Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 47 023
  • 206
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 22
Благодаря за отговора Simple Smile Не знаех, че всички тези зърнени култури ги има под формата на ядки.
Искам да попитам и под този им вид на ядки пак ли трябва да ги накисвам за една нощ във вода?
Това че вече ще предлагам ядките, означава ли, че няма нужда да давам културата в суровия й вид( например купих и ядки от кафяв ориз, вместо да готвя 3 часа самия ориз)?
Отново блгодаря за помощта при захранването на моя бебчо 🧸

# 166
  • Мнения: 93
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

# 167
  • Мнения: 93
Благодаря за отговора Simple Smile Не знаех, че всички тези зърнени култури ги има под формата на ядки.
Искам да попитам и под този им вид на ядки пак ли трябва да ги накисвам за една нощ във вода?
Това че вече ще предлагам ядките, означава ли, че няма нужда да давам културата в суровия й вид( например купих и ядки от кафяв ориз, вместо да готвя 3 часа самия ориз)?
Отново блгодаря за помощта при захранването на моя бебчо 🧸

Повечето култури ги има под формата на пресовани ядки и в този вид са удобни за приготвяне на каши. Накисването винаги е препоръчително.
Не е нужно обаче да ограничаваме предлагането им само до вида пресовани каши и ядки. Ориз например може да се добави и към зеленчуково пюре, елда може да се изпозлва за приготвяне на бебешки яхнии или зеленчукови кюфтенца; ръж, лимец и т.н. могат да се включат в състава на палачинки или хляб. Въобще, добре е да предллагаме разнообразие на бебетата, за да пробват различни вкусове и текстури. Hug

А специално за кашите може да видите повече тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/

# 168
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Имам бебе на 11 мес, което все още кърмя. Имаме 4 хранения на ден, като количество което  изяжда е 150-180гр на хранене(обедно и вечерно). Вечер се буди по 2 пъти и иска да суче. Кърмата ми доста намаля и пробвах да го дохранвам.Приспиването е само на гърда , ако сме вкъщи , ако сме на вън сам заспива. Биберона го отказа много отдавна. Искам постепенно да го отбивам. Въпроса ми е как да махна нощното хранене? Благодаря!

Здравейте Ина,
На тази възраст нощното хранене не е защото бебето е гладно, а защото изпозлва кърменето като "котва" - асоциация за присписването. Консултантите по бебешки обясняват как точно разботи този механизъм и как да го заменим с друг, ако искаме да спрем нощното кърмене. В България в момента има две дами, сертифицирани като консултанти по бебешки сън. Може да разгледате сайтовете им - "Нани, нани, бебе" - https://naninanibebe.com/и "Мамо, спи ми се" - https://mamospimise.com/

# 169
  • Мнения: 93
Здравейте , може ли съвет как мога да съхраня домашни праскови и круши за захранване през зимата. Трябва да започна захранването на малката октомври/ декември (тогава ще е на 6м). Затварянето в бурканчета дали е добър вариант според вас ?

Здравейте!
Най-добрият начин за съхраняване на плодове е замразяването им - измити и нарязани на парчета. Но като цяло при захранването с плодове е по-добре да се следва сезонен принцип, а не да се опитвате да замразявате плодове, които са извън сезон.

# 170
  • Мнения: 93
Здрaвейте, Мaги,
Имaм бебе нa 11 меcецa, нaложи ми cе дa го отбия порaди здрaвоcловен проблем. Не желaе дa пие AМ. Яде доcтa голямо количеcтво твърдa хрaнa и киcело мляко, но можеш ли дa ми дa дедеш cъвет, нa кои хрaни трябвa дa нaблягaм, cегa когaто нямa млечни хрaнения?

Здравейте!
До 12 месеца млечното хранене е много важно за бебето и след 10 месеца е добре то да получава средно около 400 мл мляко на ден - кърма или АМ. След годинка може кърмата/АМ да се заместят с краве мляко, но принципно не е прието това да се прави по-рано заради високото протеиново съдържание на кравето мляко. Ако вашето бебе категорично отказва АМ, може да потърсите възможност за месец да взимате кърма от млечна банка. Ако и това не е опция, коментирайте с вашия педиатър дали може да преминете по-рано на млечно хранене с прясно мляко. Нека крайното решение бъде взето съвместно с лекарят, следящ растежа и развитието на детето.

# 171
  • Мнения: 93
Маги здравейте!
Какви билки са подходящи за чай за 1.3г?
Вероятно и мед сте коментирали, но кога препоръчвате въвеждането му, вложен в храна и суров?

Теоретично медът не е подходящ за бебета до 1 годинка - заради концентрирано сладкия вкус и риска от зараязване с бутилизъм. Аз лично постъпвам по-консервативно и за моите деца удължавам този срок до 2 години, а после давам епизодично в малки количества.
За чай може да дадете лайка, шипка или липа. Не е нужно да е подсладен Hug

# 172
  • Мнения: 93
След като е въведен ориз чрез оризова каша, мога ли да давам пасиран ориз, смесен със зеленчуци?
Кога се въвежда някаква мазнина и подправки и с какво е добре да се започне?

Да, след като сме въвели ориз с оризова каша, може да го добавяме и към други храни.

Въпоръст за мазнините и подправките го коменитрахме малко по-напред във форума Simple Smile
но кога мога да ги въведа (мазнини и подправки)? бебето е захранено на 5 месеца, сега е на 6+
коментирани са, но не става въпрос за въвеждане

Мазнини могат да бъдат въведени от самото начало на захранването, добавени към зеленчукови пюрета или каши.
Зелени подправки могат да се въвеждат в малки количества, добавени към пюрета, след 6-ти месец, а сухи подправки с лек вкус като например канела и кимион може да въвеждате след 8-ми месец, отново в малки количества.

# 173
  • Мнения: 93
Би ли споделила освен зеленчуково пюре с жълтък, месо или риба, каква друга храна може да се счита за заместено хранене при бебе на 8м, в случая предполагам общоприето е за бебета до година.

Зная че съдържанието на белтък би следвало да е достатъчно, но овесената каша, или тази от просо,елда,киноа с плод и някаква мазнина дали е с достатъчно съдържание на протеин.
Не бързам да замествам хранения, на в моя случая моя син предпочита твърда храна. Върви много вдър за възрастта си и се чудя при две хранения с АМ сутрин и вечер и 3 заместени - домашна каша, зеленчуково пюре плщс някакъв вид белтък, и трето например царевичен грис с плод дали би било достатъчн.
Добавям коковосо масло и гхи , като мазнини към момента.

Маги, и малко офтопик, извинявам се за което!
С нетърпение очаквам новата ти книга, има ли яснота кога ще е на пазара?
Хубав ден!🌸

Здравей!
Струва ми се, че е необходимо да поясним някои понятия, за да няма объркване:
- Заместено е хранене, при което не предлагаме мляко преди или след твърдата храна. Заместването на хранене се случва по различно време и е важно да се водим от сигналите на детето. Някои бебета може да имат заместено обедно хранене още на 7 месеца, а други дори и на 9-10 месеца си търсят по малко мляко след като са хапнали твърда храна.
- Белтък (протеин) се съдържа във всички храни - и животински, и растителни. Този в животинските храни съдържа всички аминолкиселини и е по-лесно усвоим. Това не значи, че хапвайки растителни храни (зърнени и бобови например) бебетата не приемат белтък. Отделно, препоръчителният белтъчен прием за бебе е 1.2 г на килограм телесно тегло или ако бебето тежи 8 кг, се нуждае от около 9,6 г протеин на ден. Ако бебето има 2 хранения с каша + едно хранене с месо/риба/яйце или бобова култура на ден, би следвало да покрива този препоръчителен прием.
- Към кашите като цяло е добре да добавяте някаква мазнина - кокосово масло или гхи, а след въвеждане на млечните храни - извара, кисело мляко или обезсолено сирене.

Надявам се отговорът да е полезен, а книгата в ново цветно издание и много повече рецепти очаквам да излезе от печат в края на ноември. Hug

# 174
  • Мнения: 492
Здравейте. Проблем ли е всяка нова храна да се дава по 3 дни , а не повече?Винаги ли трябва да е самостоятелно и кога мога да започна да ги смесвам? Например -въвела съм картоф и въвеждам морков просто като го добавя към картофа. Също така, грешно ли е да се даде нова храна следобед или винаги трябва да е наобед? Поздрави

# 175
  • Мнения: 93
Здравейте. Проблем ли е всяка нова храна да се дава по 3 дни , а не повече?Винаги ли трябва да е самостоятелно и кога мога да започна да ги смесвам? Например -въвела съм картоф и въвеждам морков просто като го добавя към картофа. Също така, грешно ли е да се даде нова храна следобед или винаги трябва да е наобед? Поздрави

Здравейте,
Актуалните препоръки в развитите държави е да се въвежда по една нова храна на ден и единствено с храните алергени да се изчаква 3 дни, през които да няма въвеждане на нови храни. Единствено първите храни се въвеждат самостоятелно, за да може бебето да опита различни вкусове, а след първите 2 седмици може новата храна да се добавя към вече добавени. Идеята да се дава нова храна в първата част от деня, а не следобед или вечер, е за да може да следим за негативна (алергична) реакция, докато бебето и най вече ние самите сме будни и можем да реагираме.

# 176
  • Мнения: 6 929
Кога се дава супа за вечеря на бебе ?

# 177
  • София
  • Мнения: 701
Маги,
Благодаря за отговора.

Доколкото следя публикациите ти, до 10м, АМ или кърмата се препоръчва да е около 500-550мл на денонощие, а от 10м до годинка около 400мл. .

Като порция при 5 кратно хранене предлагам около 200гр, това ок ли е?

За въвеждане на бобови култури червена леща за начало според теб подходяща ли е? Боб, фасул,грах под формата на яхния ли предложи на Макси?

Относно таханите съм чела нещата, които си споделила, само един въпрос, според теб с кой тахан да започна, мисля в крем от авокадо и банан да добавя четвърт чаена лъжичка, например орехов или бадемов, докато не стигна до 1 лъжичка, така прочетох в книгата ти.

Предварително благодаря за отговора.

# 178
  • Мнения: 120
здравейте,
бебето е на 9 месеца,започвам да давам вечеря и съм объркана.
в книгата пишете че за вечеря е подходящо да се дава зеленчукова супа.какво друго мога да давам освен супа? кисело мляко,някаква каша(с плод или без)?
благодаря

# 179
  • София
  • Мнения: 2 967
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

Здравейте, Маги Simple Smile
Относно нашите какво Ви е мнението за това първата храна на бебето,  5 месеца, да е каша? Не можах да прочета цялата тема до тук,  за което се извинявам,  ако има писано по въпроса.  Педиатърката съветва захранването да е с безглутенова каша,  после глутенова, след което зеленчуково пюре и т.тн

Общи условия

Активация на акаунт