Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 834
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 10 874
Сладко от червени чушки на NinoTino

То се казва Мустарда ди пеперони, в областта Тоскана към платото със сирена се сервира и този деликатес.

1,250 сладки дебели червени чушки, 500 гр захар, 1 лимон /настърганата му кора + сок/, 1 ванилия и на върха на к.л. канела.

Почистените от семена чушки режа на фини ивички по дължина. слагам ги в тенджера и прибавям всички останали продукти. Оставям за 1 час. След това , слагам на най-малкото колело на котлона и започвам да варя,отначало за половин час на съвсем слаб огън,като от време на време бъркам. засилвам огъня и варя и бъркам,докато се сгъсти и стане на сладко. обръщам внимание ,че трябва да има прозрачно сосче, в което плуват лентичките. Абе, сладко.

Мои бележки.
В оригиналната рецепта се слагат и 250 гр. люти чушлета. /аз лично правих много дози миналата година и мисля, че само в една от тях сложих, но по-малко. Лютите чушлета придават един спайси вкус, за тези, които съвсем обичат нестандартното. За сметка на това слагам по цяла лъжичка канела. Но това вече е въпрос на вкус и кой колко обича канела.
Сладкото се прави лесно, защото е малко количество, не се пекат чушките, само се изчистват и нарязват, не се чака да пуска сокове.
Тънкост, която препоръчвам - хубаво е след като лееееееко се охлади, да го минете с пасатора. Съвсем леко, или повече, ако предпочитате по-гладка смес, защото ако не се мине, люспите от чушката се усещат. А с пасатора се получава един много приятен конфитюр!

Мъжът ми подходи много скептично, но когато го опита изстинало, каза, че е превъзходно.
У нас всички го харесват, както и повечето ми приятели, да не кажа почти всички.
Пробвах го и в следната комбинация - палачинка, намазана с най-обикновено крема сирене и отгоре сладкото от чушки, и се навива. Страхотно е!

Специално за канелата, може да се направи и с повече, и с по-малко. Или една доза така, другата - онака. Като тази с повечето му придава един неустоим коледен вкус и е чудесно за около Коледа.

постът тук

# 76
  • Мнения: 10 874
Ветрило от хляб по моя препоръка
(оригиналната рецепта)

И така, за нашето ветрило от сух хляб ни трябват – на първо място сухия хляб, разбира се, а след това кашкавал, някакъв колбас (може шунка, салам, луканка, наденица и други), топено или пушено сирене, няколко домата, 2-3 яйца, малко масло или олио. Това е.

Започваме бързото приготвяне на нашето ветрило от сух хляб като нарежем на филийки хляба, а след него отново на тънки филийки нарежем и топеното сирене, кашкавала и колбасите, а заедно с тях и доматите.

Нарязаните филийки хляб намазваме с тънък пласт масълце, а може и да ги намазним със зехтин или олио, след което ги подреждаме във формата на ветрило в тавичката, която също леко сме намазнили. Между филиите започваме да подреждаме нарязаните на парчета кашавал, сирене, колбас и домати, а отгоре отново подмазваме лекичко с избраната от нас мазнина.

Разбиваме яйцата и поливаме с тях нашето ветрило от сух хляб. Най-отгоре отново слагаме кашкавал, но този път настърган и всичкото това чудо го слагаме във фурната, за да се запече.

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:27 от Лале в дъжда

# 77
  • Мнения: 10 874
Идеи за пържени тиквички

След като ги нарежеш и осолиш, трябва да ги оставиш да се отцедят хубаво. Така стават по-хрупкави. (Айяла - пост)

***
гръцки тип пържене на тиквички. Има една рецепта, дето се топят в ледена вода. Купа с вода и бучки лед вътре.
Яла съм ги - хрупкави и не мазни, пържени! (NinoTino - пост)

***
моят "чалъм" за тиквичките е да ги овалвам в брашно и после да ги пържа. Стават като панирани и много ми харесват така. След това ги вадя върху кухненска хартия и така се отцеждат и не са ми мазни. (Лале в дъжда - пост)

***
режеш и ги осоляваш. След това овалваш в брашно и топваш в купа с вода. Пържиш и ядеш  с кеф. По този начин и олиото не почернява. (vanini* - пост)

