Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 893
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 10 874
Попоувърси на mariat

Тесто за палачинки, но с бакпулвер и добавено сирене/извара/kaшкавал, разтопено масло.
Намазнявам гореща форма за мъфини. Фурната- и тя гореща. Пълня гнездата и запичам. Стават странно издути, но от вътре са кухи. Може да добавиш в гнездата кренвирш, или да подготвиш някакво крем-сирене за намазване. Ако сместа е с малко сол може да ги хапвате със сладко или сладко и сирене. У дома се предпочитат с пълнеж от сирене, кашкавал и извара(сиренето и изварата ги разбивам с миксер).

постът тук

# 271
  • Мнения: 10 874
Пилешки хапки на blackcat6



Тези са с покритие от равни части царевично брашно, обикновено брашно и картофено пюре на люспа. Печат се върху хартия за печене, а преди това се овкусяват със кубче пилешки бульон, лют пипер и черен по желание и лъжица,две олио. Всичко в купа слагам, стривам бульона, олиото, обърквам ги и престояват поне час в хладилника. След това овалвам в сместта и редя върху хартията. Пека на 180-200 градуса 35 мин и после за тен още 5-10 в зависимост от фурната.

постът тук

# 272
  • Мнения: 10 874
„Фалшиви“ шницели на Зузанка

500гр кайма
4големи картофа,4яйца,4 с.л кисело мляко с разтворена в него 1ч.л сода.
4с.л,брашно с връх,черен,пипер,кимион,чубрица или каквито подправки харесвате.
Настъргвам суровите картофи,на ренде,и ги прибавям при каймата.Отделно разбивам яйцата с млякото и содата,и прибавям към другата смес,слагам брашното и подправките и разбърквам хубаво.
С лъжица загребвам от сместа и пържа.



постът тук

Последна редакция: нд, 06 ное 2016, 23:37 от Лале в дъжда

# 273
  • Мнения: 10 874
Шницели с бира, препоръчани от alina_si

500г кайма,1 ч.ч  брашно,1 ч.ч бира,2гл. лук, 3 яйца,  сол, чер.пипер,  нещо лютичко,магданоз,  чубрица. Да отлежи  в  хладилника.  Гребе се с лъжица  и се пуска в сгорещена мазнина.

постът тук

# 274
  • Мнения: 10 874
Овесени бисквити на alina_si

Сложих в робота едно яйце, половин чаша захар, 1 с.л. масло, 1/3 ч.ч олио, една ч.ч. овесени ядки, 1/2 ч.ч. брашно, едно пакетче ванилена захар, 1ч.л. бакпулвер, пуснах го да се обърка и направих топчета, които притиснах. Пекох на 200 градуса с вентилатор около 40 минути.

постът тук

# 275
  • Мнения: 10 874
Идеи за заливка на мусака

JACKLIN* (пост):
С бешамел заливам, става изключително вкусно.


belinda (пост):
В заливката за мусака свеки слага малко настърган кашкавал. Запечен отгоре става хрупкав, но на вкус се усеща, че има кашкавал.


Down Under (пост):
Аз заливам само с яйца и прясно мляко.


blackcat6 (пост):
В мусаката от известно време слагам кашкавал и е много ароматна и приятна. Не ми е хрупкава, но е много богата на аромат - слагам купичка кисело мляко, 4-5 яйца и само лъжица брашно, понякога когато имам и малко прясно мляко добавям.


midnightStar (пост):
В заливката на мусаката може бира да се сложи.Аз преди првех с кисело мляко само жълтъци и бира.


ЕлиТ (пост):
Аз брашно не слагам, само кисело мляко и яйца. Понякога става хрупкава, понякога - не. Ама киселото мляко все е на око.


Зузанка (пост):
Заливка за мусака правя по много различни начини,зависи от времето и продуктите ми.Когато искам да е пухкава разделям жълтъка от белтъка.Разбивам белтъка на сняг и тогава прибавям жълтъка и киселото мляко разбито предварително с щипка бакпулвер с  дървена бъркалка го прибавям за да не спадне.
Иначе и с бешамел съм я заливала и само с разбъркани яйца и прясно мляко.За хрупкаво,
Янтра,поръси я с галета и пармезан.ще стане хрупкаво с сигурност.Това го видях от Джейми за котидж пая и много често го ползвам.


Sesylle (пост):
Заливка на мусака правя само с яйца, кисело мляко и съвсем малко брашно.


mariat (пост):
В Кулинарния имаше една снимка на мусака със заливка за милиони. Обаче няма нищо хрупкаво.
Мацката си каза и рецептата. Прави гъст бешамел и го добавя към разбъркана застройка от яйца, кис. мляко и  бакпулвер.


svetal4o27 (пост):
Много хубава заливка с получава от по-гъстичък сос бешамел, в който се разбиват две яйца, разстила се върху мусаката и се наръсва с настърган кашкавал, но не много. Ако е много, се получава кора от кашкавала и не е хрупкаво, а разтегливо.


Алечка (пост):
Мусака правя без картофи - с тиквички или патладжани и заливам с яйца и течна, животинска сметана.

Последна редакция: пн, 07 ное 2016, 01:10 от Лале в дъжда

# 276
  • Мнения: 10 874
Идеи за сиропиране на блатове


YanaDG (пост)
Аз сиропирам с най-обикновен разтвор вода+захар, когато ги ползвам за торта. И между тях слагам крем.


Осмичка (пост)
И аз така или компот.


belinda (пост)
На мен любимото ми нещо за сиропиране е карамелено-алкохолен сироп. Като захарния, ама първо карамелизираш захарта, после изливаш отгоре водата и чакаш карамелът да се разтвори, а накрая щедро подправяш с ром, коняк или ароматно уиски. Обаче ако са твърди като бисквити, това няма да ги спаси според мен, сори. Начупи ги и залей със смес за крем-карамел, както се прави шарлота с изсъхнал козунак, така по имаш шанс да стане нещо, отколкото със сиропирането.


!Yellow (пост)
Сиропирай със студено кафе. Подсладено или не - според вкуса.


Ая (пост)
Аз ползвам разтворено пакетче "3 в 1" за да топя бишкоти или бисквити.


Янтра (пост)
Може да сиропираш и с мляко с какао.


Тарталета (пост)
И дори само с прясно мляко става идеално. Вчера правих фалшива торта Гараш и понеже ми свърши какаото за блата и крема, сиропирах само с мляко. Всъщност почти винаги така го правя.

Последна редакция: сб, 28 яну 2017, 16:19 от Лале в дъжда

# 277
  • Мнения: 10 874
Лесна и вкусна торта на Айяла

Аз напоследък правя тази торта, без сливите. Много е лесна и вкусна.
Тесто:
    100 г масло(или маргарин,или олио)
    2 яйца
    1 и 1/2  ч.ч. брашно (чашата=220 мл)
    1/2 ч.ч. захар
    2 с.л. мед(аз сложих почти 3)
    1 ч.л. сода бикарбонат

     Крем:
    800г заквасена сметана (в оригиналната рецепта е само 500 г,но определено това не е достатъчно)
    2/3 ч.ч. захар (в оригиналната рецепта 1/2 ч.ч.)
    100 г орехи(аз сложих повече и ги препекох предварително)
    шепа сушени сливи(около 100 г),които трябва да се накиснат в гореща вода за 1-2 часа(тортата се получава много вкусна и без тях,но те страхотно обогатяват вкуса й,така че вие си преценете )
    1 ванилена захар(от мен)

    В метален съд смесваме меда и содата бикарбонат,слагаме съда на тих огън.Сместа трябва да започне да се пени и да придобие ярко жълт цвят(около 2 минути или малко повече).Дърпаме сместа от огъня и към нея постепенно прибавяме маслото и останалите продукти,като бъркаме много хубаво.
   Брашното се прибавя постепенно.Може да ви се наложи да не използвате цялото количество брашно.Сместа се получава с консистенция на гъста заквасена сметана.
   Печем не умерена фурна  в намаслена и поръсена с брашно тава( авторката пише 20 минути,но аз пекох доста по-дълго,като го сложих не в загрята ,а в студена фурна.Ако вашата фурна е по-силна,препоръчвам и вие да направите същото,иначе блатът ще загори без да се изпече отвътре.).
  Готовността се проверява с дървена клечка.
  Готовият блат се срязва на две.
  Tавичката,в която пека,е сравнително малка,с диаметър на дъното 23-24 см.

  За крема.Заквасената сметана се смесва със захарта.Добавя се и ванилия.Изчаква се ,захарта да се разтвори.
  Добавяме 2/3 от смлените орехи към крема.
  Промазваме с крема долния блат,добавяме нарязаните на парченца сини сливи,опитваме се леко да ги замажем с крема.
  Слагаме горния блат.Добавяме останалите орехи към останалия крем.Покриваме с "по-ореховия" крем и горния блат.
  ( авторката казва,че към едната част от крема може да се добави ром или коняк,но аз не съм добавяла)
 
   Тортата се украсява със смлени орехи(може и с настърган шоколад).
   Престоява в хладилника 1 нощ.

постът тук

# 278
  • Мнения: 10 874
Шоко кексчета с крема сирене и карамел, препоръчани от Sesylle

След малко ще правя тези мъфини, много ги обичаме в къщи и са много лесни.
Вътре може да се сложи и сладко за пълнеж.


Продукти

125 г меко масло
1 ч.ч. захар
2 яйца
200 мл прясно мляко
2 с.л. какао
2 ч.ч. брашно
1 ч.л. бакпулвер
2 ванилии

12 -14 меки карамелови бонбона - тип "Лакта"
100 г фино безсолно крема сирене


Приготвяне

* Разбийте на крем захарта с маслото и прибавете яйцата. Постепенно налейте прясното мляко. Накрая сипете и брашното, пресято с какаото, бакпулвера и ванилията.

* Напълнете с тестото хартиени формички за мъфини 2/3 от обема им. В средата сложете по 1 ч.л.от сиренето, а върху него по един бонбон. Върху бонбона сипете по 1 с.л. от тестото.

* Изпечете кексчетата в предварително загрята на 170* фурна. Като са леко топли карамелът е стопен и е като сос, а сиренето си остава плътно. Ако ползвате по-твърди бонбони те ще си останат цели, аз май тях ги обичам повече. Да ви е сладко!

Източник - сп."Меню"

постът тук

# 279
  • Мнения: 10 874
„Рошави“ мъфини с пудинг ванилия, препоръчани от Сбъдваща мечти

Добавям към рецептата нещо от мен - плод някакъв в средата на мъфина (може от консерва или сладко), ядки съм слагала, стафиди съм добавяла, шоколадови парченца - каквото имам под ръка в момента - винаги стават много хубави.

Продукти:
1 яйце
200 мл олио
200 гр захар
200 мл прясно мляко
400 гр брашно
1 пакетче ванилов пудинг 37 гр
1 пакетче бакпулвер

Приготвяне:
Разбийте яйцето с олио. Добавете захар, прясно мляко и смесено брашно с бакпулвер и пудинг ванилия. Получената смес сипвате във форма за мъфини и печете в загрята на 200 градуса фурна 20 минути. По желание може да добавите мармалад, Нутела, парченца шоколад и др. или да поръсите с едросмлени ядки.

постът тук

# 280
  • Мнения: 10 874
Идеи за гювечета

ЕлиТ:
Малко домат/пюре, сирене, кашкавал и отгоре яйце.
Иначе и с парченца месо - сварено или печено, колбас, наденица. Буквално е каквото има в хладилника
Не забравяй да пробиеш жълтъка, ако ги правиш на микровълнова.

Mariposa_Malva:
От това, което помня от детските години, имаше : гъби, маслини, сирене, домати консерва и кренвирши и отгоре яйце. Ама сега кренвирши не купувам и затова се чудя с какво да го заместя. Постното не е вариант у нас, мм всяка постна манджа я брои за предястие

М_i_G:
Аз слагам наденица, сирене, гъби, домат ( който ММ отстранява),яйце.

Down Under:
Аз слагам някакво месо (в случая наденички), лук, чушки и домати, сирене и накрая яйце и кашкавал.

belinda:
на мен гювечето ми е манджа "почисти хладилник". Слагам, каквото слагаш и ти, както и всякакви други глупости, които искам да разкарам, защото са изостанали - кисели краставички, маслинки, сирена всякакви, понякога и повечко зеленчуци, абе - каквото и да сложиш, все вкусно ще стане Grinning

mariat:
добави и гъби! Може да сложиш и малко варени картофи. Един- два белени картофа ги варя във малко вода с олио, сол и подправки. Добавям ги в гюведжетата и доливам от чорбата на картофите. Тиквичка, морков....

etty775:
Аз да се поФаля - снощи сложих телешко, картофки и разни мерудийки в гювеча, включих фурната на "печене слабо " на 100 градуса за цялата нощ и тази сутрин имам страхотно крехко телешко, мммм.

Последна редакция: вт, 12 дек 2017, 13:13 от Лале в дъжда

# 281
  • Мнения: 10 874
Гювечета на Sesylle

Печена чушка нарязана
сирене
кашкавал
колбас, шунков салам, телешка наденица, или каквото предпочиташ
лук (ако обичате)
гъби
кисела краставичка
отгоре яйце

При нас не става с каквото има в хладилника, защото правя 5гювечета. Та за такова количество си трябва от всичко и то немалко количество.

постът тук

# 282
  • Мнения: 10 874
Гювечета на mariat

Моите гювечета са малко по- различни.
На дъното капвам мазнина, отгоре парче сирене. Слагам босилек/риган сушен. После слагам някакво месо(в повечето случаи остатъци от печено), наденица, шунка, салам. После гъби, чушки(сурови на парчета, не ивици, или печени), картофи(варени обелени с 1 гъбен бульон) или пържени. После заливам гювечето с водата от картофите, или ако имам бульон от месото, което ползвам. Пека ги винаги върху фолио, че да не ми цапа фурната. Преди изваждане чуквам яйце и е готово.

постът тук

# 283
  • Мнения: 10 874
Млечни пастички с кондензирано мляко, препоръчани от belinda

1. Загрява се фурната.
2. Разтопява се 120 г масло/маргарин в тавичка
3. Отгоре се наръсват трохи от бисквити (бисквитите се слагат в найлонова торбичка и се намачкват с точилката или с бутилка) - 1.5 ч.ч.
4. Отгоре се изсипват 1-2 кутийки кондензирано мляко и се заглажда с нож. Върху млякото се нареждат парченца от 1-2 шоколада, ръси се кокос - около 1 ч.ч. и върху него 1 ч.ч. счукани орехи. Притиска се с опакото на лъжица.
5. Пече се 20 минути, след като изстине се разрязва на кубчета и се съхранява на хладно (ако го опазите).

Dulce de leche

2 л мляко,
2.5 ч.ч. захар
щипка сода

1. Сварява се млякото със захарта.
2. Прибавя се содата и се вари на много слаб огън като се бърка от време на време.

Млякото се изпарява и се получава крем.

Бележки на belinda:
Сложих един пакет бисквити Ореховка, кутия и половина карамелизирано кондензирано мляко Дъч лейди, два шоколада от най-обикновените Фин млечен и не сложих кокос, защото нямах, а и другите съставки ми се стори, че си подхождат чудесно и нямат нужда от допълнения. Въобще тази рецепта според мен позволява много вариации - с лешници вместо орехи, с несолени фъстъци ще стане точно като сникърс, с всякакви бисквити, а даже според мен ще е хубаво и без шоколада, ако нямате под ръка. Това, без което не може, е кондензираното карамелизирано мляко, на което ставам страшен фен! Пекох пастичките 20 минути на 180-200 градуса, после охладих в хладилник и в момента изживявам мънички оргазми с всяка от тях. Просто не можех да не споделя

ВАЖНО: кондензираното мляко трябва предварително да сте карамелизирали, макар че от рецептата не става много ясно, иначе няма да се получи карамеленият вкус, който е най-хубавото на цялата рецепта!!!

постът тук

# 284
  • Мнения: 10 874
Кекс на svetal4o27

Рецептата за кекса си е на госпожицата  - защото, като беше малка, не искаше в кекса нищо -нито орехи, нито стафиди или други сушени плодове, искаше го "жълт". И аз го правех по най-елементарния начин:
4 яйца разбивам с пълна чаена чаша захар, добавям една чаша прясно мляко и половин чаша олио или разтопено масло. Добавям настърганата кора на един голям лимон и две ванилии,после брашно, още в първата чаша и 1 бакпулвер добавям и бъркам, докато се получи кексово тесто - когато започне да остава следа, като го бъркаш (горе-долу около 13-14 пълни супени лъжици). След това го изсипвам в намазана и набрашнена кексова форма - използвам кръгла, с дупка в средата и го слагам във фурната на средното ниво, на 175 С, в затоплена фурна. След около 30 мин. го отварям и пробвам с клечка.

Тя винаги участваше в правенето на кекса и се чудеше защо бъркам с тел, а не с миксер. Но с тел бъркахме двете, не смеех да й дам миксер. Беше около 5-годишна. Постепенно научи продуктите и доби сила да бърка и на седем години вече го правеше абсолютна сама и много се гордееше с това. В деня, в който идваха да я виждат майка й и баща й, винаги правеше кекса  и умираше от радост, като я хвалят. И сега е много горда, защото много й го харесват,а тя се фука, че съвсем сама го прави.
Та той си е най-обикновен кекс, но е много ароматен заради лимона и ванилията.

постът тук

Общи условия

Активация на акаунт