Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 46 559
  • 206
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 104
Здравейте!
Синът ми е на 16 дена и в момента основно се храни с адаприрано мляко. Кърма цедя колкото имам и давам преди дохранването с АМ, но е крайно недостатъчно.
Личната му лекарка иска да установим режим на 3 часа, като същевременно възможно най-скоро изключим нощното хапване. 
Това се оказва проблем, защото при всяко хранене бебето изпива различно количество, понякога 50-60мл, друг път 90-100мл общо кърма и АМ. Когато хапва по-малко, съответно се буди по-рано за следващото хранене.
В момента го мъчат и колики и често изпускане на газове. Това допълнително влошава нещата и на този етап е почити невъзможно да се храним по час.

При условие, че бебето пие основно адаптирано мляко, което се усвоява по-бавно, какъв е минималния позволен интервал между две хранения?
Реални ли са очакванията, бебе на две седмици да се храни по час и редно ли е според вас, да изключваме нощното хранене, при усовие, че детето го търси?
И още, какъв е най-добрият начин/поза за оригване на бебето след ядене?

Благодаря! Simple Smile

# 91
  • Мнения: 433
Махането на мляко бебето ще си го направи самО, ужасно малко е детето - хранете го когато е гладно и се съобразявайте с него, сама стигате до логиката, че когато изяде по-малко огладнява по-бързо-за какъв точен интервал говорим тогава... Личната ви лекарка няма да я коментирам.

# 92
  • Мнения: 1 104
Махането на мляко бебето ще си го направи самО, ужасно малко е детето - хранете го когато е гладно и се съобразявайте с него, сама стигате до логиката, че когато изяде по-малко огладнява по-бързо-за какъв точен интервал говорим тогава... Личната ви лекарка няма да я коментирам.

Мерси за коментара, Tolly!
Единственото, което ме притеснява в храненето на поискване, е че става дума за хранене с адаптирано мляко.
Когато бебо е хапнал по-малко, може да поиска следващото ядене след 2 часа.
А доколкото знам, времето за обработка на адаптирано мляко е поне 2,5 часа.
Опитах се да намеря информация за хранене на поискване в такива случаи, но не открих.
Затова реших да питам и тук. Simple Smile

# 93
  • Мнения: 433
Затова си има ориентировъчни дози за всеки месец - например до 110 мл през първия месец, после 120 мл за втория и т. н. Въпреки всичко всяко дете е с индивидуални нужди. Моите деца бяха на АМ от ден 1ви, хранила съм ги на 3 часа и всичко беше наред,ако са хапвали по-малко съм предлага с една идея по-скоро от следващия час за хранене. Simple Smile

# 94
  • Мнения: 328
Привет! Кога можем да въведем лук и чесън?

Добавям няколко въпроса за ранно захранване с алергени на дете от рискова група:
-как избирам с кои алергени да захраня и трябва ли задължително да включа храната, към която е алергичен родителя?
-ако съм избрала, например, 3 вида ядки и яйца как протича храненето на детето от самото захранване с алергени до захранване с останалите храни? Пример: Започвам 4-ти месец и давам кашу (тахан) с малко кърма на няколко пъти през 30мин. и чакам реакция. Ако няма реакция след 3 дни лешник (тахан). И така до кога? В кой момент може да се приеме, че детето е захранено и не проявява реакция към храните? Ако за целия 4-ти месец е захранено с алергените, то 5-ти месец е изцяло на кърма и 6-ти започваме със зеленчуци (месеците образно съм ги написала)? Ако прояви някаква реакция, как процедирам след това?

Последна редакция: пт, 26 юни 2020, 16:15 от Tooo

# 95
  • Мнения: 5
Здраввйте, Маги,
Имам бебе на девет месеца, захранено на пет месеца и две седмици, кърмено от раждането до сега.
Не приема твърда храна с особена охота. Хапва, но по няколко лъжички. Тъй като искам да разнообразя менюто му, но в същото време внимавам заради атопичната кожа и екземи, които има, бих искала да Ви попитам какво мислите за следните няколко неща:
1. Давала съм няколко пъти жълтък. Но какво мислите за въвеждането на цяло яйце (включително белтък) преди навършена годинка? Забелязвам, че това е масова практика за запад, но не и в България.
2. Кои млечни продукти е хубаво да се въведат първи (извара -> сирене -> кисело мляко или друга последователност е по-удачна?)
3. За сега се въздържам от въвеждането на глутен, като предлагам други здравословни алтернативи, но все пак - кои глутенови храни препоръчвате като начални - овесени ядки, лимец подходящи ли са?
Благодаря!

Последна редакция: пт, 26 юни 2020, 20:42 от Sessie

# 96
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги, от каква възраст мога да предлагам ядки (под формата на брашно, тахан или смлени, разбира се) и кои са подходящи? Също така откога мога да давам сусамов тахан? Детето ми е на 1 г.

Здравейте! У нас все още се препоръчва отложено захранване с ядки. Според някои педиатри след годинка, според други - след 3, като и в двата случая се препоръчва да се позлват смлени ядки или тахани заради риска от задавяне.

В развитите страни обаче не е така. САЩ, Канада, Англия, Япония, Австралия и фруги държави актуализираха препоръките си в периода 2017 - 2019 година на база на 3 мащабни клинични проучвания - LEAP, EAT & PETIT study, които доказаха, че ранното захранване с алергени има протективен ефект. В реузлтат на актуализацията в тези страни се препоръчва децата от рискови групи да бъдат захранени с ядки в периода 4-6 месец, а не рисковите - 6-12 месец. Тъй като става въпрос за сериозна наука, аз лично предпочитам да следвам тези насоки и започнах да си захранвам детето (не-рискова група) с ядки под формата на тахани от 8-ми месец.

# 97
  • София
  • Мнения: 624
Здравей, Маги!
Възползвам се от повдигнатия въпрос за ядките и да помоля за предложения как предлагаш таханите. Директно чисти или с нещо друго и на кое хранене? Моля да споделиш варианти за бебешко ястие с тахан?

# 98
  • Мнения: 93
Привет! Кога можем да въведем лук и чесън?

Добавям няколко въпроса за ранно захранване с алергени на дете от рискова група:
-как избирам с кои алергени да захраня и трябва ли задължително да включа храната, към която е алергичен родителя?
-ако съм избрала, например, 3 вида ядки и яйца как протича храненето на детето от самото захранване с алергени до захранване с останалите храни? Пример: Започвам 4-ти месец и давам кашу (тахан) с малко кърма на няколко пъти през 30мин. и чакам реакция. Ако няма реакция след 3 дни лешник (тахан). И така до кога? В кой момент може да се приеме, че детето е захранено и не проявява реакция към храните? Ако за целия 4-ти месец е захранено с алергените, то 5-ти месец е изцяло на кърма и 6-ти започваме със зеленчуци (месеците образно съм ги написала)? Ако прояви някаква реакция, как процедирам след това?

Готвени лук и чесън могат да се добавят към приготвената храна на бебето в периода 6-12 месец като се въвеждат като отделни зеленчуци и в малки количества първоначално.

Отговорът на втората част от въпроса изисква индивидуален подход и не мога да се ангажирам да дам конкретен детайлен отговор, но ако владеете английски може да разгледате ръководството за захранване  на алергични децата, изготвено за allergy.uk от британски лекари диетолози и нутриционисти: https://www.allergyuk.org/assets/000/003/032/DesignConcept_A5_In … al.pdf?1589795676

# 99
  • Мнения: 93
Здраввйте, Маги,
Имам бебе на девет месеца, захранено на пет месеца и две седмици, кърмено от раждането до сега.
Не приема твърда храна с особена охота. Хапва, но по няколко лъжички. Тъй като искам да разнообразя менюто му, но в същото време внимавам заради атопичната кожа и екземи, които има, бих искала да Ви попитам какво мислите за следните няколко неща:
1. Давала съм няколко пъти жълтък. Но какво мислите за въвеждането на цяло яйце (включително белтък) преди навършена годинка? Забелязвам, че това е масова практика за запад, но не и в България.
2. Кои млечни продукти е хубаво да се въведат първи (извара -> сирене -> кисело мляко или друга последователност е по-удачна?)
3. За сега се въздържам от въвеждането на глутен, като предлагам други здравословни алтернативи, но все пак - кои глутенови храни препоръчвате като начални - овесени ядки, лимец подходящи ли са?
Благодаря!

Здравейте!
Както коментирах и в предишни постове, в много от развитите държаваи през последните 3 години бяха актуализирани препоръките за захранване на база няколко големи проучвания , които доказват, че ранното захранване с алергени има протективен ефект и намалява риска от отключване на хранителна алергия. В държави като Великобритания, Германия, САЩ, Канада, Япония, Австралия и други захранват с цяло яйце, а не само с жълтък. Аз лично също предпочитам да се водя по тези практики и захраних бебето си с цяло яйце на 7 месеца. Официалните препоръки у нас продължават да бъдат за захранване с жълтък след годинка.
По отношение на млечните у нас е прието да се въведе извара или обезсолено сирене през 8-ми месец и кисело мляко след това.
Глутенът не е нещо нездравословно, освен за хората с цьолиакия и сериозни чувствителности Simple Smile При едно здраво дете (и възрастен) е добре да се търси баланс между глутенови и безглутенови култури. Овесът сам по себе си не съдържа глутен, но обикновено има примеси, защото се обработва заедно с глутнови култури. Ядки от лимец, спелта или булгур са други опции.

# 100
  • Мнения: 93
Здравей, Маги!
Възползвам се от повдигнатия въпрос за ядките и да помоля за предложения как предлагаш таханите. Директно чисти или с нещо друго и на кое хранене? Моля да споделиш варианти за бебешко ястие с тахан?

През последните месеци имаше много информационни кампании на британски диетолози, участвали в проучванията LEAP study и EAT study. Техните препоръки за захранване с ядки са да се изпозлват тахани като в зависимост от възрастта на детето може да се смесят с топла вода до полутечна форма, която на свой ред да се смеси с кърма, АМ или зеленчуково пюре, a при малко по-голямо дете, което се захранва по ЗВБ, може да се намаже на коричка хляб. Идеята е първоначално да се даде много малко количество - 1/4 до 1/2 лъжичка и постепенно да се увеличава до 2-3.

# 101
  • Мнения: 1 406
Ноите деца са звб,  освен  намазан тахан на филийки съм добавяла и към овесена  каша или в ястия и салати лъжичка тахан.  Най-предпочитаният вариант беше и е на филийка.  В овесената каша/ядки не винаги им харесва.

# 102
  • София
  • Мнения: 688
Маги здравей,

първо искам да ти благодаря за прекрасния йебинар на 19.06!

Виждането ми за захранване се доближава много на твоето, което в момента прилагаш с Макси.
Разбира се ще се водя по бебето си, доста пъти мислим едно, а на практика се получава съвсем друго.

Започнах захранването на моят син вчера , той е на 5м++. Учудващо изяде 3-4 лъжички фино пасирано пюре от картоф. Дори облиза лъжичката, доста е доста голямо бебе, над 9кг, над 73см, точно заради това започнах преди 6м.
Имам няколко въпроса към теб:
Начина по който приготвям еднокомпонентните пюрета е следния, дали е правилен:

- предварително накиснах около час картофите и ги приготвих на пара, имам уред 4-1 няма за цитирам марки и го пасирах фино, добавих малко АМ, тъй като от две седмици не кърмя.

- днес мисля да добавя малко студено пресован зехтин, когато пюрето малко се охлади, днес ще купя и хубаво нерафинирано био кокосово масло и мисля да редувам;

- след втората седмица ще започна да добавям на върха на лъжичката не рафинирано био ГХИ;

- първите две седмици ще приготвям само еднокомпонентни зеленчукови пюрета;

- след това педиатърката посъветва да предложа каша - искам да я приготвям аз - купувам елда или просо  ( не искам да давам ориз ) накисвам вечерта и на другия ден варя 10тина минути и отново пасирам, добавям малко мазнина и така ли се приготвя въпросната каша? Има ли друг вид освен елда и просо, като без глутенова каша?

- след като няколко дни предлагам каша, ще предложа плод, който е термично обработен - така до 8ми месец;

- дали след въвеждане на плод, би било ок да смесвам сутрин в кашата с елда примерно, по-малко за вкус?

- след третата седмица ще започна да намачквам пюретата и да не са вече фино смлени;

- количества на коментирам, също и заместени хранения - знам че ти сподели до 7-9 месец би било чудесно, ако имаме 2-3 хранения с твърда храна и бебето приема около 600мл мляко; това което ще опитам е до 2 седмици да предлагам зеленчуково пюре в 14:00ч., след което след първия месец в 10:00 каша, след месец и половина плод около 17:00 плюс мляко ( доколкото знам, само плод не се приема за едно хранене или съм в грешка? ) и съответно в 6:00 и 21:00 ще бъде на мляко - има 5 кратно хранене - разбира се това мисля към момента, знам че практиката може да покаже нещо съвсем различно.

Мисля да се огранича до тук с концепцията си, защото май за първите седмици това е моя план в главата и идеята ми е дали съм си избистрила правилно концепцията?


Благодаря ти отново за насоките, прекрасна си!

# 103
  • Мнения: 896
Здравейте Маги, бих искала да попитам кое е по-добре. Да си приготвям сама кашите (елда, продо, ориз...) или готови истантни Немлечни каши от бебешките магазини. Готовите били по специален подходящ за бебета начин, приготвени от био продукти, препечено брашно и т.н. Доколко е вярно това обаче, незнам. Купувала съм и на кутията пише 100 % брашно от съответния продукт. Купувала съм само еднокомпонентни каши. Чела съм обаче и друго крайно мнение, че готовите са толкова много обработени, че не било останало нищо полезно в тях.
Бих искала да чуя и вашето мнение за готовите каши. Също и за пюретата от магазин.

# 104
  • Мнения: 7 696
Здравейте! Мисля да захраня бебето си, когато навърши 5 месеца, на АМ е. Решила съм да е с пюре от картоф. Знам, че се започва с лъжичка, две, три и така се увеличава всеки ден. Въпросът ми е след първата или втората седмица какво количество пюре + АМ трябва да се дава на хранене, защото съм чела, че до 1 годинка не трябва да се замества изцяло хранене?
На 3 месеца и 2 седмици му дадох прясно изстискан сок от ябълка, а на следващата от морков, противно на всичко, което се казва, че сок не трябва да се дава до 1 годинка (не съм давала повече от 20 мл все още). Не съм видяла да има някакви проблеми след приема.

Последна редакция: чт, 02 юли 2020, 16:06 от elle.n

Общи условия

Активация на акаунт