***
аз като ги пържа, слагам един лист домакинска хартия на дъното на чинията, в която ги подреждам.Докато изпържа всички, от най-първите изтича мазнината, като приключа с пърженето, махам хартията и пренареждам тиквичките в друга чиния. Не са така мазни. Освен това съм забелязала- ако се пържат на по-висока Т е рисковано да не загорят, но не стават така мазни, както на по-ниска.Последното може и да е случайност, но съм забелязала, че така се получава. (Светкавица - пост)

***
режа на тънки колелца млади тиквички, слагам ги в тава и овалвам в брашно тип "семола" и малко сол (или смес от брашно и пшеничен грис, равни количества) и пържа на тип фритюрно пържене(в тенджерка с достатъчно олио). Стават хрупкави и изобщо не са мазни. Готовите слагам в купа с домакинска хартия за допълнително поемане на излишната мазнина. Стават разкошни, не мазни и изобщо не им се суетя. Направо се родих с този начин на пържене(начина аз си го открих като експериментирах, не, че съм открила топлата вода, де).
ПП Олиото остава чисто, светло и прозрачно, прецеждам за всеки случай, ако има нужда и са попаднали пържени частички, слагам в стъклена бутилка и ползвам за поне още едно пържене. (Фафла с чуден крем - пост)

***
Пържи в по дълбок съд, трябва да са нарязани на тънко, овалваш в брашно, топиш в ледената вода  и пържиш. Пак казвам доста мазнина иска. (JACKLIN* - пост)

***
Аз попаднах на рецепта в нета, тиквичките се нарязват, осоляват за да си пуснат водата и се прави смес от брашно с вода и сол на вкус, гъсто като за палачинки, или една идея по-гъсто. Тиквичките се топят в брашно (а може и да не се топят), след това в тази смес и се пържат. Страхотни се получават, вадя ги върху кухненска хартия, хрупкави са, много сполучливи бяха. Олиото НЕ почернява. (blackcat6 - пост)

***
Аз ги редя в голямата тава на хартия за печене и ги пека на грил функцията. Стават като пържени. (alina_si)

***
Моята тайна е да ги овалям в брашното и да престоят, защото така не пада в олиото и не прегаря. Режа ги тънко, отцеждам и стават като чипс. После с млечен сос....обожавам ги! (raja_nikol)

