Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 42

  • 39 492
  • 876
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 18 477
Горните позиции има накъде да слизат. Малките човечета между МРЗ и средната заплата откъде да съкратят разходи? От частното училище на децата, от екзотичните почивки, от двата лизинга за скъпи коли ли?

Отделно колкото по-нагоре е човек, толкова до толкова повече информация има достъп, разширяват се възможностите му за избор и реагиране и ако е достатъчно гъвкав и адаптивен, ще мине и през тази криза. Аз бих се тревожила повече за малките човечета, които и досега живееха от заплата до заплата при това без да имат някакви екзотични харчове.

# 601
  • Мнения: 9 754
Не знам в какъв смисъл Ема е написала за "слизане" на началниците, ако е за разходи - съм съгласна. Режат "премиум" разходите и си плащат ипотеката, не си сменят колата с по-нов модел на всеки 2 години и т.н.
Ако е за слизане по служебната стълбица - ами те, ако са кацнали директно горе, нямат качествата да се справят на по-долно ниво.
Умните и опитните биг босове периодично разтръскват мениджърите на средни и високи позиции, дори и без криза, за да си знаят мястото и да не вземат да си повярват много. Това дисциплинира и началниците, и пчеличките.
И на мен ми е жал за пчеличките, независимо дали живеят от заплата до заплата или са успели да изплуват малко и поне да не си броят парите, като пазаруват елементарни неща в магазина. Писала съм за тази случка - прилично облечена майка с дете 4-5 клас попита касиерката може ли една дъвка само да купи, не цяло пакетче от 1 лев. Точно за такива хора най-много ми е жал.

# 602
  • Мнения: 18 477
Във всякакъв смисъл - и като орязване на разходи, и като слизане надолу. Имам точно такива примери за слезли на по-долна позиция след катаклизъм - ами адаптираха се хората.

# 603
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Мандаринка, знам за какво говориш и знам, че не си измисляш. Но както казваш, са твои наблюдения. Аз също имам мои,  и съм виждала подобни на твоята история, но много повече другия пример. Виждала съм, как изхвърчат миниджъри или супервайзори стават отново търг. представители, защото просто не се справят с позицията.
Виждала съм как нов изпълнителен директор си идва с екипа, екипа/ за някои са наши и ваши/, и как след 6 месеца се разделя с част от него, просто защото хората са се оказали неподходящи за това естество на работа, нищо че в предната фирма са били най-добрите.
И най- голямото безхаберие и чист "комунизъм" съм виждала в управлението на една от големите банки,  където работи моя приятелка...такива неща ми е разказвала, че се чудя тия хора, как въобще са живи, а не как успяват в този конкурентен пазар. Ето това е пример за огромна компания...
Както и следния пример за още по-голяма компания, с която работя от 3 г. в часта свързана с имоти и знам,  колко хора бяха махнати, защото са свикнали, както казва собственикът, "някой със златна лъжичка да им подава"
Както се казва всеки залага някакъв % кражби, неработене, непродуктивност и т.н., което във възход не го бърка. Може да си позволи и раздуване на щата, но картинката е съвсем различна, когато трябва да ти оцелее бизнеса, когато бордът на директорите иска резултати със знак + , и то без оправдания за кризи..

# 604
  • Мнения: 48
Офисите ще изгърмят яко.БИЗНЕС парка ще опразни с тая работа от вкъщи.И туристическите агенции като затворят,ще се освободят доста места в централната част на града.

# 605
  • Мнения: 1 008
Тук съм много съгласна с Томева - не знам защо си мислите, че в частния бизнес и големите компании, международни или не, ще държат някой, който не знае как да си върши работата. Точно обратното - именно в такива бизнеси ти се налага да се доказваш 24/7...
Не си го мислим, а го изпитваме на практика. И обяснението е, че тези големи компании обикновено са монополисти или олигополисти и поради една или друга причина е пълно с меринджейчета с претенции без покритие.
Работим с такива партньори и само да можехте да видите за какво става дума през последните седмици, когато трябваше да се реагира бързо и адекватно. Дори контрагенти от държавни структури бяха по-адекватни.
На едните юридическият им отдел сигурно е в пъти по-голям от цялата ни фирма, обаче им трябваха десет дни да реагират на промяна в ситуация, касаеща изпълнението на договор от огромно значение за инфраструктурата. Даже проблемът засягаше основно тях, при нас щеше да се отрази като пренебрежимо малки пропуснати ползи.
За този период от наша страна течеше, смея да кажа, много добре аргументирана юридически, едностранна кореспонденция, докато най-накрая получихме отговор, който по-скоро звучеше като извинение за пред собствените им шефове и опит да се прехвърли отговорността върху нас. Фактологическите грешки и смешните опити за някаква правна аргументация въобще няма да ги коментирам. В рамките още на същия ден успяхме да върнем контраотговор, в който ги "заковахме" и едва тогава се научиха да реагират навреме и "клекнаха", но трябваше да стане по трудния начин.
Много примери мога още да дам, просто този ми е пресен и едва ли щях да се включа, ако не бях все още афектиран от пишман юпита.

# 606
  • sofia
  • Мнения: 419
Някой знае ли дали сега реално може да се извърши сделка и колко време би отнело.

# 607
  • Мнения: 326
Да, сделки се извършват. Ако нямате одобрение за финансиране, процесът по разглеждане на документите и вземане на решение от страна на банката вероятно ще е минимум 2-3 седмици. Запазването на час за нотариално изповядване също може да отнеме малко повече време от нормалното, предвид по-малкия брой работещи нотариуси.

Освен това, пригответе се, че част от банките вече не предоставят кредитни линии за ремонтни дейности, с които на практика можеше имот да се финансира и на 100%.

# 608
  • Мнения: 1 997
Запазването на час за нотариално изповядване също може да отнеме малко повече време от нормалното, предвид по-малкия брой работещи нотариуси.
Със запазването на час няма да има проблем, канторите на повечето са отворени но с намалено време, и почти нямат работа. Само трябва да се обадят предварително.

# 609
  • София
  • Мнения: 9 911
Доколкото разбрах от една позната брокерка - сделки се правят, но с около -10% спад на цените.

Ако декември 2019 цената е била ~1100E/m2 сега за колко може да се продаде (близките 1-2 месеца).
/наследствен 3ст. стар панелен апартамент, като идеята (беше) е да се продаде по-скоро, но докато се разберем къща ли, апартамент/и ще се купува, пари ли ще се делят... дойде зимата и не ми се напускаше топлия апартамент Relaxed,  отложихме за пролетта, след ремонт... останалото е ясно.
Ако са 10% бих се примирил (все пак се очаква цените да падат още и се надявам да взема нещо по-нататък на по-добра цена). Но не бихме продавали на всяка цена!

Общо взето, повечето бележити световни икономисти очакват най-ниската точка на световната рецесия някъде в първото полугодие на 2021-а. Както много пъти се е казвало тук, удачен момент за покупка на имот е точно този, когато икономиката започва бавно да пълзи отново нагоре, тоест второ полугодие на 2021-а, начало на 2022-а...Поживьом...
Чак след 1 година ли ще е удобен момента за покупка на жилище (двустайно)? Питам , за да знам дали заделените пари да ги влагам, без да се ограничавам, още сега в кола (втора употреба), понеже ми е необходима, а сега и те ще паднат, пък за имот ще действам като видя пазара как е след няколко месеца.

Това ли е тенденцията в бъдеще > 20-30% самоучастие, но поне се успокоявам, че не съм в рестриктивните браншове, а напротив. Това е при варианта ако не се продаде на добра цена и го запазим (под наем примерно)
Скрит текст:
https://www.24chasa.bg/novini/article/8369327

Понеже в моя квартал обявите са единици, а панелките от онова време: 2-3 - с колко намаля цената "партерен" или "последен етаж", също и "преходен" (последното важи за въпросният апартамент). За ценообразуването.

