Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 30!

  • 27 496
  • 755
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Еп. 29

Опитът и ежедневието при т.нар. дълго кърмене (над годинката) са малко по-различни и специфични от обичайните въпроси, които вълнуват майките при кърмене в първите месеци или по време на захранването. Това е мястото за обсъждане на тези въпроси.

Моля, опитайте се да не се впускате в дълги дискусии на други теми, нямащи нещо конкретно общо с темата  Simple Smile

Да не се бърка с чат и спам, нито с отчетна тема!   Peace

Тук се обсъждат съвсем конкретно различни по-тясно насочени въпроси за кърменето над годинка, практика и опит   Grinning

# 1
  • Мнения: 199
запис, още сме тук
изпускам много, чета когато мога

# 2
  • Мнения: 2 369
благодаря на момичетата,писали по моя въпрос в предишната тема.ще се опитам да спазя съветите ви и определено леко се поуспокоих,защото май не съм единствена в подобно положение Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 5 285
Гаца Баца (марита),  вижда се, че си положила много старания нещата да се подобрят, не спираш да търсиш идеи и помощ, затова съм убедена, че усилията ти ще бъдат възнаградени:hug:

# 4
  • Варненско мишле
  • Мнения: 168
Гаца Баца (марита),всичко ще се оправи с времето.Обикновено мъжете по-трудно менят навиците си или ги преустройват.Щом търсиш начини,ще успееш... с позитивизъм Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 12 231
 Hug

# 6
  • Мнения: 186
Гаца Баца (марита)   Hug сложно е около теб, но с желание нещата се постигат.

# 7
  • Мнения: 246
Въпреки надеждите ми за скорошно отбиване, още сме в отбора.
Въпрос към мамите на двегодишни (и по-големи) кърмачета -  ако следобяд и вечер е само на кърмене, броите ли го за хранене?
Имам усещане, че кърмата ми съвсем я няма, при опит за цедене пуска няколко капчици, но малкоя бозайник твърди, че има още мляко и се сърди, ако се отскубна по-рано. Чудя се дали не ме ползва основно като биберон, защото често спира да дърпа и държи зърното в уста, даже се опитва да разговаря с мен така. От друга страна често отказва да закусва следобяд, след като е сукал.

# 8
  • Мнения: 2 369
 Hug мерси отново за подкрепата!

днес бях на консултация (тука има свободни консултации с консултанти по кърмене и т.н....без лекари и без часове.просто ходиш там свободно) и консултантката ми даде един лист,който е разграфен и аз трябва на него д апиша кога го храня и кърмя и колко спи. това ще го правя в продължение на две седмици и ще и го нося да види какъв ни е режима (незнам защо и е пък това) и ми каза,че сега бил идеалният момент з аотбиване,защото хем е достатъчно голямо (тя каза,че отбиването ще трае дълго),хем не е прекалено голямо,за да имам още по-сериозни трудности,ама аз пак не съм сигурна дали искам наистина д аотбивам.като чета какво ми пишете май,май не е проблема в кърменето наистина,а си е другаде някъде в нашите отношения с мъжа ми......
във всеки случай аз не съм готова д аподложа всички ни на стрес само и само да отбия и май ще си го кърмя,докато той иска пък ще видим....

# 9
  • София
  • Мнения: 12 231
  Хм, интересен консултант. Всъщност ти отиде при нея с молбата да ти помогне за отбиването или просто за съвет. Защото аз като консултант никога не бих казала че 10 месеца е подходяща възраст за отбиване, но да ако това е желанието на майката винаги бих помогнала и дала насоки как да се получи най-лесно и за двете страни. И единствено в този случай би имало и смисъл да се види, кога и колко често се кърми бебето, за да се прецени как най-лесно да отпаднат кърмения.
  Не си спомням, но кое евентуално налагаше да отпадне кърменето и то напълно? Какво ще се промени ако не го кърмиш, на тази възраст бебнцето все още ще има изключително голяма нужда от теб и предвид описаната ситуация, ти ще си човека, който ще го гледа основно да не кажа изцяло. Единствената разлика, е че няма докато го гушкаш и чувства твоята близост, да може да получава все още много важното за него мляко от мама, която само тя може да му осигури. Вариант е просто да отпаднат някои от кърменията, наприемер ако проблем е нощното кърмене, да спреш да му даваш през ноща и да се кърмите само рано сутрин и през деня, или вечер преди заспиване. Да на тази възраст и около годинка, ако се спре да се предлага гърда през ноща, в даден момент бебетата се научават, но това не означава задължително да се отбие напълно, което определено е доста по-сериозна мярка.
   За бебенце и над година, кърмата осигурява все още не само енергия, но и защита, която няма как да се предложи от млякото за кърмачета. Аз лично не изключвам и просто самата близост и лесен начин за успокояване на бебе, което поне при мен действа безотказно.
   Не случайно препоръките на СЗО са за кърмене поне две години. Разумно е годинка и половина, тоест малко след годинката ако започне бавният и плавен процес на намаляване на кърменията, нещата се развиват по един много добър начин и за двете страни.

# 10
  • Мнения: 2 369
аз нали все бързам да напиша по-бързо и не съм писала подробно. да отидох при нея да ми каже как се отбива,защото психотерапевтката ми посочи кърменето като основна предпоставка за изстиналите отношения с моя мъж.даде ми го като задача точно това-да отида при консултантките по кърмене и да им поискам схема за отбиване.аз не отидох веднага и на следващия психосеанс тя ме попита защо не съм го направила и пак ми даде "бойната" задача да ида. ами утре пак имам среща с нея и реших да съм подготвена вече и като ме попита да отговоря,че съм ходила,но.....вече не съм никак убедена,че искам да го отбивам и се чудя какво да и кажа пък на нея.за мен понякога е тегаво кърменето,но понякога изобщо не.детето просто много ме използва за биберон-залъгалка  и това мисля ми е проблема.
във всеки случай със или без схема няма да е лесно дори и да искам.далече сме от отбиването мисля.та той от скоро започна да приема някаква друга храна,освен кърма.до преди това само с еопитвах да го храня с друго.дори сега не съм сигурна дали е проял или е някакво няколко дневно явление.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 231
Цитат
психотерапевтката ми посочи кърменето като основна предпоставка за изстиналите отношения с моя мъж
А даде ли някакво обяснение на това твърдение? Има най-различни течения и школи, които често пъти са коренно противоречиви, но даденият психотерапевт е напълно убеден в своят вариант и  поглед на нещата. Интересно колко време е кърмила психотерапевтката и какво мисли по отношение препоръките на СЗО за кърмене минимум 2 години? - тук
Предвид, че бебчо тепърва увеличава количеството на твръдата храна, определено е разумно отбиването да е плавно и постепенно. Ползването на гърдата само за успокоение и честото висене на нея, със сигурност ни е до болка познато на всички, но може просто да ограничиш категорично тези неща, след като не са ти приятни, което е напълно разбираемо, но това по никакъв начин не означава непременно пълно отбиване.
Доколкото усещам ти самата искаш да отбиеш, някъде след годинката, което е напълно ок, но съм убедена, че за теб ще е много по-добре това да е твое решение, напълно осъзнато и взето от самата теб, а не наложено от друг човек, поради неговият поглед над нещата. Интересно ми е кое ли би посочила като проблем за отношенията с мъжът ви ако не кърмеше, самото бебе и вниманието което трябва да му обръщаш ли? Кое в кърменето именно е проблема според нея, използването на гърдите за основната им цел, а не от мъжът и това ли е причина и основеният проблем според нея? Може просто да ограничиш в този случай кърменето когато мъжът ти е на работа, ако така той ще се чувства по-спокоен, но и според мен е хубаво да се насочат усилията към повече контакт и разговори с него и споделяне, а не отбиването да се смята за панацея и решаване на всички проблеми.
   Ето една интересна статия от блогът на Хедра с насоки за отбиването - http://xedra.wordpress.com/2010/01/01/weaning/
   А това е за игрите с гърдите - http://xedra.wordpress.com/2011/05/08/twiddling/

# 12
  • Мнения: 7 111
Гаца Баца, мога да ти кажа, че когато ходиш само ТИ при определени специалисти това не решава ВАШИЯ проблем. Между възрастните имам предвид.  Peace

# 13
  • Мнения: 8 952
Привет, мами! Hug

Гаца Баца (марита), да се включа и аз по въпроса : Направо ме шокираха схващанията на психотерапевта ти!
На първо място - веднага спри да мислиш, че имате проблем за решаване, още повече с помощта на професионалист! Всичко, което описваш е период, през който съм сигурна, че повечето родители минават.
Аз без да съм психотерапевт мога да ти посоча причината за промяната в отношенията ви и тя е, че бебето спи във вашето легло. Удобство е за кърмещата майка, но в известна степен пречи на близостта на родителите. И за да не си помислите, че само акъл давам - веднага признавам, че и аз съм в същото положение. Малката спи между нас вече повече от година. Беше ми ясно на какъв лош навик я свиквам, но нямах друг избор - помощ от никъде, недоспала.... това ми беше единствения вариант да се сдобия с малко сън. Понякога и на мен ми липсва близостта от спането с мъжа ми в едно легло без никой помежду ни, но засега не съм предприела действия по прехвърлянето на малката в друго легло. Със сигурност и умората от отглеждането на малкото дете си казва думата. Вечер докато заспи и докато се отвори възможност да останем насаме с мъжа ми / в другата стая/ вече умираме за сън и двамата. Със сигурност и при вас е така, разбирам те отлично. А и присъствието на страничен човек / сестра ти/ няма как да не поизнерви малко ситуацията.
Помисли трезво - къде виждаш тук намесено кърменето?! Дори и да отбиеш, нещата няма да се променят. Ще видиш, че като си останете само двамата лека-полека всичко ще си дойде на мястото. Намирай начин да правите любов/секс и няма да имаш грижи!  Peace

