Априлчето започна да се смее и се опитва да щурее :)

  • 31 748
  • 745
  •   1
Отговори
# 120
  • elhovo
  • Мнения: 341
мили мами,аз днес не успях да изляза и да купя пюре понеже трябваше да готвя а и времето беше на дъжд,но утре като излезем ще и купя.много ми е интересно и не знам дали ще го иска.
аничка,не се тревожи че малкия мъж е увеличил часовете на спане.не е нужно да го будиш,той като си огладнее сам ще се събуди.бях ти казала още преди и сега ще се повтовя-тепърва сменят режима за хранене,спане и игри.споко!само да са ни здрави и много да ни радват.

# 121
  • Мнения: 3 595
Ivy  Blush много полезна информация за гърдите  Heart Eyes С първото дете се отбихме постоянно и гърдите ми се възстановиха напълно след това  Peace

Мисля, че би било хубаво да се включвате по теми, по които има какво да кажете, дори въпросът да не е отправен директно към Вас  Peace Би било полезно и за другите  Peace

Благодаря ви момичета, много сте мили! Като цяло избрахме да не се намесваме излишно в темите ви, тъй като не на всички това им е приятно. Ако за едни е полезно, за други може да е дразнещо. Затова и предпочетохме да се обръщате към нас, когато искате да чуете мнението ни или ако намираме за изключително важно да споменем нещо, без да ви досаждаме излишно.   bouquet

# 122
  • Мнения: 3 595
Момичета от ЛЛЛ,
Да, молим и за вашето мнение. И моят бебок напоследък суче по-малко. Но, не спира да връща, сякаш е преял и да повръща по малко. Така сме от началото. Но значително по-кратко време суче, вече пропуска и нощното хранене. А понякога се и буди. Пишка много. А напоследък се случва да ака веднъж на три дни  Shocked Изцяло на кърма сме. Нормално ли е това задържане и дали нее недохранен? Не сме от най-едрите, но не наддава по-малко от 800гр на месец.

Привет Nia!
Нормално е около третия месец, бебетата да започнат да изсукват за по-кратко време нужното им мляко. След като всички показатели са си ок, бебето е жизнено и енергично и си наддава, то е достатъчно голямо, за да определя нуждите си самò. Изхожданията след 6-тата седмица при изключително кърмените бебета, могат да останат няколко пъти на ден, но биха могли да бъдат и веднъж на 7-10 дни, стига да са меки, кашести (не бива да са твърди, на топчета). Едва ли би могъл да е недохранен, при това наддаване, пълни пелени и паузи, които сам си прави. Също така е нормално в следващите месеци темповете на наддаване да почнат да намаляват. Бебетата започват да стават по-подвижни, харчат повече енергия и това е нормален етап от тяхното развитие. Справяте се чудесно с Цеци!
   bouquet

# 123
  • Мнения: 606
Ivy,

Много ти благодаря!   bouquet Hug

# 124
  • Мнения: 3 595
Лекарката ме попита кога ще го захранвам. Не точно захранване, но сокчета между храненията да му давам. Аз й обясних, че възнамерявам след 6-я месец да го направя. По думите й обаче, това било грешно. Изследванията при захранени след 6-я месец кърмени бебета показвали анемия, докато при захранени по-рано - нямало никакви отклонения.  Rolling Eyes
Вкара ме в размисъл. Вероятно истината е някъде по средата.

Момичета от ЛЛЛ,
вие какво ще кажете по темата?
Благодаря   bouquet

За захранване се смята всяко нещо различно от мляко и медикаменти. В тази връзка соковете се приемат за захранване. Проблемите със соковете са няколко. От една страна, всяко количество приет сок за денонощие, би довел до толкова по-малко кърма за денонощие. Намаляващото количество на изсуканата кърма пък, постепенно води до намаляване на лактацията и нуждата от повече твърда храна, която обаче сока на този етап не би могъл да задоволи. Преди много години, когато захранването е започвало твърде рано, не е имало как да се дават твърди храни на бебетата, тъй като са били твърде малки, за да приемат нещо различно от течности. Соковете обаче са лишени от пулпа, а сока е по-киселинен и дразни нежната лигавица на все още незрялата храносмилателна система. Когато бебетата се родят, те не са напълно развити. Представете си червата им като широка отворена мрежа, през която външни вредни влияния биха могли лесно да навлязат. Около шест навършени месеца, когато храносмилателната система е вече достатъчно развита, тази мрежа се затваря и бебетата са много по-защитени. Когато детето е готово да приема твърди храни, се смята, че е за предпочитане да се даде цялото разнообразие, което плода предлага, вместо само сока. Соковете се смятат за неподходящи за децата под 1 годинка.

