Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 47 187
  • 206
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 544
Захранването на кърмачето може да бъде плашещ и тревожен момент за майката, особено когато съветите на педиатри и специалисти се променят.
Процесът на отбиване трябва да бъде приятно, щастливо и спокойно изживяване както за бебето, така и за майката.

За да ви помогне да бъдете по-уверени при захранването на вашите деца, в настоящата тема Маги Пашова ще предоставя полезна информация и споделен опит.


Маги Пашова

Маги Пашова е нутриционист от Canadian School of Natural Nutrition с близо 10-годишен опит и интерес в областите бременност, възстановяване след раждане и захранване. Автор е на книгата "По-здрави бебета", която много майки ползват като ценен помощник в процеса на захранване.
Маги е и ководещ на подкаста "Мама Говори" (аудио серии за майки), както и част от екипа на сайта Мама Съм – платформа за онлайн програми и полезна информация за настоящи и бъдещи майки.
Най-популярната програма на екипа е "Не на диастазата" – 12 седмичен онлайн курс за прибиране на диастазата и цялостно възстановяване след раждане, който е помогнал на повече от 1500 жени да възвърнат добрата си форма след раждане.
Не на последно място Маги е майка на две деца и силно вярва, че нашата роля като родители е да помогнем на децата си да се хранят разнообразно, да обичат вкусните и полезни храни, да ги вдъхновим чрез собствения си пример, да готвим за тях и заедно с тях! Идеи как го прави тя и как протича захранването на второто ѝ дете споделя ежедневно в профила си в Инстаграм.

Задайте към Маги вашите въпроси, свързани със захранването.
Тя ще бъде тук всеки вторник и петък следобед, между 14 и 16 часа, за да споделя опит и да отговаря на въпросите ви.



Темата е с информативен характер. Споделената информация тук не може да замени посещението на лекар и индивидуалната консултация с медицински специалист.


Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи #бебета #захранване


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 10:55 от Mamma

# 1
  • Мнения: 433
Здравейте, Маги Пашова! Simple Smile Имам близначки на почти 18 месеца, бих желала да задам няколко въпроса Simple Smile 1. Те все още пият АМ преди сън - до кога според Вас е необходимо да присъства то в менюто им. 2. Кога мога да предложа ананас? 3.Какво количество течности/твърда храна е добре да приемат дневно децата на година и половина? Simple Smile Благодаря Ви предварително!

# 2
  • Мнения: 312
Здравейте ,Маги!
Имам книгата Ви и не веднъж ми е  била изключително полезна при захранването на дъщеря ми.
Сега тя е на 1г. и 11м.,до преди 6 месеца тя се хранеше изключително разнообразно и почти е нямало храна,която да ми откаже.Сега обаче храненето й е на другия полюс-хапва предимно хляб и кисело мляко.Единствено със закуската имам известен успех и успявам да дам 2,3 вида плодове и зърнени храни.Месо и риба не е яла с месеци .
Опитвали сме с частна и държавна млечна кухня,в къщи готвим специално за нея или ако има желание предлагаме от нашата храна(ако разбира се е подходяща за нея),но без успех!
Приемам всякакви идеи,с които бих успяла отново да я накарам да се храни нормално!
 Да отбележа ,че е изключително енергична малка госпожица 🙂
ПС:1.все още яде АМ преди съм,кога е добре да го откаже изцяло?
2.Все още не съм предлагала ягоди.Рано ли е да опита на 2 годишна възраст?

Благодаря предварително!

# 3
  • Мнения: 361
Здравейте! Ако детето дава признаци за непоносимост към млечни продукти при кърмене, кога би могло да се пробва захранване с тях? Въобще сега ако дразнят стомаха, това означава ли, че ще бъде така и като се храни самостоятелно?

# 4
  • Мнения: 1 694
Здравейте, за детенце на една година колко твърди и колко млечни хранения се препоръчват? Време ли е да се въведе вечеря и каква? В момента е на две кърмения, закуска, обяд и следобедна закуска. И още един въпрос относно сезонните плодове- подходящо ли е да се предлагат череши, които не са белени и от каква възраст могат да се дават пресни малини (и под каква форма)? Благодаря предварително!

# 5
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги Пашова! Simple Smile Имам близначки на почти 18 месеца, бих желала да задам няколко въпроса Simple Smile 1. Те все още пият АМ преди сън - до кога според Вас е необходимо да присъства то в менюто им. 2. Кога мога да предложа ананас? 3.Какво количество течности/твърда храна е добре да приемат дневно децата на година и половина? Simple Smile Благодаря Ви предварително!

Официалните препоръки за прием на млечни продукти след годинка са за 400 мл мляко + 25 г млечни продукти на ден. Млякото може да бъде прясно, кисело или АМ. При условие, че децата могат да приемат истинско мляко, за мен то е за предпочитане пред АМ.
Ананас може да бъде по всяко време след 6 месечна възраст т.е. на 18 месеца спокойно може да го въведете.
Препоръките за прием на вода между 1 и 2 годинки са до 3-4 чаши (200) мл на ден, като е нормално в някои дни децата да приемат повече, в други по-малко. Зависи какви други течности са приели, както и храни с високо водно съдържание. За количество твърда храна не могат да се дадат обвързващи насоки. Апетитът на децата варира всеки ден и добре да му се доверяваме. Затова вие решавате колко да предложите, а детето решава колко да изяде.

# 6
  • Мнения: 93
Здравейте ,Маги!
Имам книгата Ви и не веднъж ми е  била изключително полезна при захранването на дъщеря ми.
Сега тя е на 1г. и 11м.,до преди 6 месеца тя се хранеше изключително разнообразно и почти е нямало храна,която да ми откаже.Сега обаче храненето й е на другия полюс-хапва предимно хляб и кисело мляко.Единствено със закуската имам известен успех и успявам да дам 2,3 вида плодове и зърнени храни.Месо и риба не е яла с месеци .
Опитвали сме с частна и държавна млечна кухня,в къщи готвим специално за нея или ако има желание предлагаме от нашата храна(ако разбира се е подходяща за нея),но без успех!
Приемам всякакви идеи,с които бих успяла отново да я накарам да се храни нормално!
 Да отбележа ,че е изключително енергична малка госпожица 🙂
ПС:1.все още яде АМ преди съм,кога е добре да го откаже изцяло?
2.Все още не съм предлагала ягоди.Рано ли е да опита на 2 годишна възраст?

Благодаря предварително!

Много деца преминават през период, в който отказват определени храни, но е важно да продължим да им  предлагаме разнообразна храна и да ги насърчаваме да се хранят. Личният пример на родителите много помага, както и създаването на позтивна обстановка по време на хранене. Ако не можете да се справите сами, е добре да поработите индивидуално със специалист като например детски психолог.
Ако толкова време не е яла месо, риба, яйца и т.н. е важно да коментирате с вашия педиатър, който да прецени дали да назначи профилактични изследвания за да проверите състоянието на хемоглобина и В12.
АМ може да се откаже още след годинка и да минете на краве мляко - прясно и/или кисело като за деца между 1 и 2 години се препоръчва приемът на ден да е 400 мл.
Ягоди могат да бъдат въведени преди годинка, така че на 2 изобщо не е рано.

# 7
  • Мнения: 93
Здравейте! Ако детето дава признаци за непоносимост към млечни продукти при кърмене, кога би могло да се пробва захранване с тях? Въобще сега ако дразнят стомаха, това означава ли, че ще бъде така и като се храни самостоятелно?

АБКМ се израства в около 90% от случаите. При захранване с тях, ако майката все още кърми, е добре да се пробва най-напред през въвеждане в нейното меню. Кога да стане това е добре да определи наблюдаващия педиатър или алерголог.

# 8
  • Мнения: 93
Здравейте, за детенце на една година колко твърди и колко млечни хранения се препоръчват? Време ли е да се въведе вечеря и каква? В момента е на две кърмения, закуска, обяд и следобедна закуска. И още един въпрос относно сезонните плодове- подходящо ли е да се предлагат череши, които не са белени и от каква възраст могат да се дават пресни малини (и под каква форма)? Благодаря предварително!

Броят на хранения зависи от рутината на самото дете. Може да има 3 хранения с твърда храна с една или две междинни закуски или пък без междинна закуска, ако детето хапва повече по време на основните хранения. По отношение на млечните хранения - препоръчително е да приема около 400 мл мляко на ден, а как ще бъдат разпределени отново е строго индивидуално.
По отношение въвеждането на плодове явно има доста колебания. Всички държави, които през последните години актуализираха препоръките си за захранване, съветват бебетата да бъдат захранени с всичко включително алергени преди навършване на годинка. Черешите и малините дори не са сред топ алергените ,така че няма причина да се отлага въвеждането им. Относно формата - на годинка детето би трябвало да може да приема храна на парчета и спокойно да сдъвче цяла малина, както и обезкостена череша.

# 9
  • Мнения: 16
Здравейте, моето бебче е на 2 месеца и 2 седмици има тих рефлукс, въпросът ми е може ли да започнем захранване от 4 месец и с кои храни е по добре да започнем първо, кисело мляко откога може да се дава?

Забравих да кажа че сме на изкуствено мляко!

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 11:26 от AnMary

# 10
  • Мнения: 1 136
Здравейте, Чувала съм да се казва, че до годинка няма злоядо дете и в този период само се опитва с цел запознаване с храната. Бях много нахъсана за захранването. Синът ми е на 7 месеца и половина. Захранвам от 5++. Нищо не му харесва и това е. Захранвам по традиционния метод с пюренца и постепенно въвеждане на храни, но вече започвам да се отчайвам. Виждам, че развива непоносимост към столчето и лъжицата(дори не иска да я хване с ръка). Започнах да се правя на шут само и само да опита нещо. Даже пуснах и тв (по принцип съм против), но пак не помогна. Точно обратното на това, което си представях. Стигнахме точно там, където най-малко исках.

Изчерпвам се откъм идеи какво да го правя това дете. Пробвах 2-3 пъти да предлагам парчета, но просто много ме е страх от задавяне.  Иначе обича да смуче коричка хляб.

Малко ми се губи вече ентусиазмът да готвя и хвърлям храна. Иначе имах много желание за домашно приготвяне на рецептите от книжката "По-здрсви бебета".

В този ред на мисли всякакви съвети за по-гладко протичане на захранването биха били полезни (макар че най-вероятно вече съм опитала). От моите познати никой друг няма такъв проблем и всички го отдават на това, че е кърмен на поискване. Чак започвам да се обвинявам, че не създадох режим от самото начало

# 11
  • Мнения: 610
Здравейте, Маги. Имам бебе на 7 месеца и половина. Опитах ЗВБ на 6 месеца, седеше стабилна сама. Само първия път имаше интерес и взе сама и смука парче пащърнак и след това отказва. Парчетата храня хвърля на земята или не докосва изобщо. Пробвах и пюрета тях ако изобщо отвори уста ги изплюва, пробвах и сок от ябълка почти повърна от него.
Само на кърма е и вода не иска. Изследванията ѝ са добри.
Има ли оптимален период за захранването? След какъв период захранването става по-трудно, не че сега е лесно. Но възможно ли е да прояви интерес на по-късна възраст и само кърмата да ѝ е достатъчна?
Благодаря.

# 12
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги. Имам бебе на 7 месеца и половина. Опитах ЗВБ на 6 месеца, седеше стабилна сама. Само първия път имаше интерес и взе сама и смука парче пащърнак и след това отказва. Парчетата храня хвърля на земята или не докосва изобщо. Пробвах и пюрета тях ако изобщо отвори уста ги изплюва, пробвах и сок от ябълка почти повърна от него.
Само на кърма е и вода не иска. Изследванията ѝ са добри.
Има ли оптимален период за захранването? След какъв период захранването става по-трудно, не че сега е лесно. Но възможно ли е да прояви интерес на по-късна възраст и само кърмата да ѝ е достатъчна?
Благодаря.

Всяко бебе проявява готовност за захранване по различно време, но обикновено това се случва "около" 6-ти месец. При някои може да е малко по-рано, при други малко по-късно. Идеята да не се отлага твърде много старта на захранването е свързана с факта, че кърмата е бедна на желязо, а след 6-ти месец запасите, с които се е родило бебето, започват да се изчерпват. Затова искаме до 7-ми месец да въведем в менюто му храни, богати на желязо.
Продължавайте да опитвате като включите такива храни в менюто на бебето, като я насърчавате и ѝ показвате как да я яде. Бебета учат много от подражание.
Обърнете внимание дали не кърмите твърде често и оставете интервал от минимум 2 часа между последното кърмене и предлагането на твърда храна, за да може да изгладнее и да прояви интерес към храната.

# 13
  • Мнения: 93
Здравейте, моето бебче е на 2 месеца и 2 седмици има тих рефлукс, въпросът ми е може ли да започнем захранване от 4 месец и с кои храни е по добре да започнем първо, кисело мляко откога може да се дава?

Забравих да кажа че сме на изкуствено мляко!

Няма ясно доказана връзка между ранното захранване и подобряването на рефлука. При някои бебета нещата се подобряват, при други могат да се влошат.
Затова по-добре изчакайте бебето да покаже сигнали за готовност за захранване. Писала кои са тези сигнали тук https://www.instagram.com/p/B_wbPOjDnpS/. И ако решите да стартирате по-рано, непременно се консултирайте с вашия педиатър, за да прецени и той доколко бебето е готово.
Кисело мляко у нас е прието да се дава след 8-ми - 9-ти месец.

# 14
  • Мнения: 93
Здравейте, Чувала съм да се казва, че до годинка няма злоядо дете и в този период само се опитва с цел запознаване с храната. Бях много нахъсана за захранването. Синът ми е на 7 месеца и половина. Захранвам от 5++. Нищо не му харесва и това е. Захранвам по традиционния метод с пюренца и постепенно въвеждане на храни, но вече започвам да се отчайвам. Виждам, че развива непоносимост към столчето и лъжицата(дори не иска да я хване с ръка). Започнах да се правя на шут само и само да опита нещо. Даже пуснах и тв (по принцип съм против), но пак не помогна. Точно обратното на това, което си представях. Стигнахме точно там, където най-малко исках.

Изчерпвам се откъм идеи какво да го правя това дете. Пробвах 2-3 пъти да предлагам парчета, но просто много ме е страх от задавяне.  Иначе обича да смуче коричка хляб.

Малко ми се губи вече ентусиазмът да готвя и хвърлям храна. Иначе имах много желание за домашно приготвяне на рецептите от книжката "По-здрсви бебета".

В този ред на мисли всякакви съвети за по-гладко протичане на захранването биха били полезни (макар че най-вероятно вече съм опитала). От моите познати никой друг няма такъв проблем и всички го отдават на това, че е кърмен на поискване. Чак започвам да се обвинявам, че не създадох режим от самото начало

Захранването протича различно при различните бебета и при някои е по-лесно, отколкото при други. Ето някои неща, които да пробвате:
1. Уверете се, че бебето не е вече нахранено с мялко, когато му предлагате твърда храна. Кърмене на поискване, не означава кърмене на примрънкване! При него също е добре да има структура. Следете да има интервал от минимум 2 часа между последното кърмене и предлагането на твърда храна.
2. Създайте спокойна и приятна обстановка за хранене. Ако вие сте изнервена, това се предава на бебето.
3. Показвайте му как да я де. Хапвайте заедно с него. Бебетата учат много от подражание.
4. Предлагайте различни текстури храна. Някои бебета наистина не харесват пюрета, но хапват отхотно храна за ядене с пръсти. Ако се страхувате от задавяне, прочетете повече тук: https://www.instagram.com/p/CAKW8L_jwgb/

# 15
  • Мнения: 89
Здравейте! Моето бебе е на все още на 4 месеца, но мисля да го захраня след месец и половина. Въпросът ми е с какво да почна и тъй като мисля да си е домашно приготвено, каква консистенция е и дали може да стане нещо на бебето,  ако не е правилно направено? Благодаря ви!

# 16
  • Мнения: 1 136
Благодаря. Имам още един въпрос. Заредих се с домашни череши и не знам как да ги предложа. Може ли да се консумират сурови (синът ми е на 7 месеца и половина)? Трябва ли да се белят?

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 22:55 от Не се сърди, човече

# 17
  • Мнения: 22
Здравей Маги! Бебето ми е на 9,5 м. Имаме заместени закуска, обяд и следобед на закуска. Като цяло няма проблем с вкусовете, хапва си всичко, което и предложа, но проблема е, че освен гладко пасирано, не иска никаква друга консистенция. От 7ми месец и предлагам храна за ядене с пръсти. Интереса и е до там, че да си играе с парченцата и да ги хвърля на земята. Разбира се поставя и във устата, но ако успее да гризане парченце, започва да го плюе, да се дави, и се '' потриса''. Единствено със сухар и коричка хляб имаме успех, тях си ги смуче. Дори намачканото сирене или жълтък в пюре/каша ги усеща и не иска да яде. Моля за съвет! Благодаря Simple Smile

# 18
  • Мнения: 93
Здравейте! Моето бебе е на все още на 4 месеца, но мисля да го захраня след месец и половина. Въпросът ми е с какво да почна и тъй като мисля да си е домашно приготвено, каква консистенция е и дали може да стане нещо на бебето,  ако не е правилно направено? Благодаря ви!

Привет! Първо бих ти препоръчала да започнеш, не когато "мислиш", а когато бебето е готово. Кои са признаците за готовност за захранване съм писала подробно тук: https://mamasum.bg/2020/05/29/koga-da-zapochnem-zahranvaneto/

Относно консистенцията - зависи дали ще избереш класическия предиатричен метод с пюрета или захранване водено от бебето (ЗВБ). Повече за разликата между двата можеш да видиш тук: https://www.instagram.com/p/B_zCtqtjPTR/, а избора на първите храни - ето тук: https://www.instagram.com/p/B_1j09wjbEE/

Но преди всичко бъде спокойна - няма "фатални" грешки при захранването! Има някои по-добри и други не толкова добри практики Simple Smile Както и достатъчно информация за да избереш подходящите за теб и твоето бебе. Успех!

Последна редакция: пт, 29 май 2020, 15:20 от Маги Пашова

# 19
  • Мнения: 93
Благодаря. Имам още един въпрос. Заредих се с домашни череши и не знам как да ги предложа. Може ли да се консумират сурови (синът ми е на 7 месеца и половина)? Трябва ли да се белят?

Много зависи какво е яло бебето до момента и с какви текстури е свикнално. Моето бебе е на 8 месеца и половина и давам череши - разполвени на 2 с отстранена костилка, без да беля. Но още от края на 6-ти месец предлагам активно храна за ядене с пръсти и той яде вече много неща самостоятелно.
Ако бебето няма достатъчно опит, може да е по-добре да се предложат намачкани или дори пюрирани, като все пак имате предвид, че на 7+ вече не е добре да се пюрира гладко, за да се насърчава бебето да дъвче.

# 20
  • Мнения: 93
Здравей Маги! Бебето ми е на 9,5 м. Имаме заместени закуска, обяд и следобед на закуска. Като цяло няма проблем с вкусовете, хапва си всичко, което и предложа, но проблема е, че освен гладко пасирано, не иска никаква друга консистенция. От 7ми месец и предлагам храна за ядене с пръсти. Интереса и е до там, че да си играе с парченцата и да ги хвърля на земята. Разбира се поставя и във устата, но ако успее да гризане парченце, започва да го плюе, да се дави, и се '' потриса''. Единствено със сухар и коричка хляб имаме успех, тях си ги смуче. Дори намачканото сирене или жълтък в пюре/каша ги усеща и не иска да яде. Моля за съвет! Благодаря Simple Smile

Здравей, Гергана! На първо място бих те насърчила да не се отказваш да пробваш! Много важно е до годинка бебето да мине през различни текстури - гладка, гранулирана, намачкаха храна, храна за ядене с пръсти, а не да остане само на гладко пюрирана. Някои експерти дори твърдят, че има прозорец между 6-ти и 9-ти месец, когато трябва да се мине през тези различни текстури и ако се пропусне после е по-трудно.

Опитай най-напред с по-гъсти и гранулирани пюрета. После с такива, в които има малки бучки. Когато предлагаш храна за ядене с пръсти - нека да е мека, за да може лесно да я смачка с венците - като например много зряло авокадо или мека тиквичка на пара. Дори да хапва съвсем по малко в началото, поущрявай го, радвай му се и му дай време, за да свикне и да започне да приема по-големи количества.

Ако въпреки това нещата не се получават и бебчо отказва храна, която не е гладко пасирана, направи една консултация с логопед - специалист по хранителни разстройства. Той може да направи диагностика и да даде насока как да му помогнете да се научи да дъвче.

# 21
  • Г. О.
  • Мнения: 1 731
Здравейте, Маги. До каква възраст трябва да се дава обезсолено сирене и като цяло безсолна храна? След годинката може ли да се предлага кашкавал? Благодаря Ви:)

# 22
  • Мнения: 338
Здравейте 😊 Моят бебчо е на 10.5м. Захранвам от 5.5м., всичко вървеше идеално, хапвал е най-различни текстури. Винаги, докато съм давала с лъжичка, е хапвал и нещо сам - хляб или зеленчук, с пръстчетата си. Отдавна е развит и пинсетният захват. Но от 3 седмици вече не иска и да види лъжица, затваря устата и всичко приключва. Държи всичко сам да прави. Готвя му под формата на кюфтенца, за да може да хваща сам и да си ги яде. Така става, но определено е намалил и количествата. Също забелязвам, че всеки ден трябва да предлагам различни ястия и то на всяко ядене. И пак не се яде с огромен ентусиазъм, както беше преди преди. Кърмя го на поискване. Вчера пък получих тотален отказ от всичко, само 1-2 залъка да е хапнал за цял ден. Цял ден беше на гърдите ми обаче, предполагам, че е компенсирал (дано да е така, че много се притеснявам дали е нахранен).

Какво да правя? Имам чувството, че вече никога няма да се върне към предишния, нормален начин на хранене с твърда храна. Показвам му, уча го, давам вилици лъжици, чаши, чинии, купички, бурканчета. Не мога да разбера на какъв принцип избира кога какво и колко да хапне, някакъв хаос настана.

Има 7 зъбчета (2-3 от тях още израстват), търка устичката, но пък не виждам нещо ново да пробива. А и станаха вече около 3 седмици... Sad

# 23
  • Мнения: 914
Здравейте, имам близнаци на 5 месеца и им предстои захранване, което смятам да започна скоро. Мисля да започна с картоф, но попаднах на рецепта, в която към сварения в подсолена вода картоф се прибавя и малко краве масло. На мен би ми било вкусно, но за бебета, сол и масло позволено ли е? Друг въпрос имам, дали могат да се прибавят пресни подправки като копър, магданоз, целина...още от самото начало или минали през термична обработка или пък въобще не се добавят?

# 24
  • Мнения: 11
Здравейте! Предстои ни захранване с месо. Ще започнем с пуйка от готово пюре. Въпросът ми е как се въвежда месото и какво количество трябва да бъде. Бебето е на 6м. Виждам, че в пюретата на Хип с месо, месото е около 8%, а в заготовките пише, че се смесва половин бурканче с половин зелвнчуково, а месото е 40%.

# 25
  • Мнения: 549
Здравейте Маги , имам бебе на 5 месеца , започнах със захранването но искам да попитам след обяд му давам оризова каша , освен ориз каква друга каша мога да дам. Благодаря

# 26
  • Мнения: 4 063
Здрaвейте,
от когa трябвa дa зaпочне дa cе дaвa жълтък ?

# 27
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги. До каква възраст трябва да се дава обезсолено сирене и като цяло безсолна храна? След годинката може ли да се предлага кашкавал? Благодаря Ви:)

Здравейте! До навършване на годинка се препоръчва да няма никаква добавена сол в храната на бебето. Между 1 и 3 години е допустимо да има до 2 г сол или 0.8 натрий, което е много малко количество и лесно да бъде превишено. Затова аз лично не бих добавяла сол в храната на детето до 3 години и бих давала обезсолено сирене, извара, котидж сирене или кашкавал с много ниско съдържание на сол.

# 28
  • Мнения: 93
Здравейте 😊 Моят бебчо е на 10.5м. Захранвам от 5.5м., всичко вървеше идеално, хапвал е най-различни текстури. Винаги, докато съм давала с лъжичка, е хапвал и нещо сам - хляб или зеленчук, с пръстчетата си. Отдавна е развит и пинсетният захват. Но от 3 седмици вече не иска и да види лъжица, затваря устата и всичко приключва. Държи всичко сам да прави. Готвя му под формата на кюфтенца, за да може да хваща сам и да си ги яде. Така става, но определено е намалил и количествата. Също забелязвам, че всеки ден трябва да предлагам различни ястия и то на всяко ядене. И пак не се яде с огромен ентусиазъм, както беше преди преди. Кърмя го на поискване. Вчера пък получих тотален отказ от всичко, само 1-2 залъка да е хапнал за цял ден. Цял ден беше на гърдите ми обаче, предполагам, че е компенсирал (дано да е така, че много се притеснявам дали е нахранен).

Какво да правя? Имам чувството, че вече никога няма да се върне към предишния, нормален начин на хранене с твърда храна. Показвам му, уча го, давам вилици лъжици, чаши, чинии, купички, бурканчета. Не мога да разбера на какъв принцип избира кога какво и колко да хапне, някакъв хаос настана.

Има 7 зъбчета (2-3 от тях още израстват), търка устичката, но пък не виждам нещо ново да пробива. А и станаха вече около 3 седмици... Sad

Здравейте! Бебето Ви дава доста ясни сигнали, с които е добре да се съобразите. Това че иска да се храни самостоятелно е чудесно. Дайте му тази възможност!
Това че търси разнообразие, също е много хубаво! Има проучваня, според които храненето през първите години са определящи затова как ще се храни човек в бъдеще. Ако в тези първи години се поднася разнообразна храна, човек е много по-склонен да се храни разнообразно и в по-късна възраст и обратно. Аз лично се старая всеки ден и на всяко хранене да предлагам ранобразно хранене на моето бебе. Споделям не малка част от менюто му в профила ми в Инстаграм, така че може да погледнете там.
Апетитът при най-малките, (а и не само при тях!) варира непрекъснато. Нормално е да има дни, в които се хранят с по-голям апетит и други, в които хапват по малко. Най-голямата грешка е да го държите по цял ден на гърда. Това не е полезно нито за Вас, нито за бебето. Опитайте да създадте рутина на храненето и да поднасяте храна в приблизително еднакви часове, както и да кърмите в приблизително еднакви часове, като оставяте интервали между храненията. Така ще помогнете на детето да огладнее и да прояви интерес към храната, когато я поднесете. И отново, ако в някои дни или на някои хранения хапва по-малко, не настоявайте. Бебетата имат отличен вътрешен регулатор на апетита, който ние в страха си да не останат гладни, се опитваме да заглушим.

# 29
  • Мнения: 93
Здравейте, имам близнаци на 5 месеца и им предстои захранване, което смятам да започна скоро. Мисля да започна с картоф, но попаднах на рецепта, в която към сварения в подсолена вода картоф се прибавя и малко краве масло. На мен би ми било вкусно, но за бебета, сол и масло позволено ли е? Друг въпрос имам, дали могат да се прибавят пресни подправки като копър, магданоз, целина...още от самото начало или минали през термична обработка или пък въобще не се добавят?

Не смятам, че тази рецепта е подходяща за бебета. В храната на бебето не е желателно да се добавя сол до годинка, а маслото е млечен продукт, който се въвежда на по-късен етап и то като отделна храна.
Картофът може да се предложи като първа храна, но има и по-добри опции. В сайта ми: https://www.magipashova.com/blog-page/ започнах поредица от публикации, посветени на захранването и следващата, която ще публикувам до края на седмицата, ще бъде за първите храни и вкусове. Надявам се да ви в полезна!

# 30
  • Мнения: 93
Здравейте! Предстои ни захранване с месо. Ще започнем с пуйка от готово пюре. Въпросът ми е как се въвежда месото и какво количество трябва да бъде. Бебето е на 6м. Виждам, че в пюретата на Хип с месо, месото е около 8%, а в заготовките пише, че се смесва половин бурканче с половин зелвнчуково, а месото е 40%.

Здравейте! Няма точни указания колко да бъде количеството месо в храната на бебето. При бебешките храни има изискване за минимум 8%, за да може на етикета да пише, че продуктът съдържа месо. И производителите обикновено се придържат имено към този минимум.
При въвеждането може първият път да добавите от 1 до 3 лъжички към зеленчуково пюре, после 2-4, 3-5 и след като вече е въведено, да го включите редовно в менюто на бебето като за улеснение може да се стремите 1/4 от храната за деня да бъде с предимно протеиново съдържание и да предлагате различни източници на протеин - месо, риба, яйце, бобови храни и т.н.

# 31
  • Мнения: 93
Здравейте Маги , имам бебе на 5 месеца , започнах със захранването но искам да попитам след обяд му давам оризова каша , освен ориз каква друга каша мога да дам. Благодаря

Затруднявам се да отговоря, без да знам какво друго е въведено до момента и какво се предлага на бебето. Близка по състав, но далеч по-хранителна от оризовата каша е кашата от елда. Практически от всички зърнени храни може да се приготви каша, ако държите непременно да давате каши.

# 32
  • Мнения: 93
Здрaвейте,
от когa трябвa дa зaпочне дa cе дaвa жълтък ?

Практиката у нас е жълтък да се въведе след въвеждане на зеленчуци, плодове и зърнени храни и обикновено това се случва около 7-ми месец.
По света има други практики и системи, включително такива, при които жълтък се предлага като първа храна.
Наскоро проведено сериозно проучване в Англия (EAT study - Early Allergy Tolerance) доказа, че за децата от рискови групи е добре 2-та най-сериозна алергена - яйце и фъстъци да се въведат в периода 4-ти - 6-ти месец, като това се счита за протективен прозорец с минимален риск за отключване на алергия, а за всички останали деца в хода на нормалното захранване след 6-ти месец. Междудругото там, както и на много други места захранват с цяло яйце, а не само с жълтък, както е прието у нас.

# 33
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги!
Имаме книгите ви и използваме тях за ориентир при захранването на 6 месечната ни дъщеря. Когато беше на около 4 месеца й откриха атопичен дерматит. Поради него малко се притеснявам при вкарването на нови храни. До момента сме вкарали само 6-7 зеленчука и мислим да продължим с каши. В книгата "По-здрави бебета" не успях да открия някакви съвети на последователност на вкарване на храните при деца с АД. Можете ли да ми дадете няколко препоръки и/или литература по въпроса? Предварително благодаря!

# 34
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги!
Имаме книгите ви и използваме тях за ориентир при захранването на 6 месечната ни дъщеря. Когато беше на около 4 месеца й откриха атопичен дерматит. Поради него малко се притеснявам при вкарването на нови храни. До момента сме вкарали само 6-7 зеленчука и мислим да продължим с каши. В книгата "По-здрави бебета" не успях да открия някакви съвети на последователност на вкарване на храните при деца с АД. Можете ли да ми дадете няколко препоръки и/или литература по въпроса? Предварително благодаря!

Здравейте!
Писали сме по темата на сайта на Мама Съм. Може да видите текста тук: https://mamasum.bg/2020/04/23/vavezhdane-na-alergeni-po-vreme-na-zahranvaneto/

Също, ако ползвате английски,  Allergy UK издадоха наскоро подробно ръководство с указания за родители, изготвено от диетолози и нутрицинисти на база най-новите проучвания за захранване с алергени. Може да го свалите тук: https://www.allergyuk.org/assets/000/003/032/DesignConcept_A5_In … al.pdf?1589795676

# 35
  • Мнения: 361
Привет отново! При захранване през зимата, изборът на пресни сезонни плодове и зеленчуци е доста ограничен. Кое според Вас е по-подходящо - да се консервират плодове и зеленчуци в сезона им (под формата на пюрета в бурканчета); да се замразят пюрета или цели плодове/зеленчуци: или да се предлага изцяло каквото е прясно в сезона?

# 36
  • Мнения: 4 063
Здрaвейте отново и от мен! Червено цвекло от когa е добре дa cе дaвa, нa някои меcтa хем четa, че е полезно, хем че е пълно c нитрaти и нaтовaрвa оргaнизмa нa бебето

# 37
  • Мнения: 93
Привет отново! При захранване през зимата, изборът на пресни сезонни плодове и зеленчуци е доста ограничен. Кое според Вас е по-подходящо - да се консервират плодове и зеленчуци в сезона им (под формата на пюрета в бурканчета); да се замразят пюрета или цели плодове/зеленчуци: или да се предлага изцяло каквото е прясно в сезона?

Здравейте! Като цяло е добре да се съобразяваме със сезона, но вече доста зеленчуци се предлагат целогодишно. Аз съм привърженик на модерната тендценция за захраване със зеленчуци. Тук обяснявам по-подробно какви са предимствата на този метод https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/.
През зимата се намират лесно зеленчуци като пащърнак, броколи, карфиол, морков, картоф и тиква, а други като например зелен боб може да се дадат и замразени. При замразяване зеленчуците запазват много голяма част от полезните си свойства.

# 38
  • Мнения: 93
Здрaвейте отново и от мен! Червено цвекло от когa е добре дa cе дaвa, нa някои меcтa хем четa, че е полезно, хем че е пълно c нитрaти и нaтовaрвa оргaнизмa нa бебето

Здравейте! Това за нитратите може да важи за всички кореноплодни (цвекло, моркови, картофи и т.н.), но зависи в какви почви се оглеждат и как се третират. У нас принципно има наредба за нивото на остатъчни пестициди в храната, а някои от големите хранителни вериги имат свои собствени стандарти, които са завишени спрямо държавните. Ако пък имате финансова възможност, най-добре е да давате на бебето био зеленчуци, защото те се отглеждат при още по-строго контролирани изисквания за състава на почвите.

# 39
  • Мнения: 1
Здравейте! Бих се радвала на съвет и от Вас! Дъщеря ми е на 8 месеца и от началото на захранването (5+++) има проблем с изхождането. Започнах с тиква, която давах седем дни, но тъй като не беше акала 5 дни, а следващите 2 много се напъваше, спрях и давах само кърма два дни и се нормализира. После дадох пащърнак 5 дни, но също имаше проблем и отново беше 2 дни само на кърма. След това продължих с още зеленчуци, телешко, пилешко, круша, слива, ябълка, сега давам овесена каша. През цялото време обаче тя се изхожда доста трудно, всъщност почти всеки ден и на няколко пъти, но почервенява цялата и много се напъва, а изпражненията винаги са твърди, като топчета. Опитах какво ли не, давам само незапичащи храни, винаги няколко лъжички круша или слива след обедното пюре, слагам и рапично олио или кокосово масло всеки път, давам чай от копър или вода (пие около 70-100мл на ден), масажи правих, на ден яде общо не повече от 200гр пюре, разпределено на 2-3 хранения. Има и дни, в които изяжда по 4-5 лъжички, но хапне ли пюре и има запек. Също давах и миналата седмица БиГая, без ефект. Когато и дам свещичка до 30 сек. се започва напъване и ака доста, но отново твърдо, леко кашесто накрая. По съвет на педиатър давам от няколко дни половин лъжичка млечна захар във водата, но все още няма резултат. Все си мислех, че след месец два коремчето ще свикне, но вече се чудя дали няма някакъв друг проблем, или аз бъркам нещо някъде.. Пак ли да давам само кърма, докато се изходи нормално или не трябва да спирам? Много се извинявам за дългия текст и благодаря предварително!

# 40
  • Мнения: 6
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

# 41
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

Здравейте!
Съжалявам за трудностите, през които преминавате! Убедена съм, че не Ви е леко!  Имайте предвид обаче, че това е тема за споделяне на обща инфорамция, а не за даване на индивидуални съвети, свързани с конкретно дете/състояние.
В случай като Вашия е изключително важно конкретните съвети да бъдат давани от лекар! Ако Вашият педиатър няма опит с подобни случаи, обърнете се към детски алерголог. Не търсете съвети в интернет! Аз не мога да Ви дам такива, защото нямам нужната медицинка експертиза, а дори и лекар в подобен случай не би могъл да Ви съветва през интернет, без да е запознат подробно с фамилната история, протичането на бременността и раждането, както и всички подробности от раждането до момента. Хората, които ще си позволят да Ви съветват в интернет по толкова специфичен казус не са професионалисти и има риск да Ви дадат неподходящи съвети. Единственото, което аз мога да Ви препоръчам, е да намерите добър лекар, на който да се доверите, за да Ви преведе през захранването по най-щадящ за бебето и за Вас начин.

# 42
  • Мнения: 6
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

Здравейте!
Съжалявам за трудностите, през които преминавате! Убедена съм, че не Ви е леко!  Имайте предвид обаче, че това е тема за споделяне на обща инфорамция, а не за даване на индивидуални съвети, свързани с конкретно дете/състояние.
В случай като Вашия е изключително важно конкретните съвети да бъдат давани от лекар! Ако Вашият педиатър няма опит с подобни случаи, обърнете се към детски алерголог. Не търсете съвети в интернет! Аз не мога да Ви дам такива, защото нямам нужната медицинка експертиза, а дори и лекар в подобен случай не би могъл да Ви съветва през интернет, без да е запознат подробно с фамилната история, протичането на бременността и раждането, както и всички подробности от раждането до момента. Хората, които ще си позволят да Ви съветват в интернет по толкова специфичен казус не са професионалисти и има риск да Ви дадат неподходящи съвети. Единственото, което аз мога да Ви препоръчам, е да намерите добър лекар, на който да се доверите, за да Ви преведе през захранването по най-щадящ за бебето и за Вас начин.


Благодаря! За пръв път опираме до интернет консултация, просто досега сме посетили многооо доктори -педиатри ,алерголози, дерматолози и просто не се намира адекватно лечение, затова реших да пробвам и през интернет.

# 43
  • Мнения: 27
Здравей, Маги! Моето бебе е още на 4 месеца и не дава сигнали за захранване 😁 Въпреки това аз започнах доста да се интересувам по темата. Имам и книгата ти, страхотна е, особено за “неопитни” майки като мен. Искам да те попитам с коя мазнина е най-подходящо да започнем приготвянето на пюретата. Аз живея в Германия и тук се препоръчва рапичното олио. Ще се радвам да прочета мнението ти по този въпрос.
Поздрави!

# 44
  • София
  • Мнения: 321
Здравей, Маги!
Имам бебче на 5 месеца, което до този момент е изцяло на кърма.
Чета, че захранването следва да започне не по-късно от навършване на 6 месеца. Тъй като аз искам да пробвам с метода ЗВБ, а при него детето трябва да може да седи самостоятелно, въпроса ми е ако за този период до навършване на 6 месеца (3 седмици), бебето ми не може да седи самостоятелно какво е по-добре да направя - да изчакам или да започна да захранвам с пюрета?
Благодаря!

# 45
  • Мнения: 70
Здравейте ! Бебето ми е на навършени 4 месеца . Още е на адаптурано мляко на хранене изяжда по 160 мл, проблема е че след изпиване на млякото се разплаква защото иска още, понякога сутрин му давам 180мл. Това знак ли е че трябва да започвам захранване, или да остане. Още на мляко но колко мл е нормално да давам на 4 месечно бебе. Благодаря!

# 46
  • Мнения: 93
Здравейте! Бих се радвала на съвет и от Вас! Дъщеря ми е на 8 месеца и от началото на захранването (5+++) има проблем с изхождането. Започнах с тиква, която давах седем дни, но тъй като не беше акала 5 дни, а следващите 2 много се напъваше, спрях и давах само кърма два дни и се нормализира. После дадох пащърнак 5 дни, но също имаше проблем и отново беше 2 дни само на кърма. След това продължих с още зеленчуци, телешко, пилешко, круша, слива, ябълка, сега давам овесена каша. През цялото време обаче тя се изхожда доста трудно, всъщност почти всеки ден и на няколко пъти, но почервенява цялата и много се напъва, а изпражненията винаги са твърди, като топчета. Опитах какво ли не, давам само незапичащи храни, винаги няколко лъжички круша или слива след обедното пюре, слагам и рапично олио или кокосово масло всеки път, давам чай от копър или вода (пие около 70-100мл на ден), масажи правих, на ден яде общо не повече от 200гр пюре, разпределено на 2-3 хранения. Има и дни, в които изяжда по 4-5 лъжички, но хапне ли пюре и има запек. Също давах и миналата седмица БиГая, без ефект. Когато и дам свещичка до 30 сек. се започва напъване и ака доста, но отново твърдо, леко кашесто накрая. По съвет на педиатър давам от няколко дни половин лъжичка млечна захар във водата, но все още няма резултат. Все си мислех, че след месец два коремчето ще свикне, но вече се чудя дали няма някакъв друг проблем, или аз бъркам нещо някъде.. Пак ли да давам само кърма, докато се изходи нормално или не трябва да спирам? Много се извинявам за дългия текст и благодаря предварително!

Здравейте! Напълно нормално е при преминаване от млечно хранене към твърда храна - формата, цвета и начинът на изхождане при бебето да се промени! Чревната флора се променя и е естествено акото на бебето да стане по-твърдо, по-оформено и по-тъмно в сравнение с кашкавата коснистенция, характерна за кърмачето. И, да, при изхождане бебето се напъва. Това не е причина да му помгаме със свещички или разхлабителни. Ако се изхожда всеки ден, няма как да има запек.
Меродавано, разбира се, е мнението на педиатъра, но в този случай, аз бих се консултирала с втори педиатър преди да давам млечна захар, да ползвам свещички или каквото и да е подобно.

# 47
  • Мнения: 93
Здравей, Маги! Моето бебе е още на 4 месеца и не дава сигнали за захранване 😁 Въпреки това аз започнах доста да се интересувам по темата. Имам и книгата ти, страхотна е, особено за “неопитни” майки като мен. Искам да те попитам с коя мазнина е най-подходящо да започнем приготвянето на пюретата. Аз живея в Германия и тук се препоръчва рапичното олио. Ще се радвам да прочета мнението ти по този въпрос.
Поздрави!

Вероятно наистина на бебчо му е рано! В тази публикация споделям повече за какви сигнали за готовност трябва да наблюдаваме, преди да започнем да захранваме: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/
А относно мазнината, която се добавя към бебешките пюрета, аз лично съм привърженик на кокосово масло и зехтин в началото, а по-късно на гхи. Рапичното олио се ползва в готовите пюрета основно защото е по-евтино.

# 48
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Имам бебче на 5 месеца, което до този момент е изцяло на кърма.
Чета, че захранването следва да започне не по-късно от навършване на 6 месеца. Тъй като аз искам да пробвам с метода ЗВБ, а при него детето трябва да може да седи самостоятелно, въпроса ми е ако за този период до навършване на 6 месеца (3 седмици), бебето ми не може да седи самостоятелно какво е по-добре да направя - да изчакам или да започна да захранвам с пюрета?
Благодаря!

Здравейте! Повечето бебета проявяват готовност за захранване около 6-ти месец, като у нас официалните препоръки са захранването да не се отлага след 26-та седмица. Това е така, защото след 6-ти месец кърмата не може задовоялва потребностите на бебето от желязо и трябва да можем да включим в менюто му твърди храни, богати на този минерал като месо, жълтък и някои зърнени храни.
Изискването за седеж се отнася не само за ЗВБ, но и за захранване въобще. За да може да преглъща, бебето трябва да е в състояние да държи главата си изправена. Повече за сигналите за готовност за захранване, може да видите тук: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/, а относно изборът между ЗВБ и пюрета, вижте повече тук: https://www.magipashova.com/2020/05/pjureta-ili-parcheta/

# 49
  • Мнения: 93
Здравейте ! Бебето ми е на навършени 4 месеца . Още е на адаптурано мляко на хранене изяжда по 160 мл, проблема е че след изпиване на млякото се разплаква защото иска още, понякога сутрин му давам 180мл. Това знак ли е че трябва да започвам захранване, или да остане. Още на мляко но колко мл е нормално да давам на 4 месечно бебе. Благодаря!

Здравейте! Според препоръките на СЗО, които са залегнали и в официалните препоръки за хранене на кърмачета у нас, в периода между 4-ти и 6-ти месец бебето се нуждае от средно 900 мл мляко, разделено на 6 приема.
Плачът след хранене не е сам по себе си сигнал за захранване. Кои са признаците за готовност за захранване може да видите тук: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/

# 50
  • Мнения: 70
Искам да ви попитам след захранване с морков на следващият ден в акото имаше малко тъмнозелена слуз? На какво се дължи това нормално ли е ?

Последна редакция: вт, 09 юни 2020, 14:48 от Shay13

# 51
  • Мнения: 27
Здравей, Маги! Моето бебе е още на 4 месеца и не дава сигнали за захранване 😁 Въпреки това аз започнах доста да се интересувам по темата. Имам и книгата ти, страхотна е, особено за “неопитни” майки като мен. Искам да те попитам с коя мазнина е най-подходящо да започнем приготвянето на пюретата. Аз живея в Германия и тук се препоръчва рапичното олио. Ще се радвам да прочета мнението ти по този въпрос.
Поздрави!

Вероятно наистина на бебчо му е рано! В тази публикация споделям повече за какви сигнали за готовност трябва да наблюдаваме, преди да започнем да захранваме: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/
А относно мазнината, която се добавя към бебешките пюрета, аз лично съм привърженик на кокосово масло и зехтин в началото, а по-късно на гхи. Рапичното олио се ползва в готовите пюрета основно защото е по-евтино.

Благодаря за бързия отговор, Маги. Ще послушам съвета Ви за кокосовото масло и зехтина. А за захранването, явно не съм се изразила правилно. В никакъв случай не бързам и няма да започна преди бебето да прояви ясни признаци на готовност, просто събирам в момента информация, за да бъда максимално подготвена в бъдеще😊

# 52
  • Мнения: 93
Искам да ви попитам след захранване с морков на следващият ден в акото имаше малко тъмнозелена слуз? На какво се дължи това нормално ли е ?

Здравейте! При въвеждане на твърда храна е нормално формата, консистенцията и цветът на акото да се промени и да започне да варира според приетата храна. Ако бебето е спокойно, няма място за тревога! Ако то е видимо неспокойно и/или забележете кървави нишки в акото, е добре да се свържете с педиатър.

# 53
  • Мнения: 6 638
Здравейте! Имам няколко въпроса. Синът ми скоро ще направи 1 г. Захранен е на 6 мес. като замести хранения към 10 тия месец. В момента яде закуска, обяд и СЗ. Има две кърмения за приспиване /едно денем и едно вечер/ и през нощта още 2-3 пъти.
Кога се въвежда вечерята и какво препоръчвате да се дава за вечеря? Приготвям храната му основно вкъщи. Яде както пюрета, така и храна за гризане.
Кога започва предлагането на обща храна? Той е много любопитен и винаги иска да опитва от нашата храна, но се притеснявам за подправките. Даваме да опита, но само няколко хапки.
От кога може да се дава прясно мляко? Не като основна храна за пиене, а например като добавка към плодовете за СЗ или в някакво ястие.

# 54
  • Мнения: 14
Здравей Маги, нашият бебчо 5+ от около месец се изхожда доста рядко - веднъж на поне 4-5 дни. Акото не е на топчета, а е с много гладка текстура и слуз понякога.
Въпросът ми е щом покаже необходимите признаци за захранване с какво смяташ, че е най-подходящо да се започне.

# 55
  • Мнения: 610
Здравейте, Маги. Малката е на 8 месеца, само на кърма, все още не яде и няма интерес към храната. Облизвала е банан, круша и домат, но не е яла. Четох за така наречените алергенни прозорци. Ако опитам да ѝ дам сега ягоди или череша, кайсия ще е грешно ли при положение, че не е яла друга храна? И като цяло тези алергенни храни проблем ли са, в нашия случай нямаме никакви роднини с хранителни алергии. Благодаря.

# 56
  • Мнения: 93
Здравейте! Имам няколко въпроса. Синът ми скоро ще направи 1 г. Захранен е на 6 мес. като замести хранения към 10 тия месец. В момента яде закуска, обяд и СЗ. Има две кърмения за приспиване /едно денем и едно вечер/ и през нощта още 2-3 пъти.
Кога се въвежда вечерята и какво препоръчвате да се дава за вечеря? Приготвям храната му основно вкъщи. Яде както пюрета, така и храна за гризане.
Кога започва предлагането на обща храна? Той е много любопитен и винаги иска да опитва от нашата храна, но се притеснявам за подправките. Даваме да опита, но само няколко хапки.
От кога може да се дава прясно мляко? Не като основна храна за пиене, а например като добавка към плодовете за СЗ или в някакво ястие.

Здравейте! Това наистина са доста въпроси, но ще се опитам да отговоря на всички накратко.
Няма точен момент, в който трябва да се мине от 1 на 2, 3 или 4 хранения. При всяко бебе е различно. Когато бебето свикен с първото хранене с твърда храна и установите рутина, се въвежда второ. Когато и там има рутина, следва 3-то и т.н.
Моето бебе има въведена лека вечеря още от 8-ми месец, защото за мен храненето не е само предлагане на храна, а много повече неща, сред които и социално общуване. Повече по темата съм псиала тук: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-4/
Вечерята може да бъде подобна на обяда, но по-малка и лека, както и винаги да включва храни, с които бебето вече е захранено и толерира добре.
След като е захранено с достатъчен брой храни, бебето може да хапва от семейното меню, но е важно при готвенето това да бъде съобразено. Най-важното е да не се използва никаква добавена сол до годинка и почти никаква след годинка.
Прясно мляко съгласно официалните препоръки у нас се въвежда след годинка. Според официалните препоръки в Англия и на много други места може да бъде въведено и по-рано, но до 12 месеца не може да бъде заместител на кърма/АМ.

# 57
  • Мнения: 93
Здравей Маги, нашият бебчо 5+ от около месец се изхожда доста рядко - веднъж на поне 4-5 дни. Акото не е на топчета, а е с много гладка текстура и слуз понякога.
Въпросът ми е щом покаже необходимите признаци за захранване с какво смяташ, че е най-подходящо да се започне.

При малките бебета, особено при кърмените, се случва да се изхождат по нарядко, без това да се счита за запек. С въвеждането на твърда храна обикновено нещата се променят и може да се регулират. Относно първите храни при захранването, може да видите повече тук: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/

# 58
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги. Малката е на 8 месеца, само на кърма, все още не яде и няма интерес към храната. Облизвала е банан, круша и домат, но не е яла. Четох за така наречените алергенни прозорци. Ако опитам да ѝ дам сега ягоди или череша, кайсия ще е грешно ли при положение, че не е яла друга храна? И като цяло тези алергенни храни проблем ли са, в нашия случай нямаме никакви роднини с хранителни алергии. Благодаря.

Здравейте! На 8 месеца, ако бебето наистина е само на кърма,  е много по-важно да го захраните с храни, богати на желязо, отколкото с плодове. Педиатърът ви вероятно ви е обяснил, че запасите от желязо, с които бебето се ражда, спадат значително след 6-тия месец, кърмата не може да компенсира тази потребност, а липсата на желязо крие серизони рискове за здравето и развитието.
С други думи на 8 месеца бебето трябва да яде вече жълтък, месо и зърнени храни освен плодове и зеленчуци. Така че е по-важно да го захраните с тях.
Колкото до алергените - вече е убедително доказано, че ранното въвеждане на алергени има протективна функция, а сезонните плодове дори не са сред сериозните алергени.

# 59
  • Мнения: 549
Здравейте Маги ще може ли схема за захранване на 6 месечно бебе.Благодаря Simple Smile

# 60
  • Мнения: 2
Здравейте! Може ли поставянето на ваксина да съвпадне със старта на захранването? Поради създалата се в страната извънредна обстановка от последните месеци, ще поставяме накуп две ваксини на бебето + втори прием на тази срещу ротавирус, когато той ще е навършил 5м, а бих искала да започва с новите храни тогава. Знаете ли дали е добре да мине някакво време?

# 61
  • Мнения: 14
Здравейте Маги,
Имам 3 въпроса, надявам се не нахалствам прекалено Simple Smile
1. И в книгата и в статиите, които пишете наблягате на важността от чистотата на продуктите. Можете ли да препоръчате откъде да се купуват храните, които да даваме на малчовците?
2. Също така при готвенето на пара на продуктите(при захранване) не трябва да се стремим към хрупкавост, а по-скоро пълна готовност, нали така?
3. Как Ви се струва следната схема на захранване започваща в 5++: Тиквички – картоф – пащърнак – морков – броколи – каша от елда – ябълка – авокадо – банан – пуешко – жълтък
Благодаря много предварително!

Последна редакция: чт, 11 юни 2020, 23:34 от Illusion_ST

# 62
  • Мнения: X
Здравейте, дъщеря ми е на 2г и 3 месеца. От няколко месеца се преместихме на живеем при баба й и дядо й и от тогава тя спря да яде нормално. Започнаха да й дават доста сладки и шоколади, въпреки моите молби да не го правят. Сега тя яде доста малко неща, които не са сладки и чипсове. Яде краставици и домати, яйца, домашна пица. Моля за съвет как да я накарам пак да яде нормално всякакви зеленчуци, месо, риба?

# 63
  • Мнения: 93
Здравейте Маги ще може ли схема за захранване на 6 месечно бебе.Благодаря Simple Smile

Здравейте! Не мога да препоръчам схема, защото това противоречи на разбирането ми, че трябва бебето да ни води, а не ние да го водим по изготвена от 3-ти човек схема. Ще има дни, в които бебето ви ще има повече апетит и други, в които ще хапва по-малко. Ако в схемата ви пише, че трябва да изяжда по 120 г пюре на ден, това само ще ви създаде ненужно напрежение. Ще има храни, които ще хареса повече и други - по-малко. Важно е да продължите да му предлагате разнообразие и точно за това схемите са остарял и неработещ модел.
 В този текст може да видите повече информация за първите храни, подходящи за захранване: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/   , а тук повече информация за това какво да очаквате през първия месец на захранването: https://mamasum.bg/2020/06/04/parviyat-mesec-na-zahranvaneto/

# 64
  • Мнения: 93
Здравейте! Може ли поставянето на ваксина да съвпадне със старта на захранването? Поради създалата се в страната извънредна обстановка от последните месеци, ще поставяме накуп две ваксини на бебето + втори прием на тази срещу ротавирус, когато той ще е навършил 5м, а бих искала да започва с новите храни тогава. Знаете ли дали е добре да мине някакво време?

Със сигурност не е добре да стартирате захранването точно в деня, в който поставяте ваксина. Едва ли ще е проблем да изчакате 2-3 дни или да започнете 2-3 дни пред деня за имунизация.
Лично аз спазвам правилото в деня, в който слагаме ваксина и на следващия ден да не въвеждам нови храни.
В този текст може да видите повече за признаците за готовност за захранване, за които е добре да следите: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/

# 65
  • Мнения: 93
Здравейте Маги,
Имам 3 въпроса, надявам се не нахалствам прекалено Simple Smile
1. И в книгата и в статиите, които пишете наблягате на важността от чистотата на продуктите. Можете ли да препоръчате откъде да се купуват храните, които да даваме на малчовците?
2. Също така при готвенето на пара на продуктите(при захранване) не трябва да се стремим към хрупкавост, а по-скоро пълна готовност, нали така?
3. Как Ви се струва следната схема на захранване започваща в 5++: Тиквички – картоф – пащърнак – морков – броколи – каша от елда – ябълка – авокадо – банан – пуешко – жълтък
Благодаря много предварително!

Здравейте!
1) Все по-лесно е да се намерят качествени продукти у нас. Големите вериги вече имат био щандове, в които се пордават плодове и зеленчуци на сравнително достъпни цени; има фермерски пазари и малки производители, които правят директни доставки; самите вериги завишиха стандартите си за качество на плодове и зеленчуци и дори тези, които не са био, са с по-малко остатъчни пестициди;
2) Ако следвате ЗВБ е важно в началото храната да бъде много добре приготвена и при леко стискане между палеца и показалеца да става на пюре. Когато детето започне да свикне обаче, може да се предлагат и малко по-хрупкави храни.
3) Не съм привърженик на схемите, а на това да се водим от детето. При мен например след вкарването на няколко зеленчука бебето се запече и за да репим проблема се наложи да дам пюре от сини сливи. Така въведох плод, но после се върнах към зеленчуци, последвани от зърнени храни и месо. Силно подкрепям модерното разбиране за стартиране на захранването със зеленчуци, кеото доби популярност като veggie-led weaning. Повече за него разказвам тук: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/

# 66
  • Мнения: 93
Здравейте, дъщеря ми е на 2г и 3 месеца. От няколко месеца се преместихме на живеем при баба й и дядо й и от тогава тя спря да яде нормално. Започнаха да й дават доста сладки и шоколади, въпреки моите молби да не го правят. Сега тя яде доста малко неща, които не са сладки и чипсове. Яде краставици и домати, яйца, домашна пица. Моля за съвет как да я накарам пак да яде нормално всякакви зеленчуци, месо, риба?

Здравейте! Децата лесно се увличат по храните с ниска хранителна стойност и са склонни да ги предпочитат. Най-важното нещо, което може да направите, е да спрете да й предлагате такива. Напълно! Да изградите рутина на хранене - 3 основни храненя, 1 или 2 междинни закуски. Да предлагате само храни с висока хранителна плътност по време на тези хранения (зеленчуци, плодове, месо, риба, яйца, млечни храни, зърнени и бобови) и да не предлагате "залъгалки" между тези основни хранения. Ако детето откаже предложената храна, (а то вероятно ще го прави в началото), да не предлагате алтернатива от страх, че ще остане гладно. Приемете отказа му и на следващото хранене пак предложете смислена и пълноценна храна. Предлагането на алтернативи ще научи детето, че винаги може да отказва поднесената храна и да настоява за друга.

# 67
  • Мнения: 70
Искам да Ви попитам как определяме какво количество пюре да даваме, измервам на везна да е 125 грама за бебе 4+ . Но по натам по колко да давам пак толкова ли

# 68
  • Мнения: 92
Здравей Маги ! 🤗💐
Искам да попитам по колко месо и яйца трябва да приема дете между 1 и 2 години . Може би на седмица ?
Благодаря !

# 69
  • София
  • Мнения: 626
Здравей, Маги!
Бих искала да попитам как е по-добре да се предложат малини и къпини на бебе 9+ месеца? Сурови или термично обработени? Бебето не е ЗВБ, захранено е с пюрета, но от известно време предлагам различни текстури и парчета, както и сурови плодове.
Относно млечните продукти може ли да се дават два пъти на ден различни или е добре да се дават само веднъж на ден? Към настоящия момент съм въвела само сирене, което предлагам в различни комбинации сутрин, мога ли да давам кисело мляко, извара или котидж за следобедна закуска?

# 70
  • Мнения: 549
Здравейте Маги , малкия е на 6 месеца може ли да му дам броколи или да почакам още малко . Благодаря

# 71
  • Мнения: 93
Искам да Ви попитам как определяме какво количество пюре да даваме, измервам на везна да е 125 грама за бебе 4+ . Но по натам по колко да давам пак толкова ли

Здравейте! Вие може да измервате, но няма как да накарате бебето да изяде измереното количество. Особено в началото на захранването и особено когато това начало е преди 6 месеца, е реалистично да очаквате бебето да приема минимални количества храна - в смисъл на няколко лъжички. На този етап млечното хранене остава непроменено и продължава да бъде основен източник на енергия и хранителни вещества.

Въпреки че в хода на захранването съществуват ориентировачни таблици за предлагането количество твърда храна, с които вашият педиатър ще ви запознае, истината е, че апетитът на бебетата варира всеки ден и всяко бебе е различно. Иначе казано няма как да очакваме всяко бебе, всеки ден и на всяко хранене да изяжда определено точно количество храна. Съветът, който много ескперти в чужбина дават на майките, е: "Вие решавате какво количество да предложите, а бебето решава какво количество да изяде, а неговото решение ще е различно почти всеки ден."

# 72
  • Мнения: 93
Здравей Маги ! 🤗💐
Искам да попитам по колко месо и яйца трябва да приема дете между 1 и 2 години . Може би на седмица ?
Благодаря !

Здравейте! Съобразно националните препоръки за пълноценно и здравословно хранене на деца между 1 и 3 години приемът на богати на белтък храни трябва да бъде ежедневен като поне 3 пъти седмично да включва месо и поне веднъж седмично да включва риба. За останалите белтъчни храни - яйца и бобови култури няма специфични указания за минимален седмичен прием, но спокойно може да ги редувате с месото и рибата и да залагате на разнообразие.

# 73
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Бих искала да попитам как е по-добре да се предложат малини и къпини на бебе 9+ месеца? Сурови или термично обработени? Бебето не е ЗВБ, захранено е с пюрета, но от известно време предлагам различни текстури и парчета, както и сурови плодове.
Относно млечните продукти може ли да се дават два пъти на ден различни или е добре да се дават само веднъж на ден? Към настоящия момент съм въвела само сирене, което предлагам в различни комбинации сутрин, мога ли да давам кисело мляко, извара или котидж за следобедна закуска?

За 9 месечно бебе е напълно излишно пресните сезонни плодове да мианват термична обработка.

За същата възраст спокойно моогат да бъдат въведени останалите млечни храни - кисело мляко, извара и котидж сирене и да се предлагат по два пъти на ден със сутрешната и следобедната закуска.

# 74
  • Мнения: 93
Здравейте Маги , малкия е на 6 месеца може ли да му дам броколи или да почакам още малко . Благодаря

Здравейте! Спокойно може да дадете броколи на 6 месеца, стига да е подходящо термично преработено. Според добиващата популярност концепция за т.нар. veggie-led weaning броколите е сред първите храни, които може да предложим на бебето. Повече по тази тема може да видите тук: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/

# 75
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги! Искам да попитам  да дали с натрупване е глутена? Можем ли да предлагаме нови неща, когато въвеждаме глутен.Първо сирене или извара, кое е по подходящо. Можем ли да въведем млечни, по- време на захранване с глутен. Благодаря!

# 76
  • Мнения: 289
Здравейте, Маги! Дъщеря ми тъкмо навърши 9 месеца. Мога ли да дам телешко и риба? Намерила съм пасищно телешко, давам костен бульон от него, но се чудех за самото месо? Също така с каква риба да започна? Не мога да намеря дива никъде..
Другият ми въпрос е свързан с консервираните плодове. Баба ми е затворила миналото лято чисти плодове в бурканчета, на пюре за бебето. Аз в момента давам сезонни и ако реша да давам от тези ще е най-вероятно зимата, но ще са на година и няколко месеца. Дали ще е удачно?
Благодаря предварително! Flowers Hibiscus

# 77
  • Мнения: 67
Здравейте Маги,
Синът ми е на 8 месеца. Може ли да се въведе кисело мляко? Вече съм въвела сирене.
Благодаря предварително!

# 78
  • Мнения: 120
Здравей Маги
какво мислиш за рапичното олио за бебета което се продава.дали да го добавям към храната.говоря за 6месечно бебе.
също ме интересува за пробиотик.дава ли се на 6месечно бебе което го захранвам в момента и къкъв препоръчваш ти?ако не искаш да пишеш марка тук моля те пиши ми на лично
мерси

п.с.в момента чета книгата ти Purple Heart

# 79
  • Г. О.
  • Мнения: 1 731
Здравейте. След като детето навърши една година, мога ли да дам мед и как да го предложа - чист или в сладкиш?

# 80
  • Мнения: 186
Здравейте, на каква възраст препоръчвате да бъде захранено здраво бебе, което е на смесено хранене 50:50 кърма и АМ. Знам, че при изключително кърмене е на 6 навършени месеца. В нашия случай на 5 или 6 считате, че е по-добре? Предварително благодаря!

# 81
  • Мнения: 2 836
Здравейте,
Имам няколко въпроса (надявам се да помогнете) :
Дъщеричката ми е на годинка, от известно врвмв се запича (педиатърката изписва просто един сироп и толкова), а не мога вечно да избягвам морковите, картофите, тестените като запичащи храни.
-Как да редувам храните? Какво да предприема срещу запека (сливи, карфиол, тиква, тиквички _изпробвани не действат) ?
- Мога ли да давам цитрусови плодове и какво количество? Както и сок от портокал?
- Тъй като отказва прием на вода, 300 мл течности (АМ и сок разреден с вода), достатъчно ли са за 1 год дете?

Благодаря Ви предварително Simple Smile
П. С. Книгата Ви ми беше много полезна откъм идеи за захранването в самото начало, а и сега

# 82
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Искам да попитам  да дали с натрупване е глутена? Можем ли да предлагаме нови неща, когато въвеждаме глутен.Първо сирене или извара, кое е по подходящо. Можем ли да въведем млечни, по- време на захранване с глутен. Благодаря!

Не съм сигурна, че разбирам въпроса за глутена. Thinking Храните се захранват една по една - глутен съдържащи, млечни и т.н. У нас е прието захранването с глутен да започне от 7-ми месец, а с млечни от 8-ми. Дали да въведете млечни с обезсолено сирене или с извара е изцяло въпрос на личен избор.

# 83
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Дъщеря ми тъкмо навърши 9 месеца. Мога ли да дам телешко и риба? Намерила съм пасищно телешко, давам костен бульон от него, но се чудех за самото месо? Също така с каква риба да започна? Не мога да намеря дива никъде..
Другият ми въпрос е свързан с консервираните плодове. Баба ми е затворила миналото лято чисти плодове в бурканчета, на пюре за бебето. Аз в момента давам сезонни и ако реша да давам от тези ще е най-вероятно зимата, но ще са на година и няколко месеца. Дали ще е удачно?
Благодаря предварително! Flowers Hibiscus

Съгласно официалните препоръки в България месо се въвежда през 7-ми месец, а рибра през 8-ми. В държави като Великобритания например препоръките са много по-гъвкави и позволяват въвеждане на тези храни след 6-ти месец по умострение на родителите.
Относно плодовете - в мометна има достатъчно разнообразие от сезонни плодове, които може да дават, а пресните винаги са за предпочитане пред консервираните. Особено с оглед на факта, че обикновено консервирането на плодове е със захар. Доколко годни за консумация ще са плодове на година и половина, наистина не бих могла да кажа.

# 84
  • Мнения: 93
Здравейте Маги,
Синът ми е на 8 месеца. Може ли да се въведе кисело мляко? Вече съм въвела сирене.
Благодаря предварително!

Да, съгласно националните препоръки в България, се препоръчва кисело мляко да се въведе през 8-ми или 9-ти месец.

# 85
  • Мнения: 93
Здравей Маги
какво мислиш за рапичното олио за бебета което се продава.дали да го добавям към храната.говоря за 6месечно бебе.
също ме интересува за пробиотик.дава ли се на 6месечно бебе което го захранвам в момента и къкъв препоръчваш ти?ако не искаш да пишеш марка тук моля те пиши ми на лично
мерси

п.с.в момента чета книгата ти Purple Heart

Рапичното олио се изпозлва доста в производството на бебешки пюрета. Една от причините за това е ниската му цена. Аз лично смятам, че качествен зехтин или кокосово масло са по-подходяща мазнина при домашно готвене, но е въпрос на избор.
Даването на пробиотик е добре да бъде при наличие на показания и при препоръка от педиатър.

# 86
  • Мнения: 93
Здравейте. След като детето навърши една година, мога ли да дам мед и как да го предложа - чист или в сладкиш?

Здравейте! До една годинка медът е неподходящ за бебета заради риска от ботулизъм. Аз лично бих увеличила този период до година и половина - две.
Отделно, даването на сладкиши на прохождащо дете на годинка не е добра практика, независимо с какво са подсладени. Децата харесват и предпочитат сладкия вкус. Когато сами им предлагаме такъв, те започват да го търсят и това да води до отказ от не-сладки храни с далеч по-висока хранителна стойност. Затова е добре колкото може по-дълго сладостта в менюто им да идва основно от плодове, а концентрираните подсладители като мед, захар и т.н. да не присъстват въобще или да се предлагат изключително рядко.

# 87
  • Мнения: 93
Здравейте, на каква възраст препоръчвате да бъде захранено здраво бебе, което е на смесено хранене 50:50 кърма и АМ. Знам, че при изключително кърмене е на 6 навършени месеца. В нашия случай на 5 или 6 считате, че е по-добре? Предварително благодаря!

Здравейте! Началото на захранването се определя не от вида млечно хранене, а от готовността на бебето. Желателно е то да започне, когато са налице едновременно 3-те показателя за готовност:
    бебето има контрол на главата си при седеж
    бебето извършва волева координация между ръка и уста
    рефлексът за ибутване с език е намалял

Повече подробности за 3-те показателя може да прочетете тук: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/

# 88
  • Мнения: 93
Здравейте,
Имам няколко въпроса (надявам се да помогнете) :
Дъщеричката ми е на годинка, от известно врвмв се запича (педиатърката изписва просто един сироп и толкова), а не мога вечно да избягвам морковите, картофите, тестените като запичащи храни.
-Как да редувам храните? Какво да предприема срещу запека (сливи, карфиол, тиква, тиквички _изпробвани не действат) ?
- Мога ли да давам цитрусови плодове и какво количество? Както и сок от портокал?
- Тъй като отказва прием на вода, 300 мл течности (АМ и сок разреден с вода), достатъчно ли са за 1 год дете?

Благодаря Ви предварително Simple Smile
П. С. Книгата Ви ми беше много полезна откъм идеи за захранването в самото начало, а и сега

Здравейте!
Форумът е за споделяне на обща информация и не бих могла да давам индивидуални съвети. Не знам какви храни предлагате по принцип, за да коментирам как да ги редувате. При малките деца по-рядкото изхождане не винаги означава запек. Една от причините за нередовно изхождане може да бъде именно недостатъчният прием на течности, така че е добре да предлагате редовно вода (не сок!) през целия ден, дори детето да пие само по-няколко глътки.
Също така е добре да включите в менюто му повече меки сезонни плодове и течна храна под формата супи, за да подпомогнете изхождането.

# 89
  • Мнения: 1 694
Здравейте, Маги, от каква възраст мога да предлагам ядки (под формата на брашно, тахан или смлени, разбира се) и кои са подходящи? Също така откога мога да давам сусамов тахан? Детето ми е на 1 г.

# 90
  • Мнения: 1 104
Здравейте!
Синът ми е на 16 дена и в момента основно се храни с адаприрано мляко. Кърма цедя колкото имам и давам преди дохранването с АМ, но е крайно недостатъчно.
Личната му лекарка иска да установим режим на 3 часа, като същевременно възможно най-скоро изключим нощното хапване. 
Това се оказва проблем, защото при всяко хранене бебето изпива различно количество, понякога 50-60мл, друг път 90-100мл общо кърма и АМ. Когато хапва по-малко, съответно се буди по-рано за следващото хранене.
В момента го мъчат и колики и често изпускане на газове. Това допълнително влошава нещата и на този етап е почити невъзможно да се храним по час.

При условие, че бебето пие основно адаптирано мляко, което се усвоява по-бавно, какъв е минималния позволен интервал между две хранения?
Реални ли са очакванията, бебе на две седмици да се храни по час и редно ли е според вас, да изключваме нощното хранене, при усовие, че детето го търси?
И още, какъв е най-добрият начин/поза за оригване на бебето след ядене?

Благодаря! Simple Smile

# 91
  • Мнения: 433
Махането на мляко бебето ще си го направи самО, ужасно малко е детето - хранете го когато е гладно и се съобразявайте с него, сама стигате до логиката, че когато изяде по-малко огладнява по-бързо-за какъв точен интервал говорим тогава... Личната ви лекарка няма да я коментирам.

# 92
  • Мнения: 1 104
Махането на мляко бебето ще си го направи самО, ужасно малко е детето - хранете го когато е гладно и се съобразявайте с него, сама стигате до логиката, че когато изяде по-малко огладнява по-бързо-за какъв точен интервал говорим тогава... Личната ви лекарка няма да я коментирам.

Мерси за коментара, Tolly!
Единственото, което ме притеснява в храненето на поискване, е че става дума за хранене с адаптирано мляко.
Когато бебо е хапнал по-малко, може да поиска следващото ядене след 2 часа.
А доколкото знам, времето за обработка на адаптирано мляко е поне 2,5 часа.
Опитах се да намеря информация за хранене на поискване в такива случаи, но не открих.
Затова реших да питам и тук. Simple Smile

# 93
  • Мнения: 433
Затова си има ориентировъчни дози за всеки месец - например до 110 мл през първия месец, после 120 мл за втория и т. н. Въпреки всичко всяко дете е с индивидуални нужди. Моите деца бяха на АМ от ден 1ви, хранила съм ги на 3 часа и всичко беше наред,ако са хапвали по-малко съм предлага с една идея по-скоро от следващия час за хранене. Simple Smile

# 94
  • Мнения: 361
Привет! Кога можем да въведем лук и чесън?

Добавям няколко въпроса за ранно захранване с алергени на дете от рискова група:
-как избирам с кои алергени да захраня и трябва ли задължително да включа храната, към която е алергичен родителя?
-ако съм избрала, например, 3 вида ядки и яйца как протича храненето на детето от самото захранване с алергени до захранване с останалите храни? Пример: Започвам 4-ти месец и давам кашу (тахан) с малко кърма на няколко пъти през 30мин. и чакам реакция. Ако няма реакция след 3 дни лешник (тахан). И така до кога? В кой момент може да се приеме, че детето е захранено и не проявява реакция към храните? Ако за целия 4-ти месец е захранено с алергените, то 5-ти месец е изцяло на кърма и 6-ти започваме със зеленчуци (месеците образно съм ги написала)? Ако прояви някаква реакция, как процедирам след това?

Последна редакция: пт, 26 юни 2020, 16:15 от Tooo

# 95
  • Мнения: 5
Здраввйте, Маги,
Имам бебе на девет месеца, захранено на пет месеца и две седмици, кърмено от раждането до сега.
Не приема твърда храна с особена охота. Хапва, но по няколко лъжички. Тъй като искам да разнообразя менюто му, но в същото време внимавам заради атопичната кожа и екземи, които има, бих искала да Ви попитам какво мислите за следните няколко неща:
1. Давала съм няколко пъти жълтък. Но какво мислите за въвеждането на цяло яйце (включително белтък) преди навършена годинка? Забелязвам, че това е масова практика за запад, но не и в България.
2. Кои млечни продукти е хубаво да се въведат първи (извара -> сирене -> кисело мляко или друга последователност е по-удачна?)
3. За сега се въздържам от въвеждането на глутен, като предлагам други здравословни алтернативи, но все пак - кои глутенови храни препоръчвате като начални - овесени ядки, лимец подходящи ли са?
Благодаря!

Последна редакция: пт, 26 юни 2020, 20:42 от Sessie

# 96
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги, от каква възраст мога да предлагам ядки (под формата на брашно, тахан или смлени, разбира се) и кои са подходящи? Също така откога мога да давам сусамов тахан? Детето ми е на 1 г.

Здравейте! У нас все още се препоръчва отложено захранване с ядки. Според някои педиатри след годинка, според други - след 3, като и в двата случая се препоръчва да се позлват смлени ядки или тахани заради риска от задавяне.

В развитите страни обаче не е така. САЩ, Канада, Англия, Япония, Австралия и фруги държави актуализираха препоръките си в периода 2017 - 2019 година на база на 3 мащабни клинични проучвания - LEAP, EAT & PETIT study, които доказаха, че ранното захранване с алергени има протективен ефект. В реузлтат на актуализацията в тези страни се препоръчва децата от рискови групи да бъдат захранени с ядки в периода 4-6 месец, а не рисковите - 6-12 месец. Тъй като става въпрос за сериозна наука, аз лично предпочитам да следвам тези насоки и започнах да си захранвам детето (не-рискова група) с ядки под формата на тахани от 8-ми месец.

# 97
  • София
  • Мнения: 626
Здравей, Маги!
Възползвам се от повдигнатия въпрос за ядките и да помоля за предложения как предлагаш таханите. Директно чисти или с нещо друго и на кое хранене? Моля да споделиш варианти за бебешко ястие с тахан?

# 98
  • Мнения: 93
Привет! Кога можем да въведем лук и чесън?

Добавям няколко въпроса за ранно захранване с алергени на дете от рискова група:
-как избирам с кои алергени да захраня и трябва ли задължително да включа храната, към която е алергичен родителя?
-ако съм избрала, например, 3 вида ядки и яйца как протича храненето на детето от самото захранване с алергени до захранване с останалите храни? Пример: Започвам 4-ти месец и давам кашу (тахан) с малко кърма на няколко пъти през 30мин. и чакам реакция. Ако няма реакция след 3 дни лешник (тахан). И така до кога? В кой момент може да се приеме, че детето е захранено и не проявява реакция към храните? Ако за целия 4-ти месец е захранено с алергените, то 5-ти месец е изцяло на кърма и 6-ти започваме със зеленчуци (месеците образно съм ги написала)? Ако прояви някаква реакция, как процедирам след това?

Готвени лук и чесън могат да се добавят към приготвената храна на бебето в периода 6-12 месец като се въвеждат като отделни зеленчуци и в малки количества първоначално.

Отговорът на втората част от въпроса изисква индивидуален подход и не мога да се ангажирам да дам конкретен детайлен отговор, но ако владеете английски може да разгледате ръководството за захранване  на алергични децата, изготвено за allergy.uk от британски лекари диетолози и нутриционисти: https://www.allergyuk.org/assets/000/003/032/DesignConcept_A5_In … al.pdf?1589795676

# 99
  • Мнения: 93
Здраввйте, Маги,
Имам бебе на девет месеца, захранено на пет месеца и две седмици, кърмено от раждането до сега.
Не приема твърда храна с особена охота. Хапва, но по няколко лъжички. Тъй като искам да разнообразя менюто му, но в същото време внимавам заради атопичната кожа и екземи, които има, бих искала да Ви попитам какво мислите за следните няколко неща:
1. Давала съм няколко пъти жълтък. Но какво мислите за въвеждането на цяло яйце (включително белтък) преди навършена годинка? Забелязвам, че това е масова практика за запад, но не и в България.
2. Кои млечни продукти е хубаво да се въведат първи (извара -> сирене -> кисело мляко или друга последователност е по-удачна?)
3. За сега се въздържам от въвеждането на глутен, като предлагам други здравословни алтернативи, но все пак - кои глутенови храни препоръчвате като начални - овесени ядки, лимец подходящи ли са?
Благодаря!

Здравейте!
Както коментирах и в предишни постове, в много от развитите държаваи през последните 3 години бяха актуализирани препоръките за захранване на база няколко големи проучвания , които доказват, че ранното захранване с алергени има протективен ефект и намалява риска от отключване на хранителна алергия. В държави като Великобритания, Германия, САЩ, Канада, Япония, Австралия и други захранват с цяло яйце, а не само с жълтък. Аз лично също предпочитам да се водя по тези практики и захраних бебето си с цяло яйце на 7 месеца. Официалните препоръки у нас продължават да бъдат за захранване с жълтък след годинка.
По отношение на млечните у нас е прието да се въведе извара или обезсолено сирене през 8-ми месец и кисело мляко след това.
Глутенът не е нещо нездравословно, освен за хората с цьолиакия и сериозни чувствителности Simple Smile При едно здраво дете (и възрастен) е добре да се търси баланс между глутенови и безглутенови култури. Овесът сам по себе си не съдържа глутен, но обикновено има примеси, защото се обработва заедно с глутнови култури. Ядки от лимец, спелта или булгур са други опции.

# 100
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Възползвам се от повдигнатия въпрос за ядките и да помоля за предложения как предлагаш таханите. Директно чисти или с нещо друго и на кое хранене? Моля да споделиш варианти за бебешко ястие с тахан?

През последните месеци имаше много информационни кампании на британски диетолози, участвали в проучванията LEAP study и EAT study. Техните препоръки за захранване с ядки са да се изпозлват тахани като в зависимост от възрастта на детето може да се смесят с топла вода до полутечна форма, която на свой ред да се смеси с кърма, АМ или зеленчуково пюре, a при малко по-голямо дете, което се захранва по ЗВБ, може да се намаже на коричка хляб. Идеята е първоначално да се даде много малко количество - 1/4 до 1/2 лъжичка и постепенно да се увеличава до 2-3.

# 101
  • Мнения: 1 406
Ноите деца са звб,  освен  намазан тахан на филийки съм добавяла и към овесена  каша или в ястия и салати лъжичка тахан.  Най-предпочитаният вариант беше и е на филийка.  В овесената каша/ядки не винаги им харесва.

# 102
  • София
  • Мнения: 712
Маги здравей,

първо искам да ти благодаря за прекрасния йебинар на 19.06!

Виждането ми за захранване се доближава много на твоето, което в момента прилагаш с Макси.
Разбира се ще се водя по бебето си, доста пъти мислим едно, а на практика се получава съвсем друго.

Започнах захранването на моят син вчера , той е на 5м++. Учудващо изяде 3-4 лъжички фино пасирано пюре от картоф. Дори облиза лъжичката, доста е доста голямо бебе, над 9кг, над 73см, точно заради това започнах преди 6м.
Имам няколко въпроса към теб:
Начина по който приготвям еднокомпонентните пюрета е следния, дали е правилен:

- предварително накиснах около час картофите и ги приготвих на пара, имам уред 4-1 няма за цитирам марки и го пасирах фино, добавих малко АМ, тъй като от две седмици не кърмя.

- днес мисля да добавя малко студено пресован зехтин, когато пюрето малко се охлади, днес ще купя и хубаво нерафинирано био кокосово масло и мисля да редувам;

- след втората седмица ще започна да добавям на върха на лъжичката не рафинирано био ГХИ;

- първите две седмици ще приготвям само еднокомпонентни зеленчукови пюрета;

- след това педиатърката посъветва да предложа каша - искам да я приготвям аз - купувам елда или просо  ( не искам да давам ориз ) накисвам вечерта и на другия ден варя 10тина минути и отново пасирам, добавям малко мазнина и така ли се приготвя въпросната каша? Има ли друг вид освен елда и просо, като без глутенова каша?

- след като няколко дни предлагам каша, ще предложа плод, който е термично обработен - така до 8ми месец;

- дали след въвеждане на плод, би било ок да смесвам сутрин в кашата с елда примерно, по-малко за вкус?

- след третата седмица ще започна да намачквам пюретата и да не са вече фино смлени;

- количества на коментирам, също и заместени хранения - знам че ти сподели до 7-9 месец би било чудесно, ако имаме 2-3 хранения с твърда храна и бебето приема около 600мл мляко; това което ще опитам е до 2 седмици да предлагам зеленчуково пюре в 14:00ч., след което след първия месец в 10:00 каша, след месец и половина плод около 17:00 плюс мляко ( доколкото знам, само плод не се приема за едно хранене или съм в грешка? ) и съответно в 6:00 и 21:00 ще бъде на мляко - има 5 кратно хранене - разбира се това мисля към момента, знам че практиката може да покаже нещо съвсем различно.

Мисля да се огранича до тук с концепцията си, защото май за първите седмици това е моя план в главата и идеята ми е дали съм си избистрила правилно концепцията?


Благодаря ти отново за насоките, прекрасна си!

# 103
  • Мнения: 914
Здравейте Маги, бих искала да попитам кое е по-добре. Да си приготвям сама кашите (елда, продо, ориз...) или готови истантни Немлечни каши от бебешките магазини. Готовите били по специален подходящ за бебета начин, приготвени от био продукти, препечено брашно и т.н. Доколко е вярно това обаче, незнам. Купувала съм и на кутията пише 100 % брашно от съответния продукт. Купувала съм само еднокомпонентни каши. Чела съм обаче и друго крайно мнение, че готовите са толкова много обработени, че не било останало нищо полезно в тях.
Бих искала да чуя и вашето мнение за готовите каши. Също и за пюретата от магазин.

# 104
  • Мнения: 7 710
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

Последна редакция: чт, 02 юли 2020, 16:06 от elle.n

# 105
  • Мнения: 93
Маги здравей,

първо искам да ти благодаря за прекрасния йебинар на 19.06!

Виждането ми за захранване се доближава много на твоето, което в момента прилагаш с Макси.
Разбира се ще се водя по бебето си, доста пъти мислим едно, а на практика се получава съвсем друго.

Започнах захранването на моят син вчера , той е на 5м++. Учудващо изяде 3-4 лъжички фино пасирано пюре от картоф. Дори облиза лъжичката, доста е доста голямо бебе, над 9кг, над 73см, точно заради това започнах преди 6м.
Имам няколко въпроса към теб:
Начина по който приготвям еднокомпонентните пюрета е следния, дали е правилен:

- предварително накиснах около час картофите и ги приготвих на пара, имам уред 4-1 няма за цитирам марки и го пасирах фино, добавих малко АМ, тъй като от две седмици не кърмя.

- днес мисля да добавя малко студено пресован зехтин, когато пюрето малко се охлади, днес ще купя и хубаво нерафинирано био кокосово масло и мисля да редувам;

- след втората седмица ще започна да добавям на върха на лъжичката не рафинирано био ГХИ;

- първите две седмици ще приготвям само еднокомпонентни зеленчукови пюрета;

- след това педиатърката посъветва да предложа каша - искам да я приготвям аз - купувам елда или просо  ( не искам да давам ориз ) накисвам вечерта и на другия ден варя 10тина минути и отново пасирам, добавям малко мазнина и така ли се приготвя въпросната каша? Има ли друг вид освен елда и просо, като без глутенова каша?

- след като няколко дни предлагам каша, ще предложа плод, който е термично обработен - така до 8ми месец;

- дали след въвеждане на плод, би било ок да смесвам сутрин в кашата с елда примерно, по-малко за вкус?

- след третата седмица ще започна да намачквам пюретата и да не са вече фино смлени;

- количества на коментирам, също и заместени хранения - знам че ти сподели до 7-9 месец би било чудесно, ако имаме 2-3 хранения с твърда храна и бебето приема около 600мл мляко; това което ще опитам е до 2 седмици да предлагам зеленчуково пюре в 14:00ч., след което след първия месец в 10:00 каша, след месец и половина плод около 17:00 плюс мляко ( доколкото знам, само плод не се приема за едно хранене или съм в грешка? ) и съответно в 6:00 и 21:00 ще бъде на мляко - има 5 кратно хранене - разбира се това мисля към момента, знам че практиката може да покаже нещо съвсем различно.

Мисля да се огранича до тук с концепцията си, защото май за първите седмици това е моя план в главата и идеята ми е дали съм си избистрила правилно концепцията?


Благодаря ти отново за насоките, прекрасна си!

Привет! Чудесно е, че имаш толкова подробен план, но още по-чудесно е, че имаш нагласа да се водиш от бебето и да се отклониш от плана, ако се наложи!
Като цяло насоката ти е правилна, но позволи наистина бебето да те води!
По отношение на кашите може да добавиш в списъка киноа и овесени ядки. Овесът е безглутенова култура, но често съдържа остатъчни примеси от глутен, защото се обработва от машини, които може да са обработвали пшеница. С овесената каша може да направиш плавен преход към захранване с глутен.
Също така е добре през 7-ми месец да захраниш с животински продукти, които са по-богати на желязо от растителните. Може да включиш яйце и птиче месо.
Успех и да му е вкусно на бебчо!

# 106
  • Мнения: 93
Здравейте Маги, бих искала да попитам кое е по-добре. Да си приготвям сама кашите (елда, продо, ориз...) или готови истантни Немлечни каши от бебешките магазини. Готовите били по специален подходящ за бебета начин, приготвени от био продукти, препечено брашно и т.н. Доколко е вярно това обаче, незнам. Купувала съм и на кутията пише 100 % брашно от съответния продукт. Купувала съм само еднокомпонентни каши. Чела съм обаче и друго крайно мнение, че готовите са толкова много обработени, че не било останало нищо полезно в тях.
Бих искала да чуя и вашето мнение за готовите каши. Също и за пюретата от магазин.

Здравей, Алба! Аз лично не съм привърженик на готовите каши и пюрета. Знам всички аргументи - за начина им на приготвяне, за тестването и т.н. Не мога да бъда убедена, че нещо произведено преди бебето ми да се роди, е по-полезно от нещо, което съм приготвила на момента с подбрани качествени продукти.
Отделно от това, все повече специалисти обръщат внимание на значението на текстурите и това гладка консистенция да се предалга само през първите 2-3 седмици на захранването, след което да се премине към гранулирана, за да стимулираме бебето да дъвче. Това по-лесно може да се получи, ако у дома се приготвя каша от цели зърна и не се пасира гладко.

# 107
  • Мнения: 93
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

По отношение на първите храни ти предлагам да погледнеш този текст: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/. Практиката с предлагане на сок е напълно отречена по 2 причини - 1) чревните власинки на бебето не могат да уловят и усвоят никакви полезни вещества от сока, който в същото време пълни малкото коремче и може да намали апетита за далеч по полезното мляко; 2) когато опитат сладкия вкус на сока са много по-малко склонни да хапват храни с неутрален вкус като зеленчуци, каши и т.н.

По отношение на количестовото - официалните препоръки у нас са да се започне с 2-3 лъжички и всеки ден да се добавят още 2-3 като до 8-9 дни се достигне пълна порция от 160 мл, заместваща едно млечно хранене.
Официалните препоръки във Великобритания са далеч по-практични и поясняват, че всяко бебе е различно, и че апетитът на всяко дете варира всеки ден. Затова родителите определят колко да предложат, а бебето определя колко да изяде. Това, което се гледа не е какво количество е изяло бебето на отделно хранене или дори в отделен ден, а дали наддава достатъчно в рамките на месец.

# 108
  • Мнения: 7 710
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

По отношение на първите храни ти предлагам да погледнеш този текст: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/. Практиката с предлагане на сок е напълно отречена по 2 причини - 1) чревните власинки на бебето не могат да уловят и усвоят никакви полезни вещества от сока, който в същото време пълни малкото коремче и може да намали апетита за далеч по полезното мляко; 2) когато опитат сладкия вкус на сока са много по-малко склонни да хапват храни с неутрален вкус като зеленчуци, каши и т.н.

По отношение на количестовото - официалните препоръки у нас са да се започне с 2-3 лъжички и всеки ден да се добавят още 2-3 като до 8-9 дни се достигне пълна порция от 160 мл, заместваща едно млечно хранене.
Официалните препоръки във Великобритания са далеч по-практични и поясняват, че всяко бебе е различно, и че апетитът на всяко дете варира всеки ден. Затова родителите определят колко да предложат, а бебето определя колко да изяде. Това, което се гледа не е какво количество е изяло бебето на отделно хранене или дори в отделен ден, а дали наддава достатъчно в рамките на месец.
160 мл това разпределено за цял ден ли или направо да се замества хранене. Бебето върви едро, тъй като е на АМ и е дебеличко, а яде по 150 мл по 6 пъти на ден, понякога и по 5.

# 109
  • София
  • Мнения: 626
Здравей, Маги!
Отново ще помоля за съвет. Бебчо е на 9 месеца и предвид изобилието от пресни зеленчуци в момента искам да започна да приготвям манджички от типа зеленчуци + елда/ориз/булгур. Въпросът ми е свързан с тяхното съхранение. Как да ги съхранявам е колко дълго? Ако например готвя за цялата седмица мога ли да замразявам готовата храна на порции? Има ли друг вариант за оптимизиране на готвенето?

# 110
  • Мнения: 14
Здравей, Маги. Започнахме, както и ти със зеленчуци, но бебето се запече и му дадох пюре от череши (сварих ги и ги смлях), но предполагам, че е получил колики. Възможно ли е да е от черешите и ако да да спра ли с тях?

# 111
  • Мнения: 120
Здравей Маги,
в книгата пишеш че е хубаво белия картоф да се даде към годинка тъи като могат да бъдат токсични.това важи ли и ако картофите са био органични?

# 112
  • Мнения: 4 063
Здрaвей, Мaги,
до еднa годинкa вcички плодове ли трябвa дa бъдaт вaрени преди дa ги дaм нa бебето (оcвен бaнaнa и aвокaдото)? Могa ли и когa дa предлaгaм диня и пъпеш ?

# 113
  • Мнения: 43
Здравей,Маги,
Ще въвеждам глутен. По схема от педиатърката ни е 3 дни овес, 3 дни пшеница и преминаваме сутрин на попара или кус кус. Въпросите ми са сиренцето, което ще добавям мога ли да го дам още с първата попара, в какво количество? Мога ли дам направо краве масло, не гхи, в какво количество?
Колко време след това мога да въведа нова компонента, като месо, зеленчук и пр?
Благодаря предварително!

# 114
  • Мнения: 4 063
Здрaвей, Мaги,
cпaнaк и прaз лук cлед кой меcец могaт дa cе дaвaт?
Cъщо дa те питaм, тъй кaто до cегa cъм дaвaлa нa бебето caмо от готовите бебешки кaши, но ми cе иcкa дa зaпочнa caмa дa му ги прaвя, но не знaм точно кaк...  купувaм cеменa, вaря ги и ги пacирaм? Трябвa ли дa ги киcнa предвaрително и колко време?

# 115
  • Мнения: 549
Здравейте Маги, малкия е на 6+ искам да му направя зеленчуков бульон .Мисля да сваря тиквичка, картоф, морков , целина и спанак и да прецедя бульона , въпроса ми е колко време мога да го съхранявам в фризер и по колко мл се дава преди хранене на обяд . Благодаря

# 116
  • Мнения: 689
Здравейте тази извара подходяща ли е за бебе на 9 месеца е. Въведено е сирене и кисело мляко.

# 117
  • Мнения: 1 136
Здравейте, детето ми на 9 месеца изобщо не харесва зеленчулов обяд. Към момента редувам ден зеленчуци с жълтък, ден месо-зеленчуци. До кога е идачно да се практикува това?

Забелязвам, че в детските кухни всеки ден готвят месо и се чудих дали мога да предлагам по-често месни храни, тъй като те се харесват.

# 118
  • Мнения: 1
Здравейте, Маги от къде мога да закупя книгата ви да чета онлайн?

# 119
  • Мнения: 480
Здравей, Маги!
Имам бебче на почти 4м, изцяло на кърма.
Смятам да го захраня като навърши 6м, по съвети от книгата ти. Започнах да я чета наскоро, но върви много бавно, заради бебка.
От месец, да не кажа два имам много лош режим и начин на хранене.
Напоследък наблягам на сладкото и бързите храни. Мисля че даже се пристрастих към сладкото, не минава ден без да мисля за сладко.. от седмица спряхме да го купуваме в къщи, но това не променя факта, че продължавам да се храня неправилно, ако закуся изобщо, ям плодово мляко или мюсли, кроасан и препечени филийки с нещо. Рядко обядвам по грижи за малката, поне таткото се грижи да имаме хубава вечеря. Не знам изобщо как да си организирам храненето покрай малката, какво да ям, за да не мисля за джънк фууд, сладоледи и шоколади?
Все пак искам да създам добри навици и в детето, а както знаем те взимат примери от семейството.
Рецептите в книгата подходящи ли са и за големи хора?
Благодаря, изовнявам се за дългият и объркан пост!
😊
Надявам се, да успея да се  включа в следващото предизвикателство "Не на диастазата!" 😊

# 120
  • Мнения: 93
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

По отношение на първите храни ти предлагам да погледнеш този текст: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/. Практиката с предлагане на сок е напълно отречена по 2 причини - 1) чревните власинки на бебето не могат да уловят и усвоят никакви полезни вещества от сока, който в същото време пълни малкото коремче и може да намали апетита за далеч по полезното мляко; 2) когато опитат сладкия вкус на сока са много по-малко склонни да хапват храни с неутрален вкус като зеленчуци, каши и т.н.

По отношение на количестовото - официалните препоръки у нас са да се започне с 2-3 лъжички и всеки ден да се добавят още 2-3 като до 8-9 дни се достигне пълна порция от 160 мл, заместваща едно млечно хранене.
Официалните препоръки във Великобритания са далеч по-практични и поясняват, че всяко бебе е различно, и че апетитът на всяко дете варира всеки ден. Затова родителите определят колко да предложат, а бебето определя колко да изяде. Това, което се гледа не е какво количество е изяло бебето на отделно хранене или дори в отделен ден, а дали наддава достатъчно в рамките на месец.
160 мл това разпределено за цял ден ли или направо да се замества хранене. Бебето върви едро, тъй като е на АМ и е дебеличко, а яде по 150 мл по 6 пъти на ден, понякога и по 5.

