не се получава. По принцип постенето е изпитание и на духа, и на плътта, но много зависи каква е мотивацията да го правиш. Аз съм постила цял пост само веднъж, но го бях обрекла на нещо много важно за мен и затова не ми беше тежък. Иначе, който обича месце, сиренце и яйчица и се лиши от тези благинки 6-7 седмици, тежко и горко и на него и на околните. Аз ставам като оса. Затова от много години съм избрала по-мек вариант на постенето и го препоръчвам и на вас. Постя 2 дни в седмицата - сряда и петък. Много рядко съм нарушавала този пост. Чувствам се прекрасно и въобще не ми пречи, че другите в това време си хапват блажно. Ако някой реши така да пости, да има предвид, че петъка е малко труден ден за постене, защото обикновено тогава все има нещо - купон, гости, пътуване ... А пък нищо не пречи 1 седмица преди Великден и Коледа да се изкара на пост. Не е толкова дълго, че да набиваш тестени до пръсване.


Е на някои не ни тежи поста....просто сме си котанки, а не оси Laughing.

# 232
  • Мнения: 3 094
За книгата за постите днес включвам 2 неща - постно зеле на фурна (правя го с кисело, който не харесва да опита с прясно) и ориз с печурки, домати и праз.

# 233
  • Мнения: 55
Здравейте, аз ще добавя зелник /баница с кисело зеле/ и картофи с гъби и праз. Да ви е сладко.
Здравейте,мацки,Коледа наближава,дайте рецепти за постни коледни сладки ,а може и соленки,солените панделки от бутертесто стават много хубави,но си мисля дали да не пробвам да направя някакви соленки с растителен кашкавал ,маргарин и ким  newsm78
Може да направиш локумки, тиквеник, от бутертесто - сълзици или нещо такова бяха, баница с ябълки.   bouquet

# 234
  • Мнения: 98
аз също спазвам великденските пости , сега ми е първа година на коледни пости , но започнах доста късно

# 235
  • Мнения: 3 094
ей, постите ли още Wink.........ще удържим ли до края? Аз ще правя в неделя фалафели, кьопоолу и чушки, рълнени с елда

# 236
  • София
  • Мнения: 2 062
Постим, постим! Не се предаваме! Peace

# 237
  • Мнения: 958
ей, постите ли още Wink.........ще удържим ли до края? Аз ще правя в неделя фалафели, кьопоолу и чушки, рълнени с елда
Дай рецепта за фалафели,или ги купуваш,аз правя соеви кюфтета,но това,предполагам,е различно  Thinking

# 238
  • Мнения: 3 094
ей, постите ли още Wink.........ще удържим ли до края? Аз ще правя в неделя фалафели, кьопоолу и чушки, рълнени с елда
Дай рецепта за фалафели,или ги купуваш,аз правя соеви кюфтета,но това,предполагам,е различно  Thinking

Давам! Simple Smile
Има смляна смес (фалафелите се правят от нахутено брашно) пак в доетичните магазини - около 2 - 3 лева е кутийката. Видях тези дни, че има такава смес (но на друга фирма) в магазините Фамилия, само че доста по-скъпа - 8 лева, въпреки че ми се вижда количеството едно и също. Та към тази смес има упътване какво се пирбавя - вода в определено съотношение и подправки. Аз слагам нарязани на дребно копър, магданоз, кромид лук и чесън. Тази готова смес от магазина има подправки, но аз си добавям допълнително. По принцип се слагат черен и червен пипер, кардамон, кориандър и кимион. Може да се добави и бахар. Офирмят се кюфтенца и се пържат. Познасят се със салата или картофено пюре, наръсани с лимонов сок.

Добър апетит! Grinning

# 239
  • Мнения: 958
Bastet,благодаря ти,ще ги пробвам  Hug

# 240
  • Мнения: 1 313
И аз така приготвям фалафелите, но от сварен нахут. Добавям освен изброените съставки и малко моркови.

Общи условия

Активация на акаунт