СЗО, множество здравни организации, педиатрични асоциации, в това число и Министерството на здравеопазването в България препоръчват захранването да се случва около 6 навършени месеца, но не по-рано от 4-4,5 навършени месеца. Периодично изскача едно старо изследване за захранване от 4-тия месец, което се препечатва и преекспонира под влиянието на производителите на бебешка млека и детски храни, което се оказа, че е компрометирано. От една страна изследването е било насочено към алергиите, без да има алерголог в екипа. От друга страна, част от екипа е бил заплатен от индустрията на бебешките храни. В крайна сметка изтеглиха захранването с глутен по-рано и дават една идея по-широка граница за захранване, но все още се смята, че бебето би било много по-зряло и готово да приема твърди храни около 6 навършени месеца, отколкото преди това. Бебетата растат с часове и за тях дори дни на тази възраст са важни за развитието им.

Относно желязо-дефицитната анемия: В края на бременността, бебетата трупат запаси от желязо, които да ползват в първите месеци след раждането. Тези запаси от желязо, чисто физиологично се изчерпват най-често между 6-тия и 9-тия месец след раждането. Това е нещо, което се случва с бебетата, без значение как са били хранени и е част от преходния им етап на развитие. Бебетата от друга страна не разчитат само на това желязо, те получават желязо от кърмата или от АМ. Кърмата е така устроена, че да набавя за бебето всичко, което му е нужно в първите месеци, по оптимален за него начин. Често някои лекари ползват за сравнение количествата на желязото в кърмата и това в АМ. Количествата в АМ действително са по-големи от това в кърмата, тъй като само 10% от желязото в АМ се усвоява от бебешкия организъм, сравнено с 49% усвояемост на желязото от майчиното мляко. В крайна сметка АМ са продукт разработен и пригаждан, за да могат човешките бебета, които нямат възможност да получават майчино мляко, да има как да оцелеят. Някога се е говорело за това, че кърмата е най-добрата храна за бебето. Всъщност кърмата е нормалната храна, която бебето получава и стремежа на производителите на АМ е да опитват да я наподобяват, доколкото това е възможно. Сред всички бебешки храни, кърмата е с най-висока усвояемост на желязо.

Относно изследванията, би било интересно лекаря да предостави изследвания на базата, на които е направил изказването си. В статиите по-долу има посочени и източници към конкретни изследвания.

В България рутинно се взима кръв от бебетата на около 6 месечна възраст, като изследват хемоглобина им. Хемоглобина съдържа две съставки хем и глобин. Желязото, което изследват в този случай се съдържа в хема на хемоглобина, това е т.нар хемово желязо. Освен него обаче ние имаме и нехемово желязо, което в случая не се изследва. Друго нещо, което е важно да се вземе под внимание при подобно изследване е, дали е взета венозна кръв или периферна - от пръстчето. Обикновено взимат от пръстчето, а стойностите при нея се повлияват дори от силата, с която пръстчето е било стиснато. Ако нещо в изследванията не ни хареса, може да е подходящо да се вземе венозна кръв на двата показателя хемоглобин и желязо. Ако все още изследванията са притеснителни, можете да се обърнете към хематолог. Не винаги ниският хемоглобин, означава ниско желязо. Има състояния, при които може да има нисък хемоглобин и високо желязо, но това са сравнително редки случаи, които нямат общо с храненето. Ако изобщо има ситуация с ниско желязо, желязото е най-лесно усвоимо от храните, като на първо място от тях за бебетата е именно кърмата, и много по-слабо усвоимо от медикаменти и препарати.

В момента има една прекрасна презентация за захранването, към която ви давам линк. За съжаление е само на английски, но за тези от вас, които разбират вярвам, че ще е много интересно да я чуят и видят.

Ето и няколко статии, които сме превеждали за соковете конкретно.
Защо нашите майки са ни давали сок...
Лекарят съветва да захраните със сок?
Становище на Американската академия по педиатрия относно соковете
Причини да отложим захранването - в тази статия е описано именно за съзряването на храносмилателната система, както и информация за това как отлагането на захранването предпазва от желязо-дефицитна анемия.
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
В Библиотеката на кърмаческия форум има и други статии за захранване, които могат да са ви интересни.

