Съкращение

  • 4 536
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 050
Авторката говори за любовни обяснения, а не за искани сексуални услуги. Дали правите разлика?

# 46
  • Мнения: 29 310
А, не, ние сме в детската градина да си играем на любовни обяснения. В работата нямат място, особено от началник към подчинен. Всеки мениджър трябва да е наясно с това и, ако си позволи нещо подобно, да си носи отговорността от действията си. Жената му е отказала два пъти. Нима един не е достатъчен? И след това - не можела да си изпълнява задълженията поради недостатъчна квалификация.... А преди отказите е можела, така ли? От колко време е на тази позиция, че така изведнъж се усетиха, че не ѝ достигат компетенции?

# 47
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Опиши и приложи всички факти и чатове с вьпростният. Гледа се много сериозно на такава ситуация в чуждестранните фирми и сьответно ще си понесе последствията. Егати наглия тип. Постави го на място. Тьрси си правата. С много по малки проблеми сьм се обрьщала кьм шефовете и като им обясниш сьм срещала разбиране. Успех.

# 48
  • Манчестър
  • Мнения: 2 481
Така....да започнем оттам,че компанията е чуждестранна, това явно е офис/филиал в БГ, и работещите се подчиняват на БГ трудово законодателство, но също HR правилата от компанията майка се спазват ( стига да не е в ущърб на БГ законите).

Та ще попитам:
1. Има ли консултация с HR отдела?
2. Всяка чужда компания  си има така нар. grievance policy и по този начин можеш да се оплачеш по установения ред.
3. За да прекратят договор по липса на качества, също (поне в чужди компании) има разговор, коментира се къде са слабостите, каква помощ е нужна и тн. Има устно предупреждение, писменно предупреждение, прави се план със слабите страни и как да се подобри и чак след това се стига до прекратяване на договор .
Да не говорим ,че за bullying , мениджъра ще е изхвърчал досега.
Според мен, нито е за отпуската, нито за смените.....просто си я е нарочил,а и не е първата.
Къде се намира компанията ?

# 49
  • Мнения: 202
Така....да започнем оттам,че компанията е чуждестранна, това явно е офис/филиал в БГ, и работещите се подчиняват на БГ трудово законодателство, но също HR правилата от компанията майка се спазват ( стига да не е в ущърб на БГ законите).

Та ще попитам:
1. Има ли консултация с HR отдела?
2. Всяка чужда компания  си има така нар. grievance policy и по този начин можеш да се оплачеш по установения ред.
3. За да прекратят договор по липса на качества, също (поне в чужди компании) има разговор, коментира се къде са слабостите, каква помощ е нужна и тн. Има устно предупреждение, писменно предупреждение, прави се план със слабите страни и как да се подобри и чак след това се стига до прекратяване на договор .
Да не говорим ,че за bullying , мениджъра ще е изхвърчал досега.
Според мен, нито е за отпуската, нито за смените.....просто си я е нарочил,а и не е първата.
Къде се намира компанията ?

Компанията е датска. Още преди съкращението мениджъра ме съсипваше с грешки. Аз отправях предложения как да се подобри работата ми. Защото имаше всяка седмица нови поне 100 промени. Предлагах ново обучение. Обаче той не ми отразяваше предложенията, който според мен дори не са стигнали до шефовете.

# 50
  • Манчестър
  • Мнения: 2 481
Така....да започнем оттам,че компанията е чуждестранна, това явно е офис/филиал в БГ, и работещите се подчиняват на БГ трудово законодателство, но също HR правилата от компанията майка се спазват ( стига да не е в ущърб на БГ законите).

Та ще попитам:
1. Има ли консултация с HR отдела?
2. Всяка чужда компания  си има така нар. grievance policy и по този начин можеш да се оплачеш по установения ред.
3. За да прекратят договор по липса на качества, също (поне в чужди компании) има разговор, коментира се къде са слабостите, каква помощ е нужна и тн. Има устно предупреждение, писменно предупреждение, прави се план със слабите страни и как да се подобри и чак след това се стига до прекратяване на договор .
Да не говорим ,че за bullying , мениджъра ще е изхвърчал досега.
Според мен, нито е за отпуската, нито за смените.....просто си я е нарочил,а и не е първата.
Къде се намира компанията ?

