Цена на нова къща от празния парцел до завършена сграда.

  • 88 544
  • 301
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 6 298
Първо имам документи за оправяне, пък и времето е лошо. Ще потърся фирма да направи оглед и тогава ще го мислим. Иначе тази цена която ми казахте ми се струва наистина доста висока и може би ще почака доста Worried
Когато получиш копие от проекта и се устенови дали по него ще строиш или когато го измениш, ако това се налага, както и дали построеното до момента ще може да се ползва, взимаш количествените сметки по част конструктивна, архитектурна, ел., ВиК и ОВК и ги даваш на няколко строителни фирми. Искаш да ти дадат подробна оферта с всички операции по отделните части и така ще придобиеш придстава какви средства ще са ти необходими. Върху тези средства си добавяш едни 50% за довършителни работи и още 10% за непредвидени разходи. Това ще ти е общият разход за къщата до ключ. А при груб строеж върху КСС-та добавяш само 10 % непредвидени разходи и получаваш почти реална стойност на строежа.

Последна редакция: ср, 27 яну 2021, 22:07 от fatalina

# 256
  • Мнения: 6 298
Първо имам документи за оправяне, пък и времето е лошо. Ще потърся фирма да направи оглед и тогава ще го мислим. Иначе тази цена която ми казахте ми се струва наистина доста висока и може би ще почака доста Worried
Когато получиш копие от проекта и се устенови дали по него ще строиш или когато го измениш, ако това се налага, както и дали построеното до момента ще може да се ползва, взимаш количествените сметки по част конструктивна, архитектурна, ел., ВиК и ОВК и ги даваш на няколко строителни фирми. Искаш да ти дадат подробна оферта със всички операции по отделните части и така ще придобиеш придстава какви средства ще са ти необходими. Върху тези средства си добавяш едни 50% за довършителни работи и още 10% за непредвидени разходи. Това ще ти е общият разход за къщата до ключ. А при груб строеж върху КСС-та добавяш само 10 % непредвидени разходи и получаваш почти реална стойност на строежа.

# 257
  • Мнения: 76
В момента смятаме за ориентир преди проект 360евро/м2 за стоителство в София. Но тухлата си е тухла и в Баничан!

# 258
  • Мнения: 171
В момента смятаме за ориентир преди проект 360евро/м2 за стоителство в София. Но тухлата си е тухла и в Баничан!
Ще споделите ли след проекта, колко са ви дали?
П. П. Тези 360ев/кв.м, какво включват в ориентировъчните ви сметки?

# 259
  • Мнения: 76
В момента смятаме за ориентир преди проект 360евро/м2 за стоителство в София. Но тухлата си е тухла и в Баничан!
Ще споделите ли след проекта, колко са ви дали?
П. П. Тези 360ев/кв.м, какво включват в ориентировъчните ви сметки?
Не не, аз не съм строител, а архитект, но правим бюджети заедно с проектите. Тази цена е реална спрямо вече построени сгради до "тапа"

# 260
  • Мнения: 6 298
В момента смятаме за ориентир преди проект 360евро/м2 за стоителство в София. Но тухлата си е тухла и в Баничан!
Ще споделите ли след проекта, колко са ви дали?
П. П. Тези 360ев/кв.м, какво включват в ориентировъчните ви сметки?
Не не, аз не съм строител, а архитект, но правим бюджети заедно с проектите. Тази цена е реална спрямо вече построени сгради до "тапа"
Т.е. ня етап шпакловка и замаска и ВиК до тапа. Ами нормална е цената
 Слагате още толкова за довършителни работи + пари за външни връзки с комуналната инфраструктура+ за ограда и пътеки е ще получите приблизителна представа за необходимите средства.

# 261
  • Мнения: 171
В момента смятаме за ориентир преди проект 360евро/м2 за стоителство в София. Но тухлата си е тухла и в Баничан!
Ще споделите ли след проекта, колко са ви дали?
П. П. Тези 360ев/кв.м, какво включват в ориентировъчните ви сметки?
Не не, аз не съм строител, а архитект, но правим бюджети заедно с проектите. Тази цена е реална спрямо вече построени сгради до "тапа"
Т.е. от изкоп, през хидроизолации, дренажи, основи, груб строеж, покрив..до тапа? 🤔
Защото на мен ми казаха поне 600ев.кв.м да предвидя, но включва и изолации дограма..без довършителни работи, само до тапа вик и до ключ ел. С мазилки основни положени


Т.е. ня етап шпакловка и замаска и ВиК до тапа. Ами нормална е цената
 Слагате още толкова за довършителни работи + пари за външни връзки с комуналната инфраструктура+ за ограда и пътеки е ще получите приблизителна представа за необходимите средства.
Ами, аз лично се изненадвам приятно. Към момента отвсякъде ми казваха ориентировъчна цена от изкоп, до акт16 (включваща дренаж, хидроизолации, основи, груб строеж, топлоизолации, мазилки външни и вътрешни, вик изградено до тапа, ел до ключ и покрив) поне 600ев на кв.м да предвидя! 🤔
Ако 360ев.кв.м е реална цена, то моля споделете  строителни фирми.. 😔
Разликата е голяма с това, което на мен ми дават. И да зная, че след проекта вече ще е адекватна цената, а сега е съвсем грубо... но разлика от 200-250ев..би се усетила.

Последна редакция: сб, 06 мар 2021, 19:36 от katia_13

# 262
  • Мнения: 76
Нали разбирате, че и строителя трябва да спечели нещо. Освен това има и разходи за проектиране, такси по инстанции и т.н. Предполагам, че цената от 600 е нещо като крайна. Тази, която ви давам аз 360 евро е цената към строителя, като себестойност на обекта. И това е така, защото по някаква причина хората вече ходят първо при него, а не при нас!

# 263
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Атанас, нали разбирате, че това е форум, в който пишат предимно крайни ползватели и този ред на мисли, това коета сте написали като цена на която смятате и в София и в Баничан е доста подвеждаща. Пишещите тук се вълнуват най-вече от стойността, която те ще платят т.е. цената от строителят към инвеститора с еднофамилната къща, а не от цената към строителя.

# 264
  • Мнения: 76
Здравейте, мисля, че съм написал 360 евро цена на строителството. Но, да точно това имах в предвид. В България вече се приема за нормално хората първо да отидат при строител, който да ни наема. Защо е така е дълга и много кофти тема. В целия останал свят е на обратно(и го казвам от опит)! Заедно с клиента се планира къщата, заедно с него се изготвят КССта, правим конкурс, заедно избираме фирмите изпълнители и т.н. Така реално се постигат други цени и друго качество.

# 265
  • Мнения: 171
Разбирам. Simple Smile
Значи 600ев. все пак реалистична цена (грубо) .
А така се зарадвах, че мога да падна с 200ев надолу, веднага щях да си разширя квадратурата  😁😂.
Ами от всякъде казват, че проектантите изготвят проекта и смятат по пера, а самите цени ги дават строителните фирми на база техния проект.
П. П. А тези 360 ев. не включват труд така ли? 😇
Стана ми любопитно чистата печалба ли е над 200ев на кв.м , че то това е почти 50% печалба 😂
Трябвало е да отворя строителна фирма.. 😁🙈😊

# 266
  • Мнения: 76
Не, 360евро е себестойността на 1м2. Тоест е вкл. труда. Печалбата не е разликата между 600 и 360. Има доста пера освен самото строителство! Количествените сметки излизат от нас обикновено. Да си строителен предприемач не е никак лесно, особенно ако трупаше реноме. Нормално е да се печели добре.

# 267
  • Мнения: 171
Не, 360евро е себестойността на 1м2. Тоест е вкл. труда. Печалбата не е разликата между 600 и 360. Има доста пера освен самото строителство! Количествените сметки излизат от нас обикновено. Да си строителен предприемач не е никак лесно, особенно ако трупаше реноме. Нормално е да се печели добре.
Предполагам сте прав! 🤷‍♀️ Опитах да се пошегувам.. 😊
В крайна сметка пазарна икономика, щом има кой да купува нещо и на 200% печалба да е, това е положението! Търсене и предлагане 🤷‍♀️.
И аз така разбрах, проектантите изчисляват (количествените сметки, както казахте).. , а строителите на база техните изчисления дават ценовите оферти.
Хората са се напатили от измамници и некачествена работа, затова е логично някой който е изградил име да е с по-високи цени, защото има търсене за него.
Като съм започнала с въпросите. Може ли да ми препоръчате геолог, да ми направят проучнане за терен, преди да го купя. Мернах в темата, че някой е имал такъв доклад, но не разбрах на какъв етап. Ако е след проекта, може би работи с архитекта.. 🤔
Въпросът е, че искам да го направя преди да съм купила..

# 268
  • Мнения: 76
Ще ви позволят ли да сондирате преди да купите парцела? Питайте някой съсед, който е строил наскоро. В общи линии няма да е по-различен доклада.
(П.П. най-често геолога идва, чак след първа копка и гледа какво вади багера, вместо да прави сонди, информацията до тогава е от съседните парцели, но го пазете в тайна!) Simple Smile

Последна редакция: сб, 06 мар 2021, 23:06 от Atanas Stolinchev 690153

# 269
  • Мнения: 6 298
Ще ви позволят ли да сондирате преди да купите парцела? Питайте някой съсед, който е строил наскоро. В общи линии няма да е по-различен доклада.
(П.П. най-често геолога идва, чак след първа копка и гледа какво вади багера, вместо да прави сонди, информацията до тогава е от съседните парцели, но го пазете в тайна!) Simple Smile
Атанас, изглежда изобщо не сте наясно с заканодателството и със строителната практика в България. Не давайте некоректна информация, с която да обърквате начинаещите в изграждането на къща. В България, а ние сме тук, проектирането започва именно с геложки доклад, а не при първа копка! В България не наемаме посредници, които от наше име да събират оферти от строителни фирми, което допълнително да оскъпи.строежа с пари на вятъра за консултанти. Връзката е директна възложител/това е собственика на имота и инвеститол.на строежа/ и изпълнител/строителната фирма/. В процеса на строителство, ако има нужда и къщата е над 100 кв.м . се наема строителен надзор и/или инвестеторски контрол, както е технически ръководител на обекта.

Катя, няма как да правиш геоложко проучване ако имота не е твой. По принцип в района, в който ще строиш обичайно има геоложки доклади, които опитните архитекти използват като исторически данни за дадената територия. Иначе след придобиване на имота може да наемеш геолог и да направи реални проучвания. Така се определя какви трябва да са основите на къщата, дали са необходими дренажи, типа на изолациите и т.н. Като наемеш архитект и проектанти те си знаят какви са стъпките и процедурите в проектирането. В тези екипи си имат геолози,  геодезисти, конструктори и ред други експерти, изготвящи отделните части на проекта. Виж ако в района, който си харесала има свлачищни процеси е проблемно и е добре това нещо да се проучи преди да купиш имота, а най-добре е да се откажеш от покупката.

Общи условия

Активация на акаунт