Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

  • 70 476
  • 711
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 632
Здравейте! Детето ми е на 1.9 години. Предстои му операция за отстраняване на крипторхизъм на единия тестис. Пациенти сме на д-р Емил Атанасов уролог. Насочи ни преди операцията да направим консултация с алерголог, заради упойката. Въпросът ми е може ли да се направи онлайн консултация или трябва лично да се направи преглед? Преди година имахме съмнения за АБКМ, 4 месеца беше на Аптамил АДЦ, лежахме в педиатрията за изследвания. В епикризата диагнозата е алергичен и алиментарен колит. Ако е необходимо, ще приложа снимки. Благодаря Ви предварително!

# 391
  • Мнения: 27
Здравейте!
Дъщеря ми е на 9 години и от известно време по възгавничките на пръстчетата и се появи суха,лющеща се кожа,а дланите са обсипани със ситни пъпчици.Възможно ли е това да е алергична реакция?


# 392
  • Мнения: 269
Здравейте! Детето ми е на 1.9 години. Предстои му операция за отстраняване на крипторхизъм на единия тестис. Пациенти сме на д-р Емил Атанасов уролог. Насочи ни преди операцията да направим консултация с алерголог, заради упойката. Въпросът ми е може ли да се направи онлайн консултация или трябва лично да се направи преглед? Преди година имахме съмнения за АБКМ, 4 месеца беше на Аптамил АДЦ, лежахме в педиатрията за изследвания. В епикризата диагнозата е алергичен и алиментарен колит. Ако е необходимо, ще приложа снимки. Благодаря Ви предварително!
Здравейте,
Не може да се провежда ойлайн предоперативна консултация.
Поздрави!

# 393
  • Мнения: 269
Здравейте!
Дъщеря ми е на 9 години и от известно време по възгавничките на пръстчетата и се появи суха,лющеща се кожа,а дланите са обсипани със ситни пъпчици.Възможно ли е това да е алергична реакция?



Здравейте,
Това е дисхидротична екзема. Може да се свърже с алергия към метали.
Трябва да посетите алерголог, евентуално за епикутанно тестуване, или дерматолог.

Поздрави!

# 394
  • Мнения: 6 842
Уважаема д-р Мандажиева,
интересува ме, попадали ли сте на проучвания, свързващи ковид 19 с алергиите. Правят ми впечатление някои статии, правещи такава връзка. Самата аз усещам влошаване на алергичните ми проблеми след прекаран ковид през април.
Ето 2 от статиите, на които съм попадала. Разбирам, че източниците не са особено достоверни, затова питам.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Tri-chesto-sreshtani-anti … tu-vi_161352.html

В тази дори правят връзка между дълъг ковид и синдрома на активиране на мастоцитите. Моля за Вашето мнение за такава връзка.
https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/i-recover-protocol/

# 395
  • Мнения: 381
Здравейте, д-р Мандажиева! Бременна съм в 7-ми месец и ми предстои секцио. Преди 12 години родих секцио и получих алергичен шок по време на операцията от общата упойка,но за съжаление не ми казаха точно наименованието , нито пък го пишеше в епикризата. Разбрах за алергичния шок от неонатолога, който присъстваше на раждането и ни беше познат. Молбата ми е да ми дадете насоки какво да направя преди предстоящото ми секцио. Искам да взема адекватни мерки , за да няма лоши последствия.Благодаря!
Пускам наново поста, защото ми е много важно.

# 396
  • Мнения: 269
Уважаема д-р Мандажиева,
интересува ме, попадали ли сте на проучвания, свързващи ковид 19 с алергиите. Правят ми впечатление някои статии, правещи такава връзка. Самата аз усещам влошаване на алергичните ми проблеми след прекаран ковид през април.
Ето 2 от статиите, на които съм попадала. Разбирам, че източниците не са особено достоверни, затова питам.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Tri-chesto-sreshtani-anti … tu-vi_161352.html

В тази дори правят връзка между дълъг ковид и синдрома на активиране на мастоцитите. Моля за Вашето мнение за такава връзка.
https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/i-recover-protocol/
Здравейте,
Благодаря за интересните въпроси.
Противно на Вашите, наистина обективни, впечатления, данните показват, че при пациентите с алергични заболявания – алергичен ринит и алергична бронхиална астма, инфекцията с COVID-19 протича по-леко. Пациентите с алергичен ринит  и алергична астма имат редуцирана експресия на АСЕ2 по повърхността на носната  и бронхиалната  лигавица.  Алергичното тип 2 възпаление вероятно е в основата на този феномен. Намалената експресия на АСЕ2 е свързана с по-малък риск от боледуване от COVID-19 на пациентите с алергични заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и по-лекото протичане на инфекцията. Има два пъти по-малко хоспитализации на пациенти с алергична астма в сравнение с неалергична астма.

А при Вас доказано ли е алергично заболяване, или сте имали симптоми на мастоцитна активация, или може би и двете?

Участието на мастоцитите при тежко протичащите случаи на инфекция с COVID-19 и пост-ковидния синдром се предполага както въз основа на емпирични наблюдения върху протичане на заболяването, така и в резултат на вече в ход, научни изследвания върху животински модели. Синдромът на активираните мастоцити протича с разнообрани симптоми в резултат на отделяне на различни медиатори от мастоцитите. Най-вероятно една от причините да се провеждат много клинични проучвания в лечението на тежките случаи с COVID-19-инфекция и пост-ковидния синдром, е натрупаните впечатления за Синдрома на мастоцитна активация като един от основните патологични механизми в протичане на заболяването.

Но, всеки клиничен случай е уникален, както и всеки пациент със Синдрома на мастоцитна активация е уникален. Едни са симптомите при един, различни при друг, което определя и разочарованието от унифицирано лечение на синдрома на мастоцитна активация.

Поздрави!

# 397
  • Мнения: 269
Здравейте, д-р Мандажиева! Бременна съм в 7-ми месец и ми предстои секцио. Преди 12 години родих секцио и получих алергичен шок по време на операцията от общата упойка,но за съжаление не ми казаха точно наименованието , нито пък го пишеше в епикризата. Разбрах за алергичния шок от неонатолога, който присъстваше на раждането и ни беше познат. Молбата ми е да ми дадете насоки какво да направя преди предстоящото ми секцио. Искам да взема адекватни мерки , за да няма лоши последствия.Благодаря!
Пускам наново поста, защото ми е много важно.
Здравейте,
При вас е задължителна консултация на място от алерголог.
Поздрави!

# 398
  • Мнения: 6 842
Скрит текст:
Уважаема д-р Мандажиева,
интересува ме, попадали ли сте на проучвания, свързващи ковид 19 с алергиите. Правят ми впечатление някои статии, правещи такава връзка. Самата аз усещам влошаване на алергичните ми проблеми след прекаран ковид през април.
Ето 2 от статиите, на които съм попадала. Разбирам, че източниците не са особено достоверни, затова питам.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Tri-chesto-sreshtani-anti … tu-vi_161352.html

В тази дори правят връзка между дълъг ковид и синдрома на активиране на мастоцитите. Моля за Вашето мнение за такава връзка.
https://covid19criticalcare.com/covid-19-protocols/i-recover-protocol/
Здравейте,
Благодаря за интересните въпроси.
Противно на Вашите, наистина обективни, впечатления, данните показват, че при пациентите с алергични заболявания – алергичен ринит и алергична бронхиална астма, инфекцията с COVID-19 протича по-леко. Пациентите с алергичен ринит  и алергична астма имат редуцирана експресия на АСЕ2 по повърхността на носната  и бронхиалната  лигавица.  Алергичното тип 2 възпаление вероятно е в основата на този феномен. Намалената експресия на АСЕ2 е свързана с по-малък риск от боледуване от COVID-19 на пациентите с алергични заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и по-лекото протичане на инфекцията. Има два пъти по-малко хоспитализации на пациенти с алергична астма в сравнение с неалергична астма.

А при Вас доказано ли е алергично заболяване, или сте имали симптоми на мастоцитна активация, или може би и двете?

Скрит текст:
Участието на мастоцитите при тежко протичащите случаи на инфекция с COVID-19 и пост-ковидния синдром се предполага както въз основа на емпирични наблюдения върху протичане на заболяването, така и в резултат на вече в ход, научни изследвания върху животински модели. Синдромът на активираните мастоцити протича с разнообрани симптоми в резултат на отделяне на различни медиатори от мастоцитите. Най-вероятно една от причините да се провеждат много клинични проучвания в лечението на тежките случаи с COVID-19-инфекция и пост-ковидния синдром, е натрупаните впечатления за Синдрома на мастоцитна активация като един от основните патологични механизми в протичане на заболяването.

