Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 60 242
  • 787
  •   2
Отговори
# 735
  • Мнения: 83


Здравейте,  може ли някой от вас да помогне с разчитането, това е резултат от Пет скенера на майка ми

# 736
  • Мнения: 1 733


Здравейте,  може ли някой от вас да помогне с разчитането, това е резултат от Пет скенера на майка ми
Пише, че има разсейки по перитонеума ( при напреднало заболяване е често, светнали са и лимфни възли) и черен дроб, която не са определили с точни очертания.
Кистичната лезия на мястото на яйчника може да е от самата операция.
Има асцит ( течност в малкия таз, свързана със заболяването) и плеврален излив. Перитонеумът е ципа обгръщаща всеки орган и не може да бъде премахната, освен с Хайпек ( Hipec). Плевралните излив са в плеврата - ципа около белия дроб. Отново може да е свързано със злокачественото заболяване.

Състоянието е сложно - или операция (не съм наясно операбилно ли е това на стомаха) или агресивна терапия с надеждата, че туморът ще се свие и операцията ще е по-лека.

Стискам палци!

# 737
  • Мнения: 4 803
Описаното в заключение навежда на мисълта, че е неразумно да се оперира каквото и да е в момента.

Трябва системно лечение с редовно следене (скенер на всеки 6-8 седмици) и консолидация в точката на максимална терапевтична ефективност, ако има такава.

Най-прямо казано - трябва читав онколог и химио/имуно/таргетна терапия. За начало. Ако има добър ефект - после ще се облъчват/режат резидуални процеси.

# 738
  • Мнения: 83
Много благодаря, преди Пет скенера решението от онко комисията е операция, дори 4 стадий са писали

# 739
  • Мнения: 4 803
Много благодаря, преди Пет скенера решението от онко комисията е операция, дори 4 стадий са писали

Странно. Това в 4ти стадий е първа стъпка, само ако има опасност от блокаж или кървене на стомах/черво.

Ако бях на Ваше място, бих говорил с читав онколог (напр. Тимчева, Дудов) преди пристъпване към операция.

# 740
  • Мнения: 1 733
Определено говорете с онколог. Питайте ги и дали има подходящи клинични проучвания. Аз бих ви насочила и в Сердика, овча купел за консултация. За лекарите ще е важно общото състояние на майка ви - дали е подвижна, дали се храни.

# 741
  • Мнения: 83
Много благодаря, а за някой добър от Варна, тъй като сме от Добрич и Варна ни е най близка по което и време да е

# 742
  • Мнения: 581
    Linusha, [/list]
    Тиковете след операцията ли се появиха или при химиотерапия?
    Ако е второто може да е невропатия като изтръпването на пръстите. Да държи ръцете и краката на топло, да не пипа ледени неща от хладилника, да се мие с топла вода, да излиза навън само с ръкавици - това облекчава изтръпването.
    Но потърсете добър невролог, ако трябва да му платите, но да я прегледа обстойно и да назначи лечение.
    Отделно гледайте да я закрепите съобразно диетата след операцията - Герисан, билкова кръв(немски сироп), фреш от червено цвекло и т. н.
    Колкото можете й вдъхвайте кураж, говорете й, че това вече е хронична болест, че в този форум сме много хора оперирани, минали химио и лъче, работим. Пращаме й поздрави и пожелания за пълна ремисия! Heart Важното е да не се отчайва!
    Много късмет и здраве на всички! Heart

    Благодаря за съвета и милите думи. Човек все си мисли, че точно него няма да го за стигне това, но уви.
    Тиковете се появиха след операцията. На моменти са по-често, понякога понамаляват. Тя е с добра нагласа като цяло, което ни радва.

    # 743
    • Мнения: 4 803
    Много благодаря, а за някой добър от Варна, тъй като сме от Добрич и Варна ни е най близка по което и време да е

    Нищо против Варна, но при положение, че предстои толкова важно решение в лечението, силно Ви препоръчвам да НЕ правите компромиси с избор на лекаря за сметка на разстоянието.

    Елате до София за ден, чуйте някой от препоръчаните лекари, после продължете с лечението, където прецените. Подозирам, че освен да Ви дадат насока в лечението, ще Ви препоръчат и колега във Вашия регион, при когото да го проведете.

    Да не говорим, че, ако майка Ви е подходящ кандидат за експериментално лечение, е малко вероятно националните консултанти да не знаят, а във Варна да знаят.

    # 744
    • Мнения: 3
    Здрабейте, майка беше оперирана преди 3 седмици в ''Пирогов'' . Операцията бе за премахване на яйчниците и матката тъй-като се съмняваха за тумор.След операцията лекуващият д-р осведомява майка, че Не е рак,а било нещо средно на границата и сега комисията насрочва химиотерапия.Искаме второ мнение от ''Уни'' Панагюрище ,но получихме отговор ,че е възможно след 16-ти този месец.Какво да правим-да чакаме или да започваме химиотерапия!Моля отговорете!
    Здравейте отново и много благодарности за бързите отговори. При нас се оказа наистина нискомалигнен тумор/доброкачествен със съвсем малко злокачествена тъкан. В Сити Клиник Младост сме и според  тях не сме за ХТ а за диспансерно наблюдение/слава на Бога/, но ни препоръчват за всеки случай 4 курса на 21 дена с Карбоплатина само. Какво да правим? Да подлагам ли майка си на Карбоплатината или е наложително?Пожелавам Живот и Здраве на вас и на близките ви!

    # 745
    • Мнения: 12 848
    NewOne, ако става дума за мен, бих си направила карбоплатината. Вярно, че е имало малко ракови клетки и те са били изрязани, но бих си помислила, че може и да е останало нещо. Категорично бих приела.
    А вие ако се съмнявате какво да правите, търсете още мнения на онколози.

    # 746
    • Мнения: 524
    Много благодаря, а за някой добър от Варна, тъй като сме от Добрич и Варна ни е най близка по което и време да е

    Silviya Koleva, на нас онколог от София много ни препоръча доц. д-р Николай Цонев от МУ във Варна. В крайна сметка избрахме баща ми да започне лечение в София и не сме се виждали с д-р Цонев, но споделям ако все пак търсите мнения във Варна.

    # 747
    • Мнения: 83
    Здравейте отново, пиша ви за да ви споделя колко съм бясна и разочарована..след нз вече кое ходене по доктори и онкология, навсякъде отказват на майка ми да и правят химио терапия, тъй като както вече споделих по нагоре решението от онко комисията е че трябва да се направи операция, а лекари, доценти и профдори са на мнение да се започне първо с химиотерапия, но те не могат да направят нищо по въпроса, тъй като онко комисията си е изказала тяхното мнение, въпроса ми е има ли някакъв  начин и вратичка накъде все пак да започне химиотерапия

    # 748
    • Мнения: 1 733
    Трябва да минете през болница, където имат онко комисия и не им е нужен документ от външна комисия. Давам за пример в София - болница Сердика, Овча купел.

    # 749
    • Мнения: 10 665
    Силви, бъди по-конкретна - къде отказаха?
    Преди почти пет години онкокомисия в Дървеница беше решила едно, а в Надежда - друго. Избрахме Надежда.
    Така че онкокомисия в едно лечебно заведение няма как да ви прегражда пътя за лечението.

    Общи условия

    Активация на акаунт