Това получавам по мейла от години на  пощата от imot.bg, странно е че в търсачката сега като задам същите параметри - няма оферти. А като цъкна на: се отварят 5-6?!  Вижте имоти подобни на вашия >>>
"Квадратура:  76 кв.м"
Актуалната цена на Вашият имот е 78 584 Евро.
*Цената е актуална към 01.03.2020.
Актуалната цена на Вашият имот е 76 076 Евро.
*Цената е актуална към 05.04.2020.


Все пак това е на база няколко обяви и без уточнение на вида строителство и кой етаж.

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 11:36 от Starrydream

# 610
  • Мнения: 177
Да, и на мен ми се струва, че Имот.бг нещо не работи както обикновено, може би е някакъв търсен ефект.

Иначе да, имотите са сектор с бавна инерция. Ако човек е решил да чака, според мен е по-добре да чака 12-18 месеца оттук.

И мен ме е яд, бях си харесал много подходящ лично за мен проект, но те са тежки инвеститори, няма да свалят цените, а са пред Акт 15, така че най-вероятно и аз ще отложа покупката за пролет 2022. Ако не друго, поне ще мога да си вдигна самоучастието до около 50 %...Ипотечните със самоучастие под 30 % ще станат рискови, банките ще се мръщят, но пък човек с малко или повече свежи пари ще има по-голяма преговорна тежест, и пред тях, и пред инвеститорите.

# 611
  • Мнения: 888
Строителите скоро ще се молят на купувачите изглежда. В момента масово и отчаяно спонсорират рекламни постове със сградите.
От няколко дни във фийда на фейса всяка втора реклама е за знаен и незнаен проект в строеж с всевъзможни отстъпки. Дори извън София вече се появяват, което не е било при мен.
Разбира се коментарите отдолу са поразяващи от присмех и подигравки до прогнози за пълен крах.

След като свърши Пандемията ще дойде вълната на икономическата криза, която ще е унищожителна.
Това в момента е само анртакта. Имаме над 45 000 новобезработни за три седмици.
Затова Европа вече се усети и започнаха да огласяват разтягане на мерките, Австрия, Германия, Чехия, Гърция.

# 612
  • Мнения: X
Строителите скоро ще се молят на купувачите изглежда. В момента масово и отчаяно спонсорират рекламни постове със сградите.
От няколко дни във фийда на фейса всяка втора реклама е за знаен и незнаен проект в строеж с всевъзможни отстъпки. Дори извън София вече се появяват, което не е било при мен.
Разбира се коментарите отдолу са поразяващи от присмех и подигравки до прогнози за пълен крах.

След като свърши Пандемията ще дойде вълната на икономическата криза, която ще е унищожителна.
Това в момента е само анртакта. Имаме над 45 000 новобезработни за три седмици.
Затова Европа вече се усети и започнаха да огласяват разтягане на мерките, Австрия, Германия, Чехия, Гърция.
Щом хората няма да имат пари значи всички браншове ще са ударени. За пореден път казвам, че не виждам никакъв позитивизъм от падането на цените поради предстояща бедност на населението.

# 613
  • София
  • Мнения: 4 192
Строителите скоро ще се молят на купувачите изглежда. В момента масово и отчаяно спонсорират рекламни постове със сградите.
От няколко дни във фийда на фейса всяка втора реклама е за знаен и незнаен проект в строеж с всевъзможни отстъпки. Дори извън София вече се появяват, което не е било при мен.
Разбира се коментарите отдолу са поразяващи от присмех и подигравки до прогнози за пълен крах.

След като свърши Пандемията ще дойде вълната на икономическата криза, която ще е унищожителна.
Това в момента е само анртакта. Имаме над 45 000 новобезработни за три седмици.
Затова Европа вече се усети и започнаха да огласяват разтягане на мерките, Австрия, Германия, Чехия, Гърция.
"
И в моя нюзфийд е пълно - хем не съм търсила по сайтове скоро. От велоергометри и уреди за бавно готвене, сега дори ми излизат реклами на частни панелки...

# 614
  • Мнения: 18 477
Зависи и какви материали сте чели. На мен не ми излизат никакви реклами на имоти, а на играчки с прасето пепа, на книжарници и т.н...

Общи условия

Активация на акаунт