Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 46 563
  • 206
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 93
Здравейте! Предстои ни захранване с месо. Ще започнем с пуйка от готово пюре. Въпросът ми е как се въвежда месото и какво количество трябва да бъде. Бебето е на 6м. Виждам, че в пюретата на Хип с месо, месото е около 8%, а в заготовките пише, че се смесва половин бурканче с половин зелвнчуково, а месото е 40%.

Здравейте! Няма точни указания колко да бъде количеството месо в храната на бебето. При бебешките храни има изискване за минимум 8%, за да може на етикета да пише, че продуктът съдържа месо. И производителите обикновено се придържат имено към този минимум.
При въвеждането може първият път да добавите от 1 до 3 лъжички към зеленчуково пюре, после 2-4, 3-5 и след като вече е въведено, да го включите редовно в менюто на бебето като за улеснение може да се стремите 1/4 от храната за деня да бъде с предимно протеиново съдържание и да предлагате различни източници на протеин - месо, риба, яйце, бобови храни и т.н.

# 31
  • Мнения: 93
Здравейте Маги , имам бебе на 5 месеца , започнах със захранването но искам да попитам след обяд му давам оризова каша , освен ориз каква друга каша мога да дам. Благодаря

Затруднявам се да отговоря, без да знам какво друго е въведено до момента и какво се предлага на бебето. Близка по състав, но далеч по-хранителна от оризовата каша е кашата от елда. Практически от всички зърнени храни може да се приготви каша, ако държите непременно да давате каши.

# 32
  • Мнения: 93
Здрaвейте,
от когa трябвa дa зaпочне дa cе дaвa жълтък ?

Практиката у нас е жълтък да се въведе след въвеждане на зеленчуци, плодове и зърнени храни и обикновено това се случва около 7-ми месец.
По света има други практики и системи, включително такива, при които жълтък се предлага като първа храна.
Наскоро проведено сериозно проучване в Англия (EAT study - Early Allergy Tolerance) доказа, че за децата от рискови групи е добре 2-та най-сериозна алергена - яйце и фъстъци да се въведат в периода 4-ти - 6-ти месец, като това се счита за протективен прозорец с минимален риск за отключване на алергия, а за всички останали деца в хода на нормалното захранване след 6-ти месец. Междудругото там, както и на много други места захранват с цяло яйце, а не само с жълтък, както е прието у нас.

# 33
  • Мнения: 4
Здравейте, Маги!
Имаме книгите ви и използваме тях за ориентир при захранването на 6 месечната ни дъщеря. Когато беше на около 4 месеца й откриха атопичен дерматит. Поради него малко се притеснявам при вкарването на нови храни. До момента сме вкарали само 6-7 зеленчука и мислим да продължим с каши. В книгата "По-здрави бебета" не успях да открия някакви съвети на последователност на вкарване на храните при деца с АД. Можете ли да ми дадете няколко препоръки и/или литература по въпроса? Предварително благодаря!

# 34
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги!
Имаме книгите ви и използваме тях за ориентир при захранването на 6 месечната ни дъщеря. Когато беше на около 4 месеца й откриха атопичен дерматит. Поради него малко се притеснявам при вкарването на нови храни. До момента сме вкарали само 6-7 зеленчука и мислим да продължим с каши. В книгата "По-здрави бебета" не успях да открия някакви съвети на последователност на вкарване на храните при деца с АД. Можете ли да ми дадете няколко препоръки и/или литература по въпроса? Предварително благодаря!

Здравейте!
Писали сме по темата на сайта на Мама Съм. Може да видите текста тук: https://mamasum.bg/2020/04/23/vavezhdane-na-alergeni-po-vreme-na-zahranvaneto/

Също, ако ползвате английски,  Allergy UK издадоха наскоро подробно ръководство с указания за родители, изготвено от диетолози и нутрицинисти на база най-новите проучвания за захранване с алергени. Може да го свалите тук: https://www.allergyuk.org/assets/000/003/032/DesignConcept_A5_In … al.pdf?1589795676

# 35
  • Мнения: 328
Привет отново! При захранване през зимата, изборът на пресни сезонни плодове и зеленчуци е доста ограничен. Кое според Вас е по-подходящо - да се консервират плодове и зеленчуци в сезона им (под формата на пюрета в бурканчета); да се замразят пюрета или цели плодове/зеленчуци: или да се предлага изцяло каквото е прясно в сезона?

# 36
  • Мнения: 3 978
Здрaвейте отново и от мен! Червено цвекло от когa е добре дa cе дaвa, нa някои меcтa хем четa, че е полезно, хем че е пълно c нитрaти и нaтовaрвa оргaнизмa нa бебето

# 37
  • Мнения: 93
Привет отново! При захранване през зимата, изборът на пресни сезонни плодове и зеленчуци е доста ограничен. Кое според Вас е по-подходящо - да се консервират плодове и зеленчуци в сезона им (под формата на пюрета в бурканчета); да се замразят пюрета или цели плодове/зеленчуци: или да се предлага изцяло каквото е прясно в сезона?

Здравейте! Като цяло е добре да се съобразяваме със сезона, но вече доста зеленчуци се предлагат целогодишно. Аз съм привърженик на модерната тендценция за захраване със зеленчуци. Тук обяснявам по-подробно какви са предимствата на този метод https://www.magipashova.com/2020/06/dnevnik-na-zahranvaneto-3/.
През зимата се намират лесно зеленчуци като пащърнак, броколи, карфиол, морков, картоф и тиква, а други като например зелен боб може да се дадат и замразени. При замразяване зеленчуците запазват много голяма част от полезните си свойства.

# 38
  • Мнения: 93
Здрaвейте отново и от мен! Червено цвекло от когa е добре дa cе дaвa, нa някои меcтa хем четa, че е полезно, хем че е пълно c нитрaти и нaтовaрвa оргaнизмa нa бебето

Здравейте! Това за нитратите може да важи за всички кореноплодни (цвекло, моркови, картофи и т.н.), но зависи в какви почви се оглеждат и как се третират. У нас принципно има наредба за нивото на остатъчни пестициди в храната, а някои от големите хранителни вериги имат свои собствени стандарти, които са завишени спрямо държавните. Ако пък имате финансова възможност, най-добре е да давате на бебето био зеленчуци, защото те се отглеждат при още по-строго контролирани изисквания за състава на почвите.

# 39
  • Мнения: 1
Здравейте! Бих се радвала на съвет и от Вас! Дъщеря ми е на 8 месеца и от началото на захранването (5+++) има проблем с изхождането. Започнах с тиква, която давах седем дни, но тъй като не беше акала 5 дни, а следващите 2 много се напъваше, спрях и давах само кърма два дни и се нормализира. После дадох пащърнак 5 дни, но също имаше проблем и отново беше 2 дни само на кърма. След това продължих с още зеленчуци, телешко, пилешко, круша, слива, ябълка, сега давам овесена каша. През цялото време обаче тя се изхожда доста трудно, всъщност почти всеки ден и на няколко пъти, но почервенява цялата и много се напъва, а изпражненията винаги са твърди, като топчета. Опитах какво ли не, давам само незапичащи храни, винаги няколко лъжички круша или слива след обедното пюре, слагам и рапично олио или кокосово масло всеки път, давам чай от копър или вода (пие около 70-100мл на ден), масажи правих, на ден яде общо не повече от 200гр пюре, разпределено на 2-3 хранения. Има и дни, в които изяжда по 4-5 лъжички, но хапне ли пюре и има запек. Също давах и миналата седмица БиГая, без ефект. Когато и дам свещичка до 30 сек. се започва напъване и ака доста, но отново твърдо, леко кашесто накрая. По съвет на педиатър давам от няколко дни половин лъжичка млечна захар във водата, но все още няма резултат. Все си мислех, че след месец два коремчето ще свикне, но вече се чудя дали няма някакъв друг проблем, или аз бъркам нещо някъде.. Пак ли да давам само кърма, докато се изходи нормално или не трябва да спирам? Много се извинявам за дългия текст и благодаря предварително!

# 40
  • Мнения: 6
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

# 41
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

Здравейте!
Съжалявам за трудностите, през които преминавате! Убедена съм, че не Ви е леко!  Имайте предвид обаче, че това е тема за споделяне на обща инфорамция, а не за даване на индивидуални съвети, свързани с конкретно дете/състояние.
В случай като Вашия е изключително важно конкретните съвети да бъдат давани от лекар! Ако Вашият педиатър няма опит с подобни случаи, обърнете се към детски алерголог. Не търсете съвети в интернет! Аз не мога да Ви дам такива, защото нямам нужната медицинка експертиза, а дори и лекар в подобен случай не би могъл да Ви съветва през интернет, без да е запознат подробно с фамилната история, протичането на бременността и раждането, както и всички подробности от раждането до момента. Хората, които ще си позволят да Ви съветват в интернет по толкова специфичен казус не са професионалисти и има риск да Ви дадат неподходящи съвети. Единственото, което аз мога да Ви препоръчам, е да намерите добър лекар, на който да се доверите, за да Ви преведе през захранването по най-щадящ за бебето и за Вас начин.

# 42
  • Мнения: 6
Здравейте, Маги! Синът ми е на 6 месеца и е диагностициран на месец и половина  с АБКМ , тежка екзема,течащи обриви по цялото тяло и лице(с които сме и в момента),които не се повлияват от медикаменти и строгата ми диета (да допълня, изцяло на кърма сме)и е със слуз в изпражненията (винаги диарични или воднисти )от тогава. По препоръка на педиатър започнахме захранване в 5ти месец,оттогава детето неможе да се изхожда нормално ,минахме на отсрещната страна, много газове,напъва се ,видимо изпитва дискомфорт и се изхожда на всеки 4тири дни. Като първа храна въведох безмлечна оризова каша, която беше добре приета и регулира изхожданията ,но не напълно,затова продължихме с картоф и се появи кръв във изпражненията. Спрях захранването за няколко дни и се върнахме там откъдето бяхме тръгнали, много воднисти изпражнения със слуз
.Продължих със сладък картоф, при което се запече, пробвах с круша 4 дни ,но детето я плюе, от няколко дни предлагам пащърнак , но детето се запече още повече. Въпросът ми е какви храни да въвеждам ,според нашата ситуация, по колко време и колко,като количество? Извинявам се за дългия пост,но пробваме всичко ,което ни се казва и засега няма положителен резултат .

Здравейте!
Съжалявам за трудностите, през които преминавате! Убедена съм, че не Ви е леко!  Имайте предвид обаче, че това е тема за споделяне на обща инфорамция, а не за даване на индивидуални съвети, свързани с конкретно дете/състояние.
В случай като Вашия е изключително важно конкретните съвети да бъдат давани от лекар! Ако Вашият педиатър няма опит с подобни случаи, обърнете се към детски алерголог. Не търсете съвети в интернет! Аз не мога да Ви дам такива, защото нямам нужната медицинка експертиза, а дори и лекар в подобен случай не би могъл да Ви съветва през интернет, без да е запознат подробно с фамилната история, протичането на бременността и раждането, както и всички подробности от раждането до момента. Хората, които ще си позволят да Ви съветват в интернет по толкова специфичен казус не са професионалисти и има риск да Ви дадат неподходящи съвети. Единственото, което аз мога да Ви препоръчам, е да намерите добър лекар, на който да се доверите, за да Ви преведе през захранването по най-щадящ за бебето и за Вас начин.


Благодаря! За пръв път опираме до интернет консултация, просто досега сме посетили многооо доктори -педиатри ,алерголози, дерматолози и просто не се намира адекватно лечение, затова реших да пробвам и през интернет.

# 43
  • Мнения: 27
Здравей, Маги! Моето бебе е още на 4 месеца и не дава сигнали за захранване 😁 Въпреки това аз започнах доста да се интересувам по темата. Имам и книгата ти, страхотна е, особено за “неопитни” майки като мен. Искам да те попитам с коя мазнина е най-подходящо да започнем приготвянето на пюретата. Аз живея в Германия и тук се препоръчва рапичното олио. Ще се радвам да прочета мнението ти по този въпрос.
Поздрави!

# 44
  • София
  • Мнения: 320
Здравей, Маги!
Имам бебче на 5 месеца, което до този момент е изцяло на кърма.
Чета, че захранването следва да започне не по-късно от навършване на 6 месеца. Тъй като аз искам да пробвам с метода ЗВБ, а при него детето трябва да може да седи самостоятелно, въпроса ми е ако за този период до навършване на 6 месеца (3 седмици), бебето ми не може да седи самостоятелно какво е по-добре да направя - да изчакам или да започна да захранвам с пюрета?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт