Цена на нова къща от празния парцел до завършена сграда.

  • 88 509
  • 301
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 825
В момента строум, издали сме около 40 000 евро, а сме на основите още. До завършване на обекта още 45 000 евро Simple Smile

# 91
  • Мнения: 729
Лошото е,че чисти парцели,в регулация и бонус ток и вода,а и като свръх екстра-канализация-трудно се намират.Имам усещането,че държавата не подпомага развитието на селските райони,не улеснява желаещите да живеят и строят,с ясни и стегнати правила,всичко буксува,протяжно се влачи и поставени пред тази перспектива,много желаещи вдигат ръце.

# 92
  • София
  • Мнения: 8 558
Познати са ми казвали, че в Германия, като почне да се развива нов квартал, първо се създава инфраструктурата и после почват да дават позволения за строеж. Тука е наобратно, с цел гражданите да покрият това, което държавата/общината не е свършила. Най ме дразни, че всички документи са на хартия (май само скиците вече можело на електронен носител) - да се чудиш къде си побират архивите!
Аз пак да си кажа: не е непреодолим проблемът с ток, вода и канал. Не е приятно, не е съвсем евтино, но все пак има оправия. Да, вярно е, че държавата, чрез законодателството, изобщо не помага за развитието на тази част от строителството - дребни инвеститори с проекти за фамилни къщи. И все пак, поне е възможно. Край София се намират чисти парцели в регулация, поне според моите преживявания с търсенето. Друг е въпросът дали всичко останало им е наред.
Между другото, ние сега сме на етап "след преместването" и да ви кажа, хич не е лека и евтина тая работа. Парцелът ни беше с денивелация, преди строежа идваха багери да го заравняват. След построяването вече сме викали още 3 пъти малък багер да доофирмя (може би можеше и с по-малко идвания, ама ние толкова си можем да се организираме). Почти сме готови за насипване на хумус, който пък се плаща на кубици и също не идва евтин за нашия 700 м2 двор. Озеленителните фирми взимат доста пари (пък след строеж човек не е останал с много), и като имаш да правиш ограда, паркинг, Акт16, хумус, подпорна стена (блазе на тези дето нямат такава, но пък обикновено нямат и гледка), да обзавеждаш и купуваш лампи, завеси, рафтове и какво ли още не - да ви кажа, не е особено весело. Пак не е непостижимо, ама най-добре си имайте едно наум, че дори зелената мрежеста ограда не е съвсем без пари Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 май 2020, 12:58 от ToniShu

# 93
  • Мнения: 1 168
Скрит текст:
Познати са ми казвали, че в Германия, като почне да се развива нов квартал, първо се създава инфраструктурата и после почват да дават позволения за строеж. Тука е наобратно, с цел гражданите да покрият това, което държавата/общината не е свършила. Най ме дразни, че всички документи са на хартия (май само скиците вече можело на електронен носител) - да се чудиш къде си побират архивите!).
Аз пак да си кажа: не е непреодолим проблемът с ток, вода и канал. Не е приятно, не е съвсем евтино, но все пак има оправия. Да, вярно е, че държавата, чрез законодателството, изобщо не помага за развитието на тази част от строителството - дребни инвеститори с проекти за фамилни къщи. И все пак, поне е възможно. Край София се намират чисти парцели в регулация, поне според моите преживявания с търсенето. Друг е въпросът дали всичко останало им е наред.
Между другото, ние сега сме на етап "след преместването" и да ви кажа, хич не е лека и евтина тая работа. Парцелът ни беше с денивелация, преди строежа идваха багери да го заравняват. След построяването вече сме викали още 3 пъти малък багер да доофирмя (може би можеше и с по-малко идвания, ама ние толкова си можем да се организираме). Почти сме готови за насипване на хумус, който пък се плаща на кубици и също не идва евтин за нашия 700 м2 двор. Озеленителните фирми взимат доста пари (пък след строеж човек не е останал с много), и като имаш да правиш ограда, паркинг, Акт16, хумус, подпорна стена (блазе на тези дето нямат такава, но пък обикновено нямат и гледка), да обзавеждаш и купуваш лампи, завеси, рафтове и какво ли още не - да ви кажа, не е особено весело. Пак не е непостижимо, ама най-добре си имайте едно наум, че
дори зелената мрежеста ограда не е съвсем без пари Simple Smile

Влязох във форума точно защото търся варианти за ограда - евтин, но красив. Звучи непостижимо, но съм оптимист. Става дума за парцел около 200 м2, като от едната страна е на калкан, а от другата страна има скат и съответно тези две страни не е необходимо да се ограждат. Общо дължината на оградата е не-повече от 25 м. (зависи колко ще бъде портата за автомобила и входната врата).
Търся вариант за по-ниска ограда, т.е. да не е тип дувар. Смятам зад нея да засадя туя, например.

# 94
  • София
  • Мнения: 8 558
Ако търсите изпълнител, по-скоро вижте в строителния форум (групата им във ФБ е доста активна, доколкото знам). Иначе, модели огради има много - полупрозрачни, масивни, мрежи... ММ ще прави с негов приятел 50 см стъпка бетон (вкопана в по-голямата си част) и нагоре метални колове. Оградите зависят и от нивото на двора спрямо улицата, дрениране, ветрове и др. подобни.

Последна редакция: чт, 14 май 2020, 10:41 от ToniShu

# 95
  • Мнения: 4 808
Аз много харесвам оградите от оградни пана, много исках такава, но мъжът ми като каза, ниски били, тънки били, в крайна сметка се спряхме на висок плътен зид от бетонни блокчета, защото при нас трябваше да е плътна и висока. Но тези от пана са много красиви, има най–различни, може да ги разгледате в гугъл.

# 96
  • Мнения: 6 295
Аз много харесвам оградите от оградни пана, много исках такава, но мъжът ми като каза, ниски били, тънки били, в крайна сметка се спряхме на висок плътен зид от бетонни блокчета, защото при нас трябваше да е плътна и висока. Но тези от пана са много красиви, има най–различни, може да ги разгледате в гугъл.
Да, но след бетонните и тухлени дувари са най-скъпите. Може да се изграждат и с по-голяма височина. Точно вчера дойде майсторът,който взе мерките за паната и за плъзгаща се голяма /3,5 м/ гаражна врата, в която ще има и малка вградена входна. Точно защото и ММ искаше за по-добра сигурност по-висока ограда, долу по проект бетона е на 60 см,  а с колоните става 2,20 м. Т.к. пък при нас лицето не е голямо, трябваше цялата дължина на паната да се раздели на три по-големи пана, а не на четири,всъщност ще са доста големи. Очаквам това да ни струва около 5 000 лв. Отделно преди това сме платили бетон и труд на друга бригада, която прави бетонната стъпка и осналите страни на оградата. Най-евтиният /силно казано разбира се/ вариант е метална мрежа с метални стълбове, без бетонна стъпка, но не знам до колко е стабилна и сигурна. И въобще не са тънки тези с паната. Те се изработват от метални профили или пък ако човек може да си го позволи от ковано желязо.

# 97
  • Мнения: 4 808
Фаталина, за ММ са тънки, оградата от бетонни блокчета е два пъти по–дебела. При нас лицето е голямо, на две улици сме, излезе ни над 6000 лв, само материали, без труд, защото ММ си я прави сам, иначе щеше да надхвърли 10000 вероятно, миналата пролет я правихме оградата. Имахме преди това оградна мрежа с бетонни колове, с годините се накъсва, ръждясва. Тази с паната като я смятахме, цената беше сравнително приемлива за нас, но тези огради се предлагат с монтаж и без, с монтаж щеше да стане много по–бавно, защото фирмата имала много поръчки, а ние искахме да стане по–бързо. ММ смята всякакви варианти, най–евтино излизаше с тухли четворки, но после трябва да се измазват, всички майстори тогава или ни отказаха, или ни искаха безумна цена. Кованото желязо е скъпо, а и ние искахме плътна.

# 98
  • София
  • Мнения: 8 558
Дама от морето, а за плътна не искат ли проект в общината? Аз знам, че искат. Значи, ако нямаш готов такъв, трябва пак някой да проектира и да я одобрят, та тогава да почваш. И значи става още по-скъпо Sad Но пък зависи и кой какви познати има, например нашата ще я прави приятел и цената става съвсем различна (само че и изпълнението е по-бавно).
Аз пък не искам плътна ограда, за щастие и ММ не иска. Естествено, това много зависи от местоположението, но при нас засега не се налага, ура! 

# 99
  • Мнения: 4 808
Дама от морето, а за плътна не искат ли проект в общината? Аз знам, че искат. Значи, ако нямаш готов такъв, трябва пак някой да проектира и да я одобрят, та тогава да почваш. И значи става още по-скъпо Sad Но пък зависи и кой какви познати има, например нашата ще я прави приятел и цената става съвсем различна (само че и изпълнението е по-бавно).
Аз пък не искам плътна ограда, за щастие и ММ не иска. Естествено, това много зависи от местоположението, но при нас засега не се налага, ура! 
Искат, към 50 лв май струваше. При нас се налагаше да е плътна, наблизо има циганска махала, а сме и до спортната плащадка на училище и топките постоянно хвърчаха в двора.

# 100
  • София
  • Мнения: 8 558
А проектът ви го направи архитекта, заедно с проекта за къщата ли? Че той сигурно не би бил 50 лв. Не питам за себе си, но все е полезно човек да има инфо.

# 101
  • Мнения: 6 295
По принцип за оградите също се изработва проект, който обаче върви като одобрение по много по-лека процедура. За плътна ограда от към лицето, както вече назад го коментирахме, се изисква специално разрешение от общината и дори може да откажат, ако е в противоречие с общият облик на улицата. Разрешението за плъгна част към улица е до 60 см от земята. Нагоре трябда да е прозирна. За плътна ограда към съседите, ако не е заварено положение се иска тяхното съгласие. И ако не искате никой да не може да обжалва и да ви каже копче, е цялата ограда да се изгаржда в рамките на вашият имот, а не на границата на двата имота. Ние така го направихме, по съвет на архитекта и сега нямаме никакви проблеми с никой.

# 102
  • Мнения: 1 476
Ако четем чл.151 от ЗУТ - за "леки прозирни огради и плътни огради с височина на плътната част до 0,6 м в рамките на поземления имот" не се изисква разрешение за строеж, а от там - проекти и каквито и да било процедури...

# 103
  • София
  • Мнения: 8 558
О, това го знаем сигурно всички. Въпросът беше за плътна ограда кой прави проект (ако не се прави едновременно с този на къщата) и вече разбрах, че такста за одобрението му не е голяма (вероятно навсякъде е около 50 лв).

# 104
  • Мнения: 6 295
В нашият случай, не се издаде РС, но се изготвяха и одобряваха проекти. Имаме реконструкция на съществуващата подпорна стена от едната страна на двора, имаме друга подпорна и плътна от задната страна на двора и съществуваща тухлена - дувар, но беше на височина 1.50 м и ние искаме, да я вдигнем до 2.20 м. Може би и за това, архитекта ни изготви пректи, които завери в общината. Не са пред мен за да ви кажа на кого е подписа и печата, но май бяха на гл. архитект на общината. Тези стени, особено когато има бетонова основа или стъпка, нали също тряба да са изчислени от конструктор. Колко желязо, колко бетон и какъв вид бетон и т.н. Ако няма проект, кой ще реши какво да вложи и как да се изгради оградата, така че да е стабилна. Наш близък прави така една ограда - тухлен дувар, без проект с бригада и вече има пукнатити и дори в едня край леко се е наклолина. Не мисля, че човек като хвърля такива сериозни средства, трябва да се цигани за едни 50 или 100 лв. за проектиране и одобрение, но всеки е свободен да прави каквото намери за добре.

Общи условия

Активация на акаунт