Но, всеки клиничен случай е уникален, както и всеки пациент със Синдрома на мастоцитна активация е уникален. Едни са симптомите при един, различни при друг, което определя и разочарованието от унифицирано лечение на синдрома на мастоцитна активация.

Поздрави!

Много благодаря за изключително интересния и всеобхватен отговор! Мисля, че той ще е интересен и за други хора с алергии и с тежък ковид, пост ковид.  
До сега няколко лекари са ми споменавали, че астматиците карали по-леко ковид, но се предполагало, че заради помпичките с кортикостероиди. За пръв път чувам, това, което Вие казвате за редуцирана експресия на АСЕ2 по лигавиците.

Изникна ми въпроса, щом има такава връзка между синдром на активацията на мастоцити, при преболедуване от ковид, дали има  и при ваксините, в случаите на по-тежки реакции? Нали с тях се вкарва, макар и малка, част от вируса? както и дали не е възможно да се противодейства чрез антихистамини? Може би това е връзката и защо антихистамините помагат при някои странични реакции от ваксините, като главоболие.

От прочетеното във Вашия отговор, мисля, че е възможно да имам и двете.
Алергията е доказана,
Скрит текст:
вкл. тежка медикаментозна ( система ноотропил, тропикамид и др.). През годините, от бебе, съм имала най-различни прояви - екземи, уртикариални обриви,  атопичен дерматит, по-късно алергичен ринит и астма, смесен тип. IgE - 1316, изследван преди няколко години. Реакциите ми се възобновяват многократно като постепенно отслабват и затихват през следващите дни, особено при реакция към медикаменти.

 За симптомите на синдрома на АМ само предполагам.
Научих за него  съвсем скоро от цитираната статия. Имам половината от посочените тук симптоми.  https://www.puls.bg/aktualno-c-6/sindrom-na-mastotsitna-aktivats … -simptomi-n-39952
Странно, че никой лекар до сега не ми е споменавал за тази мастоцитна активация и за изследване на серумна триптаза. Жалко, че не знаех преди месец, когато направих реакция към тропикамид, за да я изследвам.

Изкарах относително тежък ковид през април, като впоследствие се борих с доста проблеми с пост ковид, вкл. и до момента. Бях 2 месеца на терапия с кортикостероиди, от болницата ме изписаха на 60 мг. дневно, фраксипарин - 2 х 0,6, фамотидин и др. Вече приемам само моите лекарства от преди ковид - ксарелто, конкор, пулсет. Спряла съм антихистминови, с оглед тест.  При мен има и риск от тромбози, операция тромбектомия ДВТ , немасивна БТЕ. След операцията се установи хомозиготна мутация MTHFR с дефицити на вит В12 и фолиева киселина, висок хомоцистеин - 42.

Има ли и други начини за доказване на този синдром на АМ, освен серумна триптаза?
И още един въпрос, каква е разликата между анафилактична реакция и алергична реакция?

Отново благодаря за вниманието!

Последна редакция: пн, 09 авг 2021, 11:59 от Diorela

# 399
  • Мнения: 1 134
Здравейте,

Вече трети ден на места по краката на дъщеря ми(2г.1м.) се образуват пъпки на групички, без връх и без зачервяване, които видимо я сърбят(зачервяване възниква едва след като ги разчеше). За кратък период от време те намаляват диаметъра си значително. Категорично се различават от пъпките при претопляне. Възможно ли е да е някаква алергична реакция, т. к. към момента приема Цинабсин, сироп Хустагил и 3 вида Шуслерови соли? Прилагам снимка и благодаря предварително.
 

# 400
  • Мнения: 269
Здравейте,

Вече трети ден на места по краката на дъщеря ми(2г.1м.) се образуват пъпки на групички, без връх и без зачервяване, които видимо я сърбят(зачервяване възниква едва след като ги разчеше). За кратък период от време те намаляват диаметъра си значително. Категорично се различават от пъпките при претопляне. Възможно ли е да е някаква алергична реакция, т. к. към момента приема Цинабсин, сироп Хустагил и 3 вида Шуслерови соли? Прилагам снимка и благодаря предварително.
 
Здравейте,
Възможно е, но освен снимка е необходимо да се събере още много информация и да се направи пълен преглед на детето, за да се постави точна диагноза. Трябва да посетите алерголог.
Поздрави!

# 401
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Здравейте д-р Мандажиева,

Въпроса ми е следния. Изписаха ми Назостад, Салбутамол и Фостер инхалер за три месеца. Това, което ми беше казано е, че локалните и инхалаторни кортикостероиди не предизвиквали страничните ефекти на тези за вътрешна употреба, защото не влизали в кръвта. Обаче в листовката на Назостад чета следното, цитирам.
Някои от цитатите се повтарят, но всичките са от листовката на Назостад.

"Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероид, се използва във високи дози за дълъг период от време, може да възникнат нежелани реакции поради абсорбцията на лекарството в организма."

"Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероид, се използва във високи дози за дълъг период от време, може да предизвика някои нежелани реакции при деца като забавен растеж."

" Ако използвате кортикостероиди продължително време или в големи количества е възможно, макар и рядко, те да повлияят нивата на някои хормони. При децата това може да окаже влияние върху растежа и развитието им."

" Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероиди, се използва продължително време, много рядко може да се появят нежелани реакции, дължащи се на абсорбцията на лекарството в организма. "


Какво мислите има ли някаква вероятност локални и инхалаторни кортикостероиди да променят нивата на хормони. И по точно ме интересува страничния ефект на оралните контрацептиви хирзутизъм и нередовна менструация, има ли дори и минимална вероятност  да се прояви при локалните/инхалаторните.

Последна редакция: нд, 15 авг 2021, 01:20 от Danny_J

# 402
  • Мнения: 269
Здравейте д-р Мандажиева,

Въпроса ми е следния. Изписаха ми Назостад, Салбутамол и Фостер инхалер за три месеца. Това, което ми беше казано е, че локалните и инхалаторни кортикостероиди не предизвиквали страничните ефекти на тези за вътрешна употреба, защото не влизали в кръвта. Обаче в листовката на Назостад чета следното, цитирам.
Някои от цитатите се повтарят, но всичките са от листовката на Назостад.

"Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероид, се използва във високи дози за дълъг период от време, може да възникнат нежелани реакции поради абсорбцията на лекарството в организма."

"Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероид, се използва във високи дози за дълъг период от време, може да предизвика някои нежелани реакции при деца като забавен растеж."

" Ако използвате кортикостероиди продължително време или в големи количества е възможно, макар и рядко, те да повлияят нивата на някои хормони. При децата това може да окаже влияние върху растежа и развитието им."

" Когато спрей за нос, съдържащ кортикостероиди, се използва продължително време, много рядко може да се появят нежелани реакции, дължащи се на абсорбцията на лекарството в организма. "


Какво мислите има ли някаква вероятност локални и инхалаторни кортикостероиди да променят нивата на хормони. И по точно ме интересува страничния ефект на оралните контрацептиви хирзутизъм и нередовна менструация, има ли дори и минимална вероятност  да се прояви при локалните/инхалаторните.
Здравейте,
Локалните - за нос, и инхалаторните кортикостероиди когато се приемат във висока доза за дълго време имат системни - странични ефекти. Но е важно астмата да е под контрол дори и с висока доза инхалаторен кортикостероид, за да не се наложи лечение с инжекционни и на таблетки кортикостероиди. Стандартната дозировка на кортикостероидите не води до странични ефекти. Могат да се добавят лекарства от други групи, за да се намали дозата на кортикостероидите.
Поздрави,

# 403
  • София
  • Мнения: 1 904
Здравейте, на 13.08 вечерта дъщеря ми- почти на 5 г. вдигна температура- около 38,5. През нощта дадох веднъж Нурофен. На14.08 имаше около 37- 37,5. Вечерта се появиха тези обриви- не я сърбяха. Изчезнаха сами за около 3-4 часа. Може ли да е от Нурофена? Друго лекарство не съм давала. Необходими ли са някакви изследвания?



# 404
  • Мнения: 3 604
Не съм доктор но това е уртикария може и от нурофена да е.

Общи условия

Активация на акаунт