Цена на нова къща от празния парцел до завършена сграда.

  • 88 579
  • 301
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 171
Ще ви позволят ли да сондирате преди да купите парцела? Питайте някой съсед, който е строил наскоро. В общи линии няма да е по-различен доклада.
(П.П. най-често геолога идва, чак след първа копка и гледа какво вади багера, вместо да прави сонди, информацията до тогава е от съседните парцели, но го пазете в тайна!) Simple Smile
Атанас, изглежда изобщо не сте наясно с заканодателството и със строителната практика в България. Не давайте некоректна информация, с която да обърквате начинаещите в изграждането на къща. В България, а ние сме тук, проектирането започва именно с геложки доклад, а не при първа копка! В България не наемаме посредници, които от наше име да събират оферти от строителни фирми, което допълнително да оскъпи.строежа с пари на вятъра за консултанти. Връзката е директна възложител/това е собственика на имота и инвеститол.на строежа/ и изпълнител/строителната фирма/. В процеса на строителство, ако има нужда и къщата е над 100 кв.м . се наема строителен надзор и/или инвестеторски контрол, както е технически ръководител на обекта.

Катя, няма как да правиш геоложко проучване ако имота не е твой. По принцип в района, в който ще строиш обичайно има геоложки доклади, които опитните архитекти използват като исторически данни за дадената територия. Иначе след придобиване на имота може да наемеш геолог и да направи реални проучвания. Така се определя какви трябва да са основите на къщата, дали са необходими дренажи, типа на изолациите и т.н. Като наемеш архитект и проектанти те си знаят какви са стъпките и процедурите в проектирането. В тези екипи си имат геолози,  геодезисти, конструктори и ред други експерти, изготвящи отделните части на проекта. Виж ако в района, който си харесала има свлачищни процеси е проблемно и е добре това нещо да се проучи преди да купиш имота, а най-добре е да се откажеш от покупката.
Благодаря за отговорите!
Ами.. наоколо всичко е застроено, има и доста нови къщи... денивелацията е пренебрежимо малка, изглежда почти равен, както и съседния. Чета обаче за глинести почви..нали се копае до твърдо, когато трябва да копаят по-надълбоко за да стигнат до твърдо...ми се струва проблем, който би оскъпил основите. Поне това схванах от всичко което изчетох.
Защо да не мога да поръчам такъв доклад, ако собственика е съгласен..нали аз го плащам?
Иначе какво, отивам в общината и искам някой местен архитект..изобщо някой да ми каже каква се предполага да е там почвата, така ли?
🤔

Последна редакция: нд, 07 мар 2021, 01:09 от katia_13

# 271
  • Мнения: 76
Ще ви позволят ли да сондирате преди да купите парцела? Питайте някой съсед, който е строил наскоро. В общи линии няма да е по-различен доклада.
(П.П. най-често геолога идва, чак след първа копка и гледа какво вади багера, вместо да прави сонди, информацията до тогава е от съседните парцели, но го пазете в тайна!) Simple Smile
Атанас, изглежда изобщо не сте наясно с заканодателството и със строителната практика в България. Не давайте некоректна информация, с която да обърквате начинаещите в изграждането на къща. В България, а ние сме тук, проектирането започва именно с геложки доклад, а не при първа копка! В България не наемаме посредници, които от наше име да събират оферти от строителни фирми, което допълнително да оскъпи.строежа с пари на вятъра за консултанти. Връзката е директна възложител/това е собственика на имота и инвеститол.на строежа/ и изпълнител/строителната фирма/. В процеса на строителство, ако има нужда и къщата е над 100 кв.м . се наема строителен надзор и/или инвестеторски контрол, както е технически ръководител на обекта.

Катя, няма как да правиш геоложко проучване ако имота не е твой. По принцип в района, в който ще строиш обичайно има геоложки доклади, които опитните архитекти използват като исторически данни за дадената територия. Иначе след придобиване на имота може да наемеш геолог и да направи реални проучвания. Така се определя какви трябва да са основите на къщата, дали са необходими дренажи, типа на изолациите и т.н. Като наемеш архитект и проектанти те си знаят какви са стъпките и процедурите в проектирането. В тези екипи си имат геолози,  геодезисти, конструктори и ред други експерти, изготвящи отделните части на проекта. Виж ако в района, който си харесала има свлачищни процеси е проблемно и е добре това нещо да се проучи преди да купиш имота, а най-добре е да се откажеш от покупката.
fatalina, не разбрах с какво предизвиках такава реакция!?
1. Никога не съм твърдял, че проектирането започва с първа копка. Обясних, че геоложкия доклад обикновенно е на база вече взимани проби от съседни имоти, а реалния в най-честия случай се прави при изкопните работи. За това е най-лесно да се питат съседи строили скоро.
2. Никога не съм говорил за никакви посредници. Архитект съм от 15год.- 6 в Германия + вече 9 в БГ.
3. Мисля, че не е необходимо да изпадаме в такива остри коментари.

katia_13
Съмнявам се да се съгласи собственика, пък и струва пари доклада. Геолози иначе има много. Попитай за данни от съсед. Не геологията е най-важна за имота, а характеристиките като КИНТ, ЗП, Озеленяване, предназначение. Би било добре да имаш скица с виза за проектиране, която собственика може да осигури лесно преди покупката и да си наясно с плана за регулация.

Последна редакция: нд, 07 мар 2021, 01:19 от Atanas Stolinchev 690153

# 272
  • Мнения: 6 299
Катя, местните архитекти често разполагат с вече изготвени доклади по други проекти за района, в който искате да строите и използват данни от тях.

Атанас, написахте, че геолога идва при първа копка, а всъщност работата на геолога е още преди да започне проектиранането. Това оспорих!

# 273
  • Мнения: 1 621
Нашият геолог направи неговата част на база вече съществуващи документи за района.
Реално дойде да види мястото, когато бяха вече изкопани основите.

До колкото разбрах от проектантите малко геолози идват да взимат проба преди да започне строежа. Правят го ако настояваш за това.

Не знам точно как си правят анализа да база съществуващи документи. При нас където е къщата е много каменисто и според геолога е перфектното място за  къщата.
Водомерната шахта е в другия край на парцела и там е тотално различно положението.

# 274
  • Мнения: 171
Ясно.
Доколкото разбрах от всичко, първо да говоря с главния архитект. Той хем ще познава района, хем ще каже всички останали характеристики.
Мен ме притеснява самата почва, искаше ми се да зная първо каква е. Това е. Да не е някаква дето да трябва да копаят дълбоко, защото ще се обезмисли с дълбоките основи, че търся равен парцел.
Мисля, че е имало виза, но е изтекла, защото видях договори за чез и вик, приготвени но не са разписани.
Ще проверя идните дни тези неща. Simple Smile
Благодаря ви! 😇
Тепърва ще имам въпроси периодично и то сигурно доста 🤦‍♀️...
Опитвам се да ви следя, за да съм горе-долу наясно с някои моменти предварително.

# 275
  • Мнения: 6 299
Ясно.
Доколкото разбрах от всичко, първо да говоря с главния архитект. Той хем ще познава района, хем ще каже всички останали характеристики.
Мен ме притеснява самата почва, искаше ми се да зная първо каква е. Това е. Да не е някаква дето да трябва да копаят дълбоко, защото ще се обезмисли с дълбоките основи, че търся равен парцел.
Мисля, че е имало виза, но е изтекла, защото видях договори за чез и вик, приготвени но не са разписани.
Ще проверя идните дни тези неща. Simple Smile
Благодаря ви! 😇
Тепърва ще имам въпроси периодично и то сигурно доста 🤦‍♀️...
Опитвам се да ви следя, за да съм горе-долу наясно с някои моменти предварително.
Нямам предвид гл. архитект на общината, а архитект, който има офис на територията на общината и разработва проекти. Някой, който да наемете за самото проектиране. Иначе никой няма ей така да ти даде информация. Визата за проектиране няма срок, но след като купиш имота ще трябва да се преиздаде на името на новия собственик. Относно заявленията за ВиК и ЧЕЗ, то със сигрност отново ще трябва да се процедират от новият собственик.
Това е темата за строителство. https://www.bg-mamma.com/?topic=1303299.225

Последна редакция: нд, 07 мар 2021, 16:30 от fatalina

# 276
  • Мнения: 76
Ясно.
Доколкото разбрах от всичко, първо да говоря с главния архитект. Той хем ще познава района, хем ще каже всички останали характеристики.
Мен ме притеснява самата почва, искаше ми се да зная първо каква е. Това е. Да не е някаква дето да трябва да копаят дълбоко, защото ще се обезмисли с дълбоките основи, че търся равен парцел.
Мисля, че е имало виза, но е изтекла, защото видях договори за чез и вик, приготвени но не са разписани.
Ще проверя идните дни тези неща. Simple Smile
Благодаря ви! 😇
Тепърва ще имам въпроси периодично и то сигурно доста 🤦‍♀️...
Опитвам се да ви следя, за да съм горе-долу наясно с някои моменти предварително.
Не се притеснявай толкова от геологията. Simple Smile, особенно, ако правите подземно ниво...мазе. Една консултация с колега няма да е излишна, но носете поне скица, ако има и виза, би било чудесно! Често първата консултация е безплатна. Simple Smile

# 277
  • София
  • Мнения: 8 564
katia, според мен излишно се притесняваш за оскъпяването, при положение, че наоколо е застроено - иди питай някой съсед на каква дълбочина са копали при тях и не се кахъри чак толкова. По-скоро заведи архитект на мястото, за да види тази минимална денивелация дали позволява да построите това, което искате (наскоро в другата тема имаше една дама с чуденка точно заради минималната денивелация, която се увеличила по време на проектирането). И да, за по-надеждна консултация една виза за проектиране доста помага на архитектите. Ако има как продавача да я изкара, ще ти е супер полезен ход (а на него не му е загуба, винаги се продава по-лесно парцел с виза - тя струва 14 лв, поне в нашата община).

Последна редакция: нд, 07 мар 2021, 22:47 от ToniShu

# 278
  • Мнения: 171
Аз и нея следя 🙈.

# 279
  • Мнения: 4
Къща изцяло на кредит не е добре. Говоря и от собствен опит - къщата на родителите ми, и вече от опита на заета в строителството на къщи за другите. Хората имат една представа, реалнастта си е съвсем друга. Има много допълнителни неща, които колкото и да сме подробни и да се опитаме да предвидим не винаги се получава. Понякога проблемите са много и малки, които се оправят с малко пари и нерви, но работата като цяло върви, друг път обаче са няколко и големи, които спъват доста неща докато не бъдат отстранени.  Къща се започва ако имаш поне 30%-40% отгоре върху най-най- раздутия си бююджет. Един вид ако ти казват, че къщата ще излезе 50000 лева, бъди сигурна, че в никакъв случай няма да ти излезе толкова, а поне 70000 лева. Много е рисковано да нямаш пари и с кредит да строиш. Друга често срещана грешка е, че не се четат офертите на фирмите, а се гледа само крайната цена. В последствие се оказва, че си имате един груб ама груб строеж и ви трябват още пари. Същото може да се получи и със събрана бригада. Понякога хората искат те да си доставят материалите на обекта, това също не е проблем, но ако има човек от семейството достатъчно компетентен и на разположение ежедневно. Наши майстори са ми звъняли, че не им стигат 10 дюбела и аз им ги доставям, ако вие обаче сте на работа, те ще си тръгнат от обекта с оправданието, че нещо или е закъсняло, или свършило, или пък щото няма кой да ги контролира. Пак казвам, къщата е скъпо удоволствие и за строеж и за поддръжка, ако нямате  парите, не се захващайте, когато посъберете поне една част  от необходимите средства, тогава започнете.

Ние пък нашата къща я строихме изцяло с кредит, даже и земята купихме с кредит. Та не е точно така. Но и ние дооста се ограмотихме преди да се захванем. Първо / благодарение на кризата/ наехме една доста добра строителна фирма, която си свърши перфектно работата и не ни взе нито лев от първоначалните оферти.
Така, че дерзайте ...
С майсторите също е въпрос за проучване и късмет, до сега да чукна на дърво не сме имали никакви издънки с изключение на правенето на баните, но и там се оправихме.
При нас голямото дърво дойде с обзавеждането, но щерката нарисува стените и сега ще събирам блаженно пари, когато поотрасне и тогава ще се развихря Grinning

@chuby , моля сподели, коя е фирмата?

# 280
  • Мнения: 10
Здравейте, някой знае ли дали би било проблем, ако в съседство на имота, които гледаме за покупка има електрически стълб?

# 281
  • Мнения: 6 299
Здравейте, някой знае ли дали би било проблем, ако в съседство на имота, които гледаме за покупка има електрически стълб?
Има изискване за спазване на отстояния от стълб за високо напрежение /този от снимката/, което по спомен е 50 метра. Освен това ще имате и ограничение за височина на сградата и за някой материали за нейното изграждане. Много е специфично и е добре да се консултирате с проектант или архитект. Не бих рискувала с такъв имот! Ще Ви изискат съгласувателно становище от съответното електроразпределително дружество, което може и да Ви откаже  разрешение за ползване на сервитутни права. Вижте и Наредба № 16 от 2004 г. за сервитутите на енергийните обекти.

Последна редакция: ср, 07 апр 2021, 20:03 от fatalina

# 282
  • Мнения: 171
Здравейте! Трябва ми малко помощ от вас.
Харесах парцел. Но по скицата, която ми представиха е с променен статут от май 2018г в УПИ. Срока от 3г изтича тази година след един месец.
Собственика ходил до общината да пусне искане за строеж на ограда, по мое настояване иот там му отговорили, че статута няма да се промени, защото първоначално ПИ е бил 6 декара, входирано е искане за строеж и построена ограда. Настоящия собственик твърди, че е направено след като имота е разделен на 6 парцела всички УПИ.
Помолих да видя разрешението за строеж, но вътре пише, че разрешават строеж на постройка за сезонно ползване (не ограда) от 5та категория от 2014г. Съответно срока за този строеж да се завърши е 2019г (5г) . Отделно пише, че е на ПИ е разрешението. Явно делбата е станала след това на 6 парцела.
А и защо не пише, че е УПИ големия парцел.
До тук аз си вадя следния извод.
Издадено е РС върху ПИ от 2014 (дали е завършен не знам) , а  след товя е разделен имота на 6 парцела, като 2018г са станали УПИ.
Ще ида до общината и аз.
Брокерите ми спорят, че ако не е УПИ нямало да се издаде РС, ама аз зная че има случаи в които се издава, нали има и земеделски постройки.
Много се обърках и притесних. Имота ми харесва и не искам да го изпусна, но ме е страх че ще се прецакам.

# 283
  • Мнения: 6 299
На земеделска не може да построиш нищо освен барака за инвентар и някоя оранжерия. Къща не.

# 284
  • Мнения: 120
аз не разбрах какво Ви притеснява. Щом е станал УПИ 2018, значи има влязъл в Сила ПУП и имота е изваден от земеделския фонд, но без значение дали е изваден или не, важното е ПУП-а. Трябва Ви само извадка от ПРЗ или Виза за проектиране, която е всъщност ПУП-а.

Общи условия

Активация на акаунт