# 125
  • Мнения: 3 595
Ivy

Искам да те попитам, с каква продължителност е нормално да се наяжда бебето, знам че всичко е индивидуално и трябва да се водим по децата си, но при нас никога не се е случвало той да се дръпне от гърдата когато се е нахранил  Thinking пробвала съм да го дочакам и е минавало повече от час. Пробвала съм Thinking да редувам гърдите и тн. но ако не заспи си седи и не пуска. Знам че в един момент ме ползва за биберон, аз го дърпам почва да мрънка и пак му давам - започва да суче и след малко пак се превръщам в биберон. Активно суче и преглъща на всяко засукване 2-3 мин после прави паузи и суче по спокойно, по съвет пробвам на 20тата минута да го махна помрънква малко и след малко се успокоява, но аз съм гузна че не се е нахранил. Та, как да разбера че се е нахранил? Памперсите си ги пълни 2-3 на ден наакани, но сякаш количеството не е много (по-малко е от преди). Кърмим се на около 2.5-3 часа.

ПП: забелязала съм че на 10тата минута почва да лочи жадно -  може би идва хранителното мляко и като се налочи пак почва с големи паузи да суче

Привет Ива!
Действително е много индивидуално. Кърмата слиза на порции. Докато потече първата порция мляко, може да отнеме секунди, може да отнеме 5-7-10 минути, в които бебето може да прави бързи притрепкващи движения, с които да предизвика слизането на млякото. Когато започне да гълта активно, това е под влияние на струята на млякото, не е толкова свързана с глада на детето. Когато порцията мляко свърши, отново могат да минат 5-10 минути, в които да прави бързи притрепкващи движения, за да дръпне следваща порция кърма. Това може да се повтаря поне няколко пъти, докато бебето се засити. Бебетата са различни като темперамент и някои просто имат нужда чисто физически да бъдат гушкани и докосвани повече. Тъй като кърма се произвежда постоянно, в някои случаи те може да си правят пауза да подремват и да си придърпват порция мляко периодично.

Как е Иван с наддаването от раждането до сега? Колко напишкани пелени има за денонощие и какъв е техният цвят? Има ли влажност в устичката и добър ли е тургора на кожата му (когато с пръст леко се притисне бузката, кожата избледнява и при отпускане, цвета на кожата следва веднага да се възстанови)? Жизнен и енергичен ли е, когато е буден? Какво мисли педиатъра за здравословното му състояние?

Също дали си опитвала да подпомагаш слизането на следващите порции кърма с компресията на гърдата? Ако да, кога и как я прилагаш?
    bouquet

# 126
  • София
  • Мнения: 2 326

В момента има една прекрасна презентация за захранването, към която ви давам линк. За съжаление е само на английски, но за тези от вас, които разбират вярвам, че ще е много интересно да я чуят и видят.

Ето и няколко статии, които сме превеждали за соковете конкретно.
Защо нашите майки са ни давали сок...
Лекарят съветва да захраните със сок?
Становище на Американската академия по педиатрия относно соковете
Причини да отложим захранването - в тази статия е описано именно за съзряването на храносмилателната система, както и информация за това как отлагането на захранването предпазва от желязо-дефицитна анемия.
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
В Библиотеката на кърмаческия форум има и други статии за захранване, които могат да са ви интересни.[/color]

Мерси Иви,
само да кажа на останалите, че са полезни и на нас майките на АМ Simple Smile
Да ви се похвалим , че цялото ни семейство спа от 22 до 8 сутринта.....  newsm44

Слънчев ден и много усмивки  newsm51

# 127
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Ivy  Hug благодаря за информацията за промените в гърдите и за захранването  Hug

Момичета, качвам линкове към постовете в юПърви пост - в раздела за "полезна информация"  Peace

# 128
  • Мнения: 606
Ivy ,

Изключително изчерпателна и полезна информация. Сърдечно ти благодаря!  Hug   bouquet

# 129
  • elhovo
  • Мнения: 341
иви,мерси за информацията.
днес дадох на деси  пюре от тиква.на първата лъжичка съвсем малко изкара от устичката си ,а на втората,която беше половина си я взе все едно не и давам за първи път пюре.много съм доволна че го прие така.ще видим как ще реагира и утре на 2 пълни или 3 лъжички.дано да са и вкусни и да не е злоядичка.

