Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 883
  • 1 151
  •   2
Отговори
# 165
  • Мнения: 10 874
Патица с кисело зеле на Янтра

Това е домашно ястие, което се готви без точни мерки. Хващам две кисели зелки, махам по 3-4 листа от всяка. Останалото го режа на ситно. Задушавам 2 глави лук и 2 големи моркова в малко вода и олио. Обърквам зелето, лука и морковите, слагам подправки - червен пипер, суха целина, магданоз, черен пипер и го слагам на дъното на гювеча или голямата стъклена тенджера. Слагам патицата отгоре, завивам с листата плътно, слагам капака и пъхам всичко във фурната. Половин час на 300гр, после на 180 горно и долно печене, около два часа. Вадя, разопаковам патицата, изваждам настрани, слагам ориз (нямам обяснение колко ориз, на око) обърквам с киселото зеле, връщам патицата, слагам капака докато заври, като заври махам капака докато се опече ориза и патицата хване тен. НЕ се слага сол никъде, киселото зеле пуска.

постът тук

# 166
  • Мнения: 10 874
Кекс с моркови и глазура от крема сирене, препоръчан от Sesylle

За кекса

1 1/2 ч.ч бяло брашно
2 ч.л бакпулвер
1/2 ч.л сода
1 ч.л канела
ванилия
1/2 ч.ч меко масло
2/3 ч.ч кафява захар
3 яйца
300 гр настъргани моркови
2/3 ч.ч едро смлени орехи
4 с.л прясно мляко

Маслото и захарта се разбиват с миксер до гладък крем.
При непрекъснато бъркане, едно по едно се добавят яйцата и прясното мляко
Брашното се пресява, смесва се със содата, канелата и  бакпулвера и на порции се добавя към маслено - яйчната смес.
Добавят се и едро смлените орехи и морковите и всичко се разбърква набързо с шпатула.

Тестото за сладкиша се изсипва в кръгла тавичка, застлана с хартия за печене (моята е 26 см) и се пече около 40 мин, или докато вътрешността престане да оставя следи, когато се забоде клечка.
Готовият сладкиш се охлажда напълно, преди да се намаже с глазурата.

За глазурата:

125 гр крема сирене - аз ползвам 1 кутия филаделфия
1 с.л настъргана кора от портокал
1/2 чаша пудра захар
2-3 с.л наквасена сметана
1 с.л сок от портокал

Всички продукти се смесват до хомогенна смес, с която се намазва охладения сладкиш. Оставете го на хладно за поне 4 часа.

За карамелизираните орехи
 Количеството е доста по- голямо от необходимото за кекса, но по- малка доза се прави доста по- трудно

1 чаша орехи
1 чаша захар

Захарта се карамелизира до светло кафяво. Добавят се орехите и всичко се разбърква, за да може орехите да се запекат леко и да се овалят в карамела.
Разстелете ги върху намазана с олио хартия за печене. Олиото е много важна стъпка и в никакъв случай не го пропускайте. В противен случай ще ядете орехи с хартия.
След като карамелът се охлади напълно може да го натрошите лесно с нож.

Поръсете сладкиша преди да сервирате.

постът тук

# 167
  • Мнения: 10 874
Портокалов кекс, препоръчан от Sesylle

Продукти:
175 гр краве масло, стайна температура
140 гр захар
3 яйца
320 гр брашно
30 гр царевично нишесте
2 ч.л. бакпулвер
щипка сол
240 мл прясно изцеден портокалов сок
1 с.л. настъргана портокалова кора

Сироп:
240 мл прясно изцеден портокалов сок
200 гр захар

Начин на приготвяне:
Загрейте фурната до 170 градуса.
Намажете формата за кекс диаметър 20 см с краве масло, поръсете я с брашно.
Разбийте кравето масло с половината количество захар до светла, кремообразна смес.
Добавете един по един жълтъците, като хубаво разбивате след всеки, след това - портокаловата кора.
В купа пресейте брашното, бакпулвера и солта.
В три приема прибавете сухите продукти в маслената смес, като редувате с портокаловия сок.
Разбийте белтъците на сняг, като постепенно добавите останалата захар.
Прибавете ги внимателно към тестото, като разбърквате с лъжица.
Изсипете тестото във формата и печете кекса 45-55 минути, като проверявате готовността му с дървена клечка.
Докато се пече кексът, доведете сока и захарта до кипене и го варете на тих огън 15-20 минути.
Леко охладения кекс набодете на няколко места с клечка за зъби и залейте с горещия сироп.
Поръсете го с пудра захар и поднесете топъл или напълно охладен.

постът тук

# 168
  • Мнения: 10 874
Прясно зеле с кайма на Лиляна

Задушавам леко каймата, може да се раздроби, а може и на по-едри парчета да стане, няма значение. После слагам зелето и домати и червен и черен пипер, а може и малко морков настърган и чакам да омекне зелето.

постът тук

# 169
  • Мнения: 10 874
Макарони с шунка и домати на svetal4o27

Сварените макарони изсипвате в тавичка, добавяте 200-300 г ситно нарязана шунка може запържена, а може и не., гъби от буркан (ако са сурови, трябва да ги задушите малко), 2-3 домата настъргани, може от буркан или пюре, чубрица, черен пипер, мъъничко сол, ливвате щедро зехтин, (или масло на няколко бучици тук-там), разбърквате, нарендвате отгоре щедро кашкавал и печете в средата на фурната на 200 градуса около 20-30 мин. Много бързо, лесно и вкусно. И става за затопляне в микровълнова, ако артиса. Да ви е сладко.

постът тук

# 170
  • Мнения: 10 874
Крилца със сладко от сини сливи на Down Under

Мариновам ги във вино, лимонов сок, малко мед, сол, черен пипер и каквото си поискаш. Кисна фи колкото имам време. После ги вадя и мажа със сладко от сини сливи. От време на време ги заливам с малко от марината и пак мажа със сладкото.

постът тук

# 171
  • Мнения: 10 874
Мусака на svetal4o27

400-500 г кайма свинска или смес
7-8 средно големи картофа (около кг)
1-2 глави лук
1-2 домата или малко бурканче
червен и черен пипер, сол, олио или зехтин, градинска чубрица
Изсипвам в тавата мазнината и нарязания лук. (Фурната загрята на макс.).Слагам тавата на дъното във фурната и разбърквам от време навреме, да не загори лукът по ъглите на тавата.Каймата с две-три лъжици студена вода раздробявам с вилица. Като омекне лукът, добавям каймата, разбърквам добре и връщам във фурната да се позапържи каймата. В това време си подгодвям картофите - нарядвам ги на дребни не точно кубчета, по скоро малки плочици със страна 1-2 см, дебели 3-4 мм. Като се позапържи каймата, да замирише приятно, изваждам тавата, слагам 1 сл.червен пипер, малко вода(около 1 чаша) и я връщам във фурната. Тъй като на картофите им трябва по-малко време, отколкото на каймата, около половин час оставям каймата да се готви. В това време картофите ми са нарязани и стоят в студена вода. Като мине този половин час, изсипвам картофите, двата домата настъргани, сол , черен пипер, чубрица, доливам вода да покрие, разбърквам и връщам във фурната. На 200 градуса. Два три пъти разбърквам. Като изври водата, покривам със заливката.
Заливка: Приготвям си да ми е под ръка около половин литър студено прясно мляко. В тендежерка стапям масло колкото яйце, добавям две пълни супени лъжици брашно и бъркам бързо до порозовяване на маслото. Изсипвам млякото по малко, бъркайки непрекъснато. Ако не сте много опитни, по-добре бълкайте с тел, да не станат бучици. Бъркам, докато "клокне" - да почне да ври. Трябва да се получи гъстота като палачинково тесто, т.е. малко по-гъсто от боза. Отстранявам го от огъня, слагам съвсем малко сол, малко черен пипер и две-три стърготинки индийско орехче (може и без него, разбира се). Разбърквам го, колкото пъти мина покрай него, за да не хване кора.

Когато мусаката е готова - картофите сварени, водата извряла почти до края, изваждам тавата отгоре на плота, да е равно. През това време бешамелът (заливката) е вече поизстинал, чуквам две яйца в него и бързо разбивам с телта. Намазвам мусаката със заливката, заглаждам равномерно и настъргвам отгоре кашкавал - не много, колкото да придаде приятен зачервен вид на ястието. Връщам тавата във фурната - вече на средно ниво - да се запече.
Две важни неща има: да не ви загори лукът в началото и да уцелите количеството олио или зехтин. Не тряба да е много мазно, но не трябва и да е малко мазнината, че ястието става "промито" и водняво, ако е малко. Не мога да кажа точно колко, защото не знам колко ви е голяма тавата, но при всички случаи трябва да покрива дъното.
Другото важно нещо е да отчитате количеството сол - ако доматите са ви консервирани, опитайте дали има сол в тях, а също дали има сол и в каймата. Тъй като и в бешамела има малко сол, имайте предвид и това.

Написах много подробно всичко нарочно - защото има хора с по-малко опит, именно за тях е тази рецепта. Другите и без това вече си имат отработени навици.

постът тук

# 172
  • Мнения: 10 874
Щрудел с юфка по моя рецепта

Приготвя се плънка от 2-3 настъргани ябълки, 3 яйца, половин (аз си позволявам и повечко понякога) чаена чаша захар, 1 чаена чаша кисело мляко с 1 чаена лъжичка сода, половин чаена лъжичка канела. В намазнена тава изсипвам слой юфка, отгоре плънка, после пак юфка и така, докато свърши плънката. Горният слой трябва да е юфка. Поръсва се с малко разтопено масло и се пече на 180 градуса към 20 минути.

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:22 от Лале в дъжда

# 173
  • Мнения: 10 874
Катък на JACKLIN*

Аз освен обичайните цедено мляко, сирене, печени чушки и чесън, добавям и накълцани печени орехи. Много обичам комбинация сирена- ядки Heart Eyes Няма голяма философия- хубаво сирене, хубаво мляко, чушки без нито една семчица, че е ужасно да я сдъвчеш ( внимавай, ако измиеш чушките, трябва да ги отцедиш и подсушиш, че иначе ще ти разводнят катъка) бъркаш всичко, охлаждаш и сервираш с каквото пиете.

постът тук

# 174
  • Мнения: 10 874
Идеи за кускус

sophiemmaspencer пост
Вода вряща наливам в съд, слагам кускуса, сух бульон, подправки. Капак. След десет минути е готов. Не се вари. Запарва се.

***
Силвия пост
Аз го правя в тенджера на 2 етажа. Първо варя телешко с нахут, когато е почти готово месото слагам във водата половин зелка, няколко парчета тиква, 2 моркова. Кус- куса го разбърквам с половин бульон и го слагам във втория етаж на тенджерата, като няколко пъти го претривам, за да не е на бучки и да е пухкав. Но е голяма врътня. Става и с вряла вода както ти писаха. Но като е готов с намазнени ръце го претрии. Подправки не му слагам.

***
her_76 пост
Кус кус -а не го варя , а заливам с вряла вода и покривам с капак за 5-10 мин. Нарязвам пресен лук на тънък Жулиен ,бяло  сирене на малки кубчета малко домати на ситно ,стафиди и зърна от нар . Овкусявам с зехтин и сол .

# 175
  • Мнения: 10 874
Идеи за салата с цвекло

Силвия
Ситно настъргано с моркови и ябълка, подправено със зехтин и лимон или балсамико.

