Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 935
  • 777
  •   1
Отговори
# 645
  • Sofia
  • Мнения: 2 357
Всичко си е в реда на нещата. Това да не си плащаш задълженията е точно толкова лошо, колкото и това да не ти пука, че комшиите ти не си плащат и да чакаш НЯКОЙ ДРУГ да ги накара, примерно домоуправител да си платят. Като не им е пукало сега е редно да си покрият сами загубите.

# 646
  • Мнения: 1 466
А ако ми пука, поставям редовно въпроса на събранията, но нищо не се решава, какво конкретно мога да направя? Не мога еднолично да сменя ръководството, не мога и лично да тръгна да съдя длъжниците. Как точно да ги накарам да си платят?

# 647
  • Мнения: 40 752
Ако болшинството не искат да си плащат - никак. С такива съседи се живее в кочина или се продава и отиваш при други.

# 648
  • София
  • Мнения: 659
Ми естествено, че има давност, това е съвсем различен казус. И се чудя защо изобщо сте почвали дело.
Те подадоха иск, че е изтекла давността за събиране на задълженията им. Аз съм новият домоуправител и нямаше нужда от адвокат, за да видя, че е изтекла давността Simple Smile Но си мислех, че ако те обещаят на събрание, пред всички, че ще си платят  - всичко е ОК. Ама не. Те платиха сумата само за 3 години и посочиха в платежното точно периода. Българският съд прецени, че делото е основателно, а адвокатите казаха, че ще спечелят. Аз се надявах, че съдът ще реши (в името на справедливостта), че делото е незначително (или там както се казва), неоснователно,  в името на обществото или и аз не знам какво... Но  и в крайна сметка платихме.

# 649
  • Мнения: 68 583
Съдът няма как да не приложи закона. Проверява дали е изтекла давността и ако да - няма право да реши друго, освен да постанови решение в този смисъл. Давността не се прилага служебно от съда, а само ако има възражение в тази насока. А щом те са посочили точно период за 3 години назад, значи че адвокат ги е посъветвал, и значи, че са направили нарочно възражение за изтекла давност пред съда. Така че резултатът е бил предизвестен. И да иска съдията, няма как друго да реши, защото актът му ще е незаконосъобразен, а не това е целта на делата все пак.

# 650
  • София
  • Мнения: 659
Тета, точно така е! Аз просто исках малко съчувствие Simple Smile

# 651
  • Мнения: 68 583
А, да...съчувствам, разбира се. Остава някакъв горчив вкус, да, и усещане за несправедливост...

Давността е срок в който можеш да упражниш даденото ти от закона право. Някакво. Целта е да се стимулира човекът да побърза да го упражни, а не да чака до безкрай.  Неприятно е да го пропуснеш, защото това не означава, че не си бил прав, но просто си изтървал момента един вид...закъснял си.

# 652
  • Мнения: 2 882
Тета, точно така е! Аз просто исках малко съчувствие Simple Smile
Просто не е трябвало толкова дълго да отлагате. Проявили сте разбиране, но насреща сте имали мошеници. Това е.

# 653
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
Някой слушал ли е Парламентарния контрол днес,дали обсъдиха премахване на технически паспорт за старите сгради?

# 654
  • София
  • Мнения: 659
Прочетох, че са отменили техническите паспорти за старите сгради

# 655
  • Мнения: 2 204
Длъжен ли е домоуправителят да регистрира етажната собственост в общината. Става въпрос за чисто нов блок и нова етажна собственост. Ако етажната собственост не е регистрирана в общината, легитимни ли са решенията ѝ?

# 656
  • Мнения: 68 583
Легитимни са.

# 657
  • Мнения: 2 204
А домоуправителят длъжен ли е да регистрира в общината новата етажна собствност и какво става ако не я регистрира. Явно няма проблем етажната собственост да си работи и без регистрация в общината, така ли е?

# 658
  • Мнения: 68 583
Нищо не става.

# 659
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
А домоуправителят длъжен ли е да регистрира в общината новата етажна собствност и какво става ако не я регистрира. Явно няма проблем етажната собственост да си работи и без регистрация в общината, така ли е?

по ЗУЕС - трябва да се регистрира. не си спомням да пише нещо за наказания, но не е трудно да се провери.
от друга страна, при непроведено събрание и липса на информация за избор на домоуправител, общината има право да определи такъв по свой избор. не съм чувала за такъв случай, но теоретично можете да осъмнете с два - единият избран от вас, другият определен от общината. Wink
информацията трябва на общината за да знае към кого да се обърне при нужда. при нас имаше писма с информация за бъдещи проекти и искане за обратна информация.

не знам какво ви притеснява в тази регистрация.
ЧЗВ http://www.ilinden.bg/domoupraviteli/chesto-zadavani-vprosi-po-p … enost-zues.html#2

Общи условия

Активация на акаунт