***
Моите тиквички ги пържа с капка зехтин на тефлонов тиган. Получават се като грилованите. Разкошни са. (mariat)

Последна редакция: сб, 14 юли 2018, 23:12 от Лале в дъжда

# 78
  • Мнения: 10 874

ПРЕДЯСТИЯ, ГАРНИТУРИ, СОСОВЕ
Скрит текст:
Разядка с патладжан, чесън и орехи (Сбъдваща мечти)
Разядка с печени чушки, извара и майонеза (midkoо)
Печени чушки с орехи и чесън (rummi_pl)
Тиросалата – гръцка разядка със сирене (Бърди)
Тирокафтери (mariat)
Кашкавалено суфле (Сбъдваща мечти)
Суфле от кашкавал (svetal4o27)
Кашкавален пай (mariat)
Кашкавал на фурна (♥Mam4e♥)
Кашкавал на фурна (YanaDG)
Кашкавал на фурна (belinda)
Кашкавал под капак (Ренко)
Кашкавал пане
Печено сирене Халуми (Down Under)
Панирано топено сирене
Извара на пастет (svetal4o27)
Паниран карфиол (lina_bs)
Паниран карфиол (Светълчо)
Печен карфиол (Сбъдваща мечти)
Пюре от карфиол (Захир)
Пюре от грах (mariat)
Спаначено пюре (belinda)
Суфле от спанак (mariat)
Спаначено суфле (Антигона)
Броколи със сметана и топено сирене (Mariposa_Malva)
Броколи със сирена (belinda)
Задушени броколи с гъби (Sea5)
Идеи за поднасяне на броколи като гарнитура
Пълнено цвекло (mariat)
Мариновани сърца от артишок (Titina)
Рецепти с аспержи
Мариновани зеленчуци (svetal4o27)
Мариновани зеленчуци на скара (karzz)
Предястие с хляб, гъби и кашкавал (vanini*)
Запеканка с гъби, свинско филе и броколи (HighSpeed)
Запеканка със сирена (Сбъдваща мечти)
Домашен чипс (Янтра)
Идеи за домашен чипс
Чипс" от кашкавал или най-мързеливият "чипс" (Янечек)
Чипс от тиквички или патладжани с кашкавал (Barefoot Kontesa)
Хрупкави „солети“ от тиквички (Lucie)
Тарама хайвер (vanini*)
Тарама хайвер (svetal4o27)
Качамак в хлебопекарна (cordelia)
Качамак (svetal4o27)
Качамак (midnightStar)
Трик за хубав качамак (utro77)
Елда по руски (Belle Fleur)
Солени палачинкови торти
Панирани картофи (svetal4o27)
Картофи на фурна с подправки (etty775)
Хрупкави картофи на фурна с брашно (alina_si)
Запечени картофи ала Джейми Оливър (mariat)
Картофите на Людо Лефевър (daviz)
Сърдити картофи + още една идея (Сбъдваща мечти)
Варени картофи в тенжера под налягане (идея за гарнитура към скарата) - mariat
Картофи в микровълнова фурна (Зузанка)
Картофи с подправки на фурна (Светкавица)
Картофи седло
Пресни картофи с морска сол на фурна (Check Please)
Идеи за бързо приготвяне на пресни картофи
Сладки картофи със зехтин на фурна (HighSpeed)
Сладки картофи с подправки на фурна (Мъ℘♥Мяɣ)
Картофени крокети (Светълчо)
Печени картофени кюфтета (Янтра)
Картофени кюфтета на фурна (ЕлиТ)
Картофени кюфтета със сос (anjelika_lety)
Картофено пюре с варени яйца на фурна (Лале в дъжда)
Халапеньо поппърс (Barefoot Kontesa)
Език в масло (Бобулина)
Идеи за приготвяне на дреболии
Идеи за приготвяне на пилешки дробчета
Пастет от пилешки дробчета (desivalko_)
Пилешки дробчета с праз (Бърди)
Пилешки дробчета със зеленчуци (mariat)
Идеи за приготвяне на черен дроб
Доматена манджа (JACKLIN*)
Шакшука - лесна рецепта за яйца в доматен сос (Бърди)
Бърза рецепта за яйца (Мъ℘♥Мяɣ)
Сочни бъркани яйца (Мъ℘♥Мяɣ)
Рецепта за пържени яйца, които не стават твърди (Светълчо)
Омлет (vesi1)
Праз с яйца (Down Under)
Омлет с праз и домат (zwarte tulp)
Омлет с пресен лук и спанак (JACKLIN*)
Гарнитура от ориз (kriakla)
Ориз с фиде и масло (Anyyyone)
Идеи за пържени тиквички
Идеи за оползотворяване на тиквички
Пица от тиквички (Алечка)
Кюфтета от тиквички
Мусака с тиквички (Алечка)
Тиквички на фурна (blackcat6)
Тиквички на фурна (ina.ina)
Тиквички на фурна (Titina)
Тиквички на фурна (tuty)
Настъргани тиквички на фурна (Жълто Цвете)
Тиквички с картофи и сирене (belinda)
Тиквички с гъби, шунка и сос (mariat)
Запеканка с тиквички (Ая)
Руло от тиквички
Мариновани и изпечени чушки и тиквички (ДжеНа)
Тиквички и патладжани с млечен сос (Barefoot Kontesa)
Тиквички с ориз (Малко Трънче)
Суфле от тиквички (Mariposa_Malva)
Суфле от тиквички (Сбъдваща мечти)
Суфле/мусака от тиквички (ДжеНа)
Тиквички за гарнитура към печени ребра (mariat)
Мариновани патладжани (svetal4o27)
Пълнени патладжани (Sunny29)
Пълнени патладжани (Алечка)
Идеи за пълнен патладжан
Патладжани, пълнени със сирена и бекон (Сбъдваща мечти)
Патладжани с плънка на фурна (blackcat6)
Патладжани по гръцки (vesela_veli)
Патладжан бюрек (2в1)
Патладжан и печени чушки с доматен сос (svetal4o27)
Патладжани с доматен сос на фурна (mariat)
Патладжани с домати и сирене на фурна (Алечка)
Чушки бюрек (Светълчо)
Пържени печени чушки с шунка и сирене (mariat)
Рецепти за печен патладжан/рататуй/имамбаялдъ
Запечен Рататуй (belinda)
Идеи за бързи закуски и предястия с авокадо
Пърленка с авокадово песто (desivalko_)
Домашна майонеза (Янечек)
Домашна майонеза (Ekatеrina)
Домашна майонеза (daviz)
Майонеза (Check Please)
Майонеза (Естел Бързоход)
Майонеза (Куркума)
Млечна майонеза
Гъста и вкусна млечна майонеза (Зимна Утрин)
Майонезен сос с копър (alina_si)
Пипереница (svetal4o27)
Лютеница (svetal4o27)
Лютеница (Down Under)
Фина лютеница (YanaDG)
Домашна лютеница (Касита)
Сос от зеленчуци на пара (vesi1)
Пресен доматен сос (Куркума)
Идеи за оползотворяване на чери домати (2в1)
Сладко-кисел сос от сини сливи (Sesylle)
Китайски сладко-кисел сос (Лиляна)
Лимонов маслен сос за пиле (Янтра)
Сос за паста (Флорче)
Идеи за сос за спагети
Сос за кюфтета от тиквички (Светълчо)
Крутони (Лиляна)
Рецепти за брускети
Крокмач и кротмач
Идеи за млечно-майонезени сосове и дресинги
Домашен ябълков оцет (Titina)

Последна редакция: пт, 21 фев 2020, 05:16 от Лале в дъжда

# 79
  • Мнения: 10 874
Рецепти с миди

Алиска пост

I вариант: Слагат се в дълбок тиган течен маргарин, соев сос, чесън на прах, бяло вино, копър и мидите. Не знам пропорции, защото вкъщи готвим на око.

II вариант: Обелва се половин лимон от кората и се нарязва на дребни кубчета. Лимонът, чесън скилидка (счукан на дъската) и мидите се запържват в краве масло. Слага се малко узо и магданоз. На мидите с черупка не им трябва много време, за да станат готови.

***
Onna-bugeisha пост

200 гр. миди
200 гр. крема сирене
150 гр. заквасена сметана
копър
чесън
естрагон
черен пипер
бутер тесто
Приготовление
Мидите се сваряват и почистват. Сиренето, сметаната и подправките се смесват. Добавят се и мидите. Сместа се сипва в купички за крем карамел. Бутер тестото се разточва леко. Изрязват се кръгчета с 1-2 см по-големи от отвора на купичките. Покриват се с капачетата, прихлупват се отстрани и се връзват с конец около купичките. В средата се пробива дупчица за да излиза въздуха. Пекат се до зачервяване на "капачетата".

***
Куркума пост

Приготвям миди с паста. Добавям им прясно приготвен доматен сок с босилек и риган - нещо като Гаспачо, и съвсем малко твърдо сирене. Много се харчи у дома, а става много бързо и средиземноморско.
Разправят, че мидите не бивало да се комбинират с много магданоз. Мъжкият мерак ставал неудържим.

***
valerie пост

Мидите ги правим по следния начин:
Първо всяка мида се изчиства там, дето се затваря / от "пъпа"/. Има едно като конче и трябва да се изтегли с тъпото на ножа или с пръст. Мидите се измиват и се варят с малко вода и малко морска сол /на една  голяма тенджера една равна лъжица морска сол/ и вода не повече от два пръста на дъното/.
Като почнат да се отварят, са вече готови. После се прехвърлят в друга тенджера мида по мида, защото, ако има затворена, тя е умряла и се хвърля. След това се слага малко бяло вино, малко масло, черен пипер, девисил една шепа, магданоз, една супена лъжица горчица и една глава чесън, обелена, на едро нарязана. Обърква се с разтръскване и се оставя на слаб огън за петнайсетина минути. Когато месцето на мидата почне да става по-жълто и да се дели от черупката, са готови.

***
JACKLIN* пост

аз много обичам миди с бешамелов сос и зелена чушка. В Гърция съм яла такива много вкусни, след като са готови и сервирани в дълбока чиния със соса се поръсва настъргано или натрошено сирене.
Също може саганаки, с доматен сос, малко чесън, лук и пак зелена чушка, изваряваш соса, да остане на мазнина, хвърляш вътре мидите за няколко минутки, може да го направиш леко пикантен. Пак поръсват със сирене при сервиране. Това са ми топ рецептите за миди, а също на салата с многоооо червен лук и лимон.

***
Тарталета пост

Купувам си 2 кг пресни миди( само да вметна, че ги намирам по евро мрежичката от килограм), слагам ги с бяло вино, чесън и магданоз да заврат и се отворят, после много лимон и мога да преживявам само на миди.

***
Down Under пост

Аз харесвам чили миди. Правя сос от домати, чесън и люти чушки - според вкуса. Слагам жино в соса и каквато посправка харесвате. Тук слагат кориандър, но аз не зи падам много по него.  Като се сгъсти соса пльокваш мидите вътре и ги задушаваш.

***
Check Please пост

На мидите им се чисти водораслото и черупките ако не са от ферма, слагат се на средно силен огън под капак и се държат, докато им се отворят черупките. Сол и вода не се добавят. Преди това се изхвърлят тези със счупени черупки, а след това тези с неотворени. После може да се панират, на салата с лук, копър, лимон и олио или натюр с малко сол, както ние обикновено ги ядем.

***
raja_nikol пост

само ги залей с непълна чаша бира и слагаш на котлона, недей с вода и не до горе. Като се разтворят са готови. Много бързо става. Така вече можеш да ги съхраниш Peace

***
Сбъдваща мечти пост

Мидите по френски ги обичаме.
Измити, почистени, в дълбока тенджера. 2 чаши бяло вино. Няколко скилидки смачкан чесън. Щедра бучка масло. Зелении на ситно. Да покъкри под капак, докато се отворят добре и са готови. Сосът е вълшебен.

***
buni пост

Обожавам миди, варя ги и след това ги обърквам с масло, чесън и копър, поливам с лимонов сок.

Последна редакция: сб, 10 юни 2017, 02:57 от Лале в дъжда

# 80
  • Мнения: 10 874
Застройка за сарми и чушки на belinda

Сърми и пълнени чушки варени, ги правя със застройка. Разбивам 1-2-3 яйца, според това колко "богат" искаш да ти е соса, слагаш му 2-3 лъжици кисело мляко и толкова брашно, колкото гъсто искаш да стане - няма как да ти кажа колко, защото не знам колко ти е тенджерата, на око. Това нещо го разбиваш добре и го сваряваш на много слабо и с непрекъснато бъркане, докато стане като гъст крем. После добавяш към него постепенно от водата на сърмите и разбиваш хубаво. Накрая връщаш всичко в тенджерата и я оставяш отхлупена, за да не ти се пресече застройката.
Друг хубав сос е бешамел със сирене - прави се стандартен бешамел с масло и накрая вътре се разтварят френски сирена, според вкуса. Казвали са ми, че и този върви на сърми, но аз лично никога не съм пробвала.

постът тук



Сос за пълнени чушки на Янтра

Соса го правя като ги опека, много ми е добър - соса от тавата го изсипвам в малка касерола, добавям 2 яйца, половин кофичка кисело мляко и една равна с.л. брашно и бъркам на котлона да се сгъсти. Всеки си сипва според желанието.

постът тук

Последна редакция: вт, 11 окт 2016, 23:05 от Лале в дъжда

# 81
  • Мнения: 10 874
Мъфини-банички на rummi_pl

Искам да похваля една рецепта. Бърза и вкусна. Приготвя се точно за 10 минутки. Пече се към 20 мин. Само да кажа за моите промени - не чакам корите да се изсушат, слагам повече сирене, почти двойно количество и цялата смес я сипвам в малка тавичка, защото не притежавам форми за мъфини.

Продукти за 12 броя:
4 яйца
100 г кисело мляко
1/2 каф.л. сода бикарбонат
щипка сол
2 с.л. олио
100 г сирене
6-7 листа кори за баница/ предварително извадени за няколко часа от пакета, за да се изсушат/

Разбийте с вилица яйцата. Добавете киселото мляко със содата, солта, олиото и натрошеното сирене. Натрошете в сместа корите за баница и разбъркайте добре.
Напълнете до 3/4-ти от обема им гнездата в силиконови форми за мъфини и изпечете на 180 градуса до готовност.

постът тук

# 82
  • Мнения: 10 874
Крем супа на svetal4o27

Няколко обелени и нарязани картофа, един морков, една глава лук и оттам нататък каквото искаш - тиквичка, броколи, карфиол и пр. (или нищо). Сваряваш ги с вода да покрие и лъжичка сол. Като се сварят, изсипваш част от водата в една чаша (ще ти потрябва после) и пасираш. В друга тенджера, най-добре метална сагаш масло колкото яйце, изчакваш да се постопи и прибавяш половин супена лъжица брашно, бъркаш, докато порозовее и замирише приятно и тогава изсипваш вътре прясно мляко- студено. Бъркаш непрекъснато, ако искаш да си по-сигурна, може и с тел. Като почне да завира, прибавяш кашата от пасираните зеленчуци и пак бъркаш, прибавяш и водата от варенето, ако трябва още мляко - гледаш да си го докараш на гъстота, която ти харесва. Изчакваш за заври и е готова супата. Малко повечко е бъркането, обаче става много вкусна. Ако искаш крутони, нарязваш две-три филии хляб, мяташ ги в една тава, наръсваш със сух копър, сол или други подправки, ръсваш малко зехтин и объркваш и печеш във фурната, разбъркваш от време на време. Това е, бон апети!
По принцип, за да не става на бучки каша или сос бешамел или крем или каквото и да е, водата или млякото трябва да е студено, за да разтвори брашното.

постът тук

# 83
  • Мнения: 10 874
Идеи за маринована риба

Касита
Правя я със зехтин или олио, оцет, хималайска сол, малко вода. Добавям и подправки от типа на черен пипер на зърна или бахар, а също често слагам и зеленцучи, защото обичам- моркови, лук, месеста червена чушка.
Правя и осолена в морска сол риба, която преседява във фризера и става би-жу.

vanini*
Първо държа рибата в саламура 24ч. /яйце, колкото 5ст./. После я държа в оцет за 12-24 часа, в зависимост от големината на рибата. Препържвам олио, оставям го да изстине и заливам рибата в бурканчета. По желание добавяш бахар и дафинов лист.

her_76
Аз нарязвам рибните филета на малки парчета 1см дебелина , слагам  в купичка, посолявам и  заливам  ( да покрие ) с лимонов сок . Оставям в хладилника цяла вечер, като от време на време разбърквам за да може да се " сготвят " всички парчета. После изливам  не поетия сок и добавям ситно нарязан червен лук , чушлета ,маслини, оцет ( какъвто искаш ) , олио, зехтин и така сервирам по-скоро за салата.

Down Under
Аз правех скумрия на шайби, с много добре почистена кръв. Осолявам я в морска сол, покривм я изцяло, за 10-12 часа. После махам солта изплаквам я и я подсушавам. Нареждам в бъркани плътно и заливам с олио. Не и слагам подправки. Може обаче да се залее с марината от олио и оцет и да се сложи лук, дафиноф лист и пипер.

belinda
Горчица на зрънца, лимонов сок, сол, черен пипер, пресен магданоз, девесил, къри, чесън на прах. В недиетичния вариант има и малко мед и зехтин. Страхотен аромат! Другия път ще я пробвам на сьомга!

Последна редакция: вт, 06 фев 2018, 23:28 от Лале в дъжда

# 84
  • Мнения: 10 874
Меденките на Джули, препоръчани от NinoTino

Както сигурно сте се досетили от заглавието на поста ми, това са популярните „Меденки на Джули“ представени от Наталина във форумите Гответе с мен и Bg-mamma. Предполагам, че за много от вас рецептата е позната.

*Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
*Подпровката за меденки – mixed spice, е смес от подправки, които свързваме със зимата и Коледа. Simple Smile На опаковката на моето бурканче пише, че съдържа: карамфил, индийско орехче, джинджифил, кардамон, кимион, бахар, звездовиден анасон и кориандър. Ако не разполагате с такава подправка, може сами да смесите изброените подправки според предпочитанията си.

Бисквитите се изрязват с формички. Две на човечета – момиче и момче, с височина около 9 см. и ширина около 7 см. в най-широката част. Елхата е  с височина 12 см. и широчина, в най-широката част 9 см. Звездичката е с диаметър 8 см.
С по-горе описаните формички  и една доза тесто получих  общо 50 меденки, от които 15 звезди, 13 елхи и 22 човечета.
Може да не ги декорирате с кафява и бяла глазура, тогава след като се изпекат и изстинат се прибират в кутии до момента, когато ще се украсяват с каквото друго сте решили.

Необходими продукти:

    800 гр. (5 3/8 чаени чаши) брашно
    280 гр. (1 2/3 чаени чаши) пудра захар
    120 гр. (5/8 чаена чаша) твърд маргарин или масло
    5 супени лъжици (125 гр.) затоплен пчелен мед
    4 яйца, (200 гр.)
    2 чаени лъжици (14 гр.) сода бикарбонат
    2 чаени лъжици подправка за меденки (mixed spice)
    + брашно за разточване на тестото

За кафявата глазура:

    1 яйце
    1 чаена лъжица вода
    1-2 чаени лъжици какао

За бялата глазура:

    1 белтък, 30 гр.
    1 чаена лъжица прясно изцеден лимонов сок
    150 гр.  пудра захар (според големината и гъстотата на белтъка

Начин на приготвяне:

Пресейте брашното и пудрата захар в голяма купа или тава. Смесете ги с подправките и содата. Направете кладенче и в него сложете затопления мед, нарязания на парчета маргарин (или масло) и яйцата. На колажа долу се вижда приготвянето на тестото с 2 цели яйца и 2 жълтъка, при което тестото става като на трохи въпреки упорито ми размесване. Налага се да добавя и останалите 2 белтъка. Всички, които са се доверявали на рецептите ми, смело може да добавят още в началото 4 цели яйца (200 гр.), а всички останали може да пробвате с „минус“ 2 белтъка. Омесеното тесто се оставя да почива върху наръсен с брашно плот, като през това време може да застелите тавите с хартия за печене и да приготвите кафявата глазура.
С кафявата глазура повърхността на меденките ще стане красиво лъскава, като полирано дърво. Цвета и страхотна контрастира с белтъчната глазура и я кара да изглежда още по-бяла и искряща. Разбийте яйцето с вилица и го смесете с водата и какаото. След това сместа задължително се прецежда през фина цедка.
Тестото се разточвате кора  с дебелина около 5 мм. или диаметър около 37 см. Формичките се потапят в брашно и с тях се изрязват фигурки от тестото. Нареждат се на разстояние в тава застлана с хартията за печене. Пекат се на средна скара в предварително затоплена на 160˚С фурна, за около 10-11 мин., или веднага щом забележите, че краищата им започват да се зачервяват.
Изваждат се от фурната и веднага, с помощта на четка се намазват с кафявата глазура. Действа се бързо и се внимава, четката да не оставя следи по повърхността на меденките.
Бисквитките се оставят се да изсъхнат и изстинат, след което може да се декорират с белтъчната глазура.
Ако искате глазурата ви да е гладка и с нея да се правят много тънки линии, трябва да пресеете пудрата захар 2 пъти, да прецедите белтъка през много фина цедка или през парче дамски чорапогащник и да приготвите глазурата ръчно. Разбъркването и с миксер ще вкара въздух в белтъка, което не е желателно. На един белтък се слагат няколко капки лимонов сок и около 150-200 гр. пудра захар (според големината и гъстотата му). Ако ви се стори рядко, прибавяте захар, ако е гъсто още няколко капки лимон.
Консистенцията на глазурата трябва да е такава, че да оставя оставя тънка, дълга, непрекъсваща линия, която да не се разлива. Най лесно е да я насипете в пош с малък кръгъл накрайник и с него да декорирате бисквитките според фантазиите си. Може да наръсите кристална захар върху глазурата, създава ефект на скреж.
Декорираните бисквитки се оставят да засъхнат и след това може да се наредят в кутии или в поднос, който се покрива с прозрачно домакинско фолио. Може да се приготвят поне 2-3 седмици преди Коледа, като най-малко трябва да отлежат поне 4-5 дни, за да омекнат хубаво. Да ви е сладко!

постът тук

# 85
  • Мнения: 10 874
Божествен чийзкейк на belinda, препоръчан от съфорумки

В4ера, по рецепта на моя колежка, направих 4ийзкейк, който е толкова прост, лесен и божестен на вкус, 4е просто не мога да не го споделя с вас Hug Ако рецептата ве4е я е давал някой друг, модераторите могат да изтрият темата.
Продукти:
пакет4е 4аени бисквити/ при мен "Победа" с аромат мед и масло, такива намерих/.
125 гр. масло
3 яйца
500 гр. крема сирене - колежката каза Рама крем Бонжур или Филаделфия, аз добавям - и Буко става Peace В слу4ая ползвах Рама, натурална с йогурт, синя опаковка
1 4аена 4аша захар/ в тегло това сигурно е около 200-220 гр. захар/, може и кафява/ аз сложих 4аша и половина - много сладко стана/
плодове по избор, или без плодове/ аз не сложих, имах само ябълки/
Сладко/конфотюр за намазване

Става за нула време. Смилате бисквитите и ги смесвате с мекото масло. С така полу4еното тесто облепяте дъното и малко от стените на тави4ка, която става за пе4ене, аз ползвах йенаглас, защото откоп4аващите ми се тави пропускат и когато пека 4ийзкейк, маслото ми изти4а. Ако вашите не правят така - откоп4аваща се тава е идеалният вариант. Слагате тави4ката в камерата да стегне. Разбивате крема сиренето, добавяте захарта и яйцата, става като пухкав крем. Ако ще слагате плодове/ колежката го е правила с малини и каза, 4е е разкош/, добавят ги в крема и изсипвате сместа в тавата. Пе4ете 45-55 минути на 180 градуса. Аз го сложих в студена фурна, да не ми се спука йената и отброих 50 минути откакто изгасна лампи4ката, която показва достигането на необходимата температура. Отгоре покафенява и се понадига. Към края запо4ва да се отделя от стените на тавата. Ако в средата ви изглежда все още леко те4но - няма страшно, така трябва да е, после се стяга. След като изстине, отгоре намазвате със сладко, аз имах ягоди, много върви. Охлаждате и нападате Very Happy
Аз, признавам си не можах да устискам до пълното изстиване и го пробвах още леко топъл, но на другия ден, след престой в хладилника, усетих истинския му вкус. Уникален е!
Възможни грешки: не взимайте обикновени бисквити, попиват пове4е масло и с едно пакет4е ще ви стане ронлив блата. Не взимайте българско масло, воднисто е. Не заменяйте крема сиренето с извара, пак ще стане, но и вкусът, и ароматът ще са разли4ни. И не прекалявайте със захарта, защото става твърде сладко дори за любителите на баклава като мен. Може би само ако слагате по-кисели плодове, може да компенсирате с малко пове4е захар.

# 86
  • Мнения: 10 874
Сладолед от Мъ℘♥Мяɣ

много е лесно - в блендера разбих замразените плодове (боровинки, малини), на око слагах, че бяха като буца лед, после сложих една кофичка кисело мляко 2%, предполагам с по-висок процент, ще е по-добре, сложих и мед за сладост пак колкото ти харесва. Хубаво разбих сместа, налях в чашки, покрих ги с фолио и оставих 3-4 часа да замръзнат. Това от Джейми Оливър го научих

постът тук

# 87
  • Мнения: 10 874
Яйчена салата на Звезден^Прах

И аз правя яйчената салата от целите яйца, не само от жълтъците, даже обратният вариант ми е по странен  newsm78 Режа на ситно/или стържа-да/ яйцата, майонеза или хайвер/обикновено по 1 кофичка си заминава, див чесън или пресен, 1 лимон, морска сол, чер пипер, малко червен, бъркам добре, то при объркването жълтъците стават част от соса и готовоо. Предполагам, че киселото мляко дава същата киселост и свежест като лимона, иначе наистина би било тежко , бих пробвала и с мляко.

постът тук

# 88
  • Мнения: 10 874
Салата с варени картофи на valerie

майка прави една салата, която става страхотна- с варени картофи, кисели крастанички, яйца, сирене, майонеза и кисело мляко
Отделяш сварените белтъци и жълтъци
един ред настъргани картофи, върху тях настъргано сирене, после ред белтъци пак настъргани, кисели краставички,  пак редуваш, докато се напълни купата. Полива се със сос от майонеза, кисело мляко , чесън и черен пипер. И най-отгоре с няколко настъргани  жълтъци.

постът тук

# 89
  • Мнения: 10 874
Торта от козунаци на svetal4o27

много приятна тортичка става от останали козунаци. Правиш си един класически крем-ванилия, изпичаш леко около чаша-две орехи и нарязваш козунака на филии, като отстраняваш кафявата част. Редиш плътно филиите, сиропираш леко със сок от кайсиев компот или с прясно мляко, отгоре крем, после орехи и така докато ти свършат продуктите. Оставяш за два-три часа в хладилника и после нападате. Много лека, ароматна и приятна торта. Жалко, че никога не ми остават козунаци, та я правя от купешки.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт