Захранване на бебето - дискусия с Маги Пашова

  • 46 555
  • 206
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 85
Здравейте Маги,
Бебето ми е на 5+ месеца. Забелязвам, че има интерес вече към храната. Гледа, когато се храним на масата, посяга към неща, но все още не може да седи стабилно. Тези дни съм в избиране на стол за хранене.

От любопитство на няколко пъти и дадох по няколко парченца малки различни зеленчука или плод, като всичко се хареса.

Пробвах преди два дни като седеше в шезлонг(което знам, че не е добре) да дам парче домашна круша по метода ЗВБ (спряла съм се да пробвам този метод) и тя има изключителен интерес. Слага в устата крушата и почва да дъвче, смуче. Тя беше доста мекичка и следователно отхапа големи парчета (може и да е лакома) и аз много се притеснявам от задавяне. Единият път изплю едно голямо парче, а другият път се закашля, което знам че не е проблем, но аз се паникюсах и направих това, което не трябва - да я потупам по гръбчето. На следващият ден пак дадох круша и пак отхапа големи парчета и аз изпадам в паника, същото е и с авокадото. Придържах го, но въпреки това тя го засмука половината и аз много се притеснявам.
Реших да изчакам да направи точно 6 и да вземем стол, но въпросът ми е как да се справя със страха от задавяне тъй като тя има много голям интерес и захапва големи парчета? Въобще как да процедирам в първите седмици по този метод?

Благодаря!

# 181
  • Мнения: 1 136
Здравей Маги,

Въпрос относно храненето на дете на 1г. с алергии. Наскоро започнах да давам и вечеря и ми е изключително трудно да готвя по 5 пъти на ден (4 пъти за неговите хранения и 1 път за нас). Обмислям скоро да го приобщя към семейното седмично меню, но ние консумираме меса като свинско и агнешко.

Чудя се те подходящи ли са за консумация от синът ми и в какво количество и колко често. Доколкото прочетох в темата назад, препоръчваш да се дава месо 2-3 пъти в седмицата, а през останалото време да приема бобови култури, риба. Това важи ли за децата над 1годинка?

# 182
  • София
  • Мнения: 160
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊

# 183
  • Мнения: 3 976
Здравейте,
В какво съотношение трябва да са зеленчуците и бобовите култури (лещата например)?
Колко грама максимално леща е препоръчително да давам на ден?
Червената леща трябва ли да се кисне предварително?
Откога мога да започна да давам ряпа на бебето?

# 184
  • София
  • Мнения: 160
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊
Здравейте отново 😊
Успях да намеря време да прочета темата назад и открих отговорите на въпросите ми по-горе. В хода на четене, обаче, възникнаха нови питания:
1. За 15 месечно дете може да се въвеждат ядките под формата на тахани, но може ли да се дава фъстъчено масло или масло от бадеми?
2. Идва зимният сезон, всички цитрусови плодове ли са подходящи да се предлагат - киви, мандарини, портокали, грейпфрут?
3. По-горе Ви бях попитала за чая, защото искам да предлагам по-голямо разнообразие от напитки освен вода и мляко. Разбрах кои билки са подходящи за чай, а подходящо ли е да се дава някакъв прясно изстискан сок например?

# 185
  • Мнения: 7 696
Здравейте! Интересува ме схема за въвеждане на глутен. Подходящо ли е да се започне с пшенична каша? Колко време трябва да въвеждам, за да мога да въведа и нещо друго? Кога е по-добре да се дава пшенична каша, за обяд или следобедна закуска?

# 186
  • Мнения: 93
Здравейте мами,
Сред най-честите въпроси, които получавам, са такива, свързани с кашата - каква да ползвате, как да я приготвяте, кога да я предлагате.

В сайта ми ще откриете подробен текст по темата с популярни митове и важни факти за бебешката каша. Вижте го тук: https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/.

Надявам се да ви е полезен!

Здравейте, Маги Simple Smile
Относно нашите какво Ви е мнението за това първата храна на бебето,  5 месеца, да е каша? Не можах да прочета цялата тема до тук,  за което се извинявам,  ако има писано по въпроса.  Педиатърката съветва захранването да е с безглутенова каша,  после глутенова, след което зеленчуково пюре и т.тн

Здравейте,
Имам публикация в сайта, която обобщава най-важните въпроси, митове и факти, свързани с кашите. Може да я погледнете тук:
https://www.magipashova.com/2020/09/bebeshkata-kasha-mitove-i-fakti/

# 187
  • Мнения: 93
Кога се дава супа за вечеря на бебе ?

Принципно около годинка детето трябва да може да хапва бистра супа, като гътла бульона и сдъвква парчета. Крем супа може да се дава и по-рано. Дали това да бъде на вечеря или на обяд е въпрос на избор и зависи от цялостното меню и ккаво друго включва то за деня.

# 188
  • Мнения: 93
Маги,
Благодаря за отговора.

Доколкото следя публикациите ти, до 10м, АМ или кърмата се препоръчва да е около 500-550мл на денонощие, а от 10м до годинка около 400мл. .

Като порция при 5 кратно хранене предлагам около 200гр, това ок ли е?

За въвеждане на бобови култури червена леща за начало според теб подходяща ли е? Боб, фасул,грах под формата на яхния ли предложи на Макси?

Относно таханите съм чела нещата, които си споделила, само един въпрос, според теб с кой тахан да започна, мисля в крем от авокадо и банан да добавя четвърт чаена лъжичка, например орехов или бадемов, докато не стигна до 1 лъжичка, така прочетох в книгата ти.

Предварително благодаря за отговора.

Здравей!
Относно количеството храна, има едно много хубаво правило: родителят избира колко да предложи, а детето решава колко да изяде Wink . Така че 200 г е ок, но понякога детето може да не изяде цялото количество. Друг път може да покаже, че иска още. Важно е да следим тези сигнали и да се съобразяваме с тях.

Червената леща е чудесен вариант като първа бобова култура. След това могат да се въведат постепенно и останалите. Аз ги давам под формата на сварени зърна, защото в повечето случаи Макси се храни сам и зрънцата са чудесни за трениране на пинсетен захват. Понякога правя и различни кюфтенца от намачкани бобови култури и зеленчуци.

За таханите можеш да започнеш с каквото решиш - орехов или бадемов са ок за първи. По-важно е да не забравяш, че всеки се въвежда като нова храна. Има не един случаи на деца, които проявяват алергична реакция към една единствена ядка (сътветно тахан), а толерират без проблем всички останали. Затова въвеждаме всеки един поотделно и започваме с много малко количество.

Надявма се, че съм била полезна Simple Smile

# 189
  • Мнения: 93
здравейте,
бебето е на 9 месеца,започвам да давам вечеря и съм объркана.
в книгата пишете че за вечеря е подходящо да се дава зеленчукова супа.какво друго мога да давам освен супа? кисело мляко,някаква каша(с плод или без)?
благодаря


Здравейте!
В книгата на много места посочвам, че идеите са само примерни и далеч нямат претенция да покриват всички възможни варианти. При преминаване към трикратно хранене, вечерята може да включва разнообразни предложения като например:
- зеленчукова крем супа
- ориз с грах и тиквички
- сладък картоф с нахут
- сьомга с кускус и грах
- бяла риба с броколи и моркови

Както и ралзични други ястия и комбинации в зависимост от това какво сте въвели до момента, кой сезон е, какво друго е яло детето през деня.

# 190
  • Мнения: 93
Здравейте Маги,
Бебето ми е на 5+ месеца. Забелязвам, че има интерес вече към храната. Гледа, когато се храним на масата, посяга към неща, но все още не може да седи стабилно. Тези дни съм в избиране на стол за хранене.

От любопитство на няколко пъти и дадох по няколко парченца малки различни зеленчука или плод, като всичко се хареса.

Пробвах преди два дни като седеше в шезлонг(което знам, че не е добре) да дам парче домашна круша по метода ЗВБ (спряла съм се да пробвам този метод) и тя има изключителен интерес. Слага в устата крушата и почва да дъвче, смуче. Тя беше доста мекичка и следователно отхапа големи парчета (може и да е лакома) и аз много се притеснявам от задавяне. Единият път изплю едно голямо парче, а другият път се закашля, което знам че не е проблем, но аз се паникюсах и направих това, което не трябва - да я потупам по гръбчето. На следващият ден пак дадох круша и пак отхапа големи парчета и аз изпадам в паника, същото е и с авокадото. Придържах го, но въпреки това тя го засмука половината и аз много се притеснявам.
Реших да изчакам да направи точно 6 и да вземем стол, но въпросът ми е как да се справя със страха от задавяне тъй като тя има много голям интерес и захапва големи парчета? Въобще как да процедирам в първите седмици по този метод?

Благодаря!

Здравейте,
Методът ЗВБ се препоръчва след навършване на 6 месеца и когато детето може стабилно да държи гърба и врата си изправени.
Въпреки това рискът от задавяне съществува и той може да се случи както с бебе на няколко месеца така и с по-голямо дете. От една страна е важно да се прави разграничение между давене (детето кашли, може да се разплаче, да е зачервено, но е в състояние да диша!) и задавяне (детето не издава звук, започва да посинява, не може да диша). Във втория случай незабавната и адекватна намеса е задължителна. Моят съвет е родителите да изкарат курс за оказване на неотложна помощ при спешни състояния. Такива у нас се предлагат от лекареския екип на Академия за първа помощ. Може да чуете и подкаста ни по темата тук: https://soundcloud.com/mamgovori/akademiya-prva-pomoshch

# 191
  • Мнения: 93
Здравей Маги,

Въпрос относно храненето на дете на 1г. с алергии. Наскоро започнах да давам и вечеря и ми е изключително трудно да готвя по 5 пъти на ден (4 пъти за неговите хранения и 1 път за нас). Обмислям скоро да го приобщя към семейното седмично меню, но ние консумираме меса като свинско и агнешко.

Чудя се те подходящи ли са за консумация от синът ми и в какво количество и колко често. Доколкото прочетох в темата назад, препоръчваш да се дава месо 2-3 пъти в седмицата, а през останалото време да приема бобови култури, риба. Това важи ли за децата над 1годинка?

При всички деца, а също и при възрастните е добре да се залага на разнообразно и баланисрано хранене, както и да не се прекалява с животинските протеини, а да се редуват с растителни. Когато детето има обяд и вечеря, месото може да бъде повече от 2-3 пъти седмично, като се редуват птиче и червено месо, а също така се предлагат различни други източници на белтък като риба, яйца, различни бобови култури.

# 192
  • Мнения: 93
Здравейте, Маги!
Детето ми е на година и 3 месеца. Интересуваме кога мога да започна с въвеждането на алергени - мед и ядки - и по какъв начин: последователно няколко дни ли. Трябва ли медът да бъде в печива или може да бъде добавка към чай например. В тази връзка какъв чай може да се предлага на деца на тази възраст? Всякакви билки ли са подходящи или само плодови чайове са позволени?
Благодаря Ви предварително? 😊

Здравейте! Актуалните препоръки са за въвеждане на алергените преди навършване на годинка, като това не се отнася за меда. При него освен рискът от алергична реакция, съществуват два по-сериозна риска - този от бутилизъм и свикаването с концентрираната сладост. За мен даването на концентрирани подсладители на деца под 3 години е напълно ненужно. По отношение на течностите е по-добре да заложите на вода, отколкото на чайове, особено ако става въпрос за подсладен чай.

# 193
  • Мнения: 93
Здравейте,
В какво съотношение трябва да са зеленчуците и бобовите култури (лещата например)?
Колко грама максимално леща е препоръчително да давам на ден?
Червената леща трябва ли да се кисне предварително?
Откога мога да започна да давам ряпа на бебето?

Здравейте! Относно първите 2 въпроса няма как да се даде точен отговор. Не съществуват официални протоколи/указания, в които да се посочват грамажи на различни храни или съотношения. Общото правило е, че родителят решава какво количество да предложи, а детето какво количество да изяде. Другото правило, по което е добре да се водим, е че всяко хранене е добре да съдържа източник на белтък или желязо (т.е. месо, риба, яйце, бобова култура), източник на енергия (зърнена храна, картоф, сладък картоф, тиква) и зеленчук.
Теоритично е добре всички бобови и зърнени храни да се накисват, като за червената леща може да се допусне изключение.
Относно зеленчуците - всички зеленчуци могат да бъдат въвеждани след 6-ти месец като е добре да се следва сезонен принцип и да се има предвид, че през първите 2-3 месеца от захранването е добре да са минали термична обработка.

# 194
  • Мнения: 93
Здравейте! Интересува ме схема за въвеждане на глутен. Подходящо ли е да се започне с пшенична каша? Колко време трябва да въвеждам, за да мога да въведа и нещо друго? Кога е по-добре да се дава пшенична каша, за обяд или следобедна закуска?

Здравейте,
Глутенът се въвежда на принципа на всички останали алергени. Започва се с много малко количество, изчаква се 3 дни, през които не се предлага друга нова храна и ако за този перидо детето не направи реакция, се предлага малко по-голямо количество. Отново се изчаква поне 24 часа и се предлага за трети път като количеството се увеличава още. Ако и след този прием няма реакция, считаме бебето за захранено и включваме въпорсният алерген в менюто му като е дорбе да го предлагаме поне 2 пъти седмчино.
Кога ще давате каша е въпрос на личен избор и съобразяване с останалите храни, котио включва менюто на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт