Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 46 997
  • 206
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги! Искам да попитам  да дали с натрупване е глутена? Можем ли да предлагаме нови неща, когато въвеждаме глутен.Първо сирене или извара, кое е по подходящо. Можем ли да въведем млечни, по- време на захранване с глутен. Благодаря!

# 76
  • Мнения: 289
Здравейте, Маги! Дъщеря ми тъкмо навърши 9 месеца. Мога ли да дам телешко и риба? Намерила съм пасищно телешко, давам костен бульон от него, но се чудех за самото месо? Също така с каква риба да започна? Не мога да намеря дива никъде..
Другият ми въпрос е свързан с консервираните плодове. Баба ми е затворила миналото лято чисти плодове в бурканчета, на пюре за бебето. Аз в момента давам сезонни и ако реша да давам от тези ще е най-вероятно зимата, но ще са на година и няколко месеца. Дали ще е удачно?
Благодаря предварително! Flowers Hibiscus

# 77
  • Мнения: 67
Здравейте Маги,
Синът ми е на 8 месеца. Може ли да се въведе кисело мляко? Вече съм въвела сирене.
Благодаря предварително!

# 78
  • Мнения: 120
Здравей Маги
какво мислиш за рапичното олио за бебета което се продава.дали да го добавям към храната.говоря за 6месечно бебе.
също ме интересува за пробиотик.дава ли се на 6месечно бебе което го захранвам в момента и къкъв препоръчваш ти?ако не искаш да пишеш марка тук моля те пиши ми на лично
мерси

п.с.в момента чета книгата ти Purple Heart

# 79
  • Г. О.
  • Мнения: 1 721
Здравейте. След като детето навърши една година, мога ли да дам мед и как да го предложа - чист или в сладкиш?

# 80
  • Мнения: 186
Здравейте, на каква възраст препоръчвате да бъде захранено здраво бебе, което е на смесено хранене 50:50 кърма и АМ. Знам, че при изключително кърмене е на 6 навършени месеца. В нашия случай на 5 или 6 считате, че е по-добре? Предварително благодаря!

# 81
  • Мнения: 2 836
Здравейте,
Имам няколко въпроса (надявам се да помогнете) :
Дъщеричката ми е на годинка, от известно врвмв се запича (педиатърката изписва просто един сироп и толкова), а не мога вечно да избягвам морковите, картофите, тестените като запичащи храни.
-Как да редувам храните? Какво да предприема срещу запека (сливи, карфиол, тиква, тиквички _изпробвани не действат) ?
- Мога ли да давам цитрусови плодове и какво количество? Както и сок от портокал?
- Тъй като отказва прием на вода, 300 мл течности (АМ и сок разреден с вода), достатъчно ли са за 1 год дете?

Благодаря Ви предварително Simple Smile
П. С. Книгата Ви ми беше много полезна откъм идеи за захранването в самото начало, а и сега

# 82
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Искам да попитам  да дали с натрупване е глутена? Можем ли да предлагаме нови неща, когато въвеждаме глутен.Първо сирене или извара, кое е по подходящо. Можем ли да въведем млечни, по- време на захранване с глутен. Благодаря!

Не съм сигурна, че разбирам въпроса за глутена. Thinking Храните се захранват една по една - глутен съдържащи, млечни и т.н. У нас е прието захранването с глутен да започне от 7-ми месец, а с млечни от 8-ми. Дали да въведете млечни с обезсолено сирене или с извара е изцяло въпрос на личен избор.

# 83
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Дъщеря ми тъкмо навърши 9 месеца. Мога ли да дам телешко и риба? Намерила съм пасищно телешко, давам костен бульон от него, но се чудех за самото месо? Също така с каква риба да започна? Не мога да намеря дива никъде..
Другият ми въпрос е свързан с консервираните плодове. Баба ми е затворила миналото лято чисти плодове в бурканчета, на пюре за бебето. Аз в момента давам сезонни и ако реша да давам от тези ще е най-вероятно зимата, но ще са на година и няколко месеца. Дали ще е удачно?
Благодаря предварително! Flowers Hibiscus

Съгласно официалните препоръки в България месо се въвежда през 7-ми месец, а рибра през 8-ми. В държави като Великобритания например препоръките са много по-гъвкави и позволяват въвеждане на тези храни след 6-ти месец по умострение на родителите.
Относно плодовете - в мометна има достатъчно разнообразие от сезонни плодове, които може да дават, а пресните винаги са за предпочитане пред консервираните. Особено с оглед на факта, че обикновено консервирането на плодове е със захар. Доколко годни за консумация ще са плодове на година и половина, наистина не бих могла да кажа.

# 84
  • Мнения: 93
Здравейте Маги,
Синът ми е на 8 месеца. Може ли да се въведе кисело мляко? Вече съм въвела сирене.
Благодаря предварително!

Да, съгласно националните препоръки в България, се препоръчва кисело мляко да се въведе през 8-ми или 9-ти месец.

# 85
  • Мнения: 93
Здравей Маги
какво мислиш за рапичното олио за бебета което се продава.дали да го добавям към храната.говоря за 6месечно бебе.
също ме интересува за пробиотик.дава ли се на 6месечно бебе което го захранвам в момента и къкъв препоръчваш ти?ако не искаш да пишеш марка тук моля те пиши ми на лично
мерси

п.с.в момента чета книгата ти Purple Heart

Рапичното олио се изпозлва доста в производството на бебешки пюрета. Една от причините за това е ниската му цена. Аз лично смятам, че качествен зехтин или кокосово масло са по-подходяща мазнина при домашно готвене, но е въпрос на избор.
Даването на пробиотик е добре да бъде при наличие на показания и при препоръка от педиатър.

# 86
  • Мнения: 93
Здравейте. След като детето навърши една година, мога ли да дам мед и как да го предложа - чист или в сладкиш?

Здравейте! До една годинка медът е неподходящ за бебета заради риска от ботулизъм. Аз лично бих увеличила този период до година и половина - две.
Отделно, даването на сладкиши на прохождащо дете на годинка не е добра практика, независимо с какво са подсладени. Децата харесват и предпочитат сладкия вкус. Когато сами им предлагаме такъв, те започват да го търсят и това да води до отказ от не-сладки храни с далеч по-висока хранителна стойност. Затова е добре колкото може по-дълго сладостта в менюто им да идва основно от плодове, а концентрираните подсладители като мед, захар и т.н. да не присъстват въобще или да се предлагат изключително рядко.

# 87
  • Мнения: 93
Здравейте, на каква възраст препоръчвате да бъде захранено здраво бебе, което е на смесено хранене 50:50 кърма и АМ. Знам, че при изключително кърмене е на 6 навършени месеца. В нашия случай на 5 или 6 считате, че е по-добре? Предварително благодаря!

Здравейте! Началото на захранването се определя не от вида млечно хранене, а от готовността на бебето. Желателно е то да започне, когато са налице едновременно 3-те показателя за готовност:
    бебето има контрол на главата си при седеж
    бебето извършва волева координация между ръка и уста
    рефлексът за ибутване с език е намалял

Повече подробности за 3-те показателя може да прочетете тук: https://www.magipashova.com/2020/05/nachalo-na-zahranvaneto/

# 88
  • Мнения: 93
Здравейте,
Имам няколко въпроса (надявам се да помогнете) :
Дъщеричката ми е на годинка, от известно врвмв се запича (педиатърката изписва просто един сироп и толкова), а не мога вечно да избягвам морковите, картофите, тестените като запичащи храни.
-Как да редувам храните? Какво да предприема срещу запека (сливи, карфиол, тиква, тиквички _изпробвани не действат) ?
- Мога ли да давам цитрусови плодове и какво количество? Както и сок от портокал?
- Тъй като отказва прием на вода, 300 мл течности (АМ и сок разреден с вода), достатъчно ли са за 1 год дете?

Благодаря Ви предварително Simple Smile
П. С. Книгата Ви ми беше много полезна откъм идеи за захранването в самото начало, а и сега

Здравейте!
Форумът е за споделяне на обща информация и не бих могла да давам индивидуални съвети. Не знам какви храни предлагате по принцип, за да коментирам как да ги редувате. При малките деца по-рядкото изхождане не винаги означава запек. Една от причините за нередовно изхождане може да бъде именно недостатъчният прием на течности, така че е добре да предлагате редовно вода (не сок!) през целия ден, дори детето да пие само по-няколко глътки.
Също така е добре да включите в менюто му повече меки сезонни плодове и течна храна под формата супи, за да подпомогнете изхождането.

# 89
  • Мнения: 1 694
Здравейте, Маги, от каква възраст мога да предлагам ядки (под формата на брашно, тахан или смлени, разбира се) и кои са подходящи? Също така откога мога да давам сусамов тахан? Детето ми е на 1 г.

Общи условия

Активация на акаунт