Акаша
И орехи може да добавиш.

Бърди
И стафиди.
Любимата ми салата.

sophiemmaspencer
Аз лично го обичам сварено, нарязано на кръгчета, овкусено със сол, зехтин и лимонов сок.

Янтра
Салата от сурово цвекло, суров карфиол, сурови броколи и моркови.

Тарталета
Напоследък много често ядем зелена салата микс с добавено червено цвекло и хрян. Става страхотно. Отделно само цвекло и хрян правим, с малко зехтин, ядем много. Цвеклото го купувам готово обелено и сварено, но може и със сурово. Хрян продават настърган.

vesi1
Стържа цвекло, морков, по-хубаво става с кисела ябълка, ама основно ползвам каквито имам.
Понякога слагам и настъргана целина (половинката я обича). Обилно зехтин (пак заради половинката), пробвала съм с ябълков или с балсамов оцет (с винен не ми харесва). Майка ми слага и смлени орехи, аз не, щото няма кой да ми ги начупи и изчисти.
И сол, де.

ЕлиТ
Аз редовно правя вкъщи цвекло с моркови и ябълки. Ако имам - и белени слънчогледови семки. Овкусявам с олио, оцет и сол (нещо не ми допада зехтин за тази салата). Всичко е сурово и настъргано, а ябълките са - каквито има вкъщи.

kama4e
Аз правя от морков, ряпа, червено цвекло, слагам и царевица от консерва. Зехтин и оцет или лимон. Сол и това е.  Правя и друга - бяло, червено зеле, карфиол и царевица. И двете салати стържа на робота за секунди.

the unconscious
Салатка с червено цвекло, моркови и ябълка наскоро ядох в един ресторант с дресинг от майонеза и мед. Хареса ми.

Titina
Печено цвекло с много копър и чъсин, овкусено с балсамико.

Последна редакция: сб, 29 дек 2018, 23:34 от Лале в дъжда

# 176
  • Мнения: 10 874
Крокмач, препоръчан от Жармен

Нужно е овче мляко, като най-хубавото е това, което се дои през август. Тогава то е най-гъсто. Към 1 литър мляко се добавят 1 супена лъжица сол и 2/3 аспирина. Пресният крокмач по-течен и рядък. С времето той узрява и става доста по-плътен. Обикновено се затваря в буркани или в делви за зимата.
Млякото се вари около 2 часа на водна баня. За това време освен че кипва, се и сгъстява. Вкъщи обикновено варим около 20 литра, за които е необходима голяма тенджера, както и още по-голяма, която се напълва с вода. Времето никак не е малко, така че ако намерите леля ентусиаст, която да се занимава с тази дейност, както и да използва жарта накрая, за да изпече чушки - ще е най-добре.
Свареното мляко се охлажда и към него се добавя солта. Оставя се в хладно помещение да узрее. Там престоява около седмица. Ако не разполагате с маза или друго проветриво и сенчесто място, може да стои и по-малко от седмица. Но с топлото определено трява да се внимава. Възможно е млякото да се пресече или да презрее. Всеки ден се разбърква по 2-3 пъти с дъла лъжица, за да не хваща каймак. Сместа трябва да е хомогонна и гладка. Когато започне да се сгъстява, се добавят аспирините. Те подсилват процеса на узряване.
Готовият крокмач се налива с черпак в буркани и се затваря. Когато след време се отвори и се изсипе в чиния, за кратко запазва формата на буркана.

постове тук и тук

***
Кротмач по моя рецепта пост

Кисело мляко, краве сирене и печени чушки.
Сиренето се натрошава, чушките се белят и нарязват и всичко се смесва с киселото мляко.
(След справка в Google се оказа, че специалитетът е характерен за Тетевенския край.)

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:15 от Лале в дъжда

# 177
  • Мнения: 10 874
Лесна торта с кроасани "Черно и бяло", препоръчана от мен

Необходими продукти:
6 бр. кроасани
4 бр. ванилов пудинг ( или по-малко, ако искате "по-мокър" крем)
15 с.л. захар
15 бр. обикновени бисквити
1 литър прясно мляко
250 г краве масло
100 г черен шоколад

Започнах като сложих захарта с 800 мл от млякото да се загреят на котлона.
През това време смесих пакетчетата пудинг в купа с останалите 200 мл мляко. Използвах два обикновени ванилови пудинга (бяха около по 19 ст.) и два от тези с бурбонска ванилия на Др. Йоткер.
Когато млякото тръгне да завира, а захарта се е разтворила напълно, прибавям при непрекъснато бъркане пудинговата смес на тънка струйка. До няколко минути кремът се сгъстява, а ароматът и лъскавината му са неописуеми.
Дърпам от котлона и прибавям маслото, докато кремът е още горещ и разбърквам. Аз винаги имам пакетче-две масло на стайна температура и препоръчвам да използвате такова и вие. Ще се интегрира в крема много по-бързо и ще запази температурата му.

Докато е още горещ кремът, го разделям на две части, като в една от тях слагам начупения шоколад и разбърквам, докато се интегрира и той и се получи лъскав, какаов крем. И така...с това може да се каже, че готвенето за тортата ни приключи (аз ви казах, че е много лесна).

Сглобяваме тортата като във форма с махащи се стени (аз използвах кръгла, с диаметър 25-26 см) поставям на дъното обикновените бисквити. Потопих ги за кратко в малко компот от праскови, но вие може да използвате и подсладено прясно мляко или друга течност, било то и просто вода.
Отгоре изсипах шоколадовия крем, изравних го с лъжицата и наредих кроасаните.
Отгоре разпределих белия ванилов крем и готово! Оставих още топлата торта за малко на стайна температура, докато се охлади, покрита с кухненска хартия, а после я пъхнах и в хладилника.
За украса може да ползвате няколко шарени бисквитки и настърган шоколад.
Може да решите да използвате и кроасани с друг вид пълнеж - но аз ви препоръчвам да са или ванилия, шоколад или пък тези с крем шампанско.
И още един съвет - не рендосвайте шоколада, когато е изваден директно от хладилника, а нека се отпусне малко на стайна температура - ще ви бъде по-лесно, а "къдриците" ще бъдат по-големи. Simple Smile

постът тук

Последна редакция: пт, 12 яну 2018, 02:25 от Лале в дъжда

# 178
  • Мнения: 10 874
Хрупкави пилешки филенца на фурна от svetal4o27

Слагам ги първо в марината от 2 л. соев сос, 2 л. олио и 1 или два белтъка разбити почти на сняг (зависи от количеството - за 500 г - 1). Постояват най-малко около 30 мин. После в натрошен корнфлекс с малко галета разбъркан, панираш, редиш върху хартия за печене, отгоре ги намазваш (по-скоро потупваш с четка) с олио и печеш около 20 мин. на 200 С в средата на фурната. Не се налага да ги обръщаш.

постът тук

# 179
  • Мнения: 10 874
Пилешки бутчета/крилца на фурна от blackcat6

Месото го подправям с един-два натрошени пилешки бульона и лъжица - две олио, колкото да лъсне. Бульоните ги определям така - 1 слагам за 500 гр. месо, 2 за повече месо. Обърквам месото с натрошения бульон и олиото и оставям в хладилника да престои поне половин час. Колкото повече, толкова по-добре. В една купа си правя смес от галета, картофено пюре и царевично брашно - равни части. След това овалвам мръвките в сместта, редя върху хартия за печене и с една лъжичка или четка върху всяка мръвчица се капва по маалко олио. Пече се, когато е с кокал около 40 минути. 30 минути на 180-200 градуса и 10 минути за тен на макс.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт