Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 119
  • 764
  •   1
Отговори
# 555
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 330
В нашия договор никъде не пише кой какъв % ще покрива от вноската, само фигурираме и двамата като кредитоискател и съкредитоискател. Досега не се бях замисляла по този въпрос, ще се поинтересувам.

# 556
  • Мнения: 1 415
Когато теглихме кредита, само Експресбанк ни предложиха споделено животозастраховане, това и натежа. Аз съм титуляр, а ММ е съкредитоискател, но застраховката се раздели пропорционално според осигутителните ни доходи. Тъй като мен ме осигуряват реално, мен ме застраховаха на по-голямата част, а него на МЗ съответно на по-малка част.
За мен 2,99% лихва е добро предложение. Смятам, че Експресбанк са добра банка, само, че наскоро се коментираше предложение за предоговаряне на лихва, където условията не бяха никак добри, което ме изненада.

# 557
  • София
  • Мнения: 3 160
2,99 е добре наистина, но 3,69 не е много добре. Малко са прекалили с такси и застраховки.

# 558
  • Варна
  • Мнения: 769
Здравейте, има ли някой,който скоро да е предоговарял лихвен % в ДСК? Изтеглихме ИК преди 1.5 год. с лихва 3.5% и се чудя дали да опитаме да намалим малко лихвения % ..от темата разбирам,че ДСК не са много гъвкави в предоговарянето

# 559
  • Мнения: 5 059
Здравейте.Искам да попитам нещо,което изобщо не ми е ясно.Тези дни трябва да ида до банката да питам,но не знам кога точно,защото нямам никакво време.
Та,тези,които вече плащат ипотечния си кредит,как точно станаха нещата в началото?
Смисъл,аз имам 2 отворени сметки(гледам ги онлайн) ,а току що получих и смс ,че ми е издадена дебит мастер кард.За какво са ми толкова сметки и карти???
Какво трябва да се случва по тях?Мислех си първоначално,че едната е тази,по която ще вкарвам пари от заплатата ми,а другата ,където ще се плаща кредита.Но сега с тази карта тотално ме объркаха.

# 560
  • Мнения: 47 982
Зависи от банката, но общо взето има разплащателни , картови, спестовни и т.н. те ще ти обяснят.

# 561
  • Мнения: 36
Здравейте.Искам да попитам нещо,което изобщо не ми е ясно.Тези дни трябва да ида до банката да питам,но не знам кога точно,защото нямам никакво време.
Та,тези,които вече плащат ипотечния си кредит,как точно станаха нещата в началото?
Смисъл,аз имам 2 отворени сметки(гледам ги онлайн) ,а току що получих и смс ,че ми е издадена дебит мастер кард.За какво са ми толкова сметки и карти???
Какво трябва да се случва по тях?Мислех си първоначално,че едната е тази,по която ще вкарвам пари от заплатата ми,а другата ,където ще се плаща кредита.Но сега с тази карта тотално ме объркаха.


Към коя банка е ипотечния заем?
Например към Пощенска банка имате по програма "Моето семейство" един куп сметки, да кажем една за заплата и една за обслужване на ипотечния заем.
И към основната разплащатателна сметка имате дебитна карта.
Иначе е най-добре да проверите с вашата банка и да уточните за какво сте се подписвали да бъде издавано и какво не.
Доста банки за да дадат по-ниски лихви искат тези неща по-горе.

# 562
  • София
  • Мнения: 9 111
Трябва да питаш в конкретната банка. Аз имам една сметка и по нея се води кредитът, същевременно е разплащателна и имам карта дебитна, вързана към нея.

# 563
  • Мнения: 6 552
Банките интересуват ли се дали кредитоискателят получава инвалидна пенсия, т.е. разглеждат ли го като източник на доход?

# 564
  • Мнения: 5 059
Здравейте.Искам да попитам нещо,което изобщо не ми е ясно.Тези дни трябва да ида до банката да питам,но не знам кога точно,защото нямам никакво време.
Та,тези,които вече плащат ипотечния си кредит,как точно станаха нещата в началото?
Смисъл,аз имам 2 отворени сметки(гледам ги онлайн) ,а току що получих и смс ,че ми е издадена дебит мастер кард.За какво са ми толкова сметки и карти???
Какво трябва да се случва по тях?Мислех си първоначално,че едната е тази,по която ще вкарвам пари от заплатата ми,а другата ,където ще се плаща кредита.Но сега с тази карта тотално ме объркаха.


Към коя банка е ипотечния заем?
Например към Пощенска банка имате по програма "Моето семейство" един куп сметки, да кажем една за заплата и една за обслужване на ипотечния заем.
И към основната разплащатателна сметка имате дебитна карта.
Иначе е най-добре да проверите с вашата банка и да уточните за какво сте се подписвали да бъде издавано и какво не.
Доста банки за да дадат по-ниски лихви искат тези неща по-горе.

Да,в Пощенска съм.Точно тези РС Моето семейство и другата не са ми ясни.
По едната ще вкарвам заплатата,а по другата ще плащам кредита ли?
Би трябвало картата да е към тази,по която ще вкарвам заплатата си,нали?
А какво имат предвид под превод на работна заплата?Аз разбрах така-всеки месец,в деня на заплатата отивам,тегля 1000 лв и ги внасям в сметката на пощенска.Или правя превода онлайн...
При мен няма как работодателя да ми прехвърля парите там,защото имаме договор с друга банка и сме над 5000 работника...

# 565
  • Мнения: 3 915
Както са казали - зависи от банката. В ОББ всичко може да се обслужва от една сметка, аз съм избрала 1 за заплата и 1 за ипотеката + за спестявания, тъй като към нея нямам издадена карта и ми е спокойно. При превод на работна заплата се очаква да се внасят по сметка в Пощенска, например, от самия работодател.

# 566
  • Мнения: 5 059
Както са казали - зависи от банката. В ОББ всичко може да се обслужва от една сметка, аз съм избрала 1 за заплата и 1 за ипотеката + за спестявания, тъй като към нея нямам издадена карта и ми е спокойно. При превод на работна заплата се очаква да се внасят по сметка в Пощенска, например, от самия работодател.

За това питах-няма значение от къде се внасят парите-дали е майчинство,дали мъжа ми ги внася от негова сметка,дали комшията Grinning Те искат всеки месец едни 1000 лв да отиват в сметка...някоя,обърках се вече коя.
И аз си го представих така-на 25-ти отивам,тегля 1000 лв от заплатата ми и ги внасям в Пощенска.

# 567
  • Мнения: 3 915
Щом са казали, че е ок, значи няма проблем. Но по подразбиране превод на работна заплата се очаква от работодателя. Вие сте се уточнили, значи правите така, няма значение по коя сметка - важно е да е по сметка в банката. При превода пиши за основание "заплата".

# 568
  • Мнения: 5 160
Те искат всеки месец едни 1000 лв да отиват в сметка...някоя,обърках се вече коя.

В договора ви пише коя/IBAN.

# 569
  • Мнения: 36
Здравейте.Искам да попитам нещо,което изобщо не ми е ясно.Тези дни трябва да ида до банката да питам,но не знам кога точно,защото нямам никакво време.
Та,тези,които вече плащат ипотечния си кредит,как точно станаха нещата в началото?
Смисъл,аз имам 2 отворени сметки(гледам ги онлайн) ,а току що получих и смс ,че ми е издадена дебит мастер кард.За какво са ми толкова сметки и карти???
Какво трябва да се случва по тях?Мислех си първоначално,че едната е тази,по която ще вкарвам пари от заплатата ми,а другата ,където ще се плаща кредита.Но сега с тази карта тотално ме объркаха.


Към коя банка е ипотечния заем?
Например към Пощенска банка имате по програма "Моето семейство" един куп сметки, да кажем една за заплата и една за обслужване на ипотечния заем.
И към основната разплащатателна сметка имате дебитна карта.
Иначе е най-добре да проверите с вашата банка и да уточните за какво сте се подписвали да бъде издавано и какво не.
Доста банки за да дадат по-ниски лихви искат тези неща по-горе.

Да,в Пощенска съм.Точно тези РС Моето семейство и другата не са ми ясни.
По едната ще вкарвам заплатата,а по другата ще плащам кредита ли?
Би трябвало картата да е към тази,по която ще вкарвам заплатата си,нали?
А какво имат предвид под превод на работна заплата?Аз разбрах така-всеки месец,в деня на заплатата отивам,тегля 1000 лв и ги внасям в сметката на пощенска.Или правя превода онлайн...
При мен няма как работодателя да ми прехвърля парите там,защото имаме договор с друга банка и сме над 5000 работника...

На нас тепърва ни предстои реалното теглене и усвояване на ИК, та нямам и открити сметки, но със сигурност ще разпитам подробно за тях. Иначе, най-вероятно ще трябва да си внасяте заплатата по разплащателната сметка и банката може би автоматично ще си ги прехвърля в сметката за обслужване на ИК. Но това наистина е по-добре да се обсъди с банката директно, за да не Ви подведа.

Общи условия

Активация на акаунт