Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 27 149
  • 798
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 5 262
Човек е човешко същество, а не скот, защото сам носи отговорност за себе си. Само овцете са делегирали отговорността за живота си на някой друг. Но едва ли им е довело полза.
Когато някой забогатява, не винаги е непременно за сметка на друг. Това е соц. клише. Понякога той просто повишава ефективността и производителността на системата като цяло. Какъв щеше да е светът без Гейтс, без Мъск, без създателите на скайп, на интернет, на компютъра.
Те кой са обрали!?

Съгласен съм, че не е по темата.
няма как да забогатееш не за сметка на друг, а за собствена сметка.
твоята нараства, някъде намалява. основен закон.
... въпроса е в разпредлението. ...
 
но не ме разбра защото не искаш.
няма да обяснявам повече. не е темата

# 751
  • Мнения: 2 828
Човек е човешко същество, а не скот, защото сам носи отговорност за себе си. Само овцете са делегирали отговорността за живота си на някой друг. Но едва ли им е довело полза.
Когато някой забогатява, не винаги е непременно за сметка на друг. Това е соц. клише. Понякога той просто повишава ефективността и производителността на системата като цяло. Какъв щеше да е светът без Гейтс, без Мъск, без създателите на скайп, на интернет, на компютъра.
Те кой са обрали!?

Съгласен съм, че не е по темата.
няма как да забогатееш не за сметка на друг, а за собствена сметка.
твоята нараства, някъде намалява. основен закон.
... въпроса е в разпредлението. ...
 
но не ме разбра защото не искаш.
няма да обяснявам повече. не е темата

Хората дават мисъл, време, енергия, труд и често нерви срещу заплащане. Ако резултатаот това е нещо, което е търсено и се продава, човек може да забогатее или поне да излара прилични пари.

Така че реално човек си изкарва парите за собствена сметка, защото да си жертва времето, ергията и здравето изобщо не е малка жертва. Докато при социашизма всичко това може да не го цертвал и пак да получиш(едва ли ще е повече) но пак нещо за нищо кой не би искал? И точно тук се крие големия проблем насоциализма. Няма от къде да дойде нещо безплатно. От много хора е взимано, насила и е инало много будали, които са работили за всички. Отделно имало е мн голям външен дълг и живота е изглеждал много добре за народа, но това е било привидно и е било до време.

# 752
  • Мнения: 41 244
Да продам голям ап. и да купя 3 малки , без да доплащам, има ли как да ми се получи или да забравя.
С нов локдаун....

Аз не виждам как ще се върже цената . Три двустайни (какво разбираш под малки де) струват повече от един 3,4 или 5 стаен. А и с таксите за нотариуса, комисиона за брокерите, данъците и ремонта не виждам как ще стане. Още повече да намериш за кратко време три добри малки.


Само за протокола да вмъкна,НРБ никога не е фалирала. Дългът никога не е надвишавал 50% от БВП.

Първо, фалит значи, че не можеш да си плащаш задълженията и няма общо с процентите на дълга.
И второ, не знам какви са били процентите, ама чети тук:

https://fakti.bg/bulgaria/254745-trite-taini-falita-na-bkp-i-todor-jivkov



И една поправка за Партизанката - при социализма човек нямаше право на работа, а ЗАДЪЛЖЕНИЕ да работи. Който не работеше го "въдворяваха" на работа с милиция...

Последна редакция: вт, 03 ное 2020, 09:49 от Черна станция

# 753
  • Мнения: 5 262
Gogo1979 ти сам няма как да произведеш толкова , че да станеш богат. започваш да наемаш. ок. но гледаш условията да са изгодни за теб, за да печелиш, нали? и акционерите ти. ок. идва дигитализацията. от 10 раб. места остават 4 . другите 6 отиват на трудовата борса. на тях трябва да се осигури соц. минимум. от кого се взима ? от твоята печалба и тази на акционерите ти ли ? НЕ ! и там е проблема. По-скоро се принуждават останалите на работа 4 ма да плащат за другите 6 ма.
Както и да е.

По повод на кой какво взели. Можеш много да вземеш. Ако не ползваш активите то няма значение колко с взел.
Само с взимане богат не се става. Гледай Щатите с паразистната си външна политика ... разграбвай и живей.
Да ... ама сега създадените проблеми рефлектират обратно. Гледай какво става. Виж Франция, виж Австрия , виж целия свят. А той не е голям. Земята е малка. И се поусетиха че със експлоатация и замърсяване накрая им се изсипват каналните води на личния плаж и сега се започна отбой за спасяване на климата, еко и пр. ... което ПАК се плаща от останалите на работа служители и от никой друг! Виж си сметката за тока и помоли да ти обяснят разбивката. Най-голямо е перото за еко енергията. Да ... ама се слага само на частно лце. Големите предприятия не я плащат. Поне в Германия е така .

Колкото и да пишем и да говорим няма да измислим на двето половината.

Ако искате да направим друга тема за това. Тук става дума за тристайни и едностайни жилища и покриви на къщи.
Ако някой отвори темата и ме покани може и да участвам . Защото аз не мога да променя политиката, но ме дразни разединението на хората по разни тъпи критерии като социалисти и капиталисти и пр. ... всяко нещо има доста трески за дялане. Yum

...
И една поправка за Партизанката - при социализма човек нямаше право на работа, а ЗАДЪЛЖЕНИЕ да работи. Който не работеше го "въдворяваха" на работа с милиция...

да. и нямаше толкова много изтрещяли . трудотерапия .. .хохохох

# 754
  • Мнения: X
Колко е активно тука! Пак благодаря за отношението, не съм с двойна самоличност, нито раздавам парички на пишещите, а търся да купя обширно жилище в Лозенец (за възрастни и соц. асистент). С переспективата да го задържа и след тях. Няма причини да очаквам драстичен спад в цените на имотите, които са често крайно раздути де, и лъжата в квадратурите ги прави гротескни просто, дори за столица в Европа; едва ли има икономическа основа и за раздуване на нов балон (според мен), ама както писах, брокерите са толкова некомпетентни, че ще като нищо ще опитват. Нямам против лични срещи и съобщения, по Ел. Пелин има само едно заведение в началото на ъгъла от край време. Не очаквам чудеса, нито да намеря ей сега, но пък и се впечатлих от неорганизираното състояние на пазара - всяка коза за свой крак - дори помежду предлагащите (брокери и частни продаващи), всеки нещо си намислил и си го мели, нищо по същество обаче... и по някое време се оказва, че не са сигурни че ще продават, а като има известен интерес и вдигат и цената? В Бг още няма наддавателни оферти или как да го преведа и аз не знам, то едва ли има и много имоти, за които това е осъществимо.  Не само в Канада има потомствени социалджии да ти кажа, и настатени в социални жилища, които с поколенията се оказват на прилични локации, но това излиза от темата вече май.
На Елин Пелин е култовата кръчма "Под липите", която освен че е наистина много стара, от 1920те на миналия век, е и много приятно местенце с вкусна храна, любимо ни е. Наоколо има и други ресторанти, за който търси ресторанти,  на Хр. Смирненски и Церковски е бившата "Под старата липа", сега "Пънчетата", пак в стара къща с двор. На ъгъла с Мидржур има италиански "Форно Чиполини", в УАСГ също има пицария. Не разбрах това каква връзка има с имотите там, за мен непосредствената близост до заведение е минус заради шума и глъчката от посетителите, а често има и силна музика. Заведения на 10-15 мин пеш е по-добре.

По темата - покупката става с търпение и упорито търсене, и обаждане на обяви, а да разчиташ на брокери да ти свършат тази работа е кауза пердута. И да, често продавачите се отказват, понякога по съвсем ирационални причини, но имотът си е техен, в крайна сметка. За бабичките е добра стратегия, не знам доколко ще е ефективна, но нищо не пречи да опиташ. За обширно жилище задачата е една идея по-лесна, отколкото за малко, макар че не знам какво точно влагаш в това понятие.  Като цяло, в долната част на Лозенец свестни имоти излизат много рядко.

Наддавателни офери за да има, трябва да бъдат организирани от някого - брокер или продавач, а явно никой не се занимава с това, защото е работа, а на този пазар всеки гледа "с трици маймуни" да лови, за съжаление.

# 755
  • Мнения: 41 244
Gogo1979 ти сам няма как да произведеш толкова , че да станеш богат. започваш да наемаш. ок. но гледаш условията да са изгодни за теб, за да печелиш, нали? и акционерите ти. ок. идва дигитализацията. от 10 раб. места остават 4 . другите 6 отиват на трудовата борса. на тях трябва да се осигури соц. минимум. от кого се взима ? от твоята печалба и тази на акционерите ти ли ? НЕ ! и там е проблема. По-скоро се принуждават останалите на работа 4 ма да плащат за другите 6 ма.
Както и да е.

Не помниш ли близката история? Имаше опит да се създаде система, която работи без печалба, а всичко е "в името на народа, за благото на народа". И какво стана? Имаше дефицит, ниско качество, никакъв асортимент и накрая фалит. Фирма, работеща без печалба, се декапитализира, а акционери, не получаващи дивидент, не инвестират. Това е човешка природа и затова комунизмът е невъзможен.

# 756
  • Мнения: 5 262
Не можеш да натискаш непрестанно средната класа. това са хората , които сташат сутрин водят децата си на училище, ходят на работа, прибират ги, гижат се за домакинството и т.н.

Всяка пружина може да се счупи.

В същот време да приравниш социалната класа , защото са много и са ти избиратели и трябва да са доволни от теб ...

А боатите да си стоят на Олимп и никой да не ги закача за нищо.

Аз не казвам да фалират предприятията , но цялата икономика да базираш само на растеж, свръхпроизводство и свръх консумация ... се оказва фатална . Виждаш какво става .

А за акционерите - едно е инвестиция , а друго е спекулация.

# 757
  • Мнения: X
Бърз ?
Да продам голям ап. и да купя 3 малки , без да доплащам, има ли как да ми се получи или да забравя.
С нов локдаун....
Не мисля, че може да се получи - нито като цена, нито като наличие на малки, ако става въпрос за един и същ или подобен район. Иначе ако продадеш 1 голям в долен Лозенец (примерно) или в Яворов, или в Иван Вазов, или в Докторски, с парите можеи да може да купиш 3 боксониери в крайни квартали, без претенции за къде, въпрос на сметка, но предлагане поне ще има. Но да купиш 3 малки в Лозенец за мен е невъзможно нито като цена, нито като наличие на малки имоти на пазара.

# 758
  • Мнения: 9 159
Капитализъм гонещ само печалбата се самоубива. Защото колкото по-голяма печалба прави,толкова по-голяма става инфлацията.  Такъв зверски капитализъм е имало в Картаген докато на Римската империя не и е писнало от него и го е бастисала.
Успешен капитализъм е този,който формира и задоволява потребности,а печалбата е на заден план.

# 759
  • Мнения: 41 244
Аз не казвам да фалират предприятията , но цялата икономика да базираш само на растеж, свръхпроизводство и свръх консумация ... се оказва фатална . Виждаш какво става .

А за акционерите - едно е инвестиция , а друго е спекулация.

А, това и аз съм го казвала много пъти - основният недостатък на съвременната икономика е, че е базирана на непрекъснат растеж, а такъв не може да има в крайна/ограничена система, каквато е Земята. Ако няма растеж, икономиката се скапва, а ако има, все някога ще се получи насищане или ще си затрием планетата. Ако тя не ни затрие или сами не се затрием.  Изходът е или друга система, или да се разшири ограничената зона. За съжаление експанзията в космоса е далеч, а друга система не е измислена. И затова караме с единствената, все пак работеща.
Все пак има лъч надежда в науката - термоядрени централи например, роботизация...

Няма спекула. Спекула имаме само при някакви изкуствени условия за дефицит (война, бедствия и т.н.). От там нататък има търговия - купуваш евтино, продаваш скъпо.


Успешен капитализъм е този,който формира и задоволява потребности,а печалбата е на заден план.

Няма такъв. Имаше опит де, ама му е друго името. Маркс, Ленин и Сталин са го измисляли. И се провали, не беше успешен.

Последна редакция: вт, 03 ное 2020, 10:26 от Черна станция

# 760
  • Мнения: 9 834
Боже, Боже, какво съм учила аз по история - то се оказа, че капитализъм е имало и по времето на Картаген и Римската империя!
Добре, че съм тази тема да ме "ограмотят"!

# 761
  • Мнения: X
Скрит текст:
Помним, може би не сме съсвсем млади вече, не че се предаваме де, сега в ретроспектива, той си прилагаше съвсем на едро прости принципи на маркетинга, както си ги е разбрал... и някаква трагична жена-екстрасенс имаше после, и какво ли не, което "роди" първите "нови руснаци", отврат са си преди и след горките... нали ги гледаме как арогантно се репчат, особено женските им, по света и до сега.

Ще продължа да ви чета за отмора, а и да търся жилище в Лозенец значи. Отбелязвам, че ми е странно да няма на кой да си дам парите, при положение, че има ограничено "официално" предлагане и недоумявям плиткоумието на "брокерите", като видят мотивиран човек с пари да не се "бъгнат" за напън да изкарат 3-те си свещени %, ами ми се държат като цинични простаци. Ясно, че няма обучение, лицензи или каквато и да е регулация, ама те са съвсем некомпетентни на място, да му се не види! Аз искам да дам пари и да няма на кой за какво?!? - Това ме хвърли при вас и така ви намерих...

Хубава вечер на всички желая и благодаря!
Това е защото, както и Мандаринка каза, предлагане на такива места просто няма. Брокерите ги остави, те не могат да ти предложат нещо, което го няма на пазара, не са магьосници. А явно брокерският им кодекс им забранява да ти кажат директно, че това, което го търсиш, го няма. Е, излизат тук-там, макар и много рядко, и затова си дебнИ и бъди готов с парите, и ще се получи.
Боже, Боже, какво съм учила аз по история - то се оказа, че капитализъм е имало и по времето на Картаген и Римската империя!
Добре, че съм тази тема да ме "ограмотят"!
Ха-ха - точно Hands Plus1

# 762
  • Мнения: 9 159
Боже, Боже, какво съм учила аз по история - то се оказа, че капитализъм е имало и по времето на Картаген и Римската империя!
Добре, че съм тази тема да ме "ограмотят"!
мандаринке да те открехна душичке! Има две истории - едната е научна,а другата учебникарска. Какъв е проблемът с учебникарската история,която е набивана в главите на всички ни? Проблемът е,че в миналото са се случвали една камара неща. В миналото са живеели милиони хора. Артефактите останали от тях са огромни по обем и е трудно да бъдат вкарани в една книга,(учебник). Ето защо за да се създаде "национален/световен разказ" е нужна селекция. Едни факти се отделят,други се замитат под килима,на трети не се обръща внимание и т.н. Накрая се създава нещо силно изкривено,но по което нацията или светът имат консенсус,че това е "нашата история". Западът и светът определиха че човешката история се движи по линията античност-средновековие-настояще. Тази линия обаче е мит,тоест лъжа. Капитализъм е имало даже преди Римската империя. И глобализъм също. Правителствата по света с всички сили се стремят да набият в главите на гражданите си само един мит,(например че човекът е произлязъл от маймуната),защото ако хората започнат да спорят,ще се хванат за гушите и обществото ще се разпадне. 
Нещо по темата,по времето на римският император Октавиан,селскостопанските земи се концентрирали в ръцете на шепа едри земевладелци. Образувал се монопол/картел. В резултат римските селяни избягали в градовете,щото не искали да бачкат като ратаи. Градовете набъбнали досущ като Ню Йорк днес. Октавиан се принудил да изкупува с държавни пари ниви и да предлага пари на римляните да се върнат по селата и да обработват нивите. (Нещо като планът "Странджа-Сакар" на комунистите. Joy) Но нъцки. Е,после с времето нещата се урегулирали от само себе си...

# 763
  • Мнения: 9 834
Боже, Боже, какво съм учила аз по история - то се оказа, че капитализъм е имало и по времето на Картаген и Римската империя!
Добре, че съм тази тема да ме "ограмотят"!
(1) име, включително форумно, се пише с главна буква и 2) (с малки изключения, а случаят не е такъв, ново изречение също започва с главна буква) мандаринке (запетаята след обръщение е задължетелна) да те открехна (запетаята и преди обръщение е задължителна) душичке! Има две истории - едната е научна,а другата учебникарска.

Това е достатъчно, мисля. Пиша го, защото темата приключва.
Все тая - едва ли ще е от полза. За да стигнеш до научното ниво, трябва да си усвоил учебникарското.

# 764
  • Мнения: 41 244
Елементи на капитализъм - прословутото " пари-стока пари' " е имало още от момента, когато е започнала търговията. И при римляните го е имало, разбира се. И крупни земевладелци е имало, но това не прави строя капиталистически, защото основата на онова общество е била робският труд, а не наемният. Което тотално променя нещата.  Същото е и с феодализма - и там имаме капиталистически отношение (иначе просто няма да има търговия и производство), но обществото е било организирано не на базата на власт на капитала, а на власт на земевладелците (феодалите) и закрепостяване на селяните. Което формира и обществените отношения и затова също не е капитализъм.

Последна редакция: вт, 03 ное 2020, 11:16 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт