Примерна схема на захранване (11)

  • 48 697
  • 701
  •   2
Отговори
# 345
  • Мнения: 319
За магазина - ще използвам за отправна точка кръстовището на ул. "Гео Милев" и ул. "Слатинска". На няколко метра от него по "Слатинска" има спирка на автобус 11. Зад спирката има жилищен блок с магазини отдолу. На стената зад спирката има аптека, будка за закуски и магазин за дрехи втора употреба. Минаваш покрай тях като вървиш по посока срещуположна на светофара на кръстовището (има една строяща се кооперация много наблизо). и от тази страна има пак магазини, фризиорско салонче и т.н. Въпросния магазин се намира до една "Сладкишница", така се казва сладкарничката. Самия магазин не помня как се казва, но надписа на "Сладкишницата" бързо се вижда.
Надявам се, че обясних разбираемо Grinning

# 346
  • Мнения: 1 449
Може ли да ми дадете съвет относно въвеждането на млечните продукти?
2-3 стр. назад имаше същото питане.

Сирене – кога
Кисело мляко - кога
Защо може сирене преди 1 год., но не и краве мляко?
Сирене и кисело мляко – ред на въвеждане
Извара и разлики от сиренето
Количество мляко до 1 год. и количество сирене
Масло

Ред на въвеждане:
(извара) -> сирене -> масло -> кисело мляко -> прясно мляко
масло -> сирене -> извара -> кисело мляко -> прясно мляко

# 347
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Косе Босе, благодаря! Много се извинявам, че те карам да повтаряш! Явно не съм го видяла това!  Rolling Eyes

# 348
  • Мнения: 185
Здравейте мами. Ние започнхаме захранване от няколко дни и вече ми се въртят много въпроси в главата, но се надявам с ваша помощ полека-лека да си изясня нещата. Искам да попитам всяка нова храна ли се въвежда по 5 дена, или може по-нататък да се въвеждат за по-малко дни? Защото то има толкова много зеленчуци, плодове, каши, месо и т.н. да се въведат примерно до 8-9 мес., а ми се струва, че времето няма да е достатъчно  Rolling Eyes Благодаря на всички мами, които отделят време да отговарят на едни и същи въпроси отново и отново   bouquet, особено са ми полезн засега постовете на Косе Босе и JeniB. Аз се опитвам да прочета и назад, ама то е толкова много, че едва ли скоро ще успея  ooooh!. Но занапред ще следя темата.
А, и още нещо - като става дума за лъжички при въвеждането, нали се има предвид чаена лъжичка, а не бебешка?

# 349
  • Мнения: 1 449
Няма проблем за повторенията  Simple Smile

Чудя се дали да изчакам и с киселеца?
Изчакай докато наистина се стабилизира детето. Киселецът също съдържа доста фибри и оксалати като спанака. Зелените листни зеленчуци са нож с две остриета - могат да бъдат колкото полезни, толкова и неподходящи при по-чувствителните организми.


момичета, някой знае ли колко често мога да давам тиква?
Тиквата, както и всяка друга храна, е добре да се дава до 4-5 пъти седмично.
Ако се предлагат и моркови, може да се получи ефектът на 'оранжевото бебе'. Не е проблем.

# 350
  • Мнения: 1 449
Имам един въпрос към Косе БОсе и ще бъда благодарна, ако ми отговори:

Дъщеричката ми е на 7 месеца и се захранваме точно от месец и половина. По принцип възнамерявам да включа месо в менюто на бебето чак като навърши една годинка.  Имам някакви предразсъдъци спрямо месото просто, макар че самата аз ям. Какво мислиш по този въпрос - късното му въвеждане би ли представлявало някакъв проблем за здравето на малката?

Въвеждане на месо след 1 год. не е сериозен проблем, ако се балансира с други храни.
Но ще се пропуснат доста от ползите в една много важна възраст - което не значи автоматично проблеми.

--------------------
Има разлика между късно въвеждане на месо и безмесно хранене по принцип, но тъй като често медицинските проучвания за храненето са профилирани за бебета (деца до 1 год.) и за малки деца (деца на 1-3 год.), всъщност изводите за деца до 1 год. са валидни за вашия случай:

1. Обикновено научните изследвания доказват какви са предимствата на месото за децата под 1 год.
2. Обаче няма изчерпателни проучвания какви са предимствата на безмесното хранене:
- предимствата на месото не са автоматично недостатъци при неконсумация на такова (не е задължително да се гледа на безмесното хранене като на проблем)
- няма единодушни изводи, освен това самите практически сравнения на единия с другия случай не са толкова много (всяко мнение би било хипотеза, не факт)

Точно поради тези причини някои педиатрични школи споменават варианта безмесно захранване, но като избор на родителите, не като научно обоснована оценка на предимствата и недостатъците.

Не че моето мнение има значение в случая, но да го споделя от позицията на дългогодишен вегетарианец, който се беше заровил от любопитство в разни бумаги по въпроса. Месец или два след захранването на детето до 3-годишната му възраст е желателно да се дава месо – спокойно може да бъде в умерени количества. Това е периодът, когато детето все още не е умален възрастен човек, а има много интензивно развитие със специфични хранителни нужди. След това може да се избере вариант на безмесно хранене – временно или постоянно, или да се дава месо според желанието на детето. Някои схеми твърдо препоръчват достигане на около 30 г месо дневно на 1 год. и 30-50 г за възрастта 1-3 год. Което е повече от умерено в сравнение с други препоръки за поне 70-80 г месо още на 1 год.

Най-актуалните препоръки за захранване вървят точно в обратната посока – снижаване на възрастта за въвеждане на месо. Това е (беше) една от главните разлики между повечето европейски схеми на захранване и американските например, но вече има актуализирани схеми, в които месо се препоръчва дори преди зеленчуците. Интересно би било да се види сравнение с обратния случай, но няма много специализирани проучвания по въпроса (общообразователните статии не ги броя).