# 130
  • София
  • Мнения: 1 402
Ivy, както и другите момичета в темата. Моля за съвет или споделен опит.

Ирина все повече и повече не спи през деня. Нормално е уж, но аз я виждам, че и се спи неистово (очичките се затварят и ги търка, прозява се, главата ѝ клюмва и е уморена), но отказва да заспи, което очевидно я изнервя и започва голямо мрънкане, впоследствие и рев. Също така изисква, когато е будна да съм постоянно до нея. Не може да играе сама, трябва и аз да се включвам. Да си призная това ми коства много нерви, защото в крайна сметка мрънкането и реването са почти перманенти през деня. Единствено, когато вече много ѝ се доспи, слингът успява да я успокои и спи в него максимум половин час, след това успява и да суче, като си суче дълго. През нощта спи, заспива към 9-10 и към 3 в просъница се храни, полсе пак към 5 и в 7 се събужда. По принцип периодите, в които ѝ се доспива през деня са към 9, 13 и 17 часа, горе долу през 4 часа се падат, но тя отказва да заспи или не може. С баща ѝ станахме на маймуни и пробвахме какво ли не, за да се успокои. Пробвали сме без стимулиране, нормално стимулиране и много. Няма колики, няма признаци за венците, не я болят ушите, няма млечка, здрава е. Има и теория, че бебетата натрупват стрес и е хубаво да ги оставяме да се наплачат, скъса ми се сърцето днес - оставих я за 2 минути да мрънка, после ни се изправиха косите от зверски рев и очевидно не е това. В безизходица сме вече - не знам на какво се дължи и какво да направя. С времето става все по-ревлива и капризна, ако мога да използвам тази дума. Няма угодия буквално.

# 131
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Не ми се е налагало "да приспивам" баткото, но при Руни виждам - как му се затварят очичките, но не заспива сам, иска помощ Simple Smile

Първото, което сработи е да го нося прав и да го друскам леко - главичката му е на рамото ми, а ръката ми под дупето му - все едно е седнал на нея.

Също работи - да го сложа по корем - понякога заспива веднага, а друг път се инати и иска леко да го тупкам по дупето - много нежно - но заспива за секунди Simple Smile

Иначе се вбесява, ако го нося в легнала поза  Blush

# 132
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 524
Dao, при Тони положението е общо взето същото. Все пак са си баш наборчета  Mr. Green Забелязала съм, че изпусне ли да заспи сутрин и спането за цял ден става кошмар. А дори и да заспи се събужда много често или е в едно полузаспало  положение.
От известно време се стремя максимум 1 час след като е хапнал до го приспя. Не винаги ми се получава обаче. Особено и сега, когато баткото вече не е на градина и трябва да му обръщам и на него внимание или пък просто е по-шумен.
Като цяло противно на логиката колкото повече не спи, толкова по-трудно заспива  Confused

# 133
  • Мнения: 182
   Еми днес стана на 3 мес. и е вече 6500гр.(+900) и 62см.(+2 см). Grinning
   Иначе това с трудното заспиване и при нас го има.Ако не успее  да заспи сутрин поне малко,става ужасна.Спи й се,търка очи,прозява се,а не може да заспи.Днес за цял ден  е спала само половин час,и едвам преди 1 ч. заспа в количката с доста люшкане.

# 134
  • Мнения: 1 666
Дао, нашата астрална близначка е абсолютно със същия навик. Откакто стана на около месец не спи вкъщи, само и единствено ѝ помага количката - когато вече сме стигнали до рева - слагам я и още в асансьора надолу е заспала. Поради това сме цял ден навън, добре поне, че паркът е зад нашата кооперация, вече се знаем с бабите и кучетата там.  Crazy Бабите ѝ разбира се решиха, че видиш ли аз не му разбирам на детето и няма начин да няма начин да спи вкъщи - пробваха се и двете независимо една от друга с носене или подрусване - настава неистов рев и пак стигаме до количката и вън. Баща ѝ си е в отпуска и той се пробва тези дни /не за друго, ами много му е жега да излизаме след обяда  Laughing/, включва ѝ дори сешоара, който има ефект, но най-дългият сън е 30мин. и след него пак е кисела и плаче за вън. Единственото време от денонощието, в което Ния спи вкъщи в леглото си е от 22ч. до към 00:30ч., когато напоследък ѝ е първото будене, после я взимам при мен и се кърмим на час-час и половина, което пък мен ми идва в повече.  Rolling Eyes При нас дневните паузи със сън вън са горе-долу така -10ч. -13:30-14ч., после 15ч.-17:30ч. и кратка дрямка преди баня 19:00-19:30ч.
Ето, че и другият ни астрален близнак Тони е така - момичета, от датата ще е .  Laughing
Честита месечинка на Еми! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт