Неплатен и платен отпуск след майчинство? - 1

  • 91 391
  • 771
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да така мисля да направя,но ако разпиша молбата за напускане,мога ли пак да ползвам неплатеният,нищо не ми е ясно,и вьобще не сьм в час с отпуските.

всякакви отпуски се ползват,ако имаш договор.като ти е прекратен договора как ще ползваш неплатен отпуск

# 271
  • Мнения: 105
 Elfita Благодаря ти много   Hug

# 272
  • Мнения: 27
Мерлина здравей,
искам и аз да ти отговоря, защото трябва да спрем това безумие на работодателите си!

На мен ми изтече майчинството на 23 септ. След разговор с шефовете си, разбрах, че нямат намерение да ми платят полагащия ми се платен отпуск и ми предложиха единствено да ме съкратят по член 328 , ал.2, т.3, на база намален обем на работата (това не го отричам - истина е).
Малко отклонение - съкращението е най-добрият вариант, тъй като след това получаваш 60% от възнаграждението, което си получавата през последните 18 месеца. Ако имаш стаж до 5 години, получаваш 6 месеца обезщетение от БТ, ако са повече от 5 години - 8 месеца. До седмица след съкращението трябва да се регистрираш в БТ.

Така ... след това се консултирах с адвокат - съветвам те и ти да го направиш, ако смяташ, че си струва, разбира се. За трудово-правни дела няма такса, плащащ единствено хонорар на адвоката, който може да е 100-200лв максимум.
При мен сумата, която трябва да ми изплатят е доста голяма, затова мисля да заведа дело, ако се наложи.
Взех си 10 ден болнични, за да реша и аз какво да правя с тях (бях пропуснала двуседмичния срок за молба за платен отпуск - тоесто не я занесох лично и да искам входящ номер, а реших, че като съм им казала да ми я пуснат и те ще ми я пуснат - голяма грешка!).

В четвъртък ще отида да ми дадат документите за прекратяване на трудовото правоотношение и по съвет на адвоката ще гледам за:
1.   И двата екземпляра, които подписвам да са еднакви
2.   И в двата трябва да фигурират сумите, които ми дължат при съкращаване. А те са:
- сумата за платен отпуск за дните по време на майчинството + стара отпуска (ако имаш)
- една заплата обезщетение, за това, че те съкращават преди 3 годишна възраст на детето.
3. В заповедта, доколкото разбрах, може да пише, че сумите са дължими (в този вариант можеш да подпишеш, ако и горните точки са изпълнени) или , че сумите са изплатени (което едва ли ще е вярно). Ако пише, че са изплатени ме посътветваха, да напиша, че не съм ги получила и да се подпиша.
И така вече с тази заповед можеш да ги осъдиш, което също разбрах, че не е трудно или да подадеш жалба в Инспекцията по труда.

Дано съм била полезна!

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
само,че мерлина е подписала молба за напускане-без дата,която се предполага,че ще използват
но борбата да й се плати пл отпуск остава

другото кофти при нея е,че съпругът й работи в същата фирма ...

# 274
  • Мнения: 105
Мьжьт ми работи там и това ме спира да си тьрся правата,за да не му направя проблем и да не се заядат и с него,в краен случай ще се примиря с обезщетението,имам стаж 2 години и 3 години с отпуската ми по бременност и майчинство и гледане на дете,ако мьжьт ми не беше в сьщата фирма,нямаше да се примиря и щях да си искам полагащото ми се.А и аз немога да сметна точно колко щеше да ми се полага ако бяха решили да ми изплатят платеният отпуск плюс излизането ми в неплатен,все пак Благодаря ви момичета,именно затова влязох тук,за да се просветна малко по темата с отпуските  Hug

# 275
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мьжьт ми работи там и това ме спира да си тьрся правата,за да не му направя проблем и да не се заядат и с него,в краен случай ще се примиря с обезщетението,имам стаж 2 години и 3 години с отпуската ми по бременност и майчинство и гледане на дете,ако мьжьт ми не беше в сьщата фирма,нямаше да се примиря и щях да си искам полагащото ми се.А и аз немога да сметна точно колко щеше да ми се полага ако бяха решили да ми изплатят платеният отпуск плюс излизането ми в неплатен,все пак Благодаря ви момичета,именно затова влязох тук,за да се просветна малко по темата с отпуските  Hug

20 дни за година ти се полагат
за 6 те месеца неплатен-10 раб дни пл отпуск съответно

# 276
  • Мнения: 105
Благодаря Elfita  Hug

# 277
  • Мнения: 174
 author=Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥ link=topic=538437.msg18457927#msg18457927 date=1303109904]
]
Цитат
това за теб е по-добрия вариант,защото ще трябва да те съкратят.майка с дете под 3 г се съкращава с разрешение на инспекцията по труда

   Зачетох се в темата ,защото ме заинтересува,след  2 год платено майчинство ,и натрупани  платени отпуски,защо на някой му трябва да си взема неплатен изобщо отпуск(все пак това е липса на пари)като си помисля че всички са с малки деца,и трябват доста пари.А още по странно ми дойде вариянта да прекъснат платен отпуск,за болничен или с болничен да прекъснат неплатена отпуска(след като си в отпуска защо ти трябва болничен за пред работодател.Но явно номера минава,ако някой ми го обясни защо се прави?Явно аз съм некомпетентна изобщо.
     Но не затова и пиша сега.Направи ми впечетление че "елфита" многократно използа това -"обърнете се към инпекцията по труда"--------аз не харесвам тази държавна институциикя я наричам,да ме извини всеки ,който работи там или тези ,който им имат още доверие,и ще обяснмя накратко.
       Сама отглеждах детето си,което беше на 2г и 6м(работех и нощто смени) ,и си ме УВОЛНИХА без да ми платят дори(трудов договор имах,безсрочен) и дори без 30 дневно предизсестие,просто така по телефона.И аз вярваща отидох в Инс.по Труда ,още на другия ден,от там разбрах че договора ми е прекратен преди 5 дни дори.Е писах си жалба ,след жалба,да не уточнявам колко членове от КТ беше "прегазил" моя шеф,правиха проверка и нищо.За шефа имаше  едно предупреждение и уж акт за 20000 лева. з А за  това което вие пишете изобщо не беше и споменавано,не че аз не го знаех,но...явно тези Инпектори не са чели този КТ .Но аз не забравям и след 3 години отново писах жалба и им напомних за себе си.Е размърдаха се.Естествено на мен си ми бяха казали че не могат повече дами помогнат  с нищо(те не че ми и помогнаха де),да си се обърна към съда(това и направих)но аз исках шефа да си плати тези 20000лева,не да са само на хартия.Е стана ,стигна се и до съд,има решение.И ако сега не на мен дължи,мижавите пари заплата,то на ДЪРЖАВНАТА ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА дължи парите.Е дано си ги и съберат де,още не съм проверила това.
Та всъщност стана ми много смешно,че за всичко някак вярвате в тази институция.А аз вече НЕ.

# 278
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Здравейте!На 14,10,11 ми изтича отпуска за гледане на дете до 2 години,от минали години имам платен отпуск 60 дни който ще използвам.Проблемът ми е че до 10,2012 ще трябва аз да си гледам детето и ще използвам неплатен отпуск.От прочетеното тук разбирам че имам право на 6 месеца а  на мен ще ми трябват 10.Говорих със счетоводителката на фирмата в която работя и тя ми каза че няма никакъв проблем.От други майки разбрах че за времето през което си в неплатен отпуск работодателя не ти плаща никакви осигуровки,а тя/счетоводителката/ ми каза че всичко се поема от работодателя от мен не се иска нищо,върви си ми и стаж и осигуровки.Много се обърках и не знам всъщност как стоят нещата.Ще съм благодарна за компетентен отговор.Предварително ви благодаря!

# 279
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
NepoSlushKa,имате ли брак със съпруга ти?

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Да имаме брак но по принцип няма да стане той да излезе отпуск.Целта е аз да си я гледам

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да имаме брак но по принцип няма да стане той да излезе отпуск.Целта е аз да си я гледам

по закон семействата в брак имат право на 6 м всеки.като бащата не може да прехвъря на майката-това отпадна вече
иначе по време на неплатения работодателят ти плаща здравните осигуровки и ти се зачита за стаж.за времето на непатения също ти се полага платен отпуск
в общи линии ще го докараш до 9 м и половина.за недостигащите дни вземи болничен

# 282
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Да имаме брак но по принцип няма да стане той да излезе отпуск.Целта е аз да си я гледам

по закон семействата в брак имат право на 6 м всеки.като бащата не може да прехвъря на майката-това отпадна вече
иначе по време на неплатения работодателят ти плаща здравните осигуровки и ти се зачита за стаж.за времето на непатения също ти се полага платен отпуск
в общи линии ще го докараш до 9 м и половина.за недостигащите дни вземи болничен

Благодаря ти Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥  bouquet

# 283
здравейте момичета
радвам се ,че има такава тема искам да попитам нещо на 13 октомври занесох документите на детето в яслата  директорката каза че ще я заведе от днес ,но ни иска в понеделник,тя е малко болна така че ще си е в къщи но аз трябвали да подавам декларация в Ной за спиране на майчинството или когато я пусна реално newsm78
много ще съм ви благодарна за отговора

# 284
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
декларациите се подават при реално започване на детето да посещава яслата
но все пак не знам какво има предвид директорката,че ще я заведе от днес-говори с нея да не би да й води присъствие

Общи условия

Активация на акаунт