--------------------
Предполагам, че няма да ти бъда от полза точно такъв отговор, но специално по тази тема не бих искала да цитирам конкретни неща. Има доста разминаване във фактите и препоръките…

# 351
  • Мнения: 204
Здравейте,трябва ли да се добавя ориз към зеленчуковите пюрета(домашно приготвени)?И моля за още един съвет:Захранвам вече 70 дни.На обед давам зеленчуково,а от 3 дни и месно пюре,следобед-каша с плод.Искам да въведа и закуска но не знам с какво.Не съм въвела глутен и млечни.

# 352
  • Мнения: 122
Цитат на: juja_ в Вторник, 13 Януари 2009, 11:59
дали мога да смятам, че ориза е въведен ако съм давала оризова водичка

Този въпрос ме накара да ви запитам: преди известно време ми се наложи да давам лечебна Хумана за около един месец ,тя съдържа бананово пюре, оризово брашно и др.,значи ли че съм въвела  банан и ориз  Shocked
Косе Босе,дали би могла да ми отговориш?Извинявай за нахалството

# 353
  • Мнения: 204


Да,означава,че си ги въвела Simple Smile(нещо не ми се получава с цитата,извинявам се!

# 354
  • Мнения: 2 132
Косе Босеможеш ли да кажеш какви храни е добре да присъстват в менюто на едно дете вегетарианче? Приемам всякаква информация по въпроса, може и на английски, може и на лични. Grinning  Благодаря!

# 355
  • Мнения: 2 132
Здравейте мами. Ние започнхаме захранване от няколко дни и вече ми се въртят много въпроси в главата, но се надявам с ваша помощ полека-лека да си изясня нещата. Искам да попитам всяка нова храна ли се въвежда по 5 дена, или може по-нататък да се въвеждат за по-малко дни?
А, и още нещо - като става дума за лъжички при въвеждането, нали се има предвид чаена лъжичка, а не бебешка?
Натам може и по 3дни, само за по-проблемните повече. Лъжичките не са ли с еднаква вместимост?

# 356
  • Мнения: 306
Мишче, сега успях да вляза в нета и видах, че си ми отговорила за просената каша, но за жалост живея във Варна и ще трябва да потърся тук. Благодаря ти много! Както и за линка с кашите - така знам какво се предлага на пазара.

момичета, някой знае ли колко често мога да давам тиква? много я харесва, но се притеснявам да не прекалявам...

По въпроса за тиквите имам прекрасни домашни тикви от онези тънооранжевите, дето са много сладки и моите се скъсват да ядат. Давам много често и в плодово пюре, и в каша, и в зеленчуково пюре със картоф и морков. Даже се радвам, че я обичат, защото ние в къщи много не ядем - освен на тиквеник Mr. Green Така, че давай смело щом детенце обича. Иначе не сме станали оранжеви Peace

Редактирам се, защото забравих да попитам - от каква възраст интервала м/у храненията трябва да стане 4 часа. Мислех, че моите ще са по-дълго време сити след пюрето или кашата /давам без ограничения, колкото им се хапва/, ама като минат 3 часа пак си ревем за млякото Mr. Green

На нас след десетина дни ни предстои да започнем да ядем месо и по този повод разгледах местните пюрета. Тези на Хип, дето уж са само месо - пишеше, че съдържат и сол, което ме притесни. Освен това цената им е 3,50, което ме възмути Twisted Evil Ама нейсе, щях да ги прежаля за децата, но солта!? newsm78. На Гербер не видях само местно пюре. Май нямат. Та по този повод Косе Босе, дали ще е голяма грешка, ако започна с телешко месо, от което имам домашно от много добър източник /вместо с пуешко или пилешко/. И след това евентуално да продължа с агнешко, от което също имам домашно. Благодаря за отговорите!

Искам да благодаря на Косе Босе  newsm51 newsm51 newsm51 за безценната помощ. Освен това бих посъветвала момичетат, да прочетат публикациите на Косе Босе, както направих аз, защото там има отговори на много от въпросите, които искаме да зададем - така че да не повтаряме много от нещата. Още веднъж благодаря!

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 11:03 от djini_selena

# 357
  • Мнения: 638
Здравейте,трябва ли да се добавя ориз към зеленчуковите пюрета(домашно приготвени)?И моля за още един съвет:Захранвам вече 70 дни.На обед давам зеленчуково,а от 3 дни и месно пюре,следобед-каша с плод.Искам да въведа и закуска но не знам с какво.Не съм въвела глутен и млечни.

И аз това се чудя  newsm78 Въпреки, че имам доста време до тогава. Ще следя за отговори по въпроса   bouquet

П.П. Всъщност кога се въвежда трето хранене?

Последна редакция: пт, 16 яну 2009, 11:51 от julielm

# 358
  • Мнения: 209
Здравейте,трябва ли да се добавя ориз към зеленчуковите пюрета(домашно приготвени)?И моля за още един съвет:Захранвам вече 70 дни.На обед давам зеленчуково,а от 3 дни и месно пюре,следобед-каша с плод.Искам да въведа и закуска но не знам с какво.Не съм въвела глутен и млечни.

И аз съм като теб, приготвям и домашни пюрета, днес пробвах с ориз , но не и хареса, как  точно приготвяте пюретата с ориз, помогнете с някоя рецепта, месни пюрета още не съм  давала , имам чувството , че зеленчуковите пюрета взеха да и писват, хем гледам да ги разнообразя, какво да правя не знам newsm78

# 359
  • Мнения: 2 132
Аз на закуска давам каша с плод. Тепърва почнахме глутена.

Общи условия

Активация на акаунт