# 14
  • Мнения: 2 369
ами аз казах в първия пост какво точно ми каза психоложката-"той не гледа на теб като на сексуален обект,а като предимно майка.гърдите ти вече не са негова собственост" и изтъква факта,че детето спи между нас като пречка (това изобщо пък не съм готова да го променя!) и т.н.общо взето клишета ми говори и аз вече се чудя защо се наех да ходя там като не ми помага,а дори си "натрисам" още проблеми. детето не съм готова да го отделя дори в негово си легло,а камо ли в друга стая,защото мъже съм гушкала и ще гушкам предполагам (ама както е тръгнало не се знае хахах) и за напред,но бебето м ие само сега бебе и като знам как бързо израстна първото и живота му мина под носа ми (той не живее с мен винаги и отдавна сега не е с мен) и неискам пак да ми се случи.сега съм решила да имам напълно пълноценно майчинство и да не допусна грешките,които направих с първия ми син.него не го и кърмих дори.
иначе аз исках да кърмя между една и две години и бях решила,ако до две години не с еотбие самО чак тогава да пристъпя към някои трикове за отбиване.немога да огранича само кърмения,когато мъжа ми го няма,защото нощем се кърмим повече и от денем:) основния ми проблем е нощното кърмене и именно заспиването без кърмене-то е невъзможно такова.
аз говорих с мъжа ми и той знае всичките ми терзания.уверява ме,че още ме обича и за него отношенията ни са ок,а секса и интимността изобщо ни куца,защото той е много изморен и изтъква като причина хроничната си умора.той работи на две работи,а по едно време беше и на три,което го правеше на практика постоянно отсъстващ и аз си бях като самотна майка направо,а той е само финансовото лице.сега режима му е малко по-облекчен,но пак няма почивен ден и казва,че има нужда да почива дълго време (примерно да работи само една работа известно време) и ще си почине.затова аз сега се каня да започна работа за по два часа вечер,а той да гледа детето.хем аз да помогна с финансите,хем той да види какво е да си баща.казва,че не му пречи и детето между нас.....но дали може да му се вярва напълно на думите? той по принцип отхвърля развода категорично и е твърдо против такава стъпка и затова предполагам ще ме лъже,че ме обича до край.не е от типа да седне и да ми каже,че нещата при нас са се разсъхнали и да си хванем пътищата разделени,а ще си живее с мен,каквото и да става.ето за това не му вярвам сляпо на всичко,което ми казва....абе сложно е. но определено и аз смятам,че не е кърменето нашия проблем:) предполагам няма да отбия така,както ме съветват. само ще наложа стрес на всички нас с ревящо за гърда и сън бебе,ще му разбия режима,ще разбия и на мъжа ми режима (бебето ми има проблеми и без това със съня от раждането си и през много мъки минахме докато го научих да спи.мъжа ми спа повече от половин година в отделна стая.от два месеца някъде се върна в общото ни легло),ще се върна в "1 клас" и накря нищо в отношенията ни няма да се промени.само ще лиша и детето от любимото му.аз знам какво означава кърменето.достатчно литература изчетох и съзнателно направих избора да кърмя по възможност дълго.
когато ми каза да го отбивам вече това беше преди 20 дена:) до днес нито грам не съм го отбила:)

рони,мислила съм да идем и двамата,но аз не тръгнах на психо точно само,заради тези проблеми.аз знам,че тези проблеми май само господ и ние самите можем да си помогнем.аз тръгнах,защото имам фобии.адски фобии и мисли за надвиснала всеки момент фатална опастност.това е главния ми проблем със самата себе си,който е за психотерапия всъщност и мисля да насоча нещата към него още днес,защото с това наистина немога да се справяпо никакъв начин сама.
дин пример: когато детето спи и го гледам колко е хубаво и започвам да си мечтая как ще порастне и вместо да продължа с какъв лекар примерно ще стане или богат мъж аз си представям как ще умре примерно.постоянно ме преследват мисли за смърт и имам вече сърцебиене от страх.направо физически проблеми ми с епоявиха.а скоро летим за българия  и съм ужасена направо от полета със самолета (сигурно ми е 20-ти полет и съм свикнала.това е заради детето сега.страховете ми се отключиха с това дете),убедена съм,че живи няма да се приземим и си го вярвам:(готова съм дори да си върна билетите и д ане ходм никъде,но не е възможно.там ме чакат всичките ми роднини,които от една година чакат да видят детето,да му направим кръщенето и рождения ден и...разбира се големия ми син.трябва просто да ида.

utro77  права си.аз докато публикувах поста и си писала.разликата между твоето и моето положение е само това,че аз искам детето при мен.просто умирам да го гушкам и май мъжа не ми липсва толкова.реално той не ми липсва.аз дори нямам и сексуални желания вече (мислех,че е от хормоните все още),но знам,че нещата не са наред и не е нормално от моя страна това поведение,а и от негова не е.на него пък не му пука,че на мен не ми пука от факта,че нямаме интимен живот.ние нямаме и емоционален интимен живот почти вече.виждаме се само да му дам да яде,да седнем пред тв малко и това е.....

Общи условия

Активация на акаунт