Предателство ли е старческият дом ?

  • 22 313
  • 405
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 62 595
С деменция и с подобни неврологични заболявания е още по-важно да са сред хора, а не затворени вкъщи с болногледачка. Наистина им организират занимания. Когато учих за тези заболявания ми беше много трудно да ги осмисля, реагирах много емоционално, много ми е жал за хората. Имаме някакви много остаряли разбирания като общество. Когнитивните функции трябва да се поддържат, също и да се социализират хората, за да могат да се забавят или поне да не се влошават проблемите от самата болест.

# 226
  • Мнения: 24 467
Важно е, разбира се. Затова и писах, че понякога специализираната институция е не само вариант, а и единствена полезна опция. Зависи от случая.
Но процедурата е по-тегава с хора с ментални заболявания, заявяващи твърдо нежелание за това, и, както писахме вече, понякога е нужно да се намесят и съдебните органи, за да бъде настанен човек в такова заведение.
Ако Ива има желание, е добре да се обърне към адвокат, който е водил например дела за поставяне под запрещение поне за консултация.

# 227
  • София
  • Мнения: 19 338
И сега категорично отказва да я настаним в такъв дом. А преди татко да си отиде, ме молеше да я взема и да я настаня. Сега се тръшка. Не иска и да й спомена нещо от този род. Нещо страшно е!
Опитвала ли си да намекнеш на майка си или направо да й кажеш, че ще живеете като дядовата ръкавичка и че на теб ще ти бъде извънредно трудно?
Най-доброто за нея може би няма да е най-доброто за теб, така че помисли за нещо по средата.

# 228
  • София
  • Мнения: 993
Cuckoo Жената е с установена деменция, силно се съмнявам, че ще направи компромис, ама много силно... То здрави психически хора, не искат / разбираемо / да са в дом, какво остава за майката на iva_d66.
Ива, по принцип читавите домове изискват цялата медицинска документация на кандидат-потребителя. Дори и само от отношението и изискванията по приемане можеш да си направиш извод какъв и читав ли е домът; как изглеждат хората там, атмосферата спокойна ли е, чисто ли е, режимът на свиждане доколко е свободен - много са знаците ...
Но към момента е по трудното, жената да се съгласи, и както посочиха по-горе, крайната мярка ще е да е под Ваша опека, което се установява чрез съда ...

# 229
  • София
  • Мнения: 62 595
Да се съгласи е мисията почти невъзможна. С времето още повече се вкопчват в познатото.

Един начин да се опита да се убеди човека е чрез лекуващия лекар или да започне консултации с психолог, който може да е от дома или клиничен, който има наистина клиничен опит с такива пациенти. Винаги е по-добре доброволно да отиде, отколкото да излезе насила или прилъган. Но ако няма друг начин, домът може да се окаже най-подходящ. С времето нещата няма да стават по-розови, така че намерете начин да действате по убеждаването.

Последна редакция: пн, 26 юли 2021, 14:26 от Andariel

# 230
  • Мнения: 144
Много, много благодаря на всички ви, мили хора. Heart
Всичко, което казвате го осъзнавам, но...въпреки това ми е много трудно и мъчно като я гледам. С всичко тук (в дома й, в това селце....) е свързан целия й съзнателен живот. Когато е спокойна е почти "в час", но когато нещо я разстрои не си знае и името. Страх ме е да я оставя тук сама, но ме е страх и да не се влоши като иде там. Казвам там, защото трябва да я преместя на 340 км в Южна България, където е  този Дом и където аз живея с моето семейство. Този дом не е Дом за стари хора, а по- скоро частен дом,в който се грижат за възрастни хора. Около 10 човека се помещават там. Всички удобства са им осигурени, но, разбира се, не е нейния дом. Cry Имат мед.лице, но не изискват никакви документи, освен PCR. Трябва да им дам лекарствата, които пие и ми казаха, че ако реша да я водя по лекари, това ще е мой ангажимент. Могат да ме насочат.
Тя осъзнава, че ще ми е трудно да я взема вкъщи, а и не иска да ни притеснява. Това още повече ще я стресира.
Ох, много е трудно, хора! Много! Все още сме в преговори. Казахме й,че искаме да я полекуваме някъде, да се успокои и пак ще си дойде. Но ми се струва, че не вярва. Сега мълчим...и така ще до петък,когато ще й направим PCR теста и в неделя смятаме да я заведем.
Ще ви държа в течение!
Отново Голямо Истинско Благодаря! Heart

# 231
  • София
  • Мнения: 13 945
Ива, прегръдки и съчувствие от мен. Тя няма да се оправи с лекуване. Ужасно трудно решение е, но е опасно да е сама. Ако не можете да наемете някой да я наглежда на първо време, а после за постоянно, определено ще е по-добре в домът, още повече, че е малък.

# 232
  • Мнения: 24 467
Виж, Ива, заболяването не се оправя, напротив, с времето прогресира. На такъв болен са му нужни все повече и по-специални грижи. Приятелка скоро изгуби възрастната си майка със същото заболяване, гледаше я тя, но живееха в една къща - родната на моята приятелка и къщата е голяма, а в нея бяха само те, двете. Майка й беше накрая само на легло. Тегава работа. Когато се наложеше приятелката ми да замине за няколко дни някъде, наемаше човек да се грижи за нея - то нямаше никакъв друг вариант. Когато бе на работа, майка й просто стоеше сама вкъщи.
Пак казвам, не знам докъде е вече болестта на майка ти, но 5 души в две стаи е ужас и за здрав, и за болен. В твоята ситуация просто единственото при това положение, след като няма кого да наемете за постоянна грижа /а и тя е доста скъпа пък и не така добра - жената ще е самотна по цял ден с един, единствен човек само/, ви остава този вариант. Така че уговаряйте, ако има възможност, с нея, да стане по нейно желание и тя да си подпише съответните документи. Замисли се за какво точно ти е мъчно. Мъчното е, че жената е болна, но това е непоправимо. Хора сме. Смъртни сме. И боледуваме. Другото е начин за решаване на проблема, а не някакво наказание, за да го приемаш с болка и тъга. На практика няма какво друго да направиш.
Просто мисли, че това в момента е най-доброто и за майка ти, и за вас. А то си е и така, де. Тя занапред няма да може да се грижи за себе си въобще. И ще е сама, макар и в собствената си къща.

# 233
  • Мнения: 144
Ива, прегръдки и съчувствие от мен. Тя няма да се оправи с лекуване. Ужасно трудно решение е, но е опасно да е сама. Ако не можете да наемете някой да я наглежда на първо време, а после за постоянно, определено ще е по-добре в домът, още повече, че е малък.


Благодаря Heart
Благодаря и на July Heart

# 234
  • Варна
  • Мнения: 36 751
Ива, говорете с персонала на дома. В стаята, където ще пребивава майка ви, сложете възможно повече лични нейни вещи. Ако трябва и някоя мебел вземете от нейната къща. Да има повечко познати неща там. Сложете й ваши снимки в рамки да красят. Това сигурно би й подействало успокоително. За друго не се сещам.

# 235
  • Мнения: 144
Ива, говорете с персонала на дома. В стаята, където ще пребивава майка ви, сложете възможно повече лични нейни вещи. Ако трябва и някоя мебел вземете от нейната къща. Да има повечко познати неща там. Сложете й ваши снимки в рамки да красят. Това сигурно би й подействало успокоително. За друго не се сещам.
Да,да, това ще го направя! Благодаря Heart

# 236
  • Мнения: 2 886
Ива, разбирам колко ви е трудно в момента, трябва да вземете много трудно решение. Частен старчески дом - има нужда от такива, но за някои е просто бизнес. Би трябвало да има мед. сестра, поне през деня, обикновено е пенсионерка. Обърнете внимание дали има седмично меню. Питайте кога ще я изкъпят, ей такива конкретни неща. Оставете описани лекарствата и схема на прием. Дано майка ви все още да може да ви се обажда по телефона, ако има проблем. Обещайте й кога точно ще я посетите и непременно изпълнете обещанието си. Ако беше моята майка, ще й се обаждам всеки ден, и след седмица ще отида да я посетя. Аз в един момент също проучвах домове за възрастни, даже познавам двама собственици на такива. Е, друго решихме, в нашия случай.

# 237
  • Мнения: 144
Ива, разбирам колко ви е трудно в момента, трябва да вземете много трудно решение. Частен старчески дом - има нужда от такива, но за някои е просто бизнес. Би трябвало да има мед. сестра, поне през деня, обикновено е пенсионерка. Обърнете внимание дали има седмично меню. Питайте кога ще я изкъпят, ей такива конкретни неща. Оставете описани лекарствата и схема на прием. Дано майка ви все още да може да ви се обажда по телефона, ако има проблем. Обещайте й кога точно ще я посетите и непременно изпълнете обещанието си. Ако беше моята майка, ще й се обаждам всеки ден, и след седмица ще отида да я посетя. Аз в един момент също проучвах домове за възрастни, даже познавам двама собственици на такива. Е, друго решихме, в нашия случай.
Да, попитах. Имат мед.лице, която е и обслужващо лице. Имат дневно меню. Мама може все още да говори по телефона, да и разбира се, че ще й се обаждам. Така правех и досега, защото ги виждах на няколко месеца. Но тя забравя. Често казваше на брат ми,че не съм се обаждала вече няколко седмици. Cry
Тя се обслужва сама засега. Баня, тоалетна, хранене...все още няма проблеми за това. Но като се развълнува и влиза в някакъв си неин свят и след това няма никакъв спомен какво се е случило. Cry
Лекарствата ги дават по схема, да. Те така са й приготвени ежедневно, но тя обикновено " не ги вижда".
И други ме посъветваха да я посетя след седмица, не по- рано. За да не се разстрои, вероятно.
Хубавото е, че собственичката е работила дълго време в държавен старчески дом и от 2 години има нейн си. Изглежда разбрана жена и определено е наясно и с хората, които постъпват при нея, както и за нашите притеснения.
Благодаря! Heart

# 238
  • Мнения: 24 467
Ива, опитайте пък, то за сега всъщност на дневен ред ви стои самото настаняване и съгласието на майка ти.
Винаги може да се промени едно такова решение. Не го преживявай като доживотно обричане. Ако не сте доволни, можете и да я вземете при вас в краен случай.

# 239
  • Мнения: 144
Ива, опитайте пък, то за сега всъщност на дневен ред ви стои самото настаняване и съгласието на майка ти.
Винаги може да се промени едно такова решение. Не го преживявай като доживотно обричане. Ако не сте доволни, можете и да я вземете при вас в краен случай.
Да, Judy, и аз с това се успокоявам. Ако видим,че страда ще търсим друг вариант.

Общи условия

Активация на акаунт