Примерна схема за захранване 8

  • 55 681
  • 619
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 44
erota, мерси. Аз четох, че овчето е по-подходящо за захранване, но съм намерила козе - домашно. Овче не смея да купя от магазина - не мога да съм сигурна, че няма примеси разни.

Ванилия, писали сме по едно и също време  Grinning . Мерси за инфото.

На каква възраст мислите да въведете сиренето? На мен ми се иска да е по-скоро, за да мога евентуално и аз да хапвам по малко /ако Калоян го понесе добре, разбира се/, че от 6 месеца и половина не съм яла изобщо никакви млечни, а сиренцето мноооого ми липсва  Sad

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 14:53 от new super_mama

# 316
  • Мнения: 695
И аз благодаря на всички за съветите и разясненията:) Продължавам да чета темата, наистина е страшно полезна.

# 317
  • Мнения: 179
Искам да попитам какво се разбира под три приема на твърда храна-аз давама зеленчук на обед и по малко плод сутрин и след обяд между млякото-това за два приема на твърда храна ли се приема? Искам да започна да давам и кашичка, тъй като минаха почти два месеца от захранването?

# 318
  • Мнения: 2 111
Ванилия благодаря за информацията за видовете сирене.Това го нямах в моите записки от Косе Босе. Grinning
Ами тогава и аз се спирам на козе сирене,краве няма да е в никакъв случай.
Мисля да въведа сиренето към края на 9 месец.Сега съм наблегнала на глутена,вече  10-ти  ден давам овесени ядки.

# 319
Моми4ета,а може ли да споделите за рапи4ното масло подробности,4е тук-таме се споменава,а аз и на идея си нямам какво представлявя newsm78

# 320
  • Мнения: 410
така доста почетох и реших да започна с варено картофче,направено на пюре.като замести 1 хранене да започна с друго-така ли се прави? newsm78а плодовото пюре не замества хранене-дава се само като десерт или м/у храненията-така ли е?(поне така разбрах),а сокче от ябълка и морков мога ли да давам и кога?много ще съм благодарна на някой да ми отговори Hug

# 321
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
mamunkata рапичното масло/олио се добива от маслодайната култура рапица т.е растително е. Рапицата е растение с ярко жълти цветове. Напоследък рапичното олио се превръща като алтернатива на слънчогледовото олио.

И като стана въпрос, ето малко инфо за мазнините от растителен произход, която на мен ми беше много полезна:

Съдържание на полиненаситени мастни киселини (грамове в 100 гр. продукт)

Ленено олио 
омега-3 киселина - 54
омега-6 киселина - 15

Тиквено олио
омега-3 киселина - 15
омега-6 киселина - 45
 
Кедрово олио
омега-3 киселина -  14
омега-6 киселина -  39
 
Соево олио
омега-3 киселина -  11
омега-6 киселина -  42
 
Рапично олио
омега-3 киселина -  8
омега-6 киселина -  26
 
Слънчогледово олио
омега-3 киселина -  8
омега-6 киселина -  66
 
Царевично олио
омега-3 киселина -  8
омега-6 киселина -  59
 
Зехтин
омега-3 киселина -  8
омега-6 киселина -  12
 
Палмово олио
омега-3 киселина -  8
омега-6 киселина -  9
 
Тиквейнол (БАД)
омега-3 киселина -  6
омега-6 киселина - 15
 
Скумрия (сурова)
омега-3 киселина -  до 5.0
омега-6 киселина  - -
 
Херинга (сурова)
омега-3 киселина -  3
омега-6 киселина  - -
 
Палтус
омега-3 киселина -  1
омега-6 киселина  - -
 
Пъстърва
омега-3 киселина -  1.6
омега-6 киселина  - -
 
Треска
омега-3 киселина -  0.3
омега-6 киселина  - -
 
Ленени семена (сурови)
омега-3 киселина -  23
омега-6 киселина  - 7
 
Орехи
омега-3 киселина -  до 3.0
омега-6 киселина  - -
 
Слънчогледови семена (сурови)
омега-3 киселина -  до 3.0
омега-6 киселина  - до 1.6
 

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 02:14 от Здравка Желязкова от село Стомана

# 322
  • Мнения: 1 449

1) Жълтък: колкото педиатрични школи, толкова схеми на захранване. В препратката от предишната страница има обобщение на всякаква информация за жълтъка, включително и схема за въвеждане.

2) Месо: добро продължение след пуешкото е друг вид месо, заешкото е хубав вариант. Така се осигурява разнообразие по отношение на най-важния източник на желязо – месото. По тази логика жълтъкът спокойно може да се остави за по-късен етап.

3) Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина – зехтинът също е такава. В детското хранене трябва да присъстват разнообразни мазнини в различно съотношение и количество – мононенаситени (маслинено, фъстъчено, рапично олио), полиненаситени (слънчогледово олио), наситени животински (масло). В случая зехтинът е равностоен заместител на рапичното олио или масло.
Въпрос на традиция какво се ползва, въпреки че всяка мазнина има различна степен на усвояемост и ценни съставки. Например в немските и американските детски храни се добавя рапично олио – полезна мазнина, стига да е добро качество. Освен това, конкретно за кашата е важно самото добавяне на някаква мазнина с цел да се повиши калоричността на порцията.



Косе Босе пак те моля за съвет
на 9 мес. - пшенична каша, сирене, жълтък и краве масло (в този ред). Удачна ли е изобщо тази комбинация от храни или са много рискови за 1 месец?
Евентуално 10 месец искам да въведа риба

Могат да се въведат за 1 месец – това означава по около седмица за всеки вид храна, което е достатъчно за тази възраст. Пшеницата може да се въведе за 4-5 дни, сиренето за 7-14 дни, маслото за 4-5, жълтък за 5-6 дни в малко количество. Може би е добре след сиренето да се включи маслото, жълтъкът остава към края н 9 м. Рибата може около 2 седмици след жълтъка или средата на 10 м.



Косе Босе, ако дам каша, в която има масло на прах, да го считам ли за въведено? А ако е в готово пюре?

Да, счита се за въведено.
Добре е да се предлага няколко дни последователно, за да се тества алергична реакция.

# 323
  • Мнения: 1 449
За сиренето

Цитираната схема на въвеждане е възможно най-предпазливият вариант за захранване, подходящ и за алергични деца. Коментиран е в една от първите теми с други дами, които по една или друга причина бяха решили да въвеждат сирене около 11-12 м.

Иначе в общия случай, сирене може да се предложи около 8 м. или по-късно, може всеки ден, дозата от 30 г се достига за седмица или повече. Кравето сирене остава златният стандарт при липсата на алергично предразположение.


патладжан и дали е удачно вече да го давам ,диването е на 11 месеца и половина
Патладжан - откога
Патладжанът - спорен зеленчук в захранването



каша от елда-как я приготвяте?
Домашна оризова каша - технологията за каша от елда е същата



# 324
  • Мнения: 1 199
Здравейте мами! Има ли причина в пюрето с месо да не се слага и жълтък?

# 325
  • Мнения: 8 242
така доста почетох и реших да започна с варено картофче,направено на пюре.като замести 1 хранене да започна с друго-така ли се прави? newsm78а плодовото пюре не замества хранене-дава се само като десерт или м/у храненията-така ли е?(поне така разбрах),а сокче от ябълка и морков мога ли да давам и кога?много ще съм благодарна на някой да ми отговори Hug

1. Не, не се прави така Simple Smile Въвеждаш продукта 3-5-7 дни (в зависимост от това, дали сте предразположени към алергия и колко напред сте със захранването).. След това добавяш друго или даваш отделно ново друго. Ако смесваш с вече въведено, можеш да запазиш количеството от "старото" и да започнеш да добавяш по 1-2 лъжички все повече от новото..
Хранене не се препоръчва да се замества до годинка.. или поне до 2-3 месеца след захранването..
2. Плодовото пюре съм го броила за хранене и не мога да се убедя, че НЕ замества хранене. Както и да е това е мое мнение..
3. Сокове е добре да се дават след годинка. Или поне след като детето свикне да яде сурови плодове (7м.).. Най-добре е плодът да се дава цял  Peace

За сиренето
Цитираната схема на въвеждане е възможно най-предпазливият вариант за захранване, подходящ и за алергични деца. Коментиран е в една от първите теми с други дами, които по една или друга причина бяха решили да въвеждат сирене около 11-12 м.
Иначе в общия случай, сирене може да се предложи около 8 м. или по-късно, може всеки ден, дозата от 30 г се достига за седмица или повече. Кравето сирене остава златният стандарт при липсата на алергично предразположение.
Аз млечните ги започнах от 15 месеца  Blush
ДА не говорим за глутена - на 11..
Ама то за всичко стъпвах толкова внимателно и на пръсти  Laughing За всеки случай..
Ела да видиш сега как яде по 1 бучка сирене на седмица  Crazy

# 326
 HugНа Здравка и Косе Босе благодаря за инфото много ми е полезно

# 327
  • Мнения: 199
Косе Босе, много ти благодаря, безценна си  bouquet
Ванилия   и на теб благодаря много  bouquet

# 328
  • Мнения: 65

Здравейте и от мен,
предстои ми да захраня дъщеря си след около 2 месеца и всяка своодна минута използвам,за да чета за захранването.Едва ли ще мога да изчета всичко,а и от прочетеното до тук не всичко ми е ясно.Надявам се с ваша помощ да успея да захраня правилно  Hug
Цитат
1. Не, не се прави така  Въвеждаш продукта 3-5-7 дни (в зависимост от това, дали сте предразположени към алергия и колко напред сте със захранването).. След това добавяш друго или даваш отделно ново друго. Ако смесваш с вече въведено, можеш да запазиш количеството от "старото" и да започнеш да добавяш по 1-2 лъжички все повече от новото..
Хранене не се препоръчва да се замества до годинка.. или поне до 2-3 месеца след захранването..
2. Плодовото пюре съм го броила за хранене и не мога да се убедя, че НЕ замества хранене. Както и да е това е мое мнение..
3. Сокове е добре да се дават след годинка. Или поне след като детето свикне да яде сурови плодове (7м.).. Най-добре е плодът да се дава цял 

Не ми става ясно новото друго в случай,че се дава отделно пак ли е в същите дози като старото?Пример:почвам с картоф,давам го четири дни като първия ден е 1 лъжичка,2-рия ден - две...След това примерно въвеждам тиквички.Ако реша да  давам отделно пак ли почвам от 1 лъжица първия ден,за да станат 4 лъжици в четвъртия?
Имам и още въпроси,но Мина мрънка за цица.
Благодаря предварително  Simple Smile

# 329
  • Canada, ON
  • Мнения: 71
Не ми става ясно новото друго в случай,че се дава отделно пак ли е в същите дози като старото?Пример:почвам с картоф,давам го четири дни като първия ден е 1 лъжичка,2-рия ден - две...След това примерно въвеждам тиквички.Ако реша да  давам отделно пак ли почвам от 1 лъжица първия ден,за да станат 4 лъжици в четвъртия?
Имам и още въпроси,но Мина мрънка за цица.
Благодаря предварително  Simple Smile
Да, пак започваш от една-две лъжички и допълваш храненето с вече въведени продукти до количеството до което си решила да даваш.
Примерно: решила си да даваш количество 10 лъжички. Започваш с картоф 1-2 лъжички - първи ден; 3-4 лъжички - втори ден и т.н. до 10 лъжички. После въвеждаш тиквичка: първи ден - 1-2 лъжички тиквичка + 8-9 лъжички картоф; втори ден 3-4 лъжички тиквичка + 6-7 лъжички картоф и т.н. Може да ги даваш отделно, не е нужно да ги смесваш.

Общи условия

Активация на акаунт