Компанията е датска. Още преди съкращението мениджъра ме съсипваше с грешки. Аз отправях предложения как да се подобри работата ми. Защото имаше всяка седмица нови поне 100 промени. Предлагах ново обучение. Обаче той не ми отразяваше предложенията, който според мен дори не са стигнали до шефовете.

Трябва да започнеш с HR.

# 51
  • Мнения: 379
Здравейте,
Днес ме съкратиха по чл. 71, Ал. 1, имам ли право на обезщетение и ако да по колко лв на ден ще бъде? Благодаря за отделеното време

# 52
  • Мнения: 3 329
Здравейте,
Днес ме съкратиха по чл. 71, Ал. 1, имам ли право на обезщетение и ако да по колко лв на ден ще бъде? Благодаря за отделеното време
Имате право, ако имате отработени 12 от последните 18 месеца /може и с прекъсване/, 60% от среднодневдното възнаграждение за последните 24 м, ако не сте получавали обезщетение за безработица в последните 3 години, като срокът при 60% зависи от трудовия Ви стаж. Ако отговаряте само на първото усливие, ще получавате по 12 лв на всеки работен ден в продължение на 4 месеца

# 53
  • Мнения: 379
Здравейте,
Днес ме съкратиха по чл. 71, Ал. 1, имам ли право на обезщетение и ако да по колко лв на ден ще бъде? Благодаря за отделеното време
Имате право, ако имате отработени 12 от последните 18 месеца /може и с прекъсване/, 60% от среднодневдното възнаграждение за последните 24 м, ако не сте получавали обезщетение за безработица в последните 3 години, като срокът при 60% зависи от трудовия Ви стаж. Ако отговаряте само на първото усливие, ще получавате по 12 лв на всеки работен ден в продължение на 4 месеца
Предишното обезщетение ми беше  до март 2020г. Дали това ще ми изиграе лоша шега?

# 54
  • Мнения: 29 310
Нямаш 3 години от предишната регистрация. Имаш право само на 4 мес. минимално обезщетение.

# 55
  • Мнения: 379
Нямаш 3 години от предишната регистрация. Имаш право само на 4 мес. минимално обезщетение.
Минималното по колко лв на ден е?

# 56
  • Мнения: 9 050
12 лв. на ден, като се изплаща само за работните дни в месеца. Т.е. около 250 лв. на месец.

# 57
  • Мнения: 379
12 лв. на ден, като се изплаща само за работните дни в месеца. Т.е. около 250 лв. на месец.
Благодаря

# 58
  • Мнения: 14 610
Да използвам и аз темата,но за по-различен казус.Работодател иска от служителите,които са на безсрочен трудов договор,да подпишат такъв нов,че остават да работят при него за следващата 1год.Такъв договор (новият) не е предоставен да го видят.Имат един ден да кажат отговора.Предполагам,че има някакви уловки ако го подпишат,че при по-ранно напускане,ще дължат неустойка на фирмата.В случай,че някой не е съгласен да подпише въпросният нов договор,ще бъде уволнен без едномесечно предизвестие,каквото фигурира в досегашният,безсрочен,трудов договор,който са подписали преди години и двете страни.Законно ли е това действие на работодателят?Служителите са изненадани.Някои не искат да подпишат новият ТД,но биха искали да си тръгнат след 1м. с предизвестие.

# 59
  • Мнения: 29 310
Няма как да ги уволнят без предизвестие, т.е. може да си тръгнат от днес за утре, но само срещу обезщетение срещу неспазено предизвестие. Плюс това не може да ги уволнят, трябва да намерят начин да ги съкратят, при което за длъжни освен предизвестието да платят и неползван отпуск и 1 месец по чл. 222 (ако човекът не си е намерил нова работа и подаде молба). Уволнението не става току-така.....

ПС: Може да ги принудят да подпишат по взаимно съгласие.

ППС: Ако служител не подпише нов анекс към договора си, то продължава да работи по стария.

Общи условия

Активация на акаунт