Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 50 241
  • 291
  •   2
Отговори
# 225
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте!
Изписаха ми Малтофер за анемия, но успоредно с него пих пробиотик Лактофлор Био плюс, пробиотик+пребиотик. Малтоферът го пих всеки втори ден с пауза всеки месец от по 5 дни,в продължение на 5месеца.Така изпих общо 60 хапчета Малтофер и около 1.5 опаковки пробиотик.
Получих обаче дразнене на стомаха въпреки всичко и спрях желязото. Пробиотикът продължих още малко и получих бели петънца по езика и кисел вкус,като на кисело мляко,досущ като пробиотика.Спрях и него,като киселият вкус изчезна на втория ден напълно,останаха само малко бели точки в средата на езика,към предния край.Прилича на млечница при бебетата и не се изчиства с четка.Но определено понамаляха.
Сега пия смекта за раздразнен стомах.
Въпросите ми са следните:
-Възможно ли е Малтоферът да е увредил сериозно стомашната лигавица,при положение,че съм чувствала само лек дискомфорт понякога?
-Възможно ли е да съм предозирала пробиотика и има ли сериозни странични ефекти от него,евентуално?Ще се изчистят ли белите точици бързо или е сигнал за стомашен дисбаланс или пък гастрит?
-Пия смекта трети ден и стомахът ми се поуспокои.При остър дискомфорт колко време да я пия,без да предозирам и нея,а напротив,да мога да се възстановя?
Болките в стомаха получих след 2-3 приема Малтофер на гладно или с недостатъчно храна и една седмица ядене на дразнещи храни,неразумно.
Последва подобрение за седмица,но получих НК и симптомите се върнаха болезнено.Загубих апетит и повръщах от страх,стомахът ми беше свит на топка и болеше ужасно.
Сега съм на смекта и диета. Отскоро ме диагностицираха с паник-атаки, намирам се в чужбина и се притеснявам да отида на лекар, защото сегашното ми състояние е в резултат на лекарска грешка с неправилни медикаменти.
Извинявайте за обстоятелствеността и благодаря предварително за отговора!

# 226
  • Мнения: 128
Здравейте,

При профилкатичния педиатричен преглед август 2019, се установи, че дъщеря ми има изоставане в растежа. В смисъл, за последните няколко години ръстът й на височина е паднал с две криви надолу и от 50% височина, вече е в 9%. Направено й е генетично изследване за синдром на Търнър ( по преценка на педиатъра) и всичко е наред. Правиха й изследване със стимулиране на радтежния хормон и уж ендокринологът каза, че е в средните норми растежният хормон. Отказа да предпише растежен хормон ( само единият беше в нормаъа при изследването и той каза, че стигало само единият да е в нормата, но аз, като майка, търся начини за този проблем.
Скоро дъщеря ми ще навърши 9 год и доста изостава в растежа, ( ние и роднините ни сме сравнително високи.
Ендокринологът също не обърна внимание на нейното ТХС, което е около 5,6, а баща й и неговата сестра и майла му имат Хашимото и щитовидни проблеми.

Моля ви, посъветвайте ме какво да направя в случая и какви добавки да давам за увеличаване на растежа й?
Добре ли е даде дават следните добавки и по- специално GABA и по колко дневно?
https://healthstore.bg/5-dobavki-koito-povishavat-rastezhniya-hormon

А какво бихте препоръчал за щитовидната жлеза за  смъкване на ТСH хормона - нещо на билкова основа или лекарство , подходящо за нейната възраст.

Извинете ме за по- дългия пост, но исках да дам повече инфо, за да ви запозная по- точно с проблема.
Благодаря предварително !
Здравейте! Отговор на този въпрос не бих дал, защото е далеч от компетенцията ми и засегнатите системи са сложни. Работата не е за добавки, а за обстоен, подробен мониторинг на състоянието от ендокринолози, педиатри и евентуално лекари диетолози. Потърсете няколко мнения, ако трябва повече от 3-4, на различни специалисти, защото гледната точка и логическата верига, по която ще тръгне всеки един от тях може да бъде различна. Желая ви успешно установяване и елиминиране на проблема, от сърце! Поствам отдолу една табличка с референтните стойности на тиреостимулиращ хормон(ТСХ) за различните възрастови групи:

Референтни стойности на TSH(ТСХ) са:

0-6 дни : 0,7 - 15,2 μUI/mL
6 дни - 3 месеца : 0,72 - 11.0 μUI/mL
3 - 12 месеца : 0,73 - 8.35 μUI/mL
1 - 6 години : 0,7 - 5,97 μUI/mL
6 - 11 години : 0,6 - 4,84 μUI/mL
11 - 20 години : 0,51 - 4,30 μUI/mL
над 20 години : 0,27 - 4,20 μUI/mL

#стойности #референтни #деца #хормон #ендокринолог  #ръст #дете #жлеза #щитовидна #ТСХ

# 227
  • Мнения: 128
Г-н Димитров, моля за насоки кой препарат би могъл да се ползва за изместване на цикъла /с около седмица/. Планувам почивка и поради тази причина бих искала да отложа за кратко МЦ. За подобни поводи преди доста време съм ползвала Оргаметрил- инцидентно и без никакви странични реакции, но доколкото разбирам не се внася вече у нас. За съжаление не мога да се свържа с АГ лекар, при когото ходя, тъй като е в отпуск. Предварително благодаря!
Всичко от тези препарати са по лекарско предписание и то, защото всеки организъм има съответно ниво и хормонален баланс. При някой може да бъде на ръба на дизбаланс, при друг обратното - стабилни нива. Приемането на такъв продукт инцидентно макар е напълно възможно да разклати "системата". За това ви съветвам да се консултирате с лекар специалист, да прегледна хормоналните нива и да ви предпише продукт , който да си използват в съответна схема всеки път, когато ви се наложи. Без рецепта няма нищо , което мога да препоръчам и да има същият категоричен ефект. Продуктът, който сте споменала от това лято го няма на пазара, да. Има други, но както вече казах , те са по лекарско предписание. Чести странични ефекти при употреба на подобен тип лекарства са: загуба на настроение, акне, чувствителност в гърдите, ниско либидо, задръжка на течности(подпухване).

#изместване #ендокринолог #хормони #дизбаланс #ефекти #странични #отлагане #цикъл

# 228
  • Мнения: 128
Здравейте,
Имам хронични проблеми с вестибуларния апарат,свързани със стрес в работата и живота изобщо.Ходила съм на консултации при д-р Ивайло Начев -Н-к клиника по отоневрология в Транспортна болница и пия бетасерк 3х16 мг или 2х 24.когато съм по-зле с финансите,приемам вестибо.
Скоро се наложи да се преместя на нова работа,интензивна,със стрес,в София и залитанията се увеличиха.Тъй като прия и есобел от 20 мг,диабетичка съм,на неоформин,мога ли да добавя флунаксол 2 мг /конскултирано с психиатър от Кърджали/ за тревожност и страх от открити пространства.
видях в по-раншни писания,че се споменава diamox внос от чужбина.и този препарат ли е за вестибуларния апарат?
Добавяне на допълнителни лекарства към терапият, според мен, трябва да бъде само и единствено със знанието на предписващият лекарят от ЦЯЛОСТНАТА терапия. Не само част от лекарствата, които приемате, 1-2 или , както и да бъде - всички лекарства, които се приемат се споделят с лекарят, който ще изписва още един, допълнителен продукт. Ако той не е наясно с всички приемани лекарства, лесно може да стане грешка и да се влошат някои симптоми или пък просто да не се реши проблема. Споделените продукти, които приемате за световъртежа са едно и също, няма значение кой ще приемате след като вътре в тях има една и съща съставка - бетахистинов дихидрохлорид. Ако единият ви идва по-скъпо, си взимайте по-евтиният. Имам наблюдения на двама наши пациенти, които употребяват комбиниран продукт с дименхидринат и цинаризин , изписан им от техният лекуващ лекар. Чувстват се добре и ги стабилизира добре. Попитайте вашият лекар, нека той прецени според останалата част от терапията и съпътстващите заболявания. Споделеният от вас препарат в края на въпроса е често използвам при височинна болест, глаукома и още доста други приложения. Трябва да се прецени дали ползата от него ще надхвърли вероятността от странични ефекти и т яхната тежест.

#вестибуларен #апарат #равновесие #антидепресант #височинна #болест #гадене #диабет #метформинов #хидрохлорид #бетахистинов

# 229
  • Мнения: 128
Здравейте! Много се радвам, че има такава тема и можем да питаме специалист по важни въпроси.

Бих искала да попитам, понеже идва есента и се очаква да е тежко положението с вирусните заболявания, бихте ли препоръчали имуностимулант за мен и моя син Георги (10 год.). Да си слагаме ли противогрипна ваксина според Вас? Досега всяка година сме си слагали цялото семейство.
Благодаря предварително Simple Smile
Здравейте! Мнението ми за ваксините е следното - само имунокомпрометирани хора(такива със слаб или сринат имунитет, много съпътстващи заболявания) има нужда да се ваксинират срещу грип. Имуностимулираща и поддържаща терапия е напълно достатъчно, заедно с нормално хранене, физическа дейност и сън(тук това е банално, но и точно толкова основополагащо, поради което неотменно). Препарати с бета-глюкани, екстракти от черен бъз, ехинацея в комбинация с някои витамини и минерали, коластрата(тя е богат мултикомплекс), стандартизирани бактериални лиофилизати - всички тези продукти и такива съдържащи ги в комбинация са удачни. Приемат се или по схеми или в поддържаща доза, а  не максимална, за да няма бърн аут ефект и да не се изтощава предварително имунната система. Балансираният прием, когато става въпрос за поддържащ прием е от голямо значение, за да действат продуктите. 1 до 2 месеца употреба на даден продукт е добра идея, като може и да не се сменя за период от 3 месеца, но би бил удачен някакъв период на малка пауза от сорта на 1 седмица 10-тина дена. Има продукти по лекарско предписание, които също са мощни имуностимулатори, но не са удачни за дълъг редовен прием и там лекарят преценя. Споделените от мен по-горе варианти за имуномодулиращи продукти имат варианти и за деца, както и могат според дозирането да се ползват от двама ви. Когато си избирате подобен продукт гледате дозировъчния режим и възможност за употреба при деца. Добър превантивен и по-лек вариант са доста хомеопатични продукти. Далечната превенция при тях е най-удачна, а също така могат да се ползват по време на паузата между другите имуностимулатори без да се затормозява вашата имунна система. При определени състояния или ако усещате, че има опасност да се поразболеете вдигате дозовият режим според възможният по-висок. Когато нещата се нормализират и се чувствате по-стабилно, връщате поддържащата доза.

#лиофилизати #комплекс #ехинацея #бъз #коластра #грипна #грип #ваксини #ваксина #имунитет #хомеопатия #доза

# 230
  • Мнения: 270
Здравейте!
Искам да попитам колко дълго може да се приема ГАБА 500 мг на Солгар от дете?
И друго - може ли да се взимат заедно л-теанин и Л -  глутамин?
Благодаря!

# 231
  • Мнения: 64
Здравейте, може ли сироп за възрастни Флудитек да се замени със Мукосолван, тъй като вкъщи имам неотворено шише от него?Също така искам да попитам късно ли е за поставяне на противогрипна ваксина?Благодаря предварително.

# 232
  • Мнения: 128
Здравейте отново, благодаря за отговора!
Не успях да видя къде сте ми отговорили на въпроса какви са страничните ефекти на Л Тироксин,чета ги най-вече по чуждестранни сайтове,но не винаги е посочен източникът,затова Ви моля като специалист да ми ги напишете.
Питала съм поне пет-шест лекари за същото,не мога да ги накарам насила да ми отговорят,те отклоняват темата.Това е грозната действителност за мен,завися от лекарство,което не понасям добре.
Здравейте. Относно страничните ефекти, независимо какво пише и какво не пише, спецификите в метаболизъм, усвояване на лекарството, елиминация, екскреция при отделните хора е много специфично макар да има доказани общи положения за всяка съставка. Особеностите на всеки организъм наклоняват везните на страничните ефекти и тяхната проява и е възможно да изменят посоката от едни странични ефекти към други при отделните хора.
За това ще изброя често срещаните средностатистически странични ефекти при хората употребяващи продуктът с левотироксин, за който ме питате:

- гръдна болка(ангина пекторис
- болки в ставите
- застойна сърдечна недостатъчност
- зачервяване(лице, кожа)
- учестен пулс
- инфаркт на миокарда
- сърцебиене
- неравномерен сърдечен ритъм
- крампи
- диария
- тревожност
- чувство на задушаване
- промени в настроението
- главоболие
- нетърпимост към топлина
- безсъние
- мускулна слабост
- повишаване на вътречерепното налягане
- загуба на коса
- загуба на тегло
- безплодие
- затруднено дишане
- треска(температура)
- бърз сърдечен ритъм
- тремор
- понижена костна плътност

#левотироксин #странични #ефекти

# 233
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Аз имам въпрос зя Авирон. Трима от общо четирима се разболяхме у нас от началото на седмицата. Хрема, кашлица, ниска температура, болки в гърлото. Първият и най-зле каращ, направи ПСР. Отрицателен. Но междувременно почнахме от първите дни Авирон по предписание на лекар. Все още сме си болни, никой не се е оправил и ще го пием до край. Въпросът ми е, ако ни хване пак вирус/Ковид, може ли пак да го започнем или трябва да мине време?

# 234
  • Мнения: 97
Здравейте! Тази година заради урраплазма, пневмония и фарингит почти 2 месеца бях непрекъснато на антибиотици. Сега съм отново с бактериален фарингит и терапията е 5 дена клацид. Това е омагьосан кръг, от който искам да изляза, усещам че имунитета ми се е сринал тотално. Има ли добър антибактериален препарад за да се предпазя от антибиотици в близко бъдеще иши имуностимулант.  Освен това ми се появи гъбична инфекция и заради ужасния дискомфорт си самоназначих микомакс и макмирор, но 2 ден комфорта не е отшумява. Да продължа или има по добра алтернатива?

# 235
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте!
Колко време се пие Лактофлор Био плюс,пребиотик с пробиотик?
Аз го пих 5 месеца,но с прекъсване.Изпила съм една тубичка и половина.Много ли е?Трябва ли да го спра?
Пиех Малтофер всеки втори ден,с пауза по време на цикъл от 5 дни и пробиотика взимах заради стомашния дискомфорт.
Понастоящем караме някакъв стомашен вирус и го приемам пак за седмица,защото ме спасява.Има ли проблем с прекомерната му употреба?
Малтофер може ли да предизвика гастрит и да увреди стомашната лигавица?Неразположенията от него могат ли да са сериозни или изчезват бързо?Досега съм изпила за това време две опаковки(60хапчета) само Малтофер.

Последна редакция: вт, 10 ное 2020, 17:11 от Шоколад

# 236
  • Мнения: 41
Здравейте. Чували ли сте за паросмия/извратено обоняние? Юни месец вероятно съм изкарала ковида. Месец нямах обоняние, после започна да се връща усещах го по-слабо и някъде септември се появи лошата миризма. Всичко мирише лошо. На изгоряло, развалено, гнило. Всички козметични продукти, шампоани, парфюми, сапуни миришат ва сладникава стипцива химия. В Русия има хиляди пострадали като мен. Тук в България не знам как е. Ужасно е, искам да знам дали някога ще се оправя? Каквато и информация да ми дадете ще ми бъде полезна. Благодаря!

# 237
  • Мнения: 492
Здравейте!
Аз съм с Хашимото и хипотиреоидизъм. От миналата седмица изследването на ТСХ ми е 8 и ми вдигнаха дозата от 75мг на 100мг еутирокс. Калция ми беше точно на долната граница, вит.Д не са ми изследали.
Докотра каза да пия калции 600мг всеки ден, а вит. Д (вигантол)15 капки еднократно седмично, а не всяка сутрин.
Отделно вит Ц, цинк, магнезий искам да си пия. Той каза, че не е проблем. Само, че мен ме интереува всичките тези неща калций, вит.Д, вит.Ц, магнезий и цинк, как да ги комбинирам при приема? За сега сутрин на гладно капя витД( вече само веднъж в седмицата) и пия вит.Ц с цинка. На вечеря калция, а преди да заспя магнезий. Опитвам се да намеря правилния прием за най-рационален ефект от продуктите. Лекаря не изрази мнение за подобна схема, а когато съм искала.

# 238
  • Мнения: X
Здравейте, боли ме коремът високо и ми къркорят червата ужасно. Сега пия Витамин Д, кверцетин, фамотидин, аспирин и неоренал 600. Възможно ли е да е от тях? Благодаря

# 239
  • Мнения: 1 431
Не съм лекар, но аспиринът дразни стомаха.

Общи условия

Активация на акаунт