Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 50 287
  • 291
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 5 127
Здравейте. Могат ли да се пият едновременно двата пробиотика Астарте и Синкванон? И двата са предписани заедно с антибиотици, които се наложи да изпия един след друг. Самите пробиотици трябва да продължа да пия в рамките на 14 дни след приема на антибиотиците и в този период съвпадат и двата, но дали могат едновременно?
Благодаря!

# 256
  • Мнения: 1 377
Здравейте, не знам дали въпросът ми е за тук, но: тези дни ми попадат различни източници на информация за възможни канцерогенни ефекти при прием на сартани. Член на семейството приема Olmezid от 3 мес. и се чувства чудесно, но тези данни много ни стреснаха. Основателни ли са притесненията ни, да запишем ли час за смяна на лекарството?

# 257
  • Мнения: 383
Изписаха ми Б комплекс:

В аптеката ми дадоха този:

Като бях на контролен преглед след около месец питах лекарката дали да продължавам да ползвам същия или мога да купя друг, тя каза, че може.
Та може ли да ми препоръчате някакъв друг?
Разглеждах този на Doppelherz. Имаше ги витамините в 2-3(даже 4 ) пъти по-големи дози от необходимите дневни. Предполагам не е за постоянна употреба, а за профилактика?
Ако има значение за питането проблема е дерматологичен - от време на време по някоя пъпка, петна след акне, запушени пори, черни точки.

# 258
  • Мнения: 128
Привет. Преминавам пред много тежка раздяла след развод и нито мога да ям нито мога да спя, така съм вече 3 месеца. Един ден се държа нормално, на следващия ставам сприхав, не мога да работа, не мога да се концентрирам, нищо не мога да направя като хората.Не приемам никакви медикаменти, алкохол или цигари, има ли нещо без рецепта, което да ми помогне да спя нормално /пробвах мелатонин, за 5 дена имаше ефект после никакъв / и да бъда адекватен, концентриран и да ми помогне да преодолея по-лесно нещата.

Също така ми се налага активно шофиране, така че се надявам на нещо което няма да предизвиква сънливост.

Благодаря.
Здравейте, съжалявам да го чуя. В случая има доста комбинирани продукти, макар и билкови, които според мен биха повлияли добре ситуацията, но при положение ,че се приемат поне за месец редовно. Ако ли нямат абсолютно никакъв или твърде слаб позитивен ефект, би трябвало да отидете на терапевт, психолог или вашият личен лекар. Не бързайте с лекарства изписвани със зелена бланка, така мисля аз. Иначе , както казах , има много добри продукти с комплексно действие при напрежение , стрес , депресии и т.н. , съдържащи 5-HTP, Валериана , Пасифлора, витамини и др. , които успешно могат да подпомогнат вашето състояние. Повлиявайки психичното състояния, това ще окаже влияние и на съня и на храненето ви. Предполагам ,че ви е тежко, но съм сигурен ,че ще се справите, както най-вероятно вече се е случило. Simple Smile

# 259
  • Мнения: 128
здравейте, търся нещо, което да не е силно като кортикостероид,но с подобно действие  и да е серия за мазане и пиене след реакция внезапна към не се знае какво, дали е контактен дерматит или от храна все още не мога да преценя, мерси
Само определена комбинация от хомеопатични монодози изписани от лекар-хомеопат ми звучи като вариант, но също така дерматолог би дал доста по-точен отговор за състоянието. Когато не е ясна причината стреляме на посоки, а това не е добре , целта не е да се правят експерименти, а да имаме точен ясен проблем(или поне приблизително), който да решаваме. За това ще се наложи да проучите по-подробно проблема - ако трябва хормонални изследвания, микробиологични, евентуално психологична причина за появата му и т.н.

# 260
  • Мнения: 128
Здравейте!От около 15 дни започнах приема на витамини Магнезйи+Б комплекс,от тогава имам пукане на червата,къркорене на корема,закаснение на цикала и понякога разстройство,може ли да е от тях.
Ако формата на магнезия е магнезиев оксид(не е задължително само при тази форма), шанса тези пукания и разстройство да са предизвикани от магнезия. Той е заподозрян в случая, разбира се, няма как да съм сигурен, но от описаното така изглежда. Да влияе на цикъла, може би, но не е особено вероятно.

# 261
  • Мнения: 39 308
Въпросът ми е дали при определен здравословен проблем е по- добре да се чай от билка или нейната тинктура(купена от аптека, а не лично приготвена)? Т.е. с тинктурата приемът е доста по- лесен и бърз, но дали действа със същата сила, както чаят/запарката?

# 262
  • Мнения: 128
Здравейте! Моля, за вашето мнение.

Правим опит за бебе около 1 година, откри се проблем. От самото начало лекарката ми изписа да пия добавки с витамини и много фолиева киселина (казаха ми да не спирам да ги пия, но наближава близо година). Започнах да качвам кг, направих си изследване, витамин Б и отделно фолиевата са ми 3 пъти над нормите.
Първият ми върпрос  е, ако реша да си направя почивка, за колко време организма се изчиства от тях? Това се чудя и за антибиотиците.
Не откривам информация относно предозирането с витамини, какви са последиците, аз очевидно качвам кг., никой лекар не ме попита как се храня, а аз се храня алкално, с много авокадо и сьомга.

Вторият ми въпрос е относно проапоптотични пептид, който се взема по схема за отслабване. Дали ще повлияе на опитите за бебе? За  колко време би се изчистил от организма?

Третият ми въпрос е свързан с темата за хиалуроновата киселина и ботокса, биха ли попречили на опитите? И за тях трябва ли време да се изчистят.
Здравейте, относно първият въпрос, евентуално имате предвид някакъв вариант на витамини за бременни и допълнително приемана фолиева киселина. Ще приемем някакво общо положение, че това са стандартни витамини за бременни(защото има стотици видове с различни милиграми и съдържание). В тях също би трябвало да се съдържа и фолиева киселина, което заедно с допълнително приеманата значително повишава нивата на приеманата съставка. В рамките на 600-800мкг е вариант като доза за деня при бременни, но все пак , периодът който споменавате изглежда твърде дълъг, според мен. Разбира се, такава и по-висока доза може да бъде назначена от лекар поради определени здравословни проблеми на майката. Не сте споменали има ли такива. Би трябвало да попитате лекарят, който ви е изписал съответната схема до кога да се приема, защото ако има нещо специфично в здравословното ви състояние, следователно може да се очаква и по-специфична нестандартна схема на приемане на витамини. Може да се предозира с витамини, мастноразтворимите А,Д ,Е,К, са по-опасни, защото се натрупват в организма, Б-групата не се натрупват , но дълъг прием и високи дози могат да имат негативни ефекти. За това - свържете се с лекаря и попитайте какво може да се коригира, ако трябва.
За втория и третия въпроси се обърнете към гинеколог, макар и локални, тези козметични процедури все пак може и да оказват някакво евентуално влияние, макар и слабо вероятно, според мен.

# 263
  • Мнения: 128
Здравейте, какво е мнението Ви за Роакутан при лечение на акне (20 год мъж е пациентът)?
Според дерматологът трябва да започне с 3 таб х 20 мг = 60 мг дневно.

Тъй като отзиви има предимно от жени пациентки, за мъже не откривам какви странични ефекти биха се очаквали с приема, освен наличие на изотретиноин в семенната течност. Естествено, че лечението ще бъде проследявано от дерматолог със съответните кръвни изследвания всеки месец, но аз смятам, че организмът на младеж не бива да се товари с този медикамент.
Здравейте. Това което определя приемането на едно лекарство най-често е съотношението полза-риск. Ако има повече риск за лекуващия, то евентуално лекарят преценя лекарството да не бъде приемано, ако обаче ползите надхвърлят този риск, значи има смисъл да бъде приемано. Това се определя от лекуващият лекар. За продукта са коментирани странични ефекти свързани с настроение, депресия, психично състояние, но това са просто предположения. Не е сигурно, че ще бъдат проявени. Възможно е пациентът да се повлияе без значителни или дори никакви странични ефекти. Страничните ефекти не са категорично разделени на такива при мъже и жени. Няма как да ви кажа дали трябва или не трябва да се приема този продукт, това зависи от лекаря и изследванията и разбира се вашето желание(на пациента) за лечение със съответният продукт.

# 264
  • Мнения: 128
Здравейте,
Можете ли да разчетете втория препарат от рецептата? Става въпрос за сироп за дете, но вече трима фармацевти срещат затруднение, а педиатърът не отговаря на обаждане. Имаше предположение, че е Асбрип, но този сироп не се препоръчва за деца под 3г., а същевременно педиатърът е назначил половин доза(2.5мл) за дете на 1г.4м.Благодаря предварително.

Сиропът е Асбрип, да. Когато не е предвиден за съответната възраст е по лекарско предписание , както е във вашият случай и лекарят е коригирал дозата да съответства с вашата възраст.

# 265
  • Мнения: 128
Здравейте.Бихте ли ми казали ,колко дълго време може да се приемат вит. Селен и Цинк? Става дума за възрастна жена. https://apteka.puls.bg/bg/za-vazrastni/herbamedika-akti-selen-10 … apsuli-x-60-70371

https://apteka.framar.bg/30087533/лайф-формула-витамин-ц-шипка-цинк-дъвчащи-таблетки-90

давам и тези витамини(бяха и предписани Цинк Селен и витамин Ц.Има белодробно заболяване и изкара Ковид.Пие ги 2-4месеца вече. Направи кратка пауза.Проблем ли ще е да ги продължи?
Здравейте, Витамин Ц може да бъде приеман по-продължителен период, но водният прием също трябва да е адекватен. Също така да се има предвид дали човекът има бъбречни проблеми. За Селена,  би трябвало да се почива. 2-3 месеца е оптимално като прием , след което почивка е нужно да се направи. Не е удачно да се приема постоянно освен при изрично предписание на конкретна схема на прием от лекар. Колкото и полезен да е , селенът в големи количества и за продължителен период от време, може да има странични ефекти и негативно да повлияе много системи(сърдечно-съдова, отделителна, чернодробна функция и др.)

# 266
  • Мнения: 128
Здравейте, боли ме коремът високо и ми къркорят червата ужасно. Сега пия Витамин Д, кверцетин, фамотидин, аспирин и неоренал 600. Възможно ли е да е от тях? Благодаря
Здравейте! Евентуално е възможно проблемът да е от ацетил салициловата к-на , особено ако се приема от дълго време и ако е от по-висока доза (325мг, 500мг). Въпреки че вие приемате фамотидин, който би трябвало да ограничава подобен тип проблеми със стомаха, ако дозата е висока и приемана за дълго време този ефект върху стомаха не е учудващ. Ако не ви е предписано да се приема, не би трябвало да го приемате постоянно и за дълго. При продължителен прием на ацетил салициловата к-на се нарушава нормалната секцреция в стомашно-чревният тракт, улеснява се ерозирането на лигавицата. Фамотидинът би трябвало да внася баланс в съответната ситуация , но и той, приеман твърде дълго, освен да помага започва леко да вреди като ограничава усвояването на някои вещества и слабо , но може да намали нормалното храносмилане. От витамин Д не се очаква да проявява подобно дразнене, кверцетинът има доста различни действия, но не е категорично характерно за него като страничен ефект, продуктът за бъбреци също не е известен в създаването на подобен дискомфорт. Разбира се, комбиинацията от всичките наведнъж е много вероятно да предизвиква съответното състояние. Ако нямате задължителен курс със тях , преустановете приема и определете има ли промяна.

# 267
  • Мнения: 128
Здравейте!
Аз съм с Хашимото и хипотиреоидизъм. От миналата седмица изследването на ТСХ ми е 8 и ми вдигнаха дозата от 75мг на 100мг еутирокс. Калция ми беше точно на долната граница, вит.Д не са ми изследали.
Докотра каза да пия калции 600мг всеки ден, а вит. Д (вигантол)15 капки еднократно седмично, а не всяка сутрин.
Отделно вит Ц, цинк, магнезий искам да си пия. Той каза, че не е проблем. Само, че мен ме интереува всичките тези неща калций, вит.Д, вит.Ц, магнезий и цинк, как да ги комбинирам при приема? За сега сутрин на гладно капя витД( вече само веднъж в седмицата) и пия вит.Ц с цинка. На вечеря калция, а преди да заспя магнезий. Опитвам се да намеря правилния прием за най-рационален ефект от продуктите. Лекаря не изрази мнение за подобна схема, а когато съм искала.
Здравейте! Витамин Ц с цинк е добре комбинирано, може да го добавите малко(да кажеш час) след витамин Д. Аз лично смятам ,че витамин Д трябва да се приема след храна и не намирам схемата "1 път седмично" за особено ефективна, но щом докторът ви е предписал така, така ще приемате. За мен по-удачно е капките да се разделят на дните през седмицата и така да се приемат. Калцият може да го добавите около обед, за да не пречи на останалите. За вечерта си остава магнезият, който сте подредили много удачно.

# 268
  • Мнения: 270
Здравейте!
Бих задала въпрос на 2 ноември 2020 г и виждам, че все още не ми е отговорено. Отговорено е на всичките въпроси около моята дата, но не и на моят. Все пак се надявам да получа отговор 🙂
Въпросът е - Здравейте!
Искам да попитам колко дълго може да се приема ГАБА 500 мг на Солгар от дете?
И друго - може ли да се взимат заедно л-теанин и Л -  глутамин?
Благодаря!

# 269
  • Мнения: 128
Здравейте!
Изписаха ми Малтофер за анемия, но успоредно с него пих пробиотик Лактофлор Био плюс, пробиотик+пребиотик. Малтоферът го пих всеки втори ден с пауза всеки месец от по 5 дни,в продължение на 5месеца.Така изпих общо 60 хапчета Малтофер и около 1.5 опаковки пробиотик.
Получих обаче дразнене на стомаха въпреки всичко и спрях желязото. Пробиотикът продължих още малко и получих бели петънца по езика и кисел вкус,като на кисело мляко,досущ като пробиотика.Спрях и него,като киселият вкус изчезна на втория ден напълно,останаха само малко бели точки в средата на езика,към предния край.Прилича на млечница при бебетата и не се изчиства с четка.Но определено понамаляха.
Сега пия смекта за раздразнен стомах.
Въпросите ми са следните:
-Възможно ли е Малтоферът да е увредил сериозно стомашната лигавица,при положение,че съм чувствала само лек дискомфорт понякога?
-Възможно ли е да съм предозирала пробиотика и има ли сериозни странични ефекти от него,евентуално?Ще се изчистят ли белите точици бързо или е сигнал за стомашен дисбаланс или пък гастрит?
-Пия смекта трети ден и стомахът ми се поуспокои.При остър дискомфорт колко време да я пия,без да предозирам и нея,а напротив,да мога да се възстановя?
Болките в стомаха получих след 2-3 приема Малтофер на гладно или с недостатъчно храна и една седмица ядене на дразнещи храни,неразумно.
Последва подобрение за седмица,но получих НК и симптомите се върнаха болезнено.Загубих апетит и повръщах от страх,стомахът ми беше свит на топка и болеше ужасно.
Сега съм на смекта и диета. Отскоро ме диагностицираха с паник-атаки, намирам се в чужбина и се притеснявам да отида на лекар, защото сегашното ми състояние е в резултат на лекарска грешка с неправилни медикаменти.
Извинявайте за обстоятелствеността и благодаря предварително за отговора!
Здравейте. Продуктът за анемия не се очаква толкова сериозно да засегне стомашната лигавица, колкото се опасявате. Вие сте го пили дълго, ако беше засегната стомашната лигавица толкова сериозно щяхте да имате от по-рано и по-сериозни оплаквания. Все пак, съветвам ви да ви прегледа гастро-ентеролог , за да сте напълно спокойни за евентуални ерозии и по-сериозно раздразнения. Белите петънца напомнят на кандидоза, но това трябва да се установи със сигурност и да приемате в последствие или пробиотици допълнително или да се  антимикотични препарати локално за жабурене или орално приемане на таблетки по определена от лекар схема.
Предозиране с 1.5 опаковки пробиотик е много малко вероятно. Особено разпределени във времето. Пробиотикът би трябвало да помогне именно и за тези бели петънца по езика, както и за стомашният дискомфорт, който чувствате и поради, който пиете прахчетата. Този проблем също може да бъде предизвикан от кандидоза. Не е удачно смектата да се пие постоянно, а и щом се налага подобно нещо, значи трябва да се направи по-подробно излседване, за да се види кое предизвиква проблема, а не да се пият безпредметно лекарства.
Ако трябва да генерализираме от някаква гледна точка проблема може да се насочим към нервната система и евентуалното и влияние върху целият стомашно чревен тракт. Особено страхът и притесненията, паник атаките. Психичното състояние може би е катализатор на събитията със стомахът и червата. Възможно е предишен( скорошен) прием на антибиотик просто да е предразположил за съответните усложнения и стресът да е отключил симптомите по-сериозно. Това е предположение. Ако намирате пряка връзка между психичното състояние и усложненията не е лошо да погледнете и тази гледна точка. Консултацията с лекар е задължителна , дори да не искате, просто за да бъде решен проблема и да не се усложнява нищо. Просто потърсете някой, за който имате информация ,че е все пак добър и ще ви обърне внимание. Желая ви успех!

Общи условия

Активация на акаунт