Предателство от близка приятелка

  • 7 018
  • 148
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 832
А дали не е възможно да е усетила, че ти отиваш с твърде високото самочувствие на доста квалифициран кадър и един вид тая работа ти е под достойнството? А в същото време не знаеш нищо във въпросната сфера.

# 16
  • Мнения: 31 773
Явно "приятелката ти" избива комплекси, а и не е особено добре възпитана.
Лично аз не цепя басма от много време и на твое място още на първата реплика бих и отвърнала както аз си знам.
Защо въобще и звъниш и търпиш унижения?
Пък ако приятел ми каже това за терасата  - отивам и на гости и много хубав бой ще изяде.

# 17
  • Мнения: 2 204
Не знам другата страна, но това уж приятел да ти се държи като шеф-диригент, да е надменен само защото ти е направил услуга....човек си има достойнство...много по-рано да съм бил шут и на него и на цялата му "помощ". Не се помага така.

# 18
  • Мнения: 29 422
Аз също бих приключила всякакви отношения с въпросната приятелка. Ама аз съм гаден интроверт скорпион, така че не ме гледай мен..... Сама си реши до къде да ви стигат занапред отношенията.

А дали не е възможно да е усетила, че ти отиваш с твърде високото самочувствие на доста квалифициран кадър и един вид тая работа ти е под достойнството? А в същото време не знаеш нищо във въпросната сфера.

Абе, усетила, неусетила....е*аси гадното отношение от приятелка. Първо, не иска да ѝ помага да навлезе, после я излага пред колегите, айде моля ти се....усетила!!!
Като всяка нова работа, дори само фирмата да смениш, не сферата, си има специфики, които се учат поне 5-6 месеца. Най-малкото дейност, документи, процедури, начин на рипотване към шефовете и т.н. Не може да искаш от някого от първия ден да работи все едно е от 10 години на тази работа.

А това да работиш в болничен вече имам чувството, че е по подразбиране за много от фирмите. Много мои познати споделят, че ковид или друго, все ги карат да работят.

# 19
  • Мнения: 1 169
Помисли за следното: дори и тя да кротне или пък ти да си намериш друга работа и уж да се оправите, можеш ли да забравиш преживяното и да се отнасяш с нея както преди? Вашата история, за съжаление, е с предизвестен край.

# 20
  • Мнения: 5 832
link=topic=1295440.msg42148365#msg42148365 date=1610816487]

Абе, усетила, неусетила....е*аси гадното отношение от приятелка. Първо, не иска да ѝ помага да навлезе, после я излага пред колегите, айде моля ти се....усетила!!!

Ми не е баш тъй. В момента имаме една нова хубавица, дето бъкел нищо не знае и за всичко трябва да пита, ама иначе е с егати самочувствието откъде идвала и гледа от високото. Всички бързо я усетихме и някои колеги направо я съсипват. Или ще се научи как да се държи, или ще си ходи.
Затова казах, че реално не знаем и другата гледна точка. А това да си в болничен, но да не знаеш още нищо, сам да се натискаш да работиш от вкъщи, но да очакваш да палиш телефона на друг и той да запази спокойствие, ами не е ок.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 993
Като човек не приемам безпричинната грубост в служебните отношения. Ако човек се е цанил на по-висока позиция, то той трябва да е готов да го дърпат отвсякъде и деликатно да сложи границата къде върши чужда работа и къде - обучава.
Предполагам, че може да си е позволила по-директен подход, базирайки се на дългогодишните отношения. Може да е имала други очаквания за навлизането, качеството на работата и пр.
Във всички отношения не е приятно общуването с хора, които не могат да се овладеят, аз бих се отдръпнала и бих оставила най-базова комуникация като честитки за празници и поздравяване за добър ден.

# 22
  • Мнения: 29 422
Ами, на таз хубавица не сте ли ѝ провеждали интервюта? СВ не е ли представила? Не може да не знае нищо по специалността си, а да сте я назначили, освен ако не е "калинка" на някой. Може да има знания, но не и за конкретната фирма. Много ясно, че в началото ще пита повече. Едва ли ти, като си започнала на ново място, си навлязла в спецификата на фирмата за ден или седмица.
Затова си има изпитателен срок, обикновено 6 месеца, в които човекът навлиза в работата и се вижда дали знае и може. Ако не става, просто му се прекратява договора. Обаче без гадни и унизителни подмятания или подобни.

# 23
  • Мнения: 7 297
Авторката, много си неблагодарна, че не оценяваш помощта на приятелката ти при назначаването ти. Можеше и още да си без работа. Най- вероятно не си компетентна в работата си и вероятно я злепоставяш пред колегите. Мисля така, съдейки и по включванията ти тук в темата. Дааа, житейско правило ми е да не съдействам на приятели в подобни случаи. Не съм сгрешила.

# 24
  • Мнения: 12 797
Изглежда, че двете съвсем различно възприемате ситуацията. Ти смяташ, че тя се прави на "голямото добрутро", държи се неуважително. Тя, ако напише тема, ще бъде "помогнах на приятелка, разочарова ме, един имейл не може да напише като хората" и т.н.

Ти си била преди на по-висока позиция, тя едва сега се е издигнала. Дали не си се държала още по време на приятелството прекалено авторитетно, тя да те е гледала отдолу нагоре, и сега тя несъзнателно си връща? Няма как да знаем.

Няма прав и крив. Като приятелки сте си паснали, като началник-подчинен явно не. Жалко за приятелството ви, никога няма да се върне.

Не мисля, че случилото се е предателство. Тя се е държала като истинска приятелка, като те е подкрепила за мястото, но сте сменили приятелство със служебни отношения и това не ви е понесло.

# 25
  • Мнения: 24
А дали не е възможно да е усетила, че ти отиваш с твърде високото самочувствие на доста квалифициран кадър и един вид тая работа ти е под достойнството? А в същото време не знаеш нищо във въпросната сфера.

Ако трябва да съм честна никога не съм проявявала голямо самочувствие, дори винаги като почвам нова работа съм доста свита и притеснена, дали ще се справя на новото място, дали ще се сработя с екипа ит.н. Точно защото пък тя ми е приятелка от преди и се знаем от университета кой колко знае и може, аз нкога не бих се изтъкнала като нещо повече....И когато тя ме е питала да и помагам с английския например, никога не съм се смяла или подигравала на някакви грешки...На предишната ми работа ръководех екип, не съм си позволила никога подобно отношение към хора, които са по-ниско от мен....водела съм обучения и съм работила по 18 часа, докато обуча хората си да мога да ги оставям да се справят сами....

# 26
  • Мнения: X

Така първо не виждам защо акцентирате върху обучението, като това беше единичен случай, второ аз идвам от много по-висока позиция и съм доста квалифициран кадър, но заради ковид се принудих да сляза на по ниска позиция. Трето, аз помагам на нея с писането на имейли на аглийски и никога не съм си позволила да и се смея, подигравам и каквото и да било, за някакви грешки и други неща, които е правила. Перфектни и безгрешни хора няма. Освен всичко това щом толкова повдигате въпрос за обучение, нормално е от една сфера се местя в съвсем друга, без да ти се обяснят нещата няма как да се научиш и ако върша всичко на своя глава и сгреша после аз ще го отнасям за всичко. И не виждам защо тя трябва да се бърка в моята работа като ми казва кое как да пиша...В случая дори не съм и искала мнението, тя пожела да види какво смятам да напиша, и след това се направи на важна. Ставаше въпрос за най-обикновен имейл до колегите от офиса, от които исках информация за нещо, за което трябваше да направя справка. Защото съм написала "Здравейте колеги, моля всеки да ми напише ***********" , а трябвало да напиша "Моля всеки отдел да напише..... еди си кво"... Няма да изпадам в подробности. Но тъй като явно не съм била достатъчно ясна с поста си не можете да вникнете навътре в нещата.

Аз май я разбирам приятелката. И ако цитирам един мой стар шеф "От приятел колега не става, обратното да".

# 27
  • София
  • Мнения: 7 993
В случая не мисля, че въпросът опира до приятелството, а до отношението шеф-подчинен.
Да кажеш на някого, че ще го изхвърлиш през терасата, е грубо, абстрахираме се изобщо от предходните взаимоотношения.
Спокойно можеш да кажеш, че правиш нещо спешно, по-приоритетно и не можеш да отреагираш, докато не го свършиш. Като цяло винаги има начин да накараш някого да се оправя сам и без да прибягваш до грубости, особено ако работи на добра воля по време на болничен.

# 28
  • Мнения: 10 833
Няма значение кой е прав и кой крив в случая. Важното е, че има огромен разрив в отношенията ви. Тя ти се е изнервила, ти си разочарована. Не мога да си представя след 2 дена, седмици или месецa да седнете на кафенце и да е всичко като преди. Надали ще се базикате на тема „Ей, помниш ли как зе държах като патка докато работехме заедно, беше много весело”..Зарежи я тази приятелка. Свършило е при вас. А дали не сте били близки познати, а не приятелки в действителност?

Последна редакция: сб, 16 яну 2021, 22:10 от Ели-Мели

# 29
  • София
  • Мнения: 24 839
Няма по- несъвместимо от приятелство и шеф- подчинен.
На приятел можеш да му кажеш, че ще го метнеш през терасата и дори да няма нужда от повече от две думи за изясняване после.
Но, на подчинен- приятел, който ти къса нервите, не става.
И е голяма грешка да му станеш пряк началник, както и да го обучаваш.
Защото, той винаги ще очаква да си приятелски настроена и не толкова взискателна.
Пък и, респекта от приятел- началник, е доста по- малък от респекта към началник, който не ти е никакъв.

Общи условия

Активация на акаунт