160 мл е препоръката за едно хранене. Това са общи препоръки и те не могат да отчетат индивидуални особености в развитието на бебето. Това прави педиатърът, който следи растежа и развитието му.

# 121
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Отново ще помоля за съвет. Бебчо е на 9 месеца и предвид изобилието от пресни зеленчуци в момента искам да започна да приготвям манджички от типа зеленчуци + елда/ориз/булгур. Въпросът ми е свързан с тяхното съхранение. Как да ги съхранявам е колко дълго? Ако например готвя за цялата седмица мога ли да замразявам готовата храна на порции? Има ли друг вариант за оптимизиране на готвенето?

Здравей!
С оглед безопасното хранене на бебето се препоръчва сготвена храна да се съхранява до 24 часа в хладилник и до един месец във фризер. Може да готвите по-големи количества и да замразявате индивидуални порции във фризер.

# 122
  • Мнения: 93
Здравей, Маги. Започнахме, както и ти със зеленчуци, но бебето се запече и му дадох пюре от череши (сварих ги и ги смлях), но предполагам, че е получил колики. Възможно ли е да е от черешите и ако да да спра ли с тях?
Коликите са характерни за първите месеци от раждането на бебето, а не за периода на захранването. Възможно е някои храни да предизвикат дискомфорт, но не мога да кажа дали въпросните череши са били причина за такъв. Добър начин за справяне със запека е пюре от сини сливи или круши.

# 123
  • Мнения: 93
Здрaвей, Мaги,
до еднa годинкa вcички плодове ли трябвa дa бъдaт вaрени преди дa ги дaм нa бебето (оcвен бaнaнa и aвокaдото)? Могa ли и когa дa предлaгaм диня и пъпеш ?

Термична обработка за плодовете е необходима само през първите седмици на захранването. Около 7-ми - 8-ми месец меките плодове могат да се предлагат сурови.

# 124
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Имам бебче на почти 4м, изцяло на кърма.
Смятам да го захраня като навърши 6м, по съвети от книгата ти. Започнах да я чета наскоро, но върви много бавно, заради бебка.
От месец, да не кажа два имам много лош режим и начин на хранене.
Напоследък наблягам на сладкото и бързите храни. Мисля че даже се пристрастих към сладкото, не минава ден без да мисля за сладко.. от седмица спряхме да го купуваме в къщи, но това не променя факта, че продължавам да се храня неправилно, ако закуся изобщо, ям плодово мляко или мюсли, кроасан и препечени филийки с нещо. Рядко обядвам по грижи за малката, поне таткото се грижи да имаме хубава вечеря. Не знам изобщо как да си организирам храненето покрай малката, какво да ям, за да не мисля за джънк фууд, сладоледи и шоколади?
Все пак искам да създам добри навици и в детето, а както знаем те взимат примери от семейството.
Рецептите в книгата подходящи ли са и за големи хора?
Благодаря, изовнявам се за дългият и объркан пост!
😊
Надявам се, да успея да се  включа в следващото предизвикателство "Не на диастазата!" 😊

Здравей! Кърменето и недоспиването често предизвикват нужда от допълнителна енергия и глад за бързи въглехидрати. Тези храни обаче не съдържат полезни вещества, необходими за организма на майката и за синтез на кърма. 
Важно е храната ти да съдържа зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни, източници на протеини и полезни мазнини, млечни храни. Рецептите в книгата са за бебета, не за възрастни.
"Не на диастазата" действа много мотивиращо на майките и им помага да намерят начин да преоритизират личната грижа и да бъдат пример за децата си, така че си добре дошла, когато решиш да се включиш!

# 125
  • Мнения: 93
Здравейте тази извара подходяща ли е за бебе на 9 месеца е. Въведено е сирене и кисело мляко.

Не мога да коментирам конкретни марки. Изварата като продукт е подходяща за въвеждане от 8-ми месец.

# 126
  • Мнения: 93
Здравейте, детето ми на 9 месеца изобщо не харесва зеленчулов обяд. Към момента редувам ден зеленчуци с жълтък, ден месо-зеленчуци. До кога е идачно да се практикува това?

Забелязвам, че в детските кухни всеки ден готвят месо и се чудих дали мога да предлагам по-често месни храни, тъй като те се харесват.

Детските кухни са за деца над 1 година. Дотогава, ако бебето се храни с пюрета, е добре към обедното зеленчуково пюре да се добавя източник на протеин, който да е месо, риба, яйце или бобова култура. Добър вариант е всеки от тях да се предлага средно 2 пъти седмично.

# 127
  • Мнения: 43
Здравей,Маги,
Ще въвеждам глутен. По схема от педиатърката ни е 3 дни овес, 3 дни пшеница и преминаваме сутрин на попара или кус кус. Въпросите ми са сиренцето, което ще добавям мога ли да го дам още с първата попара, в какво количество? Мога ли дам направо краве масло, не гхи, в какво количество?
Колко време след това мога да въведа нова компонента, като месо, зеленчук и пр?
Благодаря предварително!

# 128
  • Мнения: 7 039
Здравей, Маги на 6м+ 3 дни сме.Може ли съвет да въведа ли вече броколи, карфиол,спанак,пъпеш/ понеже му е сезон/ и манго.И с кое месо от пуешко,заешко и пилешко да започна Simple Smile Мерси
InnocentFlowers Hibiscus

# 129
  • Мнения: 93
Здравей, Маги на 6м+ 3 дни сме.Може ли съвет да въведа ли вече броколи, карфиол,спанак,пъпеш/ понеже му е сезон/ и манго.И с кое месо от пуешко,заешко и пилешко да започна Simple Smile Мерси
InnocentFlowers Hibiscus

Здравей! Броколи, карфиол у спанк могат да бъдат сред първите въведени храни, приготвени по подходящ. Плодовете до 8-ми месец е добре да минават термична преработка и тъй като пъпешът не е подходящ за такава, по-добре е да изчакате с него.
По възприетите у нас схеми за захранване месото се въвежда през 7-ми месец като се започва именно с птиче месо и заешко.

# 130
  • Мнения: 93
Здравей,Маги,
Ще въвеждам глутен. По схема от педиатърката ни е 3 дни овес, 3 дни пшеница и преминаваме сутрин на попара или кус кус. Въпросите ми са сиренцето, което ще добавям мога ли да го дам още с първата попара, в какво количество? Мога ли дам направо краве масло, не гхи, в какво количество?
Колко време след това мога да въведа нова компонента, като месо, зеленчук и пр?
Благодаря предварително!

Здравей! Прието е всяка храна да се въвежда отделно като у нас се препоръчва интервал от 3 дни за всички храни, докато в много други държави 3-дневният интервал е само за храните алергени. Иначе казано, ако сиренето и маслото вече са въведени, те могат да бъдат добавени към въпросната попара. Тъй като глутенът в пшеницата се счита за алерген, е добре да изчакате поне 3 дни след въвеждането му преди да предложите нови храни.
Освен попара и кус кус съществуват различни други опции за сутрешна закуска и не е нужно да се ограничавате само с тези две. В развитите държави се насърчава предлагане на разнообразно меню на бебето, защото е доказано, че децата, на които се предлага разнообразие при захранването, се хранят по-разнообразно и след това.

# 131
  • Мнения: 43
Благодаря Ви! Бихте ли ми предложили варианти за закуска за бебе на 8+ и след това?

# 132
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги! Искам да попитам как се въвежда риба? Каква риба се дава и колко пъти в седмицата?Благодаря!

# 133
  • Мнения: 2 836
Здравейте
Бихте ли дали информация или сайт, в който да прочета за бебв на 14м какво количество плодове и зеленчуци е препоръчително да приема на ден, както и колко мл вода/сок/чай?
Колко пъти е добре да се дава месо /риба и колко като грамаж?
Благодаря Ви предварително

# 134
  • Мнения: 93
Благодаря Ви! Бихте ли ми предложили варианти за закуска за бебе на 8+ и след това?

Здравейте! Има много варианти за тази възраст. Освен традиционната попара, на която аз не съм почитател, може да правите бебешка паста, кус-кус или елда с масло и сирене, овесена каша, бананови палачинки, и други. В профила ми в Инстаграм често споделям закуските на моя син, който е малко по-голям, както и рецепти за тях. Ако ползвате приложението, надникнете там!

# 135
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Искам да попитам как се въвежда риба? Каква риба се дава и колко пъти в седмицата?Благодаря!

Здравейте! Рибата е алерген и като всички алергени е добре да бъде въведна с повишено внимание. Първоначално се дава малко коичество, изчакват се 3 дни, после се дава малко повече и след третия прием, ако бебето не е напавило реакция, го считаме за захранено. След захранването с даден алерген, е добре той да се включва регулярно в менюто - поне 1-2 пъти седмично. Подходящи за захранване се считат белите риби като треска и хек, както и мазните риби като сьомга, скумрия, пъстърва.
Важно е да внимавате много с костите и да избягвате риби като пангасиус, акула, син мерлин, кралска скумрия, които са с високо съдържание на живак.

# 136
  • Мнения: 7 039
С какво да комбинирам царевична каша ?
Ще въвеждм  жълтък през ден по 1/4 за 2 седмици,нали ?През това време да въвеждам ли др храна ?И ако да на кой ден ?

# 137
  • Мнения: 22
Здравейте,
искам да попитам как да въведа ядките. Знам, че под формата на тахан и по схема като останалите алергени. Въпросът ми е трябва ли да давам отделно всеки вид ядка или мога да дам направо смесен тахан?
Искам да попитам и проблем ли е хаотичното предлагане на твърда храна? Не следя часовете, в които предлагам, нито количествата, като все още нямам заместено хранене. Бебето е на 7 месеца.
Блгодаря предварително Simple Smile

# 138
  • Мнения: 120
здравей Маги,
нужна ли е почивка от един ден в седмицата при редуването на месо с жълтък ?или трябва да ги даваме всеки ден ?

благодаря

# 139
  • Мнения: 93
здравей Маги,
нужна ли е почивка от един ден в седмицата при редуването на месо с жълтък ?или трябва да ги даваме всеки ден ?

благодаря

Привет! Една примерна схема, която можеш да следваш за улеснение, е 2 пъти седмично месо, 2 пъту седмично яйце, 2 пъти седмично бобови (т.е. растителен протеин) и веднъж риба. Аз лично предпочитам да давам 2 пъти риба за сметка на нещо друго, но затова и схемите са само за ориентир Simple Smile

# 140
  • Мнения: 93
Здравейте,
искам да попитам как да въведа ядките. Знам, че под формата на тахан и по схема като останалите алергени. Въпросът ми е трябва ли да давам отделно всеки вид ядка или мога да дам направо смесен тахан?
Искам да попитам и проблем ли е хаотичното предлагане на твърда храна? Не следя часовете, в които предлагам, нито количествата, като все още нямам заместено хранене. Бебето е на 7 месеца.
Блгодаря предварително Simple Smile

Здравейте! Много ценен въпрос за ядките и благодаря, че го задавате!
Изключително важно е всяка ядка да се захранва поотделно, тъй като е възможно бебето да направи алергична реакция към една единствена ядка, а да толерира перфектно всички останали. Така че захранвайте с монотахани.
За втория въпрос отговорът не е еднозначен. Счита се, че е най-добре бебето да има режим на хранене и да се храни в сходни часове. Така то изгражда рутина и е по-малко предразположено към отказ на храна. Относно количеството - у нас има официални препоръки за примерни количества. За 7 навършени месеца те са 3 предлагания на твърда храна по 180 г. В същото време във Великобритания няма официални препоръки за количества и се насърчават родителите да следят сигналите за глад и ситост на бебето (responsive feeding). И като имате предвид всичко това, е най-добре да изберете подхода, с който вие и вашето бебе ще се чувствате най-добре!

# 141
  • Мнения: 70
Здравейте. Бебка е на 6месеца.Захранвам я от 4+++.Храни се около 6:00,10:00,13:30,17:30,21:00ч. Заместила съм АМ в 13:30 със зеленчуково пюре, тя дори не иска да погледне млякото... В 17:30 я захранвам с плодове, но давам първо АМ и тогава плод, иначе не яде АМ. Та въпросите са ми кога да давам оризова каша, постепенно ли се въвежда и тя, след следобедната закуска кое хранене се замества и с каква храна? В кашата колко плодово пюре мога да слагам? Предполагам, че след това се замества храненето в 10ч,но с какво? Засега е захранена с тиква, тиквичка, броколи, грах, картофи, пащърнак, банан, круша, ябълка, сини сливи, праскова и кайсия. Кога мога да давам попара със сирене? И защо в пюретата 4+ има домат? Мога ли да ѝ давам от тях? Педиатърката ме кара да ѝ давам глутенова каша, но не трябва ли първо безглутенова? И ми каза, че кашите не се дават повече от 2 пъти седмично.. а как тогава ще се наяжда само с плодове? В оризовата кашичка цяло плодово пюре ли да слагам? Благодаря Ви Simple Smile)

# 142
  • Мнения: 7 710
Ако бебето е захранено на 5 месеца, кога е най-добре да се въведе месо? С какво да започна и как да го въведа?

# 143
  • Мнения: 7 039
С какво да въведа ръж и ечемик.Мерси🌈

# 144
  • Мнения: 89
Здравей! Моят въпрос е какво да правим, когато имаме страх от Задавяне? Моето бебе е на 7 месеца и все още ме е страх да дам парчета, за да не се задави... Благодаря !! Hug

# 145
  • Мнения: 93
Здравейте. Бебка е на 6месеца.Захранвам я от 4+++.Храни се около 6:00,10:00,13:30,17:30,21:00ч. Заместила съм АМ в 13:30 със зеленчуково пюре, тя дори не иска да погледне млякото... В 17:30 я захранвам с плодове, но давам първо АМ и тогава плод, иначе не яде АМ. Та въпросите са ми кога да давам оризова каша, постепенно ли се въвежда и тя, след следобедната закуска кое хранене се замества и с каква храна? В кашата колко плодово пюре мога да слагам? Предполагам, че след това се замества храненето в 10ч,но с какво? Засега е захранена с тиква, тиквичка, броколи, грах, картофи, пащърнак, банан, круша, ябълка, сини сливи, праскова и кайсия. Кога мога да давам попара със сирене? И защо в пюретата 4+ има домат? Мога ли да ѝ давам от тях? Педиатърката ме кара да ѝ давам глутенова каша, но не трябва ли първо безглутенова? И ми каза, че кашите не се дават повече от 2 пъти седмично.. а как тогава ще се наяжда само с плодове? В оризовата кашичка цяло плодово пюре ли да слагам? Благодаря Ви Simple Smile)

Здравейте! Въпросите са твърде много и няма как да отговоря подробно на всички, но ще опитам да групирам основните:
- обикновено между 4 и 6 месец твърда храна се предлага веднъж дневно, между 7 и 9 може да се въведе второ и трето хранене, между 10 и 12 месец повечето бебета имат 3 хранения с твърда храна с 1 по-лека закуска.
- дали да започнете с глутенова или безглутенова каша е въпрос на избор, както междувпрочем и дали въобще да давате каши; бебетата захранвани по метода Захранване водено от бебето не ядат каши, а приемат заърнените храни под друга форма
- доматите у нас традиционно се въвеждат към 11-12 месец, но в Англия и на много други места считат, че всички плодове и зеленчуци могат да бъдат предложени след 6-ти месец

# 146
  • Мнения: 93
Ако бебето е захранено на 5 месеца, кога е най-добре да се въведе месо? С какво да започна и как да го въведа?

У нас традиционно се приема, че захранването с месо и животински храни става от 7-ми месец и най-подходящи за целата са птичите меса - пилешко и пуешко, следвани от заешко.
По света съществуват и други практики като в Канада например насърчават въвеждане на животински храни още от 6-ти месец и препоръчват органово месо заради високото съдържание на нутриенти като желязо, цинк и селен в него.

# 147
  • Мнения: 93
С какво да въведа ръж и ечемик.Мерси🌈

В зависимост от метода на захранване, който следвате (класически или захранване водено от бебето), може да го направите с каша или печиво, приготвени със съответното брашно и нарязано във форма, удобна за хващане от бебето.

# 148
  • Мнения: 93
Здравей! Моят въпрос е какво да правим, когато имаме страх от Задавяне? Моето бебе е на 7 месеца и все още ме е страх да дам парчета, за да не се задави... Благодаря !! Hug

Здравей! Този страх е напълно основателен, но не бива да бъде причина да пасирате твърде дълго храната на бебето, защото има прозорци от време, в които то се научва да дъвче по-лесно и когато се пропуснат, се налага до късна възраст да продължите с пасирането. Повече по темата за тези етапи и значението на текстурите може да прочетете тук: https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-5/

А относно задавянето, много важно е да правите разлика между ДАВЕНЕ и ЗАДАВЯНЕ, както и да знаете как да реагирате при всяко едно от тях. Най-важното за разликата между двете може да видите тук: https://www.instagram.com/p/CAKW8L_jwgb/

# 149
  • Мнения: 3
Здравейте! Момиченцето ни е на 6 месеца и половина, захранена е на 4++ месеца, като заместено хранене почти сме нямали! Започнах с картоф, тиква, морков, тиквичка, броколи, от две седмици се опитвам да вкарам жълтък и заешко месо. Проблема е следния, на 12.08 за обяд яде пюре от картоф с тиквичка, след като спа два часа започна да повръща. Сложих свещички вомитосхил и спря. На 26.08 яде пюре от тиква с картоф и отново започна повръщане. Справихме се отново сус свещички. Картофа е единственото, което се повтаря. След това отказа да яде пюре. Започва да плаче, като види лъжица. Реших да направим пауза от три дни. Днес яде около 50 грама пюре от морков и тиквичка с жълтък на обяд и след около 2 часа повърна. Да уточня, че от самото начало е на изцедена кърма. Роди се в края на 37 седмица 2370, 47 см. Сега е 6400 кг, 62см. Хемоглобина и на 26.08 беше 104. Моля Ви дайте съвет, какво да правим!!! Благодаря Ви предварително! Бъдете здрав!

# 150
  • Мнения: 93
Здравейте! Момиченцето ни е на 6 месеца и половина, захранена е на 4++ месеца, като заместено хранене почти сме нямали! Започнах с картоф, тиква, морков, тиквичка, броколи, от две седмици се опитвам да вкарам жълтък и заешко месо. Проблема е следния, на 12.08 за обяд яде пюре от картоф с тиквичка, след като спа два часа започна да повръща. Сложих свещички вомитосхил и спря. На 26.08 яде пюре от тиква с картоф и отново започна повръщане. Справихме се отново сус свещички. Картофа е единственото, което се повтаря. След това отказа да яде пюре. Започва да плаче, като види лъжица. Реших да направим пауза от три дни. Днес яде около 50 грама пюре от морков и тиквичка с жълтък на обяд и след около 2 часа повърна. Да уточня, че от самото начало е на изцедена кърма. Роди се в края на 37 седмица 2370, 47 см. Сега е 6400 кг, 62см. Хемоглобина и на 26.08 беше 104. Моля Ви дайте съвет, какво да правим!!! Благодаря Ви предварително! Бъдете здрав!

Здравейте! Съветът ми е да се обърнете към педиатър. Това не е безопиден проблем, за който да търсите решение в социалните мрежи.

# 151
  • Мнения: 22
Здравейте Simple Smile
Въпросът ми е свързан с мазнините. Колко често трябва да даваме зехтин или гхи, веднъж на ден или във всяко предлагано ястие? И още се чудя трябва ли да се готви с мазнината или накрая към готовото ядене добавяме малко(аз така правя, бебе на 7++)?
И за подправките исках да попитам, като ги въвеждаме пак ли една по една и следим за реакция(като нова храна) или можем при тях по-смело?
Благодаря предварително Simple Smile

# 152
  • Мнения: 22
Ако може да попитам още нещо за подправките и зърнените храни Simple Smile
Може ли да се дават магданоз, копър в сурово състояние?
Тъй като видях, че не препоръчвате инстантните каши по ред причини, изхвърлих моите и започнах да си ги правя аз и тук се появиха още въпроси 🤪
1. Всички зърнени култури ли се киснат във вода за една нощ и това в хладилник ли става?
2. Правих каша от ръж и забелязах, че има много люспи. Те не дразнят ли?
3. Като съхранявам вече приготвената от мен каша във фризера, как става размразяването?
Благодаря много предварително 🙏🙏🙏

# 153
  • Мнения: 1 669
Какво мислите за пюретата с рапично олио (био)?

# 154
  • Мнения: 7 710
След като е въведен ориз чрез оризова каша, мога ли да давам пасиран ориз, смесен със зеленчуци?
Кога се въвежда някаква мазнина и подправки и с какво е добре да се започне?

# 155
  • Мнения: 93
Здравейте Simple Smile
Въпросът ми е свързан с мазнините. Колко често трябва да даваме зехтин или гхи, веднъж на ден или във всяко предлагано ястие? И още се чудя трябва ли да се готви с мазнината или накрая към готовото ядене добавяме малко(аз така правя, бебе на 7++)?
И за подправките исках да попитам, като ги въвеждаме пак ли една по една и следим за реакция(като нова храна) или можем при тях по-смело?
Благодаря предварително Simple Smile

В периода на захранване между 30 и 45% от общия си калориен прием на едно бебе трябва да бъде за сметка на мазнини. Такива се съдържат в млякото (кърма/АМ), риба, яйца, млечни храни, ядки, добавени мазнини (зехтин, гхи и т.н.).  С други думи колко пъти на ден да се добавя зехтин/гхи към храната на бебето зависи от това какви други източници на мазнини съдържа менюто му, колко количество мляко приема бебето и доколко самото мляко е богато на мазнини (ако става въпрос за кърма).
Подправките се въвеждат като отделни храни и е добре в началото да се дават зелени подправки (магданоз, копър, босилек) в готвено състояние, а след няколко месеца може да опитате и сухи подправки, като започнете с леки вкусове като канела, кимион, сладък пипер.

# 156
  • Мнения: 93
Ако може да попитам още нещо за подправките и зърнените храни Simple Smile
Може ли да се дават магданоз, копър в сурово състояние?
Тъй като видях, че не препоръчвате инстантните каши по ред причини, изхвърлих моите и започнах да си ги правя аз и тук се появиха още въпроси 🤪
1. Всички зърнени култури ли се киснат във вода за една нощ и това в хладилник ли става?
2. Правих каша от ръж и забелязах, че има много люспи. Те не дразнят ли?
3. Като съхранявам вече приготвената от мен каша във фризера, как става размразяването?
Благодаря много предварително 🙏🙏🙏

Да, всички зърнени храни е добре да се накисват за една нощ, за да се отмият антинютриентите, които пречат на храносмилането и усвояването на полезните вещества.
Ако приготвяте домашна каша от ръж, изпозлвайте пресовани ръжени ядки.
Кашите не се замразяват. Приготвят се на момента.

# 157
  • Мнения: 93
Какво мислите за пюретата с рапично олио (био)?

Рапичното олио е мононесатурирана мазнина като зехтинът и олиото от гроздови семки. Производителите на бебешки храни го предпочитат, защото е по-евтино.

# 158
  • Мнения: 93
След като е въведен ориз чрез оризова каша, мога ли да давам пасиран ориз, смесен със зеленчуци?
Кога се въвежда някаква мазнина и подправки и с какво е добре да се започне?

Да, след като сме въвели ориз с оризова каша, може да го добавяме и към други храни.

Въпоръст за мазнините и подправките го коменитрахме малко по-напред във форума Simple Smile

# 159
  • София
  • Мнения: 712
Би ли споделила освен зеленчуково пюре с жълтък, месо или риба, каква друга храна може да се счита за заместено хранене при бебе на 8м, в случая предполагам общоприето е за бебета до година.

Зная че съдържанието на белтък би следвало да е достатъчно, но овесената каша, или тази от просо,елда,киноа с плод и някаква мазнина дали е с достатъчно съдържание на протеин.
Не бързам да замествам хранения, на в моя случая моя син предпочита твърда храна. Върви много вдър за възрастта си и се чудя при две хранения с АМ сутрин и вечер и 3 заместени - домашна каша, зеленчуково пюре плщс някакъв вид белтък, и трето например царевичен грис с плод дали би било достатъчн.
Добавям коковосо масло и гхи , като мазнини към момента.

Маги, и малко офтопик, извинявам се за което!
С нетърпение очаквам новата ти книга, има ли яснота кога ще е на пазара?
Хубав ден!🌸

Последна редакция: пт, 18 сеп 2020, 11:10 от Ray Of Light

# 160
  • София
  • Мнения: 888
Маги здравейте!
Какви билки са подходящи за чай за 1.3г?
Вероятно и мед сте коментирали, но кога препоръчвате въвеждането му, вложен в храна и суров?

# 161
  • Мнения: 7 710
След като е въведен ориз чрез оризова каша, мога ли да давам пасиран ориз, смесен със зеленчуци?
Кога се въвежда някаква мазнина и подправки и с какво е добре да се започне?

Да, след като сме въвели ориз с оризова каша, може да го добавяме и към други храни.

Въпоръст за мазнините и подправките го коменитрахме малко по-напред във форума Simple Smile
но кога мога да ги въведа (мазнини и подправки)? бебето е захранено на 5 месеца, сега е на 6+
коментирани са, но не става въпрос за въвеждане

# 162
  • Мнения: 4 063
Здрaвейте, Мaги,
Имaм бебе нa 11 меcецa, нaложи ми cе дa го отбия порaди здрaвоcловен проблем. Не желaе дa пие AМ. Яде доcтa голямо количеcтво твърдa хрaнa и киcело мляко, но можеш ли дa ми дa дедеш cъвет, нa кои хрaни трябвa дa нaблягaм, cегa когaто нямa млечни хрaнения?

# 163
  • Мнения: 816
Здравейте , може ли съвет как мога да съхраня домашни праскови и круши за захранване през зимата. Трябва да започна захранването на малката октомври/ декември (тогава ще е на 6м). Затварянето в бурканчета дали е добър вариант според вас ?

# 164
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги! Имам бебе на 11 мес, което все още кърмя. Имаме 4 хранения на ден, като количество което  изяжда е 150-180гр на хранене(обедно и вечерно). Вечер се буди по 2 пъти и иска да суче. Кърмата ми доста намаля и пробвах да го дохранвам.Приспиването е само на гърда , ако сме вкъщи , ако сме на вън сам заспива. Биберона го отказа много отдавна. Искам постепенно да го отбивам. Въпроса ми е как да махна нощното хранене? Благодаря!

# 165
  • Мнения: 22
Благодаря за отговора Simple Smile Не знаех, че всички тези зърнени култури ги има под формата на ядки.
Искам да попитам и под този им вид на ядки пак ли трябва да ги накисвам за една нощ във вода?
Това че вече ще предлагам ядките, означава ли, че няма нужда да давам културата в суровия й вид( например купих и ядки от кафяв ориз, вместо да готвя 3 часа самия ориз)?
Отново блгодаря за помощта при захранването на моя бебчо 🧸

# 166
  • Мнения: 93
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

# 167
  • Мнения: 93
Благодаря за отговора Simple Smile Не знаех, че всички тези зърнени култури ги има под формата на ядки.
Искам да попитам и под този им вид на ядки пак ли трябва да ги накисвам за една нощ във вода?
Това че вече ще предлагам ядките, означава ли, че няма нужда да давам културата в суровия й вид( например купих и ядки от кафяв ориз, вместо да готвя 3 часа самия ориз)?
Отново блгодаря за помощта при захранването на моя бебчо 🧸

Повечето култури ги има под формата на пресовани ядки и в този вид са удобни за приготвяне на каши. Накисването винаги е препоръчително.
Не е нужно обаче да ограничаваме предлагането им само до вида пресовани каши и ядки. Ориз например може да се добави и към зеленчуково пюре, елда може да се изпозлва за приготвяне на бебешки яхнии или зеленчукови кюфтенца; ръж, лимец и т.н. могат да се включат в състава на палачинки или хляб. Въобще, добре е да предллагаме разнообразие на бебетата, за да пробват различни вкусове и текстури. Hug

А специално за кашите може да видите повече тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/

# 168
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Имам бебе на 11 мес, което все още кърмя. Имаме 4 хранения на ден, като количество което  изяжда е 150-180гр на хранене(обедно и вечерно). Вечер се буди по 2 пъти и иска да суче. Кърмата ми доста намаля и пробвах да го дохранвам.Приспиването е само на гърда , ако сме вкъщи , ако сме на вън сам заспива. Биберона го отказа много отдавна. Искам постепенно да го отбивам. Въпроса ми е как да махна нощното хранене? Благодаря!

Здравейте Ина,
На тази възраст нощното хранене не е защото бебето е гладно, а защото изпозлва кърменето като "котва" - асоциация за присписването. Консултантите по бебешки обясняват как точно разботи този механизъм и как да го заменим с друг, ако искаме да спрем нощното кърмене. В България в момента има две дами, сертифицирани като консултанти по бебешки сън. Може да разгледате сайтовете им - "Нани, нани, бебе" - https://naninanibebe.com/и "Мамо, спи ми се" - https://mamospimise.com/

# 169
  • Мнения: 93
Здравейте , може ли съвет как мога да съхраня домашни праскови и круши за захранване през зимата. Трябва да започна захранването на малката октомври/ декември (тогава ще е на 6м). Затварянето в бурканчета дали е добър вариант според вас ?

Здравейте!
Най-добрият начин за съхраняване на плодове е замразяването им - измити и нарязани на парчета. Но като цяло при захранването с плодове е по-добре да се следва сезонен принцип, а не да се опитвате да замразявате плодове, които са извън сезон.

# 170
  • Мнения: 93
Здрaвейте, Мaги,
Имaм бебе нa 11 меcецa, нaложи ми cе дa го отбия порaди здрaвоcловен проблем. Не желaе дa пие AМ. Яде доcтa голямо количеcтво твърдa хрaнa и киcело мляко, но можеш ли дa ми дa дедеш cъвет, нa кои хрaни трябвa дa нaблягaм, cегa когaто нямa млечни хрaнения?

Здравейте!
До 12 месеца млечното хранене е много важно за бебето и след 10 месеца е добре то да получава средно около 400 мл мляко на ден - кърма или АМ. След годинка може кърмата/АМ да се заместят с краве мляко, но принципно не е прието това да се прави по-рано заради високото протеиново съдържание на кравето мляко. Ако вашето бебе категорично отказва АМ, може да потърсите възможност за месец да взимате кърма от млечна банка. Ако и това не е опция, коментирайте с вашия педиатър дали може да преминете по-рано на млечно хранене с прясно мляко. Нека крайното решение бъде взето съвместно с лекарят, следящ растежа и развитието на детето.

# 171
  • Мнения: 93
Маги здравейте!
Какви билки са подходящи за чай за 1.3г?
Вероятно и мед сте коментирали, но кога препоръчвате въвеждането му, вложен в храна и суров?

Теоретично медът не е подходящ за бебета до 1 годинка - заради концентрирано сладкия вкус и риска от зараязване с бутилизъм. Аз лично постъпвам по-консервативно и за моите деца удължавам този срок до 2 години, а после давам епизодично в малки количества.
За чай може да дадете лайка, шипка или липа. Не е нужно да е подсладен Hug

# 172
  • Мнения: 93
След като е въведен ориз чрез оризова каша, мога ли да давам пасиран ориз, смесен със зеленчуци?
Кога се въвежда някаква мазнина и подправки и с какво е добре да се започне?

Да, след като сме въвели ориз с оризова каша, може да го добавяме и към други храни.

Въпоръст за мазнините и подправките го коменитрахме малко по-напред във форума Simple Smile
но кога мога да ги въведа (мазнини и подправки)? бебето е захранено на 5 месеца, сега е на 6+
коментирани са, но не става въпрос за въвеждане

Мазнини могат да бъдат въведени от самото начало на захранването, добавени към зеленчукови пюрета или каши.
Зелени подправки могат да се въвеждат в малки количества, добавени към пюрета, след 6-ти месец, а сухи подправки с лек вкус като например канела и кимион може да въвеждате след 8-ми месец, отново в малки количества.

# 173
  • Мнения: 93
Би ли споделила освен зеленчуково пюре с жълтък, месо или риба, каква друга храна може да се счита за заместено хранене при бебе на 8м, в случая предполагам общоприето е за бебета до година.

Зная че съдържанието на белтък би следвало да е достатъчно, но овесената каша, или тази от просо,елда,киноа с плод и някаква мазнина дали е с достатъчно съдържание на протеин.
Не бързам да замествам хранения, на в моя случая моя син предпочита твърда храна. Върви много вдър за възрастта си и се чудя при две хранения с АМ сутрин и вечер и 3 заместени - домашна каша, зеленчуково пюре плщс някакъв вид белтък, и трето например царевичен грис с плод дали би било достатъчн.
Добавям коковосо масло и гхи , като мазнини към момента.

Маги, и малко офтопик, извинявам се за което!
С нетърпение очаквам новата ти книга, има ли яснота кога ще е на пазара?
Хубав ден!🌸

Здравей!
Струва ми се, че е необходимо да поясним някои понятия, за да няма объркване:
- Заместено е хранене, при което не предлагаме мляко преди или след твърдата храна. Заместването на хранене се случва по различно време и е важно да се водим от сигналите на детето. Някои бебета може да имат заместено обедно хранене още на 7 месеца, а други дори и на 9-10 месеца си търсят по малко мляко след като са хапнали твърда храна.
- Белтък (протеин) се съдържа във всички храни - и животински, и растителни. Този в животинските храни съдържа всички аминолкиселини и е по-лесно усвоим. Това не значи, че хапвайки растителни храни (зърнени и бобови например) бебетата не приемат белтък. Отделно, препоръчителният белтъчен прием за бебе е 1.2 г на килограм телесно тегло или ако бебето тежи 8 кг, се нуждае от около 9,6 г протеин на ден. Ако бебето има 2 хранения с каша + едно хранене с месо/риба/яйце или бобова култура на ден, би следвало да покрива този препоръчителен прием.
- Към кашите като цяло е добре да добавяте някаква мазнина - кокосово масло или гхи, а след въвеждане на млечните храни - извара, кисело мляко или обезсолено сирене.

Надявам се отговорът да е полезен, а книгата в ново цветно издание и много повече рецепти очаквам да излезе от печат в края на ноември. Hug

# 174
  • Мнения: 492
Здравейте. Проблем ли е всяка нова храна да се дава по 3 дни , а не повече?Винаги ли трябва да е самостоятелно и кога мога да започна да ги смесвам? Например -въвела съм картоф и въвеждам морков просто като го добавя към картофа. Също така, грешно ли е да се даде нова храна следобед или винаги трябва да е наобед? Поздрави

# 175
  • Мнения: 93
Здравейте. Проблем ли е всяка нова храна да се дава по 3 дни , а не повече?Винаги ли трябва да е самостоятелно и кога мога да започна да ги смесвам? Например -въвела съм картоф и въвеждам морков просто като го добавя към картофа. Също така, грешно ли е да се даде нова храна следобед или винаги трябва да е наобед? Поздрави

Здравейте,
Актуалните препоръки в развитите държави е да се въвежда по една нова храна на ден и единствено с храните алергени да се изчаква 3 дни, през които да няма въвеждане на нови храни. Единствено първите храни се въвеждат самостоятелно, за да може бебето да опита различни вкусове, а след първите 2 седмици може новата храна да се добавя към вече добавени. Идеята да се дава нова храна в първата част от деня, а не следобед или вечер, е за да може да следим за негативна (алергична) реакция, докато бебето и най вече ние самите сме будни и можем да реагираме.

# 176
  • Мнения: 7 039
Кога се дава супа за вечеря на бебе ?

# 177
  • София
  • Мнения: 712
Маги,
Благодаря за отговора.

Доколкото следя публикациите ти, до 10м, АМ или кърмата се препоръчва да е около 500-550мл на денонощие, а от 10м до годинка около 400мл. .

Като порция при 5 кратно хранене предлагам около 200гр, това ок ли е?

За въвеждане на бобови култури червена леща за начало според теб подходяща ли е? Боб, фасул,грах под формата на яхния ли предложи на Макси?

Относно таханите съм чела нещата, които си споделила, само един въпрос, според теб с кой тахан да започна, мисля в крем от авокадо и банан да добавя четвърт чаена лъжичка, например орехов или бадемов, докато не стигна до 1 лъжичка, така прочетох в книгата ти.

Предварително благодаря за отговора.

# 178
  • Мнения: 120
здравейте,
бебето е на 9 месеца,започвам да давам вечеря и съм объркана.
в книгата пишете че за вечеря е подходящо да се дава зеленчукова супа.какво друго мога да давам освен супа? кисело мляко,някаква каша(с плод или без)?
благодаря

# 179
  • София
  • Мнения: 2 967
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

Здравейте, Маги Simple Smile
Относно нашите какво Ви е мнението за това първата храна на бебето,  5 месеца, да е каша? Не можах да прочета цялата тема до тук,  за което се извинявам,  ако има писано по въпроса.  Педиатърката съветва захранването да е с безглутенова каша,  после глутенова, след което зеленчуково пюре и т.тн

# 180
  • Мнения: 85
Здравейте Маги,
Бебето ми е на 5+ месеца. Забелязвам, че има интерес вече към храната. Гледа, когато се храним на масата, посяга към неща, но все още не може да седи стабилно. Тези дни съм в избиране на стол за хранене.

От любопитство на няколко пъти и дадох по няколко парченца малки различни зеленчука или плод, като всичко се хареса.

Пробвах преди два дни като седеше в шезлонг(което знам, че не е добре) да дам парче домашна круша по метода ЗВБ (спряла съм се да пробвам този метод) и тя има изключителен интерес. Слага в устата крушата и почва да дъвче, смуче. Тя беше доста мекичка и следователно отхапа големи парчета (може и да е лакома) и аз много се притеснявам от задавяне. Единият път изплю едно голямо парче, а другият път се закашля, което знам че не е проблем, но аз се паникюсах и направих това, което не трябва - да я потупам по гръбчето. На следващият ден пак дадох круша и пак отхапа големи парчета и аз изпадам в паника, същото е и с авокадото. Придържах го, но въпреки това тя го засмука половината и аз много се притеснявам.
Реших да изчакам да направи точно 6 и да вземем стол, но въпросът ми е как да се справя със страха от задавяне тъй като тя има много голям интерес и захапва големи парчета? Въобще как да процедирам в първите седмици по този метод?

Благодаря!

# 181
  • Мнения: 1 136
Здравей Маги,

Въпрос относно храненето на дете на 1г. с алергии. Наскоро започнах да давам и вечеря и ми е изключително трудно да готвя по 5 пъти на ден (4 пъти за неговите хранения и 1 път за нас). Обмислям скоро да го приобщя към семейното седмично меню, но ние консумираме меса като свинско и агнешко.

Чудя се те подходящи ли са за консумация от синът ми и в какво количество и колко често. Доколкото прочетох в темата назад, препоръчваш да се дава месо 2-3 пъти в седмицата, а през останалото време да приема бобови култури, риба. Това важи ли за децата над 1годинка?

# 182
  • София
  • Мнения: 160
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊

# 183
  • Мнения: 4 063
Здравейте,
В какво съотношение трябва да са зеленчуците и бобовите култури (лещата например)?
Колко грама максимално леща е препоръчително да давам на ден?
Червената леща трябва ли да се кисне предварително?
Откога мога да започна да давам ряпа на бебето?

# 184
  • София
  • Мнения: 160
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊
Здравейте отново 😊
Успях да намеря време да прочета темата назад и открих отговорите на въпросите ми по-горе. В хода на четене, обаче, възникнаха нови питания:
1. За 15 месечно дете може да се въвеждат ядките под формата на тахани, но може ли да се дава фъстъчено масло или масло от бадеми?
2. Идва зимният сезон, всички цитрусови плодове ли са подходящи да се предлагат - киви, мандарини, портокали, грейпфрут?
3. По-горе Ви бях попитала за чая, защото искам да предлагам по-голямо разнообразие от напитки освен вода и мляко. Разбрах кои билки са подходящи за чай, а подходящо ли е да се дава някакъв прясно изстискан сок например?

# 185
  • Мнения: 7 710
Здравейте! Интересува ме схема за въвеждане на глутен. Подходящо ли е да се започне с пшенична каша? Колко време трябва да въвеждам, за да мога да въведа и нещо друго? Кога е по-добре да се дава пшенична каша, за обяд или следобедна закуска?

# 186
  • Мнения: 93
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

Здравейте, Маги Simple Smile
Относно нашите какво Ви е мнението за това първата храна на бебето,  5 месеца, да е каша? Не можах да прочета цялата тема до тук,  за което се извинявам,  ако има писано по въпроса.  Педиатърката съветва захранването да е с безглутенова каша,  после глутенова, след което зеленчуково пюре и т.тн

Здравейте,
Имам публикация в сайта, която обобщава най-важните въпроси, митове и факти, свързани с кашите. Може да я погледнете тук:
https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/

# 187
  • Мнения: 93
Кога се дава супа за вечеря на бебе ?

Принципно около годинка детето трябва да може да хапва бистра супа, като гътла бульона и сдъвква парчета. Крем супа може да се дава и по-рано. Дали това да бъде на вечеря или на обяд е въпрос на избор и зависи от цялостното меню и ккаво друго включва то за деня.

# 188
  • Мнения: 93
Маги,
Благодаря за отговора.

Доколкото следя публикациите ти, до 10м, АМ или кърмата се препоръчва да е около 500-550мл на денонощие, а от 10м до годинка около 400мл. .

Като порция при 5 кратно хранене предлагам около 200гр, това ок ли е?

За въвеждане на бобови култури червена леща за начало според теб подходяща ли е? Боб, фасул,грах под формата на яхния ли предложи на Макси?

Относно таханите съм чела нещата, които си споделила, само един въпрос, според теб с кой тахан да започна, мисля в крем от авокадо и банан да добавя четвърт чаена лъжичка, например орехов или бадемов, докато не стигна до 1 лъжичка, така прочетох в книгата ти.

Предварително благодаря за отговора.

Здравей!
Относно количеството храна, има едно много хубаво правило: родителят избира колко да предложи, а детето решава колко да изяде Wink . Така че 200 г е ок, но понякога детето може да не изяде цялото количество. Друг път може да покаже, че иска още. Важно е да следим тези сигнали и да се съобразяваме с тях.

Червената леща е чудесен вариант като първа бобова култура. След това могат да се въведат постепенно и останалите. Аз ги давам под формата на сварени зърна, защото в повечето случаи Макси се храни сам и зрънцата са чудесни за трениране на пинсетен захват. Понякога правя и различни кюфтенца от намачкани бобови култури и зеленчуци.

За таханите можеш да започнеш с каквото решиш - орехов или бадемов са ок за първи. По-важно е да не забравяш, че всеки се въвежда като нова храна. Има не един случаи на деца, които проявяват алергична реакция към една единствена ядка (сътветно тахан), а толерират без проблем всички останали. Затова въвеждаме всеки един поотделно и започваме с много малко количество.

Надявма се, че съм била полезна Simple Smile

# 189
  • Мнения: 93
здравейте,
бебето е на 9 месеца,започвам да давам вечеря и съм объркана.
в книгата пишете че за вечеря е подходящо да се дава зеленчукова супа.какво друго мога да давам освен супа? кисело мляко,някаква каша(с плод или без)?
благодаря


Здравейте!
В книгата на много места посочвам, че идеите са само примерни и далеч нямат претенция да покриват всички възможни варианти. При преминаване към трикратно хранене, вечерята може да включва разнообразни предложения като например:
- зеленчукова крем супа
- ориз с грах и тиквички
- сладък картоф с нахут
- сьомга с кускус и грах
- бяла риба с броколи и моркови

Както и ралзични други ястия и комбинации в зависимост от това какво сте въвели до момента, кой сезон е, какво друго е яло детето през деня.

# 190
  • Мнения: 93
Здравейте Маги,
Бебето ми е на 5+ месеца. Забелязвам, че има интерес вече към храната. Гледа, когато се храним на масата, посяга към неща, но все още не може да седи стабилно. Тези дни съм в избиране на стол за хранене.

От любопитство на няколко пъти и дадох по няколко парченца малки различни зеленчука или плод, като всичко се хареса.

Пробвах преди два дни като седеше в шезлонг(което знам, че не е добре) да дам парче домашна круша по метода ЗВБ (спряла съм се да пробвам този метод) и тя има изключителен интерес. Слага в устата крушата и почва да дъвче, смуче. Тя беше доста мекичка и следователно отхапа големи парчета (може и да е лакома) и аз много се притеснявам от задавяне. Единият път изплю едно голямо парче, а другият път се закашля, което знам че не е проблем, но аз се паникюсах и направих това, което не трябва - да я потупам по гръбчето. На следващият ден пак дадох круша и пак отхапа големи парчета и аз изпадам в паника, същото е и с авокадото. Придържах го, но въпреки това тя го засмука половината и аз много се притеснявам.
Реших да изчакам да направи точно 6 и да вземем стол, но въпросът ми е как да се справя със страха от задавяне тъй като тя има много голям интерес и захапва големи парчета? Въобще как да процедирам в първите седмици по този метод?

Благодаря!

Здравейте,
Методът ЗВБ се препоръчва след навършване на 6 месеца и когато детето може стабилно да държи гърба и врата си изправени.
Въпреки това рискът от задавяне съществува и той може да се случи както с бебе на няколко месеца така и с по-голямо дете. От една страна е важно да се прави разграничение между давене (детето кашли, може да се разплаче, да е зачервено, но е в състояние да диша!) и задавяне (детето не издава звук, започва да посинява, не може да диша). Във втория случай незабавната и адекватна намеса е задължителна. Моят съвет е родителите да изкарат курс за оказване на неотложна помощ при спешни състояния. Такива у нас се предлагат от лекареския екип на Академия за първа помощ. Може да чуете и подкаста ни по темата тук: https://soundcloud.com/mamgovori/akademiya-prva-pomoshch

# 191
  • Мнения: 93
Здравей Маги,

Въпрос относно храненето на дете на 1г. с алергии. Наскоро започнах да давам и вечеря и ми е изключително трудно да готвя по 5 пъти на ден (4 пъти за неговите хранения и 1 път за нас). Обмислям скоро да го приобщя към семейното седмично меню, но ние консумираме меса като свинско и агнешко.

Чудя се те подходящи ли са за консумация от синът ми и в какво количество и колко често. Доколкото прочетох в темата назад, препоръчваш да се дава месо 2-3 пъти в седмицата, а през останалото време да приема бобови култури, риба. Това важи ли за децата над 1годинка?

При всички деца, а също и при възрастните е добре да се залага на разнообразно и баланисрано хранене, както и да не се прекалява с животинските протеини, а да се редуват с растителни. Когато детето има обяд и вечеря, месото може да бъде повече от 2-3 пъти седмично, като се редуват птиче и червено месо, а също така се предлагат различни други източници на белтък като риба, яйца, различни бобови култури.

# 192
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊

Здравейте! Актуалните препоръки са за въвеждане на алергените преди навършване на годинка, като това не се отнася за меда. При него освен рискът от алергична реакция, съществуват два по-сериозна риска - този от бутилизъм и свикаването с концентрираната сладост. За мен даването на концентрирани подсладители на деца под 3 години е напълно ненужно. По отношение на течностите е по-добре да заложите на вода, отколкото на чайове, особено ако става въпрос за подсладен чай.

# 193
  • Мнения: 93
Здравейте,
В какво съотношение трябва да са зеленчуците и бобовите култури (лещата например)?
Колко грама максимално леща е препоръчително да давам на ден?
Червената леща трябва ли да се кисне предварително?
Откога мога да започна да давам ряпа на бебето?

Здравейте! Относно първите 2 въпроса няма как да се даде точен отговор. Не съществуват официални протоколи/указания, в които да се посочват грамажи на различни храни или съотношения. Общото правило е, че родителят решава какво количество да предложи, а детето какво количество да изяде. Другото правило, по което е добре да се водим, е че всяко хранене е добре да съдържа източник на белтък или желязо (т.е. месо, риба, яйце, бобова култура), източник на енергия (зърнена храна, картоф, сладък картоф, тиква) и зеленчук.
Теоритично е добре всички бобови и зърнени храни да се накисват, като за червената леща може да се допусне изключение.
Относно зеленчуците - всички зеленчуци могат да бъдат въвеждани след 6-ти месец като е добре да се следва сезонен принцип и да се има предвид, че през първите 2-3 месеца от захранването е добре да са минали термична обработка.

# 194
  • Мнения: 93
Здравейте! Интересува ме схема за въвеждане на глутен. Подходящо ли е да се започне с пшенична каша? Колко време трябва да въвеждам, за да мога да въведа и нещо друго? Кога е по-добре да се дава пшенична каша, за обяд или следобедна закуска?

Здравейте,
Глутенът се въвежда на принципа на всички останали алергени. Започва се с много малко количество, изчаква се 3 дни, през които не се предлага друга нова храна и ако за този перидо детето не направи реакция, се предлага малко по-голямо количество. Отново се изчаква поне 24 часа и се предлага за трети път като количеството се увеличава още. Ако и след този прием няма реакция, считаме бебето за захранено и включваме въпорсният алерген в менюто му като е дорбе да го предлагаме поне 2 пъти седмчино.
Кога ще давате каша е въпрос на личен избор и съобразяване с останалите храни, котио включва менюто на бебето.

# 195
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊
Здравейте отново 😊
Успях да намеря време да прочета темата назад и открих отговорите на въпросите ми по-горе. В хода на четене, обаче, възникнаха нови питания:
1. За 15 месечно дете може да се въвеждат ядките под формата на тахани, но може ли да се дава фъстъчено масло или масло от бадеми?
2. Идва зимният сезон, всички цитрусови плодове ли са подходящи да се предлагат - киви, мандарини, портокали, грейпфрут?
3. По-горе Ви бях попитала за чая, защото искам да предлагам по-голямо разнообразие от напитки освен вода и мляко. Разбрах кои билки са подходящи за чай, а подходящо ли е да се дава някакъв прясно изстискан сок например?

Актуалните препоръки за въвеждане на ядки са преди навършване на годинка, а подходящата форма е именно тахани.
След годинка е нормално детето да консумира всякакви плодове и зеленчуци в зависимост от сезона.
Приемат на напитки е с цел хидратация и водата осигурява достатъчна хидратация. Бебето и прохождащото дете няма нужда от чайове и сокове, защото коремчето му е малко и лесно се запълва с подобни напитки, които често стават причина да отказва по-питателна храна, без самите те да предлагат алтернативна хранителна стойност. Ако все пак държите да предложите чай вместо вода, е добре той да не бъде подсладен. Вмсто прясно изцеден сок, по-добре дайте цели плодове и зеленчуци.

# 196
  • Мнения: 5 388
Здравейте!
Съжалявам ако въпросът вече е зададен.

Може ли захранването на бебето да протече с "чисти" пюрета, без към тях да се добавя кърма или АМ?
Синът ми е почити на 5 месеца и от вчера започнахме с 2 лъжички пюре от пащърнак, разредено само с вода, за да е по-рядко.
Засега смятам да въвеждам и другите зеленчуци по този начин - сварени, пасирани и при нужда да добавям водичка за разреждане.

Благодаря!

# 197
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, бебето ни е на почти на 7 месеца, наложи ни се да захраним малко по-късно (6м и 12 дни), като до момента сме въвели сладък картоф, пащърнак, тиква, моркови и броколи. Понеже хемоглобинът и желязото са му ниски (под долна граница), предиатърът ни препоръча да започнем възможно най-скоро с жълтък и червени меса (свинско, телешко и агнешко) - от прочетеното мисля, че жълтъка е ОК, но за месото съм в голяма чуденка, като цяло планирам да започнем с бели меса и после да минем към червените - може ли да споделите мнение?
Също, знам, че елдата е богата на желязо, можем ли да я въведем сега и да я добавям към зеленчуково пюре? Колко пъти седмично може да се предлага?
Може ли също да поясните какво е органови продукти (предполагам дробчета и други вътрешности?), от коя възраст може да се дават и как се приготвят?
Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 02 ное 2020, 22:47 от jenn_kata

# 198
  • Anywhere
  • Мнения: 1 097
Тогава бъдете спокойна!

# 199
  • Мнения: 93
Здравейте!
Съжалявам ако въпросът вече е зададен.

Може ли захранването на бебето да протече с "чисти" пюрета, без към тях да се добавя кърма или АМ?
Синът ми е почити на 5 месеца и от вчера започнахме с 2 лъжички пюре от пащърнак, разредено само с вода, за да е по-рядко.
Засега смятам да въвеждам и другите зеленчуци по този начин - сварени, пасирани и при нужда да добавям водичка за разреждане.

Благодаря!

Здравейте,
На тази възраст още не може да имате заместено хранене, затова е препоръчително да приготвяте пюретата с кърма/АМ и/или да дохранвнаете с мляко след пюрето.

# 200
  • Мнения: 93
Здравейте, бебето ни е на почти на 7 месеца, наложи ни се да захраним малко по-късно (6м и 12 дни), като до момента сме въвели сладък картоф, пащърнак, тиква, моркови и броколи. Понеже хемоглобинът и желязото са му ниски (под долна граница), предиатърът ни препоръча да започнем възможно най-скоро с жълтък и червени меса (свинско, телешко и агнешко) - от прочетеното мисля, че жълтъка е ОК, но за месото съм в голяма чуденка, като цяло планирам да започнем с бели меса и после да минем към червените - може ли да споделите мнение?
Също, знам, че елдата е богата на желязо, можем ли да я въведем сега и да я добавям към зеленчуково пюре? Колко пъти седмично може да се предлага?
Може ли също да поясните какво е органови продукти (предполагам дробчета и други вътрешности?), от коя възраст може да се дават и как се приготвят?
Благодаря предварително!

Здравейте!
Желязото от животински продукти се усвоява много по-ефективно от това от растителни продукти. А от животинските храни най-богати на желязо са именно червените меса и черния дроб. Дроб може да се предлага не повече от 1-2 пъти седмично. Принципната схема за захранване с месо е да се започне с бели и да се продължи с червени, но не е фатално да се захрани и по обратния ред.

# 201
  • Мнения: 1 692
Здравейте, въвела съм оризова каша и тиква за по 7 дни и сега въвеждам морков. От него, обаче детето се запече и изхожданията са с големи напъни и рев, на вид като пластелин. Моркова го въвеждам от неделя, днес не съм давала нищо - само кърма, защото бяхме и на ваксина и малката е доста крива, а и нямах и време да и сваря нещата. Най-вече това, че я кърмя днес през два часа и едва ли я интересува пюрето. Та мога ли да считам моркова за въведен? Педиатърката ме съветва да въвеждам зеленчуците по-бързо за 2-3 дни. Какво ви е мнението?
И още нещо - за две седмици и половина захранване вече отказва гърда след пюрето и това малко ме притеснява. Какво ще ме посъветвате.
Бебето е на 5 месеца.

# 202
  • Мнения: 134
Здравейте Маги, прочетох второто издание на книгата По-здрави бебета, защото за съжаление не се бях информирала че предстои да има ново трето, и ми беше много полезна. Бебето ми е на почти 5 месеца и смятам след празниците да започнем захранване, защото то вече проявява някои от признаците за готовност. Мисля да започнем със зеленчукови пюрета, които да приготвям вкъщи, след това безглутенови каши, които също се надявам да успея да приготвям аз. Искам да попитам ако реша като първа каша да предложа оризова, с какъв ориз трябва да я приготвя? Прочетох в книгата обясненията за кисненето във вода със суроватка или пробиотик, изсушаването и смилането, но не разбрах дали да приготвя кашата изцяло с кафяв ориз, с бял или с някаква комбинация (извинявам се ако ми е глупав въпроса, видях че в темата има линкове към твои публикации, но за съжаление не се отварят). И също добра алтернатива ли е да се приготвя каша с готово оризово брашно от биомагазин? И другото което искам да попитам е трябва ли при въвеждане на първи зеленчукови пюрета да се спазва принципа за въвеждането им по цвят (от по-светли към оранжеви и т.н.), понеже за сега съм се спряла на тиква като първо пюре? Много се извинявам за дългия пост, поздрави и Светли празници! Christmas Tree

# 203
  • Мнения: 492
Маги, здравейте. Малкият е на 8 месеца и мисля да въвеждам млечни. На едни места чета, че се започва с масло, а на други -със обезсолено сирене. Вие кое препоръчвате? Като цяло как да стане въвеждането - с обяда ли? По колко дни да давама и да смятам за въведено? Мерси предварително

# 204
  • София
  • Мнения: 2 967
Здравейте, Маги и Честита Нова година  Simple Smile
Бебето ми след 3 дни ще навърши 8 месеца, живот и здраве.  Захранването протече гладко: каши, зеленчукови пюрета,  плодови, пюрета с извара, със сметана и рибни пюрета, също и попара със сирене хапва. По схема за хранене педиатърката ни каза да даваме риба веднъж седмично.  Въпросът ми е може ли бебе на 8 месеца да яде 2 пъти седмично риба и, ако да, през колко дни?
Благодаря Ви предварително! Simple Smile

# 205
  • Мнения: 1
Здравей Маги,
Въпроса ми е следния синът ми е вече на 3 год. но все още не иска да яде готвени ястия ако не са пасирани отказва ги и ако му дам нещо на пърченца се напъва да повръща. Сухи работи дъвче, но ястия и плодове отказва. Какво да правя?
Благодаря предварително!

# 206
  • Мнения: X
Привет.
Бих искала да попитам как се завършва тази специалност, колко трае курса, медицински колеж ли е откъдето излизат лекари и как се получава акредитация като нутрицуонист?
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт