В какъв свят живеем?!

  • 5 268
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Работя на малък павилион ,в който продавам вестници и ученически пособия.
Стоя си днес на работа и си мисля как парите не ми стигат,как искам да си купя нов и по-хубав телефон,защото този който имам е вече стар и ми се струва най-грозния телефон на света.Чудя се как да спестя пари,за да си купя нещо по- добро. Мисля си и за наближаващите коледни и новогодишни празници,за подаръците,които трябва да купя и т.н.
В този момент пред павилиона застана възрастна жена с малко дете,за да му купи пастели и химикал.Тогава видяха ,че при мен има и раници и понеже детето е в трети клас ,а още няма раница,решиха да дадат 8лв и да купят.С едно уточнение ,че днес дават детските и  я купиха с част от парите.
След това се спряха на пейката зад павилиона,за да може детето да си прибере  учебниците в раницата.Не мога да ви опиша с какво удоволствие и наслада я разглеждаше детето и как прилежно си подреди учебниците вътре.А бабата седеше и го гледаше с огромна тъга.Направо разтърсваща гледка.Не знам как да ви го опиша.И тогава бабата му каза,че понеже са купили раница,този месец не могат да купят и нов панталон,защото парите няма да стигнат.Трябва да купят и олио и нещо за ядене.И го помоли,да не се сърди,че този месец не могат да купят панталон,защото по-важно било да купят раница.Бабата му обеща,че другия месец,като преведат детските тя ще му купи и панталон.Като гледам детето има нужда и от яке.Само не знам кога ще успее да му купи такова.Тя развали 2 лв. на стотинки при мен за да даде на детето да си купува за ядене на училище.Само ума ми не го побира,за колко дни ще му стигнат парите.Направо душата ми се стегна.Не можах да се сдържа и се разплаках.
Жената често минава покрай моя павилион и утре съм решила да й подаря 20 лв,за да купи нещо на детето,не са много, но не мога да си позволя повече.
Няма да правя коментар.Смятам,че всеки ,който прочете това ще си направи изводите сам и ако иска може да сподели.
В какъв свят живеем?!

# 1
  • Мнения: 738
Честа гледка за съжаление... Cry Държавата не се грижи за хората това е... Бих помогнала...Но виждам, че си от Чирпан...

# 2
  • Мнения: 3 861
много тъжна история...
разплака и мен...
Защо не помогнем на тези хора по някакъв начин???
Знам, че не можем да променим света, но можем да накараме поне едно дете и една баба да се усмихнат и да си мислят, че животът не е толкова суров с тях...

# 3
  • Мнения: 1 072
Те редовни клиенти ли са ти?


Опс, сега видях, че си написала. Вземи им адреса, ако ти го дадат. Коледа наближава. Скоро всички ще станем много благородни.

****************

Може като я видиш да я повикаш и под претекст, че си забравила да ги запишеш за участие в томбола, в която всеки, който си е закупил раница участва, да им вземеш адреса.

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 20:20 от Летящата крава

# 4
  • Мнения: 3 036
Похвално е не това което си намислила а това че изобщо ти е направило впечатление.
Много често изобщо не забелязваме това което става около нас.
Едни са забързани в ежедневието ,други са егоисти  -" и на мен не ми достигат".

# 5
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
 Sad Cry Cry Cry
Толкова е жалко за обикновените хора....
Наистина, ако можеш да вземеш адреса.

# 6
  • Мнения: 203
Много е мило това, което искаш да направиш!!! Може би наистина трябва да и кажеш, че има томбола и това е награда, дали няма  да се обиди и да не вземе парите, ако искаш да и ги дадеш....

# 7
  • Мнения: 843
    Има м една година  от живота си,  която  много напомня на твоя разказ. Ужасна ситуация и безизходица. Sad  
      Обаче, това с помощта  е деликатна работа,момичета,  особено непотърсената . Предлагали са ми тогава помощ, без да я искам... чувствах се като просяк,  но пък аз съм си такава. Говедо гордо.
      Възрастния човек така ще се сгърчи от притеснение...  А може би не.
     Какво предлагаш? Бих се включила поне с 20 лв. на първо време. / Не защото обичам Чирпан, роден град е на баща ми..,/
      тук ще има реплики и за мошениците... да - те са навсякъде.  Аз ги различавам трудно  и ще ти се доверя. Ей къде е Чирпан,  бихме дошли.
        А ако не ги видиш?   Съзнавам , че темата е  не е за помощ  , а е  провокирана от мъка.  bouquet

# 8
  • Мнения: 843
  Изпривариха ме... но горе - долу в този ред на мисли...   В този малък град  ще я разнесат бабата.. Трябва да е деликатно и без фанфари..    Да не извадим очи..., вместо да изпишем вежди.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 890
 Дано да успеете да вземете адреса !  Rolling Eyes Hug

# 10
  • на село
  • Мнения: 1 028
Идеята за лотарията е добра. Може да и кажеш че си я записала и е спечелила награда.

# 11
  • Мнения: 1 072
Ако вземе адреса, ще спечелят от доста томболи. Наистина не трябва да й даваш пари на ръка. Пък и има нещо приказно-романтично в анонимния закрилник. Няма да знаят на кого да върнат подаръците....  Wink

# 12
  • Мнения: 26
Вижте.Темата е много деликатна.Не е зов за помощ.Просто споделих с вас колко тежко се почувствах,когато станах свидетел на това,което ви разказах.Просто си помислих,че нямаме право да се оплакваме за глупости.
Моля ви не искам да оставате с впечатление ,че съм някой измамник,който иска да спечели на чужд гръб.
Аз така или иначе,ще се опитам да им помогна.А съм сигурна,че около вас има много много хора,на които можете да помогнете.
Като помагаме на другите помагаме и на себе си.

# 13
  • София
  • Мнения: 426
за жалост това е доста често срещана гледка не веднъж съм давала пари на стари хора и дечица,но смотаната държава ни е довела до тук и хора без вина да страдат

# 14
  • Мнения: 1 413
За съжаление възрастните хора попаднаха в една напълно непривична за тях обществена среда, която е трудна за всички, но за тях - най-много! По-младите се хващат да работят на две места, оставят си децата на възрастните и отиват в чужбина,а възрастните? Те и като съзнание не могат да възприемат много неща от действителността ни, а трудно се променят. Тъжно ми е и на мен и като работя с такъв човек, понеже моята работа също е обслужване на клиенти, много от които възрастни и бедни, се старая да се обърна с уважение и внимание - това е моят начин да стопля такъв човек.

# 15
  • Мнения: 326
От доста време не бях чела толкова хубав пост.
Разстроих се, а после се ядосах. Хрумна ми, че ако имах възможността щях да изпратя по едно копие от него на всеки политик, депутат, министър и прочие безхаберник вместо коледна картичка за Новата 2008.

# 16
  • Мнения: 843
От доста време не бях чела толкова хубав пост.
Разстроих се, а после се ядосах. Хрумна ми, че ако имах възможността щях да изпратя по едно копие от него на всеки политик, депутат, министър и прочие безхаберник вместо коледна картичка за Новата 2008.


   Да го направим!!?  А?  Sad     Все си мисля, че за  имунизирани слещу болка, обаче..

# 17
  • Мнения: 25 644
Момичета, само не се увличайте!  Peace
Сигурно ще е много хубаво рогът на изобилието да се изсипе върху това дете, но не можете да го осиновите. Празниците ще свършат и сивото и грозно ежедневие пак ще ги сграбчи...
Но да приемем, че помогнете и продължите да помагате на точно това дете - а другите? Нали не мислите, че то е само едно-единствено в цялата страна? Само в Чирпан има поне още 1000 такива деца, без непременно да са циганчета. А по селата ако знаете каква мизерия е!
Нека жената помогне, щом й е дошло отвътре и точно на това дете. Вие, ако искате също да помогнете, огледайте се около вас - със сигурност има няколко мизерстващи деца, които също имат нужда от помощ. Личното ангажиране с чуждите проблеми е много по-различно и разтърсващо, отколкото бездушните СМС-и, които ще напускате по Коледа, без да знаете в чий джоб ще отидат в крайна сметка парите...  Tired

# 18
  • София
  • Мнения: 2 623
Много тъжно  Cry
Като прочетох за Чирпан си спомних за
едно момиче, на което с огромна радост
помогнах, както и много момичета от форума.
Тогава една съфорумка - Галатея ми писа
за нея, че не извеждала детенцето в парка,
защото нямала какво да му облече и я било
срам от другите майки. Направо ми се скъса
сърцето.
С радост бих помогнала ако вземеш адреса  Hug

# 19
  • Мнения: 738
И на мен са ми много смешни тези смс-и...(не че не пускам по 20 всяка година...)  Но когато видях, че за бедстващите от град Цар Калоян пак имаше "граждани, помогнете с 1 лев...", се питам къде, по дяволите, е Министерството по бедствията и авариите?! Tired

# 20
  • Мнения: 843
Момичета, само не се увличайте!  Peace
Сигурно ще е много хубаво рогът на изобилието да се изсипе върху това дете, но не можете да го осиновите. Празниците ще свършат и сивото и грозно ежедневие пак ще ги сграбчи...
Но да приемем, че помогнете и продължите да помагате на точно това дете - а другите? Нали не мислите, че то е само едно-единствено в цялата страна? Само в Чирпан има поне още 1000 такива деца, без непременно да са циганчета. А по селата ако знаете каква мизерия е!
Нека жената помогне, щом й е дошло отвътре и точно на това дете. Вие, ако искате също да помогнете, огледайте се около вас - със сигурност има няколко мизерстващи деца, които също имат нужда от помощ. Личното ангажиране с чуждите проблеми е много по-различно и разтърсващо, отколкото бездушните СМС-и, които ще напускате по Коледа, без да знаете в чий джоб ще отидат в крайна сметка парите...  Tired




   да  права си.....   защото  това дете ще бъде дете и другата Коледа.   И пак няма да има.

    Знаеш ли какво казваше  мама   "  Мила, не можеш да помогнеш на всички бездомни , малки, гладни  и пр.. животни  / и хора//
       рано или късно  няма да можеш да помогнеш,  а как ще се чувстват те  после.?" Не обещавай нищо , което не можеш да направиш  цял живот.   И нахрани котката, веднага!!!" Grinning

# 21
  • Мнения: 1 100
Не съм съгласна. Много красиви неща са преходни. И младостта е преходна, но значи ли това, че е по-добре никога да не сме я изпитвали, отколкото да сме я изпитали, макар и за малко. Същото е и с любовта и повечето красиви неща.
Предпочитам да дам светлинка на едно дете, радост и усмивка па макар и за 1 ден, отколкото изобщо да не го направя.

# 22
  • Мнения: 674
От доста време не бях чела толкова хубав пост.


 Много си добричка! Не го казвам, заради помощта, която искш да окажеш!
 Колкото до детето, може да не е на място, но първото, което си помислих е, че от него ще порасне един добър човек, който ще оценява спечеленото с труд и усилие!
 Мъчно ми е много. А колко много още хора са в такова положение! Sad

# 23
  • София
  • Мнения: 1 890
Аз смс-и не пращам ! И картички не купувам ! И на мъжа ми съм забранила !  Naughty Бих помогнала, но на Човек като това момче, най-малкото защото не е молило за това, въпреки явната немотия, в която живеят... Confused

# 24
  • Мнения: 25 644
Предпочитам да дам светлинка на едно дете, радост и усмивка па макар и за 1 ден, отколкото изобщо да не го направя.

Ами дай! Никой не те спира! Огледай се наоколо, все ще видиш някого, който точно сега, точно в този момент има нужда от помощ. И си получи усмивката лично.  Grinning

# 25
  • Мнения: X
И да ревем и да не ревем, бъкано е схора в подобно полжение. Направо ме е страх да остарея...
Но има и такива които ,цитирам:"Аз на моя за джобни за училище му давам 5 лв,защото пуши."

# 26
  • Мнения: 4 841
Sad Cry Cry Cry
Толкова е жалко за обикновените хора....
Наистина, ако можеш да вземеш адреса.

Последното нещо, от което имат нужда окаяните "обикновени" хора, е снизходителното съжаление на "необикновените"... Не бих искала да получа каквато и да е помощ от някой с подобен род изказ. Нищо лично, просто ми прозвуча малко ...

# 27
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Sad Cry Cry Cry
Толкова е жалко за обикновените хора....
Наистина, ако можеш да вземеш адреса.

Последното нещо, от което имат нужда окаяните "обикновени" хора, е снизходителното съжаление на "необикновените"... Не бих искала да получа каквато и да е помощ от някой с подобен род изказ. Нищо лично, просто ми прозвуча малко ...

Абе заеби ти как ти е прозвучало. Детето ще се радва ако получи нови дрехи, тетрадки и играчки, нали? Бабабата може да е твърде горда и да и стане обидно, но детето ще се радва и поне една година ще има какво да носи и върху какво да пише. А бабата ще може да си купи повече бутилки олио, а вероятно и салам...

Ако успееш да вземеш адреса- готова съм да пратя колет с някои неща.

# 28
  • Мнения: X
По тази логика май ще трябва да зарадвате 90 % от българските баби с колети newsm78

# 29
  • out of space
  • Мнения: 8 573
По тази логика май ще трябва да зарадвате 90 % от българските баби с колети newsm78

Не знам по коя логика, но аз искам да зарадвам точно това дете и никоя друга баба. И какво значи трябва...90%...ми не, не трябва!

# 30
  • Мнения: 337
Аз също искам да помогна, моля те направи всичко възможно и съвсем тактично изкопчай адреса Praynig
Сигурна съм,че повечето хора тук могат да помогнат. Нека да направим поне една Коледа на някого щастлива. А може и цяла година, зависи какво изпратим Wink
Ще следя темата и чакам адрес Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 6 363
благодаря ти, че си забелязала чуждото нещастие и че искаш да помогнеш! дано бабата да приеме твоята помощ, помисли как най-деликатно да го направиш.

# 32
  • Мнения: X
Имах предвид бабата с внучето от Чирпан в началото на темата, и това,че на всяка крачка виждам баби,които не могат да си позволят да купят всичко,което искат внуците им.Защото внуците винаги искат повече, отколкото всяка баба би могла да им даде, и с мен е било така и с децата и внуците ми сигурно ще е така.  Не се знае,дали човек със доброто и благородно желание да помогне,няма да направи мечешка услуга на бабата,като накара детето да си мисли,че всичко което хвърчи се яде.
 И на мен често ми става мило за децата на мои приятели и ми се иска ей така нещо да им подаря, но като цяло не смятам,че децата трябва да свикват да са презадоволени,иначе стават безпощадни към родителите си. Като нищо чудно не виждам във света,в кйто живея,знам,че е беден,че хората мизерстват и това да дам един чувал с дрехи на някой ме кара само да се чувствам по-зле. просто прекалено болна тема е бедността за да мога да си позволя да се превъзнасям по нея.
След като искаш да помогнеш,и ще се почувстваш добре от това,правиш го и точка, никой няма да те върне Wink

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 213
Моля те, дай и тези 20 лева, които си си намислила! Praynig

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ежедневно ставам свидетел на подобни случки. Някои са още по-покъртителни. Много искам да помогна на всички, но не съм Господ Sad

# 35
  • София
  • Мнения: 6 363
Имах предвид бабата с внучето от Чирпан в началото на темата, и това,че на всяка крачка виждам баби,които не могат да си позволят да купят всичко,което искат внуците им.Защото внуците винаги искат повече, отколкото всяка баба би могла да им даде, и с мен е било така и с децата и внуците ми сигурно ще е така.  Не се знае,дали човек със доброто и благородно желание да помогне,няма да направи мечешка услуга на бабата,като накара детето да си мисли,че всичко което хвърчи се яде.

мисля, че не си успяла да схванеш действителното положение на семейството, съставено от баба и внуче, което описва авторката на темата! щом бабата получава детските на детето, очевидно го гледа тя и живеят сами. за бога, за каква презадоволеност може да ти хрумне, детето не е имало чанта за училище!

много умни хора има в този форум, но понякога от интелектът лъха на кучешки студ, ако не е подплатен с малко чувствителност...

# 36
  • Мнения: X
Имах предвид бабата с внучето от Чирпан в началото на темата, и това,че на всяка крачка виждам баби,които не могат да си позволят да купят всичко,което искат внуците им.Защото внуците винаги искат повече, отколкото всяка баба би могла да им даде, и с мен е било така и с децата и внуците ми сигурно ще е така.  Не се знае,дали човек със доброто и благородно желание да помогне,няма да направи мечешка услуга на бабата,като накара детето да си мисли,че всичко което хвърчи се яде.

мисля, че не си успяла да схванеш действителното положение на семейството, съставено от баба и внуче, което описва авторката на темата! щом бабата получава детските на детето, очевидно го гледа тя и живеят сами. за бога, за каква презадоволеност може да ти хрумне, детето не е имало чанта за училище!

много умни хора има в този форум, но понякога от интелектът лъха на кучешки студ, ако не е подплатен с малко чувствителност...
сигурно не съм схванала,осъзнала колко цинична и коравосърдечна съм,отивам да се гръмна,дано това направи много хора щастливи Praynig

# 37
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
За съжаление е честа гледка. Вчера имах работа из центъра и честно ви казвам вече не ми се излиза  Sad Видях поне 10 човека, някой от тях просеха, други спяха свити в някой ъгъл, други не просеха, но с вида си и погледа издаваха немотията, която ги притиска. Когато мога помагам, често пускам на слепите, които свирят на подлеза при Шератон по някой лев. За съжаление просто нямам възможност да помогна на всички.
Идеята за томболата е добра и много благородна, и аз бих се включила на драго сърце.

Имам моменти, в които от гледката на нещастните хора по улицата съм се чувствала гузно, че си позволявам примерно скъпи неща , а те няма какво да ядат.  Sad

# 38
  • София
  • Мнения: 3 328
След като прочетох спора, воден от любов към спорта и убедително доказващ как една хубава идея може да бъде огадостена в зародиш, и аз да питам - координати на жената?
Има обаче и друг момент - ако тя реши, просто от гордост или поради други, нейни си подбуди, да не получи това, което би й било изпратено по пощата, какво правим? Защото пратки, непотърсени в срок от 20 дни...знаете.

# 39
  • Мнения: 47 995
много се радвам че имаш желание да помогнеш на това семейство
и аз искам да зарадвам някое бедно семейство покрай празниците
нека всички го направим, па макар и само около коледа
нека поне по коледа  да стават чудеса
а тук явно много майчета не са изпитвали крайна нужда и липса на средства, та не могат да проумеят за какво става въпрос
иначе-да, има много презадоволени внучета, които са с чанти не за 8, а за 108 лева, за тях си има други теми, в които коментираме какво сме им купили

# 40
  • Мнения: 24 467
Обичам конкретните решения.
Нямам познати, на които мога да помагам в натура. Около мен няма толкова нуждаещи се. Затова повдигам малко по- страничен въпрос, но е по темата:
Имаме останали запазени дрешки от двете ми деца. До сега сме ги давали в близкия дом, но той е за бебета. Искам да попитам кой знае за място, където могат да се дават стари дрешки /а и обувки- тях до сега просто ги слагам до контейнера/  и е сигурно, че от там същите няма да поемат към близкия магазин за "втора употреба"? Не следя различните благотворителни инициативи изкъсо, за това питам. Ако има такава тема или информация- моля, дайте линк.

# 41
  • Мнения: X
Аз още като се запътих към контейнера с чувалите с дрехи бях пресрещаната от едно ромско чадо,което без много-много приказки ги прибра и айде по живо по здраво.

# 42
  • Мнения: 738
Обичам конкретните решения.
Нямам познати, на които мога да помагам в натура. Около мен няма толкова нуждаещи се. Затова повдигам малко по- страничен въпрос, но е по темата:
Имаме останали запазени дрешки от двете ми деца. До сега сме ги давали в близкия дом, но той е за бебета. Искам да попитам кой знае за място, където могат да се дават стари дрешки /а и обувки- тях до сега просто ги слагам до контейнера/  и е сигурно, че от там същите няма да поемат към близкия магазин за "втора употреба"? Не следя различните благотворителни инициативи изкъсо, за това питам. Ако има такава тема или информация- моля, дайте линк.


Аз ги дадох в църквата, от там ги разпределят според това кой от какво има нужда.

# 43
  • Мнения: 24 467
Тъкмо се замислих да питам в "Социални грижи", но се опасявам, че читавото ще бъде отделено "за свои хора". За това питам тук за нещо проверено.

# 44
  • Мнения: 268
Милото детенце  Cry
Сърцето ми се скъса и за него, и за баба му  Cry
Моля те кажи ако измислиш начин повече хора да им помогнем  Praynig

# 45
  • Мнения: 550
Обичам конкретните решения.
Нямам познати, на които мога да помагам в натура. Около мен няма толкова нуждаещи се. Затова повдигам малко по- страничен въпрос, но е по темата:
Имаме останали запазени дрешки от двете ми деца. До сега сме ги давали в близкия дом, но той е за бебета. Искам да попитам кой знае за място, където могат да се дават стари дрешки /а и обувки- тях до сега просто ги слагам до контейнера/  и е сигурно, че от там същите няма да поемат към близкия магазин за "втора употреба"? Не следя различните благотворителни инициативи изкъсо, за това питам. Ако има такава тема или информация- моля, дайте линк.
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=50.0
тук има цял подфорум

# 46
  • Мнения: 24 467
Да, за такова нещо питах, благодаря. Гледам си тука 2-3 форума и в другите не съм влизала, даже някои и не знам, че ги има.

# 47
 CryПоревах си,тъжно ми стана и аз помагам с каквото мога,моята майка цял живот работи в Дом за сираци,дечица до 3години,просто съм се нагледала .Като реша нещо да дарявам го давам на нея и тя го носи в дома,тя ми е най -сигурния човек Sad Peace

# 48
  • Мнения: 589
Много тъжно ми стана, много ...
Скъсва ми се сърцето като видя хора на средна възраст с убити погледи, безвъзвратно смачкани от прехода. Или пък възрастни хора, които треперят над стотинките, или общи работници, мършави като клечки, които купуват по едно кренвиршче и половин хляб, обаче се опитват да стоят гордо зад щанда ...
или жената, която от години продава вестници и която страда от студова алергия и всяка зима с ръкавиците без пръсти за нея е истинско мъчение

Тази история с бабата и внучето ужасно ми напомня за дядото и внучето на смирненски ...

Като видя подобно нещо веднага след инстинктивното ми желание да направя нещо идва ужаса, че дори и да намеря начин да помогна, помощта ще е временна, малка запалена клечка кибрит, нищо повече, да не говорим за жестоко умъчнените души на хората, за чиято години трупана болка няма лек ...

# 49
  • Мнения: 369
Ежедневно ставам свидетел на подобни случки. Някои са още по-покъртителни. Много искам да помогна на всички, но не съм Господ Sad

Така казва и моят приятел когато реша да му споделя, че пак ще дарявам на някого- "Знаеш ли колко много хора са в това положение, не можеш да помогнеш на всички!". Интелигентността му е много над средната, но за съжаление точно това не разбира- да, не можем да помогнем на всички, но нека поне помогнем на една част! Rolling Eyes Ама и на мен не ми пречи да си повтарям, както и дарявам и от негово име (от неговата сметка)  Laughing Twisted Evil

Та няма смисъл да се заблуждаваме, че щом не можем да помогнем на всички, няма смисъл да помагаме на никого. Ако поне половината от нас редовно помагат на хората в нужда, то числото на тези хора драстично ще намалее.  Peace Но под "редовно" имам предвид поне по 1 път на месец, а не само по празници и инициативи. Както и да намерим начин да дарим галантно непоискана помощ.

Хубаво е, че всички искате да помогнете на бабата от тази тема. Но наистина се огледайте и около себе си и ще видите колко много хора имат нужда от помощ. Има ли бедни хора в класа на детето ви, в квартала ви или дори в селото на баба ви? Може би можете да зарадвате и тях с някой колет-изненада от тайния Дядо Коледа?  Thinking

Ако пък нямате такива хора наоколо, навестявайте по-често подфорума за благотворителност, по-горе ви дадоха линк към него. Много хора ще се зарадват Party

# 50
  • Мнения: 26
Много се радвам,че има толкова добри хора,които искат да помагат на тези,които са изпаднали в беда.
Трябва да помагаме!Няма нищо по-хубаво от това да дариш на някого капчица любов и да го накараш да се усмихне.Връщаш му надеждата,показваш му ,че на този свят има и добри хора.Та това е лъч светлина в мрачните дни.Кой не се радва ,като намери ,примерно,5лв на улицата!?Така, че дори и малка помощта си е помощ.А трябва да даваме и пример на децата си.Аз лично не искам дъщеря ми да порасне егоист,вторачен в собствените си потребности.
За съжаление днес моите хора не минаха покрай павилиона. Cry
Но знам,че ще ги видя.Просто вчера гледката ми оказа много силно
въздействие и аз мисля,че това е знак,че е време да сторя за някого нещо добро.И ще ви разкажа какво е станало.
Стискайте палци да ги видя по-скоро. Praynig

# 51
  • Мнения: 431
Тъжна история. Но такъв е животът. Все си мисля обаче, че на такива хора им трябва редовен доход, а не непоискани подаръци от непознати. Особено ако са от породата беден, но горд.

# 52
  • Мнения: 2 407
Тъжна история,но все пак как ли ще се почувства бабата,дали ще приема...........

# 53
  • Мнения: 62
Тъкмо се замислих да питам в "Социални грижи", но се опасявам, че читавото ще бъде отделено "за свои хора". За това питам тук за нещо проверено.

Български червен кръст приемаха такива дрешки!

# 54
  • Мнения: 3 782
stasikami, радвам се че прочетох твоята тема. Света в който живеем е истински и може би затова има толкова много онеправдани хора. Тъжно ми става, тъжно за тези хорица в твоя разказ и не само за тя, за всички които броят своите стотинки, а в другата крайност са тези,които се чудят днес кое ново заведение да посетят. Не ме разбирайте погрешно, но всеки трябва да осъзнае че днес е това,което е ,но утре може нещата да се променят.
Когато някой ден имам деца ще ги науча да бъдат добри, да помагат на хората,не само когато ги помоля,но и когато го прочетат в очите им.
Ще се радвам да има повече хора като теб и тези,които влизат в този форум. Знам,че доброто няма да умре.
Също така стига с това оправдание,че не можем да помогнем на всички,но нали можем да помогнем поне на едни човек. Това също е началото на нещо хубаво. Защо обаче тези действия трябва да стават само по Коледа? Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 62
Бих помогнала! Само си представете тази баба как отглежда сама внучето... и ако всички тук съберем по 20 лева, как добре ще им дойдат?!
Ако има адрес или ако се организираме по някакъв друг начин (да съберем каквото можем и директно пред вратата) се включвам!  Peace

Помагала съм , когато мога и ми е МНОГО тъжно, че не мога да помогна на всички  Cry

# 56
  • Мнения: 62
Цитат
Хубаво е, че всички искате да помогнете на бабата от тази тема. Но наистина се огледайте и около себе си и ще видите колко много хора имат нужда от помощ. Има ли бедни хора в класа на детето ви, в квартала ви или дори в селото на баба ви? Може би можете да зарадвате и тях с някой колет-изненада от тайния Дядо Коледа?  Thinking

Ако пък нямате такива хора наоколо, навестявайте по-често подфорума за благотворителност, по-горе ви дадоха линк към него. Много хора ще се зарадват Party

 Peace
не знаех, че има такъв подфорум  Embarassed

# 57
  • Мнения: 1 100
Предпочитам да дам светлинка на едно дете, радост и усмивка па макар и за 1 ден, отколкото изобщо да не го направя.

Ами дай! Никой не те спира! Огледай се наоколо, все ще видиш някого, който точно сега, точно в този момент има нужда от помощ. И си получи усмивката лично.  Grinning

Че кой е казал, че не намирам такива. Но сърцето ми е голямо, а и джобът, за щастие. Място има за всички. От усмивки нямам нужда, имам си достатъчно, важното е да ги събудя.

# 58
  • Мнения: 4 195
Какво значи, не можеш на всички да помогнеш - всички заедно можем. Защо намесвате имащите по 5 лв на ден за закуски. Тук иде реч за нямащите 8 лв за панталонче. Да, не са само тази баба и това дете, навсякъде около нас са, и аз съм била в подобно положение, и тогава помощ не отказах, и то от човек, с със същите възможности като моите. Обърнете се, погледнете и предложете помощ. Не от гордост хората отказват помощ, а от неправилно предложена им помощ. Кой ще ми откаже на мен 20-те лева, като види, че съм ги заделила с мъка, но с разбиране, и с желание, а не със нехайство - кво ли са за мен 20 лв, що ли да не ги зарадвам онез, нямащите.
Не е така мили ми другарки. Всяка доброжелателна помощ, се приемас добро, всеки от нас в даден момент е получил помощ - материална, духовна, физическа, без значение, направена ли е с добро, винаги води до добро.
Тук писаха към 30-на форумки, ако всяка от тях утре помогне на някой - дали с блага дума, дали с 20 лв, по - добри ли ще сме ние всички утре - да, 100%. Защото ако само си пишем и си говорим, че държавата е виновна, вчера една баба, да лиши детето си от елементарните му нужди, до никъде няма да стигнем, напротив, още много такива баби ще се появят.
Едно нещо винаги ме е карало да вярвам в доброто, случки като тази - щом някой някъде обръща поглед от сивото ежедневие и  вижда неправдата, която го жегва, значи все още сме хора, все още има смисъл, все още има надежда.
знам ли, сигурно изпонаписах куп глупости, идеята ми бе да не стане темата в спор, а в поредното добро произлязло от този форум. А от тук са излезнали невероятно големи и добри неща, от невероятно големи и добри хора, които, колкото и лигаво да звучи, съм горда че пряко или косвено познавам.
На авторката оргомен   bouquet  bouquet
Пиши ни, и не се отказвай, помогни на хората, и остани винаги такава, това е по - важно от новия телефон. Моя също е стар и грозен, ама работи.........няма друг избор горкия Wink

# 59
  • Мнения: 3 861
не се карайте и в тази тема...

# 60
  • София
  • Мнения: 2 374
stasikami, Браво! Много хубаво си решила.  bouquet Да ти се връща стократно.

# 61
  • Мнения: 589
Според мен никой в тази тема няма нужда от побутване, за да започне да помага, вече си го правим  ...

Аз виждам в тази тема възможност да споделя колко горчиво и тежко ми става от подобни гледки ... както и че усещам не само материалната липса, но и ужасната душевна болка, която изпитват тези хора - отчаяни, напъдени като улични кучета, отбягвани, самотни, излишни ... а това ме потиска най-много

# 62
  • Мнения: 857
Чут Чут абсолютно съм съгласна с теб!
А за авторката на темата едно голямо БРАВО!  Hug

# 63
  • Мнения: 22 950
Стасиками,дано повече хора са като теб. Hug..

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 179
Какво ли ще правят бедните обикновени хора след Коледа...  Sick
Започвам да се дразня на този не български празник, хората стават прекалено лигави, направо изтрещяват...
То не бяха помощи за бездомните/пенсионерите/кучетата/внучетата, не беше взимане на сирачета за празника в къщи и куп подобни глупости, които служат само за зашеметяване на нашата предколедно събудила се съвест..
А замисляли ли сте се, че сега като дадеш на бабата 20лв, тя ще купи на детенце панталон/яке/блузка, а другия месец то ще има нужда от обувки/ботуши/долно бельо... но тогава може и да не си наблизо или да нямаш възможност да се бръкнеш с 20 кинта.
Избрали сте си да живеете в капитализъм /див в момента/ и това е неизбежно явление. Свикнете с него и ако не можете наистина да помогнете, не обиждайте хората с 20-30-50 кинта.. Ако можете да промените нечии живот към по-добро, направете го! Ако можете да осиновите сираче, направете го! Но не го взимайте у вас за 3 дни, защото то после ще трябва да се върне в ужаса на битието си, и той ще му се стори още по-гаден!

# 65
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А замисляли ли сте се, че сега като дадеш на бабата 20лв, тя ще купи на детенце панталон/яке/блузка, а другия месец то ще има нужда от обувки/ботуши/долно бельо... но тогава може и да не си наблизо или да нямаш възможност да се бръкнеш с 20 кинта.


Охххх не разбираш ли? Съвсем просто е! бабата ще даде 20 лв за блуза, а не 60 лв за панталон и блуза, защото няма да и се налага да купи баш сега панталон. Детето вече ще има панталон, а с парите за него ще може да купи я обувки, я пържоли, я тока да плати...
Както и да се погледне- помощ си е.

# 66
  • Мнения: 47 995
да, другия месец пак ще им е нужно нещо, но вече ще има панталон и ще купят яке например
ама че сте...не знам, как може така да се говори  ooooh! ами че по тая логика, защо да ядем, като утре пак ще сме гладни
и, да, по коледа поне се замисляме, не е лошо и по друго време да се замисляме, ама айде поне по коледа да го правим, щото някои явно дори и тогава не се размекват
не дай боже, вашето дете утре да е без зимни дрехи, дали ще ви е все едно дали тоя или другия месец ще купите  Shocked

# 67
  • out of space
  • Мнения: 8 573
да, другия месец пак ще им е нужно нещо, но вече ще има панталон и ще купят яке например
ама че сте...не знам, как може така да се говори  ooooh! ами че по тая логика, защо да ядем, като утре пак ще сме гладни
и, да, по коледа поне се замисляме, не е лошо и по друго време да се замисляме, ама айде поне по коледа да го правим, щото някои явно дори и тогава не се размекват
не дай боже, вашето дете утре да е без зимни дрехи, дали ще ви е все едно дали тоя или другия месец ще купите  Shocked

Точно това се опитвах да кажа, но ти си го обяснила чудесно.  Peace

# 68
  • София
  • Мнения: 2 623
Моля да не ме пропуснете с адреса  Hug
Изобщо не обръщам внимание на разни
празни приказки и философствания  Naughty
Щом искам да помогна ще го направя и точка !
Пък някои нека си философстват в топлите си
стаи, пред пълните хладилници колко лошо
правим.

# 69
  • Мнения: 2 663
Какво ли ще правят бедните обикновени хора след Коледа...  Sick
Започвам да се дразня на този не български празник, хората стават прекалено лигави, направо изтрещяват...
То не бяха помощи за бездомните/пенсионерите/кучетата/внучетата, не беше взимане на сирачета за празника в къщи и куп подобни глупости, които служат само за зашеметяване на нашата предколедно събудила се съвест..
А замисляли ли сте се, че сега като дадеш на бабата 20лв, тя ще купи на детенце панталон/яке/блузка, а другия месец то ще има нужда от обувки/ботуши/долно бельо... но тогава може и да не си наблизо или да нямаш възможност да се бръкнеш с 20 кинта.
Избрали сте си да живеете в капитализъм /див в момента/ и това е неизбежно явление. Свикнете с него и ако не можете наистина да помогнете, не обиждайте хората с 20-30-50 кинта.. Ако можете да промените нечии живот към по-добро, направете го! Ако можете да осиновите сираче, направете го! Но не го взимайте у вас за 3 дни, защото то после ще трябва да се върне в ужаса на битието си, и той ще му се стори още по-гаден!

E по тази логика дай да не помагаме на никой, да не си помагаме взаимно, че после става лошо.Има хора, за които 20-30-50лв са много пари и не смятам, че биха се обидили на такава помощ!

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 14:44 от konstans

# 70
  • Мнения: 268
ами че по тая логика, защо да ядем, като утре пак ще сме гладни

Именно! И аз това си помислих - и как може изобщо някой да разсъждава така, не разбирам!
Само някой, който не е бил на мястото на бабата, би си помислил, че 20-30-50 лв. са обида.

Моля да не ме пропуснете с адреса  Hug
Изобщо не обръщам внимание на разни
празни приказки и философствания  Naughty
Щом искам да помогна ще го направя и точка !
Пък някои нека си философстват в топлите си
стаи, пред пълните хладилници колко лошо
правим.

Казала си го перфектно   bouquet

# 71
  • Мнения: 4 195
ДИР.нямам думи...
Джул както винаги много по - ясно от мен го е написала Peace Peace Peace

# 72
  • Мнения: 230
Ако по малко хора започнат да въздържат благотворителността си, поради това, че не могат да помогнат на всички- ще има повече реално осъществени добри дела. Да, не можем да помогнем на всички (за това са нужни държавни институции, в които да работят хора със сърца), но нека заради този факт, да не лишаваме нуждаещи се от онова, което лично ние можем да им дадем.
След като 8 лв. развалят бюджета на тези хора, със сигурност те имат нужда от какво ли не.
Аз предлагам тези, които имат желание да помогнат, да го сторят, без да умуват дали бабата гордо ще откаже и пр. От личен опит знам, как такива хора са поставени буквално на колене и как нямат вече сила за демонстриране на гордост, обида и пр., когато искаш да им помогнеш. Напротив- много се радват, ако им дадеш нещо, очите им светват, накак особено. Радват се дори и ако някой си е поговорил мило с тях, това ги кара да се чувстват хора.
Момичето е написало колко много се е радвало детето на раничката. Представете си, ако получат подаръци, как това ще стопли сърцата им. Понякога, един такъв жест на човещина, върши много повече от това, което се вижда на пръв поглед- напр. да стоплим детето с нов пуловер. Подобен жест може да те извади от отчаяние, може да ти върне надеждата, че не си сам в тази скапана държава.  
И последно- въпреки че темата е тъжна и е нещо, което ме занимава постоянно,защото не мога да остана безразлична към мъката на другите, съм благодарна че прочетох в нея мнения на  мислещи и чувстващи хора. Бях започнала да се отчайвам от сънародниците си... (Живея в голям град и точно в събота забелязах как някой беше струпал до контейнерите планини от покъщнина, в която имаше и детски дрехи-личеше си че всичко е скъпо и хубаво (апропо, имаше и детска раничка)...и си казах- трябва да имаш сърце за нуждаещите се, за да не оставиш толкова хубави неща да се скапват в калта и в дъжда... уви, в Бг няма нужната култура за това...

# 73
  • Мнения: 1 294
Абе като се помогне на 1, остават с 1 по-малко за помагане после, туй то...
А и това, което казахте за даването на надежда също е много важно. Една държава по това можеш да я прецениш - по отношението към възрастните, болните и децата... предполагам, че същото важи и за една нация...

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 179
Ей колко добри жени има тук, пък как съскат...
Като не обръщате внимание на празните философствания, защо въобще коментирате...
За хладилника да не говорим...
Аз също помагам, но помагам дълготрайно, променила съм живота на не едно или две семейства... за това си има сериозни институции, защото повечето от нуждаещите се дори си нямат идея за това, че имат право на помощ... И за съжаления само една малцинствена прослойка се е настанила трайно в нишата... ама да спирам, че освен философ, да не изляза и расист...
Далеч от мисълта, че мога да променя света, защото сега всички сме Свободни в избора си да ровим по кофите или да се возим в BMW X5.
Хайде със здраве, до следващата Коледа или баба, която не може да купи близалка на внучето.  Wink

# 75
  • Мнения: 2 149
Дори човек да не може да храни някого цял живот, то може да му помогне да порастне и сам да започне да изкарва прехраната си.
Дори днес да нахраня с наденица едно бездомно куче, то утре пак ще е гладно, но ДНЕС ще заспи сито.
Важното е човек да помогне на някой в по-трудно положение, щом има възможност, и да му даде шанс да си стъпи на краката утре.

# 76
  • Мнения: 2 663
Знаеш ли тук има хора, които са насочили цялата си енергия да помагат на другите, на нуждаещите си и е много жалко ако мислиш, че го правят само по Коледа, много жалко...
А това с близалката- нямам думи..............

Дори човек да не може да храни някого цял живот, то може да му помогне да порастне и сам да започне да изкарва прехраната си.
Дори днес да нахраня с наденица едно бездомно куче, то утре пак ще е гладно, но ДНЕС ще заспи сито.
Важното е човек да помогне на някой в по-трудно положение, щом има възможност, и да му даде шанс да си стъпи на краката утре.
Hug

# 77
  • Мнения: 4 195
ДИР нали не мислиш сериозно, че всички стига да искаме можем да караме BMW X5 - не мисля, че има толкова пуснати в производство Mr. Green
и моля те, няма нужда от сарказъм наистина. Помоща е помощ независимо дали е 1 близалка, един апратмент, една прегръдка, една добра дума - помощ е. Но според теб, само ако можеш от бедняка да направиш богаташ трябва да помагаш, така ли?
Ако е така жалко, а ако не съм те разбрала - Извини ме  bouquet
А ако искаш да видиш как много хора помагат, и как именно малката помощ събра стотици хиляди евро за минимум време - има цяла закована тема за това, даже са няколко теми в една Peace
там ще видиш, че особенно тук, Коледа настъпва целогодишно, че 10 лв могат да бъдат решаващи за нечии детски живот, че запазените дрешки на детето ти могат да облекат някое в нужда, че когато всички заедно се молим, чудесата се случват, че когато хората мислят и правят добро, то никога не се измерва малко или голямо е. Доброто е просто добро  bouquet

# 78
  • Мнения: 589
хора, не се карайте, вижда се, че всеки тук има помагащо сърце, просто имаме различни разсъждения за начина, времето, следствията и прочие...
тази тема започва да прилича на биене в гърдите кой е по-по-най, а на мен ми изглежда недостойно

# 79
  • Мнения: 4 195
е хайде сега, не се караме, говорим си, не се бием в гърдите, коментираме си Peace

# 80
  • Мнения: 804
Работя на малък павилион ,в който продавам вестници и ученически пособия.
Стоя си днес на работа и си мисля как парите не ми стигат,как искам да си купя нов и по-хубав телефон,защото този който имам е вече стар и ми се струва най-грозния телефон на света.Чудя се как да спестя пари,за да си купя нещо по- добро. Мисля си и за наближаващите коледни и новогодишни празници,за подаръците,които трябва да купя и т.н.

Благотворителността и милосърдието е състояние на духа.
Всеки може да бъде благотворителен когато има много. За това обяснения колкото щеш - PR, пречистване на съвест, индулгенции...
Да си милосърден, когато самият ти имаш малко, да отделиш от своето "малко" за някой който няма нищо е най-ценното човешко качество.
Мисля, че темата е точно за това и не е нужно да се превръща в спор.

# 81
  • Мнения: 230
А защо авторката на темата не даде своя адрес в Чирпан, на който да получи пратки с нещата, които хората желаят да изпратят и да ги предаде на бедната женица. Разправия някаква ще е за нея разбира се, но без усилие е трудно да направим добро. Доста добри намерения не се осъществяват, защото си казваме в един момент: "Да, но сега трябва еди какво си да предприема..време нямам... хайде друг път"
Ако, дай Боже, се окажат много дрехите и другите вещи за детето и за бабката, със сигурност в Чирпан ще има нужда някъде от тях. Знам, че в малките градове е по тежко положението по принцип, няма какво да работят хората, заплатите им са ниски, трудно отглеждат децата си...

# 82
А защо авторката на темата не даде своя адрес в Чирпан, на който да получи пратки с нещата, които хората желаят да изпратят и да ги предаде на бедната женица. Разправия някаква ще е за нея разбира се, но без усилие е трудно да направим добро. Доста добри намерения не се осъществяват, защото си казваме в един момент: "Да, но сега трябва еди какво си да предприема..време нямам... хайде друг път"
Ако, дай Боже, се окажат много дрехите и другите вещи за детето и за бабката, със сигурност в Чирпан ще има нужда някъде от тях. Знам, че в малките градове е по тежко положението по принцип, няма какво да работят хората, заплатите им са ниски, трудно отглеждат децата си...
ами да  PeaceДавай го тоя адрес8

# 83
  • София
  • Мнения: 2 623
Д.И.Р, а ти защо си мислиш, че ние не помагаме на някого дълготрайно ???
Как прецени, че искаме да помогнем еднократно ?
Чут Чут   bouquet
skygirl   bouquet

# 84
  • Мнения: 230
Имам чувството, че още дълго може да се обсъждат темите "Да помогнем ли на един, щом не можем на всички", или "Да помогнем ли еднократно, щом не можем винаги"... а навън застудява все повече.... и мисля че тези, които са мотивирани да помогнат в конкретния случай, имат нужда от подробности: не става дума засега, какъв пол е детето, на каква видима възраст, вероятно е слабичко, но все пак...ако може уточнете, както и за бабата... (ако е писано за това, а аз съм пропуснала - простете!)

# 85
  • по света
  • Мнения: 1 587
Моля да не ме пропуснете с адреса  Hug
Изобщо не обръщам внимание на разни
празни приказки и философствания  Naughty
Щом искам да помогна ще го направя и точка !
Пък някои нека си философстват в топлите си
стаи, пред пълните хладилници колко лошо
правим.
Много тъжна история!Адашката ми го е казала много точно,бих искала и аз да се включа.

# 86
  • София
  • Мнения: 3 328
Гледам - приказката върви - лаф да става, а конкретно - нищичко. Все пак - някакви координати ще се появят ли? Чирпан е малък град, а в такива градове /от какъвто съм и аз/ хората се познават почти поименно.

# 87
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Пак се е заформил спор Crazy

Искам да попитам как решавате на кого ще помогнете? Нуждаещите са толкова много... има хиляди деца, на които няма кой дори раница или панталон да им купи, нямат баба, която да ги заведе в къщи. Няма кой и тема в интернет да им пусне... те са никои и ничии... само статистика Sad

# 88
  • Мнения: 589
Гледам - приказката върви - лаф да става, а конкретно - нищичко. Все пак - някакви координати ще се появят ли? Чирпан е малък град, а в такива градове /от какъвто съм и аз/ хората се познават почти поименно.

още на първа страница авторката на темата обяснява, че с този си пост не търси конкретна помощ от форума
тя вече е решила как сама да помогне

# 89
  • Мнения: 631
Помоща е истинска когато е навреме.
Когато човек иска да помогне или да дари не се изисква непременно да е написано във форума или непременно да е проверено или съмнително.
Авторката на темата е потресена от една реалност, направило и е впечатление, споделила е.......дайте да не правим референдум "ЗА" или "Против", а който има желание ще намери начин дали ще е за конкретния случай или за друг.
babche много правилно го е казала "Благотворителността и милосърдието е състояние на духа." и не е нужно да дадеш мнение по темата и да заформиш спор за да покажеш колко си милосърден и добър.

# 90
  • София
  • Мнения: 3 328
Чудесни разсъждения - защо обаче не ги виждам в закованите теми на първа страница в Клюкарника, в които има и банкови сметки, дето /дано/ всяка от нас се е разписвала с по нещо. Защото са на "наши" мами? Защото ги познаваме лично или от чата тук? В какво е разликата? Защо трябва да се търси причината да не се помогне на някой, който, даже без да знае, ме е трогнал до сълзи, в това, че "той може би не иска", или "авторката на темата обяснява". Не познавам никого в Чирпан, за да мога да стигна по някакъв начин до тези хора. А този начин определено не минава през обяснението
как решавате на кого ще помогнете

# 91
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Е явно си имате причина да искате да помогнете на точно това дете. Само отбелязвам, че много народ се юрна да го прави, а ако излезете на улицата ще видите толкова недохранени и зле облечени деца. Сякаш сами не забелязваме, а друг трябва да ни обърне внимание.

# 92
  • Мнения: X
Дано успееш да им дадеш парички, по какъвто и да е начин! Много тъжно ми стана и много милоот това което си решила да направиш. Прекрасна си  bouquet Давала съм пари и съм правила подаръци в подобни сутуации и повярвай ми ако до сега не ти се е случвало трябва да знаеш - чувството е несравнимо! Дано все повече хора се чувстват несравними по този начин, и не само на празници!

# 93
  • София
  • Мнения: 1 890
Здравейте момичета!
Много се извинявам,че няколко дни не можах да ви пиша.
Ходих в социални грижи.Обясних им,кого търся и те се досетиха.И историята се оказа много по-тежка,отколкото си мислех.Детето си има майка,която за съжаление е психически болна и я държат заключена в къщи.Баща  на детето е дядото,който е починал.Има и брат,но не разбрах дали е брат на майката или на детето,защото си глътнах граматиката,който е олигофрен и алкохолик. ooooh!
От социални грижи казаха,че и тримата получават пенсии и просто не си спореждат парите,имало други семейства ,които наистина се нуждаели от помощ.То колко ли са големи тия пенсии?!
Ако и братът пие сигурно им взема парите.
От социални грижи ми казаха,че е най добре да им дам дрехи не пари,защото ще ги похарчат,но не за детето.Даже можели и дрехите да продадат.
Но аз не им вярвам много.Та нали видях,че бабата купи чанта.Ако е безотговорна тя не би се погрижила за това.
Имам адрес и ми остава да проверя дали става въпрос за същите хора.За съжаление днес не ми остана време.
Ако са те не знам какво да правя.Не мога да се изръся у тях просто така и да раздавам подаръци,защото не знам кака ще реагират.
Между другото ви стискам ръка за бързата реакция по темата "Как да спасим едно дете от майка му".Иска се кураж и истинско сърце за това.Браво!  bouquet

 Прати ми адреса им на лични, моля те   bouquet

# 94
  • Мнения: 804
Не знам дали за това дете не е по-дожбре да бъде отделено от средата в която живее. Написаното от stasikami  е направо ужасно. Миличкото човече, не знам дали бабата допуснала този ужасен акт на кръвосмешение е най-подходящия човек, който да се грижи за детето. Чудно е и как от социални грижи са толкова неадекватни.
stasikami, моля те пусни и на мен адрес на лични и пиши какъв е размера, който носи детето. 

# 95
  • Мнения: 3 835
Много хора живеят трудно, много трудно. Буквално си броят стотинките, това е реалността. И тук във форума има такива хора, в същото положение. Затова винаги ми е било меко казано странно, когато прочета някой показен пост, изреждащ придобивките и благосъстоянието на някой съфорумец. Винаги съм се чудила, не се ли замисля, че ще го прочете именно такава майка или дори баба, която трябва да избере раничка ли да купи или панталон на детето си.

Ето една много добра кампания според мен, дава възможност на всеки да помогне с каквото може.

http://forourchildren-bg.org/?p=news&id=91&PHPSESSID=820 … b47ea4e686f989935

# 96
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Значи положението е наистина сериозно.
Съжалявам за поредното нещастно детенце. Толкова истории има вече... Cry
Аз също искам да помогна.

# 97
  • Мнения: 4 195
От богатия ми но горчив опит със социалните служби  съм си извадила едно заключение - не им вярвайте на 100 %, нещо на пръв поглед безобидно, те могат да направят кански проблем. Винаги проверявайте тяната информация, защото доста често вместо да помогнат, те вредят. за тях няма социално слаби, за тях всички са лъжци и мошенници, пияници, проститутки, несретници - всичко друго, само не и хора, нуждаещи се от помощ.
Така че, убедена съм, историята на това дете и баба му едва ли е точно такава, каквато те казват и ще помоля Стаси наистина да се види с хората.
И още нещо - олигофренията е болест като всяка друга, нека не съдим, само защото янкой има душевни проблеми. На такива хора трябва да се помага, Държавата е длъжна да им помогне. И пенсиите за инвалидност и старост са максимум 80 лв, нали не мислите, че 160 лв стигат на тези хора Peace

# 98
  • Мнения: 230
А от социалните казаха още ,че детето поставена в друга среда ще се развива по съвсем друг начин.
Казаха, на кого? На теб ли? Ти какво можеш да сториш-ти ли да изведеш детето от тази среда? Нали те за това си взимат заплатите? Откачам, когато чуя подобни неща... същото беше и с Червеия кръст - крали , миличките като невидели и заплати взимали, когато ги разкриха много се обидиха...а после ние събирахме одеала за бедстващите...те какво бяха правили по 8 часа на работните си места, никой не знае!

# 99
  • Мнения: 4 195
и още нещо, социалните НЯМАТ ПРАВО да ти дават такава информация, това е подсъдно, защото тяхната информация е конфиденциална.............

# 100
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако ситуацията е наистина описаната от социалните, трябва да се вдигне шум и да се помогне на детето. Вярно е обаче, че в нашата държава като го изведат от семейството, алтернативите са ... doh

# 101
  • Мнения: 230
А и това, което са ти казали социалните, никак не звучи, като изказване на хора, които са загрижени за съдбата на тези човешки същества. Точно това е абсурдното, че обществото им плаща за да бъдат милосърдни, а те разглеждат хората нуждаещи се от помощ, както много точно е описала Чут Чут "като лъжци и мошеници'. Предполагам, гледате по разни тв канали, как в други общества специални организации се грижат за онеправданите животни, а тук хората не получават дори и далечно подобие на такова отношение. (Леко отклонение: бях потресена, когато разбрах че Панайот от Биг Брадър, който беше пълен кретен, е социален работник в родния си град!)

Stasikami, моят съвет  към теб е следният : явно сърцето ти е по меко от сърцата на т.нар. социални работници - не им позволявай да осуетят намерението ти да помогнеш на тези хора. Не се поддавай на внушения и не започвай да гледаш на нуждаещите се така, както правят те. Просто, бъди мотивирана от доброто в себе си и действай както те води сърцето ти!

# 102
  • Мнения: 3 835
Вярно е обаче, че в нашата държава като го изведат от семейството, алтернативите са ... doh

Точно. Извеждането от семейството е само супер, супер крайна и нежелателна мярка.

Най-добре е Stasikami да поговори с бабата и с детето, тъй като информацията от тях би била най-достоверна, особено от детето. Stasikami, просто по човешки кажи на бабата, че виждаш затрудненото им положение, че имаш възможност да помогнеш с дрешки и ученически пособия. Това на първо време, а по-нататък, контактувайки с тях ще се ориентираш за действителната ситуация. Не бива да се прибързва с изводи и крайни мнения.

# 103
  • Мнения: 25 644
и още нещо, социалните НЯМАТ ПРАВО да ти дават такава информация, това е подсъдно, защото тяхната информация е конфиденциална.............

Социалните в Чирпан са световно известни с "дискретността" си. Ако случайно някоя бабичка е глуха и не е в течение на градските клюки, лично ходят да я информират.  Mr. Green

# 104
  • Мнения: X
Ако ситуацията е наистина описаната от социалните, трябва да се вдигне шум и да се помогне на детето. Вярно е обаче, че в нашата държава като го изведат от семейството, алтернативите са ... doh

Айде стига с вашто вдигане на шум. Не се бъркайте където не ви е работа, ситуацията е лоша, но може да стане критична благодарение на "вдигането на шум"....
1.во Детето все пак е здраво, ходи на училище
2-ро баба му очевидно е свястна жена и се грижи за него
3-то понеже някой по-горе го определи на "ужасен акт на кръвосмешение", не прочетох никъде че това дете е от баща и дъщеря. По скоро  тази жена му е била снаха. А и да не е, много важно, техния живот е опропастен,така са се стекли нещата. Кой крив, кой прав......да били мислили..... детето е живо и здраво, за сега има кой да се грижи за него, трябва да се мисли за него.
 Възмутена съм "леко" от манията на някои жени да вдигат пара щот си мислят, че решението им е много правилно.
 Заради един такъв ненужен според мен материал по Канал едно, сега един татко може да посегне върху живота и здравето на детето си, дори за момента да ги разделят. Може детето да остане в дом, а може да вземат в дом и това за което сега се ядосвате толкова на социалните, че аджаба не си разбират от работата. Тези две деца в дом какъв живот ги чака? Не само няма да им помогнете а ще съсипете живота им.  Докато едното казва че "мама го обича", и е видимо здраво, докато другото има свястна жена която да му дава обич и грижи, няма нужда се "вдига шум". Децата имат нужда от обич. Незнам кой може да ги обича така както близките им. Когато насъберете толкова гняв и се разбунтувате срещу родителите, социалните...и .всякакви там други институции, се замислете отделянето на детето от тази среда, най-доброто ли е? Ако неможете да си позволите да си ги взимате тези деца у вас, ги оставете при близките им! Говоря само за този и аналогични на него случаи......нямам предвид ситуациите, които застрашават реално здравето и живота на децата и единствения вариант е тяхното отнемане от родителите им. Неискам да се опитва някой сега да преиначава или разкрасява това което казах. Говоря само за конкретния случай. И към никого нямам нищо лично.

# 105
  • Мнения: 1 072

 Заради един такъв ненужен според мен материал по Канал едно, сега един татко може да посегне върху живота и здравето на детето си, дори за момента да ги разделят.

Абе хубаво хортуваш, ама като видим някой да малтретира дете какво да направим. Да си мълчим за да не става по-лошо ли? Пак се люшкаме между двете крайности. От Осанна до Разпни го.

И на истина не може понеже сме дочули как някой рязказал на някого, как трети чул една история с едно дете, и ние веднага компетентно отсъждаме да се раздели семейство.

# 106
  • Мнения: 47 995
абе ясно е че авторката няма да го осиновява детето, а само ще помогне с малка сума за дреха на деттео, какво толкова задълбавате
социалните не знам доколко вярна информация са подали, и дали имат право, но ако има проблеми в семейството е тяхна грижа, а не на авторката или на форума
ако всеки помогне по малко на някой в нужда, социалните ще имат по-малко работа и светът ще е по- хубав

# 107
  • Мнения: X

 Заради един такъв ненужен според мен материал по Канал едно, сега един татко може да посегне върху живота и здравето на детето си, дори за момента да ги разделят.

Абе хубаво хортуваш, ама като видим някой да малтретира дете какво да направим. Да си мълчим за да не става по-лошо ли?


Не разбирасе, не трябва да си мълчим, но трябва повече да помислим преди да оповестим пред цяла България кой кого бие, без да помислим за последиците, а после за един ден да се опитваме да осигурим на жена и болно дете къде да идат щото сега може и да ги претрепят от бой вече. Ми тая жена все в някой момент от живота си е адекватна както видяхме всички нали? Значи, да се беше вдигнала, да се махне от тоя мъж, да потърси помощ, да поиска закрила, да потърси близки, приятели, полиция, медии ако трябва. Ми не, тя пак там ще иде, ама тоя път заради нашия кеф ще е още по-лошо. ПОДКРЕПЯМ помощта която се оказва на хора в беда, без значение какви са. но НЕ винаги подкрепям начина по който се прави. Защото темата е достатъчно деликатна и трябва да се подходи деликатно а не първично.

И на истина не може понеже сме дочули как някой рязказал на някого, как трети чул една история с едно дете, и ние веднага компетентно отсъждаме да се раздели семейство.

Именно, по-спокойно трябва да бъде по-трезво обмислено всичко. Peace

# 108
  • Мнения: X
какво толкова задълбавате

ако всеки помогне по малко на някой в нужда, социалните ще имат по-малко работа и светът ще е по- хубав

Хубаво го каза Hug

# 109
  • София
  • Мнения: 1 783
"Вдигането на шум" не означава автоматично едно дете да се изведе от семейството. С вдигане на шум можем да принудим социалните служби да си вършат работата, да упражняват контрол. Да говорят с детето, то да знае към кого да се обърне, ако има нужда от помощ.
И не смятам, че когато видим проблем трябва да се правим, че не съществува. Ако един родител е опасен за детето си, не трябва ли да бъде наблюдаван от институциите. Ако тази любяща баба веднъж е допуснала кръвосмешение /аз с такова впечатление останах/, каква е гаранцията, че няма да допусне и друго извращение, пък нека си му купува дрешки и храна...
Работата на социалните не е на бюрата, а при децата  трябва да ги принудим да я вършат.

# 110
  • Мнения: 4 195
да принудим социалните да си вършат работата - ТОВА НА ТОЗИ ЕТАП, В НАШАТА ДЪРЖАВА Е АБСОЛЮТНО НЕВЪЗМОЖНО, пиша го от личен опит ooooh!
Кати е права за едно и аз за това казах, да не се вярва на социалните 100%-тово.
При мен в Нови Искър има една жена, с психични отклонения, и куца, абе въобще - който я види - ето я лудата, но пък точно тази 'лудата" има дете на около 5-6 години, което винаги е спретнато, макар и бедно облечено, винаги намира начин да му купи я шоколад, я близалка, винаги двамата са усмихнати, говорят си, детето изглежда добре, постоянно я виждам да го води да си играе в училището с топка и тн, тоест за мен може да е луда, но за детето си е най - добрата майка на земята, нали така.
Има и друго семейство, гробари са, тоест копаят гробове, само с това се изхранват, имат 3 деца, две от които са - представете си две руси парцалени кукли, с невероятни букли, подаващи се изпод спластен слой коса, с едни опърпани рокли, с едни мръсни личица, отдолу се виждат 2 чифта сини очи - абе гледката е........живеят в една порутена къща, вода имат само навън и само студена, но си гледат децата, винаги първо купуват на децата храна, после ако остане за тях, приемат помощ - редовно им давам дрехи, играчки обувки и после ги виждам облечени с тях. Хората около тях също им помагат и се справят, цяло лято бащата ходеше всеки ден в гората за дърва за зимата, защото е ясно, че нямат 1000 лв да си купят за целия зимен сезон и натрупа доста дърва пред къщата, децата са винаги усмихнати, никога не съм ги чула да им крещят, бият, тормозят и ...........
имам 2 варианта - да им се намешам в живота, да викна социални, ДАЗД и тн и евентуално да настанят децата в домове, където да ще са на топло, ще са нахранени, и тн, но до там, в някои домове пак от опит знам, че тормоза е нечовешки.....
или втори вариант, да ги оставя там, където са видимо щастливи, под носа са ми и двата случая, когато мога им помагам, и не само аз, ами доста хора около тях, и децата си растат, с обич, внимание и грижи, които няма да получат в домовете, напротив.
та така.....разказах го, защото исках да покажа, че домовете не са най - доброто решение, поне не винаги Peace
постоянно съм с децата от домовете, и знам, че това е най - крайния и лош вариант, защото това е дъното, това е най - ниската възможна точка на отглеждане на едно човешко същество - дом за сираци.............където не е сигурно дали малтретирането и недоимъка няма да продължат..........

# 111
  • Мнения: X
И не смятам, че когато видим проблем трябва да се правим, че не съществува. Ако един родител е опасен за детето си, не трябва ли да бъде наблюдаван от институциите. Ако тази любяща баба веднъж е допуснала кръвосмешение /аз с такова впечатление останах/, каква е гаранцията, че няма да допусне и друго извращение, пък нека си му купува дрешки и храна...
Работата на социалните не е на бюрата, а при децата  трябва да ги принудим да я вършат.

  Ама чакай сега, кой е каза, че трябва да правим, че проблем не съществува! Написах толкова дълги постове и никъде не казах че трябва да се "правим" на каквото и да е. Чети по-обстойно Peace
  Продължаваш да наричаш "кръвосмешение" това което се случило, без на никой от нас авторката да е обяснила какви са всъщност тези дадо и майка на детето. И още веднъж повтарям, дори да е това - свършен факт е, най-важно е детето сега.
  Тази любяща баба знаеш ли по какъв начин е "допуснала" това да стане. Моля те не размишлявай толкова повърхностно! Едва ли дядо е казал :' бабо стисни си очите да оправя девойката" и тя се есъгласила! По всяка вероятност бабата не е била там когато се е случило. Щом жената ( майката на детето) е психично болна, може би лесно се е поддала на тази извратена история. Защото сигурна съм, че ако е имало някой друг там е щял да опита да ги спре с цената на всичко!
  Ние неможем да "принудим" никой да върши каквото и да е. Още по-малко някаква институция. Начина да накараме някой да си върши работата, не е като "унижим" другата страна.

# 112
  • Мнения: 589
Kaji Z и Летящата Крава, ако позволите да се намеся и аз с една малко по-странична гледна точка:
Донякъде подкрепям Kati Z, защото медиите в България имат функцията на гладни за мърша хиени и се нахвърлят стръвно върху всяка сензация и колкото по-мръсна и отчайваща, толкова по-добре. Няма я мисията на четвъртата власт да помага за решаване на социални проблеми, има само стремеж към сеир-рейтинг.
А най-потискащото в цялата картина е, че редовните механизми за събуждане на отговорните институции не работят .... остават само медиите като път към тях ...
 

# 113
  • Мнения: X
Вярно е кармел....вярно е че почти никой не върши това което трябва и обикновените хора трябва понякога да плащат за това.

# 114
  • Варна
  • Мнения: 428
KATI_Z:  bouquet
Мисля, че трябва да бъдем много, много внимателни, когато се намесваме в живота на другите! Скрити зад никове във форума и често обзети от ентусиазма на тълпата съфорумки, не осъзнаваме, че невинни на пръв поглед жестове, целящи да помогнат, всъщност могат да объркат живота на много хора! Вместо да изпишем вежди, можем да избодем очи! Извинявайте за офф-а.
По темата: Възхищавам се на авторката, че не е сляпа за мъката на другите. А относно помощта - мисля, че най-добре тя да е анонимна.

# 115
  • Мнения: 25 644
Ако един родител е опасен за детето си, не трябва ли да бъде наблюдаван от институциите. Ако тази любяща баба веднъж е допуснала кръвосмешение /аз с такова впечатление останах/, каква е гаранцията, че няма да допусне и друго извращение, пък нека си му купува дрешки и храна...


И откъде остана с такова впечатление? Наднича под юргана ли?
Дами, вие сте луди! Седнали сте тук като селски клюкарки и си преразказвате една на друга истории, които сами си украсявате! А, поспрете се малко!  Stop
Искрено се надявам, че в тази държава има читави закони за клевета. Но понеже засегнатите не ползват интернет и не четат тук, можем да си чешем езиците безнаказано, така ли?  Sick

# 116
  • София
  • Мнения: 1 783
Ходих в социални грижи.Обясних им,кого търся и те се досетиха.И историята се оказа много по-тежка,отколкото си мислех.Детето си има майка,която за съжаление е психически болна и я държат заключена в къщи.Баща  на детето е дядото,който е починал.Има и брат,но не разбрах дали е брат на майката или на детето,защото си глътнах граматиката,който е олигофрен и алкохолик. ooooh!
 
Ето от тук. Но ако можех, бих се мушнала и под юргана.

# 117
  • Мнения: 1 002
може да се води на негово име  , това е често срещано ,
стига сте си съчинявали ..

# 118
  • Варна
  • Мнения: 428
Не само медиите в България търсят сензации..

# 119
  • Мнения: 2 032
Правилно ли разбрах:

-една потребителка е написала как видяла, че баба нямала пари да купи панталон на внучето си;

-много хора съжаляват за което;

-някои предлагат да изпратят пари на потребителката с няколко мнения (надявайки се те да стигнат до обрисуваната баба);

Това разбрах. Но спорът за какво е, не разбрах

Който иска да помогне, може веднага да намери нуждаеща се баба, близо до себе си: има много, сигурна съм. Не е нужно да е само помощ с пари. Старите хора имат нужда от помощ с ежедневни неща, за които ние често не се замисляме: да си изхвърлят боклука или купят хляб или да си проснат прането даже- за някои е физически трудно. Добра дума, няколко минути разговор със самотен стар човек, пак помагат. Стига да има желание.

Хайде, всеки да направи каквото може, без форумски кавги.

Приятна седмица.

# 120
  • Мнения: 1 100
Аз ли не съм разбрала правилно... Биологичният баща на детето е дядо му?  #Crazy
Най-добре спечели доверието на бабата и провери нещата лично.
Дотогава само догадки можем да правим?

# 121
  • Мнения: 4 195
Алиса няма спор, коменираме, всеки изказва мнение, не винаги помоща е искана, не винаги е нужна, не винаги е приета като помощ а като подеяние, коменитираме как много деца страдат от средата в която живеят, но че не е най - добрия вариант маханаето им от тази среда, коментираме липсата на всякаква заинтересованост от страна на социалните служби, коменитраме живота, който понякога не щади децата, най - вече тях........не виждам някой с някого да спори и да му "размахва" пръст в муцуната тип - Не си прав Peace Peace
и защо всеобщото мнение е, че се помага, само ако се пише във форума или ако се даде по телевизията. Много хора са се обърнали и са видяли до себе си някой, нуждащ се от помощ, трябва ли да го спомене в темата - не мисля Peace

# 122
  • Мнения: 1 002
Аз ли не съм разбрала правилно... Биологичният баща на детето е дядо му?  #Crazy
Най-добре спечели доверието на бабата и провери нещата лично.
Дотогава само догадки можем да правим?
дядото е вписан като баща , това не значи , че е той ,
просто това се прави , когато бащата е неизвестен , за да има някакво мъжко име в акта за раждане ...

# 123
  • Мнения: 2 032
Да, права си, това не е спор.
Да се разпръсват интернет- клюки за "ужасно кръвосмешение"; опулени очи кой бил вписан в акта за раждане на едно дете (откъде пък го видяхте този акт?) и да се изказва мнение, базирано на свободен преразказ по картинка, всъщност е нещо друго.

Stasikami, да разпростравяваш подобна лична информация, може да е незаконно. Също и (ако вземем написаното от теб за истина) ако някой от социалните служби, ти е казал тези неща. Какво всъщност целиш? Историята ти опрелено изтрещя доста настрани от панаталона за детето.

Децата трябват да са защитени и точно такива "доброжелатели", дето раздуват клюки за детето.

# 124
  • Мнения: 25 644
Ето от тук. Но ако можех, бих се мушнала и под юргана.


Мушни се, щом те влече...  Rolling Eyes
Иначе бащинство се установява чрез съда, а не чрез приказките на социални служителки-клюкарки.

# 125
  • Мнения: 1 942
Хич и не съм чела коментарите и ако се повтарям се извинявам.

Я кажи колко е високо детето, кой клас е и дали е слабичко или по-едричко и да видим дали няма да намерим хубави дрешки като за него и малко пособия и играчки. Толкова дрешки сме събрали и за него ще се намерят.  Hug За да запазиш гордостта на бабата можеш да и кажеш, че братовчедка ти има момиченце и скоро се чудела на кого да даде омалелите дрешки. А ти си се сетила за тях. Не да ги обидиш, ами да помогнеш на братовчедка си!  Peace

# 126
  • Мнения: 1 100
Аз ли не съм разбрала правилно... Биологичният баща на детето е дядо му?  #Crazy
Най-добре спечели доверието на бабата и провери нещата лично.
Дотогава само догадки можем да правим?
дядото е вписан като баща , това не значи , че е той ,
просто това се прави , когато бащата е неизвестен , за да има някакво мъжко име в акта за раждане ...


Оо, така определено е по-добре.  Grinning

# 127
  • Мнения: 26
Нещо хич не ми харесва какви коментари се правят  тук.Дори някои хора взеха да си съчиняват.Чета нещо и за акта за раждане. ooooh!
Много моля модератора да заключи темата. Praynig
И вече никой от вас да не изказва мнение каквото и да било.
Някои почти ме осъдиха. Sick
Дано модератора да прочете това тук и да спре темата.Не знам как иначе да стане.Съвсем друго целях с тази статия-Да се замислим всички че понякога се оплакваме за глупости.После исках да информирам всички, които искат да помогнат,при какви хора ще отиде помощта им ,за да няма спекулации после.
А то накрая излезе,че търся сензация и съм клюкарка.
Само ако знаех какво ще стане никога нямаше да пиша. Close

# 128
  • Мнения: 359
stasikami, не се обиждай хоря всякакви, а и в днешно време виждаш че всеки подхожда със съмнение. Моля те и аз за някакви координати да изпратя някои нещица на детенцето, имам много плюшени играчки, които така си стоят и някои дрешки. Пиши ми на лични адрес да ти ги изпратя! Наистина много тъжно!!!!!!!

# 129
  • Мнения: 359
Имам и една страхотна раничка която се чудех на кого мога да подаря! Нека зарадваме детенцето!

# 130
  • Мнения: 1 002
Нещо хич не ми харесва какви коментари се правят  тук.Дори някои хора взеха да си съчиняват.Чета нещо и за акта за раждане. ooooh!
Много моля модератора да заключи темата. Praynig
И вече никой от вас да не изказва мнение каквото и да било.
Някои почти ме осъдиха. Sick
не се обиждай , тук си има едно цяло ято бели птици , дето летят из въздуха( форума )  неуморно и са компетентни по всички въпроси ...
не заключвай темата , напиши за детето повече ...

# 131
  • Мнения: 3 861
и тази тема ли опорочихте???

нямам думи... Sick

# 132
  • Мнения: 4 195
stasikami не заключвай темата, коментарите просто подминавай, винаги ще се намери някой да ти избоде очите. И темата и желанието ти да помогнеш са много хубави и не спирай, само защото някой не може да надрастне себе си Peace

# 133
  • Мнения: 1 072
Моля, stasikami, изчисти си кутията за ЛС, че да мога да си наместя мойто.

Общи условия

Активация на акаунт