И Нова Година наближава...

  • 17 198
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 034
и аз за поредна година се чудя какво да сготвя  newsm78 със сигурност ще правя руска салата - часовник и снежен човек от млечна салата. ясни са също баницата с късмети и баклавата. иска ми се обаче да направя нещо по-специално за основно ястие, по възможност да не иска много висене в кухнята - със свинско или пилешко  Rolling Eyes и другото ми чудене е за пита - искам да направя хубава празнична пита - богата, ще я украся с фигурки разни, така че ви моля за предложения за основни ястия и за пити  Hug всякакви други също са добре дошли, разбира се!   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 546
ами ние НГ ще я караме предимно на купени работи от към салати, пити и т.н. за основно смятам да направя или пържоли, просто запечени в тавичка с малко бяло вино и за гарнитура картофено пюре и гъбен сос. или пък пържоли върху кисело зеле в гювеча - ред зеле, ред пържоли, докато свършат. има много хубави рецепти за комбинации от меса в гювеч, ако ти се играе. примерно - сарми, пилешко, наденица. или каквото ти дойде на ума.
ще следя и аз, може да открадна някоя идея  Grinning

# 2
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Мисля да направя баклава, сладки, а за вечерята печено , салати поне 2-3 вида, но ще следя рецептите. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 508
Хубава темичка  Peace
Ние ще сме на гости и ще си разделим готвенето. Мисля да направя пържоли в гювеча с гъби вино и топено сирене, за другите неща още не сме уточнили менюто.

# 4
  • Мнения: 3 034
момичета, нямам гювеч тук за огромно съжаление  Sad мога ли с йенска тенджера да го заместя?  newsm78 и ако може да ми кажете за пържоли гъбен сос как правте и изобщо рецепти да дадете, мисля и аз нещо такова - печено месо някакво, но не измислям нищо по-така  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 5 001
момичета, нямам гювеч тук за огромно съжаление  Sad мога ли с йенска тенджера да го заместя?  newsm78 и ако може да ми кажете за пържоли гъбен сос как правте и изобщо рецепти да дадете, мисля и аз нещо такова - печено месо някакво, но не измислям нищо по-така  Rolling Eyes
Може в йенската разбира се.И аз преди да си купя гювеч правих всичко в йената и пак си става...

# 6
  • София
  • Мнения: 508
Става и в иенска  Wink
Аз го правя така - най отдолу ред пържоли, ред топено сирене, гъби, магданоз по желание, нарязан чесън на шайби пак по желание, сол и черен пипер и малко соев сос и така докато свършат продуктите. Заливам с чаша вино - независимо бяло или червено и пека. А ако обичате бял сос може да слагаш и по една две лъжици сметана между редовете.
А пържолите и гъбения сос ги правя отделно. Пека пържолите на фурна с подправка барбекю на пикантина и малко бира. А за гъбения сос запържвам гъби в масло и слагам една гъбена крем супа разтворена в половината вода от това което пише на опаковката  Laughing това е мързеливия начин. Ако нямам супа пак запържвам гъбите в масло заедно с една много ситно нарязана глава лук, слагам една две супени лъжици брашно и разреждам със гъбен бульон при неперекъснато бъркане. Ако се притесняваш да не стане на грашки предварително разтвори брашното в бульона. Слагаш сол и черен пипер и бон апети   chef

# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
 И аз ще ви предложа една изпитана рецепта в гювеч, която винаги приготвям по празници. За целта са нужни около 500гр. гъби, 500гр. руска салата, 1 буркан печени чушки, кисели краставички, пържоли, топено сирене, кашкавал, 2 кренвирша, царевица. Гъбите се почистват и се нарязват на едро, след което се запържват леко в малко мазнина. След това в гювеча се слагат всички продукти като може на пластове или омесени. Най отгоре са топеното сирене и настъргания кашкавал. Ястието е много вкусно и винаги го приготвям когато има повод (задължително на нова година) защото всички вкъщи го обожават. Единствения минус е че излиза малко скъпичко, около 20 лв. Забравих да кажа че се пече около 40 мин. при 250 градуса и малко преди да се извади се маха капака за да се запече кашкавалът. Приготвя се бързо и е много вкусно.  chef

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
 А сега и за питката. Аз правя ето тази: 1 пакетче мая но не суха се размива в 500мл. топла вода и се добавя брашно на око да стане рядка каша + 1ч.л. захар. Оставя се така 30мин. на топло да втаса и се прибавят 3 яйца малко сол и брашно меси се докато стане меко тесто, след това тестото се разделя на 3 равни части, всяка от тях се разточва и се намазва обилно с маргарин, слагат се една върху друга и се разтеглят за да се оформи кръг, нарязва се като торта на триъгълници и се навива всеки поотделно. Тавата също се намазва добре с маргарин. В средата се поставят прави 3 рулца а останалите се нареждат около тях, накрая се намазва с разбит жълтък. оставя се да втаса отново на топло и се пече при 200градуса. отгоре с тесто може да се оформи украса по желание. Бон апети  chef.

# 9
  • Мнения: 3 861
Баница с късмети
Погача, ето линк Питка-Хризантема , вълшебна е!
Птича салата
Снежанка
Капама
Ще извадя малко камбички, ммммм...
Баклава или торта, още не съм решила

за това се сещам на прима виста  Grinning

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 20:23 от доня КОПРИВА

# 10
  • Мнения: 3 034
nadia*, това първото много апетитно ми звучи! с всякакво месо ли става или по-добре котлет или пилешка пържола примерно?   bouquet за гъбения сос хич не се бях сетила с гъбена супа, добре че питам  Laughing

poli_85, руската салата и тя ли в гювеча се пече?  newsm78 а тук няма друга мая освен суха, не може ли питката с нея все пак да я направя? благодаря   bouquet

доня КОПРИВА, тази погача е наистина страхотна!!!  #Crazy сега пак ще разуча, че нещо май не схванах за рязането на тестото  newsm78

# 11
# 12
# 13
# 14
# 15
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
Да и руската салата се пече в гювеча.Така става сочен. А за питката е препоръчително, аз лично не харесвам сухата мая. Горещо ти препоръчвам да опиташ гювеча.

# 16
  • Мнения: 2 774
Печен свински бут или врат,не сме решили още(нали и половинката трябва да си каже с какво иска да изпрати старата и да посрещне новата година ).Печени гъби,баница с късмети,салати някакви ,плато със сухи мезета,торта,меденки,агнеси(мъжлето ги обожава).Засега това,има време още за дооформяне(усещам че изтървам нещо важно ,но не мога да се сетя какво  Thinking)

# 17
  • София
  • Мнения: 508
nadia*, това първото много апетитно ми звучи! с всякакво месо ли става или по-добре котлет или пилешка пържола примерно?   bouquet за гъбения сос хич не се бях сетила с гъбена супа, добре че питам  Laughing


С всякакво месо става вкусно  Grinning

# 18
  • Мнения: 3 034
pepika , няма за какво  Hug само дето сега се замаях и се чудя коя да си избера, всички са страхотни!   Crazy

много ми се доправи (и дояде, де  Wink ) киевски котлет, има го в една от старите теми, а от едно време все си го поръчвах по ресторантите, май ще взема да направя една репетиция  Joy също се замислих за разните рула от месо, те и красиви стават  newsm78 може би нещо със съставки като тези за вашите гювечи - гъби, кисели краставички, майонеза или топено сирене, и после на руло и да се запече  newsm78

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ще правя задължително руска салата и салата снежанка, баница с късмети. Питка сигурно ще купя, че хич ме няма в месенето. Предястие ще ми бъде

Зеленчукова торта със свински хапки

700гр. свинско месо
2 средно големи патладжана
1тиквичка
3 картофа
4-5 твърди домата
1 връзка магданоз
2к.ч.ориз
1ч.ч.олио, сол
Всички зеленчуци се нарязват на колелца 0.5 см и се изпържват, като се внимава да не се разкашкат. Месото се нарязва на малки хапки колкото орех и се начуква. Подреждането на продуктите става в дълбок съд(йена може) в следната последователност:
Най отдолу посолените месни хапки, следва пласт картофи, поръсва се с магданоз и сол, пласт патладжани пак се поръсва с магданоз и сол, тиквички поръсва се отново с магданоз и пласт домати на филийки. В същият ред се повтаря подреждането на останалите зеленчуци, като най отгоре за "капак" се нанася предварително сварения в леко подсолена вода ориз. Тортата се долива с половин чаена чаша топла вода, захлупва се и се оставя да ври на средно силен огън. Не се бърка!
Готова е останала на мазнината си.
Съвсем изстинала тя се обръща внимателно в подходяща плитка чиния или тавичка.
Сервира се нарязана на триъгълни порции.

За основно ястие мисля да е скара. Десерта ще е торта, но не съм решила точно каква.

# 20
  • Мнения: 4 546
аз пържолите ги правя отделно от гъбения сос. пържолите - в тавичка с малко вино и под фолио. гъбения сос - брашно, вода, маргарин, вода. и гъби  Grinning

# 21
  • Мнения: 3 034
сетих се, че в руската салата са големички парчетата картофи и за часовник доста неравно ще стане и изнамерих от старите теми тези две идеи за часовник:

sneji_

Ето една рецепта за новогодишна солена торта часовник: Редя ги така
1. блат от картофено пюре
2. ситно накъсано сварено пилешко месо,разбъркано с майонеза
3.картофено пюре
4. нарендани кисели краставички
5.картофено пюре
6. нарендани сварени яйца
7.картофено пюре
Най-отгоре пиша цифрите на часовника с майонеза и слагам стрелки от ивички морков, кото сочат 12 часа.

 
Honda

НОВОГОДИШЕН ЧАСОВНИК

Необходими продукти

1 кг картофи
3 бр. яйца
3-4 бр. кисели краставички
1 бр. червена чушка
50 г грах
250 г майонеза
маслини
сол

Картофите се сваряват, обелват и намачкват. Прибавят се твърдо сварените и нарязани или настъргани яйца, ситно накълцаните кисели краставички, майонезата и сол на вкус. Сместа се разбърква добре, изсипва се в голяма чиния и се украсява като часовник - от нарязаните на лентички маслини се правят цифрите (римски), от чушката се взимат 2 тънки резенчета с различна дължина - за стрелките, като се разполагат, така че часовникът да сочи 11:50, а за рамка се нареждат зрънца от сварения грах.
 
 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Тази година и аз се изкушавам да използвам гювеча, да го напълня още по обед и да го забравя във фурната. Имам обаче един проблем: вечерта ще сме у нашите на по-широко и не знам как ще замъкна гювеча там  Thinking

Иначе правя една бисквитена торта от предните дни.

Иска ми се и да пробвам нови салати тази година. Нещо различно от руска и снежанка. Дайте идеи!

# 23
  • Мнения: 3 034
аз ще правя една от тези двете горе, защото не са руска и млечно-сиренена, вместо снежанка  за снежния човек  newsm78

сега се чудя за киевския котлет как да го докарам, че малко сложничко ми се вижда  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 3 034
аз май реших да правя две пълнени неща - за по-красиво  Hug

ето такива болярски кюфтета, но ще ги пека в тава, не пържени:

Болярски кюфтета (от форум Гответе с мен)

1,2 - 1,5кг кайма
150 гр галета (разбъркана в
150гр кисело мляко
1 ч л сода за хляб (угасена в млякото)
50мл вино
1 глава ситно нарязан лук
1 яйце
подправки (общо 1 с л ) - кимион, черен и бял пипер, чубрица, майорана, лют червен
сол на вкус

1 връзка магданоз
200гр кашкавал
300гр гъби

брашно за овалване на кюфтетата

Приготвяне:

* Каймата се омесва с всички продукти, покрива с фолио/торбичка и прибира в хладилник за около час
* Гъбите се измиват, нарязват на ситно и задушават в малко вода (в микровълновата) за около 5-6 мин.
* магданоза нарязва на ситно; кашкавала на дебели ивици
* От каймата се правят топки, големи колкото 2-3 нормални кюфтета.
* Овалват се в брашното, сплескват се на едната длан и поставят на едната половина 1 лъж. от гъбите, 1 лъжица магданоз и парче кашкавал
* Другата половина се обръща върху тази, дооформя хубаво с ръце, така че да не се вижда пълнежа и пържи в загрята мазнина на не много силен огън (да може плънката да се задуши добре)

и картофено руло по някоя от тези рецепти:

Първи вариант
Продукти:1,200картофи,3бр.яйца,50гр.брашно,50гр.галета,50гр.кашкавал
5гр.сол
за плънката:50гр.прясно масло,100гр.лук,300гр.пресни гъби,печени червени чушки,3яйца,1 връзка магданоз,чер.пипер и сол на вкус
за намазване на рулото:50гр.кашкавал,25гр.галета,1бр.яйце,50гр.прясно масло.

Приготвяне:Картофите се сваряват,обелват и пасират.Омесват се с яйцата,брашното,галетата,настъргания кашкавал и солта.Сместа се разстила върху намокрена кърпа на пласт с дебелина 1,5см.Върху картофения пласт се поставя плънка от дребно нарязания лук,гъбите на филиики,задушени в част от маслото и смесени с нарязаните чушки и твърдо сварените яйца,магданоз,сол и черен пипер.С помоща на кърпата пласта се навива на руло.Поставя се в тавичка,така ,че ръба да остане отдолу./По желание още в началото сместа може да се разпредели на няколко броя рула/.Намазва се с разбитото яйце,поръсва се с кашкавал и галета,полива се с разтопено масло и се пече във фурна.Готовото руло се нарязва на парчета около 3см.

Втори вариант
Продукти за рулото:
1 кг картофи
2 яйца
около 80 г масло
3 суп. лъжици галета

Продукти за плънката:
200 г бекон

1 по-едра глава лук
250 г гъби
150 г настърган кашкавал
150 мл сметана за готвене
чер пипер
сол
2 или 3 яйца
4 кисели краставички

Приготвяне:

Картофите се сваряват и се намачкват с вилица. Добавят се маслото, яйцата, галетата и се замесват, както се меси кайма. Разстила се върху намаслено фолио като кора с дебелина 1.5 до 2 см. За да се оформи по-лесно, ръцете се потапят в купа с вода.
Лукът, нарязан на ситно, беконът – на кубчета, гъбите – на филийки, се запържват в сгорещена мазнина до готовност. Добавят се сметаната, солта, черният пипер и пърженето продължава докато се изпари излишната мазнина и сосът се сгъсти.
Готовата плънка се изсипва върху приготвената картофена кора и отгоре се подреждат сварените и обелени яйца и нарязаните на ленти кисели краставички. С помощта на фолиото, рулото се завива, посипва се с галета и се пече 30-40 минути в предварително загрята умерена фурна. Когато галетата придобият златист цвят, върху рулото се поръсва настърганият кашкавал и се връща във фурната, колкото да се разтопи кашкавалът. реклама
Изчаква се да се охлади, преди да се нареже.

нещо такова ми се върти в главата  newsm78 ако имате други изпитани рецепти за кюфтетата или рулото, моля пишете!   bouquet

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Новогодишният часовник ми се струва , че е лесен за приготвяне, вкусен и ефектен. Ще го направя за празника.

# 26
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 817
Здравейте. И аз мислех да пусна подобна тема Laughing
Ще се събираме с приятели на Нова година и трябва да уточняваме менюто, защото нас няма да ни има до 29-ти. Ще бъдем около 8 човека. Мгого бих искала да си направим капама, но мъжете ни доста си хапват и един 5 литров гювеч не знам дали ще им стигне. Чудя се дали да не направим част от месото в гювеча Thinking

# 27
  • Мнения: 3 034
Новогодишният часовник ми се струва , че е лесен за приготвяне, вкусен и ефектен. Ще го направя за празника.

и на мен така ми се струва, обаче искам да го направя изправен и мисля повече сирене да сложа в сместа, да го държи прав  newsm78 ако някой го е правил, моля да сподели как   bouquet

Miriel , 5 литра не е ли доста големичък гювеч?  newsm78 пък и то има и доста други неща за ядене, не е само това все пак   Thinking

# 28
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Мгого бих искала да си направим капама, но мъжете ни доста си хапват и един 5 литров гювеч не знам дали ще им стигне. Чудя се дали да не направим част от месото в гювеча Thinking
Наистина може да не ви стигне гювеча - по принцип правилото е колкото хора сте толкова да са и литрите - демек за 8 човека ви трябва поне 8 литров гювеч ... ама това е принципа а вие ще ядете и много други неща така че може и да не е проблем.

# 29
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
да се запиша, въпреки че за Нова година ще сме на ресторант, но все пак и на другия ден се празнува

# 30
  • Мнения: 3 034
пускам две любими мои пуешки рецепти за тези, които ще сервират пуйка на Нова Година   chef и двете за изпробвани  Peace

Печена пуйка с домати, талиатели и сос песто
1 кг филе (бяло месо) от пуйка
1 ч.ч. (200 мл) зехтин
400 г дребни домати (или от консерва ако съвсем няма начин да вземете пресни)
2 скилидки чесън
200 г талиатели
1 връзка магданоз
1/2 връзка босилек
30 г кедрови ядки
2 с.л. настърган пармезан
черен пипер
сол

 Едната скилидка чесън се счуква и се смесва със сол, черен пипер и 1 с.л. зехтин. Месото се намазва с тази смес и се оставя да престои 30 минути, за да се ароматизира. След това се слага в подходяща тава, залива се с 3 с.л. (30 мл) зехтин и се пече 20 минути в предварително загрята фурна при температура 200 С. Доматите се dobawqt I se peche wsichko oshte 10-15 min. измиват и се цепват отгоре на кръст. Нареждат се около месото и всичко се пече още 10 минути. Талиателите се сваряват в голямо количество подсолена вода. Магданозът и босилекът се измиват, подсушават се и се нарязват на ситно. Слагат се в хаванче и се счукват заедно с кедровите ядки, нарязаната скилидка чесън и 1 ч.л. сол. Добавят се пармезанът, останалият зехтин и малко черен пипер. Пуйката се изважда от фурната и се оставя да престои малко на топло. След това се нарязва на порции и се поднася с доматите, талиателите и соса песто.


Пуйка с бяло вино и гъби

1 бр. пуйка около 3 кг
4 с.л. (40 мл) олио
600 г пресни гъби
40 г масло
1 и 1/2 ч.ч. (300 мл) сухо бяло вино
2 с.л. брашно
2 с.л. (20 мл) лимонов сок
черен пипер
сол
 Измитата и подсушена пуйка се нарязва на порции, които се посоляват, поръсват се с черен пипер, овалват се леко в брашното и се запържват отвсякъде в растителното масло. Заливат се с виното, покриват се плътно с капак или алуминиево фолио и се задушават във фурната до омекване. От време на време месото се обръща и се полива с отделилия се сок. Гъбите се почистват, нарязват се на филийки, напръскват се с лимоновия сок, посоляват се и се задушават в маслото. След това се прехвърлят при месото и всичко се задушава още 10 минути. Задушената пуйка и гъбите се поднасят с ориз или картофи за гарнитура

# 31
  • Мнения: 3 830
За Нова Година:

Пилешки пържоли с топено сирене и гъби във виенско стъкло, руска салата, млечна салата, кекс с пълнеж, крем карамел, тиквеник и много ядки Wink

# 32
  • Мнения: 56
Момичета, моля Ви за рецепта за някое "по-засукано" мезе или салата.

# 33
  • Мнения: 572
и аз, мисля да наблегна тази година на салатките Simple Smile

# 34
  • Мнения: 56
Илетовп, аз всяга година правя "Руска салата", Салата "Снежанка", понякога "Кополу", а ти на какви салата смяташ да наблегнеш?

# 35
  • русе
  • Мнения: 140
Вижте какво намерих - http://www.mandja.com/index.php?option=com_content&task=view … =52&Itemid=66 - има интересни нещица. Иначе вкъщи и ние винаги правим капама за Нова година, много е удобно - приготвяш я от сутринта, следобед включваш фурната, а и гювечът  държи топло дълго време! Други вкусотии, които правя - салата-часовник / не я правя по рецепта, импровизирам с наличните продукти, за цифричките използвам парченца маслинки/ , баница с късмети, торта ит.н.

# 36
  • Мнения: 56
Стеф 77- ти си супер! Много ти благодаря! Hug Praynig  bouquet

# 37
  • Мнения: 3 034
ето тази баклава на Тина-Рина ще правя за Нова Година: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=243088.0

за болярските кюфтета реших да направя пълнеж от кашкавал, кисели краставички и задушени гъбки  Hug а картофеното руло ще го напълня с топено сирене, печени червени чушки и царевица. сега обаче се чудя отгоре да му слагам ли кашкавал да се запече, да не се бият вкусовете с топеното сирене, какво мислите?

stef77 , много хубав сайт!  Peace

# 38
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
На който не му се бели, кълца, стърже, пасира, навива и оформя в екцесии вместо да си почива, бих предложила една много лесна, ефектна и доста наяждаща рецепта за основно Grinning. Телешко месо brisket, това е едно плоско (около 3см) триъгълно парче много нежно месо (около килограм) от ребрената част на телето, се запържва леко от двете страни в тиган. Слага се в гювеч или голяма йена с капак, отгоре се слагат 2 глави лук на ивици, 1 пакет бейби моркови - около 300 гр., гъби по желание. Сол и черен пипер на вкус, всичко това се залива с доматен сок или разредено доматено пюре - да покрие съставките. Пече се на слаба до умерена фурна 4-6 часа. Става изключително  Peace.

# 39
  • Мнения: 3 034
момичета, дайте някаква идея за ефектен десерт с банани  Praynig върти ми се нещо като крем в чашки (мога да ги украся индивидуално), но някакъв по-засукан  newsm78 примерно тип шампанско или някакъв друг алкохол, или пък с ядки, но не знам с бананите как ще се върже и търся идеи!  Praynig за предпочитане яйчен, не шоколадов... но в крайна сметка и шоколадов може да стане ако няма друг вариант  ooooh!

# 40
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
simplyaven аз правих наскоро торта ред бискити ред крем та така три реда и между редовете слагах банани - крема е много елементарен - 300 грама заквасена сметана и 300 грама течен шоколад - разбърква се с лъжица. Със сигурност можеш да го направиш и в чаши като поначупиш бисквитите, а може освен бананите да сложиш и цели или нарязани ядки, парченца карамел или целувки между тях или отгоре - трябва само да престои малко за да омекнат бисквитите. Вкуса е много приятен.

# 41
  • Мнения: 3 034
мдааа... мерси за идеята, ако не измисля нещо засукано ще подходя като теб  Hug много ми се иска да направя някакъв специален крем, ама сега се ровя тук в книгата да изнамеря нещо като за Нова Година  newsm78 онзи крем шампанско в кроасаните в БГ направо ми се присънва, дано си намеря нещичко да си направя  Joy

# 42
  • Мнения: 3 034
............ парченца карамел или целувки ...

тези парченца карамел ако можеш да ми кажеш как да ги докарам и също целувките, никога не съм правила  Crazy

# 43
  • Мнения: 3 034
част от архивите не ми се отварят, но все пак изнамерих някои кремове с банани - една рецепта на Бейб:

Крем тирамису с банани

ПРОДУКТИ:
10 бишкоти
2-3 банана
250 гр. кисело мляко
100 гр. захар
3 яйца
100 мл. сладко десертно вино
2 с.л. кокосови стърготини
 
ПРИГОТВЯНЕ:
Слага се около 70 мл. вода да кипне със захарта за 3 мин. Белтъците се разбиват на сняг и към тях на тънка струйка се добавя захарния сироп, разбива се до пълното му охлаждане. Разбиват се и жълтъците, смесват се с млякото и 1 с.л. от виното. Към сместа се прибавят белтъците. Бананите се нарязват на резенчета. На дъното на 4 чаши се сипва по малко от крема. Бишкотите се потапят за кратко във виното и част от тях се слагат върху крема. Резените банани се подреждат покрай стените на чашата. Отново се сипва крем , после бишкоти и накрая отново крем. Отгоре се поръсва с кокосови стърготини. Чашите трябва да престоят поне 2 часа в хладилник преди да се сервират. Да ви е сладко! 

крем "Моцарт", който се чудя има ли как да префасонирам и да си оползотворя банановата идея  newsm78http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=98635.0

това ме съблазнява доста, а и не изглежда много трудоемко  Crazy http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=products&id=1883

тези пък ми събраха погледа, много са красиви! http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=products&id=1786

и този крем става http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=products&id=594

а това е базов пухкав яйчен крем на Белла, който мисля че мога да променям с алкохол, ядки, кокос, плодове, а вероятно и какао или пък настърган шоколад  newsm78http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=104628.0

# 44
  • Мнения: 3 034
намерих Крем Шампанско на labrex и мисля да го пробвам  newsm78 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=137475.0

# 45
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Карамелизирана захар - изливаш на тънка кора за да се стегне и после чупиш на парченца (само не помня трябваше ли да се намазни съдинката в която ще изливаш карамела), а за целувки има рецепти във форума аз лично не съм правила щото има от къде да си ги купувам - подсказвам - търси ги в гръцките магазини, ако има такива при теб.

# 46
  • Мнения: 22 867
намерих Крем Шампанско на labrex и мисля да го пробвам  newsm78 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=137475.0

Само внимавай да не изпуснеш момента за смесване на крема със сметаната. Веднъж от заплесия го забравих в хладилника и после украсявах със сметана желиралия се вече крем. Embarassed Изядохме го, но не си беше точно истинския крем.

# 47
  • Мнения: 3 034
 Praynig ами колко горе-долу да седи в хладилника преди да го смесвам? малко ли да се стегне или как да разбера кога е моментът? иначе много ми се иска да го направя  Hug

# 48
  • Мнения: 505
И ние пържоли с няколко вида салати. Ще направим и хапки -най-различни(с черен хайвер, и други с патешки пастет , с филе и кашкавал , че и детето да си хапне) Питка задължително и десерт Торта Рафаело на Наталина. Баница с късмети и баклавата вече е готова-специалитет на баба! За сега това пък ще мислим. Тази година ще сме само 6 човека и ще е по- лесно

# 49
  • Мнения: 226
Записвам се да следя темата и да споделя идея за страхотно предястие и за страхотна свежа салата. Тествани са от мен и почти цялата рода, представяли са се на абитуриентски бал и са били оценени отлично Grinning

Рулца от тиквички
ПРОДУКТИ:
1 кг. тиквички
2 пакетчета крема сирене
1/2 пакетче майонеза
2 скилидки чесън
копър, магданоз,
черен пипер, сол на вкус,
олио за пържене

 
ПРИГОТВЯНЕ:
Тиквичките се измиват и се нарязват на филийки по цялата им дължина. Потапят се в брашно и се пържат в олиото - могат и да се изпекат, не са толкова мазни тогава. Хубаво е изпържените тиквички да се оставят върху домакинска хартия, така излишната мазнина от пърженето ще попие. От останалите продукти, крема сиренето, майонезата и подправките се приготвя еднородна смес. С така приготвения пастет се маже всяка тиквичка и се навива на руло. Тиквените рулца се нареждат в чиния и се оставят в хладилник да се охладят за няколко часа. 


Градинарска салата

Продукти:
130 г зеле
2 червени чушки
2 зелени чушки
1 морков
1 глава червен лук

1 шепа гъби
1/2 салата
30 г масло


за винегрета:
100 мл зехтин
30 мл оцет
2 скилидки чесън
2-3 стръка копър
2-3 стръка магданоз
1 с. л. горчица
1 щипка сол

Приготвяне:
Зелето се нарязва на жулиени, чушките – на кръгчета. Поставят се в дълбока купа, добавя се и морковът, който е направен с белачка на тънки ивици. Добавя се нарязаната на дребно салата и червен лук. Гъбите се нарязват на четвъртинки и се запържват в предварително загрятото масло.
Винегретът се приготвя като зехтинът, оцетът, чесънът, горчицата, солта, копърът и магданозът се поставят в пасатор и се пасират.
Всичко се смесва в голям съд. Салатата се посолява и се полива с винегрета, добавят се гъбите, разбърква се и се сервира.

# 50
  • Мнения: 4 629
 Ето какво меню сме си спретрнали:

Капама
Сърми с лозови листа
Двойно печени картофи с шунка

Печена артишокова топенка в хлебна купа
Хумус
Домашен чипс с пармазан
Трушия

Бананов сладкиш със сладолед

Сангрия

Плодови и ядки





# 51
  • Мнения: 3 034
Satriani , това с тиквичките ми звучи много добре  Hug аз май взех да се разколебавам за тея салати - млечна и руска, все тях правя  ooooh! обаче ми се искаше часовник и снежен човек да има, ама от какво друго да ги направя  Rolling Eyes

milf , дай рецепти за двойно печените картофи с шунка и за артишоковата топенка, благодаря   bouquet

аз се сетих и за пълнена франзела, и тя става красива  newsm78

# 52
  • Мнения: 1 269
Менюто за Нова година е:
Домашна овчарска салата
кисело зеле с маслинки и червен пипер на салатка
стъргана салата(варени картофи, варени яйца и краставички, настъргани на пластове и поляти с майонеза, лимон и чесън)
чушка бюрек(домашен вариант на фурна)
сърми в гювеч без ориз Mr. Green(всяка сърма представлява парче месо- свинско, пуешко или пилешко, звити в зелев лист с парченце гъбка и подправки)
за дессерт пълнена тиква и торта с рула на Лео, плодове ,пуканки
мезета- филета, сирена, кашкавали
***
АЗ мисля,  че не е най-важното какво ще сервираме на трапезата, а с кого ще я споделим! Весел празник!

# 53
  • Мнения: 3 034
pazzza , права си разбира се, но много ми се иска красиво да си наредя масата  Party а салатата, която е стъргана на пластове как точно се подрежда, харесва ми и ми се струва, че и часовник от нея мога да направя, а пък е различна  newsm78

# 54
  • Мнения: 1 269
simplyaven, ама разбира се, че ще си наредим красиво трапезите! Какви нови покривки съм си купила само! Салфетки, свещници...! Heart Eyes
Тази стъргана салатка е видях в едно кулинарно издание на Звездев и много често си я правим вкъщи , кото всеки път експериментирам. В една продълговата тавичка от йенаглас слагам един ред варени картофи, после варени яйца, пак картофи, слагала  съм и варени моркови, настърган кашкавал, пресни или кисели краставички, варено червено цвекло, пресен магданоз, счукани орехи, печени чушки. Каквото се сетиш и си го представиш като съчетание! На всеки ред настъргани зеленчуци, сипвам по малко сос "Маги" и най- отгоре заливам със сос от майонеза, кисело мляко, лимон, чесън и сол. Може и без чесън. Всеки път импровизирам според продуктите и настроението ми! Wink
Може и часовник да се направи. Кажи, ако имаш по-конкретни предложения! Hug

# 55
  • Мнения: 3 034
ами! аз се чудя и се мая какво да направя  Joy обаче този сос Маги тук го нямам, затова ще си я залея с майонеза, кисело мляко, лимон и чесън както си написала  Hug мисля да сложа варени картофи, варени яйца, кисели краставички и царевица  newsm78 и от нея да направя часовника, цифричките и стрелките - от маслинки и кисела краставичка  Hug

още се чудя за снежния човек, но май млечната салата е най-подходяща, ще й добавя малко крема сирене, че искам да го направя изправен  Grinning

# 56
  • Мнения: 1 269
О, супер!За варена царевица още не се бях сещала! Това е добра идея! Само да ти кажа, че веднъж настъргах суров морков и не се върза със всички остана ли варени зеленчуци. Thinking

# 57
  • Мнения: 3 034
мерси   bouquet да, вероятно е по-добре с вече обработени зеленчуци... аз се изкушавам да сложа пресна краставица вместо кисела, ще стане по леко... ще помисля, но мерси за рецептата, определено е различна и много навременна   bouquet

# 58
  • Мнения: 1 269
Варианта с пресна краставица е много по-добър. Получава се свеж аромат и е много по-вкусно, не е жилаво като моркова! А сос Маги слагам вместо сол. На всеки пласт ръсвам леко със солницата и се получава умерено овкусена на сол салтка. Естествено, че най-отгоре в майонезената заливка има повече сол.  chef

# 59
  • Мнения: 4 629
milf , дай рецепти за двойно печените картофи с шунка и за артишоковата топенка, благодаря   bouquet

Заповядай:

Double Baked Potatoes

Yield: Makes 6 servings
Ingredients:
3 large baking potatoes

4 tablespoons sour cream

1 cup (4 ounces) shredded reduced-fat Cheddar cheese

1 tablespoon finely chopped fresh oregano or 1 teaspoon dried oregano leaves

1 cup chopped onion

1/2 teaspoon salt

1/4 teaspoon black pepper

1/2 cup chopped ham (if desired)


Preparation:
1. Preheat oven to 400°F. Scrub potatoes under running water with soft vegetable brush; rinse. Pierce each potato with fork. Wrap each potato in foil. Bake about 1 hour or until fork-tender. Remove potatoes; cool slightly. Reduce oven temperature to 350°F.

2. Cut potatoes in half lengthwise; scoop out insides, being careful not to tear shells. Set shells aside. Smash potatoes in a large bowl with a fork until coarsely mashed. Add sour cream.  Stir in cheese,onion, ham, oregano, salt and black pepper.

3. Spoon potato mixture into reserved potato shells. Sprinkle with cheddar cheese Place stuffed potatoes in small baking pan. Bake 20 to 30 minutes or until heated through and the cheese is browned. Decorate with parsley leaves



Baked Artichoke Dip

Ingredients

5 tablespoons (packed) grated Romano cheese (about 1 ounce)
3 tablespoons light mayonnaise
3 tablespoons light sour cream
1/2 teaspoon dried marjoram
1/4 teaspoon ground black pepper
1/4 teaspoon onion salt or regular salt
1/8 teaspoon garlic powder
1 14-ounce can artichoke hearts packed in water, well drained, chopped into 1/4-inch pieces

1/4 teaspoon paprika

Preparation

Whisk 4 tablespoons grated Romano cheese, light mayonnaise, light sour cream, dried marjoram, black pepper, onion salt, and garlic powder in medium bowl to blend. Stir in chopped artichoke hearts. Transfer mixture to 1 1/2-cup ramekin. (Can be prepared 1 day ahead. Cover mixture and refrigerate.)

Preheat oven to 375°F. Bake dip until heated through, about 20 minutes (about 30 minutes if chilled).

Preheat broiler. Sprinkle dip with remaining 1 tablespoon grated Romano cheese and paprika. Broil until cheese melts, about 2 minutes. Serve warm in s bread bowl with bread pieces.


# 60
  • Мнения: 1 269
ААА, може ли превод на българси? Учила съм английски на няколко вечерни курса и не е достатъчно. Мисля даже, че в българските форуми българския език е задължителен. newsm78
Предварително благодаря  за рецептата!

# 61
  • Мнения: 3 034

Заповядай:

Двойно печени картофи

6 порции

3 големи картофа
4 с.л. квасена сметана
1 чаша настъргано сирене Чедър (мисля, че и с кашкавал ще си стане екстра)
1 с.л. пресен риган или 1 ч.л. сух
1 чаша нарязан лук
1/2 ч.л. сол
1/4 ч.л. черен пипер
1/2 чаша ситно нарязана шунка (по желание)

1. Фурната се загрява на 200 градуса. Картофите се остъргват с четка под течаща вода и се изплакват. Надупчват се с вилица. Всеки картоф се увива във фолио и се пекат около 1 час. Изваждат се, оставят се да се охладят леко. Фурната се намалява до 180 градуса.

2. Картофите се нарязват на две по дължина, издълбава се вътрешността с лъжица. Издълбаните картофени половинки се оставят настрана. Издълбаното се смачкв с вилица, добавя се сметаната, сиренето/кашкавала, лука, шунката, ригана, солта и пипера.

3. Със сместа се пълнят издълбаните картофи. Поръсват се с още сирене/кащкавал. Пекат се в тавичка 20-30 минути или докато покафенее сиренето/кашкавала. Може да се декорират с магданоз

благодаря ти много   bouquet позволих си да преведа тази, дано нямаш нищо против  Peace ако не ти се занимава или нямаш време сега, мога и другата да преведа  Hug

# 62
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
За сега само да се запиша да следя темата, по-късно ще пиша.

# 63
  • Мнения: 306
Моето меню, почти съм го уточнила вече, че от два дена правя списъци.
Първо наблягам много на салатките и мезетата, щото ще се пие и ще стоим цяла вечер на масата - та така:
рулца от шунка с млечна салата
фаршировани яйца /много обичам/
домати с моцарела и сос песто
краставички на колелца с шприцован върху тях пастет от извара
въздушна салата, която смятам да оформя или като костенурка или като цвете с листенца чипс /по идеи от форума/
тарама хайвер разбит, украсен с розички от хайвер от маслини и лимонови резенчета
най-различни мезета, които аз слагам заедно с ракията
червено зеле нарязано /ще видя как щ го украся/
и се чудя дали да не добавя сварен език оформен в плато и полят с лимонов сок, чер пипер и магданоз
Питка /хванах свеки да ми я направи, че няма да имам време/
Основно: зелеви сърмички
и после пържолките със сос от портокал и горчица /На Калинка и Лео/
Десерти:
Баница с късмети
Плодове
Руло Покрив на Наталина от форума
Тиквеник с домашни кори - за него се чудя, защото гостите обещаха на донесат торта, та може и да отпадне.  chef

# 64
  • у дома
  • Мнения: 1 581
ще се следя темата за идеи, засега плануваните неща са:

питка (питка-хризантема на Honda или Болярската питка)
ще пробвам гювеча на poli_85
баклавата на Тина-Рина
торта Raffaello на natalyna с новогодишна украса
охлювчетата от бутер тесто на L e o
салата Слънчоглед
настъргана салата
консервно-бурканена салата
плодове

мисля да купим готови руска салата и снежанка, отделно ще отворим един-два буркана туршии  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 505

фаршировани яйца /много обичам/


Какво е това? Blush

# 66
  • Мнения: 5 001

фаршировани яйца /много обичам/


Какво е това? Blush
Сваряваш твърдо яйца,разрязваш на две,изваждаш жълтъка и го смесваш с майонеза,горчица,черен пипер(може и кисели краставички на дребно,или шунка....варианти по вкус) после пълниш или шприцоваш в мястото на жълтъка,подреждаш и украсяваш в плато и готово...

# 67
  • Мнения: 4 629
simplyaven, мерси за превода   bouquet Ако имаш желание преведи и другара рецепта

pazzza, видях, че simplyaven живее в Канада и допуснах, че знае английски. За това пуснах рецептите на английски, защото тя ги поиска

# 68
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Сваряваш твърдо яйца,разрязваш на две,изваждаш жълтъка и го смесваш с майонеза,горчица,черен пипер
Само идейка - можеш да ги направиш и шарени като оцветиш част от сместа с лъжичка доматено пюре, друга част с пасиран грах или пастет от зелени или черни маслини, трета част с цвекло и т.н. естествени оцветители - става много ефектно друг е въпроса, че всеки иска да опита от всеки цвят та трябва да предвидиш за всеки по половинка  Mr. Green
Аз ако се добера до 2 свободни часа може да направя снежни човеци за предястие - правих такива преди 2 години и много ги уважихме ето снимка от предния път Още не съм решила окончателно, но вероятно ще правя и солени еклери и солена торта - тортата за последния месец и половина съм я правила 3 пъти и не я снимах нито веднъж - много ме е яд, за което. Отделно питката и част от десертите ще са мое дело - а приятелите с които ще се събираме обещаха основното ястие - капама.

Последна редакция: пт, 28 дек 2007, 22:48 от shemet_neveroiaten

# 69
  • София
  • Мнения: 375
shemet_neveroiaten страхотни идеи  Hug
Моля те давай рецептата за снежния ти човек  Praynig

# 70
  • Мнения: 505

фаршировани яйца /много обичам/


Какво е това? Blush
Сваряваш твърдо яйца,разрязваш на две,изваждаш жълтъка и го смесваш с майонеза,горчица,черен пипер(може и кисели краставички на дребно,или шунка....варианти по вкус) после пълниш или шприцоваш в мястото на жълтъка,подреждаш и украсяваш в плато и готово...
Оооооо ooooh! И аз правя такива. Страшно много обичам! И домати така пълня ,само дето слагам и мачкам цяло яйцето. Само че не знам че му се вика така Blush Много благодаря! Страхотна идея даже  bouquet

# 71
  • Мнения: 2 577
браво за темата  Peace
тази година ще сме си в къщи, та ще следя за идейки

# 72
  • Габрово ,сега Испания
  • Мнения: 74
Shemet neveroiaten,може ли да споделиш как правиш солената торта newsm17

# 73
  • Мнения: 3 034
shemet_neveroiaten страхотни идеи  Hug
Моля те давай рецептата за снежния ти човек  Praynig


и аз искам  Mr. Green кажи с какво ги направи, че да стоят изправени, искам и аз изправен снежен човек, но големичък  newsm78

# 74
  • Мнения: 3 034
pazzza , кажи ако искаш и артишоковата топенка  Peace

milf , благодаря ти за рецептите, картофите ги включвам в менюто   bouquet

аз досега я докарах дотук:

млечна салата (за снежния човек, освен ако някой не даде по-новаторско предложение)
редената салата на pazzza , от която ще направя часовник
туршия, печени камби
картофите на milf
картофено руло и болярски кюфтета за основно
баклава (чудя се дали да не закача късметите за нея, но ще видим)
едни охлювчета и пръстчета на Селма
болярската питка на Биляна
евентуално баница, ама множко ми идва  ooooh!

# 75
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз хубаво ще кажа ама нямам точни пропорции - всеки път е на око.
За снежния човек се смесват приблизително равни количества стъргано бяло сирене (или извара) и крема сирене (или филаделфия) и от половин до цяло пакетче размекнато масло. Ако искате може да сложите и подправки в сместа - чесън на прах, бял черен пипер и сол. Аз лично само сол слагам ако не е достатъчно солена сместа. Оставя се за съвсем малко в хладилника да се постегне маслото и се вади - от сместа се правят топки на ръка - два размера. Оставят се на дъска или в тавичка и се слагат в камерата да стегнат. Като се стегнат мноооооооого се сглобяват снежните човеци с клечка за зъби посредата. Украсяват се по избор и се слагат в хладилника - там обаче да не седят много дълго защото ще се поразмекнат - до 10-12 часа че да не се разпаднат. Аз лично слагам черни маслини където е необходимо - не ползвам черни пиперчета за украсата че много люти ако недогледа човек и схруска някое от тях.
Солената торта е пак според наличностите Simple Smile Във форма за торта се редят стъргани сварени картофи - около 3-4 средно големи картофа са достатъчни. Мажа майонеза и слагам ред шунка с кисели краставички, пак майонеза и после ред стъргани или ситно нарязани сварени яйца със царевица, майонеза и после ред кашкавал и грах, пак майонеза и пак кисели краставички с шунка и пак майонеза. Като има налични слагам ситно нарязани маслини, понякога ръся шарена сол върху картофите. Украсата отгоре е със зеленчуци и майонеза - може да се украси като часовник, усмихнато човече и други от сорта. Вади се от тортената форма преди сервиране иначе има опасност да се разпадне като преди да се извади е хубаво да се мине с нож по ръба между тортата и формата за да се отлепи от стените на формата преди да се отвори формата.

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 08:09 от shemet_neveroiaten

# 76
  • Мнения: 505

Солената торта е пак според наличностите Simple Smile Във форма за торта се редят стъргани сварени картофи - около 3-4 средно големи картофа са достатъчни. Мажа майонеза и слагам ред шунка с кисели краставички, пак майонеза и после ред стъргани или ситно нарязани сварени яйца със царевица, майонеза и после ред кашкавал и грах, пак майонеза и пак кисели краставички с шунка и пак майонеза. Като има налични слагам ситно нарязани маслини, понякога ръся шарена сол върху картофите. Украсата отгоре е със зеленчуци и майонеза - може да се украси като часовник, усмихнато човече и други от сорта. Вади се от тортената форма преди сервиране иначе има опасност да се разпадне като преди да се извади е хубаво да се мине с нож по ръба между тортата и формата за да се отлепи от стените на формата преди да се отвори формата.

 Браво! Аз я правя с палачинки и върху тях редя каквото имам! Такава не съм яла и с удоволствие ще се опитам Hug

# 77
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Да си кажа и аз ...
От толкова четене , вече искам 100 неща да направя , ама хайде , няма нужда , че ще сме си само двамката Simple Smile
Спрях се на :
1. Руска салата - оформена като часовничета в/у салатено листо , пълнени доматчета със салата "Снежанка" ...нещо в тоя дух ..
2. Топло предястие - гювечета с шунка , пушено филе , гъби , пушен кашкавал , топено сирене - може и още нещо да пъхна , но умувам още ...
3. Паниран заек - подариха ни го , преядохме със свин. истории по Коледа , по - леко ще го караме на НГ .
4. Мезета
5. Тортата на Лео , покрива на Наталина , баклава - нещо не ни стигнаха купените десерти за Коледа и сега се засилвам в тая част , пък и ще има гости на следващият ден така , че мотото е да има Simple Smile
6. Плодове
7. Ядки

Продължавам с мисленето и копването на идеи , макар , че то не остана ...
А до празничната трапеза , ще го караме на препечени филийки , че да изгладнеем максимално Simple Smile

Последна редакция: сб, 29 дек 2007, 12:14 от Другарче

# 78
  • Добрич
  • Мнения: 958
Сега съставям менюто  Simple Smile

# 79
  • Мнения: 1 269
simplyaven, мерси за превода   bouquet Ако имаш желание преведи и другара рецепта

pazzza, видях, че simplyaven живее в Канада и допуснах, че знае английски. За това пуснах рецептите на английски, защото тя ги поиска
Да, разбрах и благодаря!

# 80
  • Мнения: 812
мисля да направия бисквитена торта със сметана и банани,баница  с късмети ,пилешки пържолки със сметана и гъбки и разбирасе туршийка Heart Eyes

# 81
  • Мнения: 400
Момичета, много идеи си откраднах от темата. Спестихте ми много време на чудене - мерси.
Да видим дали може някой да ми помогне с обяснение, как се прави това:
http://www.mandja.com/index.php?option=com_datsogallery&Item … tid=12&id=259

.. по-точно ме интересува кълбото. Предполагам, че е малка зелка, но как са завити и забодени мезенцата не мога да разбера?

Също така тези пиленца ми е интересно от какво са:
http://www.mandja.com/index.php?option=com_datsogallery&Item … tid=12&id=243

# 82
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
.. по-точно ме интересува кълбото. Предполагам, че е малка зелка, но как са завити и забодени мезенцата не мога да разбера?
Също така тези пиленца ми е интересно от какво са:
Потърси във форума и извън него какво пише за КАРВИНГ.

# 83
  • Мнения: 3 034
Шеки, ти се хвърли в дълбоките води  Crazy за съжаление не съм дори пробвала такива неща да направя  #Crazy

# 84
  • Мнения: 3 034
shemet_neveroiaten , мерси за снежните човеци   bouquet

# 85
  • Мнения: 1 425
Ммммммм страхотни идейки за новогодишната трапеза сте писали. Peace
Ние ще сме в къщи с една тумба народ та моето меню за сега е:
салати-руска,снежанка,зелена и една със патладжанче и чесън.
предястия-едни кюфтета като пръстчета оформени със ориз и панирани/кадън буду се казват/,бюрек като цигарки,и малки кюфтенца от пил.кайма,и кюфтета от червена леща.
основно- рула от пилешко смляно месо със топено сирене и гъби и гарнитура пиляф със зеленчуци.
десерт-торта и сладолед.
Всичко ще е домашно производство и за това започвам приготовления от утре....... Peace

# 86
  • Мнения: 3 034
много ще съжаляваш за това си включване  hahaha хайде сега да ми кажеш за кадън буду-то, кюфтенцата от пилешка кайма и рулата от пилешко  Party

аз опрях до болярски кюфтета, защото нищо друго пълнено и не много трудоемко не ми дойде на акъла, ноооооо ето че ти се появи  Joy

# 87
  • Мнения: 1 425
Ок........ Peace ще ги дам утре ако може ,че сега имам да оправям двама мъже в къщи и МЪЖ. Mr. Green

# 88
  • Мнения: 3 034
разбира се! благодаря ти   bouquet

# 89
  • Мнения: 1 679
Печена пуйка и много салати

# 90
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Писах и в другата тема........

Салати- кисели краставички, млечна и зеле с моркови
Мезета - сирене, кашкавал и луканка
Вечеря - вратни пържоли задушени с лук и гъби
Баница с късмети
Портокали, мандарини
Алкохол
Песни и танци   Peace

# 91
  • Мнения: 1 403
Ох, в момента доуточнявам менюто...и търся една рецепта за руло с кашкавал/кашкавалът се разтопяваше малко и се редеше някаква плънка, а после се оформяше на руло/, но не мога да я намеря SadНякой може ли да ми помогне Praynig
Това съм измислила досега:
Руска салата
мешана салата
тиквички с кисело мляко и катък
пълнени солени палачинки
пържоли/още не съм измислила как/
мезета
ядки
бананов чийзкейк
баница
плодове
Скоро трябва да приключвам с мисленето и да пристъпя към действие  food002
При мен нещата се усложняват от това, че аз ще съм на работа Cry, а менюто е за домашните любимци Sick

# 92
# 93
  • Мнения: 1 403
Laurus, благодаря!  bouquet
Ще направя и такова руло за мезе,също и пуканки. И май това ще е всичко. Rolling Eyes

# 94
  • София
  • Мнения: 2 671
Тая година решихме да направим традиционно меню и хич няма да се престаравам:
салати - руска, млечна, зелена и/или мешана
основно - пържоли с гъбен сос
мезета - разни
десерт - забраниха ми да правя и торта, и баклава така че - да се спасяват  Crossing Arms
баница и сладка баница - от свеки
ядки и сушени плодове
меденките на Джули

Обаче не мога да измисля гарнитура на основното - не ми се ще да е с картофи или с ориз  newsm78 Дайте идеи, моля!

# 95
  • Мнения: 5 228
Обаче не мога да измисля гарнитура на основното - не ми се ще да е с картофи или с ориз  newsm78 Дайте идеи, моля!

Можеш да оставиш някоя от салатите - снежанката или зелената - за гарнитура. По-добре е нещо по-леко, защото така или иначе на Нова година обикновено става голямо освинване.  Laughing

# 96
  • Мнения: 3 034
и аз това щях да кажа, или пък задушени зеленчуци - мисля си, че грах, зелен фасул, морков или царевица ще вървят на гъбения сос  newsm78

аз направих баклава и снежанка, сложих и крема сирене да е по-стабилна за снежния човек и да видим дали ще се получи. днес мисля да варя картофите и вероятно да направя редената салата, за утре само основното, печените картофи и пита да ми останат newsm78

# 97
  • русе
  • Мнения: 140
Тъкмо и аз щях да предложа задушени с масълце зеленчуци - марков, грах, тиквичка, царевица, броколи... Мисля че се продават и готови миксове от зеленчуци.

# 98
  • Мнения: 1 425
Здравейте и от мен.
Малко със закъснение,но ето как се правят първо кадън буду кюфтетата. Crazy
Аз ги правя със телешка кайма,но може и със всякъква друга.Та каймата се забърква като за кюфтета-лук,яйце,хляб и подправки/чубрица,кимион,черен и червен пипер/.Отделно се сварява само ориз във вода.Количеството зависи от каймата колко е,но за около 1/2кг.кайма около 1/2ч.ч.-ориз/суров/.След като истине напълно,се прибавя към сместа за кюфтета и се умесват хубаво.След това се оформят кюфтета под формата на пръст/големи колкото палеца ви/.Така е оригиналната рецепта,но може и каквато си искате да е формата.След това се овалват в брашно,яйце и галета и се пекът в повечко олио,на средно силен котлон.
И после се хапват със каквато си искате гарнитура. bowuu bowuu bowuu
Ей сега ще обясня и за другите. Peace

# 99
  • Мнения: 1 425
Пилешките кютенца са от бялото месо на пиленце си правя кайма на робота в къщи и я омесвам като за кюфтета-яйце,галета,лук/настърган/ и подправки-риган,кимион,черен и червен пипер и оформям мънички топченца.Овалвам ги в царевично брашно и ги пържа във фритюрник.Става страхотно мезе. Peace
А ролата ги правя от същата смес със каймата и растилам върху дървена дъска,около 1/2пръст дебел слой.Отгоре нареждам топено сирене и предварително леко запържени гъбки.Завивам хубаво рулото и го слагам в тавичка със олио.Поливам отгоре мъничко олио и пека на 180гр.докато се изпече.На края поръсвам със кашкавал и пак запичам.Рулата ги правя със големина калкото за един човек малки.Това е........... да ви е сладко. bowuu bowuu bowuu

# 100
  • Мнения: 1 461
Здравейте момичета, нямате изчерпеане
Много ми хареса идеята за часовника, такаче определено ще го направя
Исками се да направя тиквеник , моляви дайте предложения как да го направя

# 101
  • Мнения: 3 640
И файлът с Новогодишните ви вкусотии е събран.  Grinning Който иска да му го пратя, нека ми пише на ЛС.  Hug

# 102
  • Мнения: 2 609
Ние ще сме си само тримката в къщи, че малката тези дни направи една ангина + чревни проблеми, ooooh! та менюто ни ще е съобразено главно с нея:

 овчарска салата, картофено пюре
 месо на скара- пилешко, свинско и риба
 зелеви сърми / за нас/
 баница
 мезета
 плодове
 ядки
сладкото ще е ограничено, само фунийки

# 103
аз съм от мързеланките-ще бъдем у свеки за новата година-тя ще приготви всичко  Grinning,ще имаме стандартните неща,както всяка година-руска салата,сърми,баница с късмети,тиквеник,пържоли на фурна,кюфтета,торта-май е това.весело посрещане на Новата година на всички!

# 104
  • Мнения: 5 228
Ние ще празнуваме с родителите ми. С майка ми сме си разпределили кой какво да приготви. Тя ще направи основното ястие - пълнена пуйка върху кисело зеле. Прави я страхотно - с плънка от ориз, лук, гъби, стафиди, подправки . . .
Аз ще направя предястията и десерта - ще направя домати с моцарела и песто, пълнени печени чушки със синьо сирене и сметана, снежанка, пушена сьомга, плато със сирена и колбаси. За десерт съм направила баклава с бадеми, а утре ще направя и десерта на Ета - White sensation.

# 105
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Имам питане за солени еклери - с какви салати освен руска могат да се пълнят?

# 106
  • Мнения: 2 126
кар4ита,аз правя тиквеника така:

НАстъргвам тиква и слагам в нея захар,орехи,канела и олио малко.После хващам две кори помежду им намазни с олио,прегъвам ги на 4 слагам плънката и завивам на рулца.Редя ги в тавичка,може да се посоли със кристална захар преди печене.А загъването на корите може да стане по всякакъв начин,не само това което казвам и пак става Peace

# 107
  • Мнения: 3 034
Имам питане за солени еклери - с какви салати освен руска могат да се пълнят?
с пикантна стават добре - крема сирене, червен пипер, една идея лют пипер, сол, черен пипер по желание и чесън, ако е много твърдо малко майонеза и разбиваш  Peace

# 108
  • Мнения: 3 034
Берина, благодаря ти за страхотните рецепти!   bouquet сега ходих да търся пилешка кайма, но не намерих, май пръстчетата ще правя, че имам телешка  Peace

# 109
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Шеки тази галерия е специално за теб Simple Smile
simplyaven и аз си мислех за пикантна - само дано не се намокри много тестото на еклерчето.

# 110
  • Мнения: 1 187
И моята пълнена пуйка е  готова!   chef /след 3ч.печене/ На вид иглежда страхотно,довечера ще разберем справила ли съм се,че ми е за сефте.. Rolling Eyes Плънката е от ориз,гъби,праз,лук и подправки.Канапето е от кисело зеле,а отгоре поръсих с подправка за пиле.Догодина мъжлето поръча да я напълня с пържоли,ама така си говори щото още не е опитал тази. Mr. Green

# 111
  • Мнения: 3 034
Шеки тази галерия е специално за теб Simple Smile
simplyaven и аз си мислех за пикантна - само дано не се намокри много тестото на еклерчето.

тц, тя е по-суха от руската даже  Peace вземи си котидж чийз и го остави да се изцеди, аз така го изцедих за снежанката за снежния човек и доста е стегнала вече  Simple Smile

аз направих часовника, снимах го и батериите паднаха  #2gunfire утре ще ви го покажа, стана гигантски  Laughing утре ще направя снежния човек, че не съм измислила в какво да разположа обемистото му тяло  Joy

# 112
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз взех извара за пикантната Simple Smile дано да са ОК.
Вече имаме руска, снежанка, чушки с чесън и оцет, бобена салата - смилянски боб, яйчена салата, картофена салата. Като приспя малкото човече продължавам. Част от салатите ще сервирам като пълнени доматчета, ако остане време ще направя и солени еклери в които също ще има разнообразие на салати, ще има кьополу, пикантна салата, пастет от извара и печени чушки, взела съм и доматчета за гъбки ама дали ще стигна до тях ще видим.

# 113
  • Мнения: 5 713
Сега обръщам внимание на темата.
simplyaven, ако държиш да имаш гювеч, може да си купиш Slow cooker. На същият принцип са и вършат чудна работа. Аз си купих такъв за Капамата, която правих за Коледа.

Иначе измислих най-сетне какво да правя за Нова година и някои вече са готови:

- сух таратор
- бяла лютеница
- разбит тарама хайвер
- ролца от раци с царевица и майонеза
- яйчна салата
- зелена салата
- пилешко с ананас
- картофена салата, която е под въпрос, защото още се чудя какво да е за основно.
Ако правя това телешко:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237184.msg5967245#msg5967245
отпадат.

Десертът ще е тази торта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=242823.0

# 114
  • Мнения: 400
Шеки тази галерия е специално за теб Simple Smile
[
 Страхотни неща  bouquet! Очите ми останаха в галерията .... . Е, аз мога по тези идеи, да се пробвам,  да си подредя платото с мезета по-така ... , иначе за пиленца и тем подобни красоти  мога само да мечтая .. Simple Smile

# 115
  • София
  • Мнения: 508
Ние ще сме на гости и всеки ще донесе по нещичко  Simple Smile Аз ще правя пълнено контрафиле  Grinning

# 116
  • Мнения: 1 427
И ние ще сме на гости. Ще носим салатите и баницата. Правя следните салатки-броколи с топено сирене и чеснов сос , бобена салата, редена(стъргана)руска, картофена с ролца от раци. Animal Pig

# 117
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
... пълнени печени чушки със синьо сирене и сметана ...
Фукла, как точно ги правиш тези чушки?

# 118
  • Мнения: 5 228
Валя, настъргвам 150-200 гр. синьо сирене, смесвам хубаво с една малка заквасена сметана. Добавям и малко чесън на прах и копър и пълня чушките. Аз ползвам едни страхотни червени чушки в малки буркани, Албена или нещо такова се казват, от Била ги купувам. Те са по-малки от стандартните и имат много фин вкус. Стават страхотни.

# 119
  • Мнения: 3 034
Аз взех извара за пикантната Simple Smile дано да са ОК.

къде я намираш и как се казва? аз съм търсила, но нещо не успявам да я открия  newsm78 иначе количеството салати и предястия, с които си се справила досега направо ме удари в земята  Crazy

Сега обръщам внимание на темата.
simplyaven, ако държиш да имаш гювеч, може да си купиш Slow cooker. На същият принцип са и вършат чудна работа. Аз си купих такъв за Капамата, която правих за Коледа.


благодаря Вери, не съм се сетила   bouquet

# 120
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Окончателното меню май ще го напиша по-късно като финиширам с програмата
simplyaven това е изварата която купувам - обикновено я има при киселите млека или при кашкавалите. Вакуумирана безформена опаковка.

# 121
  • Мнения: 3 034
хм, такова нещо със сигурност не съм виждала  newsm78

аз много се ядосах сега, снежния ми човек претърпя инцидент и плува в шампанско  Cry обаче нямам нерви да го правя наново всичкото и да си го ядат такъв, удавен в алкохол  hahaha

ето ги моите приготовления до момента:

злополучния алкохолик


часовника, доста застрашително прелива, дано го удържа  Joy


това ми е питката, исках като слънце да е  Hug


и баклавата


сега пека кюфтета и картофи и вече ми се иска да заема хоризонтално положение  Crossing Arms

# 122
  • у дома
  • Мнения: 1 581

ето какво сътворих днес ЦЪК-ни   Grinning

Весело посрещане на Новата Година!!!!!!!   bouquet

# 123
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
blueeye® браво за усилията - изглежда страхотно - БОН АПЕТИ Simple Smile

# 124
  • Мнения: 3 034
blueeye®, страхотно е, браво!   bouquet май все пак ще правя нова салата за снежен човек, съвсем се опияни този  Cry уфф, добре я изпращам тази година, счупих и една купичка  ooooh!

# 125
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Иначе измислих най-сетне какво да правя за Нова година и някои вече са готови:
...
- бяла лютеница

*ЧНГ*  Grinning
А каква е тази бяла лютеница ... newsm78 Simple Smile

# 126
  • София
  • Мнения: 2 671
И аз се зачудих за бялата лютеница какво ли е?

Ето моят принос към Новогодишната трапеза! Много благодаря на Зори за чудните идеи:

плато:


баница с късмети:


руската салата:


меденки:
     

Сладкиш с карамелизирана тиква на Лео:



Пържолите с гъбения сос не успях да снимам, а гарнитурата я пропуснахме  Rolling Eyes

# 127
  • Мнения: 5 713
Ето ги и моите творения от Новогодишната трапеза:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=203650&photo=19

От 19-та снимка до края.

Зелената салата, картофената и телешките филета останаха за тази вечер. Салатите и хляба от машината ни бяха достатъчни. Simple Smile

Сега за бялата лютеница: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4837109

Тя всъщност е зелена. Simple Smile Така се нарича, защото се слага сирене или извара вътре.

Та: 250гр извара или краве сирене, 100гр масло, 10 ореха , магданоз, копър, 100гр люти чушки, черен пипер, сол ако е с извара и без сол, ако е със сирене. Всичко заедно се минава с пасатора, докато стане като пастет.

# 128
  • Добрич
  • Мнения: 958
Честита Нова Година!   bouquet
Сигурна съм, че всички сте се представили блестящо в приготовленията на трапезата за новогодишната нощ.
Пожелавам на всички през цялата година трапезите да са отрупани както снощи и нови, успешни подвизи в кухнята.

Това са част от моите произведения:










Някои забравих да ги снимам, като баницата например  Blush, но здраве да е.

# 129
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Честита Нова Година
Да споделя и нашето новогодишно меню
Салати и предястия - руска салата - часовник, снежанка - снежен човек, домати пълнени с яйчена салата, картофена салата, снежни човеци, гъбки от сирене, два вида пикантна салата, бобена салата - смилянски боб, чушки с оцет и чесън, домашна пастърма, пушено филе, топено пушено сирене.
Основно ядене - чудесна кавърма - заслуга на нашите гости.
Питка и баница
Торта - чийзкейк
Плодове - банани, ябълки, портокали
Напитки - алкохол и безалкохолно
Шампанско.
Ето и снимките






# 130
  • Мнения: 22 867
shemet_neveroiaten , много е красиво и празнично това, което си направила!  bouquet

# 131
  • Мнения: 301
Момичета искам първо да ви честитя новата година и да ви пожелая много радости ,късмет ,любов и уважение да цари във вашите домове.Сега искам да ви благодаря че ви има и споделяте всичко с нас още веднъж БЛАГОДАРЯ и поклон пред вас вие сте страхотни и си нямате и на идея колко много ми помогнахте

# 132
  • Мнения: 1 461
шемет всичко изглежда много добре, личи си че имаш въображение за тези неща, а питката каква е ,изглежда страхотно  Grinning
blueeye разсмя се с тези пингвинопилета, станали са страхотни
момичета всички сте се справили страхотно newsm10
ето и моят часовник
http://kar4ita.multiply.com/photos/photo/29/2

# 133
  • Мнения: 3 034
ех, догодина още по-по-най-  Hug

shemet_neveroiaten , по каква рецепта прави питката и как я засукваш, за да стане такава? аз правих моята по рецептата на Smiley и наистина става лесно и много хубава, като само ще сложа по-малко мая другия път, защото доста намирисваше на мая  Peace

# 134
  • Мнения: 3 034
Момичета искам първо да ви честитя новата година и да ви пожелая много радости ,късмет ,любов и уважение да цари във вашите домове.Сега искам да ви благодаря че ви има и споделяте всичко с нас още веднъж БЛАГОДАРЯ и поклон пред вас вие сте страхотни и си нямате и на идея колко много ми помогнахте

Честита и на теб  Hug

# 135
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Питката е по рецепта от майка ми - от както се знам я прави ...
Ако искате ще напиша продуктите за тестото, но мисля, че с повечето теста за питки във форума ще се получи.
Като се омеси тестото се разделя на 3 части. Всяка част се дели на две половинки - половинките се омесват и разточват - мажат се с разтопено масло и се слагат една върху друга - така се навиват на руло и рулото се реже на 4 части - редят се в тавата с отрязаната страна нагоре. Между парчетата се разпределя останалото разтопено масло. Мажат се с жълтък и се пекат.

# 136
  • Мнения: 3 034
разбрах, благодаря ти   bouquet за Великден може да се пробвам така да я усуча   chef

# 137
  • Мнения: 1 269
ЧНГ на всички! Поздравления за красивите кулинарни произвидения! Аз нищо не снимах, но мисля, че добре се представих. Най- много овации обрах с тортата - съчетание между торта с рула и покрив със сирене крема- и много стафиди, кокос и ром. Жалко, че не я снимах.
Много здраве през новата 2008!

# 138
  • Мнения: 407
Новогодишната питка:

# 139
  • София
  • Мнения: 2 671

Сега за бялата лютеница: http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4837109

Тя всъщност е зелена. Simple Smile Така се нарича, защото се слага сирене или извара вътре.

Та: 250гр извара или краве сирене, 100гр масло, 10 ореха , магданоз, копър, 100гр люти чушки, черен пипер, сол ако е с извара и без сол, ако е със сирене. Всичко заедно се минава с пасатора, докато стане като пастет.
Вери, благодаря за рецептата! Звучи ми по мой вкус, най-много маслото да понамаля!

# 140
  • Мнения: 3 034
pazzza , ЧНГ и на теб и благодаря за редената салатка, беше супер   bouquet

sladunka_medunka , това като произведение на изкуството  Crazy поздравления!

# 141
  • Мнения: 407
Цитат
sladunka_medunka , това като произведение на изкуството   поздравления!


Благодаря, следващия път обаче ще внимавам, когато намазвам с жълтък отгоре, попрекалих този път.

# 142
  • варна
  • Мнения: 1 830
Sladunka_medunka ,ама каква е тая красота, ще я сънувам Hug

Общи условия

Активация на акаунт